Optreden van overheid beunhazerij gewenst J PZC/s agenda H. van Eyzeren won na tweekamp ringrijderij Middelburgse kermis trok de eerste dag reeds veelpubliek kunst Vele bezoekers concert Zeeuwse koorschool in Veere Jan Jansen gaf thuisblijvers in Goes ongelijk MAANDAG 8 AUGUSTUS 1977 Camera uit auto Duitser gestolen Verrassingsdagen voor jeugd streek VLI8SINGEN- Uit de auto van de Duit- JZril in in QPfl ser F W die geparkeerd stond onder (Slot van pag. li gesloten ruimte, en dan nog in de avon duren of in de weekeinds afspelen: „Het is dan moeilijk te zien of het om over werk, dan wel om beunhazerij gaat" Vaak werken de ondernemers er zelf on gewild en onbewust aan mee. Als een beunhaas een bouwkarweitje voor een derde wil gaan verrichten en hij bestelt stenen of andere bouwmaterialen bij een aannemer, levert deze meestal ..om dan later te ontdekken, dat óf zijn eigen personeel bulten hem om. óf een niet vakbekwame met het bouw- of onder houdswerk bezig is" zegt de heer Leen houts „Maar tegen dergelijke leverin gen is ook weinig te doen. De handel is nu eenmaal vrij". Kleine karweitjes. De heer Leenhouts legt uit. dat de be zwaren van de georganiseerde bouwon dernemers niet gaan tegen kleine kar weitjes. die uit vriendendienst worden vemcht. .Als iemand voor een kennis een slot maakt, dat kapot is of een an dere kleine reparatie even verricht, is daar natuurlijk niets op aan te merken, behalve dan wanneer die derde daar na tuurlijkweereen gewoonte -tegen- beta ling van zou maken. Ook het bouwen van een eigen huis in vrije tijd acht de heer Leenhouts nog wel aanvaardbaar ..Echt,.Echte zelfdoeners vallen ook buiten onze bezwaren, mits ze maar vooreigen gebruik bouwen, en zich eerst goed laten voorlichten door een archi tectenbureau of een erkende aannemer. Die vrijheid zelf te bouwen moet men wel hebben, als dat zèlfbouwen maar weer niet ontaardt in bouwen voor de verkoop, wat ook wel gebeurt" Strafbaar. Volgens de Zeeuwse NVOB-voorzitter maken beunhazen zich schuldig aan strafbare feiten. Bij zwarte arbeid ple gen ze contrachtbreuk. „Bovendien heeft de vakbeweging jarenlang ge vochten voor een redelijke arbeidstijd. Als men acht uur bij zijn werkgever moet werken, en daarnaast nog eens uren bij derden zwart gaat werken, kan men onmogelijk fit zijn om zijn nor male dagtaak te verrichten. Daarbij wordt bij zwart werk ook de belasting ontdoken, en betaalt men voor het ver richte zwarte werk geen premie voor de sociale verzekeringen. En zij die een bedrijf uitoefenen, waarvoor ze geen vergunning hebben, of een vak bedrij ven, wat ze eigenlijk niet beheersen, —r GOES - Huize Den Berg, 16 uur: uitzen ding Nomen Nescio. Ziekenhuis De Bevelanden-Zuld, 15.30-16.30 uur. uitzending Nomen Ne scio. HULST - Den Dullaert, 20 uur: Soos al- leenstaandem. MIDDELBURG - Molenwater, 9.30- 17.30 uur: miniatuur Walcheren. VVV-kantoor Lange Delft, 10.30 en 14.30 uur: start monumentenwandeling o.l. v. gids. Gasthuis. 20-21 15 uur: uitzending Rawa VL1SSINGEN - Betliesda-St- Josephziekenhuis, 19.45-21.15 uur uit- zending Rawa. ZIERIKZEE-19.45 uur: CircusBoltini. isdatnleteenszoerg Maar het gaat ons J omdegroteonderhoudskarweien.mom Hu ml echter met allem met de vmger het bouwen van bungalows ot garages vni?pn naar Tumrt.ntorlroi* on nndnV door mensen, die daartoe met bevoegd zijn, of door werknemers uit de bouw. die bij hun eigen baas geen overwerk willen verrichten maar dat tegen zwart loon in strijd met hun c.a.o wel voor derden doen. Dat is allemaal werk dat onttrokken wordt aan het bonafide be drijfsleven: „Werkgelegenheid, die ook bonafide werknemers wordt onthouden. Daar tegen willen we meer maatregelen zien genomen" aldus voorzitter Leen houts van het NVOB-gewest Zeeland. wijzen naar zwartwerkers en andere beunhazen „Ook het publiek, dat hun opdrachten verstrekt, is mede schuldig. Zij laten mensen werk verrichten wat ze met mogen doen Ik vraag mij af of zo n opdrachtgever ook eigenlijk niet straf baar is" Meer controle. De heer Leenhouts zou graag zien dat de overheid scherper controleerde, meer lette op de bouwvakker, die in de avon duren zwart bijverdient, op de man die timmerwerk verricht voor derden tegen betaling, maar geen timmerman van be roep is. „De belasting-dienst, de econo mische recherche, het sociaal fonds, maar ook de gemeentelijke dienst voor bouw- en woningtoezicht zouden hier veel strenger op moeten letten en er met verbaliseringen tegen moeten optre den" De beunhazen nemen clandestien werk aan. dat door anderen in normale werkgelegenheid zou kunnen worden verricht, meent de heer Leenhouts. die bovendien twijfelt aan de kwaliteit van veel van het door beunhazen afgele verde werk. Begrip. Nochtans heeft hij wel begrip voor zijn "tegenstander", de beunhazen „Ik kan me wel begrijpen dat het voor een bouwvakker soms aantrekkelijk is zwart wat geld bij te verdienenwaarvan hij niets hoeft af te dragen. Ik kan me van het publiek ook wel voorstellen, dat de prijs, die zij bij de beunhaas betalen aantrekkelijk is. Als men een groot kar wei van een week moet laten verrichten door een bonafide personeelslid van een bonafide aannemer, komt dat neer op wel 30.- per uur en dat maal 40 uur, dat is 1200.-. Als men niet met een goed inkomen is bedacht, is de verlei ding sterk het werk maar te laten ver richten door de goedkoper werkende beunhaas" ser F w .die geparkeerd stond onder aan de duinen bij Dishoek, zijn een ea rn a ra en lenzen, tezamen ter waarde van 2000 Mark. ontvreemd De auto was af gesloten. maar met behulp van een scherp voorwerp opengebroken De Duitser deed zondagavond aangifte van de die&tal bij de politie in Vlissingen WISSENKERKENAAR STEELT ERWTEN WISSENKERKE- Zondagmiddag werd D.I.V uit Wissenkerke door de rijkspoli tie betrapt bij het stelen van prwten op het bedrijf van P de W in de Vlretpolder te Wissenkerke Tegen de erwtenplukker werd proces verbaal opgemaakt. Aftrek. BIOSCOPEN BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur. Once upon a time in the West. 12 jaar Luxor. 20 uur: Blue movie. 16 jaar. GOES - Grand. 20 uur: Ik heb mijn on schuld In Heidelberg verloren. 16 jaar. HULST - De Koning van Engeland. 14.30 uur: Butterfly, 18 Jaar; Sodom en Gomorra, 12 jaar, 20.30 uur: Turks fruit, 16 jaar MIDDELBURG - City, 20 uur: Bel ami, 16 jaar MIDDELBURG - City, 20 uur: Com mando Attack OOSTBURG - Ledel, 20 uur: Bel ami, 16 jaar TERNEUZEN - Luxor. 20 uur: Von Ryan's Expresse train, alle leeftijden VLISSINGEN - Alhambra. 20 uur: Roc ky, 12 jaar. TENTO ON STELLN GEN BERGEN OP ZOOM - Markizenhof, 10- 12 en 14-17 uur: 'Stoeien met de taillie'. HEILLE - Landbouwmuseum, 10-12 en 13-27 uur- oude landbouwwerktuigen. MIDDELBURG - Vleeshal, 10-17 uur 'Scheepvaart vroeger en nu' Statenzaal Abdij, 10-17 uur: 'Vier eeu wen Jacob Cats' Rijksarchief, 9 12.30 en 13.30-17 uur. "Vijf eeuwen Brouwershaven-stad'. Theeschenkerü 'De Groene Pui'. 10-18 uur: schilderijen van Alexander Amaut. Zeeuws Museum. 10-17 uur 'De ge schiedenis van Zeeuwsch-Vlaanderen' en polyester objecten van Wies de Bles. 11 en 11.30 uur: film 'Koningin Wilheh mina weer thuis' en 14.15 en 16 uur: film "Bevrijding van Walcheren' Tapperij 'De Harlekeijn'. werken Erik-Peter Kettman. NISSE - Galerie 'De mooye staak'. 8-20 uur. werken van de heer Messemaker OOSTBURG - Galerie Collaert" 15-17 uur 'Toit lering ende vermaeck SLUIS - Raadskelder. 10-12 en 14.30-18 uur: werken Omer van Vosselen. TERNEUZEN - 'Artikof, 8-18 uur: wer ken Frank van den Berg. VEERE - Grote Kerk. 10-17 uur. energie VLISSINGEN - Museum. 10-12 en 14-17 uur 'Uit en thuis'. IJZENDIJKE - De Molen. 14-17 uur werken diverse kunstenaars. ZUIERlKZEE-'tGravensteen, 10.30-12 en 13-17 uur: Kunst uit Zeeland 4. HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland - Goes. tel. 01100-14444 mok voor milieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen - Temeuzen, 01150-94444 took voor milieuklachten). Tholen - 0011 Telefonische hulpdienst Zeeland - Voor geestelijke en sociale nood. tel 01180-15551. van 19.00-01.00 uur Anonieme hulpdienst werkdagen - 10.00-01.00 uur. za.-zo. 22 00-02.00 uur tel. 01180-36251 A. Reynierse won ringrijden in Koudekerke KOUDEKERKE- Bij het ringrijden za terdag in Koudekerke toonde Adri Reynierse zich de sterkste. Hoewel hij niet alle dertig beurten zonder een fout doorkwam werd hij toch eerste na een tweekamp met H. Houterman. Beiden waren geëindigd met 29 ringen uit 30 beurten. Op de derde plaats eindigde J. Brasser. Adn Reynierse en en H HoutermaD mochten de respectievelijk eerste en twee wisselbeker na deze wedstrijden houden Reynierse won tevens de polle pel De uitslagen zijn als volgt 1 A Reynierse: 2. H.Houterman: 3 J.Bras ser; 4. P. Brasser 5. B. Brasser 6 P Wie lemaker; 7. Joh. Vos. 8. L. Reynierse O P Jobse; 10. J. de Kroo De wisselbekers gingen naar 1 A Rey merse: 2. H. Houterman; 3. J. Brasspr 4 B. Brasser Lzn 5. L. Reynierse De overige bekers gingen eveneens naai A. Reynierse en H. Houterman ORGELCONCERT JAN VAN GIJN IN VLISSINGEN VLISSINGEN- In de St. Jacobskerk te Vlissingen zal op donderdag 11 augus tus Jan van Gijn uit Rotterdan een or gelconcert geven. Jan van Gijn die aan het Rotterdams Conservatorium heeft gestudeerd, is sinds 1966 organist van de hervormde Emmanuelkerk in de Prins Alexander- polder in Rotterdam en m het bezit van het praktijkdiploma kerkmuziek Op het programma staan onder meer werken van Bach. Brahms en Pachelbel GROTE BELANGSTELLING IN DOMBURG De organisaties van ondernemers in het bouwbedrijf hebben bij de minister van financieén er op aan gedrongen de on derhoudskosten voor eigen woningen weer aftrekbaar van de belastingen te maken: „Als dat niet bebeurt, blijven die onderhoudskosten ten laste van het netto inkomen, en dat kan soms in de papieren lopen. Zoals gezegd: Mensen met kleinere inkomens zullen dan zeker naar een beunhaas omzien. Het met af trekbaar maken van de onderhoudskos ten werkt dan ook de beunhazerij in de hand". Laten zitten. Het komt wel eens voor dat vooral on- derhoudsaannemers opdrachten tot herstel en onderhoud van hun klanten aannemen, maar deze eindeloos laten wachten, of zelfs in het geheel 'laten zit ten'. Het gevolg is, dat de aannemer het vertrouwen verliest, en de klant maar een beunhaas te hulp roept. Dat laatste heeft volgens de heer Leen houts toch geen reden: „Zelfs in de bo- nafid e aannemers wereld komt het voor, dat er fouten worden gemaakt, mensen worden vergeten met hun opdracht, dat klopt natuurlijk niet, alhoewel er zich ook wel omstandigheden voordoen, die de klant weer niet kent Maar als de klant constateert, dat de onderhoud- saannemer hem met een noodzakelijk karwei laat zitren, heb ik maar één ad vies: De man meedelen, dat men naar een andere aannemer gaat, en dat dan ook doen. Er zijn in deze provincie tal van bonafid, betrouwbare aannemers. Vindt men die niet m eigen dorp of stad, dan zUn ze iets verder daar buiten zeker te vinden. Deze ondernemers zullen ze ker hun klanten met in de steek laten, en mensen willen helpen, die een minder betrouwbare aannemer heeft 'laten zit ten'. Werkgelegenheid De heer Leenhouts gaat verder: „Ik her haal nog maar eens. het gaat ons niet om optreden tegen het uitvoeren van kleine karweitjes aan deuren of ramen of zo. Soms is het voor een aannemer wel eens lastig daarvoor iemand uit een groter karwei los te maken. Als een bevriende relatie van de klant dat werkje dan al of met tegen een vergoeding even ipknapL DOMBURG - H. van Eyxeren won de ringrijderij te Domburg die zaterdag op de Markt werd gehonden door de plaatselijke ringrijdersvereniging. De winnaar behaalde 32 ringen in 36 beur ten, waarmee hij nummer twee -W. Provoost Azn - 4 ringen voorbleef. Ook de eerste beker was voor Van Eyzeren. Hij ondervond in de strijd om deze be ker felle tegenstand van J. Provoost Jz. In een twwekamp, waarbij de rijders door de zeer vele bezoekers luid werden aangemoedigd, bleef H. van Eyzeren het langst overeind en kon daardoor de eerste beker mee naar huis nemen. Voordat aan het eind van de wedstrijd de pollepel nog in twee beurten werd verreden, werden de winnaars door hun collegarijders gejonast. Dit gebeuren, waarbij 'het slachtoffer' enkele meters hoog de lucht in wordt gegooid, werd vooral door de toeristen, die in grote ge tale de wedstrijd volgeden, met belang stelling en hilariteit gevolgd. De polle- "pel kwam in het bezit van A. Provoost Jz. jr. In totaal namen 24 rijders aan deze wedstrijd voor gehuwden deel. Tot be sluit van het geslaagde evenement reikte burgemeester Diepenhorst de bekers uit aan de winnaars De uitslagen zijn: 1 H. van Eyzeren 32 nngen, 2 W. Provoost Az. 28 r, 3 H. Brand 27 r.. 4 A. Dourleyn 27 r.. 5 A. Provoost jr. 26 r., 6 W. van de Velde 25 r., 7 J. Provoost Jz. 25 r.,8 L. Brand 24 r 9 GVader 22 r.10 A. van Eyzeren 21 r.11 G. Provoost 18 r„ 12 A. Riemens 17 r. 13 J Provoost Az. 16 r„ 14 K. J. Minder- houd 16 r., 15 T. van Iersel 15 r.. 16 C. de Visser 15 r., 17 R. Roose 12 r.. 18 L. Boog- Verpleegster bestolen OOSTBURG - Uit een kast in het St. Antoniusziekenhuis zijn 300,-. auto papieren, een portemonnee, een horloge en een ketting ontvreemd. De voorwer pen in de kast waren eigendom van ver pleegster M„ H uit IJzendijke. De dief stal werd zondagmiddag aangegeven. aard 12 r.. 19 K. J Provoost 10 r20 W Provoost Jz 10 r. 21 A. de Lange 9 r22 H Quak 7 r. 23 Mattie Brand 7 r. 24 Janny Quak. Bekers- le beker H van Eyzeren. 2 J Provoost Jz.. 3 L Brand. 4 A. van Eyze ren. 5 G Vader. 6 W van de Velde 7 H Brand De meeste volgringen behaalde H. van Eyzeren met 16 ringen De prijzen voor de mooiste versiering waren voor 1 A. Riemens. 2 C de Visser, 3 A de Lange 4 J. Provoost Az. Verder behaalden alle rijders een prijs die door de plaatselijke middenstanders waren geschonken Gemeente Vlissingen won voetbaltoernooi in Sas van Gent SAS VAN GENT - De voetbalelftallen van het gemeentepersoneel van een aantal Zeeuwse gemeenten hebben za terdagmiddag op het sportpark De Vaicke in Sas van Genteen toernooi ge speeld. Nadat burgemeester drsW. R. V Dusarduyn en wethouder W Colsen de aftrap hadden vemcht wisten de teams van de familie Plomp, van Vlissingen en Zierlkzee zich in de finale te spelen door het winnen van hun poule. Vlissingen werd uiteindelijk win naar van het toernooi door een 1-0 over winning op Zierikzee. De derde plaats was voor Middelburg dat in de strijd om de 3e en 4e plaats met 2-1 won van Sas van Gent. Hontenisse won met 5-2 van Oostburg en werd daardoor vijfde en een elftal van Com Boy's, dat het niet opgekomen Kapelle verving, won in de strijd om de 1 aatste plaatóen met 1-0 van Hulst. De eindstand: 1 Vlissingen. 2 Zierikzee, 3 Middelburg, 4 Sas van Gent, 5 Honte nisse. 6 Oostburg. 7 Com Boy's, 8 Hulst De prijsuitreiking werd eveneens ver richt door burgemeester Dusarduyn. OUDE EN NIEUWE ATTRACTIES KERMIS NIET VOOR IEDEREEN EEN FEEST MIDDELBURG- De Middelburgse kermis trok de eerste dag, traditiege trouw de eerste zaterdag in augustus, meteen al een groot aantal bezoekers. Het wisselvallige weer speelde hierbij ook een belangrijke rol, want daardoor werden de toeristen van het strand ge houden en zochten zodoende een ver zetje op de Middelburgse kermis. En daar was keus genoeg. Zo vindt men op de Middelburgse Markt de gebruikelijke tent om ballen te gooien, er is een schiettent en de auto scooter is nog steeds zeer in trek. even als het reuzenrad, het spookhuis en het doolhof met spiegels Nieuw voor Mid delburg en 'adembenemend' is de spec taculaire telescoop-zeppelin midden op de overvolle Markt Dit apparaat be staat uit cabines, waann men zo n 30 meter boven het feestgewoel uitstijgt en vervolgons in de rondte draait wat de zelfde sensatie geeft als het vliegen in een zeppelin Mensen die op sensatie be lust zijn, kunnen ook een ntje maken in de 'Enterprise een toestel dat in een tomeloze vaart rondzwiept Een ander apparaat dat de zenuwen danig op de proef stelt, is de 'Blue Boy Maar ook voor de meer bezadigde bezoeker zijn er attracties op de kermis Zo zijn er vele kansspelkramen en men kan een be zoekje brengen aan een herderaende die per computer de toekomst leest De kleintjes kunnen een ntje maken op een pony en wat zou een kermis zijn zonder poffertjeskraam en paling- en nogat- stand Niet iedereen is echter even blij met het jaarlijks terugkerende evenement dat kermis heeL Dat blijkt onder meer uit reacties van de omwonenden op de Markt. De middenstanders beklagen zich erover, dat ze de gehele week ver stoken moeten blijven van hun leveran ciers. daar deze met geen mogelijkheid de Markt kunnen bereiken. Weer ande ren worden geplaagd door het nimmer aflatende lawaai uit de luidsprekers, die de meeste van de ruim dertig exploitan ten wel hebben opgesteld om de aan dacht op hun attracties te vestigen of om muziek door te laten klinken En de verkeerssituatie is door de kennis in Middelburg helemaal onoverzichtelijk geworden Op de foto De teleBcoop-zeppeUn is eén van de nieuwe attracties op de kermis in Middelburg KRUININGEN - Nadat vrijdag de kin dervakantieweek Kruiningen besteed werd aan volksspelen, behendigheids- wedstrijden op de fiets en activiteiten met gebruik van Sport Realtassen was zaterdag de verrassingsdag voor de jeugd. Aan deze laatste dag van de va kantieweek werkte de Kruiningse brandweer mee. De kinderen moesten over hindemissen naar brandslangen rennen, de slangen uitrollen en vastkoppelen, dit alles on der toezicht van een brandweerman Vervolgens was de op dracht een emmer vol en kegels omver te spuiten. Dat een en ander een natte middag werd kon de pret alleen maar verhogen 's Avonds werd in cafe-restaurant 'De Korenbeurs' te Kruinmgen op velerlei verzoek volksdansen beoefend onder leiding van mevrouw Van Belzen. Tevenswerden de uitslagen van de woensdag gehouden zeskamp bekend gemaakt en medailles uitgereikt De organisatie van deze geslaagde week was in handen van het jongerenontmoe tingscentrum Kruiningen (JOK) uit Kruimngen Afscheid ds. Plomp Kapelle-Biezelinge KAPELLE-BIEZELINGE - Na 6 jaar heeft ds H. R. Plomp zondagmiddag af scheid genomen van de gereformeerde kerk van Kapelle-Biezelinge. De af- scheidsdienst werd gehouden in het gemeenschaps-en dienstencentrum 'De Vroone'. waar de grote zaal geheel ge vuld was. Ds Plomp bepaalde zijn gehoor bU twee gelijkenissen uit Mattheus 13. namelijk de schat en de akker en de gelijkenis van de parel De scheidende predikant stel de. dat hij in de prediking ging om de gemeente te wijzen op de grote schat, die het bezit en het kennen van Jezus Christus, was. Na afloop van de dienst werd namens de kerkeraad het woord gevoerd door de praesus van de kerke raad. de heer W de Jager Pzn. die ook sprak namens de gereformeerde kerk van Wemeldinge. waarvoor ds Plomp consulent was. Namens de plaatselijke kerken sprak ds H A. van Loon, die ds Plomp de stimulator van het oecme- nlsch samenwerken noemde. Namens de classis werd het woord gevoerd door ds Blauw uit Krabbendijke. Ds Plomp sprak een dankwoord, waama de schei dende predikant staande psalm 1 vers 2 werd toegezongen. Na afloop was er ge legenheid in de bijgebouwen van 'De Vroone' persoonlijk afscheid te nemen Wereld Natuur Fonds houdt straatcollecte in Middelburg MIDDELBURG - Het Wereld Natuur Fonds houdt donderdag inMiddelburg een straatcollecte. Tevens is er in de Lange Delft Promenade een stand inge richt. waarartikelen als handdoeken. T-shirts, tassen, lepeltjes enPanda- beren te koop worden aangeboden. De opbrengst, hiervanis bestemd voor het Wereld Natuur Fonds. Men kan de standvan donderdag tot en met zater dag bezoeken. VEERE. GROTE KERK VEERE - Grote Kerk. Zeeuwse Koorschool onder leiding van Evert Heyblok In de Grote Kerk te Veere vinden deze zomer een negental culturele manifes taties plaats Zaterdagavond vonden velen de weg hier naar toe om te gaan luisteren naar de "Zeeuwse Koorschool' onder directie van Evert Heyblok. Deze dirigent is dagelijks met deze jon gelui van allerlei leeftijden bezig, om ze naast solfège en muziekgeschiedenis ook kennis van stemvorming en derge lijke bij te brengen. Het veelzijdige re pertoire bewijst tevens, dat er heel wat in deze jonge hoofdjes moet worden in geperst. Een reden te meer om Evert Heyblok cs lof toe te zwaaien voor de manier, waarmee hij dit allemaal voor elkaar krijgt Het steeds weer toege voegde nieuwe materiaaL zowel van jonge zangertjes, als van muziek, vormt i vooral wat het eerste betreft) wel een problemen Er zal zeer zeker wel enige selectie toegepast worden. Uit de veelvoud van liederen, die zater dagavond op het programma stonden en waar de dirigent steeds een keuze uit doet zal ik me op eenzelfde wijze bezig houden Heyblok had van deze koorschool onge veer de helft van zijn totaalkoor meege nomen: vakanties spelen daarin een roL maar met deze verdunde groep was ook best te zingen. Deze jongelui, met ernst hun programma brengende, weten de veelal meerstemmige muziek met een schijnbaar groot gemak te brengen. Dat wil nog niet zeggen, dat alles even mooi gezongen wordt. De uitspraak is niet at tijd up to date en ook de inzetten zijn niet altijd correct Maar deze kleine sto ringen ebben m-estal direct weg. Per soonlijk vond ik. dat het koor wat ver moeid stond te zingen: ik werd hierin nogversterktdoorhetaantal 'geeuwers' tijdens deze zang. Het is bekend dat va- kan tietijd voor deze jongelui altijd extra inspanningen vragen met vele optre dens. zowel in binnen- ais buitenland. Dat is wel een prettige en gewaardeerde bijkomstigheid, maar kan ook wel weer zijn terugslag vinden. Hoe dan ook: de vele bezoekers hebben met volle teugen genoten van deze avondzang en misschien is uw resencent misschien een eenling, als hij die me ning niet helemaal deelt. Indruk maakte het motet van Herman Strategier Ave Admirable' en in iets mindere mate het 'Tantum ergo' van Hendrik Andriessen. Heyblok gal daarmee blijk van waardering aan zijn vroegere leermeesters. En terecht. De solo 'Bist du bei miri van Joh. Seb. Bach vormde een wat geforceerde en niet ge heel zuiver gezongen intermezzo, van een knaap, die de muziek ongetwijfeld in zijn stembanden heeft zitten, maar dit nog niet helemaal op niveau er uit weet te halen. Ernst, toewijding en discipline kent dit koor, dat met begeleiding van duiven in de Grote Kerk een 'Gloria' van Char- pentier zong. Tussen de stilte van de gezongen num mers door hoorde men vaag de carillon bespeling van de stadhuistoren, waarop een andere Goesenaar (Sjoerd Tam- mingai een concert gaf, zodat de lief- Granaat gevonden bij strandpost Breskens BRESKENS - Zaterdagmiddag om kwart voor twee is bij de strandpost in Breskens een granaat gevonden. De granaat is ongeveer 30 cm lang. De ma rine uit Vlissingen heeft óch belast met het onschadelijk maken van het projec tiel Ook vriendin van in Frankrijk omgekomen Vlissinger overleden VLISSINGEN- Mejuffrouw Liselot Brouwers uit Wouw. vriendin van de Vlissinger J. H. Melieste, die dinsdag bij een verkeersongeval in de Franse plaats Toulouse om het leven kwam. is het af gelopen weekend in een ziekenhuis in Toulouse aan haar verwondingen be zweken. Mejuffrouw Brouwers was evenals haar vriend 23 jaar. Het is nog niet bekend wanneer de teraardebestel ling zal plaatsvinden. Schade door geen voorrang verlenen OOSTBURG - Bij een ongeluk ter hoogte van Raadhuisplein/ G. F. de Paauwstraat in Oostburg zijn zaterda gavond om acht uur twee auto's be schadigd. Het ongeluk ontstond door- dat mevrouw L. R. uit Oostburg geen voorrang verleende aan A. A. uit St. Jans teen. Vriendelijk verzoek: GEBROKEN NEUS ENTWEE BLAUWE OGEN NIEUWVLIET - Het vriendelijk ver zoek van de buschauffeur L M. uit Oostburg aan een vrachtwagenchauf feur werd zaterdagmiddag omstreeks vier uur in Nieuwvliet minder vriende lijk beantwoord. De chauffeur van de lijnbus kon in de Dorpsstraat in Nieuwvliet niet verder omdat onder meer de vrachtwagen de doorgang versperde. De buschauffeur vroeg aan de vrachtwagenbestuurder of hij even wat ruimte wilde maken waarop hij als antwoord een klap kreeg. Het resultaat was dat de buschauffeur twee blauwe ogen en een gebroken neus opliep. De buschauffeur heeft van het voorval aangifte gedaan bij de politie. Het kenteken van de vrachtwagen is bij de politie bekend. hebbers van muziek óch op korte af stand in tweeën moesten verdelen. 'Sound the Trumpet' van PurceU staat al jaren als een succesnummer op het programma van Heyblok en het koor kreeg er als gewoonlijk weer veel bijval voor Na de pauze (Heyblok had ójnjas er voor aangepast) een wat lichter getint grogramma met onder meer drie oud- Nederlandse liedjes, waar het '8cheepje' en het 'Draaiersjonge' in dit water sportgebied het goed deden. Ze werden beiden trouwens uitstekend gezongen. Met liedjes uit Oostenrijk. Frankrijk en Israél werd dit programma afgesloten, waama nog een paar toegiften volgden in de vorm van het geestige 'ABC' van Mozart en totbesluithet'Wiegelied'van Brahms. Het werd 'Guten Abend, gut Nacht*, ook voor deze jonge zangertjes. GOES, GROTE KERK Orgelconcert Jan Jansen De serie orgelconcerten in de Grote- of Maria Magdalenakerk te Goes werd za terdagavond voortgezet meteen bespe ling van de organist Jan Jansen, cantor-organist van de hervormde kerk te 8oest Op het eerste gezicht kan men óch afvragen wat zo'n dorpsorganist ons te bieden heeft. En dat is dan mis schien de reden, dat er wat minder be zoekers waren dan we In Goes gewoon zijn. Maar de thuisblijvers hadden onge lijk, zoals dat heet, want Jan Jansen is een van de meest begaafde organisten van ons land. Zijn 'Prix' voor orgel en ójn solistendiploma voor clavecimbel heeft hij deze avond op overtuigende wijze bewezen. Een orgineel programma was samen gesteld uit werken van Samuei Scheidt, J 8. Bach, Hugo Distier en Maarten Kooy. Van Scheidt weerklonk (nu eens integraal) het variatiewerk 'Ach, du feiner Relter" en dat was een gevoelig en vrolijk begin. Bacbs Es dur Preludium en Fuga in Es omvat de zogenaamds 'Grote Orgelmis' Van deze mis weer klonken echter slechts twee bewerkin gen van het koraal 'Dies sind die heili gen zehn Geboten'. Men kan óch afvra gen of dit koraal de spil vormt van ds grote orgelmis; dat lijkt me zeker niet, maar dat neemt niet weg, dat de vertol king van deze koraalbewerkingen bui tengewoon boeiend was. De eerste gere gistreerd met de Quintadena 8' en roer fluit 4' van het positief voor de omspe lende stemmen, de Vox Humana 8' van het Echowerk voor de canonisch be handelde C. F en natuurlijk de Pres tan t 16' met Gedekt 8' voor de voortschrij dende bassen. Het tweede koraal was de fugaüsche bewerking, waarin het thema tienmaal te horen is, overeenkomstig het aantal geboden, en doorzichtig ge registreerd met de fluiten 8'. 4" en 2' van het Echowerk. De eerder vermeldde Es dur die de koralen omsloot, muntte uit door een beheerste maar feestelijke aanpak, waarbij het gepunteerde ritme van het Preludium correct dubbel ge punteerd werd uitgevoerd, waarmee Jansen te kennen gaf van de opvatting op de hoogte te zijn dat de vorm, die van de Franse ouverture is. Als ditzo is, en ik ga daarin volledig mee. heeft dat be paalde consequenties die alle tot volle tevredenheid werden aanvaard. De kennismaking met Hugo Distleris drie delige orgelsonate werd een heel plezie rige. Distier. tragisch ten onder gegaan in Nazi-Duitsland, kunnen we voor het gemak een neo-barok-componist noe men. Barokke motieven worden rit misch soms zeer gecompliseerd ver werkt in een gematigd modem klanki dioom. Een boeiene, geestige soms ner veuze muziek is het gevolg die alles be halve gemakkelijk speelbaar is. Jan Jansen leek er nauwelijks moeite mee te hebben. Dat zelfde gold ook voor de ze ven orgelwerken van Maarten Kooy - cantor van de Dom te Utrecht, schoon vader van de executant en voor deze avond 'gedegradeerd' tot registrant. Deze zeven orgelwerken zijn bewerkin gen van evenzoveel koraalmelodieên van de hand van Frits Mehrtens uit het Liedboek. Ook hier weer een zeer pret tige kennismaking. Composities met een vaak grillige maar altijd sterke in borst, van een moeilijk te bepalen maar zeer pleóerige kleur. Jansen wist er uit stekend weg mee, na steeds eerst het betreffende koraal in een zetting van Mehrtens zelf ten gehore gebracht te hebben, een fijne belevenis op óch. Na zoveel welverdiende lof zal niemand het mij kwalijk nemen dat er enkele dingen gesignaleerd moeten worden die wat minder geslaagd waren. Deze heb ben dan allen betrekking op enkele ge kozen registraties. Zo leek mij het ge bruik van de Comet in het 'Plenum' van Bach's muziek net helemaal te aan vaarden. ook stilistisch niet. Ook de verhoudingen tussen de manualen was met steeds ideaal: in het middendeel van Distleris Sonate kon de Vox Hu mana het moeilijk bolwerken tegen de gespierde Hoofdwerk Pres tan t, terwijl bet pedaal een enkele maal te dik was. Het veelvuldig gebruik van het minst duidelijk klavier, te weten het Echo werk (daar is het dan ook voori. bleek vooral in passagewerk niet altijd even doorzichtig. De lange verbindingen van toetsen naar pijpen wat betreft dit kla vier maken het - samen met het feit dat het werk apart achter het Hoofdwerk staat opgesteld - minder geschikt voor polyfoon spel. Dat kan zelfs hel voortref felijke toucher van Jan Jansen niet on dervangen. Bij deze kritiek moet het dan wel blijven. Rest ons te hopen dathetpubliek zoveel vertrouwen gaat krijgen in de Goese Commissie Orgelconcerten dat het niet wegblijft bij een wat minder bekende naam en elkaar toe roept-..Kom, we gaan maar. want het ót wel snor in Goes". Jan Jansen was daar weer eens het bewijs van. K ban B.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 5