GENERAL ELECTRIC GEDEELTELIJK DICHT Maandag conclusies informateur verwacht PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S zc Verbeterde kwaliteit zwemwater in en bij Westerschelde gevolg droge zomer de krant van zeeland BOMMEN EGYPTE OP BASIS LIBIË Bedrijf wil - na benzeenverbod - overschakelen opgebruik tolueen Sadat: lesje voor Gaddafi VAN THIJN BIJ ALBEDA Overwinning voor oppositie in Sri Lanka 220e jaargang no. too Zaterdag 23 juli 1977 Van onze correpondent) BERGEN OP ZOOM - General Electric Plastics in Bergen op Zoom mag geen benzeen meer gebruiken, omdat de uitstoot van schadelijke gassen die hiervan het gevolg is, een gevaar voor de volksgezondheid oplevert. Onlangs werd bekend dat er sinds september vorig jaar 600 ton uiterst giftig benzeengas bij GE Plastics is ontsnapt. De commissaris van de koningin in waren vertegenwoordigers van General Noord-Brabant. J. van der Harten, heeft Electric, van rijkswaterstaat en van de arbeidsinspectie bij de besprekingen bet bedrijf gelast het gebruik van be nzeen stop te zetten, nadat vrijdag uit voerig overleg over deze zaak had plaatsgevonden op het Provinciehuis in Den Bosch. Daarbij waren betrokken de burgemeesters van Bergen op Zoom en Halsteren, alsmede de regionale inspec teur voor de volksgezondheid. Verder NEDERLANDERS IN FRANKRIJK OMGEKOMEN AUXERRE (AP) - Bij een ongeluk op de 'Autoroute Du Soleil' zijn vrijdag twee Nederlandse toeristen en vier leden van een Frans gezin om het leven ge komen, aldus is door de politie bekend gemaakt In de buurt van de stad Auxerre kwam de auto met de twee Nederlandse inzit tenden door nog onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft terecht en botste frontaal op de Franse auto. De twee Nederlanders werden geïdenti ficeerd als Joannes Tacx (23) en Mana Kroon, beiden uit Wassenaar Zij wer den op slag gedood. PAGINA 5 uitbouw kritiek high PAGINA 10 verslaan Piet Vonck wintde Uurloop van Zeeland Sport: Ik kwam alleen om Cor Vriend te verslaan. PAGINA 11 meesterschap Schitterende vechter Hennlc Kuiper er kent het meesterschap van Bernard Thevenet. PAGINA 23 exotisch PAGINA 25 concurrentie SVZ-voorzitter Rotterdam moet in urrentie blijven, beurs - financiën economie. zaterdag ongegomd De idylle van ongegomde pi PAGINA 16 samen DeHugenote int de kerke PAGINA 17 gedoe Documenta- Letterkundii PAGINA 19 inspectiebeurt Commissaris Van der Harten, die voor de tweede maal gebruik maakt van zijn bevoegdheid om een deel van het bedrijf in Bergen op Zoom stil te leggen, schrijft in een brief aan General Electric Plas tics. dat onder de huidige omstandighe den bij voortgaand gebruik van benzeen in het produktieproces. te verwachten is dat de uitstoot van het giftige gas (voor alsnog) blijvend zal voorkomen. Dat is volgens de commissaris in het gesprek komen vast te staan. Het ontsnappen tieperiode. die ook volgende week nog duurt. Daarna zal de produktie pas weer zijn toegestaan, aldus Van der Harten, als het gevaar voor de volksge zondheid wordt weggenomen. Daarbij wordt gewezen op de mogelijkheid een andere, minder gevaarlijke stof in plaats van benzeen in het produktie proces te gebruiken. Gedacht wordt in dat verband aan tolueen. General Electric heeft overigens al proeven genomen met deze minder gif tige stof. die zich voor de installatie van het bedrijf uitstekend leent. Zou Gene ral Electric besluiten om bij wijze van proef het produktieproces met een an dere stof dan benzeen voort te zetten, het bezeengas zou zich in een derge- dan zal dat in nauw overleg moeten ge lijke mate voordoen, meent de commis saris. dat dit 'een dreiging van aanmer kelijk gevaar voor de volksgezondheid' inhoudt, aldus de brief. Het bedrijf van GE Plastics ligt mo menteel stil in verband met de vakan- beuren.met technici van de provincie de regionale inspecteur voor de volks gezondheid en het districtshoofd van de arbeidsinspectie. Begin deze week werd dooreen woord voerder van het bedrijf toegegeven da( sinds september vorig jaar grote hoe veelheden benzeen zijn ontsnapt. Dal was het gevolg, zo liet deze woordvoer der weten, van verschillende lekkages. Tijdens het opstarten van deze nieuwe fabriek van General Electric waren al lerlei storingen opgetreden, waardooi grote hoeveelheden benzeen konden ontsnappen. De produktie werd echter niet stopgezet. General Electnc kwam in januari ook al in het nieuws toen er een fosgeenlek werd vastgesteld. Die lekkage deed 18 werknemers m het ziekenhuis belanden Toen het ontsnappen van benzeen - een stof die bij inademing van hoge concen traties acute vergiftiging veroorzaakt - bekend werd. was dat voor de Vereni ging voor Milieubeheer en Leefbaarheid in West-Brabant VML) aanleiding voor een verzoek aan de commissaris van de koningin om de fabriek te sluiten totdat aan de voorwaarden in het kader van de hinderwet en de wet op de luchtveron treiniging wordt voldaan. De VML vroeg bovendien aan de officier van justitie, na te gaan of er bij General Electric sprake is geweest van onzorgvuldig handelen. VML-voorzitter Frans Fakkers sprak Slot zie pagina 3 kolom 5) De Engelse prinses Anne. die in novemoer een baby venvacht. verricht toch nog officiële handelingen zoals hier de opening van de Newham City Farm. De prinses verbrak daarmee een 'paleisregel'. want het is niet eerder voorgekomen dat een lid van de Britse koninklijke familie zich tijdens een zwangerschap in het openbaar vertoonde CAIRO AFP/UPIt - De Egyptische luchtmacht heeft vrijdagmiddag een aanval uitgevoerd op de Libische luchtmachtbasis Adem. die 120 kilometer ten westen van de Libisch-Egyptische grens ligL De aanval werd bevestigd door het Libische persbureau Arna dat hier aan toe voegde dat Egyptische parachutisten en commando's waren neergelaten. President Sadat van Egypte trechtsi Egypte uitgebroken grensoorlog. Volgens de Egyptische woordvoerder was het bombardement een vergelding voor drie aanvallen van Libische vlieg tuigen vrijdagmorgen op doelen in Egypte Bij deze aanvallen zouden drie Egyptenaren zijn gewond. Het bombardement heeft zware schade loegebrachtaan installatiesop de basis, die door Libië is omgedoopt in Gamal Abdel Nasser, en aan enkele gepar keerde vliegtuigen, aldus de woord voerder. PresidentSadat van Egypte bevestigde de aanval indirect door in een toespraak te verklaren dat de strijdkrachten de Libische leider Gaddafi 'vandaag en gis teren een lesje hebben geleerd dat hij nooit zal vergeten'. tVan onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Informateur Albeda heeft vrijdagmiddag zijn ideeën over de vermogensaamvasdcling (VAD), waarop vorige weck dc formatiepoging van Den Uyl strandde, op een rijtje gezet. Voordat Albeda die ideeën verder gaat uitwerken, sprak hij vrijdagavond met PvdA-fractielelder Van Thijn om dc mogelijkheden voor een oplossing van het conflict af te tasten. Van daag spreekt de informateur achtereenvolgens met de fractieleiders Ter louw (d'66) en Van Agt (cda). Van Thijn zei na het gesprek dat hij de conclusiès van de informateur maan dag verwacht. Er ts volgens de PvöA-ieider nog geen reden om liet PvdA- standpünt- geen concessies meer- te wijzigen, omdatde informateur nog een nieuwe voorstellen heeft gedaan Van Thijn benadrukte dat het om een oriën terende bespreking ging. Op de vraag of hij optimistisch is over een oplossing van de VAD-problemen. zei Van Thijn: ,Ik kan pas optimistisch zijn als ik het verslag van de gesprekken met de andere fractievoorzitters ken. Ik ben wel optimistisch over de vaardigheid, inclusief de slagvaardigheid, van deze in formateur Prof. Albeda had vrijdagmorgen gedurende anderhalf uur een gesprek met dr. Ruppert. vice-voorzitter van de raad van state. Dr. Rupper was de laatste van het rijtje politici, dat de informateur een beeld moest verschaffen van dc pioblemen rond de kabinetsformatie. Donderdag sprak prof. Albeda met dc heren Den Uyl. Van Thijn. Terlouw. Van Agt ern Bocrsma. Sadat zei dat hij zijn strijdkrachten deze twee dagen .niet kon tegenhouden' toen zij wilden antwoorden op Libische provocaties. De president deed ook een duidelijke aanval op de Sowjet-Unie die hij ver weet druk te willen uitoefenen op Egyp te. Hij zei dat zijn land vandaag de dag geen Russische wapens meer koopt omdatdie uithet westen ,100 keer beter zijn' en omdat aan de aankoop daarvan geen voorwaarden zijn verbonden. ..Waarom zouden we ons laten vernede ren (door de Sowjet-Unie) en ingaan op hun eisen voor een verdrag tussen de twee landen", vroeg SadaL „Ik hoop dat de Russen begrijpen dat de wereld ver anderd en (als dat zo is) dan zullen zij ons bereid vinden vriendschap te slui ten". Ook beschuldigde hij de Sowjet/Unie ervan via Libië invloed te willen verwer ven over Ethiopië en in het algemeen en Eritrea in het bijzonder COLOMBO (RTR) - Bij de algemene verkiezingen in Sri Lanka, het vroegere Ceylon, heeft de oppositie een overtui gende overwinning behaald. De Ver enigde Nationale Partij (unp) van de veteraan Junius Jayewardene kreeg van de 142 tot dusver bekende zetels er 122, wat een meerderheid van twee derden in het 168 zetels tellende parle ment betekent. De links georiënteerde vrijheidspartij van de demissionaire premier mevrouw Sirimavo Bandaranaike behaalde niet meer dan vier zetels De UNP had in het laatste parlement slechts 17 zetels, de vrijheidspartij 85. Het is voor de zesae keer achtereen, dat de kiezers de aan de macht zijnde partij een nederlaag toebrengen. METINGEN RIZA TUSSEN MEI EN SEPTEMBER VORIG JAAR KWALITEIT IN STROOMGEULEN ONVERANDERD VLISSINGEN - De verbeterde kwali teit van het (zwem)waler in de Wester schelde en de monding van dc Wester schelde. zoals die bij dc metingen tus sen mei en september vorig jaar is ge constateerd. is voor een groot deel het gevolg van de zeergrote droogte. Daar door is er veel minder poldcrwater uit geslagen dan in voorgaande jaren en is er sprake geweest „van geringe afvoer van zoet water naar dc Westerschelde tijdens de extreem droge zonicr in dat jaar", liet rijksinstituut voor zuivering van afvalwater geeft die verklaring in een rapport over het bacteriologisch onderzoek van de recreatiewateren in Zeeland in 1976. Op die gegevens - op gedaan bij 45 monsterpunten - is de voor het toeristenseizoen verschenen folder over de kwaliteit van het Zeeuwse zwemwater in 1977 geba seerd. Bacteriologisch was het water op de on derzochte zwemplaatsen in de Ooster- schelde (11 punten) de Grevelingen <5 punten) en het Veerse Meer (5 puntem van een goede, gewenste kwaliteit In de omgeving van Tholen waren twee van de vier onderzochte plaatsen - Staven - isseen Gonshoek goed. de twee andere St Annaland en St Phtlipsland - wuren minder van kwaliteit maar nog wel aanvaardbaar als zwemwater Bij de monding en in de Westerschelde was de situatie vorig Jaar minder gunstig, al was de kwaliteit op alle meetpunten (20 stuks) zichtbaar beter dan vonge Jaren. Het RIZA-rapport signaleert bij een vergelijking, dat tussen 1973 en 1976 de „bacteriologische gesteldheid van het kustwater aan de badstranden steeds slechter werd In het Westerscheldegebled werd aan de hand van een serie metingen geconsta teerd dat alleen op de meest zeewaarts gelegen meetpunten - Cadzand Nieuw- vliet. Breskens. Nollestrand Vlissingen Zoutelandeen Westkapellehet waterde gewenste kwaliteit had. Op alle verder landinwaarts gelegen punten was de kwaliteit aanvaardbaar maar was ver betering wenselijk, behalve op de twee punten in de omgeving van Waarde (Brabantse persleidingi, waar het water de kwalificatie „verbetering dringend gewenst" krëeg. (/pptl verandering Bij dc analyse van de resultaten signa leert het rijksinstituut voor de zuivcr- iugvan afvalwater nu, dat er in de stroonigeuien van de Westerschelde nauwelijks of geen verandering in de coli-gehalten is geweest. Dal leidt men al uit dc resultaten van de onderzoe ken. die het RIZA al enige jaren in de stroomgeulen van de Westerschelde doet.Het rapport: „Dit betekent, dat in de stroomgeulen de bacteriologische gesteldheid van het water gedurende dc periode 1972 tot en met 1976 gemid deld over dc gehele Westerschelde weinig of niets is veranderd. De gecon stateerde verbetering in de bacteriolo gische gesteldheid van het kustwater aan de badstranden in de monding van de Westerschelde is derhalve niet toe te schrijven aan de bacteriologische ge steldheid van het Westerschelde water in de stroomgeulen." Daarbij wijst men erop. dat er in 1976 ..uitzonderlijk weinig regen ïsgevallen". „Dit betekent tevens, dat de uitgesla gen hoeveelheid polderwater minder is geweest dan in voorgaande jaren. Daar gebleken is. dat de toestand in de stroomgeulen van de Westerschelde niet noemenswaard Is veranderd, moet i Slot zie pagina 7 kolom 6) Bocrsma frank en vrij §W eekbladlnterviews met ministers worden de laatste jaren in Nederland met rode oortjes gelezen: men kan er heel wat uit leren. Zo vertelde Vrede ling in de begintijd van het kablnetrDen Uyl openhartig aan Vrij Nederland hoe hij over zijn collega's dacht met als aardig resultaat dat poli tiek Den Haag op zijn achterste benen stond. Boersma kwam nog niet zo lang geleden eveneens in de kolommen van Vrij Nederland voor, daarbij typerende bijzonderheden over zichzelf vertellend- Deze week is het opnieuw Boersma die de aandacht vraagt Rob Vermaas van De Tijd had een vraaggesprek met hem over de kabinetsformatie, een interes sant stuk waaruit blijkt dat de huidige minister van sociale zaken het op enkele punten niet eens is met het optreden van zijn fractie, in het bijzonder van de fractievoorzitter Vermoedelijk zal dit interview in PvdA-kring met een lichte glimlach zijn gelezen: de CDA-fractie kan nog niet zoveel discipline opbren gen dat zij althans tijdens de formatie periode de gelederen gesloten houdt Bij de christen-democraten in nieuwe for matie is het kennelijk nog wennen aan elkaar. ÜJnkele voorbeelden van Boersma- uitlatingen in De Tijd. Zoals bekend wil Van Agt maar men moet aannemen: namens de CDA-fractie) de werkgevers betrekken bij het fonds vermogensaan- wasdeling. Boersma daarover „Een motie van wantrouwen tegen de vakbe weging" Op een vraag van de intervie wer of de meerderheid van de CDA- fractie de gedachte van Van Agt deelt: „Dat weet ik niet. We hebben hier geen enkele stemming over gehad En daarom verrast het me ook zo dat dit punt kennelijk vanuit onze fractie zo sterk naar voren is gebracht." Weet Boersma het werkelijk niet? Is hij dan zo'n buitenstaander in zijn eigen fractie? Stelt hij zich niet op de hoogte terwijl het om een onderwerp gaat bij de voorbe reiding waarvan hij ten nauwste was be trokken? Zo naïef is hij toch ook weer niet? Interviewer Vermaas wijst hem er op dat Van Agt de PvdA-weigering om werkgevers in het fonds op te nemen 'dogmatisch' heeft genoemd Boersma: „Daar moet ik dan falikant van mening met hem verschillen." Over de CDA- fractie (waarvan hJJ zelf lid is): „Ik vind datdaar te weinig idee, inzichten begrip bestaan voor de vakbeweging. Er is zo aanmerkelijk meer begrip voor de boe ren." Uit alles blijkt datBoersma kenne lijk behoefte heeft om zich tegen zijn fractie (of een deel ervan) af te zetten Kritiek heeft hij ook op PvdA en D'66: blijkbaar vindt hij het nodig om daar over het een en ander te zeggen, ook al is Van Agt formeel woordvoerder van zijn fractie. Het maakt hem kriegel-zegt hij - dat de PvdA na het mislukken van de formatie-Den Uyl met het advies kwam dat het CDA het eerst maar eens moest proberen met de WD. En D'66 vindt hij vakbewegingsvijandig' Wat beoogt ei genlijkdeze bewindsman metdergelijke uitspraken? Wil hij de (in)formatie beïn vloeden? Moet dat dan niet via zijn frac tie. heeft hij daann niet ook spreek- en stemrecht? Vindt hij wellicht dat hij te weinig invloed heeft en probeert hij die te vergroten door middel van een inter view? Of denkt hij er gewoon niet over na en gaat hij er van uit dat hij als ieder willekeurig burger zo maar wat in het openbaar kan filosoferen overde kansen en moeilijkheden van de kabinetsfor matie? frontlijn Linisters dienen uitlatingen in inter views zorgvuldig te overwegen: voor hun uitspraken kunnen ze politiek wor den aangesproken. Dat is een grondre gel die het ministeriële bestaan niet al tijd makkelijk maakt. Deze regel wordt nog weerverzwaard na de kamerverkie zingen. namelijk In de periode waarin sommige bewindslieden een dubbele verantwoordelijkheid dragen, als minis ter en als kamerlid, beter nog- als lid van een kamerfractie. De politieke groepe ring waartoe zij behoren is op dat ogen blik meestal in moeilijke onderhande lingen gewikkeld over programma en samenstelling van een nieuw kabinet. De voorzitters van de fracties treden op als onderhandelaars bij dit beraad en fungeren tegelijkertijd naar buiten als woordvoerders van hun fractie. Daar door wordt de suggestie hooggehouden dat de onderhandelende fracties elk voor zich als een eenheid optreden. In een dergelijke situatie is het gebruike lijk en geboden dat individuele fractie leden - ook al zijn zij tevens minister - geen controversiële uitspraken doen naar aanleiding van fractieberaad. Doen ze dat wel dan lopen ze hun frac tievoorzittervoor de voeten, hetgeen al lerlei extra-moeilijkheden kan opleve- rea Bij de PvdA is in dit opzicht sprake van een voorbeeldige discipline: Van Thijn leidt de onderhandelingen en If tevens woordvoerder Zelfs Den Uyl zwijgt, althans naar bulten. In de afge lopen periode heeft hij alleen gesproken toen zijn formatiepoging mislukt was. tijdens de onderhandelingen echter trad en treedt uitsluitend de fungerend fractievoorzitter naar buiten op. Zo hoort het ook Minister en CDA- fractielid Boersma heeft van deze ge dragsregel blijkbaar geen last. hij praat frank en vrij met Tijd-redacteur Rob Vermaas en geeft aldus een markant In zicht in tegenstellingen tussen hem en zijn fractie De leider van de Boersma- vleugel kan kennelijk op eigen houtje opereren. Amusant, maar vreemd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1