PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONENIGHEID OVER MATE BEZUINIGING Kapers aanbod weigeren Finland minikrant Directie Schelde Vlissingen overweegt drieploegendienst voor 'Scheldepoort' Formateur begon oriënterend overleg over VAD Nog geen uitspraak in Ierse visserijkwestie VAN DER STEE HARINGVLOOT MOET IN DE VAART BLIJVEN SUAREZ KONDIGT DEVALUATIE AAN vandaag ALLE GIJZELAARS OP DRIE NA VRIJ Peseta naar 'reële' koers 220e jaargang no. 156 Dinsdag 12 juli 1977 I in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE- nties ZONDER WINSTOOGMERK. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De dit weekeinde gebleken verschillen van mening tussen PvdA en CDA over de in de komende jaren uit te voeren bezuinigingen op de collectieve en overheidsuitgaven hebben maan dagavond geleid tot een verandering in de plannen van kabinetsformateur Den Uyl. Aanvankelijk zou Den Uyl met de frac tieleiders Van Thijn (PvdA). Van Agt (CDAi en Terlouw iD'66) beginnen met de discussies over n van de nog reste rende hervormingsvoorstellen, de ver- mogensaanwasdeling. Maar maandag bleek dat de vier gesprekspartners het beter vonden - naast een zeer voorlopige eerste ronde over de VAD - eerst over eenstemming te bereiken over het al gemene sociaal-economische beleid, zoals Den Uyl dat in zijn twee tot nog toe Vier miljard verschenen memorandums heeft ee- Thijn van de PvdA stelde dat PvdA en CDA ..lijnrecht tegenover elkaar" staan in hun visie op de bezuinigingen in de collectieve sector. In tegenstelling tot de christen-democraten zijn de socialis ten vooralsnog niet bereid verder te gaan dan de zogenoemde ..een- procentsoperatie" waarmee het nu de missionaire kabinet- Den Uyl was be gonnen. verschenen memorandums heeft ge schetst. Daarover werd tot diep in de nacht vergaderd. Volgens het CDA moet in de komende jaren aanzienlijk meer worden bezuinigd dan Den Uyl in die nota's aan de formatiepartners heeft voorgesteld. De PvdA voelt daar echter niets voor. Pas als daarover overeenstemming wordt bereikt heeft het. zo vond men. zin om in detail verder te gaan met een technisch ingewikkeld en zeer omstre den wetsontwerp als de Vermogcn- saanwasdeling. Men vreest anders dat men het na zeer moeilijke, intensieve onderhandelingen eens zal worden over de VAD, terwijl de formatie daarna zou kunnen afspringen op ver schillen in visie over het te voeren sociaal-economische beleid, het alle somvattende kader waarin alle andere ter discussie staande voorstellen ge plaatst dienen te worden. Dat zo'n risico niet denkbeeldig is bleek maandag, toen fractieleider Ed van school aardgas vrij spel woningbouw klanten opofferen T isolement Steve Winwood hief het isolement rond zichzelf na een paar jaar op. radio- en televisieprogramma's: stnp verlies Vorige week maakte formateur Den Uyl in zijn tweede memorandum be kend dat de uitvoering van de één- procentsoperatie - het beperken van de groei van de collectieve uitgaven tot een procent per jaar - een bezuiniging in 1981 vereist van vier miljard gulden. Daarnaast liet Den Uyl toen weten dat verdere ombuigingen nodig kunnen zijn om het financieringstekort in 1981 te beperken tot 5 procent van de totale begroting. Voor het CDA is dat echter niet genoeg. CDA-kamerlid Frans Andriessen liet het afgelopen weekeinde weten dat de groei van de collectieve sector slechts 0.6 procent mag zjjn. Alleen dan kan volgens Andriessen gerekend worden op een vermindering van de werkloos heid Deze eis van het CDA gaat echter enkele miljarden aan bezuinigingen méér kosten, die voor de PvdA - zo bleek maandag - vooralsnog niet aanvaard baar zijn. Volgens Ed van Thijn is de PvdA wél bereid om - slechts indien dat werkelijk nodig is - eventueel verder te bezuinigen dan de één-procentsoperatie Maar vol gens de socialisten kan de mate waarin dat moet gebeuren niet nu voor vier jaar ineens worden vastgelegd. Van Thyn zei dat van jaar tot jaar bekeken zal moeten worden of aanpassingen nodig zijn „Je kan ook niet nu op basis van het weerbe richt zeggen hoeveel paraplus of mis schien parasols we in 1981 nodig zullen hebben". Winst-werk De PvdA-fractie wil overigens ook de vier miljard bezuinigingen als gevolg van de één-procentsoperatie niet zon der meer accepteren. Volgens Ed van Thijn blijven de eisen die de socialisten de laatste jaren aan bezuinigingen hebben gesteld, onverminderd van kracht. Dat betekent dat het rende mentsherstel van de ondernemingen ook tot nieuwe arbeidsplaatsen moet leiden, en dat het aantal arbeidsplaat sen bij de overheid dat verloren gaat door bezuinigingen in die sector, be perkt dient te bijven. In elk geval zijn de PvdA'ers het volledig eens met de visie van Den Uyl dat de modale werk nemer if 27.000 per jaar), boe het beleid ook uitvalt, niet onder de nullijn te recht mag komen. Den Uyls tweede memorandum - waarin hij een cijfermatige Invulling van zjjn beleid geeft - ts in de PvdA-fractie ..gematigd kritisch ontvangen. Men is net metop alle punten met de formateur eens, maar er is zeker geen sprake van een integrale verwerping ervan. Volgens Van Thijn zijn nog wel de nodige Invul lingen ln het stuk nodig. Woensdag zal de fractie een nieuw beraad aan dit sociaal-economische beleidsstuk van de formateur wilden De fractie sprak maandag vrij algemeen haar instemming uit met het tot nog toe door de socialisten (Den Uyl-Van Thijm in de formatie gevoerde beleid Dit in tegenstelling tot eerdere berichten als zou men ln de fractie vinden dat door links teveel concessies aan de christen democraten zijn gedaan Zo uitte PvdA-kamerlid Kombrink dit wee keinde kritiek op het compromis over de grondpolitiek. waarin volgens hem het aan banden leggen van de prijzen van landbouwgronden te weinig uit de verf is gekomen Volgens Van Thijn was de meerderheid van de fractie het niet met die constate ring eens. De beheersing van de prijzen van landbouwgronden behoorde niet eens tot de vier zogenaamde hervor mingsvoorstellen. zo zei Van Thijn. daarmee aangevend dat het al heel wat is dat daar nu toch een regeling voor komt. De fractie sprak dan ook uit dat onderhandelaar Van Thijn geheel bin nen het hem door zijn fractie verleende mandaat is gebleven. Ook het partij bestuur van de socialisten heeft zich positief over de tot nu toe behaalde re sultaten uitgelaten. De zevenkoppige bemanning en alle passagiers op drie na werden maandag vrijgelaten door de twee Russische kapers. Hier leidt een politieman vrijgelaten vrouwelijke gijzelaars naar het gebouw van de vliegveld brandweer. Minister Van der Stee heeft maandagavond de Nederlandse reders, voor een ge sprek op het ministerie van landbouw en irisserij ontvangen. Foto De minister in gesprek met de voorzitter van de redersvereniging de heer Parlevliet. tweede van links dr. Boelmans-Kranmenburg. secr. van de stichting Nederlandse visserij. dagen nog eens 80 leden gearresteerd vande fanatieke mohammedaans^ groepering genaamd „Boete en afzon dering'. Deze sekte was verantwoorde lijk voor de ontvoering van en moord op een voormalige Egyptische minister en drie bomaanslagen vorige week in Cairo. Egypte doet mee aan de opbouw van een gemeenschappelijke Arabische vloot aan de Perzische golf. Dit heeft de opperbevelhebber van de Egyptische marine, schout-bij-nacht Asjraf Rifaat, maandaa in Aboe Dhabi verklaard Van onze correspondent) veld nemen deel de Finse premier HELSINKI-De kapers van een Russische Toepolev hebben maandag een aanbod Taehkaemaa en de Russische ambas- van de Finse regering om met een licht vliegtuig naar een Westeuropees land te sadeur ln Helsinki, vliegen van de hand gewezen. De twee kapers, naar verluidt ongeveer 20 jaar. hebben gisteren de hele dag onderhandeld met de Finse regering over een vrije aftocht naar het westen. Zij blijven vasthouden aan hun eis: vrije aftocht naar Zweden of naar een ander westers land. Zweden heeft al laten weten dat de kapers niet welkom zijn. De kapers houden nog 3 gijzelaars vast. Verwarring ontstond er 's middags toen in Stockholm werd bekendge maakt dat de kapers uit Helsinki met onbekende bestemming waren ver trokken. Finse functionarissen ont kenden later dit bericht. Maandagavond lieten zij 18 passagiers vrij. Het toestel staat op een afgelegen P- Egyptische Pf heeft de laatste StS"! het luchtverkeer op Helsinki gaat intus sen gewoon door. De Finse regering bood de kapers een Cessna 402 aan waarmee zij naar een westers land konden vliegen. Een Cessna heeft een bereik van vier uur of 1400 kilometer. Met dit vliegtuigje kunnen de kapers dus makkelijk Zwe den halen of Noorwegen dat eventueel bereid zou zijn om de kapers te ontvan gen. De autoriteiten die met de kapers aan het onderhandelen konden geen verklaring geven voor de weigering van de kapers. De Toepolev werd zondagavond op een binnenlandse vlucht, van Petrozavodsk naar Leningrad gekaapt. Er bevonden zich toen 72 passagiers aan boord en ze ven bemanningsleden. De piloot werd door de kapers, die gewapend zijn met een halfautomatisch geweer en grana ten, gedwongen naar de Finse hoofd stad te vliegen Daar werden in fasen de bemanningsleden en alle vrouwen en kinderen losgelaten, waarna nog 29 mannelijke passagiers, allen Russen, in het toestel achter bleven. Zes van hen slaagden erin op spectaculaire wijze te ontsnappen door gebruik te maken van een uitgang achtenn het toestel. Een van de ontsnapten raakte gewond in zijn haast een veilig heenkomen te zoe ken.. hl) verzwikte zijn enkel. Aan de onderhandelingen op het vlieg- STAKING OP VEERBOOT HOEK-HARWICH UTRECHT (ANP) - De tweede dagboot van Hoek van Holland naar Harwich, die maandag om 15.00 had moeten ver trekken, is in Harwich blijven liggen tengevolge van een wilde staking aan boord. De boot, de 'st. George", is eigen dom van de Britse spoorwegen. Voor zover bij de Maatschappij Zeeland in Hoek van Holland bekend heeft het ar beidsconflict iets te maken met de uit betaling van overuren. De 'Koningin Juliana' van de maat schappij Zeeland die maandagochtend in Hoek van Holland aankwam, had on geveer 300 mensen aan boord die aan vankelijk voor de 'St George hadden geboekt. Ook de 'Koningin WUheimina'. die maandagochtend uit Harwich ver trokken was. bracht zoveel mogelijk 'extra' passagiers mee De Maatschap pij Zeeland heeft automobilisten die met de St George naar Engeland dach ten te gaan aangeraden, naar Oostende te rijden om vandaar de oversteek te maken. DEN HAAG - De haringvloot moet. als het maar even kan. blijven varen, ook als de haringvangst de komende jaren ernstig wordt beperkt. „Mocht er dan over een aantal jaren een miljoen Ion haring in de Noordzee zitten, dan moeten we nog een haringvloot hebben". Aldus minister Van der Stee (landbouw en visserij) na afloop van het beraad dat hij maandagavond had met een delegatie van de reder- svcrenigine voor de Nederlandse zeevisserij. De reders hadden om het gesprek gevraagd omdat zij meer zekerheid wilden heb ben over de toekomst van de haringvisseri). Zij toonden zich tevreden over deze opstelling van minister Van der Stee. Voorzitter N. Parlevliet van de redersvereni ging „In ieder geval is nu zeker dat de gemeenschappelijke aandacht gericht zal zijn op het draaiende houden van onze vloot En secretaris dr H A H Boelmans Kranenburg: „Onder de huidige omstandigheden is niets verder mogelijk. Daar hebben we alle begrip voor Minister Van der Stee wilde na afloop van het beraad niet zeggen of zijn opstelling zou betekenen dat de haringvisserij de komende jaren wordt gesubsidieerd .Wij doen verder geen uitspraken. De situatie is uiterst onzeker, omdat het Europese beleid nog geen vorm heelt. Er zal vermoedelijk pas in september meer te zeggen zUn". aldus de bewindsman. De minister vond dat als belangrijkste eerste doel nu zekerheid moet worden verkregen over de toekomst van de vissers „Wij zullen in die tussentijd voortdu- i end overleg voeren met de vissers. Voor nu kan ik alleen maar zeggen dat de vloot volgens mij toekomst heeft", zo zei hij. Voor het Europese hof van justitie in Luxemburg diende maandag het kort geding over de vismaatregelcn die de Ierse regering kortel ings afkondigde. Ierland stelde zoals bekend per 1 mei een zone van 50 mijl in, waarbinnen hektrawlers van meer dan 33 meter lengte en een motorvermogen van meer dan 1000 pk niet meer mogen vissen. Mr Kuiper, die namens de Nederlandse regering als advocaat optrad, noemde deze maatregelen discriminerend ten opzichte van andere lidstaten van de Europese gemeenschap. De Ieren zelf vissen met hektrawlers die kleiner zijn dan de opgege ven maten. De Nederlandse vloot bestaat echter helemaal uit grotere schepen en dat geldt ook voor andere lidstaten Mr Kuiper zei te vinden, dat hel Europese hof of moet eisen dat de maatregelen worden opgeschort óf de Ierse regering op moet dragen de visplannen van andere lidstaten van de Europese gemeenschap te aanvaarden. Die conclusie was ook al getrokken door zijn collega J Temple Lang. die namens de Europese commissie pleitte Temple Lang gaf er overigens de voorkeur aan dat het Europese hof Ierland zou veroordelen de visplannen van de andere lidstaten te aanvaarden omdat zo n oplossing meer in de geest van de gemeenschap is Hij noemde de visplannen die de verschillende stalen ln Brussel hebben ingediend, volkomen redelijk' Mr. Kuiper zei daarop, dat de Nederlandse regering graag aan zo n oplossing wil meewerken. Nederland wil genoegen nemen met een quotum van 11.000 ton haring, wat aanzien lijk minder is dan de hoeveelheid haring die de Nederlandse vissers vorig Jaar uit de Ierse wateren haalden. Het Europese hof zal vermoedelijk vanmiddag of op zijn laatst morgen uitspraak doen in het kort ceding. MADRID-Premier Suarez van Spanje heeft maandagavond laat na afloop van het kabinetsberaad een devaluatie van de peseta aangekondigd. De nieuwe koers van de peseta zal vermoedelijk vandaag worden vastgesteld. Een regeringswoord voerder zei dat de nieuwe koers 'realistisch' zou zijn. Monetaire deskundigen verw achten een nieuwe devaluatie van 20 tot 35 procent- Mofelijk zal de devalua tie in twee etappes worden uitgevoerd. Na een eerste waardevermindering van 20 procent zou de munteenheid via een zwevend bestaan tot een reële koers ten opzichte van andere valuta's terugkeren. Waarschijnlijk zal de reële devaluatie tussen nu en het einde van dit jaar 30 procent bedragen. Monetaire experts verwachten vandaag al een devaluatie van 15 procent. Volgens deze groep zou er dan een tweede devaluatie van even eens 15 procent in september plaatsvin den. Met deze stapsgewijze waardever mindering van de Spaanse munt wil OOK OVERLEG OVER 'INLENEN' WERKNEMERS VAN ELDERS VOOR TIJD VAN NEGEN WEKEN VEEL WERK: VERBAZING BIJ BONDEN VLISSINGEN -De directie van de ko ninklijke maatschappij De Schelde heeft gesproken met de commissie 'in lenen' uil de ondernemingsraad over het elders lenen van werknemers voor Scheldepoort voor de tijd van negen weken. Bocndien wordt gesproken over de invoering van een drie ploe gendienst bij ScheldepoorL De indus triebond NVV is allerminst te spreken over deze maatregelen. Hoofdbestuur der J. Meinikman, levens vice- voorzitler van de commissie scheeps bouw. verklaarde: „Wc staan voor de situatie dat in dc scheepsbouw duizen den moeten afvloeien. Ook Schelde poort zou in feite moeten worden geslo ten. Maar nu dit: terwijl er met de bon den wordt gesproken over dc af- loeiing. bestaat de directie het om aan de ondernemingsraad een drie ploegen-dienst voor te stellen in ver band met het vele werk. Dat is de krankzinnigheid ten top", aldus dc heer Meinikman. Directeur drs C. Hariog van de konin klijke maatschappij De Schelde ver klaarde er welbegrip voor te hebben dat de vaknd wat vreemd tegen deze gang van zaken aankijkt. „Maar de structu rele capaciteit van Scheldepoort die in het geding is ln de gesprekken met de vakbonden, heeft mets te maken met het tijdelijk verschijnsel van de piekbe- lasting die zich nu voordoet.aldus drs Hartoe.Het aaal hier om een order van drie schepen, die verlengd moeten wor den. De eerste daarvan komt oo 26 luli. Om de werkzaamheden naarbehoren te verrichten en het werk binnen de ge stelde tijd klaar te krijgen, zullen we mensen moeten inlenen: hoeveel ts nog niet exact bekend. De ondernemings raad was er met tegen Wel heeft de raad aangedrongen op voorzichtigheid bij het inlenen,aldus drsHariog. Ook heeft deSchelde-direetie gesproken met de ondernemingsraad-commissie 'inle nen' over het inlenen van mensen voor de nieuwbouw. Het betreft hier voor- Drs Hartog verklaarde dat de ploegen diensten bi) Scheldepoort een andere vorm moeten krijgen .Welke vorm we ten we nog niet Er wordt aan gedokterd. Voor bepaalde vakgroepen denken we aan drie-ploegendiensten, maar zo dit al gebeurt, dan gaat het geheel in overleg met de ondernemingsraad Vanaf 23 mei jl. is er bij de reparatiewerf Scheldenoori een werktijdverkorting t Slot zie pagina 4 kolom 6 men voor een gedeelte voorkomen dat de reeds gecontracteerde operaties van het hoogseizoen in de toeristenindustrie voor Spanje 'goedkoper' uitvallen en daardoor een verminderde opbrengst aan deviezen betekenen. Verrassing Voor de Nederlandse toerist, die van plan is zijn vakantie in Spanje door le brengen, is dit monetaire nieuws een vriendelijke verrassing. Dit betekent dat hij op z'n minst 15 procent minder aan guldens van het door hem geplande vakantiegeld naar Spanje mee hoeft te nemen of dat hij met het oorspronkelijk geplande bedrag 15 procent of meer in Spanje kan besteden. Deskundigen op het gebied van de Spaanse economie verwachten binnen kort ingrijpende maatregelen om de in flatie. die sinds 1 januari van dit jaar al meer dan 15 procent bedraagt, in te to men. Als er geen Inflatie-beperkende maatregelen genomen worden, dan zou het effect van de devaluatie met. betrek king tot de export binnpn enkele maan den nul zijn. De politie in Den Bosch heeft maan dag een 19-jarige jongeman uit die stad aangehouden, omdat hij een zelfge maakte molotovcocktail bij zijn buur man naar binnen had gegooid. De keu ken brandde uit en er was voor enkele duizenden guldens schade. De jonge man vond dat zijn buurman, die een ca fetaria heeft, een onsympathiek gezicht had.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1