Suikerunie neemt in najaar Van der Have geheel over Ontwikkelingen zenderpark Wereldomroep worden nauwlettend in het oog gehouden Brand verwoest duinbegroeiing BUREAU MEETKUNDIGE DIENST RIJKSWATERSTAAT VERHUIST NAAR 'S-HEER-ARENDSKERKE Schepen Thor Line worden op Scheldepoort 'verlengd' PZC/P opgelicht almanak Buit 25 mille bij inbraak in kledingzaak PERSONEEL IS VOLLEDIG AKKOORD Souburger (90) voor 450 gulden SOUBURG - Een met een Duits accent sprekende man heeft maandag de 90- jarige heer W. uit Souburg voor circa 450 gulden ppgelicht. De man stopte met zijn auto voor de woning van de heer W. en zwaaide en kele keren naar de bejaarde. Daarna belde hij aan en vertelde de heer W„ na dat deze had opengedaan, dat hij vanal Schiphol verder met het vliegtuig moest. In zijn auto had hij enkele spul- len liggen waarmee hij bij de douane waarschijnlijk moeilijkheden zou krij gen. Hij bood ze daarom de heer W. aan voor 500 gulden. De Souburger ging op het aanbod in en betaalde het bedrag contant waarvoor hij in ruil enkele do zen kreeg Hierna vertrok de man weer Toen de heer W. de dozen daarna opende bleken ze een barometer en een 'bestek' te bevatten, bij elkaar niet meer dan 50 gulden waard. Het enigste signa lement dat de heer W. kon geven was dat de man 23 tot 25 jaar oud is en een grijze broek en een truitje droeg ZEEUWSE Benelux Van tijd tot tijd praten ice er wel eens over hoe goed hel is dat er Europese samenwerking is Organisaties als EEG NAVO en de Benelux zijn be kende klanken geworden in het spraakgebruik en mogen zich ver heugen m een brede, algemene be langstelling. Dachten we. Maar we dachten fout. Want toen één onzer collega's een telefoongesprek wenste te voeren met een functionaris op een kantoor van de Benelux in Brussel, de orga nisatie waarin Belgen. Nederlanders en Luxemburgers zo harmonieus met elkaar samenwerken, kwam hij voor een verrassing te staan. Hij had het inlichtingennummer van de PTT ge draaid en vroeg om het nummer van de Benelux in Brussel. Stilte aan de anderezijde van de lijn. De Benelux te Brussel, alstublieft Andermaal stilte. En toen. opge lucht'Is dat een garagebedrijf?' 'Nee. het is het samenwerkingsver band van Belgie. Nederland en Luxemburg'sprak onze collega. 'Toch heb ik tn het telfoonboek van Brussel hier een garagebedrijf dat zo heet', hield men bij de PTT halsstar rig vol Met vereende krachten zijn onze col lega en hel inlichtingennummer er tenslotte toch uitgekomen. Maar het was met helemaal de schuld van de PTT. Want hoe stond de nadrukke lijk tweetalige Benelux in het Brus selse telefoonboek0 Onder de Uvan Union Economique. VLISSINGEN - De staking op de En gelse veerboten, eigendom van de Britse spoorwegen, op dc lijn Hoek van Holland - Harwich heeft slechts een lichte stijging te zien gegeven van het vervoersaanbod voor de Olan- veerboten op de lijn Vlissingen - Sheer- ness. Exacte cijfers kon men bij de Olau-line niet geven. Een woordvoerder ver klaarde dat er 'iets' meer auto's en pas sagiers zijn geboekt dan normaal in deze tijd van het jaar. Volgens deze woord voerder is dat aantal zo gering omdat het merendeel van de passagiers die een plaats op een Engelse boot gereser veerd hadden nu met een van de sche pen van de Maatschappij 'Zeeland', die op dezelfde lijn vaart, worden overge bracht. Anderen worden naar Ostende vervoerd om vandaar het Kanaal over te steken naar Dover. 'Slechts enkelen, die niet van tevoren geboekthebben komen nu naar Vlissingen', aldus de Olau- woordvoerder. SAS VAN GENT - Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag voor 25.000 gulden aan kledingstukken ge stolen uit de kle- -gza P. Maas aan de Stationsstraat te Sas van Gent- De daders kwamen binnen door de zware deuren van de winkel te forceren. Ze gingen er vandoor met een vijftigtal leren jassen. De Rijkspolitie en de re cherche hebben de zaak in onderzoek. Van de daders ontbreekt tot op dit mo ment ieder spoor. VROUW GEWONE IN MIDDELBURG MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoon ster van Bredaheeft maandagavond op een jachtje in het kanaal doorWalche- ren bij Middelburgbrandwondcn opge lopen. De betrokkene-mejuffrouw P. V'. liet een keteltje kokend water vallen. Dit veroorzaakte tweedegraads ver brandingen op haar onderlichaam. Het slachtoffer werd via een opgeroepen ambulance - vanaf het jacht 'De Witte Raaf overgebracht naar hetziekenhuis in Middelburg. Na een behandeling kon ze overigens naar huis. Horlogeventers in Hulst aangehouden HULST - In Hulst maakte de rijkspoli- tie zaterdag, maandag en dinsdag tegen zeven horlogeventers proces-verbaal op. daar zij ventten zonder vergunning. Het waren E. O. uit Sas van Gent, G. N. uit Roosendaal, P. S. uit Deume (N. B C. E. uit Leiden, G. D. uit Sas van Gent, M. E. uit Leiden en P. D. uit Sas van Gent. Ze boden damesen herenhorloges I en armbanden ten verkoop aan. die in beslag genomen werden WOENSDAG 13 JULI 1977 KAPELLE. Het ziet er naar uit dat de onlangs aangekondigde aandelenoverdracht van het Koninklijke kweekbedrijf D. J. van der Have b.v. te Kapelle aan de Suikerunie in het komende najaar zijn beslag zal krijgen. Zoals gemeld is er thans overleg gaande tussen de aandeelhouders van Van der Have en de Suikerunie over de overneming van het resterende pakket van vijftig pro cent. De Suikerunie beschikt al sinds 1970 over vijftig procent van de aandelen. „Wij zijn verheugd over deze ontwikkeling." aldus verklaarden ons de directieleden ir. D. J. van der Have en A. Dirkzwager. „In deze tijd is een familievennootschap moeilijk te handhaven, zeker als het gaat om een expanderend bedrijf als het onze. Kapitaal en arbeid kunnen in zo'n geval maar beter worden gescheiden." taal beschikt Van der Have over een personeelsbestand van rond tweehon derdtachtig man, waarvan er tachtig op het wetenschappelijk bedrijf werken. ..Hetpersoneel kon zich geheel met onze plannen verenigen, waarbij uiteraard een rol speelt dat de Suikerunie er alles DIRECTIE: NIEUWE PERSPECTIEVEN De grote groei van het bedrijf - in 1979 bestaathethonderdjaar-isna 1945 ge komen Directeur Dirkzwager „De om zet bedroeg dertig jaar geleden rond viei miljoen gulden, vorigj aar was dat inclu sief licenties rond honderdtwintig mil joen. Een opvallende groei, die met di verse factoren heeft te maken, zoals de ontwikkeling van nieuwe kweekpro- ducten. waarvoor bovendien nieuwe af zetgebieden werden gevonden. Ook de verbeterde wetgeving op het stuk van zaaizaad en plantgoed was van belang, omdat zij het eigendomsrecht van de kweker gedurende een bepaalde pe riode erkent" Ir. Van der Have: „De ontwikkeling van ons bedrijf heeft voorts te maken met ons personeelsbe leid. Dat is een integrerend deel van ons succes. Je kunt namelijk een dergelijk resultaat alleen bereiken als je werkt met een groep mensen die liefde voor hun werk combineren met solidariteit met het bedrijf. Gelukkig hebben wij zulke mensen in alle geledingen." Continuïteit De plannen tot overneming zijn uit voerig met het personeel, de onderne mingsraad en de staf. besproken. In to- Poging tot benzinediefstal SIRJANSLAND - In de nacht van maandag op dinsdag is op de camping van Sirjansland een mislukte poging gedaan om benzine te stelen uit een daar geparkeerd staande personenwa gen. Een kampeerder zag iemand bij de au to's bezig en sloeg alarm. De dief ver dween daarop in zijn auto. Later vond de politie een jerrycan met 35 liter be nzine aan is gelegen om de continuïteit van ons bedrijf te handhaven. Wij zien nog vele perspectieven de plantenverede ling zal ook in de toekomst een factor van grote betekenis zijn voor de oplos sing van het wereldvoedselvraagstuk De opbrengstvermeerdering als gevolg van veredeling is sinds 1945 een half procent per jaar cumulatief. In dit ver band is een goede samenwerking met de landbouw voor ons belangrijk, de boer is voor ons een 'gewassenspecialist'. met wie wij nauw samenwerken. Ook in dit opzicht is de relatie met de Suikerunie van groot belang." aldus Ir. Van der Ha- De directie acht de mogelijkheden tot verbreding van de bui tenlandse acti viteiten zonder meer aanwezig. „We hebben nu vijf afdelingen plantenver edeling. Langzamerhand beginnen we in divisies te denken, verticale structu ren die zich in onze organisatie duide lijk beginnen af te tekenen. Voor onze contacten zowel in binnen- als in bui tenland zijn deze structuren van het grootste belang." Voor de aandeelhouders uit de ïamilies- feer is de overneming van het resterende kapitaal door de Suikerunie een stap die wel enige emoties oproept de band met de familie Van der Have is weliswaar in de directie nog aanwezig, maar zal in de toekomst wellicht geen rol meer spelen. Ir. Van der Have daarover: „Het belang van het bedrijf gaat voor. het gaat om de continuïteit. Wat we hier met zijn allen hebben opgebouwd, mag niet afhanke lijk zijn van eventuele verervingskwes- ties De filosofie van mijn grootvader past wel bij deze gang van zaken 'Naja gen is beter dan bezit' zei hij altijd. Met 'najagen' bedoel ik dan het beheren en uitbouwen van een modem bedrijf als het onze. En het stemt ons tot grote vol doening dat de besluitvorming over deze overneming zonder moeilijkheden is verlopen. Het gaat hier om een mijl paal in ons bedrijf, een beslissing die nieuwe toekomstperspectieven opent." VERMOEDELIJK DOOR SIGARET DISHOEK - Bij een brandje dinsdag middag op de duinen bij Dishoek is een strook duinbegroeiing van ongeveer honderd meter lang en 7 meter breed verloren gegaan. De brand werd ge doofd door een kleine honderd omstan ders. die het vuur - dat rond 13.00 uur ontstond - snel onder de knie hadden. De brandweer van Koudekerke ver richtte nablussingswerkzaamheden. Het vuur ontstond vermoedelijk door een weggeworpen brandende sigaret. Zekerheid hieromtrent heeft de politie Bureau dijkversterkingen verhuist mogelijk ook Voormalig gemeentehuis nieuw onderkomen GOES - Het bureau van de meetkun dige dienst van rijkswaterstaat, dat is gevestigd aan de J. P. Coenstraat in Goes, zal worden verplaatst naar 's Heer Arendskerke. De meetkundige dienst wordt daar gehuisvest in het voormalige gemeentehuis. Dh verhui zing zal overeen paar maanden moeten plaatsvinden. Het voormalige gemeen tehuis moet eerst opgeknapt worden. Zo vertoont het dak van het gebouw nogal wat gebreken. Bij de meetkun dige dienst werken zo'n dertig mensen. De behuizing aan de J. P. Coenstraat voldoet niet meer. De meetkundige dienst werd in 1961 in Goes gevestigd, omdathet in die tijd erg moeilijk was in de Randstad personeel te krijgen. Het rayonkantoor heeft in 'hoogtijdagen' werk geboden aan zo'n zestig personeelsleden. In de loop der jaren is een gedeelte daarvan naar Delft EERSTE VAN DRIE KOMT OP 25 JULI AAN echter niet. De strook verbrande duin ligt in het verlengde van de van de Dis- hoekweg, tussen de duinovergangen bij Dishoek en die bij camping Dishoek. De brand was een half uur na het ontstaan geblust. FOTO: Een van de omstanders bezig met het van de duinbrand bij Dishoek. VLISSINGEN - De reparatiewerf Scheldepoort van de Kon. Mij. De Schelde in Vlissingen heeft van de Zweedse Thor Line opdracht gekregen drie schepen langer te maken. Het eer ste schip, de 'Tor Belgia' zal 25 juli voor het karwei op Scheldepoort aan komen. Als dit afgewerkt is. volgen schip voor schip- de twee andere. Het is de bedoeling de 138 meter tel lende schepen met ruim 20 meter te ver lengen. De schepen zullen daarom ach terstevoren het dok worden ingevaren, ze worden daarna als het ware 'door midden geknipt'waama het voorstuk weer uitgevaren wordt zodat hetnieuwe tussenstuk van ruim 20 meter kan wor den aangebracht. Men rekent, dat dit karwei per schip drie weken zal vergen. Zoals eerder bericht, wil de KMS-directie voor deze order, die een piek in de werkzaamheden veroor zaakt, tijdelijk ook personeel van der- den lenen. Het gaat hier om een miijoenenorder, die volgens een zegsman van De Schelde 'op concurrerende wijze' ver kregen is. verhuisd, waar het hoofdkantoor van de dienststaat Ongeveer drie jaar geleden was er sprake van, dat de meetkundige dienst van rijkswaterstaat in Goes he lemaal zou worden opgeheven. Er waren plannen het bureau over te hevelen naar Delft. Die plannen zijn echter niet door gegaan. Bij rijkswaterstaat heeft men mogelijk al een bestemming gevonden voor he: gebouw aan de J. P. Coenstraat, c door de verplaatsing van de meetkun dige dienst naar 's Heer Arendskerke leegt komt te staan. Er wordt aar dacht om in het pand het bureau dijks- versterkingen onder te brengenDat bu reau is sinds een j aar of twee gehuisvest in een (huur)pand aan de VI asm ark t in Goes. Aan het bureau zijn ruim zeventig medewerkers verbonden. De plannen om het bureau over te hevelen naar de J. P. Coenstraat verkeren nog in een pril stadium. Daarom is nu nog met geen mogelijkheid te zeggen, wanneet het bureau dijksversterkingen vai Vlasmarkt zal verdwijnen. Foto: Hetvoormaligegemeentehuisin 's Heer Arendskerke. In dit gebouw zal de meetkundige dienst van rijkswater staat worden ondergebracht (Foto PZC Geen extra drukte Olau-Line door Engelse staking provincie DOOR WEST ZEEUWS-VLAAMSE ACTIEGROEPEN, LANDBOUWORGANISATIES EN POLITICI R. VERHOOSEL: VESTIGING IN TOERISTISCH GEBIED ONJUIST OOSTBURG West-Zeeuwsch- Vlaanderen volgt nauwlettend de ont wikkelingen rond een eventueel tussen Schoondijke en IJzendijke aan te leg gen zenderpark van Radio Nederland Wereldomroep. De Wereldomroep kreeg enkele weken geleden van minis ter Van Doorn van erm toestemming om het kortegolfzcndslation te ver nieuwen. De kans bestaat, dat het nieuwe zenderpark in West- Zeeuwsch-Vlaanderen wordt ge bouwd. Aktiegroepen en landbouwor ganisaties. maar ook de leden van de Oostburgse gemeenteraad en b en w wachten nu met smart op meer infor matie over de plannen van de Werel domroep. Zaterdag, tijdens de folkloristische dag in IJzendijke. kondigde dierenarts P van de Vijver een 'revolutie' aan, wan neer de plannen voor de bouw van een zenderpark in de buurt van IJzendijke zullen worden uitgevoerd. De dierenarts sprak van 'een donderwolk, die boven IJzendijke hangt'. Burgemeester A Schipper van Oostburg haakte zaterda gochtend direct op de woorden van de IJzendijkse dierenarts in. Hij pleitte voor het voorkomen van aantasting van het West-Zeeuwsvlaamse landschap Maar tegelijkertijd wees Oostburg s burgemeester er op. dat wanneer inder daad besloten wordt het zenderpark in Zeeuwsch-Vlaanderen te bouwen, de gemeenteraad van Oostburg daarvoor toch eerst toestemming moet geven Krijgt de gemeente van minister Van Doom een verzoek om de geldende be stemmingsplannen zodanig te wijzigen, dat de aanleg van een zenderpark moge lijk is, dan zal de raad een uitspraak moeten doen over wijziging van -in dit geval- het bestemmingsplan 'buitenge bied' van de gemeente. Tegen die wijziging kunnen bezwaren worden aangetekend. Worden die be zwaren door de raad terzijde geschoven, dan kunnen de indieners van de be zwaarschriften zich wenden totgedepu teerde staten.In de praktijk zou het ook kunnen gebeuren, dat de Oostburgse gemeenteraad 'nee' zegt tegen de vesti ging van een zenderpark binnen de ge meentegrenzen. In dat geval zou de mi nister drastischer maatregelen kunnen Ik verwacht, dat met name de fractie van 'Dorpsbelangen en Toeris me' in de Oostburgse raad ditnajaar iets zal gaan ondernemen. Een tijd geleden hebben de twee leden van die fractie al pogingen in het werk gesteld om via een motie dezenderparkplannen in principe af te keuren, maar niemand van de an dere raadsleden wilde die motie steu nen". Volgens de heer Verhoosel is het principieel onjuist een zenderpark te si tueren in een bij uitstek toeristisch ge- gied. „Bovendien krijgen we er echt niet meer werkgelegenheid door in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Er komen dan wel technische mensen naar deze streek, maar de werkgelegenheid in de agrarische sector neemt af omdat er zo veel hectaren mee gemoeid zijn" Contacten De heer Verhoosel is ook secretaris van de VVV-IJzendi jke. In die hoedanigheid zegt hij: „We zijn druk bezig contacten te leggen, met name met de VW in de buurt van het huidige zenderpark van de Wereldomroep. We willen weieens weten hoe men er daar over denkt cn of men klachten heeft" En tenslotte is er eenactiegroep, waarin met name West- Zeeuwsvlaamse natuurbeschermers zitting hebben. Volgens de actiegroep heeft het zenderpark funeste gevolgen voor de streek. Daarbij denkt men bij voorbeeld aan aantasting van het land schap. Volgens de actiegroep zijn voor een dergelijk zendstation minstens 25 zendmasten modig van elk 85 meter hoogte. De actiegroep vreest tenslotte, dat de vogelstand ernstig geschaad zal worden door de aanwezigheid van een zenderpark in W'est-Zeeuwsch- Vlaanderen. De actiegroep overweegt om, wanneer daar voldoende belangstelling voor be staat. een informatieve bijeenkomst te beleggen in IJzendijke. Automobilist gewond bij eenzijdig ongeval CADZAND - Bij een eenzijdig ongeval op de Molenweg te Cadzand is de auto mobilist J. F. R. uit Temeuzen dins dagmorgen gewond geraakt. De heer R. reed met z'n auto tegen een boom langs de weg. Hij werd per ambulance overge bracht naar het Sint Antoniuszieken- huis in Oostburg. De auto werd bij het ongeluk, om 7 uur totaal vernield. treffen en via gedeputeerde staten aan Oostburg duidelijk kunnen maken, dat Oostburg verplicht is ruimte te bieden aan het zenderpark van de Wereldom roep. Maar zover is het nog lang niet. De vraag is zelfs of West-Zeeuwseh- Vlaanderen gekozen zal worden als ves tigingsplaats. Er zou ook besloten kun nen worden het huidige zenderpark bij IJsselstein drastisch te vernieuwen. Officieel Burgemeester Schipper van Oostburg zegt. „Eerst wanneer wij een officieel schrijven van de minister ontvangen, waarin ons wordt meegedeeld, dat de keuze op WestrZeeuwsch-Vlaanderen is gevallen, kunnen we echt aan het werk Nu weten we eigenlijk nog helemaal niets. We beschikken nog niet over con crete gegevens. We weten niet waar het zenderpark precies moet komen en wat de gevolgen zijn. Daarom heeft het ook nog geen enkele zin om nu al bij voor baat m paniek teraken" .Aan de andere kant kan burgemeester Schipper die negatieve uitlatingen over een even tuele bouw van een zenderpark in West-Zeeuwsch-Vlaanderen wel begrij pen „Het is begrijpelijk, dat de mensen bevreesd zijn. angst hebben, dat het landschap aangetast wordt door een woud van masten. Maar ik herhaal het. het is allemaal nog wat prematuur" vindt de heer Schipper. En zo denkt ook het gros van de Oost burgse raadsleden erover. De VVD- fractie heeft begin deze week in een brief aan het college de suggestie ge daan eens met b en w en de raad per bus naar IJsselstein te reizen, om daar de situatie eens te bekijken. Bovendien zou er dan, zo vindt de fractie, gespro ken moeten worden met omwonenden. WD-fractievoorzitter Th. Cambier vult aan: .AVe moeten nu niet zomaar ja of nee zeggen, maar eerst een gaan kij ken wat het nu eigenlijk allemaal in houdt. We moeten proberen zo gefun deerd mogelijk voor de dag te komen" KVP-fractievoorzitter G Van Schaick heeft zich nog niet al te zeer in de zaak verdiept. „Och. het zijn toch allemaal maar geruchten, het is allemaal maar van horen zeggen" aldus de KVP-er, „We hebben nog geen enkel officieel stuk onder ogen gekregen". Het raads lid Van Schaick heeft zaterdag de woor den van 'zijn' burgemeester, gesproken in IJzendijke. beluisterd. „De burge meester gaf zich mooi bloot, vond ik Ik heb uit zijn woorden begrepen, dat hij vindt, dat het zenderpark er niet moet komen" De heer Van Schaick voelt best iets voor een excursie naar het zender park van de Wereldomroep in IJssel stein. Tenslotte zegt de KVP-er: „De hele zaak is van een dusdanig belang, dat we de voor's en tegen's eerst maar eens goed moeten afwegen". Wethouder J. Vergouwe (progressieven i vindt. u,i, net nog ie vroeg is voor een oordeel .We hebben nog te weinig in formatie. al staan wij in principe wel aarzelend tegenover de komst van een zenderpark. Maar voor we een definitief standpunt innemen, willen we toch eerst wel eens iets meer weten over de mogelijke aantasting van het landschap en eventuele storingen, die in de streek zullen opteden" aldus wethouder Ver gouwe. Woordvoerders van andere frac ties wilden of nog geen commentaar ge ven (in dit stadium) of waren, wegens vakantie, onbereikbaar. Landbouw. De Zeeuwsvlaamse landbouwers heb ben hun organisaties gevraagd de ont wikkelingen rond het zenderpark goed in de gaten te houden. Nu al is duide lijk, dat met de aanleg van een derge lijk park vele tientallen hectare land bouwgrond gemoeid zal zijn. „De regio heeft al geruime tijd geleden bij de or ganisaties cn bij het Landbouwschap aan de bel getrokken. Wij hebben wel begrepen, dat de verontrusting groot is. Maar op dit moment is er nog nauwe lijks iest bekend over de plannen, dus het is moeilijk nu al commentaar te ge ven" aldus een woordvoerder van het Landbouwschap. In IJzendijke wordt (binnenskamers) al enige tijd gesproken over eventueel te ondernemen acties tegen de komst van het zenderpark. Enkele maanden gele den kondigde de IJzendijkenaar R. Ver hoosel, toen als woordvoerder van de actiegroep 'IJzendijke opvangkern'. aan. dat in de toekomst acties zijn te venvachten tegen onder meer het zen derpark. 'A Schipper, burgemeester van Oost- G. H M van Schaik. raadslid voor de burg Th P Cambier raadslid voorde VVD KVP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 2