PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PVDA, CDA EN D '66 DICHTER BIJ OVEREENSTEMMING Molukkers breken met in Bovensmilde Nederlanders Stichting Zeeland wil onafhankelijke functie overheid-bevolking behouden kleintjes Eens over uitgangspunt:aantal werklozen in 9 81 terug tot 150.000 Koffie goedkoper - thee weer duurder WEGENS EENZIJDIG BELEID' Zuidafrikaanse regering dreigt met maatregelen Rancuneus mannetje pagina 13 220e jaargang no. 175 Woensdag 3 augustus 1977 (Van onze correspondent) AMSTERDAM - De reeks prijsverhogingen voor kof fie die bijna twee jaar heeft geduurd, is tot staan ge bracht. De prijs van thee gaat echter omhoog met 21 cent per ons. Vanaf vandaag wordt de koffie twee kwar tjes per pak van 250 gram goedkoper. Een pak Douwe Egberts roodmerk, de meest verkochte koffie, kost nu f6,32. De Nederlandse koffieliefhebbere hebben de laatste twee jaar in totaal bijna 15 maal een koffieprijsverho ging moeten slikken. De prijs steeg van f2,14 in de zomer van 1975 tot f6,82. De wereldmarktprijzen voor koffie zijn al enige tijd aan het dalen. Toch hadden de koffiebranders volgens een woordvoerder op dit moment nog niet tot een prijsdaling hoeven over te gaan omdat de huidige voor raden nog tegen de oude prijs zijn in gekocht. Op grond van commerciële overwegingen, onder meer vrees voor afeetstagnatie, is tot de verlaging be sloten. De koffiebranders vermoeden dat de nu bereikte prijs zich nog wel ander half tot twee maanden zal handha ven. Dit is onder meer afhankelijk van de snelheid waarmee de oude voorraden worden opgemaakt PAGINA 3 moeilijkheden Moeilijkheden voor Vance; Ministerie sluit kliniek voor accupunctuur in Naarden. misrekening conflict Gemeente Vlissingen en exploitant Bri tannia in conflict over huur Gevangen toren. PAGINA 11 wapen PAGINA 12 europacup Feijenoord-voorzitter Leo van Zand- vliet; let op, na volgend seizoen spelen I we weer Europacup. problemen festival Musici uit dertien landen op jazzfestival in Laren, radio- en televisieprogram- ma's; strip. staatslening DEN HAAG - De voorbereidende gesprekken van kabinetsformateur Den Uyl over het te voeren sociaal-economisch beleid hebben verrassend veel overeenstemming opgeleverd tussen de drie gesprekspartners: PvdA, CDA en D'66. Met de berekeningen van het Centraal Planbureau (CPB) in de hand heeft Den Uyl het CDA ertoe weten te bewegen de zware eisen van extra bezuinigingen grotendeels te laten varen. CD A-leider Van Agt vindt wel dat de uitgangspunten van de formateur - en dus ook de doorbereke ningen van het CPB aan de hand daarvan - zeer optimistisch zijn. Maar vroeg het CDA eerst om een extra besnoeiing van drie miljard; nu eist men slecht nog garanties dat er in de collectieve sector zal worden bezuinigd als de verwachtingen van Den Uyl niet uitkomen. Van Agt bleef op een persconferentie na afloop van het gesprek met Den Uyl nogal op de vlakte over de vraag hoe hard die garanties dan wel moeten zijn. In ieder geval ziet het CDA af van het via de uitvoer wordt verkregen, verloren te gaan. „Verdergaande stimulering van parti culiere bestedingen zou een dergelijk ri sico kunnen verminderen en wellicht n tevoren noemen van bedragen; dat volledig kunnen uitsluiten. Maar de immers hangt van de tegenslagen af. Wel willen de christen-democraten ze kerheid hebben dat- als die tegenslagen er al snel komen - er ook vlug kan wor den ingegrepen. Er is tussen de gesprekspartners grote overeenstemming over het uitgangs punt van de formateur: het aantal werklozen moet in 1981 zijn terugge bracht op 150.000. Dat betekent dat er 110.000 arbeidsplaatsen moeten wor den gecreëerd. Het CPB is bij zijn berekeningen uitge gaan van een beperking van de cao- lonen in 1978 en 1979 van ongeveer 2 procent, een beperking gedurende vier jaar van de incidentele loonstijging (promoties, dienstjaren toeslagen e.d.) van een half procent en eveneens gedu- rende vier jaar een verlaging van de di recte belasting met 1 miljard per jaar. Het CPB noemt de uitkomsten „hoop gevend waar het gaat om de werkloos heidseffecten". Nullijn Er wordt een niet onaanzienlijke vertra ging van de prijsstijging bereikt. Het in komen van de modale werknemer zal reëel met niet meer dan 0,5 procent toe norm die op het financieringstekort van de overheid wordt gelegd laat dat niet toe. Immers, de per saldo optredende verkleining van het tekort is Juist vol doende om aan die norm te voldoen", aldus het CPB. Het financieringstekort van de overheid zou door het voorge stelde beleid met 1,1 procent dalen tot min 4,4 procent. Kinderbijslag Hoewel de politieke leiders met het oog op de definitieve besprekingen niet veel wilden zeggen waar zij de vereiste vier miljard gulden vandaan willen ha len, maakte Van Thijn (PvdA) overdui delijk dat voor de socialisten de koppe ling tussen minimumloon en sociale uitkeringen onaantastbaar is. „Dan eerder de kinderbijslag", vond hij. Maar dit onderdeel ligt juist voor het CDA erg moeilijk. Terlouw (D'66) heeft de formateur ge suggereerd het mes te zetten in de pen sioenen van topambtenaren. Het zou volgens hem een aanzienlijke besparing opleveren, hoewel hij erkende dat men wel veel te maken zal krijgen met de probelemen rond de verworven rechten. van bezuinigingen in de particuliere en in de collectieve sector) als „minder ris kant" dan de voorstellen van Den UyL Maar nu Den Uyl de ombuigingen meer tracht te vinden in de particuliere sec tor. wekt dat niet zoveel weerstand bij de christen-democraten, omdat een nul- fijn voor de lonen, vooral die voor de overheid - als grootste werkgever - een aanzienlijke besparing oplevert. Vol gens Van Agt is het ombuigen van de post incidenteel (promoties e.d.) het meest riskante uitgangspunt van Den Uyl „Er vanuit te gaan dat hij zijn idea len zal bereiken, vraagt een geloof dat bergen verzet", aldus Van Agt DEN HAAG - Formateur den Uyl ontving dinsdag o.a. de heren Terlouw (l) en Nypels van D'66. BOVENSMILDE gemeenschap nemen. Ontbreken voor deze werkne- Het CDA is akkoord gegaan met de op- mer de incidentele loonelementen. dan Den Uyl, die wezenlijk afwijkt betekent deze uitkomst de nulfijn voor van het verkiezingsprogram van de de komende vier jaar. Gegeven de ver- christen-democraten. „Maar het resul- moedefijke uitkomsten voor 1977 bete- ^at zal hetzelfde zijn, als het goed gaat De Zuidmolukse Bovensmilde ver breekt alle banden met Nederlandse personen en instanties. Dit staat in een verklaring die gisteren is uitgegeven namens 50 Zuidmolukse inwoners van Bovensmilde. Het besluit is een gevolg van het een- kent dat een duidelijk negatieve lijn tenminste", zei VJ, Agt. fflf bestem- tijdige Nederlands, beleid aldus de voor de jaren daarna pelde de CDA-aanpak (een combinatie verklaring. In eerste instantie worden Over de gevolgen van de belastingver- laging schrijft het CPB: „Optrekking van de belastingvrije sommen biedt het meeste soelaas voor de modale werknemer, terwijl een gelijke procen tuele verlaging van alle schijftarieven van de loon- en inkomstenbelasting de minste verlichting geeft". Zou bijvoor beeld een verhoging van de belasting vrije voet van 600 gulden worden over wogen. dan krijgt de modale werknemer een reële inkomensverbetering van on geveer 3 procent. Inkomenstrekkers die niet profiteren van incidentele loonele menten zouden ongeveer op de nullijn terechtkomen. Optrekking van de belastingvrije voet en verlaging van het eerste schijftarief hebben voor het minimumloon nog gunstiger effecten dan voor het modale loon. Het CPB heeft ook berekend wat de ge volgen van het door Den Uyl voorge stelde beleid zijn voor het overheids budget. De belastingopbrengst zou in 1981 9 miljard minder bedragen, maar daar staat een besparing op de over heidsuitgaven van bjjna 18 miljard tegenover. By de sociale uitkeringen treedt een vermindering van de uitga ven van 9.2 miljard op. De druk van de collectieve lasten (belastingen en so ciale premies) zou met 2 procent dalen. De uitkomsten van de nieuwe bereke ningen zijn minder rooskleurig voor de ontwikkeling van de binnenlandse be stedingen. Daar staan wel de effecten van een verbeterde concurrentiepositie tegenover. Maar daar zit een risico aan vast als rekening gehouden wordt met de niet onaanzienlijke vergroting van het overschot op de betalingsbalans. Door een verdere waardestijging van de gulden dreigt de compensatie voor het afnemen van de binnenlandse vraag die de contacten verbroken met politie, justitie en politieke partijen. Volgens de Zuidmolukkers zijn de poli tieke partijen niet in staat de belangen van de Molukse gemeenschap te behar tigen. Verder menen zij dat de autoritei ten in Bovensmilde geen duurzaam en duidelijk beleid voeren ten opzichte van hun gemeenschap. De Zuidmolukkers werken ook niet lan ger mee aan een onderzoek naar een in tegraal welzijnsbeleid van de buurt- en belangenvereniging Bovensmilde-Oost. De leidende figuren van de Zuidmo lukse gemeenschap in Bovensmilde wa ren gisteravond niet voor commentaar wordt. urgesteld maar zei geen redelijk com mentaar te kunnen geven, zolang on duidelijk is uit welke hoek van de Zuid molukse gemeenschap de verklaring komt en wat er dan wel mee beoogd bereikbaar. De verklaring van de Zuidmolukse ge meenschap In Bovensmilde heeft een golf van verbazing en teleurstelling in Smilde veroorzaakt. Hoewel politie en justitie zich voorlopig niet aan een commentaar wagen was vooral in poli- tie v De bevolking van met name Boven smilde is van deze verklaring wel ge schrokken. Te meer daar er steeds meer geluiden opgingen om de banden met de Zuidmolukkers. ondanks de gijze lingen en de problemen bij de arresta- r Zuidmolukkers enkele we ken geleden, toch weer aan te halen. Niemand wist eigenlijk goed wat men van de verklaring moet vinden. Vooral omdat het onzeker is welke groepering binnen de gemeenschap voor de ver klaring verantwoordelijk is. Al wat er gezegd werd was, wij zijn erg ge- hopen dat deze verkla- de gehele Zuidmolukse tieke groeperingen in Smilde de verba zing het grootst. Men zei de indruk te hebben dat de Zuidruolukse actie zich vooral richt tegen de lokale overheid, van wie in Zuidmolukse kringen wordt verwacht dat er meer druk wordt uit geoefend op de landelijke overheid om een politieke oplossing van het Molukse schrokken probleem en ideaal te bewerkstelligen, ring niet v Wethouder H. Eleveld toonde zich tele- wijk in Bovensmilde geldt. ALS BOYCOT SCHOLIEREN VOORTDUURT JOHANNESBURG (Reuter/AFP/UPI) - regering benoemde Bantoe- De Zuidafrikaanse minister van justi- adviesraden afgetreden onderdruk van tie Jimmy Kruger heeft met harde militante studenten In Uitenhage, bij maatregelen gedreigd als de boycot Port Elizabeth heeft de Bantoeraad van de Afrikaanse scholieren voort- eveneens zijn aftreden aangekondigd, duurt. We zullen hard optreden tegen In de zwarte steden AtteridgeviUe en 'deze onzinnige rebellie en verzet'. Saulsville bij Pretoria heeft een werk- Kruger verlangde ook dat de zwarte groep van Afrikanen ook deze rege- Zuidafrikanen akkoord gaan met de ringsplannen voor Bantoegemeentera- gemeenteraden die deblanke autoritei- den afgewezen. Het lijkt er op dat de BERLIJN - Zes passagiers van de D-trein van Schwerin naar Oost-Berlijn hebben dinsdag getracht de DDR te ontvluchten door op het traject langs de Bomholmerstraatin Berlijn, waar de zonegrens -in de vorm van een hek-vlak langs de trein loopt, aan de noodrem te trekken en via het dak over de versperring te springen. Het plan mislukte omdat dezes mannden door medereizigers werden vastgehouden. Foto: De situatie ter plaatse, waar op de grensafscheiding is te zien. ten willen instellen in de zwarte woon gebieden. Kruger zei dat hij .niet onder de indruk is' van de .commissie van tien', een groep burgers uit Soweto die een blauwdruk voor zelfbestuur heeft uit gewerkt. Hij had vooral bezwaar tegen de sympathieën van de commissie van tien, waarvan de meeste leden volgens hem tot de Black Power beweging beho ren. In veel zwarte wijken zijn de door de POSITIE OPBOUWORGAAN MOGELIJK OP DE TOCHT BIJ NIEUWE WELZIJNSWETGEVING DIRECTEUR: HET GAAT NIET OM EIGEN HACHJE MIDDELBURG - Het provinciaal op- bou worgaan Stichting Zeeland wil ook in de toekomst zijn onafhankelijk© functie tussen overheid en bevolking behouden. Naar de kant van de over heid - in de praktijk van het werk vooral de provincie - wil men een onaf hankelijke adviseur blijven en voor de bevolking wil men door een niet aan de overheid gebonden opstelling bereik baar en aanspreekbaar blijven. Dit zegt directeur drs A. J. H. M. Mut- saers naar aanleiding van - mogelijk in grijpende - veranderingen die voor zijn instelling in de komende jaren voor de deur staan In verband met. de nieuwe welzfjnswetgeving. die in de lucht hangt, kan de positie van de provinciale opbouworgancn zich sterk wijzigen. In mei is bij de tweede kamer de zoge naamde kaderwet specifiek welzijn in gediend. Deze wet brengt het welzijns beleid dichter bij de lagere overheden (provincies en gemeenten) en zo dichter bij de bevolking. Provincies en gemeen ten krijgen meer verantwoordelijkhe den, maar moeten dan ook zelf de plan nen opstellen. Tot nu toe wordt alles sterk vanuit 'Den Haag' geregeld Het welzijnsbeleid waarom het gaat is het hele brede terrein dat onder de welzijn valt. Het strekt zich uit van zorg (zoals gezondheidszorg, bejaardenzorg, maatschappelijke dienstverlening, zorg voor bijzondere groepen), tot educatie (zoals onderwijs en vorming, cultureel werk en kunst) en recreatie (zoals sport, spel, openluchtrecreatie en de recrea tieve kant van cultureel werk en kunst). Deze nieuwe opzet - de decentralisatie - van het welzijnsbeleid brengt vanzelf sprekend ook in de organisatie grote veranderingen met zich mee. In de nieuwe wetgeving moeten provincies en gemeenten een orgaan aanwijzen of in het leven roepen dat de welzijnsplannen voorbereidt Omdat het rijk eigen bevoegdheden af stoot naar provincies en gemeenten wordt deze zaak ook niet strak geregeld. Dit is een zaak van de afzonderlijke pro vincies en gemeenten. Op provinciaal niveau heeft dit nu consequenties voor de opbouworganen. Aangi \e we zen Reeds bij het bekend worden van de ontwerp-wet - anderhalf jaar geleden - hebben de opbouworganen zich sterk gemaakt dat zij in ieder geval op provin ciaal niveau de aangewezen organen zijn Voor het provinciaal opbouwor- gaan Stichting Zeeland komt daar nog bij dat ditook vele gemeenten adviseert en begeleidt. Inmiddels is al wel gebleken dat de op bouworganen mettertijd ook het ad viesorgaan voor het provinciale wel zijnsbeleid zullen zijn. De discussie spitst zich nu echter toe op de vorm waarin dit zal gebeuren. De welzijns wet legt de structuur van de adviesor ganen niet vast. Volgens directeur Mutsaers van de Stichting Zeeland bestaan er drie moge lijkheden. Of men wordt volledig als griffie-afdeling ondergebracht by de provincie. Of men wordt een provinciale dienst, zoals de planologische dienst en provinciale waterstaat. Of men blijft onafhankelijk, maar met een bestuur of t Slot zie pagina 7 kolom 5) 'commissie van tien' uit Soweto elders navolging vindt. De schoolstaking in de zwarte woonwijken rond Johannesburg en Pretoria duurt onverminderd voort De Afrikaanse scholieren eisen dat ze gelijk worden gesteld met blanke scho lieren. Een woordvoerder van het depar tement van onderwijs voor Noord- Transvaal zei dat de scholieren als schoolverlaters behandeld zullen wor den als ze hun staking niet voor vrijdag beëindigen. De scholen zullen dan ge sloten worden. De leerplicht geldt in Zuid-Afrika tot dusver alleen voor blanke en niet voor Afrikaanse kinde ren. ARUBAANSE DEMONSTRATIE VERLIEP KALM ORANJESTAD (ANP) - De voor dins dag aangekondigde demonstratie op Aruba is rustig verlopen. Ongeveer 5000 mensen kwamen voor het be- stuurskantoor in Oranjestad bijeen, waar zij toegesproken werden door de leider van de Arubaanse MEP-partij, Betico Croes. De actie was gericht tegen de deelname van de politieke partij PPA in de nieuw te vormen An- tilliaanse regering. Tijdens de demonstratie las de voorzit ter van de vakbond van de olie-industrie een proclamatie van zijn leden voor. Hierin zeggen zij de waarde te erkennen om te leven in vrijheid, waardigheid en harmonie. „Vrijheid betekent echter onafhankelijkheid buiten de huidige constellatie", aldus de proclamatie. Verder heeft de vrouwenbeweging op Aruba nog een pamflet verspreid, waarin verzocht wordt alle uit Curacao afkomstige produkten te boycotten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1