OAE verdeeld over Rhodesië PZC/ Scheveningen voor de tweede keer opgebracht OUD-MINISTER IN EGYPTE ZOU DOOD ZIJN lezers schrijven Derde ultimatum wordt ontkend Gewonden treinbotsing in Europoort Journalist zoek in Oeganda Proefproces om wet op het rij-onderricht Strijd in zuiden van Libanon duurt voort Nieuwe partij in Rhodesië binnen-buiten land Affaire Menten De zaak Menten dreigt uit te lopen op eennationaal schandaal, waarbij politie en justitie niet buiten schot zullen blij ven. In de eerste plaats moeten we con stateren, dat er geen enkel bewijs is voor de schuld van de heer Menten. Alles be rust op veronderstellingen en daaruit opgebouwde conclusies. Wanneer men iets wil tegenwerpen, krijgt men geen kans bij de heer Hans Knoop, de con structeur van de hele affaire, want die duldt geen tegenspraak. Opgravingen maken naast een zielige ook een bela chelijke indruk Dat op schedels van overledene te lezen zou staan door wie die daad gepleegd is, gaat zelfs in een kindersprookje tc ver. Hoe sterk er ge fantaseerd wordt mogen nog eens blij ken uit de onlangs begane fatale vergis sing. De politie meende toen enkele beelden in beslag te moeten nemen, die door Menten zouden zij geroofd uit Joods eigendom. Het bleek dat de be wuste beeldjes normaal van een anti quair waren betrokken' Wederom blijktersprake te zijn van een ernstige fout. Commissaris Peters heeft volgens uw blad de heer Knoop in ken nis gesteld van zijn voornemen om Men ten op die bewuste maandag te arreste ren! Daargelaten nog de vraag, of deze commissaris terzake niet eens op het matje moet worden geroepen, ga ik met toch afvragen, of men nu werkelijk niet inziet, dat Menten eenvoudig wordt ge bruikt als zondebok om daarop allerlei sentimenten af te reageren. ïetsdat door bepaalde regeringen en groeperingen bovendien nog als zeer welkom kan worden beschouwd. Mr. drs. W. Panman Den Haag DE RECHTEN VAN DE MENS Naar aanleiding van het schrijven van de heer A. Welleman in "Lezen Schrij ven" van de PZC 25-6-"77 zou ik, niet als Christen of als socialist, doch als mens willen vragen: Wat voor zin heeft het dat onze minister van der Stoel de rechten van de mens in het buitenland behartigt, terwijl in ons eigen land de rechten van de mens wor den vertrapt en vertreden, zoals bij voorbeeld de socialist A. Welleman op zo'n lasterlijke wijze onze minister van justitie Van Agt aan de kaak probeert te stellen via "Lezers Schrijven" in de PZC? Is dat niet mensonwaardig terwijl u scheldt op het Christendom, omdat zij niet doen wat zij eigenlijk zouden moe ten doen. doch tegelijk laat U zien hoe u Ook faalt en dat is zeer jammer van een zo goede socialist Gelukkig weet u dat Joop den Uvl. op diplomatieke fluiste rende toon. dit steeds heeft betreurd. A. Blankenburgh Nieuwdorp DE GROEI VAN REIMERSWAAL Volgens 'informatie Reimerswaal' wacht van 42.000. waaronder 31.000 mi granten. waaronder wederom een over loop van Brabanders. Ik vind een woord van protest, hier ter zake, niet omdat ik nu als Zeeuw een hekel aan anderen heb. maar wat is het toch jammer dat het aanzien en het ka rakter van deze kleurvolle en geschie- denisrijke provincie op deze manier zo drastisch gaat veranderen. Comelis Moerman Sivaalhilstraat 7 Rilland-Bath Meer begrip Naar aanleiding van het artikel van uw correspondent in de PZC van 18 juni jl.. aangaande de tragische afloop met pa- rathion als mierendoodmiddel. graag het volgende: vooropgesteld "t veronachtzaam om gaan met zwaar vergif is nooit goed te praten! Maar waarom nu zo'n bericht zo gevoel loos opgesteld. We hebben de ellende in onzs gezin nu zelf meegemaakt. Als vader en moeder kan je alleen maar je ziekleed uitjammeren, het gaat gepaard met het allergrootste zelfverwijt, mis schien wel ons hele leven lang. dan rest ons alleen nog de vraag waarom moest dit op zo'n manier in de krant. Een beetje meer begrip en gevoel en wat minder sensatie in zulke uiterst trieste omstandigheden is wel wenselijk Mevrouw C. Beecke-Verwyck Draaibrug 47. Aardenburg. 'Aardig' staaltje schijnheiligheid In de rubriek "Politiek en Martij" consta teert de heer Van Waterschoot een "aar dig' staaltje schijnheiligheid op milieu gebied bij de voorstanders van voortge zette grootscheepse industrialisatie. Het moge waar zijn, maar men kan een soortgelijke schijnheiligheid vaststellen bij al die lieden die de mond vol hebben over een schoon milieu maar niet nala ten woonruimten, kantoren, wachtka mers enz. te verontreinigen met tabaks rook. Ik raad de heer Van Waterschoot aan het rapport van de Raad voor de Volks gezondheid eens goed te bestuderen, waarin o.a vermeld wordt dat per jaar 12000 (ja. drie nullen» mensen sterven als gevolg van het roken van sigaretten. Kamervoorzitter Vondeling heeft eens gezegd. Als er in de stad zoveel rook zou zijn als in de kamers waarin wij zoveel uren van de dag doorbrengen dan zou er moord en brand worden geschreeuwd. Over deze vorm van ernstige milieuver ontreiniging heb ik de heer van Water schoot nog nimmer gehoord evenmin als de Vereniging Milieuhygiëne Zee land! P. J. I. Verhage Cadzand Misleiding en verblinding Zo heeft dan de synode der Ned. Hen Kerk volgens de PZC van woensdag 1{ juni wel harde en bittere woorden ge richt aan het Vorsterbewind in Z.-Afrl ka Met 39 stemmen voor en slecht» 5 stemmen tegen sprak men onomwon den uit dat het Synodale beleid inzakt Zuid Afrika het enige Juiste ls. Dat wil dus zeggen dat men het optre den van Bevrijdingsbewegingen daai steunt Bewegingen diezich nietontzlen om aanslagen op blanken uit te voeren en al het mogelijke doen om van Zuic Afrika een tweede Angola. Mozambiqui of Oeganda te maken. Ook staat de sy. node dus geheel achter het doel en stre ven van Rusland om het blanke bewind in Zuid Afrika omver te werpen en dt rode vlag in Kaap de Goede Hoop t« doen wapperen. We kunnen nog tien taf len andere dingen opnoemen maar laten we alleen bovenvermelde even noemen. Van misleiding en verblinding gespro ken' Men durft heel wat aan om Zuid Afrika te betitelen als politiestaat en een land met fascistisch regiem. 39 op dn hand van de Wereldraad van Kerken ec 9 nuchter denkende Synodeleden. Het begon kortgeleden al met de classis Edam. Grote verontwaardiging als een delegatie van de Geref. Bond eens in Zuid Afrika gaat kijken. Waar bemoeit een dergelijke classis zich al niet mee? Waarom met veel en veel meer veron trust over het maar steeds dalend; kerkbezoek in haar contreien. Waarom niet uiterst verontrust over het droeve feit dat. een der Hervormde kerken in de Classis Edam - die van het dorp Eters- heim - momenteel dienst doet als Sa tanskerk. waar men wekelijks "diensten" houdt waarbij de duivel wordt aange roepen 39 tegen Zuid Afrika, 9 voor. Het zou toch wel eens interessant zijn! om na te gaan hoeveel kerkvolk deze 39 Vorstervijanden achter zich hebben, alsmede deze 9 anderen. Want het zegt toch wel heel wat meer als een afgevaar digde van een Veluwse of Alblasser- waardse Classis protest aantekent; tegen het gehele Synodebeleid. dan dat een Amsterdamse afgevaardigde dit doet. gelet op de kerkelijke achterban. Het kan toch niet ontkend, dat het: overgrote deel der trouwe Hervormde kerkgangers niet staat achter het Syno debeleid. Deze 39 moeten het in hoofd zaak hebben van de "papierenleden' die I anno 1977 niet eens meer weten hoe de kerk er van binnen uitziet En zij die de grootste onwaarheden verkondigen lij- J ken altijd nog het meeste geloof te vin den. Trouwe meelevende Hervormden in Zeeland, u moet dit niet nemen. Stuur j uw brief of briefkaart met de simpele vermelding dat u niet akkoord gaat met het Synodebeleid inzake Zuid Afrika aan: SlichUng DE ZEEUWSE NOODKLOK Postbus 11 's Gravenpol der. Laat het handtekeningen regenen, dan zorgt men daar voor doorzending, i Zeg het voort. De tijd is voorbij om rus- j tig alles maar over zich te laten heen gaan. Noteert u alvast de zaterdagmid dagen 16 of23 juli? Op een dezer midda gen komt oud burgemeester Boot van j Hilversum spreken in Goes. Betuttelaars Ons Nederlandse volk moet toch wel met blindheid znn geslagen als we nu i nog een woord kritiek durven uitoefe- I nen op het apartsheidbeleid in Zuid-1 Afrika Wat zijn we toch vreselijk betuttelaars i en wat hebben we toch een bemoeizieke geest om te kunnen en te menen een oordeel uit te spreken over een land dat duizenden en duizenden kilometers van ons verwijderd is. Van helderziendheid en verziendheid gesproken'. En wat is het vreselijk jammer dat nog niet meer j leidinggevende figuren in ons land de blinddoek afdoen en eerlijk bekennen: We hebben het mis gehad. Het boete kleed ontsiert de mens nooit en te nim- Dubbel jammer is het dat ook vele pre dikanten niet in het openbaar durven uitspreken hoe ze er over denken uit vrees voor de zo gevreesde achterban. We weten allemaal het drama van Bo- vensmilde. Daar wonen twee volksgroepen die het met. al te best met elkaar kunnen vin den. Heden niet, maar ook een maand i geleden alniet. Vandaar een aparte wijk voor dc Zuid-Molukkers. Hoe het thans is? De pers meldde openlijk dat Boven- smilde een verscheurd dorp is. En nu een vraag aan de bestrijders van de apartheid in Zuid-Afrika: U eist van 1 Vorster dat liij de acht of 10 verschil- lende volkeren niet apart zich mag laten ontwikkelen. Alles door elkaar en met elkaar samenwonen U weetook terdege dat een Zoeloe geen Bantoe is en dat er grote verschillen zijn tussen de Shoto's en de Vcnda's. En toch moet alles bij en door elkaar leven en u maakt zich woe dend over het scheppen van Thuislan den. Maar hoe zit dat dan in Bovensmilde? Lang voor de bewuste gijzeling woon den daar de Zuld-Molukkers al apart. Was het niet vreselijk kortzichtig van b. en w. en van onze regering om daar apartheid toe te passen? Of... was dit een wijze voorzorg? En hoe zou men het in Bovensmilde mi vinden als dat kamp werd opgeheven en deze mensen gewoon tussen de oor spronkelijke bewoners zich mochten en moesten vestigen. We raden de Zeeuwse bestrijders van het apartheidsbeleid dan ook aan om eens m Bovensmilde een onderzoek in te stellen wat nu het beste is en was: ge scheiden of apart U zult dan meteen zien wat u niet wilt of kuntzien: wij had den het bij het verkeerde eind. Een Zuld-Molukker is geen Nederlander en een Zoeloe is geen Bantoe. L. Janse 's-Gravenpolder Bij een serie aanvaringen in dichte mist voor de Japanse kust zijn zaterdag dertien schepen betrokken geweest, waaronder een passagiersschip met 320 mensen aan boord DINSDAG 5 JULI 1977 SCHIPPER NICOLAAS DE NIET: „IK VOEL ME BEDONDERD" (Van onze correspondent) ABERDEEN - „Als ik geweten had dat ze me zouden opbrengen, was ik nog wel even doorgevaren totdat ze een schot voor de boeg hadden gelost". Voor schipper Nieolaas de Niet van de SCH 33 'Maria' was het een erekwestie, want het resultaat, een forse beboeting, zou hetzelfde zijn geweest. Die fatale vrijdagavond op 1 juli had hij om kuart voor negen van zijn reder Jaczon in Scheveningen opdracht gekregen naar huis terug te keren, twee uur nadat de Nederlandse regering de reders had geadviseerd het Britse haringvis verbod te respecteren. Om negen uur werden de netten opgehaald en voer de 'Maria' met zijn bemanning van 16 koppen op huis aan. COLUMBUS, Ohio - Dale Reusch, Keizerlijke Tovenaar van de Klu Klux Klan in Ohio ivordt op de trappen van de statenzaal tijdens een Klan-bijeenkomst daar hard aangevallen door één der Klan- tegenstanders die er binnen de kortste keren voor zorgden dat de meeting in een volledige knokpartij ontaardde. Het was de tweede maal in twee dagen dat Klan-bij eenkomsten in de V.S. werden verstoord. CAIRO (RTR.AFP) - De Egyptische oud-minister van religieuze zaken, Mohammed El-Zahabi, is hoogstwaarschijnlijk door zijn ontvoerders om het leven gebracht. Maandagavond belde een man de Cairose correspondenten van persbureaus met de mede deling dat El-Zahabi was omgebracht. De Reuter-correspondent meldde dat de stem van deze man op het oor gelijk was aan die weike hem eerder communiqués had doorgegeven van de fana tieke moslem-groepering 'boete en afzondering'. Het was geen slechte eerste visdag ge- weestmeteen vangst van bijna 7000 kilo haring imeteen marktprijs van f 80 000). Vijfentwintig andere Nederlandse vis sersschepen waren m de buurt en stoomden ook op Scheveningen aan. toen om kwart over tien een helikopter aan kwam zoeven en laag boven de Ma ria bleef hangen. ..Ik gaf het schip een ruk naar rechts en ik schrok me rot. want even dacht ik dat de helikopter door de achtermast werd geraakt", zei De Niet. Inspectie Een half uur later kwam de mijnenve ger 'Yarmouth' van de Britse marine in zicht. Schipper De Niet zegt dat de commandant, 'die knul is34'-De Niet is 38 - hem hevel gaf te stoppen voor een 'inspectie'. ..Dat vond ik niets bijzon ders. dat gebeurt wel meer. dan komen ze controleren op de maaswijdte van de netten". In het licht van schijnwerpers gingen van de Yarmouth vier man scheep in een rubbervletje en kwamen bij de 'Maria' aan boord. In plaats van netten te inspecteren, posteerde de comman dant van dc Yarmouth zich met een van de matrozen op de brug. en zette een matroos op voor- en achterdek. De Niet kreeg tot zijn verbazing te horen dat hij opgebracht zou worden naar Aberdeen wegens overtreding van het visverbod. De marinecommandant liet De Niet op een zeekaait zijn handtekening zetten bij een kruisje dat de plaats aangaf waar de 'Maria' zich op dat ogenblik bevond - 50 myl uit de Schotse kust. Daarna kwamen nog vier eveneens gewapende Britten aan boord. Vier uur latei werd aangelegd in Aberdeen. Voor De Niet was het toen welletjes. Hij had 24 uur op de brug gestaan en ging ROTTERDAM lANP) - De 56-jarige NS-machinist A. J. van Lierop uit Oost- voorne is ernstig gewond geraakt bij een frontale botsing van twee goeder entreinen in Europoort. Twee rangeer ders liepen lichte verwondingen op. Zij zijn allen overgebracht naar zieken- huizen in Rotterdam. Over de oorzaak van de botsing is nog niets met zeker heid te zeggen,aldus een woordvoerder van NS. Door de botsing hepen tenminste tien lege ertswagens uit de rails Zij zullen met een grote takel, die in Utrecht is gestationeerd, weer op het spoor wor den gezet Hierdoor zal de goederen spoorlijn in het havengebied nog wel enige tijd geblokkeerd blijven Boven dien is bij de klap een tankwagen met butaangas lek gestoten, maar volgens de NS-woordvoerder is hierbij geen ge vaar te duchten. De twee diesellocomo- tieven die de goederentreinen trokken, zijn zwaar beschadigd De treinbotsing gebeurde maandaga vond om half zeven op een niet- automatisch beveiligd spoorwegtraject Via radiocontact staan de machinisten en rangeerders op de verschillende lo comotieven in contact met een trein dienstleider, die voor elke treinbewe- ging toestemming moet geven. NAIROBI, KENIA (AP) - De bezorgd heid over het lot van de Canadese jour nalist Gerald Uiting, waarvan niets meer is vernomen sinds hij 12 dagen geleden naar Oeganda is gevlogen om geruchten dat er een staatsgreep tegen president Amin zou hebben plattsge- vonden te onderzoeken, nam maandag gestadig toe. „We hebben driemaal contact opgeno men met het lOegandese) ministerie van buitenlandse zaken', zei een woordvoerder van de Canadese ambas sade. „maarzij hebben ons niet kunnen helpen om Utting op te sporen Twee Canadese diplomaten uit Nairobi zijn afgelopen dinsdag per auto naar de Oegandese hoofdstad Kampala gereisd Omdat succes van hun speurtocht uit bleef is een diplomaat van deze taak ontheven „Wij zijn zelfs met in staat geweest om de aanwezigheid van Utting ln Oeganda te bevestigen", zei de woordvoerder „maar we werken in de veronderstelling dat hij er is" Men heeft mets meer gehoord van Ut ting. die werkte voor de Toronto Star. sinds hij naar verluid van Nairobi naar Entebbe vloog met een vlucht van Air France op 22 juni Een Keniaanse krant heelt bericht dat Utting kort na zijn aankomst werd op gepakt doorleden van Oeganda sstaat- sonderzoek bureau, de veiligheids dienst van Amin die verantwoordelijk wordt gesteld voor veel moorden in Oe ganda. Voonlathij Entebbe verbet hadden col lega's in Nairobi hem afgeraden naar Entebbe te vliegen tenzij hij eerst toe stemming kreeg van de Oegandese au toriteiten. slapen, maar niet zonder de ironie van het noodlot overwogen te hebhen dat hij enkele maanden geleden ook werd aangehouden met andere Nederlandse schippers, en door de Ieren naar Cork werd opgebracht. Sinds zaterdag ligt de 'Maria tussen twee Britse fregatten ingeklemd aan de kade van Aberdeen, alsof het nog een ontsnappingspoging zou willen wagen. De Niet had niettemin waardering voor de manier waarop hij en zijn bemanning zfrn behandeld, 'netjes en correct' Za terdagavond werden zij zelfs voor een feestje op een van de langszij liggende Britse fregatten uitgenodigd. Maar maandagmiddag, na afloop van de rechtszaak, gedurende welke de be manningen van de 'Maria' en de Yar mouth broederlijk naast elkaar op de publieke tribune zaten, was de sfeer wel anders ..Ik voel me bedonderd zei De Niet ln ieder geval heeft de bemanning een souvenir aan dit avontuur overgehou den. Ze lieten aan de wal gele T-shirts bedrukken met de blauwe tekst: 'Maria SCH 33. Arrested into 200 miles'. Maar ook zonder dat zal de bemanning deze ervaring niet licht vergeten. NCW: SOCIALE PREMIES MOETEN FLINK OMHOOG DEN' HAAG (ANP)- De sociale premies zullen in 1978 flink moeten worden verhoogd, verwacht het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond. Er zal namelijk meer moeten worden uitge keerd en het zal niet meer mogelijk zijn de premiedruk kunstmatig te verlich ten door intering op de reserves van de fondsen. De reserves zijn namelijk de laatste ja ren grotendeels verbruikt De schatkist zal ook met meer kunnen bijspringen, meent hel NCW. daar het financierings tekort van de overheid een kritische grens heeft bereikt. De WW-premie zal volgens het NCW bo ven de één procent komen te liggen, de wao-premie zal met 0.3 a 0.7 procent moeten süjgen en de AWBZ «algemene wet bijzondere ziektekosten! premie zal van nu 2.65 pet naar ongeveer 3 pet. moeten Verder zal de AAW-premie. mede door een flinke lastenstijging, fors omhoog moeten en tenslotte zal de premie van de verplichte ziekenfonds verzekering een half procent moeten stijgen De lastenstijging van deze ver- zekenng zal in 1978 flink op de reserves is ingeteerd zal het voor 1978 nauwelijks mogelijk zijn dit anders op te vangen dan door premieverhoging Jongeren bestormden uitverkocht stadion in Boekarest WENEN (REUTER) - Het Roemeense staats-persbureau Agcrpress heeft maandag bekendgemaakt, dat vorige maand verscheidene mensen om het leven gekomen zijn toen 120.000 woe dende Roemeense jongeren een meer dan uitverkocht stadion waarin een pop-concert en een voetbalwedstrijd gehouden zouden worden bestormden. Van welingelichte zijde is meegedeeld, dat een politieman zich onder de doden bevindt, toen op 13 juni de bestorming plaats vond. die ernstige schade aan richtte aan het Boekarestse stadion 'de 23ste augustus'. nadat men tot de ontr dekking was gekomen, dat er veel meer kaarten verkocht waren, dan de capaci teit van het stadion (70.000 mensem De opstandelingen verscheurden vlag gen en verbrandden een portret van president Ceausescu. Vele toeschou wers werden gewond terwijl functiona rissen probeerden de binnendringers legen te houden Volgens Agerpress zijn het hoofd van de politie van Boekarest, de plaatselijke communistische partij-secretaris voor propaganda en de voorzitter van het culturele comité van de stad ontslagen Het popconcert en de voetbalwedstrijd werden afgelast. Een delegatie van de Europese Commissie is maandag in de Chinese hoofdstad Peking aangekomen, aldus is bcnchl door hel persbureau Nieuw Chi na LIBREVILLE (API - De president van Zambia, Kenneth Kaunda, heelt de topconferentie van de organisatie van Afrikaanse eenheid maandag aange- spoort om de internationale oliemaat schappijen die doorgaan inet de toele vering van olie aan 'de rehcllenrege- ring' van premier Ian Smith in Rhode sië, te veroordelen. „Deze topconferentie moet alle buiten landse oliemaatschappijen die zich be zig houden met het leveren van olie aan de rebellen veroordelen zei Kaunda. „de olie die deze maatschappijen leve ren houdt de economische en militaire kracht van het Smith regime in stand". Kaunda riep de Afrikaanse leiders op om liet Marxistisch geonenteerde 'pa- De opbcllergafhetadresvan een huisin de buitenwijken van Cairo waar men El-Zahabi's lijk zou kunnen vinden Die tip was met bij de autoriteiten binnen gekomen. maar de politie ging op weg naar liet aangegeven adres. ..De tijd om te onderhandelen was ver streken". zei de man die naar zijn zeggen hoorde tol El-Zahabi's ontvoerders. De oud-minister zou zijn vermoord nadat het tweede en laatste ultimatum om 17 00 uur was verstreken De man ontkende eerdere: berichten - die hij van de buitenlandse radio had - als zouden de ontvoerders met de rege ring een derde ultimatum zijn overeen gekomen voor dinsdagmorgen 08 00 uur. Hij ontkende tevens dat er een vliegtuig voor vnje aftocht naai' het bui tenland was geëist. Deze berichten waren in omloop ge- AMSTELVEEN (ANP) - De Amstcl- veense rij-instructeur A. Rcgnerij (69) heeft een proefproces tegen dc overheid uitgelokt om de wet rij-onderricht mo torrijtuigen. Volgens Regncrij is deze wet in strijd niet de grondwet De wet. rij-onde.ncht motorrijtuigen is drie jaar geleden aangenomen Tot donderdag hadden de Nederlandse rij schoolhouders en instructeurs de lijd hun volgens de wet verplichte diploma- Zonder diploma mag geen les gegeven worden Regnerij meent, dat op deze manier honderden instructeurs gedu peerd zijn De Amstelveense nj-instructeur lokte zijn proces donderdag met volle mede werking van De Amstelveense politie uit. tnotische front de belangrijkste Rho- desischc guerrilla organisatie, hun on voorwaardelijke goedkeuring en steun te geven De organisatie is verdeeld over het vraagstuk aan wie zij steun zal verlenen in de strijd tegen het Smith regime het patriolisch front gc-leid door Joshua Nkomo en Robert MuRabe. ol de Afr i kaanse nationale raad onder leiding van bischop Abel Muzorewa Het staatshoofd van Nigeria. Olusegun Obasanjo, heeft zondag gepleit voor een soort diplomatieke brandweer \oor liet bestrijden van interne Afri kaanse oorlogshaarden. Obasanjo zei dat de Afrikaanse landen de weinige middelen waarover ze be- braeht door het ministerie van binnen landse zaken dat via twee tussenperso nen met de ontvoerders onderhandel de. De groep 'boete en afzondering' had de vrijlating geeist van 60 aanhangers die in de gevangenis zitten plus een 'scha deloosstelling' van ruim een miljoen gulden. Volgens de opbeller ligt El-Zahabi's lijk in een huis vlakbij de buitenwijk Helio- polis. Het huis zou door een lid van de groep onder een schuilnaam zijn ge huurd. Sunday Times: IRA bereidt acties in Engeland voor LONDEN (AFP) - De provisionele IRA bereidt acties voor in Noord-Ierland en in Engeland, zo staat in de Sunday Ti mes van zondag. De bedoeling zou zijn tijdens dit dubbele offensief ccn aantal zakenmensen tc vermoorden. Volgens de krant zijn ongeveer tien provisio nals in Londen om aanslagen voor te bereiden. Het opperbevel van het verboden leger zou inmiddels plannen hebben de orga nisatie te herzien wegens de successen van de Bntten de laatste tijd in Noord- Ierland Dat houdt volgens de Sunday Times in, dat maar weinig mensen een groot aant al aanslagen en executies van Britse militairen moeten gaan uitvoe ren Ongeveer 2 000 havenarbeiders tn Melbourne zijn maandag in staking ge gaan uit protest tegen het door hen wreed geachte politie-optreden tijdens de demonstraties van het weekeinde. De haven ligt stil tijdens deze 24- uursstaking. schikken besteden aan de aankoop van wapens om elkaar uit te roeien, in plaats van aan de verheffing van hun volkeren. [min President Idi Amin heeft maandag ge zegd dat er vorige maand inderdaad een moordaanslag op hem gepleegd is. Geruchten daarover deden al geruime tijd de ronde, maar werden door dc Oe gandese autoriteiten tegengesproken. Sommige aanvallers zijn gepakt en bij ondervraging is gebleken dat de mis lukte aanslag op Amin deel uitmaakte van een omvangirijkesamenzwenngom de presidenten van Angola. Benin. Kongo. Guinee en Oeganda te ver- 'SIDON/BEIROET (UPI/KTR/AFP) - In liet zuidoosten van Libanon, vlak bo ven dc Israëlische noordgrens, is ook maandag weer fel geschoten door rechts-christelijke milities die een grootscheeps offensief lijkten tc heb hen ingezet tegen Palestijns-linkse bolwerken in het gebied. Gevechten spelen zich af in het zogenaamde 'Marja.voun-front'. Dit gebied ligt bin nen de 'rode lijn' waaronder Israel geen troepen duldt van het overwegend Sy rische vredesleger. Aangezien dit gebied dus effectief bui ten de 'Pax Syriana' valt is het nog steeds een twistappel voor de vijanden uit de Libanese burgeroorlog. Israel, dat tn geen geval de Palestij nen vlak bij zijn grens terug wil. geeft daarbij steun aan de rechts-christelijke milities - onder meer met 'dekkingsvuur' van zijn artil lerie. Zaterdag en zondag speelde zich een verbitterde krachtmeting af rond het stadje Yarin. Dit plaatsje, amper 1200 meter voorbij het prikkeldraad van de Israëlische grens, werd zaterdag stor menderhand door rechtse militiestrij ders ingenomen. Later op de dag sloe gen Palestijnse strijders de invallers echter weer terug. Bij die gevechten zouden minstens 20 mensen zijn ge dood. Volgens vluchtelingen die de havenstad Sidon bereikten werden er rond Yarin ook maandag nog hevige artillene-duels uitgevochten. Rechtse militiestnjders zouden 25 kilometer verder oostelijk het stadje Yaroun onder de voet hebben ge lopen. Het dorp Maroun el Ras. op een heuvel dichtbij het Palestijns-linkse bolwerk Bint Jbeil. zou onder het vuur liggen van christelijk gewchut.. Volgens de vluchtelingen is Bint Jbeiul het. uitr eindelijke doel van de aanvalsstoot op Yaroun en Maroun el Ras SALISBURY (L'PI/ANP) - Dissidente leden uit het Rhodesischc front, de re geringspartij van premier Ian Smith, hebben maandag de vorming van een nieuwe oppositiepartij aangekondigd, die gaat streven naar een 'constitutio nele regeling zonder buitenlandse in menging' De nieuwe partij, de 'Rhode sischc actie-heweging' bestaat uit rechtse blanken en uit 12 parlement sleden die in maart deserteerden uit Sinith' Rhodesischc front. Toen stem den ze tegen een wetsvoorstel om land bouwgronden en bedrijfsgronden die tot dusver uitsluitend voor blanken waren gereserveerd, ook toegankelijk te maken voor Afrikanen. „De partij meent dat de beste belangen van hel land gediend kunnen worden door een samenkomst van blanke en zwarte Rhodesiërs in Rhodesiè. zonder buitenlandse inmenging, teneinde een aanvaardbare constitutionele formule voor Rhodesiè te ontwerpen", aldus de aankondiging. Daarmee keert de nieuwe partij zich tegen de pogingen nan Engeland en de Verenigde Staten om te bemiddelen bij de overgang van Rhodesiè naar een meerderheidsbe wind De nieuwe partij bepleit een staatsin richting naar het model van de Zwit- serse kantons. Zo willen ze het door het westen gepropageerde algemeen kies recht omzeilen, want dat zou volgens hen het einde van de blanke in Rhodesië betekenen De Rhodesische actiebewe ging zal alle constructieve stappen naar een regeling steunen, mits het voortbe staan van alle gemeenschappen water dicht gegarandeerd wordt, aldus partij voorzitter Ian Sandeman. Hij zegt dat zijn partij Rhodesië wil maken tot een 'dynamisch, op zichzelf vertrouwend land waar volkeren van verschillende culturen in wederzijds respect naast el kaar bestaan" 'Minister van financiën', Mandizvidza van de grootste bevrijdingsbeweging van Rhodesië. de Zimbabwe African National Union iZANUi. is deze week in Nederland om financiële steun te vra gen voor het werk van de ZANU onder de vluchtelingen uit Rhodesië. Mandiz vidza. die samen met de ZANU- vertegenwoordiger in Europa een aan tal landen in Europa afreist, heeft van minister Pronk (ontwikkelingssamen werking) een half miljoen gulden toege zegd gekregen. Het Pentagon heeft besloten de pro- duktie van de intercontinentale kem- raket 'Mmuteman' te staken. Het wapen is 17 jaar lung in produktie geweest SAN FRANCISCO - Zwarte- panterleider Huey P. Newton, die bijna drie jaar geleden naar Cuba gevlucht was na aanklachten inzake moord en bedreiging, is vrijwillig naar de VS te ruggekeerd waar hij meteen naar de gevangenis werd overgebracht. De 35- jarige Newton, die ook de belangrijkste theoreticus van de Zwarte Panters is, werd op het vliegveld van San Franci sco begroet door ca. 500 aanhangers na zijn vlucht van Canada naar de VS. moorden, (president Manen Ngouabi van Kongo is in maart jl. bij een moor daanslag omgekomen) „Maar God was met ons. We kregen ze te pakken en nu zijn we erg gelukkig", aldus Amin. Amin heeft minstens 50 Oegandezen la ten executeren na de Israëlische be vrijdingsactie op het vliegveld van En- lebbe een jaar geleden. Dit heeft zijn voormalige minister van justitie God frey Luie in een maandag door de 'Daily Mirror' gepubliceerd vraaggesprek meegedeeld. Tanzamë en Oeganda hebben dit wee keinde besloten de Oostafrikaanse ge meenschap te handhaven Een woord voerder zei maandag dat 'Kenia wordt geïsoleerd In verband met de groeiende beteke nis van de Franse markt heeft de Smit Internationale Groep een kantoor in Parits geopend Volgens de Japanse kustwacht is er geen melding gemaakt van doden oj gewonden en dreigt geen enkel schip tc zinken

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 6