PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FAMILIE GEDODE KAPERS IN BOVENSMILDE GEARRESTEERD TUSSENVOORSTEL VAN AGT O VER GRONDPRIJZEN Geen verrassing bij verkiezingen eerste kamer Beslissing over opening in pijlerdam moet vóór 1 september worden genomen Dorp woedend: politie greep niet in bij rellen van dinsdagnacht CDA: „geen nationalisatie grond" vandaag Smith wil geen vredesmacht van Gemenebest Suiker vier cent duurder 220e jaargang no. 152 Donderdag 7 juli 1977 Van ome parlementaire redactiei DEN HAAG - Voor de derde achtereenvolgende avond hebben kabinetsfor mateur Den Uyl en de drie betrokken fractieleiders. Van Agt (cda). Van Thi.jn (pvda) en Terlouw (d'6G), zich woensdag gebogen over de afspraken die moeten worden gemaakt over de grondpolitiek. Bij het sluiten van deze editie waren de besprekingen nog aan de gang. Het grootste knelpunt blijft de instelling van een grondbank, die de distributie van landbouwgronden moet regelen. Het CDA vindt dat een dergelijke instelling neigt naar natio nalisatie van de grond. Fractieleider Van Agt heeft in het overleg een tussenvoorstel gedaan, waar mee volgens de christen-democraten wordt bereikt dat de prijzen van land bouwgronden worden teruggedrongen. Van Agt wil via de bestaande grond kamers een scherpe toetsing van de kopers van agrarische grond Niet- J ie grond v e geven. 5 alleen agrariërs in aanmerking moeten komen. Omdat daarmee het aantal geïnteresseerden wordt teruggedrongen en der halve ook de vraag zal afnemen, zullen de prijzen, zo verwacht het CDA. ook niet meer in een snel tempo stijgen. Van Agt is bereid om. als het CDA- voorstel over enige tijd in de praktijk niet goed blijkt te functioneren, nadere voorstellen te doen of te accepteren, die meer in de richting van de wensen van de progressie ven gaan. De fractie heeft hem woensdag echter in een intern beraad op het hart gedrukt geen voorstellen te accepteren die kunnen leiden tot een nationalisatie van de grond. De hobbel en de nieuwe verhoudingen fBij de kabinetsformatie is nu de hobbel van de grondpo litiek genomen en dat heeft her en der de vraag doen rijzen of de kabinetscrisis - achteraf gezien - wel nodig is geweest Van Agt zelf heeft immers meegedeeld dat met een akkooiti als dit een crisis vermeden had kunnen worden. Met an dere woorden: een overbodige kabi netscrisis. We geloven niet in deze theo rie. Ze gaat er namelijk van uit dat aller lei nevenomstandigheden geen of al thans geen doorslaggevende rol hebben Deze driewielige rijdende sigaar werd ontworpen door studen- gespeeld en dat uitsluitend het pro ten van de Cranfield Institute of Technology, en won de eerste prijs bIee"? v?n d.e erondpoiitiek de oorzaak van de breuk zou zijn geweest. Dat nu in een door Shell uitgeschreven ontwerp-wedstrijd voor techni- lijkt ons een reductie van de feiten, die sche studenten. De 'auto' bestaat hoofdzakelijk uit wasmachine niet in overeenstemming is met de wer- onderdelen keujkheid. W„ ASSEN-BOVENSMILDE (ANP-GPD) - De rijkspolitie heeft in Bovensmilde vier Zuidmoluklkers aangehouden in verband met de treinkaping bij De Punt en de gijzeling in de school in Bovensmil de. In verband met het onderzoek wil de politie geen nadere mededelingen over de aanhoudingen doen. Ook zijn geen namen van de arrestanten bekendgemaakt. De eerste arrestaties vonden dinsdagmiddag al plaats. Dinsdag werden twee Zuidmolukkers in het Drentse dorp aangehouden. Woensdagmiddag werden nog twee Zuidmolukkers uit Bovensmilde opgepakt. De Zuidmolukkers die zijn gearresteerd, zouden familieleden zijn van de op 11 juni gedode kapers. Bij die militaire ac tie kwamen om het leven Max Papilaya. Hansina Uktolseja. Mattheus Tuny. Ronnie Lumalessel. Mingus Rumamory PAGINA 2 automatisch boete wegen arbeidsplaatsen PAGINA 12 primeur Het Zeeuwse landelijke rulterkam- ploenschap is snel, gevarieerd en biedt een primeur polo. Kuiper „Ik voel dat ik in deze ronde alles aankan" PAGINA 14 faam PAGINA 15 radioman Tony van Verre Is op en top een radio man. Radio- en televisieprogramma's; Strip. winst Meer winst voor Oce. Bcurs-flnancièn- en Georg Matulessy Hun arrestatie zou het resultaat zijn van een huiszoeking bij de Nederlandse cineast Benzer. ruim drie weken geleden. In diens huis werd belastend materiaal gevonden. Volgens goed ingelichte kringen is Be nzer de man geweest die de militante groepering van ds. Metiari in contact heeft gebracht met de Fransman Guy Charpentier. Charpenticr zegt Vietnam te vertegenwoordigen in Parijs. Vol gens Molukse kringen wil Benzer, die vaak in Bovensmilde en Assen komt om met de Zuidmolukse jongens te pra ten, de RMS-leider ir. Manusama 'poli tiek liquideren". In de Nederlandse wijken van Boven smilde is grote verontwaardiging ont- SALISBURY (UPI/DPA) - Premier Ian Smith van Rhodesiè heeft woensdag op een persconferentie laten weten dat hij niets ziet in een vredesstrijdmacht be staande uit troepen van het Britse ge menebest. Hoewel hij de landen niet met name noemde, gaf Smith wel te kennen iets te zien in de komst van Britse en Amerikaanse troepen. De Rhodesische premier zei dat in een regeling voor de overgang naar een (zwart) meerderheidsbewind van zijn kant garanties zouden worden geëist dat geen vergeldingsacties zouden wor den uitgevoerd tegen militairen en rege ringsfunctionarissen. Op een vraag of hij de macht aan uitslui tend het Patriottisch Front (de harde lijn) zou willen overdragen, antwoordde Smith: „Neen, zeker niet, als ik er iets aan kan doen, zal dat niet plaatsvin den". Het Patriottisch Front van Jos- hua Nkomo en Robert Mugabe werd deze week door de Organisatie van Afri kaanse Eenheid erkend als enige wet- tige vertegenwoordiger van Zwart Rho desiè. Smith achtte nieuwe verkiezingen na de scheuring binnen zijn Rhodesische Front-partij niet nodig. HIJ zei over een solide meerderheid in het parlement te beschikkea staan over het uitblijven van politie optreden in de nacht van dinsdag op woensdag toen Zuidmolukkers in het dorp rellen ontketenden. Daarbij wer den stenen en een molotov-cocktail ge worpen en werd de Zuidmolukse wijk gebarricadeerd. Ondanks herhaaldelijk aandringen van bewoners van het dorp kwam de politie niet opdagen. De bewoners kregen van de lokale poli tiefunctionarissen te horen, dat politie-optreden uitbleef op bevel van hogerhand. Pas vroeg in de ochtend werd toch tot het uitrukken van twee wagens mobiele eenheid besloten. Vol gens het ministerie van justitie is dat gedaan op gezag van de Asser officier van justitie, mr. C. J. van Oldenbeek.De officier zou ook eerder in de nacht bevel hebben gegeven niet tot optreden over te gaan. Veel bewoners zijn vooral verontwaar digd over dit lankmoedig handelen van de politie, omdat kort na de gijzelingen extra politiemacht voor het dorp is toe gezegd. terwijl bovendien de politie in Bovensmilde extra waakzaam zou zijn ..Nu er wat gebeurt, hebben we nog niets aan zoveel politie hier. als men toch niet mag optreden Op zon manier krijg je de situatie dat de mensen zich hier maar zelf gaan bewapenen om voor hun eigen veiligheid te zorgen meent een bewo ner. De problemen van de afgelopen nacht deden zich vooral voor op de grens met de Zuidmolukse wijk. Al laat in de avond constateerden bewoners van deze straten samenscholingen van jonge Molukkers bij hun eigen wijkcen trum. Rond èèn uur werden stenen ge gooid naar de woningen aan de Magno liastraat, maar toen de inwoners naar buiten kwamen, dropen de Molukkers af. Brand Tegen twee uur werden er opnieuw stenen gegooid. Ditmaal werden van een woning aan de Magnoliastraat alle ruiten vernield. Bovendien werd een molotov-cocktail naar het huis gewor pen. die het balkon op de eerste verdie ping in brand zette. De bewoners kon den de brand (met moeite) blussen. Om twee uur ging dan ook een tele foontje naar de politie in Bovensmilde. Vergeefs, want de politie kwam met. Een hernieuwd telefoontje rond half drie leverde eveneens niets op. De bewoon ster van het huis ontdekte rond half vier. dat in de bosjes bij de gymzaal, recht tegenover haar huis. Molukkers zaten die stenen naar de voorzijde van de wo ning gooiden. Ten einde raad ging zij op de fiets naar het politiebureau, maar moest onverrichterzake terugkeren. Om half vijf deed zij opnieuw een po ging. Na het dreigement net zo lang op het bureau te blijven zitten tot de politie zou uitrukken besloot de dienstdoende wachtcommandant 'hogerhand' te be wegen toestemming tot uitrukken te geven. Na een drie kwartier durend overleg kwam die toestemming. Het was inmiddels half zes. Met twee overvalwagens ging men naar de Molukse wijk in Bovensmilde. maar de daders waren volgens oogge tuigen kort tevoren uit de bosjes bij dc gymzaal verdwenen. De bewoners van het beschadigde en de gehele nacht bedreigde huis- ..Ik snap het niet Wij hebben de Molukkers niets gedaan Maar ik denk dat men de Neder landers weg wil hebben uit de woning tegen de Molukse wijk. Zijn vrouw kan het - net als veel dorps genoten - niet verkroppen dat de politie niet kwam. De officier van justitie mr. Van Olden- bcek noch de plaatsvervangend div trictscommandant van de rijkspolitie in Drente waren voor commentaar be reikbaar. Vorster benoemt 'bewindvoerder' voor Namibië PRETORIA (RTR/AFP) - Zuid-Afrika gaat Namibië (Zuidwest-Afrika) in de overgangsperiode naar onafhankelijk heid besturen via een 'algemeen be windvoerder". Als zodanig werd woensdag benoemd de blanke jurist M. T. Styn. Hij was vroeger opperrechter in Oranje-Vrijstaat en wordt in Pretoria beschouwd als een man zonder politieke ambities. Het kabinet van premier Vorster maakte bekend datSteyn bij decreet zal regeren. anthjn AMSTERDAM - De 34-jarige Mel Clay uit New York bezoekt Amsterdam op een wel heel merkwaardige wijze met een via een advertentie verkregen 'huisgenote' woont hij in dropen iuclit boven op een vrachtauto. Gedurende vijf dagen zal het paar hier constant verblijven, terwijl hun gedragingen op een videoband worden vastgelegd. Een selectie van de opnamen zal i.z.t. worden opgenomen in de collectie van een video-galery. DEN HAAG - Dc PvdA en de WD zijn de grote winnaars geworden van de woensdag gehouden eerste-kamerverkiezingen, waarbij het ging om 37 van de 75 zetels. De socialisten wonnen vier zetels en hebben er in de nieuwe eerste kamer 25. De liberalen maakten drie zetels winst en komen op vijftien zetels. Verlies was er voor het CDA. dat van 29 op 25 vertegenwoordigers ln de eerste kamer terugviel. D'66, dat drie zetels had, is uit de Senaat verdwenen. Winst was er verder voor PSP en GPV (elk van nul naar één zetel) en voor de PPR. Die laatste partij heeft nu vijf senatoren. Daardoor is de PPR in de eerste kamersterker vertegenwoordigd dan ln de tweede kamer, waar de partij na de laatste verkiezing nog slechts drie zetels overhield. De CPN werd gehalveerd door het verlies van 2 zetels, de SGP verdween. De SGP had 1 zetel in de eerste kamer. De Boerenpartij blijft met 1 zetel, die ze voorheen ook had Onder de nieuwgekozen eersle-kamerleden bevinden zich bekende figuren als de oud-PPR-fraclieleider in de tweede kamer dr. B. de Gaav Fortman en minister F. H. Trip. Ook een andere minister, mr. W. F. de Gaay Fortman, werd gekozen. GS VAN ZEELAND AAN KAMERCOMMISSIE: aaruit bestond die werkelijkheid? In de eerste plaats was er sprake - mede methetoog op de verkiezingen - van een toenemende spanning tussen PvdA en CDA. Zo was er bij de laatste groepering een niet weg te redeneren irritatie over het bijwagen-effect. Vanuit de CDA- gezichtshoek bekeken liet de PvdA het namelijk voorkomen dat alle goede da den van het kabinet-Den Uyl voor haar rekening kwamen, terwijl daarentegen de missers er een gevolg van waren dat men destijds - min of meer helaas - con fessionele bewindslieden had moeten accepteren. Omgekeerd kon men erzich bij de socialisten mateloos over opwin den dat het CDA voortdurend dwars lag bij een aantal onderwerpen, die voor de PvdA juist 'sleutelkwesties' waren. Deze wederzijdse gevoelens van onhar telijkheid uitten ach de laatste maan den vooral rond de figuur van Van Agt. Zo ging de PvdA er in de discussies over de zaak-Menten 'hard tegenaan' en sprak daarbij scherpe beschuldigingen uit aan het adres van de minister van justitie Omgekeerd leidde deze PvdA- houding bij het CDA er toe dat de gelede ren rond Van Agt werden gesloten. Men vond daar dat deze zich terechtkon beklagen over de houding van de socia listische kamerfractie. Dergelijke irrita ties over en weer werden onverbloemd uitgesproken en leidden er toe dat men een breuk binnen het kabinet als een normale mogelijkheid begon te be schouwen. Deze opvatting werd nog weer versterkt door de omstandigheid dat de verkiezingsdatum inmiddels was vastgesteld: er behoefde niet meer tot elke prijs een oplossing voor de geschil len te worden gezocht. J.n een dergelijk spanningsveld ls een breuk soms onvermijdelijk, niet omdat men technisch gesproken geen oplos sing zou weten te vinden, maar uitslui tend omdat men onder nieuwe verhou dingen opnieuw wil beginnen. Daarvoor zijn echter verkiezingen nodig. Een stembusuitslag kan als een 'politiek va gevuur' werken: de politici komen er in zoverre gelouterd uit te voorschijn dat er voor hen nieuwe verhoudingen zijn ontstaan, op grond waarvan een nieuw regeerakkoord valt te sluiten. Hoe zien hier de nieuwe verhoudingen er na de vijfentwintigste mei uit? In de eerste plaats zijn PvdA en CDA zodanig in het parlement teruggekeerd dat ze min ol meer gedoemd zijn om met elkaar sa men te werken, wil er althans een sta biele regeringsperiode volgen. Voorts ls het CDA van zijn 'bijwagen-trauma' a£ men kan zich bij deze formatie als een volwaardige partij opstellen. En tens lotte hoeft de PvdA zich geen zorgen meer te maken over het premierschap en het aantal ministers. In dat kader is een hobbel als de grondpolitiek betrek kelijk makkelijk te nemen. Het ls echter te simpel om nu maar hoofdschuddend te betogen dat 'dus' de kabinetscrisis niet nodig is geweest. Zo eenvoudig ligt het niet. In de politiek kan men er niet van uitgaan d at twee en twee samen vier zijn. Er spelen teveel onmeetbare facto ren in het politieke spel mee. factoren die pas enigszins kunnen worden geneu traliseerd als het 'kiezersvolk' naar de stembus is geweest. De vraag 'was deze kabinetscrisis nu wel nodig geweest' is derhalve irreëel: zij was kennelijk in de toen geldende omstandigheden onver mijdelijk. WERK KOMT ANDERS TE LAAT GEREED MIDDELBURG- Gedeputeerde staten van Zeeland vinden dal de regering en hctparlement vóór 1 september van dit jaar een beslissing moeten nemen over deomvang van de doorlaatopcning, die in de pijlerdam in de monding van de Oosterschclde moet worden gemaakt. Gs vrezen, dat uitstel van de beslissing tot na die datum, tot gevolg/al hebben, dat de pijlerdam niet in 1985. maar een jaar later zal worden voltooid. Het col lege schrijft dat in een brief aan de vaste tweede-kamercommissie van verkeer en waterstaat. Debrief, waarin wordt aangedrongen op een snelle be slissing. is ook verstuurd naar de Tweede Kamer en naar de minister van verkeer en waterstaat. De vaste kamercommissie heeft eerder het standpunt, ingenomen, dat de keuze van de grootte van de doorlaatopening in de stormvloedkering tot die onder werpen behoort, waarover de kamer niet met de huidige demissionaire rege ring van gedachten kan wisselen Gs schrijven nu, dat zij daarvan „niet ver ontrusting" hebben kennis genomen Het college schrijft: Zoals u bekend is. heeft het demissionaire kabinet de op dracht alles te doen wat in het belang van het koninkrijk noodzakelijk is Het provinciaal bestuur is van oordcel. dal debeslissing terzake geen verderultstel duldt en derhalve behoort tot die on derwerpen. waarvan het ln het belang van het koninkrijk noodzakelijk ls dat deze demissionaire regering in overleg kan treden met de kamer Om die stelling te motiveren herinneren gs aan de brief, die de minister van ver keer en waterstaat op 25 april van dit jaar zond aan de voorzitter van de Tweede Kamer. In die brief stelde de bewindsman, dat een spoedige beslis sing, dat wil zeggen vóór 1 september 1977. onder meer vereist ls om vertra ging In de on twerp-fase te voorkomen en omdat de keuze bepalend ls voor de hoogte van de drempels in de sluizen van de compartimenteringsdam- men.wat weer maatgevend is voor het gereedkomen van het gehele project. Het college van gs wijst erop. dat de mi nister in zijn brief aan de kamervoorzit ter heeft gesteld, dat .als voor 1 septem ber geen beslissing is genomen de be slissing van juni 1976 van kracht blijft. Die beslissing houdt in. dat voor een doorstroomopening van 11.500 vler kante meter wordt gekozen Gs aan de vaste kamercommissie „Zoals u bekend is. hebben de provin ciale staten van Zeeland unaniem een doorlaatopening van 11.500 vierkante meter, gezien de vele daaraan verbon den nadelen en risico's, afgewezen. De grote voordelen van de doorlaatopening van 20 000 vlerkante meter voor visserij, milieu en schelpdiercultures gaven de staten aanleiding zich unaniem uit te spreken voor de grootste opening". Gs wijzen erop, dat zij er ook in een brief aan de minister van verkeer en water staat - verzonden op 13 juni - al op heb ben aangedrongen, dat vóór 1 septem ber een beslissing overeenkomstig het unaniemestandpunt van de provinciale staten wordt genomen. Gs maken duidelijk, dat zij willen vast houden aan het uitgangspunt, dat in 1985 Deltaveiligheid moet worden be reikt en dat zij het daarom van groot belang achten, dat de besluitvorming in regering en parlement tijdig zal zijn voltooid. Het college wijst erop, dat dc keuze oorspronkelijk al in dit voorjaar zou zijn gemaakt cn stelt, dat het niet denkbeeldig is, dat verder uitstel van dc beslissing met zich zal brengen, dat de „voltooiing van deze werken met één seizoen zal worden vertraagd". DEN HAAG (ANP)- De prijs van een kilo suiker gaat met ingang van vandaag met vier cent omhoog. Dit heeft het centraal bureau leven- smiddclenbcdrijf in Den Haag woensdagmiddag meegedeeld. De prijs van een kilo suiker in de winkel komt hiermee op een niveau van 1,77 terwijl de minimumprijs voor een kilo stijgt van 1,60 tot ƒ1,64. Als reden voor de verhoging wordt opgegeven de eerder dit jaar in Brussel genomen beslissingen van de Europese, raad van ministersover de landbouwprijzen. Daarnaast zijn als gevolg van de gestegen vracht prijzen de vrachttarieven aange past.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1