PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OVERSTROMINGEN EISEN IN FRANKRIJK 11 DODEN PZ(H Twee mannen kapen Russisch vliegtuig ONDERHANDELAARS VORDEREN IN RHODESIË Stilstand ontwikkeling toerisme kan economische problemen geven de krant van zeeland Noodweer in Zwitserland, Korea en Mexico vandaag GIJZELING IN KOEWEIT NU TEN EINDE Ordehandhaving tijdens overgang nog moeilijk Zweedse visser door Britten aangehouden VVV-BESTUUR IN REACTIE OP RECREATIE-DISCUSSIENOTA: 220e jaargang no. 1 55 Maandag 11 juli 1977 (Van onze correspondent) PARIJS - In Zuid-Frankrijk hebben de afgelopen dagen na hevige onweren de grootste overstro mingen in tachtig jaar plaats gevonden. Er zijn al elf lijken geborgen en nogzeker negentien mensen worden vermist. Er is tevens voor miljarden schade geleden. Zaterdag zijn tweehonderd mensen op het nippertje gered. Het ergst zijn de gebieden getroffen langs de bovenloop van de rivier de Garonne, zoals het departement Gers, gelegen ten noorden van de Pyreneeën halverwege tussen de Middellandse Zee en de Atlantische Oceaan. en particuliere organisaties Houden in- Hele melding gekregen van Nederia..- zamelingen maar veel burgemeesters ders uit het rampgebied die in moeilijk van de getroffen gemeenten hebben de heden zouden zijn" Ook bij hetministe- bijstand al onvoldoende genoemd. rie van buitenlandse zaken waren geen Bij de ANWB zijn in het afgelopen wee- meldingen binnengekomen van Neder- keinde talloze telefoontjes binnenge- landers die in Frankrijk in moeilykhe- komen van ongeruste Nederlanders, die den zijn gekomen na de overstromin- informatie wilden hebben over familie- gen- leden die in de getroffen streken hun va- rj kantie doorbrengen. Voor zover de Zwitserland ANWB weet ZJI, er geen Nederlandse Als va„ lw„ daE<.„ vaa hevi slachtoffers. „We hebben nog geen en- „E,„s e„ daarIlft voortvloeiende over- De eerste problemen ontstonden al in de nacht van donderdag op vrijdag toen de zijtak La Save buiten zijn oevers trad en auto's, caravans en tenten van een va kantiekolonie bij l'Isle-en-Dodon door het water werden meegesleurd. Ook bij Villeneuve-sur-Lot in het stadje Auch bezweken alle drie de bruggen in het centrum en liepen hele wijken onder wa ter Terwijl water, gas en elektriciteit uitvielen, vluchtten de mensen in het donker de daken op. waar ze vaak pas de volgende dag door legerhelikopters" konden worden gered. Plunderingen Vrijdag en zaterdag werden opnieuw grote gebieden door het noodweer ge troffen. Telefoon- en wegenverbindin gen werden verbroken, meubilair dreef door de straten. In de benedenstad van Auch opereerden plunderaars. Twee compagnieën van de oproerpolitie werden ingezet om eigendommen te beschermen. Met vuurwapens in de hand bewaken de agenten de winkels en supermarkten, waarvan de ramen en luiken door het water zijn stukge- beukt. Een 33-jarige man. op heterdaad be trapt bij het plunderen van een meubel zaak, is via snelrecht tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De beneden stad van Auch - vol winkels - biedt een chaotische aanblik. Er ligt van alles over straat: kledingstukken, meubels en conservenblikken, en de verleiding is groot voor plunderaars, die profiteren van de duisternis en de verwarring. Mili tairen en burgers verrichtten bij het licht van schijnwerpers opruimings- en herstelwerk. Een bejaardentehuis en psychiatrische inrichting moesten worden geëva cueerd. In deze laatste instelling in Auch was zondagmiddag een begin van brand ontstaan juist op het moment dat een gasleiding in het stadje scheurde. Duizenden mensen, die juist van de felle zon profiteerden om hun huisraad op de drooggevallen straat te laten uitdam pen. vluchtten in paniek weg. Onder de grotere steden die met overlast te kam pen hebben gehad zijn Toulouse. Mont- pellier en Nantes. Vanaf maandag wor den nieuwe onweren verwacht. De rege ring heeft noodkredieten vrijgemaakt vakantie moeilijkheden valpartij protesten PAGINA 11 dichtbij Lillian GiUl dicht bij de pagina 12 thuis verrassend Wim de Waal reed via een verrassende solo naar de zege in de ronde van Hoofd plaat combines Keetie van Oosten liet zien, dat aj de combine niet nodig heeft om te winnen stromingen, in grote delen van Zwit serland, zijn daar vijf mensen omge komen en is op grote schaal schade aangericht. Vrijdag verdronk een Bel gische onderwijzeres die op een uitje was met een groep schoolkinderen, in een woest-gezwollen rivier in de buurt van Fribourg. Zes kinderen kwamen ook in het water terecht, maar konden zich in veiligheid stellen. Twee hunner werden licht ge wond. In de buurt van Valaise werd een jongeman door de bliksem getroffen en gedood. Donderdag waren drie Zwitsers met hun auto tijdens een storm van de weg af geraakt in het Bemer Oberland en in een rivier gestort. Zuid-Korea InZuid-Korea hebben overstromingen vrijdag en zaterdag volgens de jongste telling 188 mensenlevens gekost. Er zijn 147 vermisten en bijna 400 gewon den. Rond 80.000 mensen zijn dakloos geworden en de materiële schade wordt geraamd op ca. 25 miljoen gul den. De ramp ontstond tijdens en na de he vigste regens sinds vijfjaar. Het zwaarst Slot zie pagina 4 kolom 1 NEURENBERG - Vijf mensen kwamen om het leven en ver- scheidenen werden getoond toen op de kruizing van de snel wegen Berlijn-Frankfurt-Munchen zes auto's op elkaar bot sten. Het tot dusver omvangrijkste vakantieverkeer op de Duitse toegen heeft tot chaotische toestanden geleid met onge lukken en files tot veertig km lengte. AUCH- Hevige slagregens hebben een deel van het zuid-westen van Frankrijk blank gezet. Vermoedelijk 14 mensen kwamen bij het noodweer om het leven. Hetstadje Auch werd volledig geïsoleerd en de huizen stonden tot aan de dakrand in het ivater. Rechts worden beiooners van een der huizen door een helikopter van het dak gehaald. HELSINKI (AFP.RTR.UPD - Twee mannen hebben zondag een vliegtuig van de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot gekaapt en gedwon gen te landen op het vliegveld van het Finse Helsinki. Volgens de Finse politie lieten de kapers korte tijd later de vijf SALISBURY (UPI, RTR) - De Brits-Amerikaanse missie heeft zaterdag, nogal onverwacht, goede vorderingen gemaakt in de besprekingen met de regering- Smith in Salisbury. Verwacht wordt dat de Britse minister van buitenlandse zaken David Owen deze maand nog een bezoek aan Zuidelijk-Afrika zal brengen, hetzij om de besprekingen af te ronden, hetzij om een duidelijk omlijnd voorstel voor een constitutionele regeling op tafel te leggen. De Brit. John Graham en de Amerikaan Stephen Low hebben drie dagen besprekin gen gevoerd m Salisbury. Daarvoor spraken ze in Lusaka vertegenwoordigers van het Patriottisch Front van Nkomo en Mugabe. In Salisbury ls gesproken over voorstellen voor de grondwet van een toekomstig Zimbabwe, over de handhaving van rechten orde tijdens het overgangsbestuur, en overeen internationaal ontwik kelingsfonds voor Zimbabwe. Het belangrijkste struikelblok in de onderhandelin gen met Salisbury is de kwesüe van de verantwoordelijkheid voor recht en orde tijdens de overgangsperiode Ian Smith heeft zich steeds op het standpunt gesteld dat het huidige leger en de huidige politie hiervoor verantwoordelijk moeten zijn O verga ngsbestu u r De Brits-Amerikaanse missie stelt voor dat de blanke minderheidsregering de macht overdraagt aan een Brits overgangsbestuur. dat drie a zes maanden het land zal besturen en intussen vrije verkiezingen zal uitschrijven. Zodra Smith de macht overdraagt zullen de internationale sancties tegen Rhodesiè worden beëindigd en zal een bestand van kracht worden. Volgens de zegslieden gaat Smith akkoord met een overgangsbestuur onder Britse leiding. De leiders van het Patriottisch Front verlangen dat zij tijdens de overgangsperiode de bestuurs macht zullen uitoefenen. Maar volgens de zegslieden is dat waarschijnlijk geen onwrikbaar standpunt. Ook is de gedachte geopperd van een Gemenebest-leger, dat tijdens de overgangs periode verantwoordelijk zou zijn voor handhaving van de orde. Maar daar ziet de Rhodesische regering weinig heil in. Volgens de zegslieden is de Bri ts-Amerikaanse missie er wel van overtuigd dat de Rhodesische strijdkrachten efficiënt en a-politiek zijn, maar hetprobleem is dat ze gewantrouwd worden door de Afrikanen. Srruth verlangt dat een eventuele vredesmacht ondergeschikt wordt aan de Rhode sische legerleiding. Graham en Low zouden ook totde conclusiezijn gekomen dat de grondwet een 'acte van vergetelheid' moet bevatten, die waarborgt dat er geen repressailes mogen komen tegen de huidige machthebbers. Ook zouden de eigendomsrechten en scha devergoeding voor onteigeningen geregeld moeten worden. LONDEN (RTR)-Een Brits Oorlogs schip heeft vrijdag een Zweedse treiler aangehouden op het vermoe den dat deze binnen de Britse visse- rïjzone van 200 mijl heeft gevist. De Zweed is opgebracht naar de haven van Lerwick op de Shitland eilan den. De schipper is zaterdag al berecht Hij moet 10.000 pond sterling (42.500 gulden) boet betalen en zijn vangst en visuitnisting. ter waarde van 15 600 sterling zijn in beslag geno men. Schipper Zakrison gaf toe dat hjij op 30 mijl van de Orkaden had gevist. Volgens de vertegenwoordi ger van de rederij had de schipper van de Zweedse autoriteiten begre pen dat vissen daar was toegestaan. Maar de rechtbank verklaarde dat voor de Zweden al sinds 1 april een verbod geldt. De rechter zei dat hij er voortaan van uit zal gaan dat de schippers op de hoogte zijn van de Britse wetten. „ANALYSE VAN ARBEIDSMARKT ONTBREEKT" MIDDELBURG - Het bestuur van de Stichting Provinciale VVV Zeeland is van mening dat een afremming van nieuwe ontwikkelingsplannen op het gebied van recreatie en toerisme nood zakelijk is, maar dat ergeen sprake mag zijn van stilstand, omdat dit ernstige economische problemen tot gevolg zal kunnen hebben. In een reactie op de Recreatie- discussienota 1977' schrijft het stich tingsbestuur aan de provinciale raad voor de recreatie in Zeeland, dat men een factor als de werkgelegenheid niet uit het oog mag Verliezen. ..In dit ver band merken wij op, dat in de nota een analyse van de arbeidsmarkt ont breekt". aldus het VVV-bestuur, ..bo vendien zijn wij beducht voor ongewen ste prijsontwikkelingen, indien het va- kaniieproduct te schaars zou worden, gelet op de toenemende vraag". Het bestuur van Zeelands WV kan vol ledig instemmen met de hoofddoelstel ling van de recreatie-discussienota, het streven om zo veel en zo goed mogelijk tegemoet te komen aan de bestaande en toekomstige recreatieve behoeften, „daarbij in aanmerking nemend een zo gering mogelijke aantasting van andere schappelijke behoeften" Het bestuur wil daarbij onderschrijven, dat het ac cent gelegd wordt op de kwaliteit van de recreatieve mogelijkheden, evenals van het landschap en milieu, dit in tegen stelling tot een primaire aandacht voor de groei van het aantal recreanten, als mede vergroting van de recreatieve voorzieningen" Ingaande op een van de conclusies van de nota. namelijk dat de belangen van de vakantiegangers in verdrukking ko men door de groei van de weekendre creatie tekent het WV-bestuuraan. dat deze vorm van recreatie zich vrijwel het gehele jaar afspeelt, hetgeen alsjaarpo sitief wordt ervaren". Een andere conclusie is, dat de voorzie ningen op de stranden onvoldoende zijn. De WV-reaclie hierop: „Deze con clusie is gebaseerd op de resultaten van een onderzoek, dat enige jaren geleden ls gehouden. Inmiddels zijn er talrijke voorzieningen op de stranden tot stand gekomen, zodat de beoordeling onvol doende' niet meer overal juist is. Aan de strandvoorzierungen dient uiteraard onverminderd grote aandacht te wor den besteed, omdat het strand buiten gewoon grote recreatieve betekenis heeft". Bij een andere conslatenng ui de nota. dat de groei van de openluchtre creatie zo ver is voortgeschreden dat naar de huidige nonnen gemeten - de draagkracht van een aantal gebieden ls overschreden en dat in andere gebieden de grens van het toelaatbare dicht, is ge naderd. stolt het WV-bestuur de vraag welke normen bij het vaststellen van de draagkracht zijn gehanteerd. Overigens noemt het bestuur een afremming van het bezoek van dagrecreanten aan de drukbezochte gebieden, zoals de stran den, wenselijk. „Wij realiseren ons", al dus de WV-reactie op de nota, „dat dit een groot probleem is De kustgebieden en vooral dat van West-Zeeuwsch- Vlaanderen kampen met een enorm dagbezoek, speciaal gedurende de wee kends met fraai strandweer; de verdere ontwikkeling van het verblijfstoerisme ondervindt hiervan nadelige gevolgen". Natuurgebieden Bij de behandeling van de verschil lende doelstellingen uit de discussie nota merkt hel WV-bestuur op, dat af sluiting van natuurgebieden zoveel mogelijk dient te worden vermeden: „De natuur is uitermate belangrijk als recreaticmogclijkheid. Ontsluiting bemanningsleden van het toestel, een waar naar het op weg was in de Sowjet- Toepolev 134, vrij maar houden zij nog unie is niet bekend. Volgens de politie steeds de 72 passagiers, onder wie ze- spreken beide kapers Russisch, ven kinderen, in gijzeling. De Zweedse politie verklaarde zonda- Waar het vliegtuig vandaan kwam of gavond dat de kapers toestemming hebben gevraagd om naar Zweden te mogen doorvliegen. Ongeveer 50 Zweedse politiemannen zijn in allerijl overgebracht naar het vliegveld Ar- landa bij Stockholm. Daar bevonden zich al ongeveer 80 agenten ln verband met de aankomst van enkele ministers van de organisatie van olie- exporterende landen (Opec). Koeweit De kapers van de Boeing 707 hebben zich te Syrië aan de autoriteiten over gegeven. De Britse bemanning en de drie prominente Arabieren die zich za terdag te Koeweit vrijwillig als gegij zelden hadden aangeboden, zijn vrijge laten. Een Syrische officier deelde mee dat de kapers zich hadden overgegeven omdat de meeste hunner eisen door de Palestijnse bevrijdingsorganisatie wa ren ingewilligd." De kaping, aldus zou de leider der ka pers hebben gezegd, vormde onderdeel van een beleid waarover in de Pales tijnse verzetsbeweging onenigheid be stond." Te Londen is meegedeeld door de Britsh Midlands Airways dat de kaping om 15 uur 50. Nederlandse tijd, voorbij was, dat de kapers zich hadden overgegeven en dat alles vreedzaam was verlopen. De gekaapte Boeing 707 was het'eigen dom van de Britisch Midlands Airways, die door deze verhuurd was aan de Ku wait Airlines. De leider der kapers was de 36-jarige Palestijn die in verzetskringen de naam voert van Aboe Saed. Zijn echte naam luidt Abd'al Karicm Aboe Ham- di. Volgens de Palestijnse bevrijdings organisatie zou de man die in een eigen Palestijnse gevangenis te Beiroet was opgesloten onder meer wegens fraude ren tijdens de Libanese burgeroorlog, een dag voor de kaping, laatstleden donderdag dus, zijn ontsnapt. De machine, een Boeing 707, werd vrij dag gekaapt op de vlucht van Beiroet naar Koeweit. Oorspronkelijk waren er 49 gegijzelden. Die liet men te Koeweit uitstappen en zou dan zondag doorvlie gen naar Aden in Zuid-Jemen, maar het werd Damascus. In Koeweit waren drie personen vrijwillig meegegaan, de Koeweitse chef van de binnenlandse veiligheidsdiensten de plaatselijke ver tegenwoordigers van de Palestijnse be vrijdingsbeweging en PLO en Al Fatah. De bemanning van het vliegtuig was Brits. Te Damascus werd onderhandeld, op gestegen en na zes minuten weer ge land. Kort erna gaven de kapers zich over en lieten zij de bemanning en de drie gegijzelden ongedeerd vrij. De ka pers gaven zich over nadat twee van hen bij een gevecht in de lucht tegen Sajed, erin waren geslaagd de groeps leider te overmeesteren. Zij werden daarbij geholpen door de drie gijze laars die in Koeweit aan boord waren gekomen. Het gevecht ontstond kort nadat het vliegtuig op bevel van de kapers plotse ling het luchtruim had gekozen. Nadat Sajed was overmeesterd, gaven de over ige kapers de bemanning opdracht het toestel weer naar de luchthaven te j brengen. van natuurgebieden door middel van aanleg van wandel- en fietspaden blijkt in de praktijk zeer doeltreffend te zijn ter voorkoming van vernielingen". Het WV-bestuur vindt wel. dat bij de aanleg van fietspaden in windbeschutte delen van de provincie verdient dan ook grote aandacht", aldus de reactie. Uitde brief aan de provinciale raad voor de recreatie blijkt voorts, dat WV- Zeeland de stelling om recreatief wonen tegen te gaan in hetaigemeen niet juist acht, omdat er vele vormen van re creatief wonen denkbaar zijn" Het schrijven vult hierbij aan: „De moge lijkheid van recreatief wonen kan voor een leefgemeenschap ter plaatse aan trekkelijk z\)n en dient dan ook niet on mogelijk te worden gemaakt" Tenslotte geeft het WV-bestuur de mogelijkheid van het creëren van een badplaats van allure opnieuw in over- weging, in welk verband het wijst op het feil, dat hierbij destijds aan Vlis- singen werd gedacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1