Raffinement AZ beslissend in Amsterdam-702-toernooi er Hans Dorjee: NAC moet in wedstrijden meer KNVB WIL OEFENDUEL RUSLAND UITSTELLEN Ernst Happel niet in de dug-out bij kwalificatie Nederland-België PZC/s Johan Neeskens niet bij Nederland-IJsland 4in WILLEM VAN HANEGEM: DE MEEST WAARDEVOLLE SPELER AJAX WERD NA RUST OPGEROLD MET 3-0 MAANDAG 8 AUGUSTUS 1977 ZEIST-De KNVB wil de Russische voetbalbond verzoeken de oefenwedstrijd Nederland-Rusland uit te stellen. Het duel zou worden gespeeld op woensdag 5 oktober, maar dan zijn Rob Rensenbrink en Johan Neeskens niet voor het Ne derlands elftal beschikbaar. Omdat de wedstrijd tegen Rusland de laatste voorbereiding is op het kwalificatieduel tegen België, wil de KNVB graag met het sterkste elftal verschijnen. Daarom zal worden voorge steld de wedstrijd op donderdag 6 oktober te spelen. ZEIST - Bondscoach Ernst Happel zal tijdens do kwali ficatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap voetbal in Argentini tussen Nederland en België genoegen moe ten nemen met een plaats op de tribune. De KNVB is met de Belgische voetbalbond overeengekomen, dat Happel het Nederlands elftal in die wedstrijd niet zal begelei den. De Belgische voetbalbond is verontwaardigd dat dc- KNVB enkele maanden geleden Ernst Happel als bonds coach heeft aangetrokken Happel Is ook trainer van de Belgische ploeg Club Brugge, waardoor hij zeer goed op de hoogte is van de kwaliteiten van het Belgische nationale elft al Bovendien komen enkele spelers van Club Brugge uil in het nationale team Op initiatief van de KNVB heeft inmiddels een gesprek met de Belgische voetbalbond plaatsgevonden De uit slag van de wedstiijd Nederland-Belgiüie op 26 oktober wordt gespeeld, bepaalt welk van deze twee landen in het toernooi om het wereldkampioenschap zal uitkomen. Om hel. Nederlands elftal niet te bevoordelen zal Ernst Happel Oranje dan niet coachen sport AMSTERDAM - Johan Neeskens zal niet voor het Nederlands elftal uitkomen in de wedstrijd tegen IJs land. die op 31 augustus wordt gespeeld. De voetbal ler in Spaanse dienst heeft dat zondagavond tijdens het toernooi Amsterdam-702 be kend gemaakt. Neeskens is niet van plan het bestuur van Barcelona te vragen met Oranje te mogen meespelen in de wedstrijd tegen IJsland Neeskens: „We heb ben in die periode met Barcelona een paar zware wedstrijden voor de boeg En Barcelona is nu eenmaal mija werkgever" Ook Johan Cruijff zal niet, tegen LJj. land meespelen, omdat hij dan nog niet is hersteld van de operatie aan zijn kuitbeen. AMSTERDAM - Dat werklust het te allen tijde af moet leggen tegen raffiniment heeft AZ'67 in de finale van het Amsterdam 702-toernooi tegen Ajax bewezen. Wat de waarde van de 3-0- overwinning van de Alkmaarse vereniging is zal over tien dagen moeten blijken, wanneer beide elftallen opnieuw voor de compe titie tegenover elkaar zullen staan, maar de onthutsende manier waarop de Alkmaarders in de tweede helft de landskampioen deklasseerden, maakte vooral op Ajax-trainer Tomislav Ivic diepe indruk. Ivic: „Door de komst van Jan Peters heeft AZ opeens verschrikkelijk aan kracht gewonnen. Dat middenveld Peters-Nygaard-Van Hanegem is op dit moment het sterkste van Nederland. AZ is nagenoeg een elftal zonder zwakke plekken". Op zich is dat niet helemaal juist Het centrum van de defensie (Amtz- Spelbos) blijft een vraagteken, hoewel daar tegen Ajax weinig van te bespeu ren viel. terwijl in de spits Vosmaer en Van Marwijk toch te weinig excelleer den om van een echte klasse-aanval te kunnen spreken. Maar voor het overige telt het elftal inderdaad nauwelijks zwakke plekken. Wat zich vorig seizoen dreigend aankondigde - in de Alk maarder Hout liepen er wedstrijden voor de competitie tussendoor die al pijnlijk nauwkeurig aangaven dat daar het beste elftal van Nederland voet balde - zal dit jaar zeker nog meer ge stalte krijgen. AZ ging tijdens het Amsterdam- toernooi met alle hoofdprijzen strijken. Willem van Hanegem (de enige die niet aan de ereronde van het uitgelaten team deelnam en ook al jaren niet meer juicht als er een doelpunt wordt ge maakt) werd terecht uitgeroepen tot de meest waardevolle speler van het toer nooi. terwijl Jan Peters en Spelbos met twee doelpunten topscorer werden. Onder coördinatie van de uitgekookte Van Hanegem liet AZ via zijn uitblin kers Peters, Hovenkamp en Kist de bal het werk doen. Uiterst geraffineerd werd Ajax al in de eerste helft enkele keren volledig uitgespeeld, hoewel er in die periode van enig echt krachts verschil tussen beide teams nauwelijks sprake was. Het enorme loopvermogen van uitblin ker Schoenaker. Erkens, de klasse van Krol en de ijver van Suurbier. Geels. Ar- nesen en Lerby leidden toen zelfs een aantal opportunistische acties van Ajax in. die bijna bekroond werden met een treffer, toen Arnesen tegen de voet van doelman Meskovic schoot Hans Kraay later „Ik was erg tevreden meteen O-O- stand bij de rust Want Aiax verbruikte te veel energie. Dat was ook onze opzet, want de ploeg beschikt over een impo nerend loopvermogen. Dat moest eruit gehaald worden". Maar Ivic: „Maar als daar mets uitkomt, dan ben je kwets baar Dan verlies je ook. Op de beslis sende momenten faalden wij in de af werking. En dat kun je tegen een De fraaie trofee Ide Keizerskroonv van sportzaken Verheij. Willem vai in het Amsterdam 702-toemooi is binnen. Van links naar rechts Amsterdams wethouder Hanegem, Peter Arntz en geheel rechts Jan Peters. Dat bleek wel in de tweede helft. Liep Jan Peters in de eerste 45 minuten ach ter de voortreffelijke Schoenaker aan te draven, na rust sloeg de jonge interna tional zijn slag. Met twee schitterende goals, Ingeleid door koelbloedige uitval len. waarbij vooral Van Hanegem een keer schitterde, maakte Peters duide lijk waarom de Alkmaarse vereniging een miljoen in hem heeft geïnvesteerd De eerste goal ontstond door een weg gevertje van Schrijvers. Bij een hoge bal sloeg de Ajax-doelman weer eens faliekant mis, waardoor Metgod kon doorkoppen op de opgekomen Spelbos, die vrij spel had. Merkwaardigerwijs was AZ-trainer Hans Kraav niet eenszo gelukkig met de iets geflatteerde, maar meer dan verdiende zege. Kraay: „Ik ben niet zo gelukkig met dit soort toer nooien. Over tien dagen spelen we tens lotte weer tegen Ajax. Daarom is deze zege mij veel te royaal uitgevallen. We hebben de wind te veel in de rug op dit moment. Maar je kunt de ploeg natuur lijk moeilijk tegenhouden. Het is dui delijk dat er nu al een beetje scherpte in het team is". Kunnen de Alkmaarders de Europa- Cupwedstrijden en de competitie gerust Hugo Hovenkamp (links) en Jan Peters meren samen de overwinning van AZ in de finale van het Amsterdam 702- toemooi. tegemoet zien (maar wat zou het elftal een fantastisch geheel vormen als er naast Kees Kist nog een echte klasse- spits zou rondlopen in de persoon van bijvoorbeeld Johnny Rep. die veel koel- bloediger is dan Van Marwijk en Vos maer en meer goals in een seizoen bij elkaar schopt dan dit duo bij elkaar), Ajax-trainer Tomislav Ivic wordt met een team geconfronteerd dat zwakker is dan het afgelopen seizoen Zonder Ling Weliswaar speelde Ajax tegen AZ zon der de geblesseerde Ling (Ivic: „We wilden geen risico met hem nemen, maar zondag tegen Haarlem kan hij spelen), maar Van Dord kan als voor stopper niet in de schaduw van Dus- baba staan, op het middenveld ont breekt een speler die een beslissende pass op opkomende mensen kan geven, terwijl Lerb.v cn Arnesen als vleugel spitsen te weinig aan dc achterlijn kunnen komen om Ajax' enorme ge vaar. Ruud Geels, te activeren. Kor tom. problemen genoeg voor de Joegos laaf. Ajax' enige hoop is, dat de bedrij vige oefenmeester van hard werken houdt. En nooit klaagt, hoewel hij legio tekortkomingen constateert. De wedstrijd om de derde en vierde plaats, tussen Barcelona en Liverpool, leverde een verwachte zege voor de En gelsen op. Johnson maakte de beslis sende goal in een wedstrijd die alleen in de tweede helft het aanzien enigszins waard was. Willem van Hanegem leidt hel eerste doelpunt van AZ in de finale tegen Ajax in. Net voor de vallende doelman Piet Schrijvers tikt hij de bal weer voor hel doel. waarna Johnny Metgod via Ronald Spelbos raak kopte Een wanhopig springende Ruud Krol kan het eerste doelpunt van AZ niet meet voorkomen. Terwijl doelman Piet Schrijvers en Ruud Geels slechts gedeeltelijk zichtbaar) toekijken, raakt Krol de bal nog wel, maar het leer zal tegen de netten vliegen. BREDA - „Waar liggen bij NAC de problemen? Juist, in de uitwedstrijden moeten we het komende seizoen proberen wat meer punten te pakken. Dat aantal is vorig jaar te gering geweest. Met dat streven moeten we er dan echter wel voor zorgen dat het enthousiasme en de opportunistische speel stijl in de thuiswedstrijden gehandhaafd blijft". Hans Dorjee. de nieuwe trainer van NAC Dat zou Bob Maaskant, vorig jaar oe fenmeester van de Bredase eredivi sieclub gezegd kunnen hebben. In werkelijkheid komen de woorden uit de mond van diens opvolger: Hans Doijee (36). die vrij snel rond was met NAC nadat bekend was geworden dat Bob Maaskant als trainer niet behouden kon worden, omdat op zijn financiële eisen niet kon worden in gegaan. In feite is Bob Maaskant de man die hel Bredase NAC de laatste twee jaar weer een volwaardige func tie heeft gegeven in de eredivisie van het betaalde voetbal Het dient evenwel gezegd, dat Maaskant in Breda in alle rust heeft kunnen wer ken. En dat is in het verleden wel eens anders geweest, toen bijvoor beeld een trainer als Henk Wullems dagelyks in de totale Bredase chaos enige orde moest zien te scheppen Wullems is daar nooit uitgekomen Hij werd na enkele verloren wedstrij den prompt aan de kant gezet. Voor NAC was dat overigens wel het sein om in tem de zaken eens en voorgoed op poten te zetten. De metamorfose van de Bredase eredivisieclub was de laatste twee seizoenen niet alleen op de ranglijst terug te vinden, maar ook in de woorden van Hans Doijee, die simpelweg stelt ,,De werksfeer bi) NAC is zonder meer uniek Daar naast zijn alle zaken door het bestuur zodanig goed geregeld, dat ik de uit daging met NAC - zeker met het ma teriaal dat voorhanden is - gerust aandurf' Middenmootplaats Hoewel Hans Dorjee de kansen voor NAC op opnieuw een betere mid denmootplaats met deze selectie- groep wel ziet zitten, gelooft hij toch dat de Bredase eredivisieclub zo langzamerhand moet gaan zoeken naar potentiële opvolgers voor de A-selectie Om de continuitelt te randeren. Dorjee: „De gemiddelde leeftijd van het eerste elftal is weliswaar nu ook weer niet zo hoog, maar de as van het elftal draait toch wel op mannen als Jan de Jong, Nikola Budisic, Bcrtus Quaars en Addy Brouwers. Boven dien kampt NAC (en verschillende andere clubs trouwensl met een voorhoedeprobleem. In feite is na het wegvallen van Jan Groeneweg Brouwers de enige die als specifieke spitsspeler ingezet kan worden. Van der Ent heeft zich het vorig seizoen bijzonder leuk ontwikkeld, maar hem ontbreekt nog de routine om een onmiddellijk bruikbare kracht tc zijn voor het eerste elftal. Kees Storm is ook meer vleugelspeler dan spits, terwijl een speler als Mohoro- vic op het middenveld meer rende ment oplevert dan in de spits". NAC kan echter, zo weet ook Hans Dorjee, met de kern van de laatste jaren het komend seizoen nauwelijks nog stuk Een punt per wedstrijd en daarmee een redelijke positie in de middenmoot van de eredivisie moet voor de Bredanaars opnieuw een haalbare kaart zijn Hans Dorjee: „Ik gok zelf op iets De sfeer die ik bij NAC her aangetroffen, is zonder meer ideaal. Al vanaf het begin van de training hebben dc jongens het over de eej-ste wedstrijden van de competitie. Ze zijn nu al met dc uitwedstrijd tegen Sparta en de ontmoeting in Breda met PSV bezig. Het is inderdaad een zware start. Maar dat is goed voor de ploeg, zo heb ik inmiddels wel be grepen. Dan weten ze namelijk me teen waar ze mee bezig zijn en dat kan in het verdere verloop van de competitie alleen maar zijn voorde len hebben". Hans Doijee wil met NAC de lijn- Maaskant zoveel mogelijk doortrek ken. De NAC-oefenmeester: „Dat wil zeggen- Ik zal met vrijwel hetzelfde elftal van Maaskant aan de nieuwe competitie beginnen. Als we een paar competitieweken achter de rug heb ben. kunnen we altijd nog proberen enkele jongere elementen in de ploeg in te passen. Overhaaste wijzigingen in welk team dan ook, zijn nooit de beste oplossingen gebleken". Mits betaalbaar NAC-secretaris Eugènc Lemmens vult aan: „Trainer Dorjee heeft ons meegedeeld met de huidige selectie het eredivisie-avontuur aan te wil len gaan. We sullen de komende maanden de ontwikkelingen af wachten en verder uiteraard attent blijven om de selecticgroep even tueel uit te breiden. Mocht dc NAC- oefenmeester over enkele weken de wens te kennen geven de groep met één of twee spelers te willen uit breiden, dan zullen wc - mits be taalbaar - aan die wens gehoor ge ven. Sportief en financieel gezien heeft NAC een redelijk goed seizoen achter de rug, zodat we ons - mede door de verkoop van Tom Smits aan PSV en Piet Kamps aan FC Den Bosch - toch nog wel het een en an der kunnen permitteren". Onder meer is NAC de afgelopen we ken nog in de slag geweest met de PSVer Harry Lubse om het voor hoedeprobleem bij de Bredanaars enigszins op te lossen. Eughe Lem mens: „De transfer van Lubse is op het allerlaatste moment mislukt. Met de speler zelf waren we zo goed als rond. maar andere duistere machten hebben verhinderd dat hij een contract met NAC kon tekenen. De besprekingen rond de transfer van Lubse zijn voor ons trouwens toch een minder prettige ervaring geweest'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 14