In augustus besluiten VS over neutronenbom EEG stelt anti-apartheidscode op voor beleid tegenover Zuid-Afrika Directeuren van Almelo's bedrijf pleegden fraude CHINEES BLAD PLEIT VOOR INTELLECTUELEN PZCA VAKANTIEGANGERS GEDUPEERD VER WA CHTING NA VO-CHEF GELD VOOR INVESTERING 'Dalend onderwijsniveau' Wethouders kunnen niet van salarisverhoging af Uitspraak visserijzone uitgesteld Einduitslag van Japanse verkiezingen VAN DER STOEL: „HET IS VIJF VOOR TWAALF WOENSDAG 13 JULI 1977 BRUSSEL (ANP) - Waarschijn lijk in augustus van dit jaar zal de Amerikaanse president, Jimmy Carter, een besluit ne men over het invoeren bij de strijdkrachten van de NAVO in Europa van het nieuwste Ame rikaanse wapen, de neutronen bom. Na zo'n besluit zullen de navo- strijdkrachten in Europa er binnen be trekkelijk korte tijd mee uitgerust kun nen worden. De neutronenbom kan dan gebmikt worden door de in Europa geïnstalleerde 'lance'-raketten en door het 155 mm geschut Dat heeft de op perbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa, de Amen- kaanse generaal Alexander Haig. dins dag. in antwoord op vragen, meegedeeld tijdens een persconferentie die hij hield in zijn hoofdkwartier in Casteau in Bel gië Op zijn persconferentie deelde ge neraal Haig voorts mee. dat binnenkort een Duitse 'vier-sterren-generaal' be noemd zal worden als adjunct opperbevelhebber. Ook zei Haig dat in de afgelopen maanden, met medewer kingvan de NAVO-lidstaten, een 140-tal maatregelen is uitgewerkt om de pa raatheid van de NAVO-troepen te ver hogen, de logistiek beter te laten verlo pen en om tot snellere mobilisatie te kunnen komen. Generaal Haig sprak er zijn verbazing over uit dat de debatten rond het nieuwste Amerikaanse kern wapen, de 'neutronenbom', de laatste tijd zo zijn toegenomen. Er wordt al sinds de jaren zestig aan dit wapen ge werkt. Vorig jaar werd de idee om de NAVO-kernwapens te moderniseren met de 'neutronenbom', door de minis ters van defensie goed ontvangen. In antwoord op vragen zei generaal Haig dat naar zijn mening het invoeren van het nieuwe wapen niet van invloed zal zijn op de SALT-besprekingen (het ge sprek over het verminderen van kern wapens). De Russen doen niet anders dan wij. Ook zij vernieuwen en moder niseren hun kemwapenarsenaal. on langs nog met het invoeren van de mo biele SS-X-20-raketten. aiduus Haig. De president van de Verenigde Staten, Jimmy Carter, heeft besloten de pro- duküe goed te keuren van de omstreden nieuwe neutronenbom. De woordvoer der van het Witte Huis deelde dit dins dag in Washington mee. Hij zei dat de president zich wel het recht voorbe: houdt na het gereedkomen van een nauwgezet officieel onderzoek, waarvan de uitslag in augustus wordt verwacht, van dit besluit terug te komen. Amerikaanse militaire expertszijn van oordeel dat de neutronenbom in Eu ropa het beweerde militaire overwicht van de landen van het Warschau-pact te niet zal doen. De Sowjet-Unie zei vo rige week dat de invoering van de neu tronenbom de onderhandelingen met de Verenigde Staten over een beper king van de strategische wapens ern stig zal bemoeilijken. Cruise-raketten stortten neer WASHINGTON lUPIt - De Cruise- raket. waarvan de Amerikaanse re gering de ontwikkeling wil bespoe digen na hel schrappen van de B-l bommenwerper, is bij de zes proef vluchten die tot dusver zijn ge maakt drie keer neergestort. Volgens zegslieden in kringen van het congres heeft het ministerie van defensie nooit geantwoord op eerder dit jaar in een rapport van de alge mene rekenkamer gestelde vragen Het rapport leverde kritiek op het besluit zowel een versie voor de ma rine als voor de luchtmacht te ont wikkelen en het plaatste vraagte kens bij de bewering dat de proef vluchten van de luchtmachtversie, die ALCM wordt genoemd, aan de gestelde eisen hadden voldaan De democratische senator William Proxmire maakte in april gedeelten van het geheime rapport van de re kenkamer openbaar Daarin stond dat twee van de zes proeven met de ALCM waren mislukt. Een woord voerder van de luchtmacht beves tigde later dat de ALCM-raket ook bij een derde proefvlucht was neer gestort. Voor het lopende begrotingsjaar zijn geen nieuwe proefvluchten voorzien, maar men verwacht dat het aantal van 26 proefvluchten, die op het programma staan van het op 1 oktober beginnende begrotingsjaar, zal worden oneevoerd. binnen-buitenland 11 ALMELO - Twee directeuren van een Almeloos bedrijf zijn gear resteerd op verdenking van fraude. Het bedrag dat op verschil lende manieren werd verduisterd kan oplopen tot enkele hon derdduizenden guldens, aldus de politie. Nadat begin april van dit jaar een ex- oude machines in plaats van nieuwe, het werknemer van Nonengco BV. import- ontduiken van de belasting en de so- bedrijf vai - De Amerikaanse president Carter heeft tijdens een ceremonie in het Witte Huis de Vrijheids nedaiüe uitgereikt aan Mrs.s. Coretta King, weduwe van de vermoorde ds. Martin Luther King. Volgens de inscriptie op de medaille was King 'het geweten van zijn generatie'. Rechts op de foto Martin Luther King sr. de vader van de strijder voor burgerrechten PEKING (RTR/UPI) - China heeft behoefte aan 'n grotere intel lectuele vrijheid om niet achter te blijven in het wetenschappe lijk onderzoek. Dat is de conclusie van een opmerkelijk openhar tig artikel in Rode Vlag, het theoretisch blad van de Chinese communistische partij. Een van de hoofdtaken van de weten schappelijke arbeiders is het 'aanmoedigen van honderd den krichtingen, die met elkaar wedijveren', zo schrijft dr. Tsjien Hsuehsen. het brein achter het moderne raketarsenaal van China. In het artikel wordt erkend dat de slechte behandeling van intellectuelen in het verleden heeft geleid tot een 'da lend onderwijsniveau' in China. Als daar geen eind aan komt zal het ambi tieuze programma voor de komende 23 jaar niet verwezenlijkt kunnen worden. China moet leren van de meest- ontwikkelden in andere landen, zo meent de auteur Dergelijke uitlatingen zouden voor het wegzuiveren van de 'bende van vier' in oktober jl. beschouwd ziin ais 'slaafse' aanbidding van zaken uit het buiten land. „We moeten een realistische be nadering hebben als wc kijken naar de kloof tussen de huidige wetenschappe lijke en technoloeische positie van ENIGE MOGELIJKHEID: ALS GIFT TERUGSTORTEN Omdat iemand maar 9 procent van zijn inkomen als gift kan aftrekken zit hij met die 7.5 procent al bijna aan zijn maximum Bovendien gaat het hem om de principiële beslissing dat hij geen sa larisverhoging wil. Dat hem die toch wordt opgedrongen zint hem niet Een deskundige op belastinggebied deelt echter mee clat de maatregel van dc minister juist is. Het gaat hier niet om een fiscaal vraagstuk maar om een administratief- gemeentelijke kwestie. Naar zijn mening kan de zaak worden opgelost als gedeputeerden voor we thouders maximumsalarissen vaststel len met voor ieder de vrijheid daarvan wel of geen gebruik tc maken. UTRECHT - Wethouders mogen niet minder verdienen dan gedeputeerde staten die hun salaris vaststellen, voorschrijven. Dit blijkt, nu enkele we thouders van de PvdA. onder wie de Utrechtse wethouder T. Hartevelt, wil len afzien van de salarisverhoging van 7,5 procent die hun kort geleden is toe gekend. Minister Duisenberg van financiën heeft hun meegedeeld dat deze salarisverho ging wel bij hun inkomen zal weiden ge teld omdat gedeputeerden de salarissen hebben verhoogd. Het deel dat deze we thouders niet willen hebben kunnen zfi terugstorten in de gemeentekas. Dat deel kan dan bij het vaststellen van het belastbare Inkomen als aftrekbare gift in aanmerking worden genomen. De Utrechtse wethouder Hartevelt is met die oplossing niet zo in zijn nopjes LUXEMBURG (ANP) - Het Europese hof van justitie in Luxemburg zalniet eerder dan vandaag uitspraak doen in het kort geding over de rechtmatigheid van de vijftig mijl visserijzone, die Ier- land begin dit jaar instelde. Aanvankelijk was hel de bedoeling dinsdag de beschikking te geven, maai heluitlopen vaneen andere zaak maakt dit onmogelijk, zo deelde een woord- voende van het hof mee. Het kort geding, aangespannen door de Europese com missie. is van groot belang voor de Ne derlandse vissers, omdat sinds Grootr Brittanniè een tweehonderd mijl zone instelde de Ierse wateren de nige plaats zijn, waar eventueel nog aanzienlijke hoeveelheden haring kunnen worden gevangen Daniel Gohn-Bendit, ae radicale stu dentenleider die naam maakte bij de Parijsc troebelen van mei 196S. is terug inde Franse hoofdstad. Volgens Franse politiekringen kwam 'Rode Dany' zon dag met een vliegtuig uit Nimes op de Parijsc luchthaven Or li/ aan. Hij zou daar door vier met rode vlaggetjes zwaaiende vrienden zijn opgehaald. China en het wereldniveau. „We Üggen aanzienlijk achter op de meeste gebie den." Mikpunt De ongeveer 20 milj. Chinese intellec tuelen zijn het mikpunt geweest van de politieke campagnes van de groep rond Tsjiang Tsing, de weduwe van Mao. „De bende van vier' plaatste de intellectuelen in de beruchte negende categorie, nog lager dan landeigenaren, rijke boeren, contra-revolutionairen, slechte elemen ten. rechtsen, renegaten, vijandelijke agenten en kapitalisten zonder berouw," aldus Rode Vlag. „De bende van vier kritiseerde en dis crimineerde de intellectuelen naar wil lekeur. Zelfs noemden ze de intellectue- Echtgenoot gewurgde vrouw gearresteerd AMSTERDAM (ANP) - In een sekshuis in Amsterdam-West heeft de politie maandagavond de 61-jarige Th. S. gearresteerd, die sinds vorige week vrijdag werd gezocht in verband met de gewelddadige dood van zijn 58- jarige vrouw. Na zijn arrestatie bekende de man maandagavond dat hij zijn echtgenote reeds op woensdag 29 juni 's avonds om negen uur na een hevige echtelijke ruzie in zijn woning aan de Alblasstraat, ln Amsterdam-Zuid op haar bed heeft ge wurgd. De vrouw was volgens de politie bedlegerig. Hij liet het lichaam in huis liggen, maar moest na drie dagen zelf het huis uit vanwege de steeds pene tranter wordende geur. Op 2 juli vertrok hij en bracht volgens zijn zeggen de nachten in de open lucht door. Pas op 7 juli vond de politie, gewaarschuwd door buren, het lijk. len een destrucUeve factor die de sosia- listische funderingen ondermijnt. dat was werkelijk een ongegronde, schun nige aanval op de Intellectuelen. Veel intellectuelen blijven weliswaar op hun post maar hadden het moeilijk bij het in praktijk brengen van wat ze geleerd hadden, en een grotere bijdrage te leve ren aan het volk, vanwege alle kwellin gen en vervolging." Tsjien baseert zijn verdediging van de intellectuelen op de economische noodzaak, niet op men senrechten. TOKIO (AFP) - De nieuwe senaat van Japan is. volgensopgave van het minis terie van binnenlandse zaken in Tokio is als volgt samengesteld: Liberale Partij. 124 zetels twas 1261: So cialisten: 56 (61.. Komeito boeddhis ten) 28 (24:. Communisten: 16 <20i; So ciaaldemocraten 11 <10): Nieuwe libe rale club afgescheiden van de grote li berale partijliLiga van Sodalis ten en Burgers 1 <0); Liberale Ver enigde Progressieven: 1 0)Minder heidsgroepen: 1 (0): Onafhankelijken: 9 (7i: Vacant 1 zetel was drie); De ver kiezingen golden de helft van de 252 se naatszetel. ZELFVERBRANDING IN BRUSSEL BRUSSEL - Een jongeman van onge veer 20 a 25 jaar heeft zich dinsdag in de Brusselse agglomeratiegemeente Et terbeek met benzine overgoten en in brand gestoken. Tijdens zijn overbren ging naar een ziekenhuis bezweek hij. Welke motieven hij voor zijn daad had is onbekend. i machines voor de vleesver- verkende Industrie, bij de Aimelose of ficier van Justitie een boekje had open gedaan over zijn werkgevers, werd een diepgaand onderzoek ingesteld, waarbij ook de rechter-commissaris werd inge schakeld Een onderzoek bij de directieleden thuis bracht de administratie op het politie bureau. en kort daarop werden belde le den van de directie, de 60-jarige O J K. en diens zoon. de 28-jarige V G.M K uit Almelo, in hechtenis genomen Het voorarrest duurde vijf dagen. In die tijd werd het de officier van justitie, politie en rijksaccountantsdienst duidelijk dat hier een aantal overtredingen of misd rijven was gepleegd Valsheid ln ge schrifte werd geconstateerd, het maken van dubbele contracten, de verkoop van Rotterdam boycot Braziliaans opleidingsschip ROTTERDAM (ANP) - Het Brazi liaanse opleidingsschip 'Custodio de Mello'. dat dinsdag in Rotterdam werd venvacht voor een bezoek van vijf da gen wacht een koele ontvangst in de Maasstad. Burgemeester en wethou ders van Rotterdam besloten zich af zijdig te houden van het bezoek. Het gemeentebestuur zal geen recepties bijwonen, die in verband met het bezoek worden gehouden. De gemeente zal ook geen bussen beschikbaar stellen om de bemanning iets van Nederland te laten ziea Bovendien heeft het gemeentebe stuur de gezagvoerder van 't schip ont raden de scheepskapel in de stad te la ten optreden. Dit heeft het college dins dag meegedeeld. Aanleiding voor de houding van de gemeente Is het rapport van Amnesty International dat in ja nuari van dit jaar verscheen en waarin melding werd gc-maakt van schending van de mensenrechten in Brazilië. Naast Brazilianen bevinden zich op het oplei dingsschip ook adelborsten uit Ecua dor, Peru, Argentinië. Bolivia. Mexico en Chili. ciale wetten en het uitkeren van zwart geld. Het bedrijf is in januari 1974 gestart met vader en zoon als enige aandeelhouders en 150.000 gulden volgestort kapitaal. De betrokken politie-inspecteur sprak dinsdag over 'briljante zakenlieden'. Het onwettige manier verkegen geld werd in het bedrijf geinvesteerd. Het is niet gebleken dat het tweetal zich per soonlijk heeft verrijkt. Honderden mensen die met de veerboot van Harwich naar Hoek van Holland wilden, zijn maandagnacht ge dupeerd doordat de zeelieden van de Britse veerboten staken. Een aantal passagiers hebben de nacht aan boord doorgebracht, 500 anderen werden overgebracht naar Dover, vanwaar zij konden vertrekken naar Oostende. Door de staking liggen alle zeven Britse schepen van de lijn Harwich-Hoek van Holland werkloos aan de steiger. Gevolg is dat de Nederlandse schepen van dezelfde lijn nog slechts een steiger tot hun beschikking hebben in mHarwich. De veerboten van de Stoomvaartmaatschap pij Zeeland zullen wel normaal varen. i Van onze correspondent) BRUSSEL - Voor wat zuidelijk Afrika betreft is het vijf voor twaalf, zo verklaarde minister Van der Stoel dinsdag in de aan politiek overleg gewijde sa menkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de negen Euromarktlanden. De besprekingen betroffen vooral zuidelijk Afrika. Onze be windsman betoogde dat de toe stand daar duidelijk slechter is geworden. Gaat het in Rhode- sië. Namibië en in Zuid-Afrika niet snel een andere richting uit dan staat een zeer gevaar lijke situatie te vrezen. Het verslag van de Engelse minister Owen over zijn pogingen om in Rhode- sië te bevorderen dat in een vreedzame oplossing een zwarte meerderheidsre gime op de been wordt gebracht, gaf zijn collega's geen rede tot optimisme Ten aanzien van Namibië meende minister Van der Stoel met een aantal van zijn collega's, dat in de positie van Zuid- Afrika wel zekere verschuivingen zijn waar te nemen en dat op enkele punten van Zuidafrikaanse concessies kan worden gesproken. Het blijft echter hoogst twijfelachtig of Zuid-Afrika ont ruiming van wat illegaal bezet wordt gehouden, een volksuitspraak over de toekomst van het gebied waarbij ook de SWAPO vrij haar invloed kan ont plooien. vrijlating van de politieke ge vangen. integraal wil aanvaarden. Wat Zuid-Afrika zelf betreft minister Van der Stoel dat op wat mar ginale punten enige beweging valt te constateren maar van een ommekeer in het beleid is geen sprake. Het thuislan- denbeleid is eenvoudig voortzetting van de apartheid met andere middelen. Zuid-Afrika, zo stipte onze bewinds man verder aan, weigert nog steeds de sancties tegen Khodesie'toe te passen zodat dit land nog altijd met olie wordt bevoorraad. Gezien deze situatie stonden de negen ministers van buitenlandse zaken na tuurlijk voor de vraag wat de landen van de Euromarkt kunnen doen om een wending ten goede te bevorderen Nog geen jaar geleden bleken de Negen ten overstaan van de problemen van zuide lijk Afrika niet tot een gemeenschappe lijk standpunt te brengen Dinsdag had men duidelijk het gevoel dat zij elkaar veel dichter genaderd zijn. Wat echter nog met zeggen wil dat men elkaar ook i concrete besluiten zal vinden als heto moet gaan. Op aandringen van minister Owen werd besloten een werkgroep op te richten die tot een gedragscode voor de Euromarkl-industrie ten opzichte van Zuid-Afrika zou moeten komen. Minis ter Van der Stoel kon zich met een der gelijke rode uiteraard verenigen om dat Nederland in dit verband wel het een en ander heeft gedaan (overleg met het bedrijfsleven o.a. over de gelijke behandeling van blank en zwart, stop zetting van kredietgarantics voor in vesteringen). Minister Owen meende dal in de code waarnaar het bedrijfsleven zich in Zuid-Afrika zich zou hebben te gedra gen. het recht op gelijke beloning van blank en zwart zou moeten voorkomen en de vakbondsrechten Hij suggereeide dat binnen de Euromarkt nog voor hei eind van deze maand overeenstemming van de code zou moeten worden bereikt, omdat eind augustus in Lagos de confe rentie van de Verenigde Naties over de apartheid gehouden wordt. De code zal zich ook met. investeringen hebben be zig te houden maar. zei minister Owen, bestaande Investeringen kunnen we niet terugtrekken want dal zou aan de twee kanten grote schade veroorzaken Ook zag hij problemen in verband met afdwingbaarheid van de code. De gedachte van minister Van der Stoel over het oefenen van economische en politieke druk gaan duidelijk verder. Verdergaande dwangmaatregelen moeten toch op zijn minst onder de Ne gen in overweging genomen kunnen worden, herhaalde onze bewindsman. De mogelijkheden om langs de weg van overreding het bedrijfsleven tot be paalde standpunten te brengen beziet minister van der Stoel overigens ken nelijk minder sceptisch dan sommige van zijn collega's. Proef scheiding paspoortcontrole EEG-passagiers SCHIPHOL (ANP) - De Koninklijke ma rechaussee op Schiphol zal vandaag beginnen met 't aanbrengen van een scheiding bij de paspoortcontrole van de aankomende pasagiers uit de EEG- landen en passagiers uit andere landen, dan die van de gemeenschap. Het gaat hierom een proef tot eind augustus zal duren. Het doel is te zien of deze maat regel een vlottere doorstroming van de aankomende passagiers zal opleveren. De proef houdt in dat in de piekuren twee van de vier bezette balies in aan komsthal zuid uitsluitend bestemd zul len zijn voor de controle van reizigers met een paspoort van een van de EEG- landen De twee balies zullen duidelijk door borden herkenbaar zijn. Voor de passagiers uit de EEG-landen, ongeveer 40 procent van het totale aantal aan komende passagiers, kost de paspoort controle. mede door het vrije verkeer van werknemers binnen.de negen lan den, op zich weinig tijd. Marokkaanse jongen gedood in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De dader van de steekpartij die dinsdagmorgen vroeg het leven kostte aan de 16-jarige Ma rokkaan B. Messaoud, is dezelfde dag nog door de Amsterdamse politie aan gehouden. Het is de 19-jarige A." L., eveneens uit Marokko. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. A. L. en Messaoud hadden maandaga vond sarnen met twee landgenoten een koffiehuis aan de Egelantiersdwars straat bezocht. In de loop van de avond had het tweetal ruzie gekregen. Om streeks vier uur verliet het gezelschap het koffiehuis om op de nachtbus te stappen. Op straat laaide echter de ru zie zo hoog op. dat A. L. Messaoud on- dcruitsehopte en met een broodmes in derugstak. DRIEMANNEN ZWAARGEWOND BIJ BRAND IN KOEKFABRIEK GELDROP (ANP) - Drie mannen zijn dinsdagmiddag levensgevaarlijk ge wond bij een brand in Peijnenburg's Koekfabriek B.V. in Geldrop. Zij zijn met derdegraads brandwonden opge nomen in een ziekenhuis. Een vierde man werd licht gewond. De schade aan het bedrijf is nog niet precies bekend, maar volgens de Geldropse politie aan zienlijk. Onder andere de hele koek- voorraad ging verloren, alsmede een aantal rfiachines. Dc brand is omstreeks kwart over twaalf ontslaan, waarschijnlijk door laswerk- zaamheden aan een koeltoren van het ventilatiesysteem. Omdat ln dezelfde ruimte gewerkt werd met een licht ont vlambare lijm. volgde een ontploffing, die gepaard ging met een steekvlam. De slachtoffers werden getroffen dooi rondvliegende stukken brandende po lyester. De zwaar gewonden zijn de 22-jarige dD H uit Assen, de 59-jarige Th.H. uit Beek en Donk en de 38-jarige G J. uit Mierlo. Beide laatsten werkten op de technische afdeling van de koekfabriek. De 22-jarige jongeman werkte bij een onderhoudsbedrijf uit Helmond, dat de werkzaamheden aan het ventilatiesys teem uitvoerde. De twee werknemers van Peijnenburg waren op het moment van het uitbreken van de brand niet in de ruimte waar gewerkt werd aanwezig. Zij gingen er heen om hulp te bieden. Dr. A. H. WeHinck thesaurier-generaal ministerie financiën DEN HAAG (ANP) - Binnenkort is de benoeming te verwachten van de heer dr. A. H. F.. M. Wellink tot thesaurier- generaal van het ministerie van finan ciën. Hij volgt in deze functie per I ok tober de heer dr. C. J. Oort op. die met ingang van die datum ontslag heeft ge vraagd in verband met het aanvaarden van een functie in het bestuur van de Algemene Bank Nederland. D: Wellink trad l apnl 1970 in dienst van het ministerie van financiën. Op 1 oktober 1976 werd hij directeur alge mene financiële er. economische poLi- ttek. op I mei 1977 werd hij daarnaast belast met de waarneming van de func tie van plaatsvervangend thesaurier- generaal voor de duur dat de heermr. E. A Llefrinck is belast meteen bijzondere opdracht Het ministerie van financiën heeft dit dinsdag meegeddeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 11