Optreden van overheid beunhazerij gewenst Middenschouwen wil meer groeien dan voorzien in ontwerp-streekplan Jeugdvakantieweek Krabbendijke besloten met optocht en dienst Vele bezoekers concert Zeeuwse koorschool in Veere Jan Jansen gaf t thuisblijvers in I Goes ongelijk maandag 8 augustus 1977 WISSEL BEVELALtn WISSEL SCHOUWEN (Slot van pag. 1> gesloten ruimte, en dan nog in de avon duren of m de weekeinds afspelen: „Het is dan moeilijk te zien of het om over werk, dan wel om beunhazerij gaat" Vaak werken de ondernemers er zelf on gewild en onbewust aan mee Als een beunhaas een bouwkarweitje voor een derde wil gaan verrichten en hij bestelt stenen of andere Mouwmaterialen bij een aannemer, leve# deze meestal „om dan later te ontdekken, dat óf zijn eigen personeel buiten hem om. óf een niet vakbekwame met het bouw- of onder houdswerk bezig is" zegt de heer Leen- houts. „Maar tegen dergelijke leverin gen is ook weinig te doen. De handel is nu eenmaal vrij" Kleine karweitjes. De heer Leenhouts legt uit. dat de be zwaren van de georganiseerde bouwon dernemers niet gaan tegen kleine kar weitjes. die uit vnendendienst worden verricht .Als iemand voor een kennis een slot maakt, dat kapot is of een an dere kleine reparatie even verricht, is daar natuurlijk niets op aan te merken, behalve dan wanneer die derde daar na tuurlijk weer een gewoonte -tegen- beta ling van zou maken. Ook het bouwen van een eigen huls in vrije tijd acht de heer Leenhouts nog wel aanvaardbaar: Jicht,Echte zelfdoeners vallen ook buiten onze bezwaren, mits ze maar voor eigen gebruik bouwen, en zich eerst goed laten voorlichten door een archi tectenbureau of een erkende aannemer. Die vrijheid zelf te bouwen moet men wel hebben, als dat zèlfbouwen maar weer niet ontaardt in bouwen voor de verkoop, wat ook wel gebeurt" Straffh mar. Volgens de Zeeuwse NVOB-voorzitter maken beunhazen zich schuldig aan strafbare feiten. Bij zwarte arbeid ple gen ze contrachtbreuk. „Bovendien heeft de vakbeweging jarenlang gis vochten vooreen redelijke arbeidstijd. Als men acht uur bij zijn werkgever moet werken, en daarnaast nog eens uren bij derden zwart gaat werken, kan men onmogelijk fit zijn om zijn nor male dagtaak te verrichten. Daarbij wordt bij zwart werk ook de belasting ontdoken, en betaalt men voor het ver richte zwarte werk geen premie voor de sociale verzekeringen. En zij die een bedrijf uitoefenen, waarvoor ze geen vergunning hebben, of een vak bedrij ven, wat ze eigenlijk niet beheersen, overtreden de vestigingswet" .aldus de heer Leenhouts. Hij wil echter niet alleen met de vinger wijzen naar zwartwerkers en andere beunhazen ..Ook het publiek, dat hun opdrachten verstrekt, is mede schuldig Zij laten mensen werk verrichten wat ze niet mogen doen. Ik vraag mij af of zon opdrachtgever ook eigenlijk niet straf baar ls" Meer controle. De heer Leenhouts zou graag zien datde overheid scherper controleerde, meer lette op de bouwvakker, die in de avon duren zwart bijverdient, op de man die timmerwerk vemcht voor derden tegen betaling. maar geen timmerman van be roep ls. „De belasting-dienst, de econo mische recherche, het sociaal fonds, maar ook de gemeentelijke dienst voor bouw- en woningtoezicht zouden hier wedl strenger op moeten letten en ermet verbalisenngen tegen moeten optre den" De beunhazen nemen clandestien werk aan. dat door anderen in normale werkgelegenheid zou kunnen worden verricht, meent de heer Leenhouts, die bovendien twijfelt aan de kwaliteit van veel van het door beunhazen afgele verde werk. Begrip. Nochtans heeft hij wel begrip voor zijn "tegenstander", de beunhazen: „Ik kan me wel begrijpen dat het voor een bouwvakker soms aantrekkelijk is zwart wat geld bij te verdienen, waarvan hij niets hoeft af te dragen. Ik kan me van het publiek ook wel voorstellen, dat de prijs, die zij bij de beunhaas betalen aantrekkelijk is. Als men een groot kar wei van een week moet laten verrichten dooreen bonafide personeelslid van een bonafide aannemer, komt dat neer op wel 30.- per uur en dat maal 40 uur. dat is 1200.-. Als men niet met een goed inkomen is bedacht, is de verlei ding sterk het werk maar te laten ver richten door de goedkoper werkende beunhaas" Aftrek. GOES - Huize Den Berg, 16 uur: uitzen ding Nomen Nescio. Ziekenhuis De Bevelanden-Zuid, 15.30-16.30 uur: uitzending Nomen Ne scio. HULST - Den Dullaert, 20 uur: Soos al- leenstaandem. MIDDELBURG - Molenwater, 9.30- 17.30 uur: miniatuur Walcheren WV-kantoor Lange Delft, 10.30 en 14.30 uur: start monumentenwandeling o.l. v. gids. Gasthuis. 20-21 15 uur: uitzending Rawa. VLISSINGEN - Bethesda-Str Josephziekenhuis. 19.45-21 15 uur: uit zending Rawa ZIERIKZEE -19.45 uur: Circus Boltini. BIOSCOPEN BERGEN OP ZOOM - Roxy, 20 uur: Once upon a time in the West, 12 jaar. Luxor, 20 uur: Blue movie, 16 jaar GOES - Grand, 20 uur: Ik heb mijn on schuld in Heidelberg verloren, 16 jaar. HULST - De Koning van Engeland, 14.30 uur: Butterfly, 18 jaar; Sodom en Gomorra, 12 jaar, 20.30 uur: Turks fruit. 16Jaar. MIDDELBURG - City, 20 uur: Bel ami, 16 jaar. MIDDELBURG - City, 20 uur. Com mando Attack. OOSTBURG - Ledel, 20 uur: Bel ami, 16 jaar. TERNEUZEN - Luxor, 20 uur. Von Ryan's Expresse train, alle leeftijden. VLISSINGEN - Alhambra. 20 uur: Roc ky, 12 jaar. TENTOONSTELLNGEN BERGEN OP ZOOM - Markizenhof, 10- 12 en 14-17 uur' 'Stoeien met de taillie'. HEILLE - Landbouwmuseum. 10-12 en 13-27 uur: oude landbouwwerktuigen MIDDELBURG - Vleeshal, 10-17 uur: 'Scheepvaart vroeger en nu'. Statenzaal Abdij, 10-17 uur 'Vier eeu wen Jacob Cats'. Rijksarchief. 9-12.30 en 13 30-17 uur 'Vijf eeuwen Brouwershaven-stad'. Theeschenkerij 'De Groene Pui', 10-18 uur. schilderijen van Alexander Amaut. Zeeuws Museum, 10-17 uur: 'De ge schiedenis van Zeeuwsch-Vlaanderen' en polyester objecten van Wies de Bles, 11 en 11.30 uur. film 'Koningin Wilhel» mina weer thuis' en 14,15 en 16 uur: film 'Bevrijding van Walcheren' T.apperij De Harlekeijn': werken Enk-Peter Kettman. NISSE - Galerie 'De mooye staak'. 8-20 uur werken van de heer Messemaker OOSTBURG - Galene Collaert" 15-17 uur "Toil lering ende vermaeck' SLUIS - Raadskelder, 10-12 en 14 30-18 uur werken Omer van Vosselen TERNEUZEN - 'Arlikof. 8-18 uur: wer ken Frank van den Berg VEERE-Grote Kerk. 10-17 uur. energie VLISSINGEN - Museum. 10-12 en 14-17 uur 'Uit en thuis' IJZENDIJKE - De Molen. 14-17 uur werken diverse kunstenaars. ZUIERIKZEE- 't Gravensteen. 10.30-12 en 13-17 uur. Kunst uit Zeeland 4 HULPCENTRA Noord- en Midden-Zeeland - Goes, teL 01100-14444 (ook voor mllieuklachten). Zeeuwsch-Vlaanderen - Temeuzen, 01150-94444 (ook voor mllieuklachten). Tholen - 0011 Telefonische hulpdienst Zeeland - Voor geestelijke en sociale nood, tel 01180-15551, van 19.00-01.00 uur Anonieme hulpdienst werkdagen - 10.00-01 00 uur; za.-zo 22 00-02.00 uur: tel. 01180-36251. De organisaties van ondernemers in het bouwbedrijf hebben bij de minister van financieën er op aan gedrongen de on derhoudskosten voor eigen woningen weer aftrekbaar van de belastingen te maken: „Als dat niet bebeurt, blijven die onderhoudskosten ten laste van het netto Inkomen, en dat kan soms in de papieren lopen. Zoals gezegd: Mensen met kleinere inkomens zullen dan zeker naar een beunhaas omzien. Het niet af trekbaarmaken van de onderhoudskos ten werkt dan ook de beunhazerij in de hand". Laten zitten. Het komt wel eens voor dat vooral on- derhoudsaannemers opdrachten tot herstel en onderhoud van hun klanten aannemen, maar deze eindeloos laten wachten, of zelfs m het geheel 'laten zit ten'. Het gevolg ls, dat de aannemer het vertrouwen verliest, en de klant maar een beunhaas te hulp roept. Dat laatste heeft volgens de heer Leen houts toch geen reden: „Zelfs in de bo nafide aannemers wereld komt het voor, dat er fouten worden gemaakt, mensen worden vergeten met hun opdracht, dat klopt natuurlijk niet. alhoewel er zich ook wel omstandigheden voordoen, die de klant weer niet kent. Maar als de klant constateert, dat de onderhoud- saannemer hem met een noodzakelijk karwei laat zitren, heb ik maar eén ad vies: De man meedelen, dat men naar een andere aannemer gaat, en dat dan ook doen. Er zijn in deze provincie tal van bonafid, betrouwbare aannemers. Vindt men die niet in eigen dorp of stad, dan zijn ze iets verder daar buiten zeker te vinden. Deze ondernemers zullen ze ker hun klanten niet in de steek laten, en mensen willen helpen, die een minder betrouwbare aannemer heeft 'laten zit ten'. Werkgelegenheid De heer Leenhouts gaat verder: „Ik her haal nog maar eens, het gaat ons metom optreden tegen het uitvoeren van kleine karweitjes aan deuren of ramen of zo. Soms is het voor een aannemer wel eens lastig daarvoor iemand uit een groter karwei los te maken. Als een bevnende relatie van de klant dat werkje dan al of niet tegen een vergoeding even ipknapt. TERNEUZENAREN IN GEVECHT VOOR BAR TERNEUZEN- Zaterdagochtend om streeks half vijf heeft de politie van Ter- neuzen de marokkaan D. uit Temeuzen opgepakt D. had in een bar m de Hoofd straat ruzie gemaakt met 3 andere Ter- neuzenaren, de gebroeders L. en H..Na dat het viertal ruzie had gekregen in de bar ging men naar buiten waar een handgemeen volgde. D greep een zak mes en begon zijn drie belagers te be dreigen. En van hen verkocht hij nog een klap m het gezicht. Daarna greep de politie in. WEDERZIJDSE DIEFSTALLEN IN TERNEUZEN TERNEUZEN- Afgelopen weekeinde heeft de gemeentepolitie van Temeu zen twee Terneuzenaren aangehouden. Zaterdagavond omstreeks half elf werd B.E. opgepakt en zondagmiddag omstreeks twaalf uur diens vriend J.B. Beide mannen werden aangehouden op verdenking van afpersing Daarvan was een andere kennis van hen J.D H. het slachtoffer. E. en B dwongen H. met ge weld zijn sociale uitkering (ongeveer zeshonderd gulden) af te geven. E en B. kwamen tot die daad nadat, ze hadden vastgesteld dat H. eerder vorige weekt- waalfhonderd gulden van hen had ge stolen H wilde van het geld heroïne ko pen. Donderdagavond pakte de politie H. voor die diefstal op Vandaag imaan- dag) wordt hij voorgeleid aan de officier van justi tie in Middelburg E. en B zitten nog op het politiebureau vast. isdatnieteenszoerg Maar het gaatons om de grote onderhoudskarweien. mom het bouwen van bungalows of garages door mensen, die daartoe niet bevoegd zijn, of door werknemers uit de bouw, die bij hun eigen baas geen overwerk willen verrichten, maar'dat tegen zwart loon in strijd met hun c a.o wel voor derden doen Dat is allemaal werk dat onttrokken wordt aan het bonafide be drijfsleven „Werkgelegenheid, die ook bonafide werknemers wordt onthouden Daar tegen willen we meer maatregelen zien genomen" aldus voorzitter Leen houts van het NVOB-gewest Zeeland. Jeugdvereniging Geersdijk naar Knokke GEERSDIJK - De jeugdvereniging Geersdijk heeft zaterdag een tandem- tocht gehouden Zesentwintig deelne mers op 13 tandems reden via Vlissin- gen en Breskens naar het Belgische Knokke Nadat de leden van de jeugd vereniging weer in Geersdijk terugwa ren. werd in de schuur van Verhulst een gezellige fuif gehouden WISSENKERKENAAR STEELT ERWTEN WISSENKERKE- Zondagmiddag werd DI.V uit Wissenkerke door de rijkspoli tie betrapt bij het stelen van erwten op het bedrijf van P de W. In de Vlietpolder te Wissenkerke Tegen de erwtenplukker werd proces verbaal opgemaakt. KRITIEK OP VISIE VAN GS TE WEINIG GROEIKANSEN SCHARENDIJKE SCHARENDIJKE - Ook de gemeente Middenschouwen heelt kritiek op het voorontwerp herziening streekplan Schouwen-Duiveland. Dat blijkt uit het pre-advies dat b en w aan de raad hebben gestuurd, die er tijdens de raadsvergadering op donderdag 11 au gustus over gaan praten. Allereerst vinden b en w het met Juist, dat bij de opsomming van de visies op centraal niveau geen rekening is gehou den met de nota landelijke gebieden en deel IIC van de verstedelijkingsnota De conclusie van het college is. dat het pro vinciaal bestuur met zijn streven naar het. behoud van de open landelijke ruimte, verder gaat dan de richtlijnen die op centraal niveau gegeven zijn Verder vinden b en w het onjuist dat de opmerking wordt gemaakt, dat de hui dige tendens in de bevolkingsgroei moeilijk valt in te passenin de huidige doelstellingen, zowel de provinciale als de rijksoverheid. Ook deelt het college de mening niet, dat het vestigingsover schot geleidelijk moet worden terugge bracht. zodat in de periode 1985-1990 geen vestigingsoverschot meer zal op treden. In dat verband was het een ver gissing dat de oude bebouwing in Elle- meet beperkt zou moeten blijven en dat Scharendijke te weinig ontwikkelings kansen zijn toegedacht met een groei tot 1020 inwoners in 1986, vinden bur gemeester en wethouders, die pleiten voor een groeimogelijkheid tot 1250 in woners in dat jaar. Er wordt verder ernstig bezwaar ge maakt tegen bet niet aanwijzen van Scharendijke als opvangkem na 1985, omdat Scharendijke een uitermate gunstige ligging heeft ten opzichte van het Europoortgebied en dat voorzienin gen ln Scharendijke een behoorlijk ni veau hebben bereikt. Het college pleit voorts voor het zo veel mogelijk hand haven van het huidige tracé van de ver bindingsweg Serooskerke-Zierikzee en verder voor een parallelweg voor de Verrassingsdagen voor jeugd Kruiningen KRUININGEN - Nadat vrijdag de kin dervakantieweek Kruiningen besteed werd aan volksspelen, behendigheids wedstrijden op de fiets en activiteiten met gebruik van Sport Realtassen was zaterdag de verrassingsdag voor de jeugd. Aan deze laatste dag van de va kantieweek werkte de Kruiningse brandweer mee De kinderen moesten over hindernissen naar brandslangen rennen, de slangen uitrollen en vastkoppelen, dit alles on der toezicht van een brandweerman Vervolgens was de op dracht een emmer vol, en kegels omver te spuiten. Dat een en ander een natte middag werd kon de pret alleen maar verhogen 's Avonds werd in cafe-restaurant 'De Korenbeurs' te Kruiningen op velerlei verzoek volksdansen beoefend onder leiding van mevrouw Van Belzen. Tevens werden de uitslagen van de woensdag gehouden zeskamp bekend gemaakt en medailles uitgereikt De organisatie van deze geslaagde week was in handen van hetjongerenontmoe- tingscentrum Kruiningen (JOK) uit Kruiningen. Afscheid ds. Plomp Kapelle-Biezelinge KAPELLE-BIEZELINGE - Na 6 jaar heeft ds H. R. Plomp zondagmiddag af scheid genomen van de gereformeerde kerk van Kapelle-Biezelinge. De af- scbeidsdienst werd gehouden in het gemecnschaps- en dienstencentrum 'De Vroone', waar de grote zaal geheel ge vuld was. Ds Plomp bepaalde zijn gehoor bij twee gelijkenissen uit Mattheus 13. namelijk streekontslwtmg Eens IS het college deschatendeakkerendeEell)kenlsvan het ook met de viae van het 1 andbouw- de De scheldende predikant stel- schap, dat er voorlopig geen behoefte d d h d Dredli,jnc cmc om de bestaat am het doortrekken van de recreatie-verdeetefen datroveel mo- het J het kpennefva„ Jeaus gelijk van bestaande wegen gebnnk chrl5tus was Na a„00p van de dienst moet worden gemaakt, omdat met ter werd namens de ke,keraad het woord wille van een druk recreataeverkeer ge durende ongeveer twee maanden, nieuwe wegen moeten worden aange legd Verder vindt het college dat niet alleen gevoerd door de praesus van de kerke- raad, de heer W. de Jager Pzn, die ook sprak namens de gereformeerde kerk van Wemeldinge. waarvoor ds Plomp consulent was Namens de plaatselijke ELF PROVINCIËN UITGEBEELD BIJ OPTOCHT VEERE, GROTE KERK hebbers van muziek zich op korte af- VEERE - Grote Kerk. Zeeuwse Koorschool stand in tweeèn moesten verdelen, onder leiding van Evert Heyblok 'Sound the Trumpet' van PurceU staat al jaren als een succesnummer op het programma van Heyblok en het koor kreeg er als gewoonlijk weer veel bijval In de Grote Kerk te Veere vinden deze V00rgNa de pauzeHeyblok had zijn jas e®n negental culturele mamfes- ervooraangepastieenwat üchtergetlnt grogramma met onder meer drie oud- Nederlandse liedjes, waar het 'Scheepje' en het 'Draaiersjonge' in dit water sportgebied het goed deden. Ze werden beiden trouwens uitstekend gezongen- Met liedjes tut Oostenrijk. Frankrijk en Israél werd dit programma afgesloten, waarna nog een paar toegiften volgden in de vorm van het geestige 'ABC' van Mozart en tot besluit het 'Wiegelied' van voor deze jonge zangertjes. A. L m het agrarisch middengebied op boe- karken k ds H A va„ L00n dle renbedrijven individueel gekampeerd plom de stimu|ator va„ bet oecme. zou mogen worden, maar dat drt ook n,sch samenwerken noemde Namens mogelijk moet sijn op boerenerven die da ciassls werd „et w00rd gevoerd d00r m de recraüezónes liggen ds Blauw wl Krabbendijke. Ds Plomp De in de vonge vergadering besloten sprak ecn dankwoord, waarna de schei- aanleg van de jachthaven in Scharen. depde predlkapt staande psalm 1 vers 2 dijke heeft consequenties. De gemeente werd toegezongen Na afloop was er ge- zal grond moeten gaan verwerven onder ,e m da blJgeöouw(n „a„ 'De meer van het waterschap dat er de v«00ne. persoonlijk arscheld p, neraen voorkeur aan geeft de betreffende gron- van de piomp den te verpachten Het college stelt de raad voor daarmee akkoord te gaan Het waterschap heeft inmiddels ook ver- TOV1 PTflRRPNP gunning verleend voor de aanleg van de jachthaven Verder zal het nodig zijn HEINKENSZAND - In het zwembad grond te kopen van Gronddel bv Ook stelleplas te Heinkenszand wordt van daarvoor staat een voorstel op de agen- maandag 22 toten met vrijdag 26 augus- da. tus de zwem vierdaagse gehouden. De Tot de orde komt verder de aankoop deelnemers - iedereen kan mee doen - van grond van het waterschap moeten iedere avond een afstand van, Schouwen-Duiveland voor de realise- 500 meter zwemmen. Men kan steeds ring van het bestemmingsplan Putmeet vanaf 19.00 uur in het zwembad terecht. II, een herziening van de huurovereen- Vrijdagsavonds krijgen de deelnemers, komst voor de ruimte van de technische die iedere avond 500 meter hebben ge- dienst van Middenschouwen in het ge- zwommen, een medaille. Daama wordt meentehuis in Bruinisse en een voorstel een barbecuemaaltijd gehouden. Voor om de subsidie aan het Leger des Heils deelname aan de zwemvierdaagse kan te verhogen tot 100 gulden De vergader- men zich bij de kassa van het zwembad ing begint om half acht. opgeven KRABBENDIJKE - De ruim 170 deel nemers aan de jeugdvakantieweek te Krabbendijke onder auspiciën van de hervormde jeugdraad en de gerefor meerde oudercommissie georganiseerd door de commissie jeugdvakantieweek 1977. die nu voor het 9de achtereenvol gende jaar werd gehouden hebben mede danzij de gunstige weersomstan digheden een geslaagde week gehad. De kinderen hebben vanaf vonge week dinsdag met enthousiasme het pro gramma afgewerkt dat zaterdag zijn hoogtepunt vond in de traditionele op tocht waarbij de kinderen verkleed wa ren en op 13 versierde wagens door het dorp trokken, voorafgegaan door een drumband Vele ouders waren uren be zig geweest om de wagens te versieren, die volgens de oudste leeftijdsgroep <9- 12 jaar) alle provincies met de IJssel- meerpolders uitbeeldden, terwijl de jongste groep als Chinezen waren ver kleed Het ontwerp van de wagens en decors waren allemaal gemaakt door de heerJac Tramper Om 2 uur vertrok de stoet vanaf het vei- lingterrein Groningen opende de rij met een boortoren en de Martinitoren; Friesland met een boot tussen het net; Drente was duidelijk het land van Bartje IJsselmeerpolders met land bouwgewassen. Overijssel was er met Giethoorn, een punter onder een brug getje Geiderland werd gesymboliseerd met fruitbaasjes en bazinnetjes 'alle maal Flipjes van TTel'. Utrecht toonde zijn ridders en edelvrouwen; De Waag uit Alkmaar er. de kaasdragers waren voor Noord-Holland present. Zuid- Holland toonde de bloembollen velden, voor Zeeland was er een vissersboot. Noord-Brabant presenteerde zich met een carnavalswagen en Limburg was vertegenwoordigd door mijnwerkers. De jongste leeftijdsgroep sloot de kleur rijke stoet Na de optocht door een gedeelte van het dorp nam de drumband afscheid en maakten de kinderen nog een tocht naar Hengstdijk en Waarde, waarna te ruggekeerd werd naar het veilingterrein waar de wagens werden afgetuigd. taties plaats. Zaterdagavond vonden velen de weg hier naar toe om te gaan luisteren naar de Zeeuwse Koorschool' onder directie van Evert Heyblok Deze dirigent is dagelijks met deze jon gelui van allerlei leeftijden bezig, om ze naast solfège en muziekgeschiedenis ook kennis van stemvormmg en derge lijke bij te brengen. Het veelzijdige re pertoire bewijst tevens, dat er heel wat in deze jonge hoofdjes moet worden in geperst Een reden te meer om Evert Heyblok cs lof toe te zwaaien v manier, waarmee hij dit allemaal voor elkaar krijgt Het steeds weer toege voegde nieuwe materiaal zowel i jonge zangertjes, als van muziek, vormt (vooral wat het eerste betreft) wel een problemen. Er zal zeer zeker wel enige selectie toegepast worden. Uit de veelvoud van liederen, die zater dagavond op het programma stonden en waar de dirigent steeds een keuze uit doet. zal ik me op eenzelfde wijze b houden. Heyblok had van deze koorschool onge- GOES. GROTE KERK veer de helft van zijn totaalkoor meege- Orgelconcert Jan Jansen nomen, vakanties spelen daarin een rol. maar met deze verdunde groep was ook De serie orgelconcerten in de Grote- of best te zingen Deze jongelui, met ernst Mana Magdalenakerk te Goes werd za- hun programma brengende, weten de terdagavond voortgezet met een bespe- veelal meerstemmige muziek met een ling van de organist Jan Jansen, schijnbaar groot gemak te brengen. Dat cantor-organist, van de hervormde kerk wil nog niet zeggen, dat alles even mooi te Soest Op het eerste gezicht kan men gezongen wordt. De uitspraak is niet al- zjCh afvragen wat zo n dorpsorganist tijd up to date en ook de inzetten zijn 0ns te bieden heeft. En dat. Is dan mls- niet altijd correct. Maar deze kleine sto- schien de reden, dat er wat minder be ringen ebben m-estal direct weg. Per- zoekers waren dan we m Goes gewoon soonlijk vond ik. dat het koor wat ver- Zjjn_ Maar de thuisblijvers hadden onge moeid stond te zingen; ik werd hierin lijk, zoals dat heet. want Jan Jansen ls nog versterkt door het aantal'geeuwers' een van de meest begaafde organisten tijdens deze zang. Het is bekend dat va- van ons land. Zijn 'Pnx' voor orgel en kantietijd voor dezejongelui altijd extra zijn solistendiploma voor clavecimbel inspanningen vragen met vele optre- heeft hij deze avond op overtuigende dens, zowel in binnen- als buitenland, wijze bewezen Dat is wel een prettige en gewaardeerde Een orgineel programma was samen- bijkomstigheid. maar kan ook wel weer gesteld uit werken van Samuel Scheidt, zijn terugslag vinden. j s. Bach. Hugo Distier en Maarten Hoe dan ook; de vele bezoekers hebben Kooy. Van Scheidt weerklonk (nu eens met volle teugen genoten van deze integraali het variatiewerk 'Ach, du avondzangen misschien is uw resencent feiner Reiter' en dat was een gevoelig en misschien een eenling, als hij die me- vrolijk begin Bachs Es dur Preludium ning niet helemaal deelt en Fuga in Es omvat de zogenaamde Indruk maakte het motet van Herman 'Grote Orgelmls' Van deze mis weer- Strategier 'Ave Admirable' en in iets klonken echter slechts twee bewerkin- mindere mate het 'Tantum ergo' van gen van het koraal 'Dies slnd die helll- Hendrik Andriessen. Heyblok gal gen zehn Geboten' Men kan zich afvra- daarmee blijk van waardering aan zijn gen of dit koraal de spil vormt van de vroegere leermeesters. En terecht. De grote orgelmis; dat lijkt me zeker niet. solo 'Bist du bei mir' van Joh Seb. Bach maar dat neemt niet weg, datde vertol- vormde een wat geforceerde en niet ge- king van deze koraalbewerkingen bui- heel zuiver gezongen intermezzo, van tengewoon boeiend was. De eerste gere- een knaap, die de muziek ongetwijfeld gistreerd met de Quintadena 8' en roer in zijn stembanden heeft zitten, maar fluit 4' van het positief voor de omspe- dit nog niet helemaal op niveau er uit lende stemmen, de Vox Humana 8' van weet te halen. het Echowerk voor de canonisch be- Emst, toewijding en discipline kent dit handelde C F en natuurlijk de Prestant koor, dat met begeleiding van duiven in 16' met Gedekt 8' voor de voortschrij- de Grote Kerk een 'Gloria' van Char- dende bassen. Het tweede koraal was de pentier zong. fugatische bewerking, waarin het thema Tussen de stilte van de gezongen num- tienmaal te horen is. overeenkomstig mers door hoorde men vaag de carillon- het aantal geboden, en doorzichtig ge- bespeling van de stadhuistoren, waarop registreerd met de (luiten 8'. 4' en 2' van een andere Goesenaar (Sjoerd Tam- het Echowerk De eerder vermeldde Es minga) een concert gaf, zodat de lief- dur die de koralen omsloot, muntte uit door een beheerste maar feestelijke aanpak, waarbij het gepunteerde ritme van het Preludium correct dubbel ge punteerd werd uitgevoerd, waarmee J ansen te kennen gaf van de opvatting op de hoogte te zijn dal de vorm. die van de Franse ouverture is. Als ditzo ls, en tic ga daarin volledig mee, heeft dat be paalde consequenties die alle tot volle tevredenheid werden aanvaard. De kennismaking met Hugo Distleris drie delige orgelsonate werd een heel plezie rige. Distier. tragisch ten onder gegaan in Nazi-Duitsland. kunnen we voor het gemak een neo-barok-componlst noe men Barokke motleven worden rit misch soms zeer gecompüseerd veiv 171 -1werkt in een gematigd modem klanki- r ranKTlJK OmgCKOmGn dioom. Een boeiene, geestige soms ner veuze muziek is het gevolg die alles be halve gemakkelijk speelbaar ls. Jan Jansen leek er nauwelijks moeite mee te hebben. Dat zelfde gold ook voor de ze ven orgelwerken van Maarten Kooy cantor van de Dom te Utrecht, schoon vader van de executant en voor deze avond 'gedegradeerd' tot registrant. Deze zeven orgelwerken zijn bewerkin gen van evenzoveel koraalmelodleèn van de hand van Frits Mehrtens uit het Liedboek. Ook hier weer een zeer pret tige kennismaking. Composities met een vaak grillige maar altijd sterke in borst. van een moeilijk te bepalen maar zeer plezierige kleur Jansen wist er uit stekend weg mee. na steeds eerst het betreffende koraal in eer. zetting van Mehrtens zelf ten gehore gebracht te hebben, een fijne belevenis op zich. Na zoveel welverdiende lof zal niemand het mij kwalijk nemen dat er enkele dingen gesignaleerd moeten worden die wat minder geslaagd waren. Deze heb ben dan allen betrekking op enkele ge kozen registraties. Zo leek mij het ge bruik van de Comet in het 'Plenum' van Bach's muziek nel helemaal te aan vaarden. ook stilistisch niet. Ook de verhoudingen tussen de manualen was niet steeds ideaal, in het middendeel OT,TiTir\i/r'\T TiTnirri van Distler"s Sonate kon de Vox Hu- lir.KKl JKr,[\ NKUö mana het moeilijk bolwerken tegen de gespierde Hoofdwerk Prestant. terwijl het pedaal een enkele maal te dik was. Het veelvuldig gebruik van het minst duidelijk klavier, te weten het Echo werk (daar is het dan ook voor/, bleek vooral in passagewerk niet altijd even doorzichtig. De lange verbindingen van Granaat gevonden bij strandpost Breskens BRESKENS - Zaterdagmiddag om kwart voor twee is bij de strandpost in Breskens een granaat gevonden. De granaat is ongeveer 30 cm lang. De ma rine uit Vlissingen heeft zich belast met het onschadelijk maken van het projec tiel Ook vriendin van in Vlissinger overleden VLISSINGEN- Mejuffrouw Liselot Brouwers uit Wouw, vriendin van de Vlissinger J. H. Melieste. die dinsdag bij een verkeersongeval in de Franse plaats Toulouse om het leven kwam, Ls het af gelopen weekend m een ziekenhuis in Toulouse aan haar verwondingen be zweken Mejuffrouw Brouwers was evenals haar vriend 23 jaar Het is nog niet bekend wanneer de teraardebestel ling zal plaatsvinden. Schade door geen voorrang verlenen OOSTBURG - Bij een ongeluk ter hoogte van Raadhuisplein/ G F. de Paauwstraat in Oostburg zijn zaterda gavond om acht uur twee auto's be schadigd. Het ongeluk ontstond door dat mevrouw L. R uit Oostburg geen voorrang verleende aan A. A. uit St. Jansteen. Vriendelijk verzoek EN TWEE BLAUWE OGEN Zondagmorgen om half tien werd in de Nederlands hervormde kerk een geza menlijke dienst gehouden ter afsluiting van de vakantieweek, waarvoor de be langstelling dermate groot was, dat stoelen moesten worden bijgezet. Ver schillende kinderen werkten mee aan de lilhurgie en ds R J Blaauw verzorgde de prediking onder het thema 12 x 1 is een. Aan heleinde van de dienst werden allen die op enige wijze hadden meege werkt aan het slagen van deze vakan tieweek bedankten kregen de leidsters na afloop bloemen aangeboden. Bij de uitgang werd een collecte gehouden voor het jeugdwerk Oostburg aan een vrachlwagenchauf- toetsen naar pijpen wat betreft dit kla- feur werd zaterdagmiddag omstreeks vier maken hel - samen met het telt dat vier uur in Nieuw vliet minder vriende- het werk apart achter het Hoofdwerk lijk beantwoord. staat opgesteld - minder geschikt voor De chauffeur van de lijnbus kon in de polyfoon spel. Dat kan zelfs hel voortref- Dorpsstraat in Nieuwvliet niet verder felijke toucher van Jan Jansen niet on- omdat onder meer de vrachtwagen de dervangen Bij deze kritiek moet het doorgang versperde De buschauffeur dan wel blijven vroeg aan de vrachtwagenbestuurder of Rest ons te hopen dathetpubliek zoveel hij even wat ruimte wilde maken waarop hij als antwoord een klap kreeg. Het resultaat was dat de buschauffeur twee blauwe ogen en een gebroken neus opliep De buschauffeur heeft van het voorval aangifte gedaan bij de politie. Het kenteken van de vrachtwagen is bij de politie bekend. vertrouwen gaat krijgen m de Goese Commissie Orgelconcerten dat het niet wegblijft bij een wat minder bekende naam en elkaar toeroept..,Kom. we gaan maar. want het zit wel snor in Goes". Jan Jansen was daar weer een» het bewijs van. K. van R.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 15