PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MEER ARRESTATIES VAN MOLUKKERS VERWACHT Raas wint MINI KRANT SGP Sint-Philipsland 'vecht' bij Raad van State tegen het plan 'Krabbenkreek' Treinkapers slecht bewapend Plan weer trein te kapen, op Moerdijkbrug Brandstichting in paleis van justitie Assen PVDA ONTEVREDEN OVER MEMORANDUM DEN Zie pagina 8 vandaag Verder overleg ondernemingsraden Goeree 31 vangt hasj DEN HAAG - Het medisch en justitieel onderzoek naar het vuurgevecht bij de bestorming van de gekaapte trein op 11 juni in De Punt is nog in volle gang. Tijdens het vuurgevecht tussen treinkapers en mariniers werden twee gijzelaars gedood. De recherche in Assen wil er nog niets over kwijt. De slachtoffers bij de schietpartij waren de 19-jarige Ans Monsjou uit Groningen, die weliswaar een Ambonese grootmoeder had maar niet van Zuidmolukse afkomst was en ook niet als zodanig herkenbaar, en de 40-jarige M. van Baarsel uit Eist. In de onoverzichtelijke situatie die bij de bestorming ontstond was de kans groot dat beide passagiers in de vuurlijn stonden van kapers en mariniers Ex-gegijzelden konden later niet met zekerheid zeggen wie door wie was gedood. Minister Van Agt zei dadelijk na de beïndiging van de kaping, dat de omgekomen gijzelaars volgens de toen aanwezige gegevens niet door kogels van de bevrijders waren gedood. Complete zekerheid had Van Agt niet. Hij zegde daarom ook dadelijk een onderzoek toe. Bijzonderheden over het onderzoek zullen pas bekend worden op het proces tegen de drie overlevende Zuidmolukse treinkapers van De Punt en de vier schoolbezetters van Bovensmilde. Het proces zal op 20 september of wel licht zelfs eerder in Assen beginnen. In Zuidmolukse kringen wondt geopperd dat justitie met opzet bijzonder zwijgzaam is over de zaak. ..De treinkapers hadden maar een minimum aan wapens", zeggen enkele Zuidmolukkers in Assen. ..De regering heeft van al het begin van de treinkaping steeds gezegd dat de kapers zwaar bewapend zouden zijn. Het zou natuurlijk een geweldige flater zijn als bekend werd dat de kapers nauwelijks bewapend waren. Vooral bekeken in het licht van de forse bevrijdingsactie door de mariniers". Volgens Zuidmolukkers bezaten de treinkapers een zwart geverfd waterpis tool. een klewang, vermoedelijk een UZI en één of twee lichte geweren. Na de treinkaping in Wijster (eind 1975) werd een soort wapenschouw gege ven. Dat gebeurde ook na de bezetting van het Indonesische consulaat in Amsterdam. „Er is wel over gesproken om zoiets weer te doen", zegt men bij justitie, „maar het is er nog niet van gekomen". Men wil er verder niets over zeggen. Het feit dat de uitslag van de sectie op de twee gedode Nederlanders nog steeds niet bekend is gemaakt, irriteert de Zuidmolukkers. In Zuidmolukse kringen vermoedt men dat de twee zijn gedood door kogels van de mari- De geblakerde gevel van het gerechtsgebouw in Assen DEN HAAG - Er worden nog meer arrestaties verwacht onder Zuidmolukse jongeren in verband met gijzelingsacties. Na de arrestaties van Pieter T., Fred M., Johannes P. en Isaac R., concentreert het onderzoek van de recherche in Zuid-Limburg, onder Molukse jongeren in de woongemeenschap Heer. Uit goed ingelichte knngen wordt ver nomen dat Molukse jongeren in dit woonoord plannen hadden om gijze lingsacties uit te voeren ter ondersteu ning van de gijzelingen in de trein in Glimmen en de school in Bovensmilde. hogeschool De samenwerking van het HBO ln Zee land moet ln een hoge-school uitmon den. tegenpaus onbegrijpelijk Het NW-dlstrictsbestuur vindt het on begrijpelijk. dat de vaste oeververbin ding niet in het structuurschema voor komt verbod training eindelijk PAGINA 16 radiozenders belang Manufactures Hanover VS) krijgt een belang in Mendes Gans. Beurs- financ.lén-economie. Er zou ook zijn gedacht aan de kaping van een trein op de Moerdijkbrug. In Bovensmilde zijn weer benzinebom men gegooid. In dezelfde (woens dagmacht is ook brand gesticht in het gerechtsgebouw in Assen. Ook na de beëindiging van de gijzelin- Irak koopt voor 3,5 miljard wapens in Parijs (Van onze correspondent PARIJS - Irak heeft bevestigd dat het voor 3,5 miljard gulden wapens wil ko pen in Parijs. De contracten zijn voor bereid tijdens het bezoek van de Franse premier Barre, twee weken geleden, aan Bagdad. De wapenaankoop betreft tweemaal 36 Mirage F-l-straaJJagers. uitgerust met Magic-raketten. Puma-helikopters en AMX-tanks. Verder wordt gepraat over de levering van Transali- transportvliegtuigen en de Mirage 2000 (een gevechtsvliegtuig), die begin vol gend jaar door Dassault op de markt wordt gebracht. Al eerder heeft Frankrijk Alouette- helikopters en Panhard-pantserwagens geleverd. gen. zouden plannen hebben bestaan om vergeldingsacties te ondernemen met de hulp van de jongeren uit Assen en Bovensmilde. die naar Heer zouden reizen onder het voorwendsel er een bruilofsfeest bij te wonen. Als een van de leiders van de jongeren in Heer wordt genoemd B. L., die lid is van het Molukse bevrijdingsfroiit. L. was gedu rende de gijzelingen in Noord-Drentc in Assen. Het spoor naar het Zuiden volgde op de arrestatie van de groep van Pieter T. Een van z'n broers. Mattheus, behoorde tot de kapers in de trein, die bij de be storming werd gedood. Een andere broer van Pieter T. zit in de gevangenis wegens een aandeel bij de treinkaping in Wijster. Pieter T.. die de bewakings dienst organiseerde in de Molukse wij ken in Assen en Bovensmilde. geniet goed vertrouwen onder de jongeren. Hij is de adjudant van mevrouw Soumokil. de weduwe van de eerste RMS- president Chris Soumokil. Mevrouw Soumokil heeft samen met dr. Tan als contactpersonen gefungeerd tussen het crisiscentrum en de trein. Bemiddelaar T. stond op de lijst van de kapers om als bemiddelaar op te treden, maar het cri siscentrum vond hem onaanvaardbaar. T. was goed bevriend met de Neder landse cineast Benser. een vriend van kapitein Raymond Westerling, die het contact legde met de Fransman Guy Charpentier. Deze zegt zaakgelastigde te zijn van Vietnam in Parijs. Bij Benser werd enkele weken geleden huiszoeking gedaan. Daarbij zijn stuk ken gevonden, waaruit zou zijn af te lei den dat T. en de drie andere gearres teerden. moeten hebben geweten van de treinkaping en de schoolbezetting. Volgens goed ingelichte kringen zou Tamaeila. de leider van een andere mili tante stroming binnen de Zuidmolukse gemeenschap, ook van tevoren hebben geweten van de gijzelingsacties. Toen die acties aan de gang waren, zat hij in Wenen. Tamaeila. die zichzelf tot gene raal gebombardeerd heeft, onderhoudt goede betrekkingen met de Afrikaanse staat Benin, dat in de VN de strijd van de RMS voor een onafhankelijke repu bliek heeft gesteund. Benin is ook ge noemd als plaats van bestemming van de kapers en bezetters. Benzinebommen Benzinebommen zijn din de nacht van woensdag op donderdag door deruiten van het paleis van justitie aan de Brinkstraat in Assen gegooid en in de gisternacht al gehavende woning aan de Magnoliastraat in Bovensmilde ge worpen. Twee Molotov-cocktails ver oorzaakten een begin van brand in de raadkamer van het gerechtsgebouw - die enkele jaren geleden ook al eens door brandstichting werd verwoest - en een derde kwam in de kleine zitting zaal terecht. Een begin van brand kon snel worden geblust. Het gisternacht al bekogelde huis in Bovensmilde - dat aan de rand van de Zuidmolukse wijk staat - liep nu meer schade op. Gordijnen, vloerbedekking en een vensterbank verbrandden. Een Slot zie pagina 6 kolom 1 De folklore en de formatie O/ ïjen kabinetsformatie lever rnLc'%1 reeksen brieven op. Of de for ISp&Ji mateur wel aan dit of aan da' denkt Of hij zo goed wil zijr rekening te houden met dez» of gene belangen. Weet hij we dat ontwikkeling-zus of ontwikkeling zo tot funeste gevolgen zal lelden Er elke brief eindigt met het verzoek of hl, een reeks wensen maar even in zijn rege nngsprogramma wil verwerken. Eer begrijpelijke, maar nochtans vreemd» gewoonte: allerlei instellingen en in stanties delen haastig, indringend er somszelfs dreigend hun verlangens voo: de nieuwe regeringsperiode mee. Z< ontstaat een uiteenlopende lijst var vaak zeer tegenstrijdige verlangens waarvan de formateur vermoedelijl glimlachend en hoofdschuddend ken nisneemt om de brieven vervolgens bi. de stukken te leggen. Dat is ook niet zc erg. De meeste brieven zijn namelijk minder voor de man bestemd die eer kabinet in elkaar moet sleutelen er meer voor de achterban van de brief schrijvers Zij komen er ln de volgend» maanden zeker op terug, heftig, be droefd, misschien wel dankbaar. Dal hangt allemaal af van het komende ka binetsprogramma. Als dat niet naa wens van een briefcehrij ver is. dan roep hy dat zekerlijk binnen één of twe» maanden verontwaardigd uit tijden: een ledenvergadering van zijn organise tie. „Wij hebben, vergadering, de forma teur onze verlangens voorgelegd. Rede lijke verlangens Minimale verlangens Maar niets daarvan is in de regerings verklaring terug te vinden." En me' stemverheffing „De consequenties vergadering, zijn voor rekening van di' kabinet: wij hebben het gewaar schuwd." Donderend applaus. Ach ja dat zijn mooie voorstellingen. Het is t« hopen dat de briefschrijvers er zich be wust van zijn dat ze voornamelijk neelspelen. fiantkjn LIMOGES - De Zeeuwse prof Jan Raas heeft Nederland gisteren zijn eerste Tourzege bezorgd. Na een week. waarin dé coureur uit 's- Gravenpolder zo 'moe was als een hond' deed de rustdag in Bordeaux (per traditie een stad. waar Neder land nog al eens pleegt te winnen) hem goed. Nadat Jan Raas onderweg naar Limoges een sprintje om een paar kan goede wijn won. steeg zijn zelfvertrouwen zodanig, dat hij een winnende sprong vlak voor hel eind van de etappe wel aandurfde. Met succes dus. Het was de achtste zege voor de Zeeuw. Zie ook pagina 131 i Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - In de tweede- kamerfractie van de PvdA is nogal wat verzet gerezen tegen de plannen van formateur Den Uyl op sociaal- economisch gebied. De PvdA vindt dat het memorandum van Den Uyl. dat on der meer een loonstop voorde komende twee jaar voorstelt, onvoldoende ga ranties bevat dat meer winst voor het bedrijfsleven ook wordt omgezet in meer arbeidsplaatsen. Daarnaast be staat in de fractie wantrouwen tegen de zin uit Den Uyls stuk, dat een verdere beperking van de collectieve uitgaven onontkoombaar lijkt. De èenprocent- soperatie gaat volgens de PvdA al ver genoeg. De PvdA-fractie. die donderdag een eer ste bespreking wijdde aan Den Uyls memorandum, is teleurgesteld dat de formateur wél gedetailleerde voorstel len op tafel legt voor een vergaande in komensmatiging, maar zeer vaag blijft over nieuwe initiatieven om de werk loosheid doeltreffend aan te pakken. De veelbelovende aanzetten die hij ln zijn eerste memorandum gaf. zijn onvol doende uitgewerkt, zo meent men in de fractie. Als het bedrijfsleven te kort zou schieten in de omzetting van winst in werk, kan de overheid niet werkloos blijven toezien. Daarvoor moeten nu al plannen worden ontwikkeld, aldus de PvdA. De ontwikkeling rond de éenprocents- bezuinigingsoperatie volgt de PvdA met argusogen. Het kost. volgens de PvdA-fractie. al moeite genoeg de 4 mil jard bezuinigingen te vinden, die op grond van de éénprocentsnota van vorig jaar nog moeten worden ingevuld. De noodzaak om nu al aan verdere bezuin igingen te denken, is nog niet aange toond. zo meent men. Zoals gemeld, neemt het CDA een afwijkend stand punt in. Het CDA vindt dat Den Uyl wat betreft de bezuinigingen op de over heidsuitgaven lang niet ver genoeg gaat. Het CDA wil de stijging van de collectieve sector beperken tot 0.6 pro cent. en liefst nog tot 0.4 procent Nullijn Van Agt herhaalde donderdagavond voor de televisie zijn opvatting dat de overheidsuitgaven de komende vier jaar verder naar beneden moeten dan Den Uyl nu in zijn memorandum voor stelt. Zelfs als het lukt de nullijn voor alle inkomens door te voeren, moet er DEN HAAG (ANP) - De vissersboot Goeree 31 heeft de afgelopen dagen in plaats van het spreekwoordelijke zeebanket een plastic zak met 50 kilo hasj gevangen. De vissers hadden op veertig kilome ter uit dc kust hun netten uitgegooid. De mannen hebben hun vangst aan de Haagse politie overgedragen. Die is er ondertussen achter gekomen dat de hasj uit Albanië afkomstig is. De eigenaar" van het spul is echter niet bekend. extra bezuinigd worden, dus zeker als bet beleid ten aanzien van de nullijn niet mocht slagen, aldus Van Agt. Over het compromis inzake de grondpo- litiek toonde Van Agt zich tevreden Hij verklaarde dat als er bij het uitbreken van de kabinetscrisis op 22 maart deze oplossing was bedacht, er geen crisis was ontstaan. Hij ontkende dat de ver kiezingsuitslag van invloed is geweest op de houding van het CDA ten aanzien van de grondpolitiek. Het compromis dat nu uit de bus is gerold is voor ons gunstiger dan alle voorstellen die aan de vooravond van 22 maart zijn gedaan, al dus Van Agt. Volgens Van Agt zal het nog wel enkele weken duren voor de formatie in kannen en kruiken zal zijn. Hij merkte op dat een alternatief voor een samengaan van PvdA en CDA in feite ontbreekt omdat CDA en WD samen niet sterk genoeg zijn. „PvdA en CDA zijn in feite veroor deeld samen met elkaar in zee te gaan. Dat betekent dat je je wel tweemaal be denkt voor je in de formatie afhaakt", aldus Van Agt. Ondernemingsraden Het overleg tussen formateur Den Uyl en zijn drie gesprekspartners van PvdA, CDA en D'66 over de onderne mingsraden, is donderdag opnieuw af gebroken. Verwacht wordt dat het ak koord over de ondernemingsraden nu vanmiddag rond zal komen. Tijdge brek na de nachtelijke marathonzitting van w»>ensdag stond een definitieve re geling in de weg. De punten waarop het overleg nog vast- Slot zie pagina 3 kolom 6) Xn de loop der jaren is de toon van som mige brieven anders geworden. Jarer geleden overheerste een formele hoffe lijkheld: de formateur was tenslotte niet de eerste de beste en had bovendien eer redelijke kans om premier te wonden. Ir die dagen was het 'excellentie' niet var de lucht, een uitdrukking die in deze da gen vrijwel is verdwenen, terecht Nu if het 'meneer* geworden, soms ook 'me neer de formateur' en in een aantal ge vallen wordt de man bij zijn naam ge noemd: 'meneer Den Uyl'. In de dager van Drees maakten diens geestverwan ten nog wel eens gebruik van de aandui ding 'geachte partijgenoot', een combi natie van ouderwetse, zo men wil 'bur gerlijke' hoffelijkheid ('geachte') mei een horizontale kameraderie ('partijge noot'). De tijden veranderen echter ook in dit opzicht' Drees werd nog wel eens 'vader Willem' genoemd. Den Uyl if meer 'ome Joop' geworden en dat ls ook merkbaar in de correspondentie aan de formateur. Een opvallend voorbeeld daarvan troffen we deze week aan ln het blad van de Abva. 'De ambtenaar* Daarin is een open brief afgedrukt van Abva-vooratter Jan Dutman met als aanhef "Beste Joop' En ln de eerste zin van het stuk wordt deze aanhef ver klaard: ..Omdat vrijwel iedereen Je bij de voornaam noemt, meen lk daaraan het recht te kunnen ontlenen dat ook te mogen doen." Een eigenaardig recht. Men spreekt weliswaar vrij algemeen ln den lande over "Joop den Uyl'. maar dat betekent nog niet dat daaraan iedereen het 'recht' kan ontlenen om hem ook zc aan te spreken. De dirigent van het Concertgebouworkest bijvoorbeeld heet - naar algemeen bekend is - Ber nard Haiünk. Maar dat houdt geens zins in dat iedereen hem nu maar brie ven kan schrijven met de aanhef "Beste Bemard' Wanneer men iemand in de conversatie of in een correspondentie met de voornaam aanspreekt, dan ge beurt dat met toestemming van betrok kene, meestal omdat men elkaar goed kent. Misschien ls dat het geval met ka binetsformateur Den Uyl en voorzitter J. Dutman van de Abva: Joop kent Jan en omgekeerd. In dat geval was echter de eerste zin van de Abva-brief overbo dig. Ooi KA VERO BV: ZONDAGSRUST WORDT NIET VERSTOORD 'UITBRFIDING dorp wil realiseren. Dat plan -het be- bij de Kroon ingediend. Dat bezwaar- weer terug te draaien door het plan ln te Hei standpunt van de SGP i striikt pen nnnervlakte van omrevcer sehnft werd dondprriae door de Raad trekken Hel. collppe van ppdennteerde Philinclanri u nni i„. 'UITBREIDING VAN DORP WORDT BEMOEILIJKT' (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG - De laatste ronde van de verbeten strijd, die de SGP in Sint- Philipsland voert tegen recreatieve ontwikkelingen in deze gemeente, is ingegaan. Dinsdag heeft de Raad van State de partijen gehoord in het con flict. dat is gerezen rond het recreatie- plan 'De Krabbenkreek', dat de ont wikkelingsmaatschappij Kavcro BV uit Brouwershaven aan de rand van het dorp wil realiseren. Dat plan - het b«?- strijkt een oppervlakte van ongeveer 35 hectare - voorziet onder meer in de bouw van 407 zomerwoningen, de aan leg van enkele tennisbanen en een openlucht-zwembad. He t. bestuur en leden van de plaatselijke SGP verzetten zich met alle mogelijke middelen tegen hel plan. Het hoofdmo tief: de SGP-ers vrezen, dat verwezen lijking van de plannen van Kavero een aantasting betekent van de ln Sint- Philipsland zo gekoesterde zondags rust. Zo heeft de SGP m Sint- Philipsland een handtekeningenactie gehouden en werd een bezwaarschrift bij de Kroon ingediend. Dat bezwaar schrift werd donderdag door de Raad van State behandeld. Het is het eerste bezwaarschrift van een serie van drie, waarmee de SGP de recreatie ver van het dorp hoopt te houden. Zo ligt er bij de Kroon nog een tweede bezwaarschrift tegen het plan 'De Krabbenkreek'. Dat beroepschrift is in gediend namens de gemeenteraad van Sint-Philipsland De raad ging namelijk in 1973 akkoord met het plan. maar in 1974 behaalde de SGP ln Sint- Philipsland bij de gemëenteraadsver- kiezingen de meerderheid. De SGP greep die meerderheid aan om de klok weer terug te draaien door het plan ln te trekken. Het college van gedeputeerde staten van Zeeland weigerde echter mee te werken aan die ommezwaai en liet weten, dat de gemeente Sint- Philipsland Kavero geen strobreed meer in de weg mag leggen Tegen dot standpunt van gs heelt de raad van SintPhilipsland (met de stemmen van de nietSGP-ers tegen) ook bezwaar bij de Kroon aangetekend. Hoewel dit laat ste bezwaarschrift donderdag formeel niet aan de orde was, kwam het toch herhaaldelijk ter sprake. Beide beroep schriften zijn immers nauwelijks los van elkaar te zien. Hei standpunt van de SGP in Sint- Philipsland werd donderdag toegelicht door mr G. Holdijk, verbonden aan het wetenschappelijk instituut van de SGP in Den Haag. Hij betoogde, dal de be- zwaren van de SGP niet alleen zijn in gegeven door de vrees dat het plan 'De Krabbenkreek' een bedreiging vormt voor de zondagsrust en voerde ook en kele planologische bezwaren aan. Zo zei hij dal uitbreiding van het dorp Sint-Philipsland ernstig bemoeilijkt wordt, indien het reercatieproject van de grond zou komen. Ook had hij bedenkingen tegen de om- (Slot zie pagina 7 kolom 6i 'ok hier geldt: de brief is eerst en vooral voor dc achterban en vervolgens voor de publieke opinie bestemd. Voor zitter Dutman behandelt het advies van de topambtenaren die met elkaar de 'centrale economische commissie' vor men en ln die kwaliteit een rapport met hel oog op de formatie hebben geschre ven. Een rapport dat voor de ambtena ren onplezierige mogelijkheden aan duidt. Wat schrijft nu Dutman? „Beste Joop. volgens mij willen die adviseurs je er in laten tippelen-" Een dergelijke zin houdt geen steek en Dutman weet dat ook. Den Uyl is immers een te scherp zinnig man om zich in de luren te laten leggen door topambtenaren. De be wuste zin is dan ook niet voor Den Uyl bedoeld, maar voor de Abva-leden en voor de publieke opinie: een signaal dat het Abva-bestuurop zijn quivive is. Nog een citaat uit de brief „Ik vertrouw er echter op datje met de ambtenaren en met al de andere trendvolgers geen moeilijkheden wilt hebben. Je weet toch dat de leden van de Abva zich tijdens de februari-acties niet onbetuigd hebben gelaten. Welnu. Ik kan ie verzekeren dat de leden nog even strijdlustig zijn als toen. wanneer het er om gaat onrecht vaardige maatregelen tegen te houden." Dat klinkt als een dreigement aan het adres van de formateur. Bij Den Uyl kan een dergelijke zin echter geen overwe gende rol spelen: hij heeft niet alleen met ambtenaren te maken, maar met vele tegenstrijdige belangen. Hij moet derhalve allerlei gelijke en ongelijke fac toren tegen elkaar afwegen met als poli- (Slot zie pagina 3 kolom lj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1