Dr. Boertien opende expositie Jacob Cats en Brouwershaven Comité SOS stuurt oproep tot bezinning over Oosterschelde Akkoord minister verkoop Spuikom Hf J Politie voert charge uit MEISJE (7) UIT TERNEUZEN BIJ AUTOBOTSING GEDOOD RIJKSPOLITIE ARRESTEERT VIER DRUGHANDELAARS KLEURRIJK CEREMONIEEL DOOR INWONERS almanak 'GEHEEL OPEN OOSTERSCHELDE MET VERHOOGDE EN VERSTERKTE DIJKEN ALS OPLOSSING ERKENNEN' Vier gewonden bij Westdorpe WATERSCHAP HANDELDE CORRECT VIAANDAG 4 JULI 1977 RENESSE - Leden van de groep Westerschouwen van de rijkspolitie hebben zaterdag vier Rotterdammers aangehouden die in het bezii waren van een aanzienlijke hoeveelheid verdovende middelen. Tijdens een routinecon trole nabij bar 'De Ark' in Renesse hielden ze de auto van hel viertal aan. Daarin bevonden zich 67 zakjes marihuana, die voor de verkoop waren bestemd. In ieder zakje zat twee tot drie gram marihuana. Verder troffen de politiemannen nog enkele lege zakjes aan en een alarmpistool, waarvoor men geen vergunning bezat. Het viertal. P. F. M. L. (25),T. van C. (261. C. de J. (20) en mej. P. L. R. (18) is aangehouden en zal vermoedelijk donderdag worden voorgeleid aan de officier van justitie te Middelburg. Adjudant J. Stroo. de groepscommandant van de groep Westerschouwen van de rijkspolitie, zei zondagmiddag dat met de 'vangst' van de vier Rotterdam mers een aantal belangrijke dealers was aangehouden. Het viertal was geen onbekende van de rijkspolitie en had volgens adjudant Stroo zich al eerder aan verkooppraktijken schuldig gemaakt. De markt was vooral gelegen bij het grote aantal toeristen dat op het ogenblik in de Schouwse Westhoek verblijft. De Rotterdammers zijn tijdelijk ondergebracht in de bureaus van de rijkspo litie in Haamstede en Zierikzee provincie Tine Ruysschaert draagt gedichten voor van Jacob Cats, zaterdagochtend tijdens de opening van de expositie 'Vier eeuwen Jacob Cats - Brouwershaven 500 jaar stad'. Op de foto onder meer dr. Boertien burgemeester en mevrouw Slabbekoorn en mevrouw Boertien. BROUWERSHAVEN - In het voorma lige Tonnenmagazijn te Brouwersha ven heeft commissaris der koningin dr. C. Boertien zaterdagochtend de ten toonstelling 'Vier eeuwen Jacob Cats - Brouwershaven 500 jaar stad' officieel geopend. De gemeente Brouwershaven herdenkt met de expositie het feit dat 500 jaar geleden aan de vissers- en ha venplaats stadsrechten werden ver leend en dat Jacob Catsop 10 november 1577 in Brouwershaven werd geboren. De opening van de expositie ging gep aard met veel kleurig ceremonieel: een groot aantal inwoners van Brouwers haven - onder wie de vrijdag geïnstal leerde burgemeester C. Slabbekoorn - had zich in de kledij gestoken, die vier eeuwen geleden moet zijn gedragen. De commissaris der koningin en mevrouw Boertien werden na hun aankomst in Brouwershaven door een kleurrijk co mité van ontvangst naar het tonnen magazijn begeleid. 1 Burgemeester Slabbekoorn verwel komde de heer en mevrouw Boertien en een groot aantal genodigden met een korte inleiding. 'Het is me een eer en een genoegen U welkom te heten in deze Ja rige stad Een kleine stad. met een grote geschiedenis. En met een bevolking, die ondanks een historische binding met Delftse bierbrouwers, steeds nuchter is gebleven'. De burgemeester wees op de belangrijke betekenis als havenstad die Brouwershaven vroeger heeft gehad Zinspelend op zijn loopbaan als douane-ambtenaar merkte de heer Slabbekoorn op: 'Er is nu weer douane in Brouwershaven. Ik hoop dat U in mij overigens geen wonderdokter ziet Wel zou ik willen dat we het mooie dat Brouwershaven heeft uitbouwen en van onze j arige stad een parel aan het Greve- lingenmeer maken'. Dr. Boertien ging uitvoerig in op de ver diensten van Jacob Cats als dichter en als overheidsdienaar. Hij wenste de ge meente Brouwershaven van harte geluk met de twee jubilea. 'Cats moet een veelzijdig man zijn geweest. Dat kan niet anders, als we weten dat zijn wer ken in een oplage van 50.000 werden uit gegeven en in zijn tijd ons land twee mil joen inwoners telde. Cats was een bui- NEGENJARIGE GEWOND DOOR MESSTEEK TERNEUZEN - Vrijdag is een negen ja rige jongen uit Terneuzen door een meststeek gewond. De jongen L. T. den H. bevond zich met enkele vrienden in de Bellamystraat in zijn woonplaats. Plotseling stonden zij oog in oog met twee andere jongens, waarvan er een een mes trok en Den H. ermee in hel bovenbeen stak. De wond is later door dokter K. Jiscoot gehecht. De politie heeft de zaak in on derzoek. ZEEUWSE Aardappelen In een Middelburgs huisgezin is al enkele Jaren geleden -speciaal ten gerieve van de kinderen- de zaterdag uitgeroepen tot 'patatdag'. Elke zaterdag dus worden in dit ge zin zelf gebakken, in reepjes gesne den aardappelen opgediend, mees tal met kip en appelmoes, een combi natie die het meest populaire kin dermenu oplevert. Zo ook afgelopen zaterdag De vrouw des huizes dacht de voorpret onder haar kroost nog te kunnen opvoeren met de mededeling:.,En vandaag hebben we friet van nieuwe aardap pelen". Dat sloeg wel in. Alleen het knaapje van tien toonde zich wat verontrust. Hij had een klemmend vraag je: „Maar wanneer komen de oude nu weer terug?". tengewone vent. Nadat er in Brouwers haven een standbeeld van hem was op gericht, kwam overigens ook de kritiek los. Zo heeft onder anderen Potgieter heel wat onaardige dingen van hem ge zegd! Een 'geslepen moneymakeri. de 'incarnatie van de demon' en - ik zeg dit met enigszins rode oren een'Zeeuwse poldergast' is hij genoemd' Dr. Boertien wees er verder op. dat anderen - onder wie dr. P. J Meertens de verdiensten van Cats zeer hebben benadrukt. Hij ging uitvoerig in op de vele kwaliteiten die in Jacob Cats waren verenigd: jurist, boer, tuinder, wegenbouwer, dichter, bestuurder en tenslotte raadpensiona ris. De heer Boertien meende dat de ten toonstelling van al die kwaliteiten van Cats een goed beeld geeft. Gedichten Jacquelinge Kuijpers declameerde ver volgens een gedicht van Jacob Cats en bood de heer Boertien de twee catalogi aan die bij de expositie behoren. De Vlaamse voordrachtskunstenares Tine Ruysschaert droeg vervolgens een aan tal gedichten van Cats voor, waarna er AAN FORMATEUR, REGERING EN PARLEMENT VLISSINGEN - „Een geheel open Oos- terschelde met tot Deltapeil verhoogde en versterkte dijken dient als een vei lige en volwaardige oplossing te wor den erkend".Zo besluit een door 86 per sonen uit alle delen van het land onder tekende 'Oproep tot bezinning over de Oosterschelde', die is gestuurd aan ka binetsformateur Den Uyl, de leden van 'het demissionaire en toekomstige ka binet' en de leden van de Eerste en Tweede Kamer. Zes van de onderteke naarszijn inwoner van Zeeland. De op roep gaat uit van het Comité Samen werking Oosterschelde (SOS). „Het inzicht dat het unieke en veelzij dige karakter van de Oosterschelde be houden dient te blijven als 'Gouden rand van de Oceaan' won in de laatste tien jaren steeds meer veld. Zozeer zelfs dat verwacht mocht worden dat in 1976. toen een beslissing over de Ooster schelde genomen moest worden, ook dit facet in de discussie in de tweede kamer gelegenheid bestond, de expositie op de zolder van het Tonnenmagazijn te be zichtigen. De tentoonstelling in het Tonnenmaga zijn te Brouwershaven is te zien tot en met 31 juli. Daarna 'verhuist' de expo sitie naar de .Abdij te Middelburg, waar van 5 augustus tot en met 2 september bezichtiging mogelijk is. Kerkdienst In het kader van de herdenkingsfeesten werd zondagmorgen onder verantwoor delijkheid van de gereformeerde en her vormde kerken van Brouwershaven en Zonnemaire een herdenkingsdienst ge houden in de Grote ofSmtNicolaaskerk Voorganger m deze dienst was de plaat selijke hervormd predikant ds J A. J Seeleman. het orgel werd bespeeld door organist Piet Westhoever Mederwer- tang aan deze dienst werd verder ver leend door het gereformeerd kerkkoor uit Zierikzee. o.l.v. mevrouw Van Asch. Na het intochtslied, votum en groet zong het koor 'Dit is een dag, die God deed rijzen' waarna de predikant na diepgaand zou worden besproken zo begint de oproep. „De tweede kamer kreeg echter in juni 1976 slechts drie da gen de tijd voor bestudering van twee lijvige rapporten van Rijkswaterstaat over een gecompliceerde en kostbare oplossing voor de Oosterschelde en voor het indienen van schriftelijke vragen. Deze summiere behandeling ge schiedde -onder aandrang van diegenen die een open Oosterschelde wilden voorkómen - met de motivering dat Zee land recht had op een beslissing vóór het zomerreces van de Kamer." De brief vervolgt: „Nadat in de Deltawet in 1958 tot afsluiting van de Ooster schelde was besloten, heeft de overheid het verhogen en versterken van de dij ken rond de Oosterschelde nimmer als een volwaardig alternatief beschouwd. In de bovengenoemde rapporten van mei 1976 wordt de open Oosterschelde wel als een mogelijk alternatief ge noemd, doch van een objectieve beoor deling is geen sprake. De partiele dijk verhoging, waardoor na 1980 een herha ling van de stormramp van 1953 onmo gelijk zal worden, verloopt ondertussen vrijwel volgens schema De kosten van gebed en schriftlezing een prediking hield met een tekst uit Psalm 78 vers drie en vier. De predikant zei ln zijn pre dikatie, dat het goed is, dat er thans een kentering komt. een herbezinning en een her-orientatie. „We hebben thans een hoogtepuntt ge had en moeten nu gaan bijsturen, waar bij we gaan terug zien in het verleden. Hiervoor kunnen we het materiaal ge bruiken. dat we uit h^t verleden hebben ontvangen. Vijfhonderd jaar hebben we bloei ge kend, maar ook verval. Nu we hier een herdenkingsdienst houden bepalen we ons tot de generaties, die er rondom deze kerk ljggen begraven. En die met ons getuigen van deze vijf eeuwen histo rie Vandaag mogen we onze gevoelens van dankbaarheid uiten en verwoorden WESTDORPE - Een zevenjarig meisje uit Terneuzen. Simonc Jehida Crich- low, is zondagochtend bij een verkeer songeval in Westdorpe om het leven gekomen. Haar vader, moeder en vijf jarig broertje raakten licht gewond, toen de auto waarin zij zaten in botsing kwam meteen personenauto, bestuurd door J. E. L. uit Hontenisse. Ook L. dié alleen in de auto zat, raakte gewond. De gewonden werden per ambulance overgebracht naar het Sint Elizabeth- ziekenhuis in SluiskiL Het ongeluk ontstond, omstreeks half tien, op de kruising Langeweg/Ever- sdam/Rijksweg 61. L. wilde, "komende vanaf de Eversdam, de rijksweg over steken. Hij verleende daarbij geen voor rang aan de personenauto, bestuurd door J.E.C uit Terneuzen. Deze kwam vanuit de richting Sas van Gent en be reed de rijksweg. Het dochtertje van C. kwam om het leven, C. Zelf, zijn vrouw en zijn zoontje werden licht gewond overgebracht naar het Elizabethzie- kenhuis. nadat een EHBO-ploeg uit Westdorpe en dokter C. Dierick eerste hulp hadden verleend. Na daar behan- deze omvangrijke dijkverhoging zijn thans geraamd op 180 miljoen gulden. Reeds de komende jaren zullen de meeste enigszins belangrijke bevol kingscentra rond de Oosterschelde zijn beveiligd tegen stormvloeden welke eens ln de 500 jaar kunnen optreden, met waterstanden die nog Iets hoger kunnen oplopen dan die in 1953." Risico's De briefschrijvers wijzen er vervolgens op dat de keuze pas op de pijlerdam is gevallen, nadat was gebleken dat de bouw van een drempel, met daarop rus tende afsluitbare doorlaatcaissons. te veel risico's voor de stabiliteit zou meebrengen en dat thans, een jaar na de beslissing in de tweede kamer, nog steeds gestudeerd wordt op de beste constructie van de pijlerdam. De M/sieil van de pijlerdam zullen - zo vervolgt de brief - circa twee miljard gulden hoger zijn dan die van dijkver hoging, ongerekend de kans op tegen slagen vanwege het werken in open zee. „De kosten van bediening, onderhoud en vernieuwing van de schuiven ln de pijlerdam zullen hoog worden en een voor de levende God. Laten we niet ver geten wat God aan ons heeft gedaan en het onze kinderen doorgeven, opdat het niet verloren gaat. Met dankbaarheid zien we terug op de 500-jarige historie welke God geschreven heeft in dit oude stadje", aldus de predikant Na de prediking werd een gedicht van Jacob Cats gedeclameerd door me vrouw W. J. Obbink-Bulsink. waarna de dienst met gebed en slotzang, gezang 477 werd besloten. Het koor zong tot slot 'Benedictus'. De geheel gevulde kerk bood een impo sante aanblik. Vele bezoekers waren in poorterscostuum Zoals burgemeester C. Slabbekooni en echtgenote, de we thouders P. de Moor en P. van Ast met hun dames en diverse raadsleden veel inwoners. (Zie ook pagina 4) deld te zijn. werden zij naar huis ver voerd. L. bleef in het ziekenhuis ter ob- v*- \.%L 'r"1 volgende generatie zal. geconfronteerd met deze jaarlijks terugkerende kosten, moeilijk kunnen begrijpen waarom de Westerschelde wél en de Oosterschelde niet open kon blijven." In de brief wordt verder gesteld: „Het zal nog een aantal maanden duren voor de studie zover zal zijn gevorderd dat de eerste opdracht voor de bouw van een pijlerdam zal kunnen worden gegeven. Omdat de bouw van de pijlerdam op de grens van ons technisch kunnen ligt, is de kans groot dat, ondanks de uitvoenge studie, tijdens de bouw onvoorziene problemen optreden die extra kosten zullen meeb rengen, die de post 'onvoorzien' te bo ven kunnen gaan". De huidige uitschuring van de bodem m de Oosterschelde. een argument tegen openhouden, komt volgens de brief schrijvers door de bouw van de Oester- en Philipsdam geheel of grotendeels te vervallen. Veiligheid „De vereiste Deltaveiligheid, rekenend met een stormvloed die eens in de 4000 jaar kan optreden", aldus de brief, „kan door verdere verhoging en versterking VLISSINGEN IS TELEURGESTELD MIDDELBURG - Minister Westerterp van verkeer en waterstaat stemt in met de verkoop van de Spuikom in Vlissin- gen door het Waterschap Walcheren aan dc Bouwbank Stok. De minister heeft dc door dc gemeente Vlissingen gevraagde vernietiging van het goed keuringsbesluit van gedeputeerde sta ten afgewezen. Hiermee staat niets de transactie tussen het Waterschap Walcheren en de Bouw bank Stok meer in de weg. Door de be slissing v an de minister is schorsing van de goedkeuring opgeheven. „De over dracht aan Bouwbank Stok zal thans binnenkort kunnen plaatsvinden", heeft het dagelijks bestuur van het Wa terschap Walcheren al meegedeeld. De minister van verkeer en waterstaat heeft vernietiging van het goedkeu ringsbesluit afgewezen omdat hij ver koop van de Spuikom door het water schap aan de Bouwbank Stok niet strij dig acht met het algemeen belang. De heer Westerterp wijst de gemeente Vlissingen erop dat de regering strijdig heid met het algemeen belang in het vemle tigingsbeleid slechts bij uitzon dering aanwezig acht. Als vernietigingsgronden gelden vooral een onaanvaardbare doorkruising van een duidelijk en vaststaand regerings beleid of strijdigheid met beginselen van behoorlijk bestuur. De minister van verkeer en waterstaat stelt verder dat het niet toepassen van het voorkeursrecht voor de gemeente met in strijd is met het regeringsbeleid zolangditnoggeen vaststaand beleid is. Het voorkeursrecht is nog maar een voorstel voor een toekomstig beleid.. De heer Westerterp acht verkoop van de Spuikom door het waterschap aan de Bouwbank Stok evenmin in strijd met beginselen van behoorlijk bestuur. De minister stelt dat het waterschap geen ernstige onzorgvuldigheid kan worden verweten nadat het de Spuikom in eer ste instantie aan de gemeente had aan geboden. Verheugd In een reactie op deze beslissing van de minister schrijft het dagelijks bestuur van het Waterschap Walcheren aan de algemene vergadering:„Wij zijn ver heugd, dat de minister met ons van me ning blijkt, dat wij niet in strijd hebben gehandeld met de beginselen van be hoorlijk bestuur door de Spuikom aan Bouwbank Stok te verkopen". servatie. Beide auto's werden volkomen vernield. >1 van de dijken worden verkregen. Het gaat hierbij vooral om de overslag van water, waarbij de golfoploop een be langrijke rol speelt. Golfoploop kan ge deeltelijk met andere middelen dan dijkverhoging worden tegengegaan. Als toch wordt vastgehouden aan het compromis van de half-open Ooster schelde, bepleiten de briefschrijvers te kiezen voor de grootst mogelijke ope ning: „Hoewel ook bij de grote opening nog onzekerheden voor het aquatisch milieu overblijven is deze, vergeleken met die van 11.500 en 14.000 vierkante meter, duidelijk een betere oplossing". De extra kosten van dc grootste ope ning van 20.000 vierkante meter, 260 miljoen gulden, zijn- zo wordt gesteld - relatief gering tegenover de 4,5 miljard aan totale kosten. „De extra risico's van een kleinere opening met grotere reductie van het getij zijn onverant woord en op grond van een geringe kos tenbesparing niet te verdedigen". De Zeeuwse ondertekenaars van de op roep zijn: mr A.E. d'Angremont, prof ir J.F. Berghoef en mr T. Lebret uit Mid delburg, F.G Sprenger uit Oostkapelle, A.C.W. van der Vet uit Renesse en H.D.D. Zulderbaan uit Terneuzen. Volgens het bestuur van het waterschap heeft daarbij, zoals men stelt, 'ongetwij. feld een rol gespeeld dat wij bij herha ling de Spuikom aan de gemeente Vlis singen hebben aangeboden' Daarbij wijst men erop dat men de Spuikom aanvankelijk voor een bedrag i van 10 gulden per vlerkante meter aan de gemeente Vlissingen aanbood en la ter tegen een nader getaxeerde prijs als1 er een bestemmingsplan zou zijn. Het waterschap verkocht de Spuikom ver volgens voor 12 gulden per vierkante meter toen de gemeente niet op dit aan bod inging. Van de kant van de gemeente Vlissin gen zei burgemeester drs Th. J. Wester hout desgevraagd de beslissing van de minister te betreuren. „We zijn de greep op de Spuikom nu helaas kwi.it", aldus de burgemeester. De heer Westerhout zei nog niet te kun nen overzien wat de consequenties zijn van de beslissing van dc minister. Of men met de Bouwbank Stok nog tot overdracht van de grond zal kunnen komen, zei hij niet te kunnen zeggen. De gemeente wacht nu voorlopig af wat voor plannen Stok voor de Spaikom ontwikkelt. Van de kant van Stok was het afgelopen weekeinde niemand voor commentaar bereikbaar. INBRAAK IN TERNEUZEN TERNEUZEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in de woning van J. A. M. aan de Kastanjelaan in Ter neuzen. Er wordt een geldbedragen een doosje sieraden vermist. De dader is vermoedelijk binnengekomen' via een openstaande balkon deur. Jongetje op fiets gegrepen door auto HULST - Zaterdagmiddag werd in Hulst een aanrijding tussen een fietser en een auto een jongetje zodanig ge wond, dat het naar het ziekenhuis te Gent (B.) moest worden overgebracht. De 7-jarige S. de N. uit Hulst stak met zijn fiets plotseling de Julianastraat over toen een personenauto naderde, waaruit een botsing volgde. Het jon getje werd met ernstige verwondihgen aan het hoofd naar het R-K ziekenhuis 'Sint-Liduina' te Hulst overgebracht Later werd het naar een ziekenhuis te Gent (B.) vervoerd. INBRAAK IN 'DE VOGEL': 5 MILLE BUIT HENGSTDIJK - In de nacht van vrij dag op zaterdag is ingebroken op het recreatieoord 'De Vogel' te Hengstdijk. De daders hebben voor een bedrag van ongeveer vijfduizend gulden aan siga retten, chocolade en andere genotmid delen meegenomen. Van hen is nog geen spoor bekend. CAFE-RELLEN MIDDELBURG MIDDELBURG - In de gemeente Middelburg is het zaterdagavond op twee plaatsen tot ongeregeldheden gekomen. In een café in 't centrum van de stad en in 'n café in Nieuwen St Joosland moest de politie met geweld optreden tegen - bezoekers. In het centrum van de stad kwam het tot een charge van een politie- eenheid van zo'n tien man tegenover een groep jongelui. Volgens een politie-woordvoerder bleef het op treden van de politie beperkt tot 'een paar tikken'. De ongeregeldheden begonnen rond elf uur bij de American-bar aan Plein 1940. De 18-jange Middelburger C. van B. werd daar na smijtwerk met bierglazen gesommeerd de zaak te verlaten. Nadat Van B. dit weigerde riep de eigenaar de hulp van de poli tie in. De jongeman bleef echter tegenwer ken. Nadat enkele agenten hem bui ten hadden gezet, vervoegde hij zich opnieuw in het café. Hierop werd de Middelburger opnieuw ingerekend en meegenomen in een surveillance wagen. Deze arrestatie leidde tot tegenwerking van een groep jonge lui. Nadat Van B. in de politie-auto was ingesloten, probeerden de jongelui de auto te kantelen. Hierop greep de inmiddels opgeroepen politie- eenheid in en kwam het tot een korte charge. Na dit optreden met dè wa penstok was de rust snel hersteld. Vervolgens werd de politie om kwart over twaalf opgeroepen naar café De Nieuwe Hoop aan de Veer- straat in Nieuw en St. Joosland. Daar weigerden de Middelburgers J.R.I20) en W. J. (28) de zaak te verla ten. Ook hier was de politie ge dwongen gebruik te maken van de wapenstok. Aangezien de betrokken café gangers hier geen medestand von den, bleven de ongeregeldheden hier beperkt De politie maakte zowel tegen Van B. als tegen R en J. proces op wegens lokaalvredebreuk 'Poorters' van Brouwershaven bij de Grote of SintNicolaaskerk, waar zondagmor gen een herdenkingsdienst werd gehouden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 2