PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT SS-er Kappler naar Duitsland 9ontvoerd9 FNV NIET BEREID TOT MEERJARENAFSPRAKEN Hoechst maakt plannen bekend voor drie fabrieken met 400 a 500 arbeidsplaatsen mimkrant Vlieger op Texel verongelukt Wantrouwen na uitspraken van VanAgt GEEN INHOUDELIJK AKKOORD PVDA/CDA OVER DE ABORTUS OORLOGSMISDADIGER IN KOFFER UIT HOSPITAAL Den Uyl voerde verkennend gesprek Vette Nederlanders pagina 9 220e jaargang no. 185 Dinsdag 16 augustus 1977 j Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen advertenties ZONDER WINSTOOGMERK e.d. voor TEXEL lAN'Pl- Op vliegveld Texel is een Piper Cub van het luclitreclamebedrijl Roeper tijdens het oppikken van een sleep neergestort. Het. vliegtuigje moest de reclamesleep tussen twee palen vandaan halen. Hierbij raakte het, vermoedelijk door een te lage snelheid, overtrokken Het toestel stortte neer en vloog onmiddellijk in brand De brandweer van vliegveld Texel heeft de vlieger verkoold in het wrak gevonden Het was de 22-jarige gehuwde Henk van Gorsel uit Zwolle Foto het wrak van het uitgebrande vliegtuig ITALIË IN REP EN ROER BONN-ROME - De Duitse oor logsmisdadiger Herbert Kap pler. die maandagochtend vroeg uit een militair hospitaal in Rome verdween, bevindt zich in West-Duitsland. Dit heeft een Westduitse rege ringswoordvoerder, Armin Grünewald, maandagavond bekendgemaakt. Hij zei dat de 52-jarige mevrouw Anneliese Kappler de regeringsautoritei ten in Bonn telefonisch had meegedeeld dat haar 70-jarige echtgenoot in de Bondsrepu bliek was aangekomen. Voordat mevrouw Kappler de aan komst van haar man in de Bondsrepu bliek had gemeld, had het Italiaanse persbureau ANSA een artonieme telefo nische mededeling ontvangen, dat een <Van onze redactie economie DEN HAAG - De Federatie Nederlandse Vakbeweging is niet bereid om met kabinet en werkgevers afspraken te gaan maken, die voor meer jaren zullen gelden. „We zullen onze opstelling ten aanzien van het door het kabinet te voeren beleid op sociaal, financieel en economisch terrein van jaar tot jaar gaan bepalen", zei voorzitter Wim Kok na afloop van de vergadering van de federatieraad. Het wantrouwen van de FNV tegen de zaak zou zijn. Ook hieraan wil de FNV wens van kabinetsformateur Den Uyl is het kabinet herinneren aan de door de ingegeven door een aantal zaken. In de partijen met de kabinetsformateur ge- eerste plaats de uitlatingen van CDA- sloten overeenkomst. Bovendien is het leider Van Agt, die het matigen van de dwarsliggen van de werkgeversorga- niet cao-Inkomens via een speciale wet, nisaties de FNV goed in het verkeerde optimistisch heeft genoemd „Dat zet keelgat geschoten. „In de komende tijd ons aan het denken Als iemand, die zeil zal zeer veel afhangen van de opstelling de afspraak daartoe heeft ondertekend van de werkgevers tegen het door de ag werkonderbreking Bij de KMS Scheldepoortwcrf is giste ren een korte werk onderbreking ge houden. vliegen rally De Rally Londen-S.vdney ging van start bij de Vlissingse Olau-terminal annexatie De PLO ziet in Begins plannen met de bezette A rabische gebieden een eerste slap op weg naar annexaUe voorlichting Volgens W Holman van het Energie Kommitlee krijgt de burger steeds min der voorlichting over kernenergie selectie oude hit n de Europese selecue Marianne Faithful zing een oude hit voor Veronica. Radio- en televisiepro gramma's. Strip maal. Beurs-financiCn-econoime en direct daama-zijn twijfels uitspreekt, mag worden aangenomen dat de zaak lichtvaardig wordt opgenomen", aldus Wim Kok, aie zei dat de verantwoorde lijke ministers in het kabinet-Den Uyl, vooropgesteld dat het er komt. door de vakbeweging aan de gemaakte afspraak zullen worden gehouden. „Die wet ter beteugeling van de hoge inkomens en de nietrcao-inkomens moet er volgens af spraak 1 januari 1978 zijn Werkloosheid Bovendien heeft de FNV zich geërgerd aan de uitspraak van Van Agt. dat ooi} de wet ziektekosten een optimistische WEER OPSTAND IN SPAANSE GEVANGENIS MADRID (UPI) - Het persbureau Eu ropa Press meldt, dat maandag een op stand is uitgebroken in de gevangenis van Tcruel. Gevangenen staken het ge bouw in brand. Zes van hen zijn in een ziekenhuis opgenomen met kolen dampvergiftiging. Hun toestand zou ernstig zijn. De gevangenis is omsingeld door politie en leden van de paramilitaire Quardia Civil De toestand wordt 'verward' ge noemd De opstand zou ontkeketnd zijn door 53 gevangenen, die vorige maand naar Teruel in Oost-Spanje werden overgebracht, na een oproer van 800 ge vangenen in een Madrileense gevange- overheid te voeren beleid", aldus Kok. De federatieraad van de FNV meent dat loonmatiging moet leiden tot daling van hetinflatietempo. „In 1978 zullen we een nader inzicht moeten krijgen hoe het dan optredende kabinet de beleidsom buigingen in de sociaal-economische sector zal invullen. Daarbij zal dan moe ten worden bekeken wat voor effecten dat zal hebben op de bestrijding van de werkloosheid, de omzetting van de door loonmatiging optredende extra winsten in werk". .Tiet terugdringen van de werkloosheid en de inflatie is een zeer zware opgave De federatieraad heeft duidelijke reser ves en twijfels aan de gekozen middelen en de effectiviteit van het te voeren be leid". aldus Wim Kok Hij zei dat een meerjarenopstelling de vakbeweging zodanig zal binden, dat niet zelfstandig meer kan worden beoordeeld of een be paald gevoerd beleid inderdaad tot het gewenste doel heeft geleid. Van de werkgevers verlangt de FNV dat zij constructief zullen meewerken aan het tot stand brengen van mede zeggenschap. „Constructief betekent in dit verband beslist niet zonder kri tiek". zei Wim Kok. Voorts verlangt de FNV dat de werkgevers samen met de vakbeweging een goede aanval op de werkloosheid willen ondernemen. „De reacties van de werkgevers op de plan nen van Den Uyl getuigen echter niet van een groot enthousiasme", zei Kok. Hij meent dat dit al ccn zware hypo theek legt op wat de komende maanden moet gebeuren. Kok waarschuwde de politici geen technische uitvluchten te zoeken bij de invulling van de wet waardoor de met cao-inkomens onder de duim gehouden moeten worden. ..Men moet de politieke wil hebben dit aanvaardbaar te maken. Gaat men echter technische uitvluch ten zoeken, dan begaat men een poli tieke blunder die de vakbeweging niet lichtvaardig zal vergeten", zei hij. De vakbeweging gaat nu zo gauw mo gelijk beginnen aan het opstellen van een eigen arbeidsvoorwaardenbeleid. Dit zal na de derde dinsdag in septem ber worden getoetst aan de plannen van het kabinet voor het komende jaar. Daarna zullen de leden in staat worden gesteld zich over het arbeidsvoor waardenbeleid uit te spreken, waarna het door de federatieraad zal worden vastgesteld. Dit zal zo ongeveer half november z'n beslag kunnen krijgen. De politie van Miami, in de Ameri kaanse staat Florida, heejt een complot opgerold van Cubaanse ballinben die een aanval voorbereidden op het et- land. Bij enkele invallen werden drie landingsvaartuigen, een stuk anti- tankgeschut en een hoeveelheid andere wapens in beslag genomen. Volgens de autoriteiten had het twaalftal samen zweerders niet meer in de zin dan 'een plaagstoot, ergens op de Cubaanse kust'. uiterst linkse groepering, die zich Roter Morgen' noemt, de voormalige Gesta- pocommandant in Rome had ontvoerd om de vrijlating af te dwingen van anar chisten die in West-Duitsland gevangen zitten Hoewel de Westduitse grondwet uitlevering verbiedt, heeft de federale politie wel opdracht gekregen Kappler op te sporen, zulks op grond van een verzoek dat via Interpol is binnenge komen. Zodra het bericht van Kapplers verdwijning bekend was. trokken tien tallen leden van anü-fasci§tische orga nisaties naar het betrokken militaire hospitaal in Rome om te protesteren. Kappler is ontsnapt uit het hospitaal waar hij sinds enkele maanden werd verpleegd wegens een ernstige maag kanker. Volgens de Italiaanse minister van defensie. Lattanzio, werd hij om streeks een uur in een hutkoffer het hospitaal uitgesleept door zijn vrouw die onbeperkt verlof had hem te bezoe ken. Voor de hoofdingang laadde ze de koffer in een auto, waarmee ze spoor loos verdween. Het vluchtplan werd vergemakkelijkt door het feit dat Rome totaal uitgestor ven was: 15 augustus is een algemene vakantiedag en waarschijnlijk had ook het grootste deel van Kapplers bewa kers op dat ogenblik verlof. Mevrouw Kappler. die vroeger een praktijk op het gebied van de natuurge neeswijze heeft gehad, trouwde in 1972 in de gevangenis metde oud-SS-officier Kappler was in de oorlog kolonel van de SS en hoofd van de Gestapo in Rome. Hij was verantwoordelijk voor de te rechtstelling van 335 gijzelaars op 24 maart 1944. als represaille vooreen bo maanslag in de Romeinse Villa Rasella. waarbij 33 Duitsers het leven lieten. Voor deze represaille werd hij na de oor log door een Italiaanse rechtbank tot levenslang veroordeeld. Hij zatzijnstral uit in de militaire gevangenis van Gae- ta. waar Italië nog een tweede oorlogs misdadiger gevangen houdt. Het is de Oostenrijker Walther Reder, die leven slang kreeg voor het uitmoorden van het Noorditaliaanse dorp Marzabotto. West-Duitsland oefent al jarenlang druk uit op de Italiaanse regering om Kappler in vrijheid te stellen. Tot nu toe werd dat steeds verhinderd door protestbetogingen in het hele land, tel kens als er tekenen waren dat de rege ring overstag dreigde te gaan. De laat ste keer dat dit gebeurde was in no vember van het vorig jaar. toen Kap pler van Gaeta werd overgebracht naar het Romeinse hostpitaal. De regering verzekerde toen dat Kappler te ziek was om nog te kunnen vluchten. Dat is dus nu een lelijke misrekening geble ken en het ziet er naar uit dat zijn ont snapping de regering in de grootste moeilijkheden kan brengen. Het com munistische partijbestuur kwam maandagmiddag in spoedvergadering bijeen om de zaak-Kappler te bespre ken. Ex-SS-er Kappler mogelijke alternatieven doorgenomen aldus Van Thijn. i Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Formateur Den Uyl ziet geen kans om ten aanzien van abortus inhoudelijk een akkoord tot stand te brengen tussen PvdA en CDA. De standpun ten tussen beide partijen liggen daarvoor te ver uiteen, zo heeft hij maandag De PvdA-fractie, die maandag een eer- moeten constateren. De besprekingen richten zich nu op de vraag welke gedrags- ste vergadering aan de resterende pro- lijn de komende vier jaar t«n aanzien van abortus gevolgd moet worden. Moet de tweede kamer opnieuw het initiatief nemen tot een nieuwe abortuswet of moet de huidige praktijk gehandhaafd blijven. 1 Formateur Den Uyl ontvangt CD A-fractieleider Van Agt. Den Uyl is maandagmiddag begonnen met de eerste verkennende besprekin gen met PvdA-ractieleider Van Thijn en CD A-leider Van Agt over de lijst van ne gen punten die nog tijdens de formatie geregeld moeten worden. Abortus prijkt als eerste op de lijst, gevolgd door onder meer defensie en kernenergie. Van Thijn verklaarde na afloop van zijn gesprek met Den Uyl dat de formateur wat be treft de regeling van abortus niet streeft naar een inhoudelijke oplossing van het vraagstuk. Verdere mededelingen over het verloop van de besprekingen wilde hij niet kwijt. „Den Uyl heeft ruwe grondstoffen aangedragen voor alle ne gen punten die nog openstaan, alsmede KETEN VAN FABRIEKEN KAN IN 1981 GEREED ZIJN INVESTERING BEDRAAGT RUIM 400 MILJOEN VL13S1NGEN - In verband met aan vragen vooreen hinderwetvergunning en een vergunning op basis van de wel luchtverontreiniging voor het zoge naamde 'chloor-trio' van Hoechst Hol land NV. heeft de Nederlandse tak van het chemische wereldconcern een bro chure het licht doen zien over de plan nen. die men voor Vlissingen heeft. Maandagmiddag werd deze brochure, die voor iedereen verkrijgbaar is. tij dens een persconferentie ten doop ge houden. Als alles meezit kan er in 1981 op hel terrein van Hoechst aan het Zuid-Sloc in Vlissingen-Oost een nieuw complex verrezen zijn. dat bestaat uit een chloor-alkali-elektrolySe-. een vinyl-chloride-fabriek en een polyvi- nylchloridefabriek. De fabrieken vormen een keten, waar bij het produkt an de ene dient als grondstof voor de andere en het eind- produkt PVC of polyvinylchloride is; een kunststof, waarvan bouwproduk- ten. huishoudelijke apparaten, buizen, automobiel- en vliegtuigonderdelen worden gemaakt. Als de fabneken eenmaal 111 gebruik zijn genomen zullen zij werk kunnen bieden aan een 400 a 500 werknemers De per manente werkgelegenheid in Zeeland buiten het bedrijf zal met 300 man stij gen Voortszal de werkgelegenheid in de rest van Nederland toenemen met 500 man. Inclusief de arbeidsplaatsen in de dne nieuwe fabrieken zal dit in totaal een effect van 1200 arbeidsplaatsen be tekenen. heeft het ETI-Zeeland uitgere kend Dr R D Schoming lid van de raad van bestuur van Hoechst Holland verklaarde maandagmiddag dat de be kendmaking van de nieuwe plannen nog met betekent, dat Hoechst daar nu ook al in gaat investeren De bouw van de drie nieuwe fabneken hangt van een aantal voorwaarden af het besluit lot bouw hangt af van het verlenen van de vergunningen door de overheid, de gun stige ontwikkeling van de vraag naar de produkten van de drie nieuwe fabneken (vooral naar PVCi en het beschikbaar zijn van voldoende energie tegen be taalbare prijzen Dr Schoming zei. dat het inderdaad mogelijk is. dat de bouw niet doorgaat als aan een van deze voorw aarden niet wordt voldaan, maar wij zijn vol goede hoop" Investering l>e investering in de nieuwe labrirken bedraagt ruim 400 miljoen gulden en de verwachte omzet zal omstreeks 400 miljoen gulden per jaar bedragen. Met de bouw van de installaties zal onge veer 3.000 manjaren zijn gemoeid. Dr. Schoming 'vertaalde' dit desgevraagd als volgt: als de overheid de ruim zes ordners vullende vergunningaanvra gen. waarvan de voorbereidende ar beid op zichzelf al twee miljoen kost, gunstig beoordeeld en de vergunningen verleend, zal dit op zijn vroegst toch nog zeker tot eind maart'78 duren. De bouw van de fabrieken zal dan ook nog twee tot twee en halfjaar vergen, zodat het zeker tot 1981 zal duren, eer het 'chloor'-trio in bedrijf kan w orden ge steld. Hoechst geeft toe dat in de fabneken gewerkt zal worden met grondstoffen, nalfprodukten en hulpstoffen, waarvan van sommige bekend is dat zij in be- paaldeconcentratiesschadelijk kunnen zijn vooi het milieu, zoals vinylchloride. kwik en chloor Maar studies en technische ontwikke lingen hebben er toe geleid dat concen traties van ongewenste stoffen op de ar beidsplaats. in het afvalwater en in de afvalgassen van de nieuwe fabneken vele malen lager kunnen zijn. dan vroe ger het geval was. Daar waar het de vei ligheid van de werknemers betreft heeft de Arbeidsinspectie inmiddels een 'ver klaring van gevaar' verstrekt. In de chloor-alkali-elektrolysefabnek - de eerste van de nieuwe drie - die ove- ngens alle 3 passen m de 'keten' van chemische fabrieken, die Hoechst thans aan het Sloe heeft - wordt vanuit Keu kenzout natronloog en chloor gemaakt. Er wordt gewerkt met een gesloten pro ces. waarbij de nadruk wordt gelegd op het voorkomen van lekkages en emis sies. De maximale kwikdampconcen tratie zal daarbij op de arbeidsplaats met groter zijn dan één deel kwikdamp Slot zie pagina 4 kolom 41 grammapunten heeft gewijd, staat op het standpunt dat het parlement het in itiatief moet nemen tot een definitieve regeling van abortus. Een en ander zon nu al tijdens de formatie moeten wor den afgesproken. Tevens moet uit drukkelijk worden vastgelegd, dat de nieuwe minister van justitiezich houdt aan wat tweede en eerste kamer op dit punt beslissen. Een weigering van de ministeriële handtekening, waarmee Van Agt in het verleden heeft ge schermd. zou moeten worden uilgnlo- ten, zo meent de fractie. Het CDA verzet zich tegen deze oplos sing. In Den Haag wordt verwacht dat de fractie, die vandaag idlnsdagi bij eenkomt om het fractiestandpunt ten aanzien van abortus en de overige pun ten te bepalen, zich niet zal niet neerleg gen bij de wens van PvdA en D '66 om de meerderheid van de kamer te laten be slissen over abortus. Formateur Den Uyl zal vanmorgen een gesprek hebben met D'66-fractieleider Terlouw. Als de fracties van de drie partijen zich in de loop van vandaag over Den Uyls voorlopige voorstellen hebben uitgesproken, komt Den Uyl donderdag met een schriftelijke stand puntbepaling ten aanzien van de negen punten, waarna vrijdag en waarschijn lijk begin volgende week de echte on derhandelingen zullen plaatsvinden. De PvdA-fractie heeft maandag verder gedachten op tafel gelegd ten aanzien van pers en omroep. De PvdA is voor stander van een pers-wet. die garanties biedt dat de pluriformiteit in de Neder landse perswereld behouden blijft. Vol gens de PvdA-fractie kan een vergaande concentratie in de pers voorkomen wor den als de overheid bereid is voor dat doel financiële steun te verlenen. Wat betreft de omroep wil de PvdA een dub bele ontkoppeling, wat betekent dat zowel het betalen van de omroepbijd rage als het abonnement op het pro grammablad moet worden losgemaakt van het lidmaatschap van een omroep vereniging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1