PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AARDGASPRIJS IN 1978 OMHOOG FORMA TIEPOGING VERLOOPT TRAGER Turks-Cyprioten erkennen opvolger overleden Makarios niet Meningsverschil tussen bonden en Schelde over aanpassing van de Scheldepoortwerf de krant van zeeland Ook campagne energieverbruik te beperken Sigaretten mogelijk kwartje duurder vandaag PRESIDENT CYPRUS GETROFFEN DOOR HARTINFARCT Geld voor steun aan bedrijven bijna op Vrijdag weer gesprek tussen Den Uyl en fractievoorzitters Goedkoop vliegen PAGINA 3 220e jaargang no. 176 ponderdag 4 augustus 1977 (Van onze redactie economie) - DEN HAAG - Op Prinsjesdag zal de regering voorstellen de aardgasprijzen met name voor huis houdelijk gebruik in 1978 een aantal malen te verhogen. Reeds eerder heerft minister Lubbers van economische zaken aangekondigd dat de aardgasprijs verder omhoog moet, doch de regering wil deze prijs niet nog verder verhogen dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Tegelijkertijd zal er door de overheid een campagne voeren om het energieverbruik te beperken. Eerder gedane oproepen blijken geen enkel effect te hebben gesorteerd. Integendeel, uit onderzoek van het Centraal Plan Bureau en het Centraal Bureau voor de Statistiek is gebleken dat in huishoudens steeds meer gas en elektriciteit wordt gebruikt. Meer dan men aanvankelijk had gedacht. maar duur. dan wordt er vanzelf minder gebruikt. „Daar gelooft niemand in. Laat de regering straks bij de aankondi ging van de prijsverhogingen dan eerlijk zijn en laat men dan zeggen dat het wordt gebruikt ter versterking van de rijks financiën", aldus Donia. Een vakbondsbestuurder van de FNV vraagt zich af of de gevolgen van een prijsverhoging wel te rijmen zijn met het beleid dat kabinetsformateur Den Uyl nn voor ogen staat. „Iedereen moet bezuinigen. In de lonen kan niets ge beuren, in de prijzen vrijwel ook niets. Dan moet de overheid de eerste zijn die de broekriem aanhaalt, en niet op (Van onze correspondent) DEN HAAG - De prijs van een pakje sigaretten gaat vermoedelijk met een kwartje omhoog. De Stichting Neder landse Sigaretten Industrie onderhan delt momenteel met het ministerie van economische zaken over een dergelijke prijsverhoging. Als die verhoging niet doorgaat, zo heeft een woordvoerder van de stichting gis teravond laten weten, dan komt de siga rettenindustrie in grote moeilijkheden. Volgens de prijzenbeschikking van het ministerie van economische zaken zou de verhoging niet meer kunnen bedra gen dan tien cent. Daarvan gaan zeven cent naar de schatkist, twee naar de fa brikant en één naar de winkelier. De fabrikanten zeggen een stuiver meer nodig te hebben, waardoor de verhoging van de sigarettenprijs op een kwartje zou uitkomen. voorhand prijsverhogingen clai zo zei hij. De stijging van het energieverbruik be liep vorig jaar ongeveer 10 procent. Dit acht de regering onaanvaardbaar hoog; vandaar dat mem op voorstel van de Energieraad niet alleen de energieprij zen zal verhogen, doch tevens zal over gaan tot een agressieve aanpak van de voorlichting van mogelijkheden tot be sparing aan publiek en bedrijfsleven. Tevens heeft de regering wettelijke maatregelen in petto om bij enorm hoog verbruik besparingen af te dwingen. Isolatie Op Prinsjesdag zal het kabinet waar schijnlijk een verplichte isolatie van woningen afkondigen. Hiervoor zullen dan tevens subsidies beschikbaar wor den gesteld. Bovendien overweegt de regering te komen met wetsvoorstel len voor de aanleg van stadsverwarmin gen in nieuwbouwwijken. Het fonds waaruit thans subsidies worden ver strekt voor de isolatie van woningen zal worden bijgevuld. Plaatselijke overheden kunnen straks van het rijk subsidies krijgen als men overgaat tot de aanleg van stadsver warming. Zo kreeg Rotterdam, reeds vooruitlopend op deze nieuwe regeling, enkele maanden geleden 10 miljoen voor de aanleg van stadsverwarming in een nieuwbouwproject van 15.000 WO NINGEN. De directie algemeen energiebeleid van het ministerie van economische zaken is thans druk bezig met de bestudering van de vraag welke oorzaken er zijn aan te geven voor het nog steeds sterk stij gende energieverbruik. Het ministerie geeft toe dat het besparingsbeleid on voldoende is geweest, doch men wijt dit aan het feit dat het voor het publiek iets nieuws is. „Voor half 1973 hadden we een overvloed aan energie en daalden de energieprijzen relatief steeds". Het mi nisterie vreest dat energiebesparing op korte termijn niet zal zijn te realiseren. Problemen Bert Donia. de directeur van Konsu- menten Kontakt. juicht maatregelen die energiebesparingen moeten opleve ren toe. ..De Energieraad heeft er al op gewezen dat als er nu niets gebeurt, we in de jaren '80 met grote problemen te maken zullen krijgen", aldus Donia Hij meent echter wel dat de verhoging van de aardgasprijs niet mag plaats vinden onder het mom van Maak het Algerije De aankoop van Algerijns aardgas door 1 de Gasunie zal geen invloed hebben op het tempo van gasprijsverhogingen. Dit heeft minister Lubbers van economi sche zaken geantwoord op vragen van het tweede-kamerlid mevrouw Epema-Brugman(pvda). Het ministerie van economische zaken moet het con tract overigens nog goedkeuren. Bij de beoordeling van het contract zal het ministerie bekijken of de prijs van het Algerijnse gas in overeenstemming is met de marktwaarde Bij de beoordeling van het contract speelt niet mee hoe het vloeibaar aard gas in Nederland aan land komt. Of het gelost zal wordenop de Maasvlakte of op een eiland voor de kust, wordt door de betrokken overheidsinstanties apart bekeken, aldus het antwoord van NICOSIA - Temidden van ontstelde Cyprioten wordt de oerleden aartsbisschop Makarios (hun leider v> Lubbers. "aar de kathedraal van St. John in Nicosia gebracht. Maandag 8 augustus zal de overledene worden bijgezet in h van Kykko. op midden-Cyprus, waar hij een deel van zijn jeugd heeft doorgebracht. complex PAGINA 3 zwendel PAGINA 7 versterking PAGINA 9 frites dienstverlenend sleur Ruud Geels: voetbal is nu vaak een sleur DEN HAAG (ANP) - Bij het ministerie van economische zaken hebben dit jaar zoveel bedrijven aangeklopt voor indi viduele steun dat de beschikbare pot daarvoor bijna leeg is. Van de 427 mil joen gulden voor in nood verkerende bedrijven is 360 miljoen gulden al op. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie van economische zaken is het restant. 67 miljoen gulden, nodig voor de nog lopende onderhandelingen tus sen bedrijven in moeilijkheden en het ministerie. Of er alsnog geld beschikbaar wordt ge steld, kon de woordvoerder niet zeggen. Hierover moet minister Lubbers van economische zaken eerst overleg plegen met zijn collega's Duisenberg van finan ciën en Boersma van sociale zaken. In zijn memorie van toelichting vorig jaar zei minister Lubbers dat hij van indivi duele steun aan bedrijven af wil. Daar voor in de plaats moet volgens de minis ter steun worden verleend aan bedrijf stakken die in moeilijkheden zijn ge raakt. Dat is ook het gezichtspunt van minister Boersma van sociale zaken en dat van de werkgevers. Minister Boersma ziet hierin mogelijkheden om de werkloosheid te bestrijden, de werk gevers omdat met individuele steun on eerlijke concurrentie in de hand kan worden gewerkt. Het ministerie van economische zalten verleende in 1974 90 miljoen gulden steun aan bedrijven. In 1975 bedroeg die steun 437 miljoen en vorig jaar 600 miljoen. Dat is 173 miljoen gulden meer dan dit jaar. (Van onze correspondent) NICOSIA/ISTANBOEL - President aartsbisschop Makarios van Cyprus is woensdagochtend op 63-jarige leeftijd overleden aan een hartinfarct. Makarios had op 3 april een eerste har tinfarct overleefd. Zijn artsen advi seerden hem toen zijn werkzaamheden' waar mogelijk te beperken en minder te roken. Dinsdagavond voelde hij zich bij het opstaan van tafel onweL Men bracht de president naar zijn slaapka-' mer in het aartsbisschoppelijk paleis, in de ommuurde stad van Nicosia. Een menigte Grieks-Cyprioten, ge schokt door het overlijdensbericht van radio-Nicosia, stroomde samen bij het paleis. 'Wat zal er van ons worden zon der hem', zo werd gezegd en 'hij werkte zich dood'. De radio wijzigde het pro gramma In alle steden en dorpen luid den de kerkklokken De openbare ge bouwen. de scholen en de winkels zullen drie dagen gesloten zijn. Het voltallige kabinet kwam op het paleis in spoed vergadering bijeen, De uitvaartplichtigheden voor presi dent Makarios zullen maandag In de kerk van Pallouriotlssa, een voorstad van Nicosia, worden gehouden. Dezelfde dag zal de overledene worden bijgezet in het klooster van Kykko, Midden-Cyprus, waar hij een deel van zijn jeugd heeft doorgebracht Opvolger De bevolking van Cyprus zal volgens de Grondwet over 45 dagen naar de stem bus gaan om een opvolger te kiezen voor de overleden president Makarios. De nieuwe president zal tot februari van het volgend jaar in functie blijven, het tijdstip dat de ambtstermijn van Makarios zou aflopen. Dan zal een defi nitieve opvolger van Makarios gekozen werden, als alles tenminste volgens plan verloopt. Tot de verkiezingen zal de voorzitter van het parlement, Ky- prianou, als waarnemend president op treden. De belangrijkste kandidaten voor het presidentschap op Cyprus zijn Tassos Papadopoulos, de Grieks-Cypriotische onderhandelaar in de slepende onder handelingen met de Turks-Cyprioten, de limonadefabrikant Paschalldis. de gematigde Klerides, die het vorig jaar door Makarios werd afgezet als Grieks-Cypriotisch onderhandelaar vanwege zijn gematigde koers ten aan zien van de Turken, en Kyrianou, die echter onlangs door een hartaanval is getroffen. Het zijn allen min of meer fi guren van het centrum- Van Turks-Cypriotische zijde is al be kend gemaakt dat een nieuw te kiezen president van Cyprus door de Turks- Cyprioten niet erkend zal worden als president maar slechts als hoofd van de Grieks-Cypriotische gemeenschap. De bekendmaking van de dood van Ma karios heeft woensdagochtend in An kara tal van vragen opgeworpen over de gevlogen daarvan voorde toekomst van Cyprus en meer algemeen voor de be trekkingen tussen Turkije en Grieken land. In gezaghebbende Turkse kringen beperkte men zich vooralsnog tot de opmerking dat de ontwikkeling van de kwesüe-SCyprus, en met name de on- derrhandelingen tussen de Turkse en Griekse gemeenschappen op het eiland, voor een groot deel zal afhangen van de strijd om de opvolging onder de Grieks-Cyprische leiders in Nicosia. In Ankara bood de Turkse oppositieleider Bulent Ecevit, de man die in 1974 als premier troepen naar Cyprus stuurde om de Turkse gemeenschap te be schermen, zijn rouwbeklag aan het Grieks-Cyprische volk aan. Hij is tot dusver de enige Turkse politicus die dit gebaar op heeft kunnen brengen. De Griekse regering, geschokt over de dood van Makrios, heeft woensdag zes dagen nationale rouw afgekondigd en bekend gemaakt dat president Konstantijn Tsatsos en minister van oderwijs Geor- gios Rallis de begrafenis van Makarios in Nicosia zullen bijwonen. In Athene zullen tot de dag van de be grafenis op maandag 8 augustus van de openbare gebouwen de vlaggen halfstok hangen. De Griekse premier Karamanlis zei dat de dood van Makarios kwam op een on- Slot. zie pagina 4 kolom 1 PARIJS - Met ingang van 2 augustus heeft Parijs een voetgangerspromenade van plrn. 5 km. lengte. Vanaf Place de l'Etoile tot de Pont Neuf heeft de burgemeester van Partjs de auto's verboden voor een periode van 3 weken. Dit allemaal voor de binnen- en buitenlandse toeristen en tot groot ongenoe gen van de Parijzenaars die nu in kilometeds lange files urenlang staan te wachten. i Vati onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het aanvankelijke opti misme over het tempo van de kabinets formatie is wat gedaald, nu het CDA pas donderdagmiddag de formateur volledig zal inlichten over het fracties tandpunten ten aanzien van de sociaal-economische voorstellen van Den Uyl. Vrijdagochtend volgt daarop een gesprek van de drie betrokken frac tievoorzitters (Van Thijn, PvdA, Van Agt, CDA. en Terlouw, D'66) over Den U.vls tweede memorandum over het te voeren sociaal-economische en finan ciële beleid en over de nadere voorstel len die Den Uyl hierover zal doen. De verwachting in politiek Den Haag is echter, dat die besprekingen niet voor het weekeinde kunnen worden afge rond, mede omdat men van plan is vrij dagavond niet door te vergaderen. Het onderhoud zal dan maandag en even tueel dinsdag worden voortgezet. De plannen van Den Uyl om deze week de besprekingen over zijn tweede me morandum klaar te hebben, werden BONDEN DENKEN AAN AFVLOEIING VAN 70 IN PLAATS VAN 110 MAN grote film 'Dokter Vlimmen', eerste grote film van Guido Pleters; radio- en televisiepro gramma's; strip. PAGINA 15 overschot OESO hulp aan scheepsbouw vergroot overschot aan schepen: beurs fmancièn-ec NIEUWE OPZET PLOEGENDIENSTEN PUNT VAN KRITIEK VLISSINGEN-De bedrijfsleiding van „De Schelde" en de industriebonden NVV en NKV verschillen van mening over de manier, waarop de capaciteit van de produktie op de reparatiewerf „Scheldepoort" in Vlissingen-Oost verminderd moet worden. De directie wil een vermindering van de capaciteit met ongeveer dertig proeent, in haar plannen gaat het om een afvloeiing van het personeel op de werf met ongeveer honderdtien man.De industriebonden FNV' staan een vermindering van het personeel met bijna zeventig man voor. Ook zijn de industriebonden FNV het niet eens met de voorstellen voor de indeling van ploegen in de nieuwe op zet. Dat bleek woensdagmiddag tijdens de eerste gesprekken over de aanpas sing van dc reparatiecapaciteit op de Scheldepoortwerf tussen het bedrijf en de bonden. Het grootste deel van de mensen kan elders op het bedrijf te werk worden gesteld. Hei overleg werd woensdag niet afge rond. afgesproken werd. dat aan staande woensdag opnieuw vergaderd zal worden. De industriebond CNV en de Unie BHLP, die aanvankelijk neiging hadden de voorstellen van het bedrijf te steunen, wilden zich nader beraden, toen het „tegeriplan" van de FNVdele- gatie op tafel kwam. Aan dat nadere be raad hadden ook de delegatieleden van „De Schelde" behoefte, die het plan van de beide bonden sinds dinsdag in hun bezit hadden. Het hoofd personeelsza ken van „De Schelde", mr J Quast, ver klaarde desgevraagd echter, dat het be drijf met de aanpassing van de Schelde poortwerf per 1 september wil beginnen. Omdat het overleg volgende week wordt voortgezet wilde mr Quast woensdagavond geen nadere Informatie verstrekken over de Inhoud van het overleg met de bonden. Districtsbes tuurder R Bil van de Industriebond CNV verklaarde, dat men in de ko mende dagen met de leden wil bekijken of het tegenvoorstel „een nieuw licht op het plaatje werpt, we willen dat serieus bekijken en nagaan of we hetzelfde standpunt kunnen in nemen en terug moeten komen van onze eerste gedach- tengang," zo zei hij. Continuïteit Naar de mening van de Schelde- dircctic is een aanpassing van de pro- duktiecapaciteit van de Schelde poortwerf noodzakelijk, om te voor komen dat de continuïteit van de werf zen horen volgens de directie te lage orderresultatcn, te hoge produktiekos- ten, te veel wachturen en een niet op timaal gebruik van de bedrijfsmidde len. Als oplossing ziet men een verbete ring van de concurrentiepositie, door goedkoper en sneller te produceren. Omdat mogelijk te maken acht men een doorzichtige, zo „plat mogelijke" op de reparatie gerichte organisatie, zo laag mogelijke produktie kosten (een lager uurkostentarief en minder aantal uren per order), een vervanging van het be staande systeem van ochtend, middag, en dagploegen dooreen grote dagploeg en een kleine avondploeg van belang. Daarnaast vindt men het van betekenis over mankracht en machines te be schikken in Vlissingcn voor die zaken, die niet op Scheldepoort kunnen wor den gedaan en verder kan een zo gun stig mogelijk orderresultaat, goede ac quisitie en een goede coördinatie met Slot zie pagina 7 kolom 5> doorkruist toen het CDA woensdag bij de formateur kwam met de mededeling dat men slechts een deel van de voor stellen van de formateur kon bespreken. De zgn. aanvullende maatregelen, die Den Uyl achteraf aan memo-II toe voegde en waarover hij de fractievoor zitters maandag inlichtte, werden dins dag niet in de CDA-fractie besproken, omdat men daar niet aan toekwam. De fractie boog zich toen vooral over de hoogte en de invulling van de bezuin igingen. Over deze bezuinigingen is woensdag middag door de drie betrokken fractie voorzitters wel gesproken met Den UyL Na afloop werden nauwelijks verklarin gen afgegeven. Benadrukt werd dat het volstrekt verkennende besprekingen waren geweest. „We hebben vier uur lang gezwoegd over memo-II". aldus Van Agt na afloop. Zijn PvdA-coilega Van Thijn liet zich optimistisch uit over de bestaande tegenstellingen tussen de partijen. Volgens het werkgeversverbond VNO blijkt uit de berekeningen, die het Cen traal Planbureau heeft gemaakt van d« sociaal-economische beleidsvoorstellen van formateur Den Uyl. dat het bedrijfs leven hiervan in de komende jaren nau welijks enig soulaas te verwachten heeft. De zogenaamde arbeidsinkomensquote blijft te hoog en de rendementverbete ring te gering om een duidelijke keer ten goede van vooral de uitbreidingsinves teringen in het bedrijfsleven te berei ken. zegt het VNO. De collectieve sector zou in dit beleid geen verdere bijdrage leveren dan de voltooiing van de 1-procentsoperatic. Hierdoor zou ook in de komende pe riode nog bijna 70 procent van de groei van het nationale inkomen naar de col lectieve sector gaan, becijfert het VNO.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1