SADAT BEVEELT EINDE STRIJD Molukkers in arrest na rellen VOORSTEL INFORMATEUR OVER DE VERMOGENSAAN WASDELING Tweehonderd doden per maand in verkeer Verdeelde reacties op gevolgen zomertijd Bemiddeling in conflict tussen Egypte en Lybië lijkt geslaagd BESCHULDIGD VAN 9-VOUDIGE MOORD vandaag VECHTPARTIJEN IN BREDA EN NIJMEGEN Van Agt: We komen iets dichter bij huis" Bloedige wraak ex-werknemer eist zes doden Joop weet nog steeds van niets pagina s iVan onze correspondent) BEIROET - Met een bevel van de Egyptische president Sadat het vuren te staken, leek zondagavond een einde te zijn gekomen aan de gevechten tussen Egypte en Libië. Kort tevoren had Sadat besprekingen gevoerd met de Algerijnse president Houari Bou- médienne en met de minister van buitenlandse zaken van Koe weit, Sjeik Sabbah al Achmad al Sabah. Evenals de Palestijnse leider Yasser Arafat hadden deze Arabische staatslieden de afge lopen dagen getracht te bemiddelen in de Arabische broeder strijd tussen het Egypte van Sadat en het Libië van kolonel Ghaddafi. Zaterdag al was door woordvoerder» van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie PLO bekendgemaakt, dat de bemid delingspoging van Arafat geslaagd was en dat Sadat en Ghaddafi hebben inge stemd met een wapenstilstand. Het tijdstip voor de wapenstilstand was toen echter nog niet vastgesteld en ook zondag vonden weer schermutselingen plaats. Bij luchtaanvallen door Egypti sche vliegtuigen op de Libische basis El Adem, op 120 kilometer van de Egyptisch-Libische grens, en op de oase Al Kufra zouden volgens Egyptische bronnen zes Libische vliegtuigen op de grond zijn vernield, alsmede luchtdoe lartillerie. tanks en andere installaties. Een autobestuurder heelt zondaga vond in Rotterdam in beschonken staat een echtpaar aangereden. De vrouw is aan baar verwondingen overleden. De dader, de 44-jarige H. J. K. uit Rotter dam, is door de politie aangehouden. vier ton Hasj-vondsten bljnu vier ton. PAGINA 3 kiesrecht manifestatie Europalia 77. Belgisch-Duitse kunst manifestatie: kunst: radio- en televisie programma's: strip. geel PAGINA 10 wisselend sporadisch gelijk PAGINA 13 tweede keer De Egyptische legerwoordvoeraei meldde dat bij deze actie twee eigen vliegtuigen verloren waren gegaan. Volgens het Libische persbureau zou den zes toestellen zijn neergehaald. In totaal zouden bij de gevechten van zondag veertien Egyptische gevechts vliegtuigen door het Libische luchtaf weergeschut zijn neergeschoten, een aantal dat door de Egyptenaren wordt ontkend, maar dat wel aanleiding heefl gegeven tot speculaties als zouden Russische militairen het Libische ge schut hebben bemand. Volgens Arabische diplomatieke krin gen in Beiroet, geciteerd in de New York Times, hebben Egyptische jachtbom menwerpers tijdens het begin van het conflict, donderdag of vrijdag, een door de Sovjet-TJnie gebouwd radarstation op Libische bodem vernield. Met behulp van deze luisterpost zouden de Russen bewegingen van Egyptische. Ameri kaanse en andere NAVO-schepen en vliegtuigen in het Middellandse- Zeegebied hebben gevolgd. Volgens de Amerikaanse kranten zouden bij de aanval op het radarstation drie Russi sche technici zijn gedood Tijdens hel weekeinde was overal in de Arabische wereld grote onrust ontstaan over de strijd tussen Egypte en Libië. Politici en kranten uit vrijwel alle Ara bische landen (Saoedi-Arabiê. Irak en Syrië ontbraken in de rij) deden oproe pen aan de strijdende partijen hun con flict bij te leggen Zondagavond tens lotte kwam het succes van de bemidde lingspoging van PLO-leider Arafat, die in de laatste fase was gesteund door de Algerijnse president Boumédienne en minister Al Sabah uit Koeweit. Israël Volgens het Israëlische blad 'Yedioth Aharonoth' heeft Israël Egypte langs diplomatieke weg laten weten dat het niet van plan is munt te slaan uit het conflict met Libic. Het blad zegt uit welingelichte krin- gente hebben vernomen dat de Israëli sche stap lot doel had Egypte gerust te stellen, namelijk dat dit land zonder ri sico's troepen van Sinai naar de Libi sche grens zou kunnen overbrengen. Volgens militaire kringen, aldus het blad zijn er in feite al Egyptische troe pen van Sinai naar de grens met Libië overgebracht. 9 Een luchtfoto van de wrakken die zondag verbleven na de treinbotsing bij het Zuidkoreaanse provincieplaatsje Jitan, ongeveer 150 kilometer van de hoofdstsd Seoel Volgens officiële rapporten gebeurde het ongeluk toen een sneltrein op een stilstaandepassagierstrein inreed. Beide treinen zaten vol vakantiegangers, die op weg waren naar de zuidelijke havenstad Pusan Volgens de autoriteiten zijn ten minste 17 mensen om het leven gekomen en werden 130 mensen gewond, van wie 30 ernstig. De politic vermoedt dat de bestuurder van de sneltrein in slaap was geval len. Politieagenten begeleiden Lome Acquin. 29. naar een auto die bij het politie bureau in Bethan iVerenigde Staten klaarstaat om hem naar de staatsge vangenis in New Haven te brengen. Hij wordt beschuldigt van moord op zijn schoonzuster, haar zeven kinderen en een logerend neefje. De slachtoffers werden gevonden door brandweermannen die het brandende huis kwamen blussen. De vader van het gezin. Fred Beaudom. overleefde het drama door dal hij nachtdienst had. BREDA - In de nacht van zaterdag op zondag is in het uitgaans centrum De Havermarkt te Breda een vechtpartij uitgebroken tussen tien Zuidmolukkers en een aantal Nederlandse jongelui. De Zuidmolukkers keerden zich vervolgens tegen de gealar meerde politie, die gebruik moest maken van honden om de orde te herstellen. Acht Zuidmolukse jongens van 17 tot 28 jaar, allen wonend in Breda, werden gearresteerd. Bij de vechtpartij werden twee mensen in hun gezicht gewond. Zij moesten door de GGD worden verbonden Eén Zuid- woont een vrij groot aantal Zuidmoluk kers. Enkele maanden geleden trachten een aantal van hen met zelfgemaakte brandbommen in woningen van Neder- molukse jongeman verweerde zich zó hevig toen hij werd gearresteerd, dat k^dërs"brand 'të'stichtern een hond de agenten moest helpen. De hond beet hem in de bil. Na behandeling in het ziekenhuis werd hij op het politie bureau ingesloten. Eén politieman werd gewond toen een van de Zuidmolukkers hem in de rug schopte. Ook deze Zuid- molukker belandde op het politiebu reau. Van het gerucht dat één van de jonge ren een vuurwapen zou hebben ge bruikt, is vooralsnog niets gebleken. De acht arrestanten zijn allen Zuidmo lukkers. De politie heeft geen van de Nederlanders zien vechten, omdat op het moment dat de agenten de Haver markt opkwamen, de Zuidmolukkers de Nederlandse jongeren los lieten en direct de politie te lijf gingen. De namen van de acht heeft de politie nog niet bekend willen maken. In Breda In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben zich in het centrum van Nijme gen ook moeilijkheden voorgedaan tussen Molukkers en Nederlanders. De rellen begonnen toen enkele Zuidmo lukkers mariniers aanvielen die had den meegedaan aan de Vierdaagse, daarbij werden ten minste twee mari niers gewond. De gewaarschuwde politie werd door de Molukse jongeren bekogeld metstenen en terrasstoeltjes. De rellen concen treerden zich toen in de Molenstraat. Deze straat werd bij een charge schoon geveegd Twee agenten liepen bij die ac tie verwondingen op. Volgens de politie liep van de Zuidmo lukkers niemand verwondingen op. Er zijn daar geen arrestaties verricht. i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Kabinetsformateur Albeda zal maandag of dinsdag de fractievoorzitters van PvdA, CDA en D'66 een afgerond voorstel overhandigen over de wet vermogensaanwasdeling (VAD). Zaterdag besprak hij de VAD-problemen - waarop anderhalve week geleden de formatiepoging van Den Uyl stuk liep - met Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66). dat de informatiepoging van Albeda al leen kan slagen als Van Agt alle wensen van het CDA inslikt en zich schikt in dc opvattingen van de progressieven. Dc PvdA heeft immers volgens Van Thijn geen wisselgeld. Van Agt zei zaterdag middag dat hij toch op een ..ander bod" van de PvdA wacht. Hij is bereid dat uit te ruiten tegen een gewijzigde opstel ling van het CDA. Van Agt blijft van mening dat Den Uyl te snel zijn formatlepoging heeft opge geven. „Zowel bij de PvdA als bii het „Albeda heeft zijn denkbeelden getoetst aan de wensen van de betrokken par tijen. Hij heeft gezien wat onbruikbaar is", zei zaterdagmiddag een woordvoer der van de informateur Albeda had vrijdagavond al Van Thijn (PvdA) ont vangen Na afloop van de bespreking met dc in formateur zei CDA-Ieider Van Agt dat hij het gevoel had „iets dichter bij huis" te zijn beland. Hij verklaarde met de (voorlopige) voorstellen van zijn partijgenoot Albeda beter uit de voelen te kunnen dan anderhalve week gele den met de suggesties van de toenma lige formateur Den Uyl. Van Agt, die de pers na afloop van zijn onderhoud uit erst behoedzaam te woord stond, be nadrukte dat de besprekingen nog steeds in een oriënterend stadium zijn. Albeda zou zich in het weekeinde ook Augustin weer in hongerstaking HANNOVER (DPA) - De 27-jarige Ne derlander Ronald Augustin, die in de gevangenis van Hannover een straf van zes jaar uitzit, is sinds maandag jl. in hongerstsaking. Hij wil overgebracht worden naar de gevangenis in Stutt gart. waar zijn geestverwanten van de Baader-Meinhofgroep gevangen zitten, maar de gevangenisleiding heeft zijn verzoek afgewezen. Augustin gebruikt wel vloeibaar voedsel. beraden over de vraag in hoeverre hij zich ook zal bezighouden met andere sociaal- economische problemen dan de VAD-wet. Het CDA wenst dat de infor mateur zijn opdracht zo breed mogelijk opvat en zo onder andere ook de be snoeiingen in de overheidsuitgaven zal aansnijden. PvdA wil echter dat de in formateur zich alleen bezighoudt met de Vermogensaanwasdeling en met de ge schilpunten die hierover tussen de be trokken partijen zijn gerezen- In de praktijk zou dat er op neerkomen CDA had hy nader te rade moeten gaan om te kijken of er nog mogelijkheden lagen", aldus Van Agt. Zijn fractie zal dinsdag het verloop van de informatie bespreken: de PvdA vergadert er maandagmiddag over Het volgende gesprek tussen de infor mateur en de drie fractievoorzitters zal plaatsvinden op maandag of dinsdag. Het is nog niet hekend of de drie fractie leiders gezamenlijk zullen aantreden bij de heer Albeda. of dat zij apart met hem zullen spreken. DEN HAAG (ANP) - In de eerste vier maanden van dit jaar zijn volgens ramingen van het Centraal Bureau voor de Statistieken, gebaseerd op ont vangen en nog te verwachten gegeven, 800 mensen bij verkeersongevallen om het leven gekomen. In dc eerste vier maanden van het vorige jaar stier ven 765 mensen door verkeersongevallen. Er werden in de maanden januari tot en met april 18.600 mensen gewond bij verkeersongevallen; in 1976 waren dat er 17.585. In de eerste drie maanden van ditjaar kwamen 85 mensen om hetleven bij verkeersongevallen, waarbij alcoholgebruik werd geconstateerd tegen 69 in het eerste kwartaal van 1976. Het aantal mensen, dat bij dit soort ongevallen werd gewond, steeg van 1278 tot 1405. Vooral maart was in dit opzicht een kwade maand: er stierven in die maand 34 mensen bij verkeersongevallen, waarbij alcoholgebruik werd ge constateerd. tegen 16 in maart van het vorigejaar. Het aantal gewonden was 1405 tegen 1278. TOERISTEN: GUNSTIG; HORECA EN AGRARIËRS: MINDER POSITIEF GEEN SPRAKE VAN BESPARING ELECTRICITEIT GOES -De reacties van dc diverse be langengroepen in Zeeland op dc gevol gen van de zomertijd, zijn nogal ver deeld. In de recreatieve sector is het verzetten van de klok als gunstig erva ren. De toeristen vinden de zomertijd vrijwel zonder uitzondering een zeer positieve zaak. In dc horeca-sector zijn dc meningen verdeeld (gunslig- ongunslig. ooral afhankelijk van hel type onderneming). In agrarische krin gen - waar van meet af aan bezwaren legen invoering van dc zomertijd be stonden - Mordl in het algemeen licht negatief tegen dc zomertijd aangeke ken. Eènvan de redenen van de regering om in de nacht van 2 op 3 april 1977 zomer tijd in te voeren, wasenergie-bespanng De klok werd een uur vooruit gezet, met als gevolg onder andere een langer licht blijven in de avonduren. Een woord voerdervan de NV Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij (PZEM) ver klaarde desgevraagd dat van een ver minderd electrlciteitsverbruik tot nu t oe weinig gebleken is Wel is er sprake aldus de woordvoerder - van een ver schuiving van hel belastingspatroon: duidelijk is merkbaar dat de lichten la ter aangaan Medewerkster M Hesiadt van de Pro vinciale VVV in Middelburg zei dat ei met echt veel reacties vanuit de recrea tieve sector zijn binnen gekomen Wat we wel gehooid hebben, is dat er bij zacht weer wat meer levendigheid in de avonduren op de terreinen is In het al gemeen vindt men dat wel positief al dus mejuffrouw Hovestadt. Zij had de stellige Indruk dat de toeristen blij zijn met de zomertijdregeling. „Dat blijkt ui t de reacties van de mensen en je kun i het zelf ook constateren. Men heeft veel meer aan de avond", betoogde de VVV-medewerkster Algemeen secretaris mr J. Oggel van de zuidelijke landbouwmaatschappij (ZLM) vertelde dater bij de standsorga nisatie in zijn algemeenheid vrij weinig klachten zijn ontvangen. „Wij vinden het nog steeds nadelig. Maar de regeling is nu eenmaal zo. We zullen daar als or ganisatie ook geen moeilijkheden meer over maken", stelde de heer Oggel Se cretaris mr G W Smallegange van de christelijke boeren- en tumdersbond. West-Nederland iCBTBi wees erop dat de weinige reacties die de agrariërs lie ten horen, allemaal ongunstig waren. .Maar in het algemeen hoor je er met zoveel van" zei de heer Smallegange Hij en zijn coUega Oggel benadrukten dat de boeren als gevolg van de zomer tijd wel meer uren zullen moeten maken ien uitbetalen) tijdens de oogst: men kan "s morgens pas later beginnen en s avonds wordt er langer doorgewerkt, waardoor verschuiving van het hele werkschema optreedt. Beide secretaris sen onderstreepten dat er met name in de veehouderij sector de nodige aanpas sing nodig was. Iloreca In de horeca-sector werd de invoering van de zomertijd aanvankelijk met in stemming begroet Landelijk is men daarop teruggekomen, vooral in de niet speciaal op loensten gerichte bedrijven. De langere penode licht m de avondu ren heeft tot gevolg dat men meer met zijn avonden kan doen. ..De consument doet dit dan ook. alleen niet zozeer in cie horecabedrijven, aldus het vakblad 'Horeca De heer E. T Oosterhuis uit Vlissmgen. hoofdbestuurslid van Hore- caf Nederland, bevestigde de landelijke visie. „De meningen in de horeca-sector zijn zeer verdeeld Mijn persoonlijke mening is. dat de langere dagen plezie rig zijn. De mensen kunnen er meer van genieten. Maar voor de horeca is het he lemaal afhankelijk van de soort bedrij ven. of men voordeel heeft van de zo mertijd of niet", vertelde de heer Oos terhuls. Knelpunten voorzag hij bij res taurants. die gewend zijn om de keuken om achtof negen uur 'savonds te sluiten en bij barbedrijven, waar de bezoekers geneigd zijn later te komen of helemaal weg te blijven De heer P A I Stan- daert, lid van de kamer voor koophan del en fabrieken m Temeuzen. onder schreef de mening van de heer Ooster- huis. Hij had van horcca-ondememers overigens geen concrete klachten ver nomen KLA."VITAH FALLS (Oregon, V.S.) AFP- Om zich tc wreken heeft een man zijn geweer leeggeschoten op een groep mensen die in Klamath Falls zaterda gavond een nachtclub verlieten. Zes mensen, onder wie een vrouw die acht maanden in verwachting u-as, werden gedood. De dader, de 26-Jarige Henry Dewilt, ts gearresteerd. Deze voormalige employé van de nachtclub die na een ruzie met zijn baas was ontslagen, had aangekon digd: ..Ik zal me wreken" Dc 21-jarige Geer» Kroes uit Katwijk en de 17-jarige Jannes Bosch uit Heer enveen zijn zaterdagavond met hun motorfiets in llccrenveen verongelukt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1