ALBEDA CDA- INFORMATEUR t PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bestaande voorzieningen in de recreatie moeten zo veel mogelijk worden benut de krant van zeeland Opdracht: breuk lijmen GEVANGENISOPSTANDEN SPANJE BREIDEN ZICH UIT Patiënte dood na hersenbloeding WLLÜHJJlLi'A, Lijk gevonden in metro-bouwput in Rotterdam Dubbele moord in Duitsland 220e jaargang no. 164 Donderdag 21 juli 1977 i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De koningin heeft woensdag het CDA-eerste- kamerlid prof. dr. W. Albeda benoemd tot informateur. Prof. Al beda moet proberen de breuk in de formatie-Den Uyl te lijmen. Over de omvang van de opdracht van prof. Albeda lopen de me ningen uiteen: de PvdA vindt dat er alleen over de VAD gepraat moet worden, CDA en D'66 willen ook het sociaal-economisch beleid in de discussie betrekken. De koningin besloot tot de benoeming VanThijn ipvdalstaatophetstandpunt van prof Albeda, nadat zij de drie frac tieleiders van PvdA. CDA en D'66 voor een gezamenlijk gesprek op Huis ten Bosch bad uitgenodigd Dit staatkun dig vrij unieke initiatief was nodig om klaarheid te scheppen omtrent de sterk uiteenlopende adviezen die de drie frac tievoorzitters de koningin hadden ver strekt. De PvdA wilde een CDA- informateur (dr. Ruppert), het CDA een PvdA-informateur en D'66 een comité van wijze mannen óf een CDA- lnformateur. De fractievoorzitters kunnen zich alle drie verenigen met de aanwijzing van prof. Albeda als de man die de formatie van Den Uyl weer op gang moet bren gen. Onenigheid bestaat nog wel over de interpretatie van de ruim geformu leerde opdracht aan Albeda. Deze luidt: „Een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om de tijdens de formatie-Den Uyl gerezen meningsver schillen uit de weg te ruimen, opdat de formatie hervat kan worden". De vraag is of het volgende hete hangijzer, de omvang van de collectieve sector, ook tot de 'tijdens de formatie gerezen me ningsverschillen' behoort Of dat de op dracht beperkt is tot de VAD. drieduizend Hasj-vondst. boven drieduizend kilo, Rijkspolitie kan drukte nauwelijks aan, Inwoner van Bruinisse gedood bij Zle- rikzee. agent Zweden stationeert een narcotica-agent in de ambassade te Den Haag; Confe- renüe van Genève kan nog dit jaar wor den hervat; Boersma valt Van Agt af ir formatiegeschi edenis. uitspraak Waterschap wil uitspraak van gedepu teerde staten over het probleem rond de zuivering bij Wissenkerke; Nieuwbouw ls goedkoper dan aankoop en verbouw van de Goese 'Prins van Oranje'; Oost- burg probeert opnieuw grond in de in laag van Hoofdplaat te verkopen rustig Unliever-conüict nu ln rustiger vaarwa ter; Rotterdam wil steun van de regering voor de werkgelegenheid in het Rijn mond gebied. .Kleine' Europeanen zijn tevreden met hun bestaan. hackney NaUonaai hackneykampioenschap en twee topruiters naar 'Serooskerke', SK Lokeren beschouwt de wedstrijd tegen Manchester City in Hulst als een thuis duel. Henk Elzerman eerste schaap over de Zweedse zwemdam hoofdfiguren Hoofdpersonen ln de achtuende etappe van de Tour de France domme Joa chim. moedige Eddy en links Luis, AgosÜnho, een van de kleurrijkste figu ren ln de Tour; Fevenoords eerste fluil- concerten. werkvormen Texuele werkvormen ln hel Graven steen ie Zierikzee. kunst-radio- en tele visieprogramma's. strip waterverbruik De waterschappen verwachten een toe name van hel waterverbruik; beurs Snandên-economie. dat Albeda alleen het conflict over de VAD moet oplossen. Over het sociaal- economisch beleid, zoals door Den Uyl vastgelegd in zijn memo-H. is wel al een eerste gespreksronde gehouden maar er zijn nog geen conclusies uit getrokken of zwart op wit meningsverschillen gecon stateerd Van Agt daarentegen meent dat ook de omvang van de overheid suitgaven tot het pakket van Albeda behoort Hij vindt het veelbetekenend dat het woord VAD in de opdracht van de koningin niet voorkomt „De bespre kingen over memo-n waren vorige week in volle gang. Ik heb Den Uyl meege deeld dat met zijn voorstel inzake de overheidsuitgaven de economie niet ge zond te krijgen is", aldus Van Agt, daarmee aangevend dat ook dit onder deel nu geregeld moet worden wil een verdere formatiepoging van Den Uyl kans van slagen hebben. Van Agt sloot uitdrukkelijk uit dat er problemen als abortus, kernenergie en defensie aan de orde zouden komen. Hetzelfde geldt voor de zetelverdeling ROTTERDAM (ANP) - Het lijk van een Joegoslaaf is woensdagavond gevon den in een bouwput van de Rotter damse metro, op de hoek van het Eend- rachtsplein en de Rochussenstraat De politie wilde nog niets zeggen over de identiteit van de man, omdat de familie woensdagavond nog niet was ingelicht. Het is nog onbekend hoe de Joegoslaai om he t leven is gekomen. Wel staat vast dat het'lichaam sinds dinsdagavond in de bouwput heeft gelegen. Het lijk werd zo laatontdektomdater woensdag in de put niet werd gewerkt. en de rol van D'66 daarin. Hij gaf toe dat dat laatste wel tot een meningsverschil in de formatie heeft geleid maar. zei hij, bij de discussie van woensdagmiddag is dat punt niet aan de orde geweest Terlouw (d'66) bleek het met Van Agt eens te zijn dat Albeda ook onderwer pen buiten de VAD bij de kop zou kun nen pakken. ..Dat vergroot de kans van slagen van de formatie", aldus Ter- louw. In Den Haag wordt opgemerkt dat veel afhangt van de interpretatie die Albeda aan zijn opdracht geeft Na lezing van hetdossier van Den Uyl over de formatie zal Albeda waarschijnlijk eerst proce dureafspraken maken met de drie frac tievoorzitters. Van Thijn zei woensda gavond niet uit te sluiten dat de PvdA zal meewerken als Albeda verder gaat dan alleen de VAD en ook uitstapjes maakt naar de sociaal-economische problemen. Het gaat de PvdA echter te ver als Albeda gedetailleerde regelingen zou willen treffen op bijvoorbeeld het punt van de overheidsuitgaven. Dat hoort volgens de PvdA thuis bij het ver volg van de eerste formatiepoging van Den Uyl. Strijdbijl Den Üyl en Van Agt hebben de strijdbijl begraven voor wat betreft de uitleg van de gebeurtenissen van vorige week donderdag, die tot de breuk in de for matie hebben geleid. De beide politici hebben elkaar dinsdag een brief ge schreven waarin zij hun versie van bet beslissende gesprek van die middag nog eens uiteenzetten. Woensdagmiddag hebben de fractielei ders Van Thijn, Van Agt en Terlouw een gezamenlijke bespreking aan het con flict gewijd met als conclusie dat er nu maar een punt achter moet worden ge zet Het gesprek van woensdagmiddag tus sen de drie fractieleiders, een initiatief van Van Thijn, heeft 'sfeerverbeterend' gewerkt, al is het verschil van mening niet geheel uit de wereld geholpen. Den Uyl kon aan het gesprek niet deelne men omdat hij enkele dagen met zijn gezin op vakantie is gegaan. Den Uyl heeft overigens afgezien, met het oog op de verstandhouding tussen PvdA cn CDA, van zijn plan om in een nader rapport de juiste toedracht van de ge beurtenissen van de bewuste donder dag openbaar te maken. i Van onze correspondent) MADRID - De onrust in de Spaanse gevangenissen heeft zich over bet gehele land uitgebreid. Bijna alle gevangenen in Spanje hebben soiidariteitsmanlfestaties op de daken van de gevangenissen gehouden om de eisen van hun Madrileense colle ga's - volledige amnestie en de modernisering van de gcvangenisreglementen, die nog uit de vorige eeuw stammen - kracht bij te zetten. In tegenstelling tot dinsdag in Madrid, men- Bovendien eisen de gevangenen treedt de politie niet meer hardhandig op tegen de protesterende gevangenen De onderhandelingen tussen de advo caten van de gedetineerden van de Carabanchel-gevangenis ln Madrid en de Spaanse autoriteiten zijn woens dagmiddag vastgelopen De gedeti neerden eisen nu dat alle politieverster- king in en rondom de gevangenis wordt verwijderd en dat er geen disciplinaire maatregelen tegen hen worden eeno- De Amerikaanse inlichtingendienst CIA heeft in de jaren vijftig in het geheim experimenten uitgevoerd op vaak on wetende mensen, ajn methodes te vin den waarmee het menselijke gedrag kon worden beheerst. Dit blijkt uit do cumenten van de dienst die ivoensdag zijn vrijgegeven, overigens zwaar ge censureerd ln de papieren wordt voorts gesproken over manieren om iemand te vermoorden zonder een spoor achter te laten. De gevangene die dinsdag ernstig ge wond raakte bij een gewelddadige con frontatie met de politie in de Carabanchel-gevangenis, is in een Madrileens ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is zorgwekkend. Het aantal gewonde gevangenen in Madrid is zestien, zo wordt van be trouwbare zijde vernomen. Vierhonder dtwintig gedetineerden die niet aan de opstand meedoen, zijn woensdag naar andere inrichtingen gebracht. Vijfentwintig man oproerpolitie zouden ook verwondingen hebben opgelopen. Foto: Demonstrerende gevangenen op het dak van de Carabanchelgevangenis in Madrid. De koningin ontving woensdagmiddag op huis Ten Bosch de drie fractie-voorzitters i PvdA. D'66 en CDA> Foto Van Agt. Van ONDERZOEK VOORTGEZET ROTTERDAM (ANP) - i.et ziet er naar uit dat het instituut Acudent geen schuld heeft aan de dood van mevrouw P. J. Maat Door sectie heeft men kunnen vaststellen dat de vrouw is overleden aan een bijzondere vorm van hersenbloeding. Het onderzoek van justitie en inspectie van de volksge zondheid gaat nog door. Mevrouw Maat, 45 jaar oud en afkomstig uit Den Haag, was dinsdagochtend bij Acudent om enkele tanden en kiezen te laten trekken. De 74-jarige tan darts van het instituut verklaarde later dat de vrouw onwel was geworden, nadat hij haar een plaatselijke verdoving had toegediend. De vrouw werd naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht, waar zij twaalf uur later overleed. De officier van justitie, mevrouw A. G. Horvinus, ziet geen aanleiding Acu dent voorlopig te sluiten. De zaak is aan het rollen gekomen door twee politieagenten. Zij zagen bij het instituut een ambulance voor de deuren besloten polshoogte te nemen, aldus hoofdinspecteur Van Straten. Binnen werden de agenten te woord gestaan door iemand, die zich voorstelde als tandarts N. Hij verklaarde de vrouw te hebben behandeld. De recherche hoopt te kunnen vaststellen of de man. die inderdaad tandarts is. de waarheid heeft gesproken. Eén barst en niet meer §Deopdrachtaan de gisteren aangewezen informateur is opvallend beperkt. Albeda dient er uitsluitend voor te zorgen dat er alsnog overeen stemming komt tussen PvdA en CDA over de vermogensaanwasde- ling Zodra hem dat is gelukt, kan hij weer naar huis' op dat ogenblik moet Den Uyl het formaüewerk weer over nemen. Voor elk der dne partijen die tot nu toe in het formatieberaad zijn be trokken. is Albeda acceptabel. Begrijpe lijk. In de eerste plaats is hij een man die meermalen heeft getoond over kwalitei ten als bemiddelaar te beschikken, voorts onderhoudt hij goede relaties met de vakbeweging en tenslotte heeft hij gevoel voor politieke verhoudingen, hij is senator. Al die hoedanigheden zal hij overigens hard nodig hebben. Het gaat immers bij dit VAD-geschil niet primair om menigsverschillen tussen mensen, maar om uiteenlopende maatschappij-visies. Daarbij zijn niet alleen politieke partijen in het geding, maar ook de partners in de sociaal- economische politiek, in het bijzonder de vakbeweging, een element waarop de PvdA sterk hetaccentlegt. Metname in dit opzicht is Albed a een goede keus. En het gevoel voor politieke realiteit dat hem algemeen wordt toegedacht, kan hem te stade komen als hij zijn overleg partners moet herinneren aan de par lementaire krachtsverhoudingen. Dat zal hier en daar wel eens nodig zijn. LJe thans gevonden constructie - een beperkte opdracht aan een CDA- informateur - is vermoedelijk op dit ogenblik de enige die voor de PvdA aan vaardbaar ia Daar betoogt men immers dat het CDA Den Uyl de stok tussen de benen heeft gegooid en dat daardoor deze formateur is gestruikeld. Naar het oordeel van de PvdA moet eerst maar eens die stok worden weggehaald voor men verder kan gaan. Alleen daar voor is Albeda inge huurd en voor niets anders, ook al sug gereert men in Den Haag vagelijk iets anders. Zou de infor mateur namelijk een bredere opdracht hebben gekregen, dan zou daarmee stil zwijgend zijn erkend dat Den Uyl niet in staat wordt, geachtom zelf de baas voor zijn nieuwe kabinet te leggen Vanzelf sprekend ïseen dergelijk gezichtsverlies voor de formateur onaanvaardbaar. Vandaar dat Albeda maar één barst mag lijmen en niet meer. Een gang van zaken die weliswaar begrijpelijk is, maar die tevens duidelijk maakt hoe verkeerd het is geweest destijds direct een formatie-opdracht te verstrekken zonder dat daaraan een goed benutte informatie-periode was voorafgegaan. Daarbij kwam nog dat Den Uyl een ei gen methode ontwikkelde, namelijk een werken in fasen zonder eerst een totale inventarisatie te maken. Men moet aannemen dathij na het lijmen met deze methode zal doorgaan, daarbij echter opnieuw het risico lopend dat er op ze ker moment weer een lijmer aan te pas moet komen. Het is bijvoorbeeld denk baar datmen het nieteens wordt over de regeling van de abortus: moeterdan een figuur uit de sociaal-medische sfeer worden bijgehaald om de formatiekar weer in het spoor te krijgen? En dan pra ten we nog niet eens over moeilijkheden rond rond de defensie en de kernenergie. RAAD VOOR DE ARBEIDSMARKT NAAR AANLEIDING ETI-RAPPORT WERKGELEGENHEID EN RECREATIE IN RECREATIE BIJNA 7 PCT VAN ARBEIDSPLAATSEN MIDDELBURG-De Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt vindt, dat de be staande voorzieningen in de recreatie zo veel mogelijk benut moeten worden. Dat is met name te bereiken door een betere bezetting van de accommoda ties in het voor- en naseizoen. Daarbij heeft men vooral het oog op de posi tieve gevolgen, die dal voor de perma nente werkgelegenheid zou hebben. De raad voor de arbeidsmarkt merkt dit op als reactie op een rapport, waarin hel ETl in opdracht van de raad de ef fecten van de werkgelegenheid in de Zeeuwse recreatie onder de loep heeft genomen. In dat rapport stelt het ETI het aandeel van de recreatie - direct cn indirect - op bijna zeven procent van het totale arbeidsvolume in Zeeland, men komt op jaarbasis tot een totaal van 6950 arbeidsplaatsen. Voor de verdere ontwikkelingen van de recreatie m Zeeland in relatie tot de werkgelegenheid vindt de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt het van belang: dat er bij de situering en de opzet van recreatieprojecten - ook in de water sport - gestreefd wordt naar beperking van de kostprijs. „De prijs van de ver- blijfsaccommodatie kan een sleutel vormen voor het al of met bezetten van een slaapplaats en de daaraan verbon den effecten voor het arbeidsinkomen." zo wordt gezegd: dat er economisch met de ruimte wordt omgesprongen, zowel met het oog op de kostprijs als op de planologie „Een ge forceerde uitdunning van kampeerter reinen zal prijsverhogend werken en de druk tot aanleg van nieuwe terreinen verhogea Uiteindelijk zou de werkgele genheid negatief beïnvloed worden." zo zegt men. dat wordt gelet op de omstandigheid, dat in dunbevolkte delen van Zeeland met beperkte economische vooruitzich ten de effecten van het arbeidsinkomen een grotere betekenis kunnen hebben, vooral bij kleinschalige projecten. Men verwacht, dat de minder guntige neven effecten van een recreatieve ontwikke ling daar het minst storend zijn: dat de verschuiving ln de belangstelling naar zomerwoningen voor verhuur en appartementen voor verhuur in de ga ten moet worden gehouden „Een derge lijke ontwikkeling betekent een groei van de permanente werkgelegenheid ten koste van de seizoenwerkgelegen- heid." aldus de raad. dat de bestaande regionale onderne mingen - individueel of gezamenlijk - zoveel mogelijk betrokken worden bij de ontwikkelingen in de recreatie; men denkt, dat kleinschalige uitbreidingen daartoe de beste kansen bieden. Tegen die achtergrond stemt de Zeeuwse raad voor de arbeidsmarkt in met een aantal aanbevelingen in die geest uit de recente recreatiediscussie nota. Die instemming geldt onder meer de uitspraak voorlopig geen nieuwe verbfijfsprojecten in voorbereiding te nemen, te streven naar een zo hoog mo gelijke gebruikswaarde van de ruimten voor de openluchtrecreatie, opvoeren van het gebruiksrendement van de aanwezige recreatiegebieden, voorra-g geven a aan accommodaties voor ver huur voor een kortere periode, bijzon dere aandacht voor terreinen, die op ..non-profit" basis worden verhuurd (,roie betekenis D«- raad voor de arbeidsmarkt conclu deert uit het ETIrapport, dat de ge combineerde impuls van verblijfsre- creatie, Belgisch kooptoerisme en da grecreatie voor Zeeland van grote be tekenis is, „mede door de indirecte ef fecten op inkomens en werkgelegen heid". Men signaleert, dat er bij het verblijfstoerisme -afhankelijk van de accommodatïevorm - grote verschillen zijn in effecten op de arbeidsmarkt, vooral in de verhouding tussen „vaste" en seizoenwerkgelegenheid. Als nade lig element in de werkgelegenheid in de recreatie noemt de raad het grote aan tal seizoen- en hulpkrachten, dat nodig is en waarvan slechts een deel een dui delijke band heeft met dc beroepsbe volking. Het ETI-rapport schat, dat bij een aan tal toeristische overnachtingen van 10.7 miljoen het arbeidsinkomen berekend t Slot zie pagina 4 kolom 1 fiantlijn De. 'eze gang van zaken rond de kabi netsformatie doet denken aan het eerste hoofdstuk van Dickens' David Copper- field. De held van het verhaal staat op het punt ter wereld te komen, maar haast zich met, hetgeen tante Betsy Trotwood zeer verdriet. De ter assisten tie ontboden dokter Chillip raakt door haar optreden min of meer van streek en weet op haar vorsende blik slechts te antwoorden „Wij vorderen langzaam, mevrouw Een goede zin, ook voor deze kabinetsformatie: Albeda nu aangewe zen ais informateur, 'we vorderen lang zaam. mevrouw.' Ais hij hetzelfde resul taat weet te bereiken als bij Copperfield de eerbiedwaardige dokter Chillip. dan komt er nog wei een kabinet. In 1957 promoveerde de informateur aan de Vrije Universiteit op een dissertatie over de rol van de vakbeweging in de maat schappij. In dit proefschrift toonde hij zich een man zonder starre dogma's, een houding die hij sindsdien niet heeft ge wijzigd. In een later geschrift over het zelfde onderwerp wees hij erop dat in de moderne maatschappij een collecti visme kan optreden, die zich uit m staatsalmacht. Maar waarschuwend voegde hij er aan toe: „Er is ook een collectivisme denkbaar, dat zich uit in de heerschappij der massorganlsaties." De auteur van deze schone zin moet nu proberen de VAD een plaats te geven in het niet geringe spanningsveld tussen deze colleetivismen, daarbij echter te vens rekening houdend met de indivi duele werknemer Het zal hem nietmee- vallen: het wordt langzaam-vorderen geblazen. DUSSELDORP (DPA) - Dc 36-jarige ex-gedetineerde Rainer Sturm heeft twee jonge vrouwen vermoord en in een bij een van de lijken gedeponeerd briefje gedreigd meer mensen te zullen vermoorden als de autoriteiten een tot levenslang veroordeelde moordenaar Olto Bartel niet vrijlaten, zo heeft de officier van justitie in Wuppertal woensdag meegedeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1