PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT COMPROMIS OVER DE ONDERNEMINGEN Levensonderhoud 0,2 pet duurder Demissionaire regering beslist in principe niet meer over pijlerdam Fracties mogen wijzigingen aanbrengen GEMEENTEN WORDEN VERPLICHT RAMPENPLANNEN OP TE STELLEN PZC/ Molukkers in Bovensmilde beloven zich kalm te houden Ministerraad akkoord met wetsontwerp Lijk vrouw gevonden in Amsterdam EN Zwartboorder... pagina 3 220e jaargang no. 154 Zaterdag 9 juli 1977 <Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Vrijdagmiddag heeft kabinetsformateur Den Uyl met de drie fractieleiders van PvdA, uitgesproken welke ondernemingen onder de nieuwe wet zullen vallen- Het zullen in ieder geval ook de bedrijven CDA en D'66 een compromis bereikt over de ondernemingsraden. Na de grondpolitiek is daarmee worden die minder dan 100 werknemers het tweede van de vier hervormingsvoorstellen door de onderhandelaars afgemaakt. Bij een wettelijke regeling van de bevoegdheden van de ondernemingsraden zal het nieuwe kabinet Multinationals uitgaan van het al op tafel liggende wetsontwerp. Dit is enkele maanden geleden gedeeltelijk behandeld door de tweede kamer. De discussie kon toen echter niet worden afgerond, omdat toen de crisis uitbrak. Afgesproken is dat de fracties de vrijheid krijgen om wijzigingen in het wetsontwerp aan te brengen, maar de kern van het ontwerp mag tijdens de parlementaire behandeling niet worden aangetast. Het compromis houdt enkele 'correcties en aanvullingen' op het bestaande wetsontwerp in. Tussen die twee methoden heeft d< gedoogt Maar of deze claim gerecht- SER de keus. vaardigd is. blijft ook ter beoordeling s nu al wel een overeenkomst be van de Ondernemingskamer reikt over het beroepsrecht van de on y-. dememingsraad. Er is besloten dat d< C-OTTGCtlGS OR veertien dagen de tijd krijgt teger Tijdens de onderhandelingen beeft Den een besluit van de ondernemer, dat ge- Uyl enkele correcties aangebracht op nomen is tegen het advies van de OR in het op tafel liggende wetsontwerp. Zo in beroep te gaan en dat in die periode zal bijvoorbeeld de structuur van het het bedrijf dat besluit niet mag uitvoe- overleg tussen ondernemingsraad en ren. bedrijfsleiding worden vereenvoudigd Of de onderneming na die periode van do<>r d« gemeenschappelijke vergader- twee weken het recht heeft het besluit ln8 te laten leiden via een 'alternerend uit te voeren, hangt af van de uitspraak voorzitterschap'. Dat wil zeggen dat de van de Ondernemingskamer. De onder- ene ,teer >emand van de ondernemings nemer heeft hej, recht om te claimen dat raad rfe vergadering voorzit en de an- uitvoering van het besluit geen uitstel dere keer iemand van de directie. Voorts worden voor de ondememings- Evenals bij de grondpolitiek draagt ook de overeenkomst over de onderne mingsraden duidelijk de sporen van tegenstellingen binnen de deelnemende partijen- Zo is de vraag, op welke manier de raad van commissarissen wordt benoemd voorlopig niet beantwoord. Besloten is hierover een advies aan te vragen aan d< Sociaal-Economische Raad (SER) Zoals bekend, willen de progressievei dat de helft van de raad wordt benoemt door de werknemers en de andere helf door de onderneming. Het CDA wil da de werknemers een derde van de raat benoemen en de werkgevers ook eei derde. De laatste 33 procent van de ze tels zal dan moeten worden aangewezei door de 66 procent die dan al benoemt De progressieven hebben in de vrijdag gesloten overeenkomst ook de moge lijkheid opengehouden dat de wet zal gaan gelden voor bijvoorbeeld multi nationals die hun directie in het bui tenland hebben. Hierover wordt echter nog een open adviesaanvraag inge diend bij de SER. Den Uyl verwacht dat er voor 23 augus tus - de datum waarop de tweede kamer terugkeert van het zomerreces - wel een nieuw kabinet-Den Uyl zal zijn ge vormd .Als je de gang van zaken be kijkt, kan je niet zeggen wat schiet dat op. maar er zijn toch al heel wat hobbels genomenzei de premier vrijdag opzijn wekelijkse persconferentie. BAHAR DAR. ETHIOPIE - Leden van het Ethiopische boerenleger oefenen met houten stokken, voordat ze de beschikking hebben gekregen over vuurwapens. Het boerenleger is ingezet in Eritrea, waar het de opdracht heeft de stad Asmara te ontzetten die wordt belegerd door het Bevrijdings- fronl van Eritrea. Er werden vandaag zware gevechten uit dit gebied ge meld. Den Haag heute föoms klotst de taalvervui ling de Nederlandse hulska mers binnen via het televisie scherm. Zo zijn de laatste maanden redacteuren van de rubriek 'Den Haag vandaag1 bezigde Nederlanders aan te praten dat 'heikel' in dit land een gangbaar woord is. Ze hebben het over een 'heikel' pro bleem dat in het kabinet moet worden opgelost In hetjoumaalwordthetafen toe ook gebruikt eveneens in relatie tot het Haagse gebeuren. Onlangs verze kerde de parlementaire man van het Nos-joumaal dat Den Uyl bij de forma tie een 'heikele zaak' had op te lossen. Een eenvoudig burger grijpt dan haas tig naar het woordenboek, de dikke Van Dale wil nog wel eens uitkomst bieden. Maar nee. 'heikel' staat er niet in. Wel tn zijn Duitse zuster, "heikel' betekent 'ne telig'. 'hachelijk', zo meldt zij. Waarom gebruiken de tv-mensen een dergelijke on-Nederlandse uitdrukking? Vermoe delijk weten ze het zelf niet. Onlangs za ten we in een bijeenkomst met een aan tal parlementaire redacteuren en Jawel, daar kwam het ook: „Een heikel ge schilpunt" riep een van de deelnemers aan dit beraad uit Is het misschien af komstig uit het 'jongens-onder-elkaaT- taalgebruik van Europese parlementa riërs? We weten hetniet We weten alleen dat "heikel' geen Nederlands is. Een Amerikans marinevaartuig en bommenwerpers van de kustpatrouille houden vier Russische marineschepen in de gaten die in de Golf van Mexico binnen35 mijl van de Amerikaanse kust kwamen, zo heeft het Pentagon in Was hington donderdag bekendgemaakt. raden de adviesbevoegdheden uitge breid. De OR zal in het door het nieuwe kabinet te wijzigen wetsontwerp ook adviezen mogen uitbrengen over aan zienlijke investeringen, over grote in krimping en uitbreiding van het bednjf. Voorts zal het aan de bedrijven worden overgelaten of zij nog de bepaling uit het bestaande wesontwerp willen aanhou den over de zgn 'tweede lezing'. Deze tweede lezing houdt in dat een onder nemer tweemaal zijn standpunt in het gemeenschappelijk beraad mag komen verdedigen als de OR een afwijzend ad vies heeft uitgebracht. Zuidmolukse wijk kunnen surveillc- De SER zal ook advies moeten uitbren- De rijkspolitie had donderdag een gen over de relatie tussen een commis- delegatie van de Zuidmolukkers uitge- saris en zijn achterban. De drie partijen BOVENSMILDE (ANP) - De Zuidmo lukkers in Bovensmilde hebben toege zegd dater geen problemen meerzullen ontstaan. De politie zal rustig door dc FNV ONTEVREDEN OVER FACTOR KOFFIEPRIJZEN alternatief De Stichting Nederlandse visserij vindt dijkverhogingen langs de Oosterschelde een redelijk alternatief coördinator nodigd te komen praten over de moei lijkheden van de laatste dagen. De fractievoorzitters m de gemeente raad van Smilde hebben vragen gesteld aan b. en w. De voorzitters willen weten waarom het politieoptreden uitbleef, wie 'hogerhand' is. wie hiertoe opdracht gaf èn waarom de brandweer geen poli tiebescherming kreeg. De raad wil ver zijn akkoord gegaan met de principe uitspraak dat er een relatie zal zijn tus sen de leden van de raad van commissa rissen en 'degenen die hen gekozen heb ben'. De SER zal zich moeten buigen over de waag hoe die verhouding er pre cies uit zal zien en in welke mate de commissarissen een eigen verantwoor delijkheid behouden. der garantie voor politiebewaking in en nn^lfio om de Molukse wijk IXtcnib [JUSlt tr In het compromis is verder de bepaling opgenomen dat de rechtspositie van de leden van de ondernemingsraad wette- finale Zes van de acht Zeeuwse topatleten zit ten in de flnale van de nationale titel strijd Men wil ook weten waarom het mogelij k was dat er in deze wijk versperringen konden worden opgericht en of het Rijk de kosten voor zijn rekening neemt van schade die niet door de verzekering wordt gedekt. De fractievoorzitters vra gen verder of er andere woonruimte be schikbaar is voor de Nederlanders die niet thuis durven te slapen omdat zij acties van Zuidmolukkers vrezen. lijk beter zal worden beschermd. Ver der zullen wettelijk worden geregeld: de faciliteiten voor beraad en scholing van de OR-leden, een eigen budget, openbaarheid en de verantwoordings plicht. De onderhandelaars hebben zich niet BROODPRIJS WEER HOGER DEN HAAG - Het levensonderhoud is vergeleken met de maand mei in juni 0,2 procent duurder geworden. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben de prijsstijgingen zich vooral voorgedaan bij koffie, vers fruit. thee. margariuen, bloemen, meubelen en schoeisel. Ook de medische verzorging steeg in prijs. Goedkoper werden aar dappelen, eieren, dameskleding en zo merkleding voor meisjes. Secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft in een vraaggesprek met de Franse televisie gezegd dat hij 'erin geslaagd is een mis sie naar Oeganda le sturen die belast is met een onderzoek naar schendingen van de mensenrechten in dal land. Waldheim zai dat president Idi Amin van Oeganda toestemming heeft gege ven voor het onderzoek in zijn land. Verdere details werden niet bekendge maakt. Overigens vertoont het tempo van de prijsstijgingen volgens het CBS nog steeds een dalende tendens De Consumentenbond betreurt het dat de relatief gunstige prijsontwikkeling tijdens de voorgaande maanden in juni niet geheel is voortgezet. In ee reactie op de cijfers zegt de bond dat de stijging met 0.2 procent te vergelijken is met de stijging die zich in voorgaande jaren in dezelfde periode heeft voorgedaan. De bond dringt erop aan de daling van de grondstoffenprijzen op de wereld markt zo spoedig mogelijk In de prijzen tot uitdrukking te laten komen. Rorulpn Hoewel de 0.2 procent niet zo'n slecht cijfer is, zit de FNV het aandeel van de koffieprijsstijgingen daarin erg dwars. Ze vindt, dat minister Lubbers de kof fieprijzen niet goed in de hand heeft ge houden. Dit zegt economisch mede werker A. van Biggel aar van de FNV in een reactie. Volgens hem hinkt het prijsbeleid wat betreft de koffie op twee gedachten. apart festival North Sea Festival steekt Newport a) naar de kroon; Radio- en televisiepro gramma's; Strip. redden i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Alle gemeenten zullen een rampenplan moeten gaan opstellen: een organisatieplan waarin in algemene zin is aangegeven hoe in geval van een ramp moet worden gehandeld. Daarnaast zullen er ook rampenbestrijdingsplannen moeten komen voor een aantal van tevoren vast te stellen objecten met een 'verhoogd risico'. Dit is in grote lijnen de inhoud van de Wet rampenplannen die door de regering zal worden ingediend bij de tweede kamer. Het rampenbestrijdingsplan is een samenstel van concrete maatregelen die moeten worden genomen als zich een van tevoren te omschrijven ramp voltrekt bij een beperkt aantal gevaarsobjecten in Nederland. Het moet een soort draaiboek wor den De verantwoordelijkheid voor het opstellen van de rampenbestrijdingsplan nen ligt bij de burgemeester. Als er meer dan één gemeente bij het geva<uo.jujccb betrokken is. kan de verantwoordelijkheid bij meerdere burgemeesters liggen. De burgemeester is ook belast met de leiding van de uitvoering van de rampenbe strijdingsplannen en de rampenplannen. Het wetsontwerp regelt niet de andere bevoegdheden en verantwoordelijkheden bij rampenbestrijding: de minister van binnenlandse zaken bereidt een Rampenwet voor waarin die wel zullen worden geregeld. Het wetsontwerp treft geen voorzieningen voor voorvallen als droogte, olievervut- ling op stranden, bosbranden en ernstige verontreinigingen van het oppervlakte water ..Dit kunnen zeer ernstige voorvallen zijn. maar de bestrijding ervan ligt helemaal binnen de normale kanalen van de betrokken instanties aldus premier Den Uyl. die vrijdag de komst van het wetsontwerp aankondigde. eerst worden de prijsstijgingen ver klaard door de ontwikkelingen op de koffietermijnmarkt, maar als de prijs dan weer spoedig daalt, wordt verwezen naar de invloed die de eerdere prijsstij gingen op de voorraden hebben. Naar zijn mening kan in het algemeen worden gesteld dat prijsstijgingen snel worden doorberekend, maar dat dalin gen vaak laat en soms helemaal niet doorwerken in de consumptieprijzen. Een woordvoerder van het CNV zei. dat er all e aanleiding is om blij te zijn, dat de stijging van het indexcijfer dit keer met tegenvalt, zoals vorige maand wel het geval was Ondanks het geringe tempo van de stijgingen in vergelijking met vo rig jaar. ziet het er toch al naar uit dat het prijsindexcijfer hoger uitkomt dan geraamd en daarom valt het uitblijven van elke tegenvaller toe te juichen, al dus het CNV Brood Maandag wordt het brood gemiddeld 4 cent duurder, terwijl de minimum prijs dinsdag met 2 cent wordt verhoogd. Het ministerie van economische zaken heeft deze verhoging goedgekeurd. Daar de bakkers deze prijsverhoging onvoldoende vinden, gelet op de stij ging van de kosten, wordt in overleg met het ministerie een onderzoek naar de winstgevendheid van het bakkers bedrijf ingesteld, dat in het najaar zal worden afgesloten. Voor een gesneden verpakt wittebrood van 800 gram geldt vanaf dinsdag een nieuweminimumprijsvan 1,28 en voor bruinbiooa 1,25. De minimumprijzen van onverpakt brood zijn 7 cent lager. De voedingdbonden FNV hebben ern stige kritiek op hetbroodprijsbeleid van minister Lubbers. Met zo'n beleid komt er van het gezond maken van het bak kersbedrijf niets terecht, aldus de voe dingsbonden in een verklaring, De bonden hebben er bezwaar tegen dat enerzijds een broodprijsverhoging van vier cent is toegestaan maar dat ander zijds de minimumbroodpri js maar met twee cent omhoog mag. Xn de berichtgeving over de recen te gij zelingen, zowel in kranten als in radio en tv. dook eveneens een merkwaardige Duitse term op: .afgrendelen'. Van Dale noemt het woord evenmin. De generatie die de tweede wereldoorlog bewust heeft meegemaakt, herinnert zich de uitdrukking maar al te goed. In de da gen van Stalingrad kwam dat afschuwe lijke woord voortdurend voor in de Duitse legerberichten, 'de ketel van Sta lingrad was afgegrendeld' kon men in die donkere tijden horen. En met 'ketel' - een letterlijke verta ling van het Duitse i 'Kessel' - werd dan I een 'omsingelde I ruimte' bedoeld, terwijl de 'afgrende ling' er op neer kwam dat de bewuste ruimte geheel was af gesloten. Dit virus van taalvervuiling is helaas in het Ne derlands achtergebleven. Ook na de oorlog dook 'afgrendelen' voortdurend op, vooral als er sprake was van een mi litaire operatie. In Smilde was dat het geval en daarom werd de school tn deze Drentse plaats niet van de buitenwereld afgesloten, maar 'afgegrendeld'. Een woord waarin men niet alleen het pie pend schuiven van een niet goed ge smeerde grendel hoort, maar ook het knarsend taalgebruik van een snau wende Pruisische feldwebeL i fatlijn We zaterdag Pagina is stiefkind mysterieus Hans Warren bespreekt de roman van Dominique FernandezPorporino. of de mysteries vanNapels'. Binnen en bulten over ruinboeken. Stemmen uit de ker ken, Ter overdenking. PAGINA 17 douche Zet de tuin eens onder de douche. PAGINA 19 kleinkunst DEN UYL: WEL VASTHOUDEN AAN DATUM 1 SEPTEMBER TTITT) TVTT171TVX/T? van het wekelijkse kabinetsberaad. Provinciale staten van Zeeland hebben zaak. maar een nieuwe regering bete- voor men nationaal geplaatst w< I KI Kt InIJlIJVVxL Het liet dan ook meer op de wee van zich uitgesproken voor de grootst moge- kent misschien een nieuw geluid". .Formateur Den Uyl zal misschien e erkennen: ten aanzien van taal gebruik kan men te puriteins zijn. Meer dan honderd jaar geleden stelde MaJ- thijs Siegenbeek een boekje samen van woorden 'met het Nederlands taaleigen strydende'. zoals hij het formuleerde. Lezing daarvan in onze dagen dwingt tot enige relativering. We sommen een paar van Siegenbeeks 'strydende' woorden op: aanhankelijkheid, afzet, bespreken, onbezonnen, jaargang, erva ring. maakwerk, voorliefde, bouwval, omgeving, onbevangen, vrijgevig. Sie genbeek beschouwde deze woorden als germanismen, een oordeel dat op dit ogenblik maar weinigen met hem zullen delen. Overigens somde Siegenbeek ook germanismen op die in zijn dagen werden gebruikt, maar die nu - gelukkig zijn verdwenen. Daarvan eveneens en kele voorbeelden: aanstrenging (An- strengungi. daadzaak iTatsache), volksdommelijk (volkstümlich), ja zelfs vroegstuk (Frühstück). Een taal moet niet teveel in hamassen en keurslijven worden gedwongen, overdreven pu risme is niet nodig: de Nederlandse taal is bewegelijk en haar gebruikers bren gen vaak zelf allerlei correcties aan. Maar dat is geen vrijbrief voor televisie redacteuren (evenmin voor kranten mensen trouwens) om zo maar een Duits woord uit de lucht te plukken en te doen alsof het hier om het puurste Neder lands gaat. Het ontbreekt er nog maar aan dat de Nos-televisie de kijkers min zaam meedeelt dat „de formateur een heikel probleem thans definitief heeft afgegrendeld." In dat geval kan men "Den Haag vandaag" maar beter 'Den Haag heute' noemen. TRIP: NIEUWE REGERING, MISSCHIEN NIEUW GELUID DEN HAAG/MIDDELBURG - Hel de missionaire kabinet Den Uyl zal in prineipe geen beslissing meer nemen over de grootte van de doorlaatopening van dctc bouwen pijlerdam in de Oos terschelde. „Deze beslissing heelt niet alleen grote milieu aspecten, maar ook verstrekkende financiële gevolgen", zei premier Den l'vl vrijdag na afloop het wekelijkse kabinetsberaad. „Het ligt dan ook meer op de weg vs het nieuwe kabinet om hierover een be sluit te nemen". In april schreef het kabinet in een brief aan de Tweede Kamer dat er begin sep tember een beslissing zou moeten val len Op tafel lagen drie mogelijkheden: een doorlaatopening 11 500, 14 000 of 20.000 vierkante meter Den Uyl zei wel vast te willen houden aan de termijn tot september. Als er op 23 augustus, wanneer de Tweede Kamer zal terugkeren van het zomerreces, nog geen nieuw kabnel Is. zal het demissio naire kabinet wel een beslissing nemen Deze uitspraak zou dan begin septem ber door de Kamer moeten w orden be sproken. Provinciale staten van Zeeland hebben zich uitgesproken voorde grootst moge lijke doorlaatopening. mede in verband met de visserij en schelpdierencultures. Het college van gedeputeerde staten heeft de regering verzocht nog vóór 1 september een besluit te nemen, omdat anders het gevaar bestaat dat de afelui- tingswerkzaamheden een seizoen wor den vertraagd en daardoor pas ba 1985 gereed zouden komen. PPR-minister Trip van Wetenschaps beleid heeft vrijdagavond in Middel burg de mogelijkheid niet uitgesloten dat een volgende regering alsnog van dc keuze voor een doorlatende dam af zal stappen om toch nog te kiezen voor de goekopere oplossing Van dijkverho gingen; ..Politiek is het een moeilijke zaak. maar een nieuwe regering bete kent misschien een nieuw geluid" Hij zei dit in een interview voor het VARA-televisieprogramma 'Uitblazen ia..', waarvoor vrijdagavond - de uit zending is vanavond - in de schouwburg in Middelburg de opnamen werden ge maakt. Minister Trip sloot de mogelijk heid van een andere oplossing niet uit vanwege de aanzienlijk geringere kos ten die dijkverhoging met zich meeb rengt in vergelijking met de oplossing van de doorlatende dam. Dijkverhoging kost globaal 2 miljard gtilden en de doorlatende dam globaal 4 miljard gul den. De demissionaire bewindsman plaatste zijn opmerkingen tegen de achtergrond van de huidige financiële situatie, waar voor men nationaal geplaatst wordt. Formateur Den Uyl zal misschien wel denken, had ik dit maar lnm'n mandje' aldus de heer Trip over het ver schil van de 2 miljard gulden tussen de dam-oplossing en de dijkverhogingen. Overigens voegde de PPR-minister aan zijn opmerkingen toe dat hij zich ge houden voelde aan het - wat hij noemde 'compromis van de doorlatende dam': „Ook ik ben gelukkig met dit compro mis", zei hij. Hij achtte het echter niet onmogelijk dat hij zich als deze week gekozen - eerste kamerlid en als ge woon PPR-lid na zijn ministerschap toch nog verder toch nog zou inzetten voor de oplossing van de dijkverhogin gen. AMSTERDAM - De Amsterdamse poli tie werd er donderdagavond door be woners van de Alblasstraat op geat tendeerd dat er in de woning onder hen, op de eerste etage, een ondraaglijke stank hing. De bewoners van de eerste etage, een ouder echtpaar, had men bo vendien al in tien dagen niet gezien of gehoord, zodat men vreesde dat er hel een en ander zou zijn gebeurd. Toen de politie het huis binnenkwam ontdekte men in de slaapkamer op bed het lijk van 58-jarige mevrouw J. Sluyters- Heijtel, geheel in plastic vuil niszakken verpakt. Haar 61-jarige echt genoot was er niet, buren verderop in de straat hadden hem een week geleden nog wel gezien. Bij die gelegenheid had hij verteld dat zijn vrouw op reis was en dat hij er zelf ook maar eens even een paar dagen tussen uit trok

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1