ZEEUWS LANDELIJK KAMPIOENSCHAP SNEL EN GEVARIEERD PLUS PRIMEUR: POLO Jan Timman is na verlies tegen Sosonko nu derde van onder af Polo te pony oudste ter wereld waargenomen spel TWEEDE ZEGE DIELEMAN PZCX Op hof Domburg zaterdag 16 juli programma met springen, sjeesjes, dressuur, show en strijdwagen KORTSJNOJ BRAK DERDE PARTIJ AF STERK VAKANTIEDAM- T0ERN00I KWADENDAMME DONNER VIERT JAARDAG MET ZEGE OP MILES! DONDERDAG 7 JULI 1977 sport 12 DOMBURG - Het Zeeuws kampioenschap voor landelijke ruiters t dat volgende week zaterdag (l(i juli) op de terreinen (totaal zes hectare) van het hof Domburg in de gelijknamige plaats gehouden wordt, moet niet alleen een show worden, die uitmunt in variatie en snelheid, maar het heeft ook een primeur voor Nederland.Bijna aan het einde van deze ruitersportdag wordt er namelijk een polowedstrijd gespeeld, waarvoorr twee Engelse teams zijn uitgenodigd. Van zelfsprekend is de organiserende landelijke rijvereniging Oranjezon bijzonder trotsop ditgeslaagde initiatief, genomen ter gelegenheid van het25-jarig bestaan van de club. in welk kader ook de provinciale titelstrijd geplaatst moet worden. „We hebben dit jubileum niet willen omlijsten met een receptie of een feesta vond", maakt Oranjezonvoorzitter Peter de Kam uit Domburg duidelijk, „maar we willen het Zeeuwse paardenpubliek iets bieden, dat het nog niet vaak gezien heeft". In een voorwoord bij het programma boekje kondigt burgemeester Diepen horst van Domburg dit rulterkam- pioenschap ter gelegenheid van het kwart eeuw bestaan van Oranjezon, ge voegd bij een verblijf op hof Domburg, aan als een paardensportevenement van allure. Deze kwalificatie is beslist niet overdreven: daar staat het geva rieerde programma borg voor Daar zijn allereerst de verschillende kampioenschappen: springen in de klassen licht, midden en zwaar alsmede een progressief springconcours, de indi viduele en afdelingsdressuur en het provinciaal Zeeuws menkampioen- schap. Minder deskundige Maar ook voor de minder deskundige op paardengebied is er een aantrekke lijk programma ontstaan, dat allezins de moeite waard is. Behalve de polo wedstrijd mag in dit verband zeker niet vergeten worden een demonstratie sjeesjesrijden, die wordt verzorgd door de Zeeuwse ringrijdersvereniging, verschillende demonstraties van de jubilerende vereniging Oranjezon en een demonstratie dressuur in de klasse zwaar, waarna het uiterst attractieve programma wordt besloten met het binnenrijden van een strijdwagen, ge trokken door vier paarden. Over de demonstratie van de Zeeuwse ringlijders zegt voorzitter De Kam: „We hebben geprobeerd om een autenthiek gebeuren te laten zien, zodat er een vrij sterke selectie geweest is Als jubileu- matteactie wilden we overigens iets ge heel nieuws Daarvoor hebben we als bestuur van Oranjezon contact opge nomen met de Engelse polo-organisatie, die bereid was om enkele teams af te vaardigen. Omdat het veld in Domburg aanmerkelijk kleiner is dan vereist wordt, zal er met drie tegen drie ge speeld worden inplaatsvan de gebruike lijk vier man per team", voegt hij er aan- toe. Peter de Kam noemt de polowedstrijd een uniek gebeuren voor Nederland. Programma Het programma voor hel Zeeuws kam pioenschap ziet er als volgt uit: de strijd begint 's morgens om half negen met de individuele- en afdelingsdres- suur.In de eerste ringen strijden de achttallen en de viertallen, voormale- lijk in de klasse L. Alleen de Zwinrui- ters uit Nieuwvliet hebben een achttal in de klasse Z. Voortd zijn er negen rin gen voor de individuele dressuur. „Het is met name de veelzijdigheid, die in dit optreden naar voren komt", maakt Oranjezonvoorzitter De Kam duidelijk. Aan de viertallenwedstrijd nemen deel de teams van Oranjezon. Walcheren uit Nieuwland, Haringruiters Biervliet, Hulst, Paardebloem Goes. Scheldestad Vlissingen en Oranjeruiters Axel. Aan de achttallenwedstrijden nemen deel: Gouwe Reyers Serooskerke. Oranjerui ters Willemstad Westelijk Schouwen uit Haamstede. Schouwse Ruiters Drei- schor, Reimerswaal. Zwinruiters en Oranjeruiters Axel. Wat het verdere programma betreft om half tien is er een sjeesjesrijdemonstra- tie en wordt er ook voorgesprongen voor de klasse L Oni 11 uur wordt er overge sprongen klasse L en op die tijd begint ook het eerste Zeeuws kampioenschap mennen Er doen aan deze titelstrijd zes combinaties mee van de vorig jaar dooi Oranjezon opgerichte afdeling aange spannen. Er wordt, licht Oranjezon- voorzitter De Kam toe. gereden volgens het het Aggenbachsysteem. 's-Middags om één uur opent de Zeeuwse commissaris der koningin, dr. C.Boertien. het kampioenschap offi cieel. De commissaris wordt binnenge reden in een landauwer, bespannen met vier paarden en geleid door in structeur Wim Vos van de aangespan nen afdeling van Oranjezon. Om kwart over één begint het spring concours klasse M. om 13.40 uur is er een demonstratie sjeesjesrijden. om twee uur volgt een demonstratie dressuur klasse zwaar, waarin onder meer naast de Brabantse ruiters Jacques de Wit en mevr. Bom de Zeeuwse Suzan Malcorps optreedt.Om tien over twee begint het springconcours klasse Z. waaraan ze ventien combinaties deelnemen, erg veel voor Zeeuwse begrippen. Om drie WIJZIGING DATA BERN - Niet alleen voor AZ, ook voor PSV is de volgorde van thuis- en uitwed strijd voor de eerste ronde van het toer nooi om de UEFA-beker gewijzigd. AZ'67 speelt eerst een thuiswedstrijd 14 september) omdat Red Boys anders ge lijktijdig met de Luxemburgse kam pioen Jeunesse d'Esch thuis zou voet ballen. PSV moet eerst naar Belfast toe om te voorkomen dat Glentoran Ikam pioen,i en Glenavon gelijktijdig in de Noordierse hoofdstad thuiswedstrijden zouden hebben. uur volgt de tweede manche van het Z-springen. Daartussendoor geeft Ju liana' uit Middelburg een muzikale show De tweede manche is uitsluitend bedoeld voor Zeeuwse ruiters en mede bepalend voor het provinciaal kam pioenschap. Aan het Z-toernooi nemen onder meer deel Anton Hanse van de Schouwse rui ters. één van de kanshebbers voor de eerste plaats.Jan van Dalen van de Eendrachtruiters uit Tholen. Klaas van Exel van de Oranjeruiters uit Willem stad. die heeft meegedaan aan de strijd om de NCRV-springtrofee, en Mark Geense uit Hulst. Progressief DOMBURG - De polowedstrijd, die bijna aan het eind van het Zeeuws kampioenschap voor landelijke ruiters en amazones in Domburg wordt gehouden, is wis en waarachtig geen moderne sport. Polo is waarschijnlijk het oudst waargenomen spel in de wereld, zo heeft Oran jezonvoorzitter Peter de Kam in geschriften over deze sport ontdekt. De Perzische dichter Firdausi beschreef een wedstrijd tussen de Perzen en de Turkomans' ongeveer 600 jaa voor Christus, terwijl in Isaphan zich nog de ruines bevinden van een heel oud poloterrein met stenen doelpalen met een onderlinge afstand van acht yards, terwijl het veld 300 yards lang is. precies de maten van het huidige poloveld. De naam polo is afgeleid van het woord 'pulu'. de wilgen wortel, waarvan in Tibet poloballen werden gemaakt. Langzaam breidde het spel zich over Azie uit, zelfs tot in China, Japan en India toe. De eerste poloclub, de Silchar Poloclub, werd m 1859 door soldaten en theeplanters in Cach opgericht Zij leerden het spel van de Mampuris. die het al honderden jaren gespeeld hadden. In 1862 werd de Calcutta Poloclub gevormd en het spel verbreidde zich snel over India. In Engeland werd de eerste wedstrijd ge speeld in 1871 tussen hetnegende regiment Lancers en het tiende der husaren en in 1874 weid de Hurlinghamclub opgericht, waar twee jaar later met het kampioenschap werd begonnen. Het leger heeft het polospel van het begin af aan altijd sterk gestimuleerd en het Engelse polo be reikte zijn hoogtepunt in de jaren juist na 1914. Er waren toen ongeveerBO clubs en vijftien polovelden binnen een straal van tien mijl vanuit Londens centrum- Polo wordt gespeeld met pony's, echter niet met de kleine dieren, die men in Holland kent In Engeland legde men aanvankelijk de hoogte van de pony's aan banden tot 1.40 meter, maar na de eerste wereldoorlog werd deze maat losgelaten.Hoewel het spel zich van En geland naar Amerika verbreidde em daarna naar Argen tinië, werdhetnergens zoveel gespeeld als in India. De eerste wereldoorlog bracht een ernstige terugval: er konden geen jonge spelers en pony's getraind worden, zodat de voortgang van het polo stokte.Velen meenden, dat het polo in Engeland na de tweede wereldoorlog ten dode was opgeschreven -de kosten waren enorm toegenomen- maar dankzij een gedegen organisatie en met de steun van de toeschouwers heeft de polosport weer goede toekomstmogelijkheden. Een voUedige wedstrijd bestaat uit acht perioden (chuk- kas), maar volgens de regels van de Hurlinghamassocia- tion wordt er in zes sets gespeeld. In Domburg, met zijn beperkte mogelijkheden en demonstratiekarakter, spelen de ploegen, die vijftien pony's gebruiken, drie chukkas, waarbij elke periode zeven minuten duurt. Na de zeven minuten gaat er een bel, waarna het spe doorgaat totdat de bal uit is. hetgeen overigens binnen de 30 seconden moet gebeuren. De sterkte van de spelers wordt uitgedrukt in een handi cap, variërend van twee tot tien doelpunten. De gemid delde handicap van de spelers vormt de handicap van het team.De pony's hebben na elke periode minstens een set rust Eenspeler, die dezelrde lijn van de bal volgt, heeft 'open baan' (voorrang) op alle andere spelers. Elke andere speler, die de voorrangspeler te dichtbij kruist, begaat een overtreding, waarvoor penalty's worden toe gekend naar gelang de ernst van de overtreding. Er zijn zes verschillende soorten penalty's waarbij de verdedigers een bepaalde afstand in acht moeten nemen. Hoekschoppen worden niet genomen: inplaats daarvan een vrije slag. Om kwart over drie is er de parade on der leiding van instructeur Jan Meijers van Oranjezon. Om 15.40 uur verzorgt de organiserende vereniging een aan gespannen caroussel en om tien voor vier wordt er een progressieve spring- wedstrijd gehouden. De deelnemers moeten hierbij zes hindemissen ne men, die opvolgend in zwaarte direct op tijd gereden wordt. Voor elke hin dernis krijgt men respectievelijk één tot zes punten. Na de polowedstrijd, die om 16.40 uur begint.wordt het ruitergebeuren beslo ten meteen opnieuw uniek gebeuren, de binnenkomst van een Romeinse strijd wagen. getrokken door vier naast elkaar gaande paarden. Oranjezon heeft een dergelijke wagen in de Haarlemmer meer op de kop getikt Zonder de steun van een fors aantal sponsors was het voor het jubilerende Oranjezon niet mogelijk geweest om dit evenement te organiseren. De voor naamste sponsors zijn: de Rabobank, Vege. Heinekens en de Nederlandse Kaasunie. „We hebben prima mede werking gehad van de gemeente Dom burg". verzekert voorzitter Peter de Kam. Rond de hoofdnng. waarin het middagprogramma afgewerkt wordt, wordt een tribune opgetrokken, die plaats biedt aan duizend bezoekers. Voor de inwendige mens kan het dui zendkoppige publiek terecht ui een enorme consumptietentOnder andère bij de VW Domburg, de uitspanning Oranjezon en enkele adressen in Mid delburg en Koudekerke zijn kaarten in de voorverkoop te verkrijgen. EVIAN' - De derde partij voor de twee kamp in de halve finales van het kan- didatenschaaktoernooi tussen Viktor Kortsjnoj en Lev Poloegajevski is woensdag in Evian na veertig zetten afgebroken. Kortsjnoj, die met 2-0 voor staat, heeft een gunstige stelling bereikt. Poloega- jevski, die voor de partij zijn tegenstan- der kort de hand drukte, speelde met zwart de versnelde Meraner. Daartegen had het Engelse secondantenteam van I Kortsjonj een giftig nieuwtje voorbereid op de vijftiende zet. Poloegajevski ver- dedigde zich buitengewoon knap. maar kon niet verhinderen dat hij slechter kwam te staan. De partij verliep als volgt: wit: Kortsjnoj. zwart Poloegajevski. 1. c2-c4, Pg8-ffi. 2. Pbl- c3. e7-e6. 3. Pgl-Q, d7-d5. 4 d2-d4, c7-c6. 5. e2-e3. Pb8-d7, 6. Lfl-d3, d5xc4. 7. Ld3xc4. b7- b5, 8. Lc4-d3, Lc8-b7. 9. 0-0. b5-b4, 10. Pe4xffi schaak. Le7xf6. 12. e3-e4. 0-0, 11. Pe4xlB I schaak. Le7xf6, 12. e3-e4, Lf5-e7. 14. Ddl-c2. h7-h6,15. Ld3-h7 schaak. Kg8-h8, 16. Lh7-e4. Dd8-b6,17. Lcl-e3. c6-c5,18.d4xc5, Le7xc5,19. Tal-dl. Lc5xe3. 20. Tdlxd7. Ta8-c8, 21. Td7xb7, Tc8xc2, 22. Tb7xb6, Tc2xf2, 23. Tfl xE, Le3xd6.24 Kgl-fl.Lb6xE.25 KflxE, Tf8-c8. 26 PQ-d4. Tc8-cl. 27. Pd4-b3. Tcl-hl. 28.h2-h3, Kh8-g8, 29. a2-a3. b4xa3. 30. b2xa3, Kg8-(B, 31. a3-a4. Kf8-e8,32. a4-a5. Ke8-d7,33 KE-e2. Kd7-c7,34. Ke2-d2, Thl-fl. 35. Kd2-e2, Tfl-hl. 36. Ke2-d2.Thl-fl.37. Kd2-c3,Th5-el, 38 Pb3-c5, Tel-al, 39. Kc5-b4, Tal-el, 40 Kb4-b5. Kc7-b8, afgebroken. Deafgebroken stand is: wit: Kb5. Pc5, Le4, pionnen: a5, e5. g2. h3. Zwart: Kb8, Tel, pio- I nnen: a7. e6. f7. g7. h6 SPASSKI-PORTISCH NAAR VRIJDAG GENEVE - De derde partij voor de tweekamp tussen de schaakgroot meesters Boris Spasski (Sov) en La- jos Portisch (Hon) in de halve finales van het kandidatentoernooi zal te Geneve op vrijdag en niet op don derdag worden gespeeld. Voortaan zullen de partijen in deze tweekamp op zondag, dinsdag en vnjdag wor den afgewerkt De stand is 1-1. CLUBWEDSTRIJD VAN DE UITLAAT VLISSINGEN - De M.S.V. De Uitlaat uit Vlissingen hield zijn 5e clubwedstrijd van dit seizoen op het crosscircuit langs de Sloe weg te Vlissingen-Oost. De uitslagen waren als volgt: le man che: klasse 50 cc standaard: 1 Leo Stroo, 2 Ronald Hufinan. 3 Johan Josse, 4 Mar cus v. Kempen. 5 Ronald Openneer, 6 Micky Hebbes. 7 Bennie Muller, 8 Ron nie Leynse. klasse 50 cc origineel: 1 Ronnie Stroo, 2 Frans v. Overveld, 3 Freddie Hundersmarck. 4 Jan Mieras, 5 Joop de Knjger, klasse 125 cc origineel: 1 Jan v. Maldegem, 2 Piet de Visser, 3 Roel v.d. Pol, 4 Cor Luteljn, 5 Jan Dek ker, 6 Wim v.d. Berg, 7 Tinus V. Domme len, 8 Adrie Flipse, 9 Jaap Kuzee, 10 Wil lem LangezaaL 11 Jan Stroo, 12 Charles Borgs, 13 Bert Krijger, 14 Rudie Kuzee. 15 Iet de Regt; klasse 250 cc origineel: 1 Leo Ovaa, 2 Louis Murre, 3 Jan Bouten. 4 Jaap Verton. 5 Floor v. Dommelen. 6 Rinus Verdonk. 7 Wim Iloecks, 8 Jan Berendsen. 9 Tonny de Rijke. 10 Frans Bouten; klasse 500 cc origineel: 1 Jan Witte. 2 Dick Vermaas. 2e manche: klasse 50 cc standaard: 1 Leo Stroo. 2 Johan Joosse. 3 Antoine Pieters, 4 Mar cus v. Kempen. 5 Johnny de Nooyer, 6 Bennie Muller. 7 Gerrie Dooms, 8 Ron nie Leynse, 9 Rudie Pieters. klasse 50 cc origineel 1 Ronnie Stroo, 2 Frans v. Overveld, 3 Jan v. Ouwerkerk, 4 Freddy Hundersmarck, 5 Joop de Krijger. 6 Jan Mieras, 7 Wim Roskam; klasse 125 cc origineel 1 Iman Flipse, 2 Ad Meerman. 3 Piet de Visser, 4 Roel v.d. Pol, 5 Dennis den Engelsman. 6 Jan Dekker, 7 Jaap Kuzee. 8 Rien v. Lrere, 9 Tinus v. Dom melen, 10 Adrie Flipse. 11 Wim v.d. Berg, 12. Jan Stroo, 13 Bert Krijger. 14 Han Clarijs. 15 Charles Borgs; klasse 250 cc origineel 1 Louis Murre, 2 Peter v. Kalmhout. 3 Jaap Verton, 4 Floor v. Dommelen. 5 Rinus Verdonk, 6 Tonny de Rijke, 7 Frans Bouten, klasse 500 cc origineel: 1 Jan Witte, 2 Dick Vermaas. De volgende clubwedstrijd wordt ge houden op zaterdag 27 augustus. KWADENDAMME - Zomaar om tijdens de bouwvakvakantie 'leuk bezig te zijn met een sterke groep' heeft Gerrit Blom uit 's-GrapoIder -op verzoek van vader Jan- een damtoemooi van niveau oi in elkaar gestoken in hotel 's Lands Welvaren in Kwadendamme. .Nadat mijn vader me had gevraagd om iets in elkaar te steken", maakt Gerrit Blom duidelijk...heb ik aan de Quakkelaars gevraagd of ze aan een toernooi mee wilden doen. Maar de ene werd ziek en de andere moest werken. Toen vond ik Zuidnederlands kampioen Bram Goedhart uit Vlissingen, Middelburger Evert Wiskerke, onderwijzer Nico de Winter uit Ovezande, uiteraard mijn vader en diens tweelingbroer Henk uit Barendrecht bereid om aan dit toemooitje mee te doen". De eerste ronden van deze zeskamp zitten er op. De uitslag van de eerste ronde luidt: Jan Blom-Evert Wiskerke 2-0. Bram Goedhart-Gerrit Blom 1-1, Nico de Winter- Henk Blom 0-2; tweede ronde: J an Blom-De Winter 2-0, Henk Blom-Goedhart 2-0 en Gerrit Blom-Wiskerke 1-l.Vandaag (donderdag)n, vrijdagavond en zaterdagmid dag wordt het toemooitje voortgezet Dynamo Kiev nog maar in kwartfinale BE RN - Het is nog allerminst zeker, d at Dynamo Kiev in het toernooi om de UEFA-cup uit zal komen. Pas vierent- wintig uur na de loting voor de eerste ronde, die Dynamo als tegenstander van Eintracht Braunschweig aanwees, bleek dat de voormalige Russische su percupwinnaar nog in de kwartfinales van de Russische beker moet uitkomen. Mocht Dynamo deze beker winnen, dan zal de club alsnog aan het Europacup- toernooi voor bekerwinnaars deelne- men. Volgens UEFA-woordvoerder Rene Eberle valt het nog te bezien of de UEFA indatgeval een vervanger voor Dynamo I zal accepteren of dat men Eintracht Braunschweig voor deze ronde vrijstelt. I Als eventuele vervanger voor Dynamo komt in aanmerking de nummer vier i van de Russische competitie, Karpati Lwow. AXEL - De Axelse motorcrosser Rein Dieleman heeft deze week zijn tweede overwinning van dit seizoen geboekt bij de categorie junioren. Dieleman rijdt pas voor het eerste jaar in deze klasse en is evenals clubgenoot Roger Vink regelmatig bij de eerste drie geëindigd. Voor Vink blijft het echter nog steeds jagen naar de zegebloemen. De laatste weken was hij zelfs iets beter op dreef dan Dieleman, maar steeds werd hij geremd door een uitstekend rijdende Belg John de Meijer De Meijer was ook nu weer de voornaamste con current voor Rein Dieleman maar de Belg had in de eerste manche met pech af te rekenen. Dieleman werd 2e achter Baetens. waarna Vink op de vierde plaats eindigde en Van Remortel, om het Zeeuws-Vlaamse succes compleet te maken, op de 5e plaats. In de tweede manche was De Meijer wel winnaar, maar opnieuw finishte Dieleman als tweede. Het leverde hem de eindover winning op. Roger Vink werd in de tweede reeks 8e en voor hem betekende dat een 6e plaats als eindresultaat. De klasseringen van de overige Zeeuws-Vlamingen: le reeks: 5 Van Remortel. 10 Johan Verhagc. 11 Hans Kolijn, 20 Van de Klooster, 33 Hame link 2e reeks. 11 Jan Verhage, 12 Van Remortel, 14 Kolijn, 26 Van de Klooster. 31 Hamelink. Eindrangschikking: 1 Rein Dieleman. 6 Roger Vink. 9 Van Remortel, 11 Verha ge. 14 Kolijn, 24 Van Klooster. 29 Hame link. Hanne Schelleman was goed voor een 15e plaats bij de senioren. Hij reed zich naar een 12e en 13e plaats in de reeksen. Wim van Bruggen had een zeer goede start in de eerste reeks en eindigde daarin als 7e. In de tweede reeks had Van Bruggen last met het zware par koers. Hij kwam ergens vast te zitten en eindigde daardoor op de 22e plaats. In EUROPEES RECORD 800 M VRIJE SLAG DNJEPOPETROVSK - Tijdens de strijd om de nationale zwemkampioen- schappen van de Sovjet-Unie is Valen tin Pannov er in geslaagd het Europees record op de 800 meter vrije slag te ver: beteren en te brengen op 8.11.82. Het oude record stond sinds 20 juli 1976 op naam van zijn landgenoot Vladimir Salnykov met 8.13.35. de eindstand was Van Bruggen 17e Winnaar was hier de Belg Van de Meer- sche. EUen Verhage werd bij de dames 7e. Ze was 4e in de eerste reeks en 9e in de tweede reeks. De Axelse crossers komen volgende zondag in Wachtebeke aan de start HOCKEYTEAM NIET VERDER DAN 2-2 TORONTO - Het Nederlandse hockey team heeft dinsdag in Toronto de tweede officiële interland tegen Canada tijdens de achttien dagen durende toer- nee gelijkgespeeld: 2-2. Bij de rust stond Nederland voor door treffers van Ties Kruize en Tom van 't Hek. Na de pauze kwamen de Canadezen door toedoen van Doug Pready en Brubli Chohan te rug. Nederland had zondag de eerste in terland met 3-2 gewonnen. Mak en Schipper bij baanselectie AMSTERDAM (ANP) - Frans Mahn, de nationale wielercoach, heeft zijn selec tie voor de wereldkampioenschappen, die van 25 augustus tot en met 4 sep tember in Venezuela worden gehouden, met twee man uitgebreid. Het zijn Ger Mak uit Schiedam en Geert Schipper uit Ter Apel. Beiden zijn geselecteerd voor de achter volging. In totaal bestaat de selectie, waaruit na de haankamploenschappen, begin augustus, de definitieve ploeg zal worden geformeerd, nu uit zestien ren ners Dat zijn drie stayers: Gaby Minne- boo, Mathieu Pronk en Martin Rietveld Twee sprinters. Lau Veldt en Sjaak Pie ters. En verder Herman Ponsteen, Ger Slot, Henme Stamsnijder, Dick van Egmond, Vester Aarts. Ger Mak. Geert 8chipper. Erik Geserik, Barend Huven- eers. Ruud Nederlof en Martin Schoen. De training van de baanploeg is woens dagmorgen op de Utrechtse wielerbaan begonnen AMSTERDAM - In de woensdag ge speelde achtste ronde van het IBM- schaaktoernooi zijn in de grootmees- tergroep maar liefst vier beslissingen gevallen. Dit in tegenstelling tot de dag ervoor, toen er louter remises konden worden genoteerd. Nederlandse spe lers hadden een groot aandeel in de winstpartijen. Sosonko, Van Wijgerden en Ree aan de positieve kant. Timman aan de negatieve. Genaadi Sosonko was het eerst 'bin nen' Hij had deze keer aan Jan Timman geen kind' Timman kwam met een interessante opbouw van de Gruen- feldindier op de proppen, maar ver zuimde een tussenzet (13 .h5) in te lassen De gevolgen waren verschrikke lijk. Sosonko kon moeiteloos een felle aanval opbouwen, die hij met scherp combinatoir spel afrondde Cor van Wij gerden, de Rotterdamse kandidaat- meester. won verdiend een omslngel- spartij van de Italiaan Tatal. Van Wij gerden heeft nu 3.5 punten en heeft er 6.5 nodig voor een tweede meesterresul- taat. Er volgen nog zeven ronden om deze zaak te volbrengen. Ook Hans Ree boekte een fraaie zege. op de Argentijn Quinteros, die zijn ritme helemaal kwijl lijkt te zijn De nederlaag van de 65-jarige Ameri kaan Reshevsky tegen dfe Israëliër Li- berzon wekte wat spijtgevoelens op. Reshevsky had uitstekend gespeeld, maarfaalde in het laatste uur. Liberzon staat nu ongeslagen op kop. De andere gebeurtenis in de grootmees- tergroep was woensdag de 50c verjaar- dagh van Jan Hein Donner. De fors ge bouwde grootmeester werd voor het begin van de achtste ronde gehuldigd. Toemooi-directeur Wim Ruth memo reerde de verdiensten van Donner voor het Nederlandse schaakleven. In 1952 werd Donner Fide-meester en zes jaar later mocht hij zich grootmeester noe men. Donner iséén van de weinigen, die ooit tijdens een olympiade een partij van Robert Fischer won. Het grootste succes van Donner was de eerste plaats in het Hoogovenschaaktoernooi van 1963. dat achttien deelnemers telde, onder wie cracks als Bronstein, Aver- bach en Pilnik. Hij vierde zijn verjaar dag met een zege op medeleider Miles. Sosonko's zege (wit) op Timman kwam als volgt tot stand: 1 d2-d4. Pg8-16.2 c2-c4 g7-g6 3 Pbl-c3d7-c!5.4 Pgl-13 Lf8-g7. 5 Ddl-b3 d5xc4. 6 Db3xc4 0-0,7 e2-e4 Lc8-g4,8 Lcl-e3P16-d7.9 Dc4-b3 Pd7-b6, 10 Tal-dl Lg4xB. 11 g2xl3 e7-e6. 12 h2-li4 Pb8-c6, 13 e4-e5 Pc6-e7. 14 h4-h5 Tffi-e8, 15 h5xg6 Pe7xg6,16 Lfl-d3 Pg6-h4.17 Kel-e217- 15. 18 Tdl-gl C7-C5. 19 Le3-g5 Dd8xd4, 20 Thlxh4Dd4xe5* ,21 Ke2-flTa8-c8.22Ld3-b5 Te8-(8. 23 Lg5-f4 De5fB. 24 Th4-h6. c5-c4, 25 Lb5xc4Dffi d4.26 Lc4xe6- Kg8-h8.27 Pc3-e2. zwart geeft het op. Grootmeestergroep. uitslagen 8e ronde Sosonko (Nedi - Timman (Nedi 1-0. Torre (Fit) Boehm (Ned) 0.5-0.5. Reshevsky (VS) - Liber zon) dsn 0-1: Ree (Ned) - Quinteros (Argi 1-0. Van Wijgerden (Ned) - Tatai (Itai 1-0; Donner (Ned) - Miles (Eng) 1-0. Kavalek (VS) - Adorjan (Hon) 0,5-0,5, Hulak Jsl) - Panno Arg) 0.5-0.5 Uit de 4e ronde: Reshevsky - Adorjan 0.5-0.5. De stand na 8 ronden: 1 Liberzon 6.2 Kavalek 5,5,3 Miles 5,4 Hulak 5.5 Donner 4,5,6-8 Sosonko. Panno, Adorjan 4. 9-13 Van Wijgerden. Quinteros. Boehm. Torre. Ree Ree 3.5. 14 Timman 3. 15 Reshe vsky 2,5 plus 1. 16 Tatai 2 plus 1 Meestergreep, uitslagen 8e ronde: Ligtennk iNedi - v. d Sterren (Ned) af, Szmetan (Arg) - Popov (Buig) 1-0. Ftaciuk (Tsji - Scheeren (Ned) 1-0. Diesen (VS) - Nikolac (Jsl) 0-1, Cuar- tas (Col) - Zwaig (Noo) 1-0. Egmond (Ned) - LangewegiNed)0-l Stand na8 ronden. 1 Nikolac 7.2 Ftaciuk 5.5.3 Langew eg 5.4 Cuartas 4.5.5 Sanetan 4 plus 1 6 Ligtertnk 3.5 plus 1.768 Popov. Diesen 3,5,9 v d Sterren3plusl.l0Scheeren2,5.UZwaig 2 plus 1, 12 Egmond 2. DUUR EN GOEDKOOP IN LAKE PLACID... LAKE PLACID (ANP) - Vrijwel op hetzelfde moment, dat de organisa toren van de winterspelen 1980 be kend maakten erin geslaagd te zijn de hotelprijzen te 'bevriezen', heb ben zij ongekend hoge eisen gesteld voor de rechten van tv-uitzending. De organisatoren hebben met de plaatselijke hotelhouders en kamer verhuurders een regeling getroffen, waardoor onderdak voor hen die di rect bij de spelen betrokken zijn, naar schatting 4000 personen, gere geld is. Ongeveer 3000 hotel- en pen sionkamers zijn beschikbaar. Tege lijkertijd is vastgelegd, dat de prijzen voor de kamers in geen geval meer dan tien procent mogen liggen boven de bedragen die in de zomer van 1979 worden gevraagd. Aan de andere kant hebben de orga nisatoren zich niet bereid verklaard op hun kosten de gebruikelijke voor bereidingen voor tv-uitzendingen zoals een zendcentrum te verrichten. Volgens sir Charles Curran, voorzit ter van de Europese radio-unie (ebu), hebben de Amerikanen gezegd daar voor het geld niet te bezitten. De or ganisatoren vragen bovendien aan EBU-intervision een bedrag van 10.000.000 dollar voor het recht van uitzending naar Europa. In In nsbruck. waar alle mogelijke techni sche voorzieningen waren getroffen, werd slechts één miljoen dollar be taald en Montreal heeft 'Europa', al les bij elkaar niet meer dan vijf mil joen dollar gpknet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 12