PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LUBBERS: GASPRIJS STEVIG VERHOGEN Jet Blokland opgewekt terug in Nederland Rijkswaterstaat heeft nu leiding bergen en blussen vrachtschip 'Attican Unity' de krant van zeeland Cees Stam kampioen bij stayers Ian Smith verplettert oppositie bij verkiezingen VER IN GA KOMT MET CONCREET VOORSTEL ABORTUSKWESTIE Walvisbaai nu Zuidafrikaans Pakket voorstellen van kabinet \oor verdere besparing energie BERGERS ZETTEN WERK WEL VOORT DEN HAAG - Minister Lubbers (economische zaken) wil het energiebesparingsbeleid versterken. Tot dusver zijn onvoldoende resultaten geboekt bij het streven naar zuinigheid. Daarom heeft het kabinet een pakket voorstellen in de maak. Het gaat om harmonisatie van stroomtarieven, stevige verhogingen van de gasprijzen, een raamwet voor de energiebesparende maatregelen, intensiver ingvan de voorlichting en het verstrekken van aanvullende gerichte subsidies. Van dit programma verwacht de bewindsman een forse stimulans, ineen brief aan de Tweede Kamer deelt onze concurrentiepositie is er volgens Lubbers voldoende aanleiding om ener gieprijsverhogingen. indien mogeiyk. in internationaal verband te doen ge schieden. lubbers de hoofdlijnen mee van het te versterken besparingsbeleid. Rekening houdend met de demissionaire status vanhetkabinet zijn daarover een aantal besluiten genomen. Met name voor üemverbruikers liggen de gasprijzen cos steeds veel lager dan die van huis- brütdolie Daardoor worden onvol doende besparingen uitgelokt Het prijspeil brengt zaken als de invoer ing van stadsverwarming en de toepas sin? van alternatieve energiebronnen oavoldoende binnen bereik. Daarom raden maatregelen op het gebied van Drozen en heffingen overwogen. Die zul- iendeel uitmaken van het dekkingsplan voorde begroting van 1978 en dus op Prinsjesdag bekend worden gemaakt, lift de Gasunie en de distributiebedrij- ven is overleg gaande over prijsaanpas- tingeii voor kleinverbruikers Wat de stroomtarieven betreft, het ac cent zal bi) prijsverhogingen meer ko men te liggen op harmonisatie van de per gebied of gemeente nogal uiteenlo pende prijzen. In goedkopere gebieden s£en de prijzen dus moeten stijgen, mar het algehele peil zal niet stijgen, rat dat is al fors verhoogd. Gezien bijvoorbeeld te worden nagegaan hoe op scholen de belangstelling voor ener giebesparing kan worden gewekt achte reenvolgens uitgebreid. Cursussen voor de Scheepvaart vraagt awr aandacht voor het gebruik van dar op veerboten. misbruik correct Raamwet Het kabinet denkt aan een soort raam wet, die zich in beginsel uitstrekt over alle terreinen waarop door middel van voorschriften wezenlijke energiebes paring tot stand kan worden gebracht. In een eerste fase wordt gestreefd naar een wet, waarin de zaken worden gere geld waarover al concrete beleid splannen bestaan. In de toekomst kan de wet dan worden uitgebreid. Aanleg van stadsverwarming kan be langrijke besparingen teweegbrengen. Lubbers spreek t een zekere voorkeur uit om deze kwestie in een aparte wettelijke regeling onder te brengen Zo'n wet zou de toepassing moeten bevorderen van stadsverwarming zowel in nieuwbouw als in vemieuwbouwwljken. Voor stads verwarming en aanmoediging van nieuwe investeringen is ditjaar f 55 mil joen beschikbaar. Het voorlichtingsbeleid zal gerichter worden en meer dieptewerking krijgen. Meer dan vroeger zal het zich op be paalde doelgroepen richten. Zo dient SALISBURY (Reuter) - Woensdaga vond was het reeds duidelijk dat de Rhodesische Frontpartij van premier Ian Smith zowel de extreem rechts als de progressieve partij heeft verplet terd. en hij beslag legt op alle 50 'blan ke' zetels in het House of Assembly. De resterende 16 zijn voor Afrikanen. De zen toonden woensdag nauwelijks be langstelling voor de verkiezingen. „Dat is een aangelegenheid voor blanken zeiden ze. President Kenneth Kaoenda van Zam bia heeft woensdag heftige kritiek gele verd op de 'schaamteloze verkiezingen' in Rhodesiê. toen hij de Poolse ambas sadeur ontving voor het aannemen van diens benoemingsbrief Zambia heeft woensdagavond gemeld, dat Rhodesi sche straalvliegtuigen In het begin van de dag Zambiaans gebied hebben ge bombardeerd in de buurt van de Zam- biaanse grensplaats Fcira Aan de andere kant meldde Salisbury woensdagavond, dat de Rhodesische grenspost Kanvemba woensdagoch tend vanuit Zambia is aangevallen. Rhodesische strijdkrachten beant woorden het vuur en brachten een Zambiaanse geschut tot zwijgen. Beid e partijen zeggend at er geen sl ach- toffers zijn. Premier Vorster van Zuid-Afrika heeft zich woensdag uitgesproken voor het tot standkomen van een interne rege ling in Rhodesie tussen blank en zwart en tevens verklaard dat Zuid-Afrika geen enkele druk zal ui toefenen op pre mier Ian Smith om een geforceerde op lossing voor Rhodesie en zijn toekomst tot stand te brengen SAN CRISTOBAL - Na een schitte rende strijd met de regerende titel houder Pfefgen uit West-Duitsland is Cees Stam in San Cristobal achter Bruno Walrave wereldkampioen bij de profstayers geworden. Het kam pioenschap was het resultaat van een perfecte voorbereiding van Stam. wiens titel nog neer glans kreeg toen na afloop van de strijd Martin Venix de kampioen de hand kioam na drukken nadat beide Ne derlanders een jaar lange vete met elkaar hadden uitgevochten Zie voor verslag ook pagina 17 Een dolgelukkige moeder Blokland wordt op hel vliegveld Zestienhoven dooreen van haar dochters omhelsd Kijkspottekijkcr pagina 13 220e jaargang no. 199 Donderdag 1 september 1977 i Van onze correspondenti ROTTERDAM - Doodgewaande Jet Blokland uit Vlaardingen is weer in Nederland. Woensdagmiddag kwam ze met een chartervliegtuig vanuit Bazel in Zwitserland op Zestienho ven aan en vandaar is ze meteen naar het Dijkzigtziekenhuis ge- braeht. Ze blijft voorlopig nog in het ziekenhuis. De 16-jarige mavo-scholiere zag er opgewekt uit Naaste familieleden, die ruim een week geleden niet beter wisten dan dat ze begin augustus de crematie van Henriêtte Blokland hadden bijgewoond, en die haar nu voor het eerst weer zagen, barstten in snikken uit Jets vader en moeder waren sinds vorige week woensdag in Bazel en maakten de terugreis naar Rotterdam mee. Pas anderhalve week geleden ont waakte Jet. Blokland uit de coma waarin ze geraakte na een auto ongeluk op 31 juü bij Bazel. Bij dat ongeluk kwamen verschillende men sen om het leven. Abusievelijk werd ook Jet Blokland tot de gedode slachtoffers gerekend. In het zieken huis ging ze door voor een 20-jarig Zwitsers meisje, van wie men dacht dat ze het ongeval had overleefd. Het misverstand kon zo lang blijven bestaan doordat Henriêtte Blokland onder meer aan het gezicht gewond was, waardoor ze nauwelijks herken baar ln het verband lag. Bovendien was ze al die tijd bewusteloos. In middels heten haar ouders het li chaam van het Zwitserse meisje naar Nederland overbrengen en cremeren allemaal ln de waan dat het om hun eigen dochter ging. Het tragische misverstand werd zaterdag 20 au gustus ontdekt Inmiddels is Jet Blokland zelf nog niet op de hoogte gesteld van alles wat er is gebeurd. Volgens een broer weet ze „alleen dat er een auto- ongeluk is geweest". Dat daarbij doden zijn gevallen, onder wie de ouders van baar vriendin, met wie ze op vakantie was. weet ze nog niet. Het verhaal van de persoonsverwis seling is haar ook nog niet verteld. Men wil dat ze eerst nog wat op- Aankomst van Henriette Blokland op vliegveld Zestienhoven te Rotterdam in de ambulance braderie Burgemeester A de Kam opende de Axelse braderie PAGINA 11 getuige De verdediger van Menten wil een Poolse getuige uit Oost-Souburg laten oproepen PAGINA 13 gereserveerd De Franse president Giscard d' Estalng is gereserveerd tegenover de Spaanse toetreding tot de EEG. PAGINA 15 terugval Na briljante start viel oranje na rust te- mg In de strijd tegen IJsland PAGINA 17 indrukwekkend CeesSlam werd indrukwekkend rijdend wereldkampioen bij de prof-stayers i Van ome parlementaire redactiei DEN' HAAG - Kabinetsinformateur Veringa zal vandaag, donderdag, met concrete voorstellen komen om do vastgelopen onderhandelingen over de abortuskwestie weer op gang te krij gen. Veringa ontvangt vanochtend de drie fractievoorzitters van PvdA. CDA en D'66 afeonderlijkg voor een gesprek Vanmiddag volgt dan de eerste geza menlijke gespreksronde tussen de drie fractieleiders en de informateur Vanavond komen de kamerfracties van PvdA. CDA en D'66 bijeen om zich over de voorstellen van Veringa uit te spre ken. Dr. Vennga heeft uitdrukkelijk re kening gehouden met tussentijds fractie-overleg nadat hij zijn voorstellen heeft bekendgemaakt Naar verluidt acht Vennga het verstandiger zijn voor stel al in eén vroeg stadium aan de ka merfracties van PvdA CDA en D'66 voor te leggen, om een verscherping van de standpunten tussen de dne fractie leiders te voorkomen Waarschijnlijk zal het overleg over een regeling van de ab ortuskwestie morgen vrijdag, worden voortgezet Koningin Juliana heeft woensdagoch tend infonnateur Veringa op paleis Huis ten Bosch ontvangen Zij heeft met hem de ontwikkelingen in zijn Informatie werkzaamheden besproken. PRETORIA (ANP)- De Zuidafrikaansr regering heeft woensdag bepaald dat het ruim 1.000 vierkante kilometer me tende gebied van de haven van Walvis baai dat in Zuidwexi-Afrika (Namibië) ligt vanaf donderdag niet meer tot Zuidwest-Afrika zal behoren maar tot Zuid-Afrika. in een proclamatie zegt de regering in Pretoria dat het in de rede ligt en ge wenst is dat Walvisbaai als enig gebied met een aan diep water liggende be schermde haven aan de verder onge naakbare en gevaarlijke kust van Zuidwest-Afrika wordt bestuurd als deel van Zuid-Afrika's kaapprovincie. In Juni had premier Vorster van Zuid- Afrika na besprekingen met vertegen woordigers van westelijke landen over de toekomst van zuiöwest-afrika al in hetparlementverklaard.dat walvisbaai en een aantal eilandjes geen deel zouden uitmaken van zZuidwest-Afrika wan neer dit onafhankelijk zou worden, wat in 1979 zou moeten gebeuren. Zuid-Afrika bestuurt Zuidwest-Afrika in weerwil van verklanngen van de Ven enigde Naties dat de Zuidofrikaanse aanwezigheid in het land onwettig is architecten en bouwkundigen staan op het programma De voorlichtmg voor bedrijven wordt met een subsidierege ling voor adviezen versterkt. Vooral middelgrote en kleine bedrijven zullen subsidie krijgen voor het doorlichten van hun energiehuishouding. Subsidies De gevolgen van deze maatregelen zul len in het algemeen pas op langere ter mijn merkbaar worden, meent Lubbers Daarom is op korter termijn een aanvul lend beleid op subsidiegebicd gewenst. De bestaande isolatieregelingen voor huizen en andere gebouwen zal ongewij zigd worden verlengd, ook nadat de nu uitgetrokken bedragen zouden zijn uit geput Meer maatregelen om isolatie te bevorderen zijn in ontwikkeling. Er komt een subsidieregeling voor stads verwarmingsprojecten Vooruitlopend op de Wet Investerings Rekening (WIRi is besloten een voorlo pige investeringspremieregeling te ma ken voor de bevordering van energie besparende investeringen in het be drijfsleven Het gaat om investeringen voor inrichtingen voor het gebruik van afvalwarmte, voor warmtekrachtinstal laties. voor het benutten van zonne- en windenergie en voor andere bedrijfs middelen die dienen voor het bereiken van energiebesparing Omdat vaak energiebesparende appa raten. techniek en systemen 'boven de markt' blijven hangen vanwege het niet aandurven van toepassingen zal er een regeling komen voor het opzetten van demonstratieprojecten. Daarmee kan dan worden aangetoond dat de ri sico's aanvaardbaar 7,ijn. Maatregelen zullen worden genomen om bepaalde produkticprogramma's voor energie besparing die van belang zijn voor het bedrijfsleven, op gang te krijgen. KAMERLID KEJA WIL NIEUWE VAKCENTRALE DEN HAAG - Het tweede-kamerlid Keja (vvd) wil nog dit jaar met een aan tal politieke geestverwanten een nieuwe vakcentrale oprichten naast het CNV en de FNV. Volgens Keja. die al geruime tijd met dit plan rondloopt, is de nieuwe vakcentrale vooral bedoeld voor werknemers die tot nu toe niet georganiseerd zijn. Er zou meer aan dacht worden besteed aan de belangen van de individuele werknemer betekent, dat de rijkswaterstaat in Zeeland de algehele verantwoorde lijkheid draagt voor de berging van het schip. In overleg met de bergers is be sloten. dat zij hun blussings- en be rgingswerkzaamheden zullen voort zetten. In de nacht van dinsdag op woensdag kregen de bergers de weer fel opgelaaide brand aan boord van de ..AlUcanUnity" onder controle In de loop van de woensdag is met twee stralen het schip op diverse plaatsen koel gehouden Zo nu en dan werd het vuur weer heviger, maar een alarmerende situatie ont stond met Het coördinatieteam dat zich in Vlis- singen bezighoudt met het treffen van i besloten, dat de me tingen naar de verontreiniging van lucht en water worden voortgezet Langs het strand bij Cadzand-Bad zijn borden geplaatst om het zwemmen in zee te ontraden De Zeeuwse milieu-inspecteur, dr. A. Adriaanse. verklaarde woen-dagavond. dat uit zeer voorlopige resultaten van metingen die door het rijksinstituut voor de volksgezondheid worden ver richt. Is gebleken, dat het kustwater enigszins is verontreinigd door giftige stoffen We hebben aanwijzigingen dat van enige besmetting sprake is. al tsdie niet buitengewoon ernstig", aldus de heer Adriaanse Hij wees erop. dat door het draaien van de wtnd naar het noorden wel een ongunstiger situatie is un..»«u.. ca<.izand-Bad ue metin gen van de luchtverontreiniging lever den echter gunstige resultaten op. Dr Adriaanse stelde verder, dat het eerste punt nu is ervoor te zorgen, dat de brand geblust wordt. ..Daarna zal het pro bleem van het bluswater in het schip moeten worden bekeken Naar mijn mening zal het niet overboord gepompt kunnen worden zei de milieu- inspecteur Hij merkte tenslotte op. dat het van groot belang ts wie nu de leiding zal krijgen bij de activiteiten, die wor den ondernomen om de brand te blus sen en het schip te bergen Door tussenkomst van de agent, die de eiaenaar van de vrachtvaarder verte genwoordigd Shipping Signalling Ser vices. is woensdag de terugreis van de bemanning van de „Attican Unity" ge regeld Alleen de leiding van de beman ning blijft voorshands nog in VUssingen. Van de zijde van Shipping werd woens dagavond meegedeeld, dat voorlopig niemand aan boord van de brandende vrachtvaarder kan komen De twee blusboten, die het voorschip en het middenschip van de „Attican Unity" koelhouden. dc „Martine Letzer" en de „Wielingen voeren hun werkzaamhe den op enige afstand van het schip uit. Het coordinatieteam in Vllssmgen. waarin de betrokken instanties samen werken. zal voorlopig de begeleidende zorg houden voor rond het Griekse vrachtschip optredende situaties De operauonale leiding isin handen van de rijkswaterstaat Aad van den Heuvel werkt aan een mouw programma de roze bril Radio- «n televisieprogramma's. Strip PAGINA 21 dieptepunt ltaiLnS °VCr hel dieptepunt heen. oeurs-Bnancien-economii' VRACHTVAARDER VALT ONDER WRAKKENWET CADZAND-BAD - De bergers, die zich sinds vorige week donderdag hebben beziggehouden met het blussen en los sen van de Griekse vrachtvaarder ..At tican Unity" hebben woensdag hun op no cure- no pay gebaseerde contract te ruggegeven. De bergingsbedrijven, dc Union de Remorquage et de Sauvetagc. Van den Akkeren Muller, verwachtten niet. dat het schip te redden zou zijn en dat berging derhalve niet lonend zou zijn. Op het vrachtschip is nu de wrak- kenwet van toepassing verklaard. Dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1