PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DEN UYL PROBEERT NIEUWE VAD-VERSIE Werkloosheid vrouwen weer toegenomen, werkloosheid van mannen licht gedaald Werkgevers willen tot 1981 veertien miljard bezuinigen kleintjes SCHOOLVERLATERS WERKLOOS Suggestie Van Agt: profijt voor iedereen vandaag Bedrijf bezet om directeur weg te krijgen School in Bovensmilde voor de sloop MAATREGELEN FORMATEUR NIET HARD GENOEG Doenervelend pagina i 220e jaargang no. 157 Woensdag 13 juli 1977 DEN HAAG - De werkloosheidscijfers voor ons land zijn in de maand juni opnieuw gestegen. Vergeleken met de maand mei steeg dit getal met 6.700 en kwam daarmee op 186.460. De stijging moet voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan de stroom schoolverlaters die zich in de afgelopen maand bij het arbeidsbureau hebben gemeld. De stijging nam met 5990 bij vrouwen aanzienlijk meer toe dan bij mannen 1710). Ook dat moet worden toegeschreven aan de schoolverlaters, want ruim 20 procent van de vrouwen die in juni bij de arbeidsbureaus stonden ingeschreven, kwamen van school. Bij de mannen was dat percentage acht. Opvallend is volgens het ministerie van sociale zaken, dat de cijfers bekend heeft gemaakt, dat de stijging onder bouwvakkers opnieuw is toegenomen Dat blijkt regionaal gebonden te zijn. In de westelijke provincies is de vraag naai- bouwvakkers duidelijk groter dan het aanbod. Per beroepsgroep gezien nam bij mannen de werkloosheid vooral toe bij onderwijzend personeel (17 procent), sociaal en geneeskundig personeel (11 procent) en bij het kantoorpersoneel (10 procent). Bij voor seizoensinvloeden gevoelige groepen trad een dahng op. Bij vrouwen is het beeld somberder. Daar steeg de werkloosheid in alle sectoren, behalve de horeca, waar een daling van 3 procent optrad, die echter moet worden toegeschreven aan seizoensinvloeden. Als de werkloosheidscijfers naar seizoensinvloeden worden gecorrigeerd, bedroeg de werkloosheid eind juni 208.400 (148.600 mannen en 59.800 vrou wen). Zo gezien bedraagt de stijging vergeleken met een maand geleden 6900. De stijging is aan geen enkele provincie voorbijgegaan, maar was in Overijssel het grootst <22 procent als de absolute cijfers worden gebruikt en 6 procent indien rekening wordt gehouden met seizoensinvloeden). overname De Suikerunie neemt in het najaar Van der Have geheel over. PAGINA 3 mislukt De Amerikaans-Britse missie in Rhode- sië is totaal mislukt PAGINA 4 staatszaak Opinie- Informatie is voor het ILET een staatszaak. PAGINA U neutronenbom De Amerikaanse president Carter zai waarschijnlijk in augustus een besluit nemen over het invoeren van de neutro nenbom bij de strijdkrachten van de NAVO in Europa PAGINA 12 secretaris Paul Wlskerke stopt als secretaris van het wielercomité 'Philippine'. PAGINA 13 niet voldoende Grandioze achtervolging van Schuiten was net niet voldoende PAGINA 15 leven Robert Long; Je moet het leven nemen zoals het is; radio- en televisieprogram ma-s; strip. PAGINA 17 bescheiden Dow Chemical verwacht door hogere uitgaven een bescheiden winst over het eerste halfjaar, beurs - financiën - eco nomie. HOOGERHEIDE lANPl- De twintig werknemers van de diamantboren- fabriek Diamij in het Brabantse Hoogerheide hebben in samenwer king met de Industriebond NKV het bedrijf bezeL Doel van de bezetting is de economische directeur A. Franke uitzijn functie te ontzetten. Volgens disirictsbestuurder Leo Speek heeft de heer Franke zich schuldig gemaakt aan knoeierijen met valse facturen, waardoor hij veel geld ten eigen bate kon aan wenden. Het geld zou zijn opgegaan aan onder andere een privé- zwembad en vele uitstapjes. Dins dag onderhandelen vakbond en per soneel met een gegadigde, die de aandelen van de directeur wil over nemen. Eventueel is het personeel zelf bereid om voor ongeveer twee ton aan aandelen van Franke op te kopen. Tijdens de bezetting, waartoe giste ren (maandag) de aanzet werd gege ven. wordt in de fabriek normaal doorgewerkt. De heer Franke is de toegang tot het bedrijfsgebouw ont zegd. Volgens Leo Speek heeft de of ficier van justitie in Breda de politie opdracht gegeven niet direct hulp te verlenen als de heer Franke hulp van de sterke arm vraaetom in de fabriek te komen. Speek omschrijft Diamij als een goed bedrijf, dat geen over heidssteun krijgt en die ook niet no dig heeft. Door het wanbeleid van de heer Franke zyn echter schulden ontstaan bij de bedrijfsvereniging. Ook heeft de fiscus het een en ander PERCENTAGE VROUWEN 6,2; MANNEN 3,4 MIDDELBURG - Ook in de maand juni is de werkloosheid onder de vrouwen in Zeeland naar verhouding hoog ge bleven, hoewel de vraag naar vrouwe lijke arbeidskrachten enigszins toe nam. Aan het eind van de maand juni waren er 950 werkzoekende vrouwen bij de arbeidsbureaus in deze provincie ingeschreven, (dat is6,2 proeent) tegen 873 eind mei (5,7 procent) en 788 (5.1 procent) eind juni 1976. Het districts bureau voor de arbeidsvoorziening liceft een zogenaamde vraagacquisitic uitgevoerd. Onder invloed daarvan nam de vraag naar vrouwelijk perso neel deze junimaand toe met 72, dus van 250 naar 322. Men vindt bij het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Middelburg de werkgelegenheid voor vrouwen in deze provincie dan ook nog steeds minder rooskleurig. Voor mannelijke werkzoekenden is de toestand op de Zeeuwse arbeidsmarkt weer wat verbeterd, overigens mede on der invloed van het zomerseizoen. In de meeste beroepsgroepen deed zich een daling van het aanbod voor. De werk loosheid van mannen, die eind mei 2522 of 3.5 procent bedroeg, bereikte eind juni de st and van 2454i 3.4 procent) Eind juni 1976 waren dat er 2740 of 3.8 pro cent. De geregistreerde vraag naar mannelijke arbeidskrachten bedroeg eind juni 1366. tegen 1280 eind mei en 945 eind juni 197G Het landelijk ongecorrigeerde werk loosheidpercentage was eind Juni 4.8 (Zeeland 3.8). Het voor het seizoen ge corrigeerde cijfer van mannelijke en vrouwelijke werklozen in Nederland steeg van mei, toen er 201.500 waren, tot 208.400 in juni (5,4 procent). Het voor hel seizoen gecorrigeerde percentage voor Zeeland liep op van 4,4 naar4,5 procent. De schoolverlatende jeugd heeft ook deze maand haar invloed laten gelden Het totaal aantal als werkzoekenden ingeschrevenen is deze maand by de jongens met 18 procenten bij de meisjes met 26 procent gestegen Eind juni stonden 600 jongens en 549 meisjes bij de Zeeuwse arbeidsbureaus geregi streerd. In vergelijking met dezelfde maand van vorigjaar ïserbij hel bedrijfsleven, voor zover het mannelijke arbeidskrachten betreft, meer vraag naar metaalbewer kers, bouwvakkers voor de burgelijke- en uüliteitswerken, bouwvakarbeiders voor de weg- en waterwerken, kantoor personeel. horecapersoneel, sociaal en geneeskundig personeel en losse arbei ders. Er is nu minder vraag naarhandel- spersoneel, onderwijzend personeel en overige beroepen, dan eind juni 1976. Beroepsgroepen Bij de mannen zette de tendens van minder aanbod in een aantal beroeps groepen zich voort. Vermindering in het aanbod van betekenis was er bij het landbouwpersoneel. de metaalbewer kers, bouwvakarbeiders, scheepvaart- personeel. handelspersoneel. horeca personeel. cn losse arbeiders en perso neel in algemene dienst. Seizoenin vloeden spelen hier ook een rol. Het onderwijzend personeel kwam eind juni weer meteen groter aanbod, name lijk 30 meer dan vorig j aar (83 tegen 531. Het aantal werkloze vrouwen in deze provincie steeg zoals gezegd in vergelij king met vorige maand van 873 met 77 tot 950. Bij het kledingpersoneel, huis houdelijk personeel, kapsters en wasse- rijpersoneel waren de wijzigingen maar gering. Maar het aanbod van werk krachten in de vrouwelijke sector nam in vergelijking met vorige maand in be tekenis toe bij het handelspersoneel (pi 22). kantoorpersoneel (pL34i. onder wijzend personeel tpl. 25) en sociaal ge neeskundig personeel <pL 15). Door de genoemde vraag-acquisitie nam de vraag naar vrouwelijk personeel vooral toe bij het kantoorpersoneel <pL 18». sociaal en geneeskundig personeel <pl. 21) en in de overige beroepsgroepen <pl. .28). Bij de gewestelijke arbeidsbureaus <Slot zie pagina 5 kolom 3) te vorderen, aldus Speek. De bezet ters hebben de bank gevraaed om Dlami.i ongeveer een maana ae tyd te geven, zodat orde op zaken kan wor den gesteld. Inmiddels is begonnen met het op poten zetten van een deugdelijke administratie. Deze heeft jarenlang ontbroken, aldus Speek. Spoedig zal ook een gesprek worden gearrangeerd met de heer Franke om hem te bewegen vrijwilig alstand te doen van zijn functie en aandelen. Mocht dit gesprek geen re sultaten opleveren, dan zullen de be zettershun toevlucht moeten zoeken in een gerechtelijke procedure, zo voorsoelt SDeek Bil Diamij worden o.a. diamantboren gemaakt voor de betonlndustrie_ en diamantzagen voor de natuursteehihdustrie! De heer Franke was dinsdagmorgen met direct voor commentaar te bereiken. VRAAG WEL TOEGENOMEN DOOR ACQUISITIE teringsrekening (financiële injecties voor het bedrijfsleven). De gesprekken van dinsdagmiddag stonden, evenals maandagavond en -nacht, vooral in het teken van de grote verschillen van me ning tussen CDA en PvdA over de nood zakelijke bezuinigingen in de komende jaren. De christen-democraten willen aan merkelijk meer bezuinigen dan Den Uyl zich in zijn memorandum over het sociaal-economisch beleid voor ogen heeft gesteld. Voor de PvdA is dat niet aanvaardbaar. CDA-leider Van Agt verklaarde echter dinsdagmiddag dat 'de tegenstellingen wei overbrugbaar zijn'. Dat dinsdagavond uiteindelijk toch met de eerst voor maandag geplande be sprekingen over de VAD begonnen werd, wil niet zeggen dat men het nu eens is over de bezuinigingen. Vooral op verzoek van Van Agt hebben de discus sies zich eerst op die bezuinigingen toe gespitst, alvorens nu ook de VAD en de WIR aan bod komen. Den Uyl en de frac tieleiders zien deze zaken als één pak ket. Struikelblok De VAD is éen van de grote struikel blokken tassen CDA en PvdA. Beide partijen verschillen van mening over de vraag hoe de gelden van de VAD moeten worden verdeeld en hoe groot het VAD-fonds moet worden. Van Agt kwam dinsdag met een mogelijk ook door Terlouw gesteunde suggestie om te bestuderen of niet alle Nederlanders van de VAD moeten profiteren. In het oorspronkelijke wetsontwerp ging men ervan uit dat alleen werkne mers van VAD-gelden kunnen genieten, de helft rechtstreek aan de werknemers in de winst makende bedrijven, de an dere helft via een fonds dat door de vak beweging zou moeten worden beheerd. Dat de eerste helft ten goede komt aan de werknemers in de betrokken bedrij ven, staat ook voor Van Agt buiten kijf. Hij stelde gisteren echter na een langdu rig fractieberaad van het CDA de vraag of het wel zo vanzelfsprekend is dat de rest alleen aan werknemers ten goede komt. Door deze gelden in bijvoorbeeld de aow- of de kinderbijslagpot te storten, zouden alle Nederlanders daarvan kunnen profiteren, suggereerde Van Agt dinsdag. Van Agt zei dat dan 'maat schappelijk wellicht meer instemming voor de VAD te verwachten valt'. Hij voegde er echter wel aan toe dat deze gedachte niet meer dan een zeer voor lopige suggestie is. De CDA-ft actie verklaarde zich dinsdag akkoord met de tot nog toe bereikte on derhandelingsresultaten over de grondpolitiek en de ondernemingsra den. Van Agt liet zijn fractie weten dat de beheersing van de prijzen van land bouwgronden vooralsnog via een land bouwkundige toetsing zal geschieden Levert dat niet voldoende resulaat op. dan kan er een van overheidswege opge legde prijsbeheersing komen. De C-DA- fractie liet weten ook het compromis over de ondernemingsraden (Van Agt. „Het is nu meer in overeenstemming van het CDA-wensen'te steunen. De Van ome parlementaire redactie i DEN HAAG - Kabinetsformateur Den Uyl heeft de fractieleiders Van Thijn (pvda), Van Agt (cda) en Terlouw (d'66) dinsdagavond een nieuw voorstel over de vermogensaanwasdeling (VAD) voorge legd. Den Uyl hoopt met dat voorstel - waarover dinsdag inhoudelijk niets bekend werd gemaakt- de meningsverschillen tussen de socialisten en christen-democraten te kunnen overbruggen. Dinsdagavond zetten Den Uyl en zijn gesprekspartners de 's middags begon nen besprekingen voort met een discus sie over de VAD (de verdeling van over winsten van bedrijven) en de wet inves- ASSEN (ANP) - De Raad van Smilde heeft dinsdagavond zonder hoofdelijke stemming het voorstel van b en w aan genomen om de openbare lagere school in Bovensmilde die onlangs door Zuidmolukkers was bezet, af te breken. Op de plaats daarvan zal een herten- kampje worden ingericht. Een door het rijk aangeboden nood- school, gebouwd naast de openbare bi bliotheek aan de Meidoornlaan zal als vervanging dienen De bibliotheek zal worden ondergebracht in het gebouw van de kleuterschool die mede naar de Meidoomlaan zal verhuizen. De raad drong er op aan dat deze verhuizing als een tijdelijke wordt beschouwd. Binnen een jaar moeten b en w met plannen komen vooreen definitief schoolgebouw elders In Bovensmilde. CDA-fractie komt vandaag weer bijeen Formateur en minister-president Den Uyl. en CDA-leider en minister van jus titie, Van Agt. hebben deze week een overladen agenda. Vanmiddag, don derdagmiddag en vrijdagavond praten Den Uyl. Van Agt, Van Thijn en Ter louw over de formatie, terwijl Den Uyl en zijn ministers vanavond, donder dagmorgen en vrijdagmorgen uit voerig moeten discussiëren over de op stelling van de rijksbegroting voor 1978, die op de derde dinsdag in sep- den^gediend1 Wee'le kamer moet wor" De raad van bestuur in Arbeidszaken; Vln.r. de heren Indeman Middenstandsbond). Van Eykelenburg IN C. V. i. Van Veen (V.N.O.i en WoUes (V.NO.). Half zichtbaar geheel l de heer Wijffels (N.C. V.). OP IN ISRAEL NICOSIA (AP) - Palestijnse guerilla's diegesteund worden door Syrië hebben volgens Rado Uamscus een kazerne van Israëlische luchtmachtpiloten opge blazen. De ontploffing zou maandag nacht hebben plaatsgevonden en ver scheidene mensen zouden gedood of gewond zijn. Volgens Radio Damascus heeft Israël toegegeven dat er een ontploffing heeft plaatsgevonden en dat aangrenzende gebouwen vlam hebben gevat. De aan slag zou gepleegd zijn door guerrilla's van de Saiga groep, als wraakneming voor 'recente verklaringen van Mena- DEN HAAG - Dinsdag is het formatie-overleg voortgezet met beraad over de vermogenaanwasdellng. Van links naar rechti hem Begin', de nieuwe Israëlische pre vail Agt (CDA), Van Thijn (pvda). Terlouw (d'66) en formateur Den UyL mier (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De werkgevers vinden dat er voor het gezondmaken van de Nederlandse economie veel hardere maatregelen moeten worden genomen dan kabinetsformateur Den Uyl heeft voorgesteld. Tot 1981 moet volgens de werkgevers, die zijn verenigd in de raad van bestuur in arbeidszaken, ongeveer 14 miljard gulden worden bezuinigd op de collectieve uitgaven (overheidsuitgaven en uitgaven voor sociale uitkeringen). Deze bezuiniging, waarvan zo n 5 mil- zaak'. Zij hebben hierover dinsdag ge sproken met D'66-fractieleider Terlouw en met een delegatie van de CDA- fractie Morgen zullen zij een gesprek jard ten koste van de sociale uitkerin gen moet gaan. zal volgens de werkge vers in 1981 een werkloosheidscijfer van 135.000 opleveren. De werkgevers noe- hebben met de PvdA-fractie. Den Uyl wil tot 1981 in ieder geval 4 miljard bezuinigen, het resterende be drag van de door het kabinet- Den Uyl in gang gezette, éénproeentsoperatie. Eventueel wil Den Uyl daaraan een be zuiniging van nog eens drie miljard men de manier waarop Den Uyl tot een aantal werklozen van 150.000 wil komen 'in de praktijk een onhaalbare toevoegen. Verder wil hij het onderne mingsinkomen verbeteren en de koop kracht van de modale werknemer handhaven. De werkgevers kunnen van harte instemmen met de richting van dit beleid. „Maar wij zijn van mening dat de voorgestelde maatregelen vol strekt tekort schieten om met name de werkloosheid in 1981 terug te dringen tot ongeveer 150.000 of minder", aldus de werkgevers. De werkgevers vinden dat de stijging van de collectieve uitgaven gelijke tred moet houden met de stijging van het nationale inkomen. Bij de eénprocent- RT A 7F1VI F A 7F1?IVF soperatie wordt het aandeel van de col- DL7\ZjEj13 IY/AZjIUVL N Ej lectieve sector in het nationale Inkomen nog vergTOOt. De stijging van de collec tieve sector is volgens de werkgevers ondanks de éénproeentsoperatie nog zodanig, „dat de ruimte voor het ar beidsvoorwaardenbeleid van de sociale partners te gering is om én de koop krachtbelofte aan de werknemers én vergroting van het ondememingsinko- men te realiseren". Stabilisatie PALESTIJNEN tieve uitgaven in de voorstellen van de werkgevers tot 1980 nog met 70 miljard stijgen. In een verklaring stelt D'66-fractieleider Terlouw dat de D'66-fractie niet in na volging van de werkgevers pleit voor een drastische stabilisatie van de col lectieve uitgaven. „De fractie is wel van oordeel dat uitzicht moet worden gebo den op vermindering van de groei van de collectieve uitgaven' aldus de verkla ring. Daarbij moet volgens D'66 uitge gaan worden van de éénprocentsnorm. De D'66-fractie vindt wel dat er in de komende kabinetsperiode gestreefd moet worden naar een verdere vermin dering van de stijging van de collectieve uitgaven. D'66 constateert met instemming dat kabinetsformateur Den Uyl de loon kosten wil beperken door de reële in komensstijging op nul te stellen. „Om dit aanvaardbaar te maken \-oor de werknemers is het gewenst zo spoedig mogelijk tegemoet te komen aan een nantal verlangens in de immateriële sfeer", aldus D'66. Zelfs stabilisatie van de collectieve uitgaven is volgens de werkgevers niet voldoende om het aandeel van het ar beidsinkomen in de bedrijven 'tot een redelijk niveau terug te brengen'. Daardoor komt er niet een zodanig winstherstel voor het bedrijfsleven, 'dat de investeringen en de werkgele genheid hierdoor werkelijk een stoot in de goede richting krijgen'. De werkge vers vinden dan ook dat de lonen moe ten worden gematigd. „Dit kan conse quenties hebben voor het reëel be steedbare inkomen van dc werkne mers". aldus dc gezamenlijke werkge vers. Inclusief incidentele loonstijgin gen (promoties, toeslagen voor dienst jaren e.d.) zouden de werknemers er volgens de voorstellen van de werkge vers in 1981 één procent op vooruit kunnen gaan. VNO-voorzltter Van Veen zei dinsdag dat de benarde positie van de Neder landse economie schromelijk wordt on derschat. „Als wij er overmorgen willen komen dan hadden we gisteren al moe ten beginnen. Als wij niets doen dan gaan we gezamenlijk de mist in", aldus Van Veen. De heer Wijffels, secretaris van het Nederlands Christelijk Werkge versverbond. betoogde dat de eollee-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1