KEETIE HAGE DEFINITIEF NIET NAAR VENEZUELA Brit Towler grijpt in finale zege halve marathon te Goes ipzc/s Uitslag van halve marathon WEDSTRIJD ZONDER TOPATLETEN WERD TOCH NOG SPEKTAKELSTUK MOEDIGE LEON WIJERS TEN ONDER IN LAATSTE KILOMETERS sport VLISSINGEN - Keetie van Oosten-Hage uit Kloetinge gaat definitief niet naar de WK wielrennen op de weg oor dames in Venezuela. Na het bekendmaken van de se lectie heeft de regerend we reldkampioene de beslissing genomen om haar titel niet te gaan verdedigen. De oorzaak is tweeledig. Keetie is boos over het feit dat ze geen in spraak heeft gehad bij het se lecteren van de ploeg en ze heeft grote bezwaren tegen de begeleidster van de dame- sploeg, mevr. Dini Brinkman uit Rotterdam. De haat tegen de begeleid ster is inmiddels zo groot, dat elke basis voor een rede lijke samenwerking is weg gevallen. „Voor mij hoeft het niet meer. De lol is er af. Mijn jaar is nu toch al verpest", stelt de verbitterde Keetie van Oosten. De Zeeuwse wielrenster. die haar be slissing nog niet officieel aan de KNWU heeft bekendgemaakt, ver telt vrijdagavond tijdens de natio nale kampioenschappen op de baan in Utrecht al te hebben gemerkt dat er ..iets niet goed zat". Keetie: „Ze liepen in een grote boog om me heen. Aan het eind van de avond werd toen plotseling de selectie bekend ge maakt". Dat deed voor haar de deur dicht De meervoudige nationaal- en wereld kampioene. die in haar uitlatingen altijd enige terughoudendheid pleegt te betrachten, besloot toen niet langer van haar hart een moord kuil te maken. De opgekropte haat gevoelens tegen Dini Brinkman kwamen toen publiekelijk aan de oppervlakte. ..Ze heeft altijd al een verschrikkelijke hekel aan me gehad. Eerlijk gezegd gunt ze me niet eens dat ik een wedstrijd win De meeste meisjes lopen het vuur uit hun sloffen om bij haar in de gunst te komen en opgenomen te worden in de selectie. Ik heb dat nooit gedaan, maar ze heeft mij nog nooit kunnen passe ren'. vertelt ze. Tot nu toe heeft Keetie steeds een aanbod om tot een gesprek te komen met mevr. Brinkman afgeslagen. „Praten met haar helpt niet. Ze zal nu .ja" én „nee" zeggen, maar in het vliegtuig wordt alles weer veran derd. Ze doet dingen die in het na deel van de meisjes zijn. Het is zonde van het geld dat ze meegaat. Daar kunnen ze beter een ander meisje voor meenemen. Het enige belang rijke voor Dini is of er een zwembad in de buurt is. Ze mag mee omdat eén of twee heren van de sportcommis- sie haar nodig hebben. Wat iedereen privé doet, moet-ie zelf maar weten, maar het mag nooit ten koste gaan van ons", zegt Keetie. Volgens de voorzitter van de KNWU-sportcommlssie, Wim Roos enburg. heeft de sportcommissie Keetie nooit inspraak beloofd. .In dit stadium zou er alleen nog in spraak kunnen zfjn over de laatste plaats Bij ons is het overigens wel zo dat de damesbegeleldster altijd meepraatOp het moment datje zegt dat je daarmee niet om de tafel wil zitten, is het afgelopen" Keetie had Roosenburg al laten we ten alleen in aanmerking te willen komen voor het kampioenschap op de weg. Wanneer Dini Brinkman niet mee zou zijn gegaan naar Venezuela had de Zeeuwse aan zowel de baan- als de weg- titelstrijd willen deelne men „Dat begint op chantage te lij ken". zegt Roosenburg ..Keetie moet nu maar eens met keiharde be wijzen komen wat er bij Dim Brink man niet goed is. We hebben geen reden om aan te nemen dat de bege leiding van de dames niet in orde is", aldus de voorzitter van de sport commissie Naar ruzietje Roosenburg reisde gisteren naar Alphen aan de Rijn waar hij de ploegleider van Keetie van Oosten liet weten dat men een gesprek wil. Wanneer dat gesprek moet plaats vinden en wie daarbij aanwezig znl- len zijn is niet bekend. „Het zon jammer zijn wanneer Keetie thuis zou blijven door zo'n naar ruzietje", zegt hij. Nadat de KNWU eerst nadrukkelijk gesteld had dat er aan de ploegop- bouw voor het wereldkampioen schap in Venezuela om financiële re denen onmogelijk te tomen viel. is Michel Jacobs dit weekeinde onver wacht toch toegevoegd aan het team dat afreist naar Zuld-Amerika. Het initiatief om de ploeg, tegen alle zo met klem uitgesproken plannen in. uit te breiden met Jacobs is ge nomen door voorzitter mr J.vanBaJ- legoijen de Jong en sportcommlssie- lid ichcf d'cquipe voor het wereld kampioenschap) W Roosenburg. „De geweldige prestatie van Jacobs op de achtervolging In het Neder lands kampioenschap was voor ons aanleiding om alsnog in contact te treden met. de penningmeester en die kon voor de uitzending van Jacobs nog wel wat geld vrijmaken", aldus de heer Roosenburg Het is zeer waarschijnlijk dat de KNWU op dit gebaar de reactie van amateur-stayer Martin Rietveld krijgt want hij vroeg vorige week tevergeefs om de gunst die nu wèl aan Jacobs is gegeven. Rietveld ein digde in het kampioenschap als derde waarna zich voor hem enkele sponsors meldden, die zijn trip naar Venezuela wilden betalen. De KNWU weigerde echter. Roosen burg nu over de situatie rond Riet veld: „We zullen zien... .Waar als Rietveld alsnog wordt aangewezen, dan vind ik dat dat niet door een sponsor betaald moet worden maar door ons In het geval-Rietveld speelt op de achtergrond het kosten aspect met betrekking tot een derde gangmaker maar wat dat betreft kan de bond ge rust zijn. Profstayer Martin Venlx namelijk stuurt vandaag een brief waarin hij meldt gebruik te zullen maken van zijn recht (als derde in het nationaal kampioenschap) om op ei gen kosten naar Venezuela te gaan. Wat Venix betreft mag zijn gangma ker Stakenburg, wiens trip hij ook betaalt, met Rietveld rijden zonder dat de KNWU daarvoor in de kosten moet delen. MAANDAG 8 AUGUSTUS 1977 GOES - Al dagen voordat het startschot voor de halve marathon in Goes gelost werd lieten de immer opgewekte organisatoren weten dat het ontbreken van de Nederlandse atletiektop niet impliceerde dat er geen spannende wedstrijd te zien zou zijn. En inderdaad, ze kregen gelijk. Zaterdagmiddag liep de winnaar, de Engelsman Robert Towler, de eenentwintig kilometer in de langzaamste tijd die een overwinnaar ooit op dat parkoers had gerealiseerd. Het onderstreepte dat de nationale toppers op het appèl ontbraken. Dat werd echter ruimschoots goedgemaakt, want nog nooit kende de wedstrijd een zo spannend slot als dit jaar het geval was. Het publiek merkte dus nauwelijks iets van de afwezigheid van lopers als Vonck, Van Houte en kornuiten. Even als in de wielersport geldt bij stratenlo- pen de stelling dat zogenaamde groot heden niet per definitie een waarborg vormen voor spanning. In Goes zorgden de vedetten slechts één keer voor vuur werk. Dat was in 1973 toen winnaar Jo- han Kijne en Hans van Kas te ren er doelbewust een spektakelstuk van maakten. Zaterdag was die felle strijd echter niet gespeeld. De Nijmeegse at- leetLeon Wijersen de Brit. Towler voch ten een serieus duel uit Voor Wijers werd het een dramatische finale, voor Towler een briljante overwinning en voor de duizenden toeschouwers die het parkoers in het centrum van Goes om zoomden groeide de halve marathon uit tot een geweldig brok kijkgenot. Dat was vooral te danken aan de moe dige strijdwijze van de pas 19-jarige Leon Wijers. die vorig jaar tot de abso lute toppers behoorde bij de jeugd. De atleet van Quick uit Nijmegen heeft in middels op de baan al enkele fraaie re sultaten behaald Zijn specialiteit is de vUf kilometer. Een afstand die nauwe- lijk te vergelijken is met de halve mara thon op een stratenparkoers. Maar Wijers waagde een kansje. Op zijn vakantie-adres in Haamstede hoorde hij van de loop in Goes en schreef in. Vanuit het vertrek liep hij weg van het overige veld. Dapper, maar -naar later bleek- een tikje overmoedig. Wijers: „Ik kan hier natuurlijk ook mijn eigen tempo gaan lopen en op het gemakje meedoen. Maar daar had ik geen zin in. Dan eindig ik als een van de vele naamlozen". Vandaar dat hij bij zonder slagvaardig liep. In een hoog tempo raasde hij over de klinkers van het Ganze stad-centrum. Aanvankelijk nog gevolgd door Joost de Bock van AV Haarlem, Raoul Verbraecken van Olse Merksem en de verrassend sterk lo pende Henk Stange van Dynamo'70 uit Middelburg. Stange haakte al na een ronde af en liep op de vierde plaats sa men met Towler. De Brit rukte echter op naar de groep van twee achter Wijers. Daarvan moest toen overigens ook De Boek lossen. Na drie (van de tien) ronden liep Wijers nog steeds op kop op een halve minuut gevolgd door Verbraecken en Towler en daarachter De Bock. Stange en Wim Rosse, die later in de wedstrijd nog een „aardig heidje" zou verzorgen. Tot en met de vijfde ronde was de situa tie vrijwel ongewijzigd. Wijers behield zijn voorsprong, Towler kwam telkens op zijn horloge kijkend- voorby met een fikse achterstand Plotseling echter werd de achterstand kleiner. Dat kwam omdat Wijers nauwelijks meer vooruit te branden was ..Ik heb momenten ge had dat ik dacht „nu moet ik gaan wandelen" Maar dat kun je niet doen Al in de derde ronde voelde ik dat ik te snel gestart was. Toen dacht ik er over om me te laten terugzakken en met die Engelsman naar de streep te lopen. Maar dan had ik zeker verloren, want door een Engelsman word Je geklopt in de eindspurt", liet Wijers weten In elkaar gestort Hij vocht daarom door. maar tever geefs. In de voorlaatste ronde kwam Towler dertien seconden na Wijers door de finish op de Grote Markt. Een ronde later had de Engelsman de Nij meegse MTS-leerling al gepasseerd. „Ik zag al direct dat die jongen veel te snel van start ging", liet Towler na afloop hijgend en proestend weten. De in het Franse Straatsburg woonachtige En gelsman wilde zijn tempo bewust drukken. „Twee weken geleden in Frankrijk ben ik zeshonderd meter voor de streep in elkaar gestort Daar ben ik nog niet over heen. Ik wilde het voorzichtig aan doen. Dat moest wel, want anders had ik de finish nooit ge haald". Engelsen beschikken over een gewel dige tussenspurt. Bovendien bouwen ze hun race doorgaans rustig op Koos Og- geluitKapelle, die zelf niet deelnam aan de wedstrijd, zei: „Ik heb ai een paar keer in Engeland gelopen. De eerste ronde lag ik dan op de zevende plaats, maar tn de tweede ronde komen ze je allemaal voorbij. Dan lig je ineens ze ventigste en daar kom je niet meer weg." Voor hem kwam de krachtsexplosie van de Brit dus niet als een verrassing. Voor het publiek echter weL Terwijl Wijers voortstrompelde stevende Towler die in Nederland verblijft omdat hij was uitgenodigd voor deelname aan een wedstrijd in Monster) in een hoog tempo af op de zege Achter de twee keihard vechtende kop lopers was de situatie niet erg schok kend De Belg Verbraecken behield zijn derde plaats en De Bock werd gemakke lijk vierde Op de vijfde plaats echter wisselden de posities erg vaak. De Mid delburger Henk Stange had na een iets te snelle start aan kunnen klampen bij de Belg Frans Beirens en leek zo ais eer ste Zeeuw te kunnen gaan eindigen Maar het tempo dat de loper uit Olse Merksem ontwikkelde was te hoog voor Stange Hij werd gelost en achter hem voelde hij Wim Roose van AV'56 steeds dichterbij komen Roose had zyn race wat slimmer opgebouwd en had in de finale nog genoeg reserves over voor een tempoversnelling. Hij passeerde eerst Stange en wipte in de laatste ronde ook nog over Beirens heen. Een opvallende prestatie van Willem Roose. die daar mee de beker voor de eerste Zeeuw en de beker voor de eerste Goesenaar in de wacht sleepte e atleet Leon Wijers loopt moeizaam .i_ n voorlaatste ronae. Willem Roose GOES - De uitslag van de halve marathon, georganiseerd door de atletiekvereniging A\"56 uit Goes, ziet er als volgt uit: 1 R Towier. Eng 1 06 44.5. 2 L Wijers. AV Quick. 1 07 04.1. 3 R Verbraecken. Olse M, 107 12,0.4 J de Bock. AV Haarlem. 1 08.48.7; 5 W Roose. AV56.1 10.02.9:6 F Beirens, Olse Mer 1 10.07.7 H. van Molie. Olse M1 10.37; 8 H Stange. Dynamo 70.11121: 9 C Cleeren. Vet Ned 1 12.15; 10 JOele. AV'561 12 22.11 C Peule, Dynamo 1 12.32; 12 K Opdorp- Metro 1 1237.13J de Leeuw. Olymp Hall.12 47; 14 P de Dreu. AV47 1 13 05. 15 R MoL BAV 1 13 55. 16J.MatUujse. Dynamo 1 15 00.17E van de Klaauw VLTC 1 15.33. 18 J Thulle- mans. RCS. 1 1551; 19 P de Klerk. Dvnamo 1 15 59. 20 K Boerden Metro 1 16 50. 21 F Pleyte Dvnamo 1 17 22. 22. J v d Boom. Thor 1 17 43 23 A van de Keer. Stabroek 1 18 05 24 M Moermond. Delta sport I 18.19; 25 H Kuipers. SC Am 1 19 43.26 J. Verhulst AV 56 1 19 43. 27 C Hoogesteger. AV56 1 *0 04. 28 R de Jong. AV PAC 1.20 43. 29 J. Eyck.Vet. Ned 1 2127; 30G Suanei.AV Dem. 1 21 54.31 R SwindZld Sp. 1.21 59;32 J Baa- rends Olvm. Hal 1 22 19. 33 B Walker. Zld. Sp 1 2222 34 P Zoute* eUe. Vet 1 22 49; 35 F RotUers. Olse M. 1 24 27; 36 A. Besseling. AV ZaanI 1 2657. 37 H Hoeksma. A\"56 1 28 35. 38 A Bouwens Olymp 70 1 29.27 39 B Ickx, AC Brass 30 36.40 J Roose AV'56 1.38 26 4: P van Boeaert. Olse M 14107

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 9