PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VAN AGT WEIGERT FORMATIEOPDRACHT sr Nederland mag nog wat haring vissen minikrant Pijlerconstructie van stormvloedkering in de Oosterscheldemonding wordt aangepast gm VISSERSNAAR HEBRIDEN Koningin raadpleegt vandaag de fractievoorzitters vandaag TOTALE HOEVEELHEID 15.000 TON Nederlander rookt minder Tandarts duurder Krulspelden op straat taboe pagina 220e jaargang no. 162 Dinsdag 19 juli 1977 Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voor v advertenties ZO^ 'Van ome ■parlementaire redactie OEN HAAG - Koningin Juliana raadpleegt vandaag opnieuw de fractieleiders van PvdA, CDA, VVD en D'66 om een oplossing te vinden voor de impasse, waarin de vorming van een nieuw kabinet maandag terecht is gekomen door de weigering van CD A-fractieleider rar. Van Agt om een regering te vormen van CDA en WD. Van Agt en het CDA vinden dat, ondanks de vorige week mislukte formatiepoging van Den Uyl, eerst geprobeerd moet worden om toch een regering van PvdA en CDA te vormen. Van Agt kreeg maandagmiddag in een combinatie heeft in de tweede kamer gesprek met de vorstin de opdracht 'een kabinet te vormen dat geacht mag worden op een meerderheid in het par lement te kunnen steunen'. Zij gaf daarmee gehoor aan de adviezen die zij vrijdag kreeg van de fractieleiders van Akkoord PvdA. WD en D'66. De CDA-Ieider slechts 77 zetels, twee meer dan de helft. CDA en PvdA daarentegen kunnen re kenen op 103 kamerzetels, plus de acht van D'66. - Van Agt zei duidelijk dat zijn weige- 0|>" fins niet betekent dat hij een opdraeht -x»t>tr->or »n zoals die van gisteren 'niet voor altijd en onder alle omstandigheden' van de hand heeft gewezen. Maar hij zal hem pas aanvaarden indien echt gebleken is („En dat hoop ik niet") dat tussen socia listen en christen-democraten geen en kel akkoord te sluiten valt. waarmee beide kunnen leven. Indien de CDA-leider vandaag opnieuw bij de koningin wordt ontboden, zal hij haar hetzelfde advies geven als vorige week vrijdag: de benoeming van een in formateur uit socialistische kring, die moet proberen de weg te effenen voor een regering van CDA en PvdA, even tueel met D'66. Van Agt noemde zijn weigering overigens 'geen handreiking naar de PvdA, daar is geen enkele aan leiding voor'. De opstelling van het CDA is, zo zei hij, 'louter rationeel en consis tent'. De weigering van de christen democratische voorman heelt koningin Juliana overigens in een moeilijk parket gebracht. De socialisten voelen zelf na melijk niets voor de benoeming van een socialistische informateur. Fractielei der Ed van Thijn verklaarde eerder zelfs elke PvdA'er die voor zo'n benoeming gevraagd zou worden de aanvaarding daarvan af te zullen raden. De PvdA- fractie bekrachtigde deze opstelling maandag nog eens. De PvdA wijt het mislukken van de formatiepoging van Den Uyl aan het CDA en het CDA dient dan ook maar voor een oplossing te zor gen. Gezien de weigering van Van Agt en de afwijzende houding van de PvdA, staan de koningin slechts beperkte moge lijkheden ten dienste. Zij kan alsnog een christen-democratische informa teur benoemen (die moet zien toch met de socialisten tot een akkoord te ko men) of haar toevlucht nemen tot uit mensen van meerdere partijen (CDA, PvdA?) bestaande (in- (formatiekoppeis. Van Agt liet zelfs maandag doorschemeren een forma tieopdracht voor een CDA-PvdA- regering niet op voorhand af te wijzen. dracht niet te hoeven aanvaarden. Op een persconferentie zei Van Agt maandagavond dat hem uit het gesprek met de koningin was gebleken dat haar eerste gedachten uitgingen naar een kabinet van CDA en WD. al viel dat uit de opdracht niet direct af te lezen. Voor zo'n formatieopdracht voelt Van Agt in dit stadium echter niets. Hij herhaalde zijn ook vrijdag jl. gedane opvatting dat m Den Uyls formatiepoging niet het uit erste is beproefd. ..Den Uyl heeft mijns inziens zijn op dracht ontijdig teruggegeven", zei Van Agt ook nu weer..De vrijdag uit de rails gelopen trein dient in de rails te worden geplaatst, omdat wij vinden dat die trein het doel moet bereiken". Volgens de CDA-voorman kan een kabinet van CDA en WD bovendien niet steunen op de brede parlementaire basis, die ge wenst is voor het oplossen van de grote sociaal-economische problemen waar voor ons land in de komende jaren ge plaatst wordt. De CDA-VVD- hersenbloeding twist Terlouw kiest Den Uyl in twist met Van Agt, PAGINA 7 aanslag Bomaanslag op 'Radio Madrid' PAGINA 8 wens huilen twintig Europese kunst, een beeld van de jaren Twintig in Berlijn: kunst: radio- en tele visieprogramma's. strip PAGINA 11 geen herstel Den Uyl te voldoen, had moeten aan vaarden'. Hij vreesde dal door 'het ge doe' van de afgelopen maanden de vorming van een nieuwe regering, en dus de aanpak van werkloosheid en in flatie, nog lang op zich kan laten wach ten. ..Diepe verdeeldheid bestaat over die aanpak tussen PvdA en CDA. Een kabi net weliswaar steunend op een kleine meerderheid in de tweede kamer, maar eensgezind en vol onderling vertrou wen, kan deze problemen beter aan pakken dan een monsterverbond van partijen die principieel van inzicht ver schillen en elkaar in wezen wantrou wen". aldus Wiegel. Fractieleider Terlouw van D'66 zei maandagavond dat Van Agt zijn op dracht beter had kunnen aanvaarden Zijn afwijzing druist volgens de demo cratische leider in tegen de meerderheid van het parlement en de wensen van de koningin. Terlouw zelf vergrootte maandag de onduidelijkheid voor de koningin door met een herzien advies te komen. Pleitte D'66 vrijdag nog voor de be noeming van een christen democratische informatie die naar een CDA-VVD-regering moest streven, maandag liet Terlouw de vorstin per brief weten meer heil te zien in een commissie van drie, een soort 'commissie-van-goede-diensten'. die moet proberen de meningsverschillen tussen PvdA en CDA over de vermo- gensaanwasdeling uit de wereld te hel pen. Aangezien D'66 vindt dat er toch een centrum-links kabinet moet komen, zou een commissie van politici uit PvdA. CDA en D'66 volgens Terlouw goede diensten kunnen bewijzen. Lie commissie zou moeten bestaan uit wijze mannen die het vertrouwen genie ten van de drie partijen en bovendien enige afstand van het politieke gehar rewar van de laatste tijd over de VAD hebben Indien zo'n commissie erin ge slaagd is om de problemen weg te ne men. zou de oorspronkelijke forma tieopdracht (van Den Uyl) afgerond kunnen worden, zo dacht Terlouw. CDA-leider Van Agt zei maandagavond dat Terlouws voorstel 'getuigt van verbeeldingskracht'. PvdA-fractieleider Van Thijn *i maandag weinig in Terlouws voorstel te zien. Volgens hem is voor de PvdA de H-ij dC VAdD Minister Van der stee van landbouw begroet de Ierse minister voor visserijzaken diepgaande Brian Lanihan bij het begin van de vergadering van de EEG-ministers van land bomc. maandagochtend in Brussel bereikt. Hij sprak principiële verschillen. BRUSSEL (ANP) - Nederlandse haringvissers zullen dit jaar, met inbegrip van wat ze al gevangen hebben, in totaal een kleine 15.000 ton haring kunnen vangen. Dat is de uilkomst, aidus de Nederlandse minister van landbouw, mr. Fons van der Stee, van het beraad van de landbouwministers, maandag in Brussel. Vorig jaar ving Nederland nog 45.000 ton haring, maar in 1968 was de Nederlandse haringvangst nog 169.000 ton. Tot en met 30 september van dit jaar. zo zijn de Europese ministers van land bouw maandag ln Brussel overeenge komen, zal er een gemeenschappelijk visverbod op haring voor de Noordzee gelden. Maar ten westen van Ierland zal Nederland voor l september (daar geldt een visverbod van 1 september tot 31 december van dit jaar) nog 8.333 ton ha ring mogen vangen. Voor Nederlandse haringvissers is daar de grootste portie gereserveerd, want het totaal aan ha ring dat daar nog gevangen mag worden is 15 000 ton. Nederland zal ook nog 3.000 ton ten westen van Schotland mo gen vangen. Die vangst mag gebeuren met ingang van 20 juli. De raad heeft voorts het besluit geno men dat voor eind september de Euro pese commissie (dagelijks bestuur van Wiegel WD-leider Hans Wiegel, die Van Agts weigering betreurt, zei maandag dat Van Agt 'weggelopen is voor de ver antwoordelijkheid die hij, na zijn wei gering om aan de eisen van formateur DEN HAAG lANP) - Het verbruik van sigaren en sigaretten in Nederland is vorig jaar gedaald. Volgetis de jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek werd in 1976 per hoofd van de bevolking 1637 sigaretten gerookt, ruim 100 minder dan in 1975 toen een gemid deld verbruik van 1751 werd genoteerd. In 1974 gingen 1727 en in 1973 1742 siga retten per hoofd van de bevolking in rook op. Ook het verbruik van sigaren daalde. In 1976 was dit per hoofd van de bevolking 86 tegen 88 in 1975. DEN HAAG (ANPi - Uit de haven van Schevenmgen ts maandagochtend het eerste visserschip vertrokken naar de Hebriden. waar vanaf 21 juli volop haring mag worden gevangen. In de loop van maandag op dinsdagochtend vroeg zullen uit de havens van Scheveningen en IJmutden totaal nog 30 tot 40 haringschepen naar de wateren ten westen van Schotland vertrekken. De voorzitter van de redersvereniging voorde Nederlandse zeevisserij, N. Par- levliet. heeft dit maandag meegedeeld. Aanvankelijk waren de reders van plan hun vissers za terdagochtend naar de Ierse wateren te laten uitvaren. Maar nadat minister Van der Stee na de maatregelen van de Ierse regering de Nederlandse reders had aangeraden met bij Ierland te gaan vissen, besloten de reders hu n schepen maandag pas uit te laten varen. Ierland vaar digde eind vorige week een totaal vangstverbod op haring uit in een gebied van 50 zeemijl uit de Ierse kust, met ingang van aanstaande woensdag. de EEG) definitieve voorstellen op ta fel moet leggen voor een intern visse rijbeleid voor de gemeenschap. Dat be leid moet dan met ingang van 1 januari volgend jaar van toepassing worden, zo sis de bedoeling. Een eerste debat op ministerieel niveau over deze voorstel len zal plaatsvinden op 10 en 11 oktober in Luxemburg. Een tweede speciale visraad is voorzien voor 24 en 25 okto ber. De oplossing die er voor Nederland uit de bus gekomen is. is 'niet bevredigend aldus de Nederlandse minister, maan dagavond in Brussel. „Maar toch zijn de compromissen die er tenslotte gesloten werden mij zeer meegevallen", zo zei hij Ierland Ierland wil een gewijzigde visserijpoli- tiek gaan voeren nu het inzake de maatregelen die het trof de kous op de kop gekregen heeft van het Europese hof van justitie in Luxemburg. Naar in Brussel verluidt, wil Ierland nu voornamelijk twee maatrtegelen: de ha ringvangst moet rond Ierland verboden blijven (met uitzondering misschien in de zee ten noordoosten van Ierland). Verder moeten er voorsxehriften komen inzake de maaswijdte van net ten. voornamelijk voor de visvangst op platvis. Voor nieuwe maatregelen heeft Ierland overigens, volgens de uitspraak van het Europese hof in Luxemburg, de toestemming van de Europese commis sie nodig. DEN HAAG (ANP) - Tandarts specialisten en particuliere tandartsen mogen hun tarieven met twee procent verhogen. Dc minister van economi sche zaken en de staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne hebben hiermee, na overleg met de Ne- derlandsche Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde (NMBT) in gestemd. Deze wijziging van de prij- zenbeschikking medische hulp aan particuliere patiënten 197" is in de Staatscourant van maandag gepubli ceerd, aldus een medeling van hel mi nisterie van economische zaken. List, bedrog en mensenlevens §JL ijdens de Russische vlieg tuigkaping, die vorige week op het vliegveld van Helsinki eindigde, eisten de kapers een klein toestel om daarmee naar Zweden te kunnen vliegen. De Finse regering liet daarop een Cesna naast de gekaapte Toepolev plaatsen om aldus aan te geven dat deze eis kon worden ingewilligd. Achteraf is echter meegedeeld, dat het geen moment in de bedoeling had gelegen om de kapers met deze Cesna te laten vertrekken. Het neerzetten van het bewuste toestel was alleen een poging tot misleiding van de overvallers geweest. Dit bericht was voor ons aanleiding om nog eens de ka merdebatten na te slaan over de gijze lingen in Bovensmilde en Vries. Wfj meenden ons namelijk te herinneren dat de Nederlandse regering - kennelijk in tegenstelling tot die van Finland - de mogelijkheid van misleiding zonder meer van de hand had gewezen. Raad pleging van de kamerhandelingen be vestigde deze veronderstelling Tot de ■grondgedachten' die het beleid van de regering.hebben bepaald en behoren te bepalen" rekende de minister ran Justi tie het beginsel 'geen bedrog'. Van Agt noemde dat een 'zeer belangrijk begin sel'. Hij zei er dit van- ..Wij hebben op alle mogelijke manieren ons willen ont houden van wat list en bedrog zou zijn. De regering heeft geen toezeggingen ge daan die zij later niet zou zijn nageko men Jji de tweede wereldoorlog werd aan beide zijden het element 'misleiding' als een belangrijk strategisch wapen be schouwd. De afgelopen jaren is daarover meer naar buiten gekomen, vooral om dat allerlei geheime oorlogsarchieven voor onderzoekers toegankelijk zijn ge worden Zo is vorig jaar in Engeland een boek verschenen over de strategie van de misleiding tijdens de tweede wereld oorlog. een om vangrijke studie van rond negenhonderd pagina's, geschre ven door Anthony Cave Brown, een boek met een merkwaardige titel: 'Bo dyguard of lies', een lijfwacht van leu gens. Deze titel is ontleend aan een op merking van Churchill tijdens de confe rentie van Teheran in 1943. Op dat mo ment werd besproken hoe aan geal- llèerde kant de invasieplannen voor Normandiè zo goed mogelijk konden worden gecamoufleerd. Bij die gelegen heid riep Churchill uit: ,.In wartime truth is so precious that she should al ways be attended by a bodyguard of lies", in oorlogstijd is de waarheid zo dierbaar dat zij altijd door een lijfwacht van leugens moet worden bewaakt. Daarmee doelde de Britse premier op de strategie van de misleiding: het wekken van verkeerde indrukken bij de vijand en wel op een zodanige manier dat hij er zijn plannen op aistemt. Deze mislei ding heeft bijvoorbeeld een belangrijke rol gespeeld in de beslissende slag tus sen Montgomery en Rommel in Noord-Afrika. Er zijn daarvoor allerlei methoden mogelijk, zoals het opstellen van tank-dummies, waardoor de vijand de indruk krijgt dat er sprake is van een grote wapenconcentratie. In de meeste gevallen echter werden ingewikkelde technieken toegepast, zo gecompliceerd en tevens zo echt dat de geallieerden er voor moesten waken dat hun eigen commandanten er niet in tuinden. Cave Brown geeft daarvan in zijn boek opval lende voorbeelden. Aldus werd de wer kelijkheid van de geallièerden be schermd met 'list en bedrog', met een lijfwacht van leugens, meestal met als doel op korte termijn het sparen van mensenlevens aan eigen kant. maar met op lange termijn als doel de gealieerde overwinning. De GEEN PIJLERS OP PUTTEN MEER, MAAR PIJLERS UIT EEN STUK MOGELIJK BRUG NAAR BOUWDOK BIJ DAM VAK DEN HAAG/VLISSINGEN-Op voorstel van de rijkswaterstaat heeft minister Westerterp besloten de constructie van de pijlerdam in de Oosterschelde aan te passen. Het gaat daarbij met name om een andere fundering van de storm vloedkering in de bodem van de Oos terschelde. Tot voor kort dacht rijks waterstaat aan een constructie van pijlers-op-putten. Het verdere onder zoek heeft duidelijk gemaakt, dat het beter is pijlers-uitcën-stuk te gebrui ken. Die zullen in hun geheel worden gemaakt in een van de twee bouwdok- ken in het midden van het damvak. dat halverwege de Oosterscheldemonding al klaar is. Ook de bouwdokken zijn daar gereed, omdat ze in het oorspron kelijke afsluitingsplan waren opgeno men om er de sluitcaissons te maken. Die aanpassing van de constructie van de pijlerdam heeft tot gevolg: - dat in de Schelphoek niet de onderdelen voorde pijlerconstructie worden gemaakt, zoals debedoeling was. De haven blijft wel werkhaven. maar wordtnu niet be nut voor de betonbouw; - dat rij kswaterstaa t bestudeert of men voor hettransport van mensen en mate riaal naar het bouwdokin de Ooster scheldemonding bij de damaanzet een brugvan drie kilometer lengte moet bouwen of een,.veerdienst" moet inzet ten. Daarover wordt inde loop van vol gende maand een beslissing genomen. - dat ook het ontwerp voor de catama ran (het hefschipvoor de pijlerconstruc- ties en de putten) moet wordenaange- past Dat schip krijgt nu vier poten. Het wordt ingezet voor het transport van de completepijler en kan op de plaats van bestemming als..hefeiland" fungeren Van de kant van rijkswaterstaat ver klaarde men desgevraagd, dat nog niet is begonnen met werkzaamheden om de Schelphoekhaven in te richten voor de produktie van de pijler-elementen Dat zou na de bouwvakvakantie gaan ge beuren. maar wordt nu achterwege ge laten. Omdat de produktie van de pij lers verhuist naar het bouwdok bij het damvak in de monding van de Ooster schelde krijgt men te maken met gro tere transportkosten voor mensen en materieel. ..Bij de Schelphoek zat je aan de vaste wal. de aanleg van een brug naar het bouwdok is duurder dan het inzetten van een veerboot, maar dat kun je terugverdienen in de reistijden.Het. probleem is. dat we nog niet precies we ten waar de ongeveer duizend bouw vakkers vandaan zullen komen, zo zei men bij rijkswaterstaat. Daar liet men weten, dat de extra kosten voor een eventuele brugverbindmg ongeveer zijn weg te strepen tegen het feit. da ter geen kosten moeten worden gemaakt om de Schelphoekhaven geschiktte maken voor de pijlerproduktie. Financieel ge zien heeft men de indruk, dat deze opzet gunstiger uitkomt dan de oorspronke lijke planning met Schelphoek als pro- duktiepiaats voor betonstukken. Kuipen De belangrijkste aanpassingen van het ontwerp voor de stormvloedkering staan in het tweede voortgangsrapport over de Oosterscheldewerken. dat mi nister Westerterp heeft aangeboden aan de vaste commissie voor verkeer en wa terstaat uit de tweede kamer. Het gaat daarbij met name om de aanpassing van de pijler-op-put. tot pijler-uit-één-stuk. Het ontwerp van de pijler-op-put- constructie ging ervan uit. dat men in open zee betonnen putten met daarop stalen kuipen plaatste, die dan zouden worden drooggemalen. In de droogge- zette kuip zou op een diepte van vij fentwintig meter een ploeg mensen aan het werk gaan om de verbinding Tussen pijler en put tot stand te bren gen. De bouw van zo n complete put- pijler constructie zou ongeveer drie maanden duren. In die periode Is de kuip blootgesteld aan de krachten van wind en water. Dit brengt zekere risico's met zich mee voorde werkers in de kuip. Ook de kwaliteit van de verblndings- constructie zou afhankelijk zijn van deze werkomstandigheden. Minder risico De thans ontworpen pijlerconstructie vermindert deze risico's aanmerkelij. Het aantal handelingen voor het plaat sen van een pijler in de stroomgeulcn wordt beperkt tot circa drie dagen, waarna de verdere afwerking een tot twee weken vergt. Rekening houdend met onwerkbare dagen komt dit neer op de plaatsing van dertig pijlers per jaar. In totaal zijn voor de drie stroom- geulen ongeveer tachtig pijlers nodig. De kortere werkduur in deze geulen be tekent - zeker onder ongunstige weer somstandigheden - meer veiligheid f Slot sie pagina 6 kolom 3i Nederlandse houding ('geen be drog') is bijzonder nobel, maar in het licht van het voorgaande vragen we ons af of zij wel in alle consequenties kan en moet worden toegepast. Een gijzeling als in Bovensmilde en Vries is namelijk een vorm van oorlog, dat wil zeggen een toestand waarin allerlei strategieën moeten worden overwogen De deelne mers aan een gijzeling passen eveneens diverse methoden toe. zjj vooral voelen zich m oorlog. Ze zijn gewapend, treden op als soldaten, strijdend voor watzij als hun gerechtvaardigde zaak beschou wen Het systeem, waartegen zij hun strijd richten, is daardoor gedwongen dezelfde wapens en methoden te over wegen. In de meeste gevallen blijkt bij voorbeeld politie-optreden onvoldoen de. er moet een beroep op speciaal leger eenheden worden gedaan En ais uiter ste middel wordt hetzelfde geweld toe gepast als in een oorlog, zoals Vries en Bovensmilde duidelijk hebben aange toond- Met andere woorden: de regenng achtte in dit geval toepassing van mili taire middelen - met alle risico's vandien verantwoord en geboden, echter met uitzondering van één specifieke metho de. die van de misleiding. 'Geen list» geen bedrog.' aldus Van Agt. Maar ge wapend optreden - of om het wat cruèr te zeggen: doodschieten - mocht wel. Is dat nu niet Inconsequent? Zouden tegenover niets ontziende kapers - op dat moment een reéle 'vijand' - list en bedrog niet mogen worden toegepast als daarmee mensenlevens kunnen worden gespaard? Het zou zinvol zyn als over deze vraag van ethiek nog eens na der zou worden gediscussieerd ln Neder land In Finland huldigt men tn leder geval andere opvattingen dan hier. Bij"de verkeerschaos van het afgelo pen weekeinde in Beleren zijn volgens het Beierse ministerie van binnen landse zaken 27 mensen omgekomen. Het weekeind daarvoor waren heter2R

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1