Hoessein ziet kansen voor Vance Twee arrestaties in moordzaak Utrecht Steenkamp: abortus kan breekpunt zijn bij formatie PZCA VERZET TEGEN NEUTRONENBOM Nieuwe regering in Iran Eén tot zes maanden voor demonstranten Super Phenix het weer 'VOORZICHTIG OPTIMISTISCH' OVER RONDREIS Familievete eist nog twee doden Nederlands schip vergaan De Bilt Plaatselijk een bui Vakantielanden Aberdeen half bewolkt 17 graden Athene onbewolkt 32 graden Barcelona licht bewolkt 27 graden Berlijn geheel bewolkt 24 graden Bordeaux half bewolkt 24 graden Brussel onweer 23 graden Geneve regen 24 graden Helsinki onbewolkt 21 graden Innsbrück onweer 27 graden Klagenfurt onweer 27 gTaden Koepnhagen half bewolkt 19 graden Lissabon Onbewolkt 26 graden Locamo zwaar bewolkt 26 graden Londen zwaar bewolkt .18 graden Luxemburg zwaar bewolkt 16 graden Madrid onbewolkt 33 graden Malaga onbewolkt 27 graden MaDorca onbewolkt 30 graden Munchen zwaar bewolkt 27 graden Nice zwaar bewolkt 26 graden Oslo onbewolkt 21 graden Parits zwaar bewolkt 22 graden Rome half bewolkt 28 graden Stockholm onbewolkt 21 graden Wenen onbewolkt 27 graden Zünch onweer 26 graden Casablanca zwaar bewolkt 24 graden Istanboel onbewolkt 28 graden Las Palmas onbewolkt 26 graden Tunis onbewolkt 31 graden 8 augustus Zon op 06 12 onder 21 18 Maan op 01.00 onder 16.18 AMMAN (UPI/DPA) - Koning Hoessein van Jordanië heeft bij het overleg dat de Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Cyrus Vance, tot dusver in de landen van het midden-oosten heeft gevoerd, vorderingen 'op de meeste punten' geconstateerd en blijft voorzichtig optimistisch over de resul taten van dit overleg. De Jordaanse koning getuigde van zijn optimisme op een persconferentie die hij zondag in Amman hield. Niettemin legde hij er de nadruk dat er 'nog een lange en moeitelijke weg te gaan is' en dat de betrokken partijen nog steeds aan het begin staan. De koning achtte het een bemoedigend teken dat de Amerikanen zaken willen doen Wij draaien niet langer meer in een cirkel rond zoals wij dit jaren heb ben gedaan Hoessein sprak mei verslaggevers na twee bepsrekingen met Vance die in middels naar Saoedi-Arabie is vertrok ken waar hij met koning Chaled en an dere Asaoedi-Arabische leiders van ge dachten zal wisselen over de mogelijk heden om tot vrede in het midden oosten te komen De Amerikaanse minister gaf zaterda gavond in Amman toe dat zijn voorstel om een werkgroep van de ministers van buitenlandse zaken van alle bij het con flict in het midden-oosten betrokken partijen een conferentie te laten houden ter voorbereiding van de grote vrede sconferentie in Geneve, bij de leiders va de Arabische landen nu niet direct in goede aarde is gevallen Uit zijn verkla ring maakt men op dat de Arabische leiders over het algemeen de voorkeur geven aan voorbereidende informele bi laterale voorbereidende gesprekken van de ministers van buitenlandse za ken in New Vork als daar de algemene vergadering van de V N bijeen is Met een dergelijke gang van zaken kunnen zowel president Assad van Syrië als ko ning Hoessein van Jordanië zich vereni gen Plaestijnen Vance zei voorts op zijn persconferen tie dat hij nu overhelt naar de opvat ting van de Arabieren die een zo ver gaande overeenkomst als mogelijk is willen voordat de Geneefse conferentie begint. LH' AmenKaansv minister g>n uun u kennen dat de opvattingen van de Ara bische landen en die van Israël op en kele punten nader tot elkaar zijn geko men Overeenstemming kon bereikt worden over het karakter van de toe komstige vrede in het midden-oosten en over de kwestie van het aanknoopen van volledige diplomatieke betrekkin gen tussen de betrokken partijen na sluiting van een vredesverdrag. Wat de kwesties van de terugtocht van de Isra- Iiers uit de bezette Arabische gebieden en de deelneming van de Palesüjnen aan een vredesconferentie betreft was men het nog steeds volstrekt niet eens. De Koeweitse pers betwijfelt het of de missie van Vance tot vrede in het midden oosten zal leiden. Het onafhan kelijke blad 'Al Rai al Amm' doet een beroep op de Arabiscne leiders hun standpunten, voorstellen en beleidslij nen te coördineren' en zich niet door Vance om de tuin te laten leiden met diens optimistische uitspraken Het ra dicale blad Al Wattan' gaat nog een stapje verder Het wil dat de Arabische leiders de voorstellen van Vance zonder meer verwerpen omdat die erop gencht zijn de agressie van Israel te wettigen Intussen is zondag in Israel de samen stelling bekendgemaakt van de groep ministers die met Vance van gedachten zal wisselen bij diens bezoek aan het land De groep wordt geleid door pre mier Menachem Begin Verdermaken er deel van uit Mosje Day an i minister van buitenlandse zakeni. Ezer Weizmann (minister van defensie). Simha Erlieh (minister van financiereni. Sjlomo Burg (minister van binnenlandse zaken) cn Arièl Sjaron (minister van landbouw) De groep is groter als die welke destijds met Kissinger, de voorganger van Van ce. onderhandelde Een grotere groep kreeg de voorkeur omdat Begin alle in zijn regering vertegenwoordigde stro mingen aan de gesprekken met Vance wil laten deelnemen De Israëlische regering besloot zondag met minister Vance alleen te spreken over procedurekwesties, en niet over de inhoudelijke aspecten van een vredes regeling Volgens de regeringswoord voerder in Jruzalem komt dat overeen met het doel van Vance's reis binnen-buitenland Directie: F van de Velde. K Scherphuis en W F de Pagter. Hoofdredacteur: G. A de Kok. Adjunct-hoofdredacteuren M P Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Vllaalngen: Wetstraat 56-60. tel. (01184) 15144 Middelburg: Markt 51. tel. (01180) 27651 Qoea: Grote Markt 2. tel. (01100) 16140. Terneuien: Nieuwstraat 22. lel (01150)94457 Hulat: Steenstraat 6. tel. (01140) 4058 In de avonduren is de centrale redact'® beret ven zondag t/m vnidag vanaf 19 00 uur: (01184) 15144 Telefoonnummers buiten kan tooruren: Advertentie-afdeling (01186)1584 s Zaterdags (01184) 15144 van 9 00-11.30 uur Redactie: (01184) 14796 Voor klachten bezorging op zater dag de plaatselijke kantoren van 9 00-11 30 uur Expeditie (01184) 63533 Overl. adv. maandag- t/m vrij dagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur Abonnementsprijzen: per kwartaal f 39.70; franco per post 45.-. per maand 13.40; losse nummers 0.60 (inclusief 4 pet btw). Advertentietarieven: 82 cent per mm; minimumprijs per advertentie 12.30; ingezonden mededelingen 2Vix tanef Voor bneven bureau van dit blad I 2.50 meer Volledige taneven met contract prijzen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro: 35 93 00. Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg MAANDAG 8 AUGUSTUS 1977 HIROSJIMA - Op de 32e gedenkdag van de atoombomaanval op Hirosjima vond saterdag bij het gedenkteken een plech tigheid plaats ter nagedachtenis aan de slachtoffers Er werd wierook gebrand en velen baden knielend voor de ceno taaf AANSLAG OP ARUBAANS POLITICUS ORANJESTAD (ANP) - Op Aruba is za terdag een aanslag gepleegd op de lei der van de PP A-partij, Guillermo Tri nidad. Trinidad werd in zijn auto be schoten toen hij bij zijn woning van de openbare weg afdraaide. De schoten waren afkomstig uit een voorbijrij dende andere auto. De PPA-leider bleef ongedeerd. Zijn auto liep lichte schade op. De Arubaanse politie heeft inmiddels een verdachte aangehouden. Het Is één van de campagneleiders van de afcehei- dingspartij MEP. die tevens bode is van het bestuurscollege van Aruba. Dat col lege bestaat geheel uit MEP-ers. MEP-leider Croes was na de aanslag niet voor commentaar bereikbaar. Croes heeft eerder acties aangekondigd tegen O.M. topfiguren van de PPA om dat die partij wél en de MEP niet in de regering-Rozendal is opgenomen Beide partijen verschillen van opvatting t.a.v. een eventuele onafhankelijkheid van Aruba. HIROSJIMA (AF. RTR, APi - Honder den duiven zijn zaterdag in het Japanse Hirosjima losgelaten op het moment dat de vredesklok in de stad werd ge luid ter herdenking van de 32ste ver jaardag van de atoombomaanval op de stad. In het vredespark in Hirosjima waren zaterdag 50.000 mensen bijeen gekomen om de aanval, waarbij 210.000 omkwamen, te herdenken. Op de bijeenkomst deed de huidige voorzitter van de algemene vergadering van de Verenigde Naties, SMHIRLEY Amerasinghe. een beroep op de wereld zich te verzetten tegen de invoering van de neutronenbom die geen gebouwen vernietigd maar wel mensen Duizenden Australiërs zijn zaterdag de straat opgegaan om ter gelegenheid van de herdenking van de atoombomaanval op Hirosjima. te protesteren tegen het beleid van de Australische regering in zake de winning en export van uranium. In Sydney. Adelaide, en Perth werden op bijeenkomsten van duizenden men sen, leuzen gescandeerd als 'exporteer (premier) Fraser, niet uranium' Fraser zal naar wordt verwacht later deze maand zijn goedkeuring hechten aan voorstellen om te beginnen met de winning en export van Australisch ura nium. In het noordoosten en zuiden van de Verenigde Staten hebben demonstran ten zaterdag uit protest tegen de kern bewapening duizenden veelkleurige he- liumballonnen opgelaten Aan de meeste ballonnen was een boodschap bevestigd met de mededeling. „Als deze boodschap u kon bereiken, kan radio activiteit dat ook." De Sowjet-Unle heeft de week van 6 tot en met 13 augustus uitgeroepen tot anü-neutronenbomweek en leidt in die periode georganiseerde protesten in de Oostbloklanden. SWALMEN - In Swalmen (L.) zijn za terdagnacht de 22-jarige Martin B. en diens 23-jarige Duitse zwager Udo O. doodgeschoten. Beide slachtoffers zijn familie van de 21-jarige Hans Blomen uit Swalmen. die op 10 juli tijdens de kermis in Boekoel (L.) met een mes steek door de 33-jarige lasser J. M. om het leven is gebracht. ROOF IS MOGELIJK MOTIEF i Van onze correspondent i UTRECHT - Twee jonge Utrechters worden door de politie verdacht van moord op de 23-jarige Portugees Eliseu das Dores Espadinho Baiao en zijn 22- jarige Ambonese vriendin Elisabeth Gomies. Hun lijken werden vrijdag in een woning aan de Utrechtse Maliesin gel gevonden, nadat een huisbewoner had geklaagd over de ondraaglijke stank. Dokter Zeldenrust. die zaterdag in Utrecht sectie verrichtte, meent dat de lichamen al zeker enkele dagen in de kamer hebben gelegen. Beide slachtof fers zjjn met een steekwapen om het le ven gebracht. Dat wapen heeft de politie overigens nog niet gevonden De lijken werden vrijdag, verstopt onder een bed en toegedekt met een sprei, ge vonden De zaterdag aangehouden ver dachten. de 22-jarige O S en de 21- larige R. G A B.. beiden afkomstig uit Suriname, hebben toegegeven dat zij de afgelopen dagen in de woning hebben geslapen De lijken moeten er toen al hebben gelegen Ze ontkennen iets met de moord te maken te hebben. Zij ver telden de politie een vieze lucht te heb ben geroken. Ze hebben daarom enkele emmers met kleding op het balkon ge zet. omdat zij veronderstelden dat de lucht door de inhoud van deze emmers werd veroorzaakt. Ze hebben tot vrij dag. de dag van de ontdekking van de lijken, in de kamer gewoond. De verdachte B. werd zaterdagmiddag aangehouden nadat hij in een stadsbus langs de woning van de slachtoffers was gereden. Postende rechercheurs her kenden hem van een foto en konden de man twee bushaltes verder aanhouden. Omstreeks die tijd werd ook de ver dachte S. aangehouden in het winkel centrum Hoog Catharijne. Beide man nen blijven voorlopig onder arrest, om dat ze zich. volgens de politie, raar ge droegen by hun aanhouding en tegen strijdige verklaringen aflegden Roof sluit de politie nagenoeg uit als motief voor de moord. Er wordt uit de kamer, voor zover bekend, niets ver mist Over de toestand in de woning wil de recherche in verband met het onder zoek nog niets kwijt. Het is bij de politie bekend dat er in de bewuste woning in Verdovende middelen werd gehandeld, maar die handel lijkt volgens de recher che voorlopig nog niets te maken te hebben met de dubbele moord. Wel weet de politie dat de twee slachtoffers ge bruikers waren van, waarschijnlijk, her oine. Verdachten en slachtoffers waren bekenden van elkaar. Het gebeurde re gelmatig dat de twee verdachten de kamer van de slachtoffers gebruikten. Het onderzoek door het 28 man tellende rechercheteam spitst zich voomai lijk toe op de twee arrestanten. Toch worden alle andere aanwijzingen ook grondig nagetrokken. „Er zit muziek ii deze zaak", aldus hoofdinspecteur Vo gelsang van de Utrechtse politie, die d leiding heeft over dit moordonderzoek. VANDAAG LAATSTE RONDE BEZUINIGINGSGESPREK HILVERSUM - Er bestaat een kans dat de abortus-problematiek een breekpunt zal vormen bij de kabinetsformatie. Dit heeft CDA-voorzitter Piet Steenkamp zaterdagmiddag verklaard in een radio-uitzending van TROS-Aktua. Het ligt in de bedoeling dat de drie fractievoorzitters van CDA, PvdA en D'66 de komende week al beginnen met de bespreking van de abortusproblemen. Prof Steenkamp zei dat hij niet zou we ten hoe men uit de abortusvraagstuk ken moet komen met een oplossing die voor zowel het CDA als de PvdA- aanvaardbaar is. Abortus is voor de christen-democraten wel een punt van andere orde dan de sociaal- economische problemen maar zeker niet minder belangrijk, zo voegde hij eraan toe. De CDA-voorzltter is ook met helemaal tevreden over het sociaal-economisch akkoord zoals dat op dit moment in de lucht hangt. De veronderstellingen van kabinetsformateur Den Uyl. waarop dit mogelijke akkoord is gebaseerd, zijn volgens Steenkamp te optimistisch. Bovendien vindt hij het niet juist dat er geen duidelijke afspraken worden ge maakt over de posten waarop bezuinigd moet worden. Steenkamp vertelde ook te twijfelen aan de vraag of het politiek mogelijk zal zijn om de bezuinigingen op de overheidsuitgaven door te zetten. Er zal volgens hem hard moeten worden ingegrepen op een aantal terreinen wil je die besnoeiingen in de overheidsuit gaven tot stand brengen. En die moeten er komen, aldus Steenkamp. anders mislukt het hele plan Den Uyl. Twijfels heeft de CDA-voorzltter voorts over de mogelijkheid de lonen twee jaar op de nullijn te houden. Er wordt naar zyn mening onvoldoende rekening ge houden met de kans op een nieuwe eco nomische recessie in 1979 Het is de vraag, aldus prof Steenkamp. of het sociaal-economisch beleid van Den Uyl nieuwe arbeidsplaatsen zal opleveren. Er moeten arbeidsplaatsen komen, maar men kan tot nu toe niet aangeven waar met dit beleid die arbeidsplaatsen worden geschapen. Laatste ronde Formateur Den Uyl ontvangt vanmor gen. maandag, de fractieleiders van PvdA, CDA en D'66 voor de laatste ronde van het overleg over het sociaal-economisch beleid. Verwacht wordt, dat de partijen in de loop van de dag tot een akkoord zullen komen, aan gezien tijdens de uitvoerige besprekin gen van vorige week de voornaamste hobbels al zijn gladgestreken. Over de belangrijkste twistpunten, de hoogte van de bezuinigingen op de overheidsuitgaven en de omvang van de aangekondigde belastingverhoging, zijn PvdA en CDA het in grote lijnen eens. Afgesproken is dat er In principe vier miljard op de collectieve sector be zuinigd wordt, maar met het voorbe houd dat een aanvullend bezuinlgings- programma wordt uitgevoerd zodra blijkt dat de voorgestelde loonmatiging geen succes wordt. Wat betreft de ver hoging van de directe belastingen (Den Uyl eén miljard; Van Agt- geen enkele verhoging) is bepaald dat dit nader be keken wordt in het licht van het dek kingsplan voor volgend jaar Dit bete kent dat het nieuwe kabinet de beslis sing moet nemen of de belastingverho ging noodzakelijk is en zo ja. hoe hoog die moet uitvallen. Over de vraagstukken van een nieuwe economische structuur is men het tij dens het formatie-overleg nog niet ge heel eens geworden Met name de vraag of de Wet Selectieve Investeringsrege ling over het gehele land moet worden uitgebreid, bestaan nog verschillen van mening. Wel is het CDA al akkoord ge gaan met de wens van de PvdA om do overheid meer mogelijkheden te geven zelf tot investeren over te gaan. als blijkt dat investeringen van de kant van het particuliere bedrijfsleven achterblijven bij wat de overheid wenselijk vindt TEHERAN iREUTERi - De Sjah van Iran hccfi zondag de nieuwe regering geïnstalleerd, die onder leiding koml van Jamshid Amouzegar. De ernstige moeilijkheden, waarmee de snelle ontwikkeling van Iran gepaard gaat vormden de hoofdreden voor de reor ganisatie van de regering, zo blijkt uil de instructies die de sjah het nieuwe kabinet heeft gegeven. De sjah vraagt het kabinet de planning van de ontwikkeling beter te ooórdine ren en te begeleiden en aan te sturen op een redelijk groeipercentage. Zonder in details te treden kondigde hij aan dat er veranderingen zullen komen in de begroting en de opzet van de plan ning. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk een bui. mogelijk met onweer en hagel. Zwakke tot matige wind uit noord elijke richtingen. Maximumtempera turen van 19 tot 23 graden. Vooruitzichten voor dinsdag en woens dag. opgesteld door het KNMI. Afgezien van een lokale bui. droog cn vrij zonnig. Middagtemperaturen van 20 tot 25 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland Voor dinsdag: aantal uren zon: 5 tot 15: minimumtemperatuur omstreeks 13 graden; maximumtemperatuur, om streeks 22 graden: kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent, kans op een geheel droog etmaal 50 procent. Voor woensdag aantal uren zoiv 5 tot 15. minimumtemperatuur omstreeks 13 graden; maximumtemperatuur: om streeks 22 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent, kans op een geheel droog el maal: 50 procent. BOURGOIN-JALLIEU - Honderden sympathisanten bijeen op het plein bij het Hof van Justitie m Bourgom-Jalhcu. bij Lyon. bij hel begin van het snelrechtproces tegen twaalf anti-Super-Phenix demonstranten die vonge week bij de rellen in Creys- Malville werden gearresteerd (Slot van pag. 1) heengegaan, zodat het bootje prompt weer leegliep en zonk". Met de gewonde tweede stuurman, diens zoontje en nog twee andere leden van de bamnnlng wist de kapitein ten slotte op een houten vlot te kruipen dat gebruikt wordt om vanaf het water de scheepswand te teren. In de verte zagen zij twee andere drenke lingen op een plank wegdrijven. Eerste stuurman Portengen was minder ge lukkig. Hij zwom lange tijd geheel alleen rond en dankt zijn leven aan een stuk wrakhout, waaraan hij zich vastklamp-- te 's Middags om drie uur kwam er tens lotte redding. Drie Russische schepen, die daar zeebodemonderzoek verricht ten, kregen dankzij de vuurpijlen en roogsignalen de drenkelingen in het oog. Zij pikten eerste de vijf schipbreu kelingen van het vletje op en gingen daarna op zoek naar de drie anderen Eerst vonden zij het tweetal op de plank en het allerlaatste, pas om vijf uur 's middags, werd de uitgeputte stuurman Portengen, die bijna geen kracht meer over had om zich aan het wrakhout bo ven water te houden, opgevist. Aan land gebracht in Brest moesten twee opvarenden in een ziekenhuis worden opgenomen, de overige zes keerden zondagavond naar Schiphol terug. De twee gewonden zullen vol gens de kapitein mogelijk over een dag of acht ook naar huis terugkeren. BOURGOIN-JALLIEU fREUTER) - Een speciale rechtbank in Bourgoin heeft zondag acht betogers tegen de bouw van een kerninstallatie veroor deeld tot gevangenisstraffen varië rende van een tot zes maanden. De ver oordeelden zijn op twee na allen bui tenlanders. Vier beklaagden werden vrijgesproken van de beschuldiging dat zij hadden aangezet tot geweldpleging tijdens de bloedige betoging van een week geleden by de plutoniumreactor 'Super-Phenix' in Creys-Malville by Bourgoin. Dc twaalf beklaagden waren; zeven Westduitsers, twee Zwitsers en drie Fransen van tussen de 19 en 30 jaar De onlusten kostten aan één betoger het leven en ruim honderd liepen verwon dingen op toen de rijkswacht tegen de 20 000 deelnemers chargeerde. Het hof, dat 24 uur in zitting was ge weest met een onderbreking van twee uur voor de lunch op zaterdag, gaf lich tere straffen dan de officier van justitie had geëist. Waarnemers menen dat dit werd ingegeven door de tegenzin om van de beklaagden 'martelaren' te ma ken. Alle beklaagden hebben tegengespro ken dat z\j aan de betoging hebben deel genomen en hebben gezegd dat zy een paar uur nadat de betoging geëindigd was, werden aangehouden Maar de rechtbank - een omstreden vorm van Franse snelrechtjustitie voor op heterdaad betrapte personen - vond vijf hunner schuldig aan openlijke ge weldpleging Twee anderen - een West duitser en een Francaise - werden ge vonnist wegens bezit van dodelijke wa pens en een tweede Westduitser werd schuldig bevonden aan het bezit van een brandbom De drie Westduit- sers en een Zwitser die door de recht bank waren vrijgesproken of slechts lichtere straffen kregen, worden Frank rijk uitgewezen Ze moeten het land binnen 48 uur verlaten BOURGOIN - JALLIEU - Anti-Super-Phenix demonstranten uil West-Duitsland worden met handboeien om het Hof van Justitie in Bourgoin-Jalhe binnen geleid voor hun proces. Van links: Lucien Bechloff. Roland Muller, en Helmut Kuhn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 3