BREIN ACHTER MOLUKSE ACTIES ZAT IN SCHOOL PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voor inrichting van Oosterscheldegebied is scherp en hard beleid noodzakelijk adria 1 Werkloosheid lijkt op weg naar recordpeil BRIEF MET EISEN VAN ONTVOERDERS SCHLEYER als het: om auto's gaat Verdachten: „er moest iets gebeuren99 Oltmans zal opdrachtgever Kennedy-moord bekendmaken Ultimatum voor vrijlating gevangenen GEDEPUTEERDE MR. J. P. BOERSMA: „ALLEEN MET GROOTST MOGELIJKE BEHOEDZAAMHEID WERKEN Vroege sint pagina 2 220e jaargang no. 204 Woensdag 7 september 1977 marconistraat 1 postbus 146 goes telefoon 01100-20440 0* STIJGING DOOR SCHOOL VERLA TERS van het najaar 1976: ASSEN - „Na Wijster en Amsterdam is er niets gebeurd en dus is het offer van onze broeders tevergeefs geweest. Van de daarna ingestelde Commissie van Tien hebben wij niets gehoord en dat leidde bij ons tot onvrede en verzet tegen onze eigen leiders en de Nederlandse regering. Daarom moest er iets gebeuren". Deze woorden stonden aan het begin en aan het eind van de eerste littingsdag van het proces tegen de Zuidmolukse treinkapers en schoolbezetters in Assen. Het idee voor de bezetting en gijzeling werd beraamd door Willem S., die in de school zat. Tot dusver was de in de trein gedoodde Max. P. voor de leider urehouden. Er zullen geen video-opnamen worden gemaakt en het gesproken woord zal al leen worden opgenomen ter wille van een goede notulering Aldus de presi dent in zijn begin-verklaring, waarin hij ook herinnerde aan het gewelddadig einde van de kaping en bezetting. Over dit overheidsingrijpen wil de rechtbank niet oordelen, maarzij beseft wel. dat de gevolgen van dit gewelddadig ingrijpen tijdens de behandeling van de zaak een pijnlijke herinnering za! oproepen bij diegenen die daarbij dierbaren hebben verloren, aldus mr Fliek. slechter Arbeidsmarkt. dienstensector in Zee land steeds slechter aftreden stuurloos Opinie: Thailand stuurloos zonder lei- imtatie Afwikkeling MonoUetaDaire wekt trrlta- cnsis Bovensmilde-Oost wil eind aan gezags- De leider en uitdenker van de actie. Willem S. (26). lasser van beroep en wo nend in Bovensmilde: er moest iets ge beuren. Dat meende ook de 24-jarige leerling-schilder Gustaaf T. uit Assen, de 28-jarige Izaak T. uit Bovensmilde en de 18-jarigc timmerman Tommy P. uit Assen, en aan het eind van de lange zittingsdag kwam deze mening ook weer naar voren in het reclasserings- rapport over de verdachten tijdens dit proces. Wat ook duidelijk werd: de be zetters van dc school wilden geen slachtoffers maken. Ze hebben dat ook herhaaldelijk laten weten, in ieder ge val na het verstrijken van het eerste ultimatum op woensdag 25 mei. De sfeer op deze eerste dag van het pro ces was binnen in het gerechtsgebouw aan de Brinkstraat in de Drentse hoofd stad rustig. Buiten trokken jonge Zuidmolukkers de aandacht met span doeken. De afzetting rond het gebouw droeg een zeer gnmmig karakter door de aanwezigheid van pantservoertui gen. het geblaf van de vele politiehon den en de hermetische afsluiting met een paar meter hoge stalen hekken. Zij die het gerechtsgebouw wilden betre den. moesten een aantal malen hun spe ciale pasjes tonen en werden in de hal van het gebouw grondig gefouilleerd wanneer ze binnen wilden. De president van de rechtbank, mr. F C. Fliek. begon de zitting met een verkla ring. waarin hij onder meer zei dat de rechtbank deze maatregelen betreurt, maar ook aanvaardt, om het proces rus tig te laten verlopen ..De rechtbank wil deze rechtszitting zo veel mogelijk laten verlopen als alle andere processen" Mr. Fliek legde ook uit dat de tv- camera's in de zaal uitsluitend bestemd zfjn om mensen in nevenzalen ook de gelegenheid te geven de zaak te volgen. Straatverlichting kapot geschoten ASSEN - Een groep Zuidmolukse jon geren in Assen heeft in de nacht van maandag op dinsdag in de buurt van het jongerencentrum Pattimura alle straatverlichting kapotgeschoten. De jongeren reden in een auto die mid den op de weg werd gezet. De politie heeft de auto afgevoerd. K uifje Als eerste verdachte werd Willem S. verhoord. In de school werd hij over igens „Jan" genoemd. Alle bezetters hadden een andere naam in de open bare lagere school in Bovensmilde. Ze spraken elkaar met „maatje" aan. om hun eigen naam te verbergen. Willem S„ die zijn haar in en zeer speciale coupe had laten knippen door zijn vrouw In kam haar in het midden en de beide zijkanten kaal. om er grimmig uit te zien en zo indruk te maken op kinde ren en onderwijzers), werd ook wel <mr. Fliek bracht het als een komische noot naar voren) „Kuifje" genoemd. Willem S. is. zo zegt hij zelf. op het idee gekomen de school te bezetten. Er moest immers iets gebeuren, want de Nederlandse regering had van Wijster en Amsterdam niets geleerd en vilde ..onze zaak. onze onafhankelijkheid doodzwijgen". Bovendien leefde onder de radicale jonge Molukkers de indruk dat de commissie-Kobben een „zoe thoudertje" was. niet bedoeld om se rieus het probleem van de RMS tot een oplossing te brengen Willem heeft dit plan met Izaak besproken, die ook iets wilde ondernemen, en samen hebben zij er een paar anderen ingehaald. Aanvankelijk bestond de groep uit zes man. maar later haakten er twee af. om dat zij de gijzeling van schoolkinderen te ver vonden gaan, Waarom een lagere school en waarom in Bovensmilde9 Op die vraag van mr Fliek kwam zowel van Willem S als van zijn maats hetzelfde antwoord: Bovensmilde omdat het dichtbij was en je dus zo weinig mogelijk kans liep gepakt te worden, en een la gere school omdat men van de bezetting van het Indonesisch consulaat in Am sterdam had geleerd dat de Neder landse regering eerder reageert op een gijzeling van kinderen dan op die van volwassenen". Willem S. gaf tegenover mr Fliek toe nu te beseffen, dat die gedachte verkeerd was. De vraag van mr. Fliek op grond waarvan Willem S zich gerechtigd voelde dit soort dingen te doen. begreep verdachte niet eoed. Toespitsend vroeg mr Fliek ..Wat zou er gebeuren als ik uw twee kinderen in mijn huls zou op sluiten9 Geef daar eens eerlijk antwoord op" Die vraag naar de rechtvaardig heidsgrond noemde S's verdediger, mr W. G. A Kousemaker uit Breda, de ..hamvraag". Willem S. zelf ging er ech ter niet verder op in dan te zeggen da t de kinderen vrolijk waren gebleven ien dus het onrecht niet zo pijnlijk hadden ge voeld9) en dat de kinderen niets mocht gebeuren, omdat ze onschuldig waren. Verder kwam het niet Voorbereiding Uit het verhoor van Willem S. bleek verder, dal de besprekingen over de uit te voeren actie op verschillende plaat sen zijn gehouden: onder meer in een schuurtje achter het huis van Izaak T„ op een flat in Assen en in een oud schoolgebouw in Bovensmilde. Aan vankelijk zou de bezetting van de t Slot zie pagina 3 kolom 2) (Van onze redactie economie) DEN HAAG - Het werkloosheidscijfer lijkt opnieuw op weg naar een top. L'it de definitieve cijfers per eind augustus blijkt dat het - voor seizoen gecorri geerde - getal bijna de 220.000 haalt- Sedert zich vanaf februari een onon derbroken stijging voordoet, valt i evenaring te vrezen oorlogse record 240.000. In augustus steeg de gecorrigeerde werkloosheid met 6400 (3400 mannen en 3000 vrouweni. Volgens het ministerie van sociale zaken kan voor de derde achtereenvolgende maand een deel van de stijging aan de ontwikkeling onder schoolverlaters worden toegeschreven. Het ministerie zegt dan ook dat het beeld tot dusver weinig afwijkt van dat van vorig jaar in de overeenkomstige periode. De daling bij bouwvakkers, die in juli werd geconstateerd, zette zich in augustus om in een stijging van de werk loosheid. Gecorrigeerd voor seizoensinvloeden zijn het vooral de beroepsgroepen kan toor en onderwijzend personeel bij mannen en vrouwen en het handelsper- soneel bij de vrouwen, die. evenals In de vorige maanden, de grootste stijging te zien geven. Ook de getalsmatige werkloosheid bleef stijgen. Met een toeneming van 7310 (700 mannen en 6610 vrouwen) kwam dit cijfer dicht bij de 209.000 terecht. Het werkloosheidspercentage voor mannen is nu 4.7; voor vrouwen 8,1. gezamenlijk 5,4. Gecorrigeerd voor seizoensinvloe den zijn deze percentages achtereen volgens 5.1. 7,9 en 5.7. De geregistreerde openstaande vraag daalde met 2410 tot 64.960) voor seizoen gecorrigeerd was er een daling met 400 tot 58.500 (Dat is 1.5 procent van de af hankelijke beroepsbevolking).Behalve de in de werkloosheidstotalen begrepen werklozen waren er eind augustus 24.600 mensen (van wie ruim drie kwart vrouwen) ingeschreven, beschikbaar voor een gedeeltelijke dagtaak. Dat aantal steeg in augustus met meer dan 1000. Schoolverlaters Eind augustus 1977 waren 40 430 jon gens en 37.710 meines onder de 23 jaar werkloos. Het aantal schoolverlaters maakt bij de Jongens 45 procent en bij de meisjes 54 procent uit van deze aantal len (ln de maand augustus zijn in verge lijking met de rust van het jaar gewoon lijk de meeste schoolverlaters bij de ar beidsbureaus ingeschreven». De werk loosheid bij de Jongens ligt beneden het niveau van augustus 1976. Het verschil is deze maand evenwel wederom kleiner geworden. Bij de meisjes, waarvan het huidige werkloosheidsniveau boven dat van augustus 1976 is gelegen, blijft de ongunstige situatie zich voortzetten. Per 16 juli 1977 waren 116 bedrijven in het bezit van een vergunning tot wrrk- tijdverkortine. Voor in totaal 5.226 werknemers korter te laten werken. Vergeleken met medio juni jl. betekent dit een daling met ruim 15.000 werk nemers. DEN HAAG - De Nederlandse journa list Willem Oltmans. die bekendheid geniet wegens zijn onderzoek naar de ware toedracht rond de moord op de Amerikaanse president John F. Ken nedy zal woensdagmorgen in het tele visieprogramma „Good morning Ame rica" de naam bekend maken van een vooraanstaand Amerikaan die de op dracht tot dc moord zou hebben gege- Aanvankeiyk wilde Oltmans deze naam slechts meedelen aan president Carter, omdat hij anders vreesde voor het. leven van de man. President Carter heeft zijn speciale advocaat. Robert Keuch con tact laten opnemen met Oltmans met het verzoek de naam aan hem te noe men. Oltmans meende daarvoor geen toe stemming te hebben van de groep per sonen die hem op dit laatste spoor heeft gezet. Daarom is hij vanuit Amerika naar Europa gereisd om de goedkeuring van deze groep te krijgen Hij doet dit aan de vooravond van een ontmoeting tussen president Carter en oud-president Ford ter gelegenheid van de ondertekening van het Verdrag over het Panamakanaal. Volgens Oltmans weetook oud-president Ford aanmerke lijk meer over de ware toedracht van de moord, dan hy heeft laten blyken als lid van de Warren-commissie die hetofficile onderzoek heeft verricht. Nadat Olt- mans deze beschuldiging op een pers conferentie een week geleden had geuit, was het enige commentaar van Ford ..no comment" Dinsdag begon m Assen het proces tegen dc Zuidmolukse treinkapers en bezetters van de school Foto gemaskerde Zmdmolukers met een spandoek tegenover het gerechtsgebouw BONN - De Westduitse regering heeft een brief ontvangen van de ontvoer ders van werkgeversvoorzitter Hanns Martin Schlever, Over de inhoud van de brief is tot dinsdagavond niets offi cieel hekend gemaakt, maar volgens ARD-teïevisie is een van de eisen van dc ontvoerders de vrijlating van 14 ge vangen zittende terroristen. Naar in Bonn bekend werd. eisen de ontvoerders dat gevangenen uit vier deelstaten op vrije voeten worden ge steld. In de brief wordt voor het vol doen aan deze eis een ultimatum ge steld dat vanmiddag afloopt. Officieel is er nog geen teken van leven van de ontvoerde. Het kabinet begon dinsda gavond aan een nachtelijke zitting. Daarop aansluitend zou de crisis-staf bijeenkomen waartoe leden van de re gering en de belangrijkste politici van alle in het parlement vertegenwoor digde partijen behoren. De brief heeft Bonn later bereikt dan dc ontvoerders zich hadden voorgesteld. Volgens de ARD-televisie eisten de ontvoerders zich hadden voorgesteld. Volgens deontvoerders dal hun brief dinsdagavond op een bepaald tijdstip had moeten w orden voorgelezen via de media. ARD. dat uilzond via Duitsland 1. las namens de centrale recherche (bundeskriminalant) de volgende ver klaring voor: „Uw brief heeft de plaat selijke politie (Waarschijnlijk wordt die van Bonn bedoeld.) pas in de late namiddag bereikt De politie overhan digde de brief aan bet Bundeskrimina- lamt. Het BKA heeft de brief zonder uitsl aan de Bondsregering doen toe komen. Pas laat in de avond zal het schrijven in handen van de regering zijn. Het is derhalve onmogelijk om vast te houden aan het door u gewenste tijdstip van openbaarmaking." Verdere mededelingen over het eisen pakket werden noch door ARD. noch door BKA gedaan. In Bonn is een crisiscentrum ingericht waarvan onder andere bondskanselier Helmut Schmidt en de ministers Mai- hofer (binnenlandse zaken) en Vogel (justitie) deel uitmaken. Regeringslei der Schmidt kondigde dinsdagavond aan dat men in de nabije tocklmst voor zeer zwaarwegende beslissingen kan komen te staan, oppositieleider Hel mut Kohl wordt dür de kanselier voortdurend van de gang van zaken !p dc hoogte gehouden. Onderzoek Het onderzoek naar de ontvoerders van Schleyer. die by de aanslag m Keulen vier mensen dood schoten, loopt op problemen Stnt-Alovsius in ^problemen Jeanne de Waal wil stop pagina 12 routine Croiset in Publiekstheater Ron e is net grootste gevaar voor succes °"en televisieprogramma's, stnp pagina 13 positief stion Van .Enka k'yk de toekomst po «ei Inzien: beurs, financiën economie POLITIEKE WIL IS NODIG OM DE ZAAK IN DE HAND TE HOUDEN GOES - Voor de toekomstige inrichting van liet Oosterscheldegebied zal een heel scherp cn hard beleid gevoerd moeten 1 worden. Daarbij is hol van groot belang dat de poliliekc wil aan wezig is. om de zaak in de hand te hou den. Dit zegt dc gedeputeerde voor ruimtelijke ontwikkeling in Zeeland, mr J. P. Boersma. Als vice-voorzitter van de 'strucluurgroep Oosterschelde' is hij nauw betrokken bij de ontwikke ling van de zeearm. De heer Boersma is van mening dat al lerlei plannen niet berekking tot aanleg van jachthavens, zomerhuizenterrein- en en dergelijke, met grote \oorzichtig- held benaderd moeten worden We moeten niks toelaten wat we niet met z'n alleni willen Natuurlijk zullen we compromissen moeten sluiten maar wat met gewild wordt, moeten we niet uit onze handen laten glippen", aldus mr Boersma In dit verband wijst de gedeputeerde erop dat de precedentwerking van een slecht plan een enorme druk /.al leggen op het hele Oosterscheldegebied De heer Boersma .Als je bijvoorbeeld een plannetje van 200 vakantiewoningen in gemeente X toestaat, zonder dat nad rukkelijk is afgesproken met de omlig gende gemeenten dat die 200 de enige zullen zijn. dan mag je er wel van over tuigd zijn dat iedere gemeente zegt óók recht te hebben op verwezenlijking van plannetjes en plannen. Hetzelfde geldt ook voor jachthavens: als Je niet duide lijke afspraken maakt over prioriteit, fa sering en aantallen, dan Is het ieder voor zich en grijpen watje grijpen kunt Het resultaat zou dan wel eens slecht kun nen zijn". Gedeputeerde Boersma be nadrukt dat er alleen met de grootst mogelijke behoedzaamheid gewerkt mag worden, „en alleen met een grondig inzicht in de totale mogelijkheden van het gebied" Standpunt De gedeputeerde voor ruimtelijke ontwikkeling heeft persoonlijk een 1 Slot zie pagina 7 kolom 31 volle toeren Het hele politie-apparaat van Westr Duitsland verkeert nog steeds in de hoogste alarmfase De federale re cherche heell de leiding ln handen ge nomen. In Bad Godesberg bij Bonn is een speciale centrale ingericht Volgens procureur-generaal Rebman is het gebeuren van maandagmiddag in Keulen „de brutaalste moordaanslag in de geschiedenis van het Westduitse ter rorisme" Rebman zei vender op een persconferentie dat er aanwijzingen zijn dat de ontvoering het werk is van een terroristische groepering rondom de vo rig jaar november gearresteerde Sieg fried Haag en Roland Mayer. Haag was vroeger advocaat van de Rote Armee Fraktion. beter bekend als de Baader- Meïnhof groep. Rebman vermoedt ook dat er verband bestaat tussen de aanslag op Schleyer en zijn begeleiders en de moorden op bankier Jurgen Ponto (vijf weken gele- dem en procureur-generaal Buback en twee begeleiders (vijf maanden gele den i In verschillende gevangenissen in de Bondsrepubliek zijn politieke ex tremisten sinds de ontvoering van Schleyer „eenzaam opgesloten" Zij mogen geen contact meer met elkaar hebben, noch met buitenstaanders Ra dio en televisie zyn uit de cellen verwij derd Ook kranten mogen deze terroris ten niet meer ontvangen. Hun cellen zijn afgelopen nacht grondig doorzocht Inval In het advocatenkantoor van dc naar Frankrijk gevluchte Baader-Meinhof advocaat Klaus Croissant is eveneens een inval gedaan. Schmidt heelt de bondsdagfraktie van zijn partij, de SPD. dinsdag in kennis gesteld van de kabinetsbesluiten aan gaande een verscherping van de natio nale veiligheid. De van regenngswege voorgestelde maatregelen beperken zich niet tot een uitbreiding van de poli tiemacht Ervan overtuigd dat de Baader-Meinhof advocaten in het ver leden een sleutelrol hebben gespeeld in de communicatie tussen terroristen in en terroristen buiten de gevangenis, wil len Maihofer en Vogel de rechten van keuze-verdedigers verder inperken. Inmiddels is in West-Duitsland weer een discussie ontstaan over het ver scherpen van de wetgeving. Oppositie leider Kohl zei dinsdag dat dc regering harder moet optreden. Hij wil hijvoor beeld dat het mondeling verkeer lussen gevangen zittende terroristen en hun advocaten wordt afgeluisterd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1