PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PLAN GEZAG ARUBA OMVER TE WERPEN Gemeenten Schelde-Rijnkanaal spreken zich uit over rampenplan Roek-zanger Elvis Presley (42) overleden CDA presenteert vandaag standpunt over abortus Draaiboek gevonden bij vakbondsleider 'Regering in ballingschap' vandaag DEN UYL BIEDT TWEE OPLOSSINGEN 220e jaargang no. 186 Woensdag 17 augustus 1977 ORANJESTAD (ANP) - „De Arubaanse vakbondsleider, Hyacintho Geerman. wordt nog vastge houden omdat bij hem thuis een draaiboek is gevonden voor een samenzweringsplan tegen het gevestigde gezag. Op verschillende plaatsen kwam zijn handschrift voor". Dit hebben gezaghebber Tromp, de waarnemend commissiaris van politie en de officier van justitie dinsdag op een perscon ferentie in Oranjestad bekendgemaakt. Volgens de bekendmaking was het draaiboek gericht tegen het bestaande gezag, dat omverworpen moest worden. Dit zou in drie fasen moetèn gebeuren, waarbij opvallend is dat een aantal onderdelen al uitgevoerd zijn. Zo werd er een concept gevonden van het pamflet dat door de vrouwencommissie voor de onafhankelijkheid is uitgegeven en vond men de data waarop de onderhandelingen tussen verschillende instanties afgebroken dienden te worden. Zelfs trof men in het draaiboek de da tum aan van de manifestatie voor het bestuurskantoor. Volgens de commis siaris van politie kwamen er al regelma tig anonieme tips binnen over de voor bereidingen, die klopten met de inhoud van het draaiboek De officier van justitie was nog zeer voorzicht in zijn uitlatingen en ver klaarde dat vooralsnog Geerman aan gehouden is voor het uitdelen van een stemming kwekend pamflet. Volgens het draaiboek zou de eerstr fase bestaan uit het uitoefenen van druk op leiders van de partijraad van de PPA (Partido Patriotic Arubana) en het ont voeren van een of meer van hen. Verder zou er een regering in ballingschap ge vormd moeten worden, die via radio en televisie kritiek zou uitoefenen op de huidige regering. Deze regering zou bij voorbeeld in Venezuela gevestigd kun nen worden. Tenslotte moesten volgens leidingnet De aanpassir loopt (link ac PAGINA 3 wapens uitbreiding aanpak De aanpak van agressieve Jongeren etst een departementale aanpak volgens de Rand voor de Jeugdvormlng. brons sponsoring prijzen Filmer Karet van der Meulén viel in Moskou in de pryzen, Radio- en televi sleprogramma's. Strip PAGINA 15 verlies de eerste fase groepen mannen en vrou wen in khaki uniform, in de stijl van de ku klux klan, de strzat op gaan en daar gaan zitten. Als de politie ze op zou wil len pakken, moesten ze gewoon gaan liggen. In de tweede fase komen activiteiten voor zoals de kaping van een vliegtuig met aan boord een hoge functionaris van de huidige regering. Verder stond op het programma het systematisch af kraken van politie-acitivteiten, een al gemene staking en een economische boycot waaronder een van Curagaose produkten. Tenslotte is er sprake van de reeds bekende manifestatie voor het be stuurskantoor en het onderbreken van stroom- en watervoorzieningen. De laatste fase is de meest afdoende. Deze komt er op neer dat tijdens een razzia in écn keer de leiders van de par tijraad van de PPA afgemaakt zouden moeten worden. Men kondigt in het draaiboek in totaal 23 activiteiten aan. Een daarvan is nog het vernielen van de Nederlandse en Antilliaanse vlag, waarvoor momenteel iemand vastzit. Voor wat de kranten betreft werd in het samenzweringsplan medling gemaakt van de op Curagao gedrukte kranten in het algemeen en en van de Amigoe di Aruba in het bijzonder Zoals bekend is het gebouw van de AMjgoe de laatste dagen tweemaal het doelwit geweeest van terreuracties. Eenmaal werd hierbij gebruik gemaakt van een molotococtail waardoor een brand ontstond, die ech ter snel geblust kon worden. Op de han del zou een beroep gedaan worden niet meer in deze krant te adverteren en dit verzoek zou vergezeld gaan van dreige menten. Volgens gezaghebber Tromp was de Arubaanse politie voorbereid op de on geregeldheden van dit moment ..Sinds dat de politieke agitatie in 1972 op Aruba ontstond, zijn we bezig met het verzamelen van gegevens" aldus Tromp. Hh had de indruk dat bepaalde mensen waren gaan geloven, dat het kalme optreden van de politie de laatste jaren een teken van zwakte was. het geen volgens hem bepaald niet het ee val is. De commissaris voegde hieraan toe dat de polie bereid was door te gaan tot iedereen zich zou realiseren dat men haar niet te spotten viel .Hoe lang dit ook zal duren' Gezaghebber Tromp be sloot de persconferentie met de medeae-, ling dat hy belast was met de handha ving van rusten orde op Aruba en dat hij dit ook zou doen met alle hem wettig ter beschikking staande middelen Heel Aruba zit sinds half drie dinsdag morgen plaatselijke tijd weer zonder stroom. In tegensteing tot de vorige ke ren zijn nu ook de hotels de dupe van de stroomonderbreking. Door het gebruik van generatoren kunnen de meeste ho tels zich echter behelpen. Wel is het zo dat door het uitvallen van de stroom de nog reterende hotelgasten groot ongemak wordt bezorgd. POLITIE IN CONTACT MET MOEDER VAN 'CAFÉ BABY DEN HAAG - De Haagse politie heeft contact gehad met de moeder van het drie maanden oude kind. dat vrijdaga vond van het ene Haagse cafe naar het andere werd gebracht. De moeder van de baby. een 24-jarige Turkse vrouw, durfde zich niet met de politie in ver binding te stellen omdat ze bang was dat ze Nederland zou worden uitgewe zen. Volgens een woordvoerder zal dat de komende dagen nog niet zo'n vaart lopen. ..We willen nu eerst wat rust bij de moeder en het kind brengen. Ver schillende sociale instellingen houden zich momenteel met deze zaak bezig". De Turkse vrouw had vrijdagavond haar Turkse vriend in een Turks café gevraagd om even op het kind te passen. Ze woonde in Den Haag op een kamer, waarvan de huur was opgezegd. Ze moest daarom een andere kamer zoe ken. Haar vriend nam het oppassen niet zo nauw en bracht de baby naar zijn broer, een caféhouder Deze vond dat hij er vanachter de tapkast niet goed op kon letten en bracht het kind naar zijn zuster Die zuster pakte de telefoon en belde de politie. Zij deed dit omdat ze de verhouding tussen de moeder en haar vriend afkeurt omdat de man vrouw en kinderen in Turkije heeft Volgens de politie zal volgende week worden bekeken of moeder (die illegaal in Nederland is) en kind zullen worden uitgewezen MEMPHIS (AFP/AP) - De zanger Elvis Presley is dinsdag op 42-jarige leef tijd overleden in het Baptistenziekenhuis van Memphis in de Amerikaanse staat Tennessee. Di- zanger, die in de jaren vijftig met zijn rockgeluid voor een omwenteling in het muziekgebeuren zorgde, overleed aan de gevolgen van een ademhafingsstornis. Hij was de laatste jaren herhaaldelijk behan deld wegens ademhalingsmoeilijkheden. Presley was dinsdag met ernstige ademhalingsmoeilijkheden opgenomen in het ziekenhuis. Hij was de afgelopen jaren al vaker opgenomen om tot rust te komen en voor behandeling van problemen aan zijn gezichtsvermogen. De jonge Presley luidde met zijn gitaar en schokkende heupen een nieuwe stijl in voor de populaire muziek en alhoewel zijn bewegingen vergeleken met de huidige popsterren slechts matig suggestief waren, werd hij in de vijftiger jaren bij een optreden voor de televisie alleen boven de gordel genomen. Voor de vele tieners was Presley een idool, met zijn naar achteren gekamde haren, bakkebaarden en eeuwige spottende glimlach. Van platen als 'You ain 't nothing but a hound dog', 'heartbreak hotel', 'blue suede shoes' en 'love me tender' werden miljoenen exemplaren platen verkocht. DEN HAAG: Op het Binnenhof groepen dagelijks tientallen men sen bij elkaar om te demonstreren tegen het mogelijk legaliseren van abortus. Zij steunen hierin Pater Koopmans, die zelf ook actiej aan de demonstratie deelneemt. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Het CDA zal kabinets formateur Den Uyl vandaag (woens dag) laten weten of het akkoord kan gaan met Den Uyls voorstel om over abortus voorlopig alleen met procedu reafspraken te volstaan. De C'DA- fractie. die vanaf dinsdagmiddag in vergadering bijeen was. had daar dins dagavond laat nog geen standpunt over bepaald. Naar verluidt zou het CDA toch eerst een poging willen doen om tot een inhoudelijk gesprek over abor tus te komen met PvdA en D'66. Pas als die poging mislukt, zouden over de verdere procedureafspraken gemaakt kunnen worden. Formateur Den Uyl had tijdens de eer ste verkennende besprekingen van maandag al geconstateerd dat inhoude lijke overeenstemming tussen PvdA en CDA niet mogelijk was. Den Uyl presen teerde daarop twee mogelijke oplossin gen voor het abortusvraagstuk: a) de tweede kamer (PvdA en WD) neemt opnieuw het initiatief tot een wetswijzi ging waardoor abortus uit het strafrecht wordt gehaald. De minister van justitie in het volgende kabinet zal zich moeten verbinden het aangenomen wetsont werp van zijn handtekening te voorzien, b) Het nieuwe kabinet doet alsnog een poging een wetsontwerp inzake abortus in te dienen, dat de standpunten van zowel PvdA als CDA omvat. De wet zou via intensieve samenwerking met de Slot zie pagina 9 kolom 3 Het bezoek der 'onverschilligen' §De vaste kamercommissie voor verkeer en waterstaat is vandaag m Zeeland en minis ter Westerterp fungeert daar bij als gastheer. Doel van het bezoek, de situatie rond de Oosterscheldedam. Een dergelijk eve nement past in het systeem van voor lichting dat de minister van verkeer en waterstaat aan de kamer geeft, een me thode die al is vastgelegd bij de behan deling van de deltawet Destijds werd tot drie vormen van voorlichting beslo ten er zou bij de begroting van verkeer en waterstaat een jaarverslag deltawer ken komen, dat bij de behandeling van de begroting mede onderwerp van be spreking kon uitmaken, er kwam een driemaandelijks tijdschrift deltawerken en tenslotte werden periodiek parle mentaire excursies georganiseerd. Vooral in het begin van de deltawerken zijn er nogal wat parlementaire bezoe ken geweest: ze bleken een nuttig me dium om de kamer voor te lichten over de stand van zaken. Het betrof hier openbare excursies, openbaar in die zin dat ook de pers aanwezig was. Op die wijze konden over de hoofden van de gekozen vertegenwoordigers heen de kiezers worden ingelicht over de vorder ingen en problemen van de deltawer ken. Een juiste methode. Het gaat hier om publieke werken, waarmee kapitale sommen zijn gemoeid. In een dergelijk geval moet geen verstoppertje worden gespeeld We wijzen met nadruk op deze gangvan zaken in het verleden, omdat sinds enige tijd het de minister en de kamer heeft behaagd een andere rich ting in te slaan: de richting van de beslo tenheid. De pers wordt niet meer toege laten. maar na afloop wordt een pers conferentie georganiseerd waar de ka merleden enige voorlichting kunnen geven. Wu Ji&ntlijn ij achten deze beslotenheid or\juist Hier worden willens en wetens de orga nen van publieke voorlichting buiten gesloten om de heer minister mitsgaders zijn ambtenaren gelegenheid te geven om achter gesloten deuren kamerleden voor te lichten over een zaak die - In ieder geval in Zeeland -in het brandpunt van de belangstelling staat. De achten grond van deze beslissing? We hebben begrepen dat de bewindsman het on juist vindt dat ambtelijke voorlichting naar buiten komt en geciteerd kan wor den. Een nonsens-argument. Ook in par lementaire debatten - men denke aan commissievergaderingen treden soms ambtenaren op om de minister te assisteren, vooral als het specialistische onderwerpen betreft.. In dit geval gaat het om een dergelijke specialistische voorlichting Waarom zou het Neder landse publiek niet gelijk met de kamer leden mogen horen om welke proble men het hier gaat? Er is toch mets te verbergen? Het komt wel eens voor dat een minister het niet opportuun vindt dat een individuele ambtenaar inlich tingen aan de pers verstrekt omdat daardoor zijn beleid wordt doorkruist, vooral als de kamer van dergelijke in lichtingen gebruik maakt om hem. de bewindsman, de voet dwars te zetten. Dit argument evenwel kan hier geen rol spelen de kamerleden zitten er name lijk zelfbij. Het is ons overigens bekend dat enkele parlementariërs de houding van de minister zonder meer verwerpen, sommigen hebben nog geinterveméerd om hem alsnog tot andere gedachten te brengen. Maar 't ei nie magge weze, zegt ti dan hier in Zeeland He, REIMERSWAAL EN SINT PHILIPSLAND AL AKKOORD MET HULPVERLENING INVENTARISATIE NOODZAKELIJKE VOORZIENINGEN GOES - De raden van de meeste ge meenten aan hel Schelde-Rijnkanaal zullen de komende weken de overeen komst behandelen over de onderlinge hulpverlening bij ernstige scheepson gevallen op de Schelde- Rijnverbinding. De Zeeuwse gemeen ten Sint-Philipsland en Reimerswaal hebben de regeling inmiddels goedge keurd. De derde Zeeuw se gemeente, die zich over de regeling moet uitspreken, is Tholen. De Thoolse raad zal de hul povereenkomst waarschijnlijk in sep tember behandelen. De deelnemende Brabantse gemeenten zijn: Bergen op Zoom. Dinteloord en Prinsenland. Fij naart en Heijningen. Halsteren. Nieuw Vossemeer. Steenbergen en Willem stad. Aan de overeenkomst wordt ver der deel genomen door rijkswaterstaat (arrondissement Vlissingeni, de regio nale brandweerkringen Zuid-West Noord-Brabant en door de BB's in Midden- en Noord-Zeeland en in West-Brabant. De regeling is op tafel gelegd door een werkgroep, die in 1974 door de commis sarisvan de koningin in Zeeland in over leg met zijn Brabantse collega werd In gesteld De opdracht van die w erkgroep luidde: het bestuderen van de mogelijk heden vooronderlinge hulpverlening by eventuele scheepsongevallen op het Schelde-Rijnkanaal en aangrenzende vaarwegen De regeling is op ongeveer dezelfde leest geschoeid als hei ram penplan voor de Westerschelde De deelnemers in de ontwerp overeenkomst moeten op elkaar s ver zoek hulp verlenen bij de bestrijding van ongevallen op het Schelde- Rijnkanaal. op basis van wederkerig heid Dat gebeurt met 'gesloten beur zen' Op dit moment zijn er nog onvoldoende middelen aanwezig om eventuele onge lukken op een doelmatige manier te be strijden. Daarom is er een wetkgtoep in het leven geroepen die een inventarisa tie moet gaan maken van hel materieel dat in de deelnemende gemeenten voorhanden is en welk matenaal van rijkswaterstaat bij de bestrijding van mogelijke cala miteiten gebruikt kan worden. Bovendien moet bekeken wor den welke middelen nog aangeschaft moeten worden om by eventuele onge lukken effectief te kunnen optreden Daarnaast zal de werkgroep een volle dig 'rampendraaiboek' in elkaar moeten zetten. De werkgroep wordt gevormd door vertegenwoordigers van de regio nale brandweerkring Zuid-West Noord-Brabant, rijkswaterstaat, in specteur voor het brandweerwezen, de BB's en de rijkspolitie te water Don derdag is deze werkgroep voor het eerst bijeen geweest Verwacht wordt, dat de werkgroep In de eerste helft van het vol gend Jaar met een eindverslag kan ko men De gemeenten, die betrokken zyn bij de hulpverlening op het Schelde- Rijnkanaal. huldigen het standpunt dat het rijk de meeste kosten voor zyn reke ning moet nemen, van de voorzieningen die nog getroffen moeten worden om een effectieve rampenbestrijding mogelijk te maken De gemeen ten vinden dat het rijk voor de kosten moet opdraaien, omdat het om de rampenbestrijding op een rijksvaarweg gaat Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft echter nog geen uitspraak over t Er wordt op departementaal niveau overleg over gepleegd. De provinciale besturen hebben de gemeenten aan het Schelde-Rijnkanaal toegezegd zoveel mogelijk druk te zullen uitoefenen op het rijk om te bewerkstelligen dat Den Haag het leeuwendeel van de kosten zal betalen. Kreekrakslmzen Geen touwtrekkerij is er meer nodig voor de beveiliging van de Kreekraks- luizen. In de loop van het volgend jaar zal een vaste brandbeveiligingsinstal latie worden geïnstalleerd, met een centrale bedieningspost. De kosten be dragen enkele miljoenen guldens. Het rijk zal dat bij de Belgische regering in rekening brengen. De Belgen zijn daar al mee akkoord gegaan. .et is een vreemde gang van zaken. We kunnen niet inzien waarom deze voorlichting aan kamerleden over een voor Zeeland zo overheersende kwestie - de openingen m de dam - zich in het verborgene zou moeten afspelen. Het argument dat na afloop opening van za ken wordt gegeven iseen Out-argument: de kamerleden moeten in een korte tijd spanne de hun gegeven specialistische voorlichting tegenover derden samen vatten. In zo'n geval wordt bovendien de selectie overgelaten aan kamerleden en dat nu is onjuist. Een dergelijke hou ding wordt nota bene ook ingenomen door een minister, behorend tot het kabinet-Den UyL het kabinetdatzich er bij herhaling op heeft beroepen zoveel openheid in zijn beleid te hebben ge daan. Het vreemde is bovendien dat een kamercommissie de hier gesignaleerde gang van zaken goedmoedig slikten het verder niet belangrijk vindt. Ach ja. het is de spanning tussen de leer van de ver kiezingen en het leven van de parlemen taire alledag Als het in verkiezmgstoe spraken zo uitkomt, zijn sommige ka merleden altijd wel bereid om pathe tisch uit te roepen dat zij staan voor openbaarheid van bestuur In dit ver band een aardig aforisme van de Poolse satiricus Stamslaw Jerzy Lec ..Velen hebben het pathos zozeer lief. dat de tekst hen onverschillig laat" We hopen dat de 'onverschilligen' een zinvolle dag zullen hebben teneinde voor defee pro vincie juiste besluiten te kunnen ne- mea President Suharto heeft dinsdag air gemene amnestie verleend aan de over gebleven leden van de Fretilin, de onaf hankelijkheidsstrijders van Oost-Timor die nog tn de bergen rondzwerven van de voormalige Portugese kolonie Als gevolg van een lek ln de pijplei ding is dinsdag een pompstauon van de Trans-Alaska pijpleiding vol met olie gelopen. De leiding is voorlopig afgeslo- tea De olie wordt met schuim bespoten om brand te voorkomen De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1