si PRO 'If CiALE ZEEUWSE COURANT ASSEN EXPLOSIEF DOOR RELLEN ZUIDMOLUKKERS Redelijke voortgang bij formatiegesprek Gunstige resultaten bij bewaren van schelpdieren in Westkapelle In oktober nota Zuidmolukkers 33 3 Aminin coma EUROPA MEUBEL Politieagent neergeschoten bij brand Rhodesië wijst plan Engeland en VS af Eerstegraads leraren voelen voor matiging Kadarreflectoren op visbootjes 220e jaargang no. 206 Vrijdag 9 september 1977 BSSBS. Omdat u niet elke dag meubelen koopt VOLGENDE WEEK MONDELINGE INFORMA TIE KAMER ASSEA' - De bewaking rond het gerechtsgebouw in Assen is aanzienlijk verscherpt Na de rellen werden imderdag zandzakken aangevoerd ter bescherming van politie en marechaussee ASSEN - De kleuterschool aan de Rabenhanptstraat in isscn brandde tijdens'de ongeregeldheden woensdagnacht geheel uit. Foto de uitgebrande kleuterschool in Assen. Zuidmolukkers duidelijk, dat zij het tidtens zijn met het proces dat in As- sa sordt gehouden tegen de Zuidmo- tó» extremisten die een trein kaapten rug naar de Molukse woningen Om vijf uur werd vanuit een van die woningen geschoten op de politie Daarbij raakte agent Stevens gewond. Een ambulance ASSEN - Assen ging gisteren rustig de nacht in, nadat eerder op de dag Zuidmolukse jongeren voor tentxplosieve toestand hadden gezorgd. Twee scholen en een Rode Kruis-gebouw werden in brand {Nloken. Rond de Molukse wijk in Assen werden door Molukkers versperringen aangebracht, en bijde talrijke rellfen in de Drentse hoofdstad raakte politieman J. A. J. Stevens (23) gewond. Hij maakte het gisteravond redelijk. Opjllerlei manieren maakten de jonge en een school bezet hielden Het ge rechtsgebouw waar het proces werd ge houden. leek gisteren wel een fort. Drie pantservoertuigen waren aan de toch al scherpe bewaking toegevoegd, en stra ten rond het gebouw werden afgezet Om alle risico's te vermijden, besloten de gemeentebesturen van Assen en Bo- vensmilde gisteren de kleuter- en basis scholen te sluiten. Ook vandaag zullen de leerlingen in deze twee Drentse plaatsen niet naar school toe hoeven. Of vandaag ook weer de binnenstad van Assen zal worden afgesloten, was giste ravond nog niet bekend. Daartoe zal pas besloten worden als zou blijken, dat er opnieuw rellen gaan uitbarsten Als er politiewagens kwamen, verschool men zich in het struikgewas. Om drie uur 's nachts nam de politie forsere maatregelen Drie overvalwagens kwamen met grote snelheid aanrijden. Er sprongen politiemannen met wapen schilden uit die de Molukkers achterna stormden. Binnen enkele minuten re den de wagens weer weg en korte tijd later hervatten de Molukse jongeren hun acties. Om vier uur kwamen de mo biele eenheden met versterking terug. Zeven overvalwagens voerden ruim 50 politiemensen aan. Uttion Wfgenwachtstation Vlerwegen officieel «gebruik gesteld. onbegrip PAGINA 4 belangrijkste PAGINA 7 jachtgeweer Politieke tegenstanders met Jachtge- bedreigd okkoord meerkampen Slechts drie serie_. meerkampers bij Zeeuwse KNAU badminton ;r laten zien in de Uit de megafoons op de wagens werden luide bevelen geroepen. In liniè trok men naar het gebouw Pattlmura. Dat werd omsingeld. Tien minuten later wbs alle politie weer weg. Een paar minuten daarna brak brand uit in de kleuter school 't Kievitsnest. Een benzinebom was door een raam naar binnen gegooid. Twee brandweerwagens kwamen onder begeleiding van zeven pantserwagens en slaagden erin het vuur snel te blus sen Het Rode Kruisgebouw dat ook in brand werd gestoken, zal voorlopig voor allerlei doeleinden niet meer zijn te ge bruiken. In dit gebouw zijn dagelijks al lerlei activiteiten Er worden cursussen gegeven. Juist vandaag zou het Rode kruis een aantal gehandicapten op vi site krijgen. De twee zijvleugels en een stuk van de grote zaal zijn door de brand verwoest. De brand in 't Kievitsnest was nog maar nauwelijks geblust of de brandweer werd naar nieuwe vuurhaarden gediri- ASSEN - In Assen zijn woensdagnacht neerd. Het ging om twee gebouwen in de weer ernstige ongeregeldheden uitge- Toumastraat tussen het Zuidmolukse broken. Gebouwen werden in brand ge en het blanke deel van de wijk Assen- stoken. De brandweer moest haar blus- Noord. singswerkzaamheden soms staken Opnieuw kreeg de brandweer steun van omdat vanuit de omgeving op hen werd het peloton Mobiele Eenheid. Men gescholen Op de foto een burger uitge bluste vanuit de Toumastraat met de rust met een aeweer met telescoop haalde hem uit de smalle straat vol grote politiewagens De agent is in het Wilhelminagasthuis in Assen opgeno men .Dit is het me niet waard" liet de pelotonscommandant weten aan het hoofdbüreau. Hij gaf de brandweer op dracht de blussingswerkzaamheden te sloppen. Hei vuur in het Rode Kruisgebouw en de kleuterschool Kleuterhaven laaide hoog op. Een tweede peloton Mobiele Eenheid werd ingezet. De brandweer bleef bij het politiebureau staan Drommen buurtbewoners verdrongen zich rond de fel brandende gebouwen. Er was geen politie, tot zeven uur. Toen kwam er opnieuw actié. Een lange rij urn amagens en drie wagens van de Asser brandweer kwamen in de rich ting van de gebouwen. De brandweer zette er meteen de hogedrukspuit op. De mobiele eenheden zochten dekking SALISBURY tl I'll - Rliodesie beeft donderdag het Brits-Amerikaanse voorstel om de Rhodesische strijd krachten te vervangen door een leger waarin de zwarte nationalistische guerriHeros de overhand hebben, vier kant van de hand gewezen. Dit gebeurde bij monde van de minister van defensie. Mark Partridge. Hij verze kerde bij een militaire parade in-Salls- bury. dat hij. noch de Rhodesische rege ring ooit mei een dergelijk voorstel zul len instemmen. De binnenlandse vleu gel van de Namibische bevnjdingsbe weging SWAPO is niet bereid met de Zuidafnkaanse bewindvoerder voor Namibië, de rechter Marthinus Steyn te spreken 'zonder een aanwezigheid van de Verenigde Naties' Steyn had donderdag in een vraagge sprek verklaard dat hij bereid was een vrijgeleide aan de voorzitter van SWA PO. Sam Nujoma. te verstrekken om Namibië binnen te komen en het vraag stuk van de verkiezingen te bespreken of hem desgewenst op neutraal gebied te ontmoeten. De raad van de Verenigde Naties voor Namibië heeft woensdag de Veiligheids raad gevraagd bijeen te koipen om d^ situatie te bekijken die is ontstaan na dat Zuid-Afrika heeft verklaard dat de stad Walvisbaai toebehoort aan Zuid Afrika Volgens de Verenigde Naties is de/i stad een deel van Namibië in de huurt van de Maria in Campis- laan. Mensen werden uit de straat ge stuurd- Blank en zwart werden van el kaar gescheiden; ieder in zijn eigen wijk. De boordschutters richtten hun wapens dreigend op de Molukse wo ningen. Ook in de omgeving van het jongerencentrum Pattimura stonden overvalwagens klaar. Alle straten naar de omgeving van de Molukse wijk wer den afgesloten voor het verkeer. Het werk van de brandweer haalde nog nauwelijks iets uit. Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - De regering is bereid vol gende week aan de kamer mondeling opening van zaken te geven over het vraagstuk van de Zuidmolukkers in Nederland. Bovendien zal de regering in de loop van oktober een nota over het Zuidmolukkers-heleid aan de Kamer aanbieden. Deze toezeggingen zijn donderdag in Den Haag gedaan nadat woensdag de kamerleden Van der Lek'PSP). Schakel •CDA) en Koning 'WD) via voorzitter Vondeling aan de regering hadden ge vraagd waar de beleidsstukken bleven. Deze stukken waren indertijd toegezegd aan de Kamer toen in het parlement de afwikkeling van de kaping in De Punten de schoolbezettmg ln Bovensmllde aan de orde waren. De regering zegde toen toe het lange-termijnbeleid voor het Zuidmolukse vraagstuk in een nota te zullen uiteenzetten De regering vraagt er in een brief aan kamervoorzitter Vondeling donderdag begrip voor dat tijdens de procesdagen in Assen in het openbaar geen medede lingen worden gedaan over het sinds juni gevoerde beleid. Als de Kamer ope ning van zaken wenst te hebben, zullen de bijzondere comrthssies die speciaal met Zuidmolukse aangelegenheden zijn belast, zelf het initiatief moeten nemen, vindt de regering. De commissie-Kobben, die een histo risch onderzoek instelt, naar de proble men van de Zuid-Molukkers. zal pas eind dit jaar met een rapport komen. De commissie waarin ook Zuidmoluk kers zitten, heeft intussen voorstellen gedaan aan particuliere en overheid sorganisaties. zoals Amnesty Interna tional en de Vereniging van de Neder landse Gemeenten, over het instellen van discussiegroepen tussen Nederlan ders en Zuidmolukkers. Vanuit beide Gemeenschappen is na de dramatische belndiging van de treinka ping. op 11 Juni. de behoefte uitgespro ken om via discussies de spanning die door de terreuracties zijn ontstaan, weg te nemen De commissie wil ook via ge spreksgroepen de Zuidmolukkers uit hun isolement proberen te halen. ZIJ wil niet alleen contacten leggen met jonge re. maar ook met oudere Zuidmolukkers die het meeste behoefte hebben aan contact omdat zij door de taal in een geïsoleerde positie blijven. Op de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten ls een beroep gedaan de mogelijkheden te onderzoeken Molukkers In te schakelen bij het werk van de gemeentelijke over heid In het rapport, dat eind dit Jaar aan de regering zal worden aangeboden, zal ook aandacht worden besteed aan het toenemende druggebruik onder de Molukse jongeren. De commissie-Kobben werd in mei 1976 ingesteld; het besluit hiertoe werd ge nomen tijdens een ontmoeting lassen de regering en Zuidmolukse leiders op 17 januari 1976. die werd afgedwongen door de treinkapers bij Wijster en de bezetters van het Indonesische consulaat-generaal in Amsterdam eind 1975. ZAKKENROLLER DOODGESCHOTEN AMSTERDAM - Bij een schietpartij tussen de Amsterdamse politie en en kele zakkenrollers, waarbij de zakken rollers het vuur openden, werd eén van hen donderdagmiddag omstreeks drie uur bij het Spui in het centrum van Amsterdam dodelijk getroffen. Het slachtoffer is de 36-jarige Joegoslaaf.!. S.. die in combinatie met andere Joe- goslaven regelmatig trams onveilig placht te maken. VOOR WEEKEINDE GEEN RESULTATEN DEN HAAG - Bij de formatie is don derdagavond redelijke vooruitgang geboekt, aldus de woordvoerder van de NEDERLANDERS GEWOND IN OOSTENRIJK MITERSILL-N1EUYVENHAGEN - Vijf tig vakantiegangers uit het Limburgse Brunssum, leden van de plaatselijke reisvereniging Vlieg uit. zijn gistera vond aan een wisse dood ontsnapt door manmoedig optreden van de Nieuwen- haagse buschauffeur W. Erens. Als be stuurder van een toeringcar. waarvan de remmen weigerden, slaagde hij erin de bus tot stilstand te brengen door het voertuig langs een bergwand te laten schampen. Volgens de eerste berichten zijn echter zes reizigers zwaar gewond opgenomen in een ziekennhuis in Mi- tersill, bij Kitzbuehl. Zij zijn niet in le vensgevaar. Vier andere gewonde rezi- gers konden na behandeling weer ver trekken. Directeur Louis Keiler van het toering- carbedrijf Keiler te Nieuwenhage. dat lekende voor de organisatie van de va kantie van reisvereniging Vlieg Uit. werd gisteravond op de hoogte gesteld van het gebeuren door chauffeur W. Erens. Ijlings is hij gisteravond afge reisd naar de plaats desonheïls. Volgens mevrouw Keiler zijn de niet-gewonden al op doorreis naar Inglsatd nabij Mun- chen om vervolgens vandaag de thuis reis te aanvaarden informaleuren Den Uylen Veringa. Het gesprek begon om zeven uur 's avonds en was rond eén uur 's nachts afgelo pen. Een beraad eerder op de dag kon niet doorgaan wegens ziekte van CDA- fractieleider Van Agt. Het beraad met de drie fractieleiders Van Thijn (pvdal. Van Agt (cdal en Terlouw (D'66> zal vanavond worden voortgezet Politieke waarnemers verwachten niet dat de discussie voor het weekeinde zal BADHOEVEDORP (ANP) - De eerstc- graadsleraar in het onderwijs zit in een bevoorrechte positie. Een extra mati ging van zijn salaris is op zijn plaats. Deze opvatting blijkt te leven onder veel ccrstegraadsleraren. naar de le raar Nederlands van hel Ignatiuscol- lege in Amsterdam. H. J. van Rooijen. heeft ervaren. Hij deelde donderdag mee. dat tegen de avond al collega's van meer dan twintig scholen en scholengemeenschappen bijval hadden betuigd, nadat de mati gingsideeën woensdag via een televisie-uitzending waren geopperd. De heer Van Rooijen heeft met medes tanders hel alternatieve ambtenaren actiecomité <AAAi opgericht. NA AANLOOPPERIODE VAN PAAR MAANDEN t* u Kort geding Eddte Ouwens tegen disc iNKey Felix Meurders: radio- en televi ^programma's; strip. PAGINA 19 reus een reus die inkrimpt m Neder ■«l beurs - financiën DELTA INSTITUUT: WATERKWALITEIT ZEE GOED WESTKAELLE-Dc aanloopperiode van twee maanden heeft voor de nieuwe bewaarplaats voor schaal- en schelpdieren achter de zeedijk bij Westkapelle gunstige resultaten opge leverd. Gebleken is. dat ..kreukels", mossels en andere schelpdieren in de met zout water ververste bassins zon der problemen meer dan een maand houdbaar zijn. Gunstig zijn tot nu toe ook dc resultaten van de metingen naar dc kwaliteit van het opgepompte zoute water en de zuivering die worden uil- gevoerd door het Deltainstituut voor hydrobiologisch onderzoek in Yerseke. De voor Europa opmerkelijke van bewaren van sc.haalen schelpdie ren wordt toegepast door de firma Th. Pekaar uit Yerseke. Het project ont worpen door het Yersekse adviesbureau ing. W. van Oost - bestaat uit vijf bas sins. waarin schelpdieren kunnen wor den opgeslagen en die worden gevoed door zout grondwater dat van een diepte tussen de 40 en 60 meter uit zes bronnen wordt opgepompt. Sinds Juli is de bewaarplaats in gebruik, cie firma Pekaar heeft tot het project In Westka pelle besloten enkele jaren geleden, in verband met de toen heersende onze kerheden over de afsluiting van de Oos terschelde: het bedrijf heelt ook in Yer seke een vestiging. Het gaat erom. dat het uit zee binnen gesijpelde grondwater wordt opge- 1 Slot ^te pagititi 7 ko!o"i f Een deel t an de in s!e bewaarplaats Westkapelle kunnen afgerond. Men verwacht hoog uit begin volgende week de concrete re sultaten. Op tafel liggen de acht discus siepunten voor het regeerakkoord, waaronder de zeer controversiële pun ten als kernenergie en de hoogte van de defensie-uitgaven. Donderdagavond ging het voornamelijk nog om globale afspraken. „Aan de afspraken die van avond zijn gemaakt is nog niemand de finitief gebonden," zei de woordvoerder van de belde införmateuren. Enkele minder zware punten zijn al echter ln een vergevorderd stadium in de discus sie Koningin Juliana heeft minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken donderdag benoemd tot vice-premier. Hij volgt in deze functie mr. Van Agt op. die heeft gekozen voor het kamerlid maatschap. Ook is minister De Gaay Fortman belast met hel departement van Van Agt, justitie. Behalve aan mr. Van Agt heeft de koningin 'op de meest eervolle wijze' ontslag verleend aan de staatssecretaris Brinkhorst. Zecval- king. Klein. Schaeiër. Van Dam. Haze- kamp en Meijer, die eveneens voor het kamerlidmaatschap hebben gekozen. NAIROBI (RTR. UPIl - Een Oegandese functionaris heeft donderdag meege deeld dat president Idi Amin na zijn operatie van woensdag in coma ligt- IItj kon niet zeggen hoe de toestand van Amin is. De operatie was woensdag door een Russische medicus verricht. Volgens radio Oeganda was de president door vier van zijn kinderen en de Sowjet- ambassadeur Yevgeniy Moessiyko naat het ziekenhuis gebracht. Wat de presi dent mankeert is niet gezegd. Wel zei radio Kampala dat Amin een graueverzoek van 12 mannen die van daag de kogel krijgen had afgewezen De twaalf zijn ter dood veroordeeld wegens verraad. Bovendien worden nog drie anderen vandaag terechtgesteld. Amin heeft bevolen dat de 15 m het openbaar bij een klokketoren die des tijds gebouwd was ter ere van koningin Elizabeth van Engeland moeten worden gedood Radio Oeganda zei nog dat Amin de laatste tijd een aantal operaties heeft ondergaan, alle verricht door verschil lende artsen. Oegandese functionarissen deelden mee dat president Amin donderdaga vond naar een 'speciaal ziekenhuis' aan het Victoriameer is overgebracht Eerst was hij tn het Mulago-zlekenhuis ln dt hoofdstad Kampala M

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1