PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT REDERS ROEPEN DE HET,F, HARINGVLOOT TERUG Zeeland kan nu ook automatisch telefoneren met 'hele wereld' Nog geen akkoord over grondpolitiek bereikt Britten brengen Katwijker op naar Lerwick Volgende week besluit over energiebesparing 's/s/y'~v< Margarine vier cent goedkoper CENTRALE GOES ALS LAATSTE IN NEDERLAND AANGEPAST Zeewier in opmars 220e jaargang no. 148 Zaterdag 2 juli 1977 DAMESMODE Lange Delft Promenade 111 Middelburg Ware klasse verloochent zich niet. OOUXOtXXXX X XXXUX XJUÜCD (Van onze verslaggevers LONDEN-DEN HAAG - De Nederlandse vissers hebben de eerste slag in de haringoorlog met Engeland verloren. De Nederlandse reders hebben vrijdagavond de circa 25 Nederlandse trawlers opdracht gegeven de Engelse viswateren te verlaten. Dat betekent dat er voor onze vissers voorlo pig geen Noordzee-haring meer te vangen is. Schipper Maarten Jonker van de Katwijk 39 „Johanna" werd vrijdagmiddag in Lerwick op de Shetland-eilanden officieel in staat van beschuldiging gesteld. Zijn schip werd vrijdagochtend door het Britse patrouillevaartuig HMS „Yersey" opgebracht. Woensdagmiddag moet hij in Ler wick voor de rechter verschijnen. De beschuldiging tegen hem luidt: „Illegaal vissen op haring". De beslissing van de reders om hun schepen opdracht te geven terug te gaan is genomen na overleg tussen hen en minister Van der Stee van landbouw en visserijEerder al deelde diens minis terie mee. dat de haringvisserij in de Britse 200-mijlszone in de Noordzee verboden was. De Engelsen lieten dat vrijdagochtend officieel weten. Minister Van der Stee wees de reders er vervolgens op. dat vissen in Engelse wa teren risico's met zich mee brengt. „Maar", aldus een communiqué dat na afloop van het gesprek met de reders werd uitgebracht. ..het is niet aan de Nederlandse regering het vissen aldaar te beletten. De Nederlandse vissers blij ven voor hun doen en laten in dezen zelf verantwoordelijk". Afgeraden Minister-president Den Uyl wees er vrijdagavond op, dat de juridische geldigheid van het Engelse visverbod ontwijfelbaar vast staat. „Het is daarom dat wij de Nederlandse vissers hebben afgeraden in de Engelse wate ren te vissen", aldus de premier. Hij noemde het „buitengewoon vervelend" burgemeester getuigen sluiting onbekend beter Betty Stöve was de betere speelster, maar Virginia Wade won de Wimbledon-iinale engel onafhankelijk Saba onafhankelijk? Vergeet het maar bloedbad De kans op een bloedbad in Zuid-AMka bovenop sluitpost nog vaak een eenheid Benelux: eenheid door samenwerking. koers dat een Nederlands schip was opge bracht. „Een communautair besluit was wense lijk en mogelijk geweest, als de Engelse voorzitter soepeler was geweest", aldus Den Uyl. Daarmee doelde hij op het ab rupt afbreken van het overleg tussen de landbouwministers van de Europese Gemeenschap afgelopen maandag door de Britse voorzitter Silkin, nadat de an dere acht EG-landen min of meer tot overeenstemming waren gekomen over beperking van de haringvangst. Den Uyl zei verder dat Nederland een oplossing in EG-verband blijft nastre ven. Een oplossing uit de impasse te komen kan mogelijk op 18 juli worden bereikt, als de Europese Landbouwraad opnieuw vergadert, aldus de premier Den Uyl zei dat de Nederlandse regering weliswaar „oog heeft voor de argumen ten van de Britten", maar voegde daar aan toe: „Onze grootste grief is dat toen een communautaire beslissing mogelijk leek. afgestemd op beperking van de ha ringvangst. dit door de Britten onmoge lijk werd gemaakt". De voorzitter van de Redersvereniging voor de Nederlandse Zeevisserij, de Katwijkse reder N. Parlevliet. ver klaarde vrijdagmiddag dat de reders hun schepen terugroepen „omdat het geen zin heeft hiervan een testcase te maken". Ook hij vecht de Juridische DEN HAAG (ANP) - D prijzen van mar garine die de fabrikanten hun aftiemcrs in rekening brengen gaan maandag vier centen omlaag, en die van halva- rine twee cent pert pakje of kuipje van 250 gram. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken zei vrijdagmiddag te verwachten dat de prijsverlaging binnen een week aan de consumenten kan ivorden doorbere kend. De prijsverlaging is mogelijk ge worden door daling van de grondstof- fenprijzen voor oliën en vetten op de we reldmarkt. geldigheid van het Engelse besluit niet aan. „Wij zijn niet uit op een Engelse oorlog. Zolang er geordende paden zijn houden we ons daaraan". Woensdag en donderdag voeren de Ne derlandse haringvissers uit. hoewel toen al bekend was dat de Engelsen vanaf vrijdag geen haringvangst in hun wateren meer zouden dulden. De Ne derlandse reders stelden zich echter op het standpunt dat, zolang zij officieel niets wisten, gewoon doorgevist kon worden. Die officiële mededeling kwam pas vrijdagmorgen. Een van de schepen die toen al vanuit de Ierse Zee naar de Noordzee was opge- stoomd. was de Johanna Op 12 mijl uit de Britse kust zette dit schip de netten uit. Slechts even konden de Neder landse vissers hun werk doen. Toen kwam het speciaal voor dit soort taken bestemde Britse patrouillevaartuig HMS „Jersey" langszij. Vijf bemanningsleden van het marine vaartuig stapten - ongewapend - aan boord. De Johanna werd daarop ver zocht op te stomen naar Lerwick. Een uur later, na overleg met rederij Ken- nemêrland uit Katwijk, eigenaar van het schip, gaf schipper Maarten Jonker aan het verzoek gevolg. In Groot-Brittannië zelf heerst een stemming als tijdens de kabeljauwoor log met IJsland. Het Engelse ministerie van buitenlandse zaken wees vrijdag het protest van minister Van der Stoel krachtig van de hand. Harry Barrett, hoofdredacteur van het gezaghebbende blad Fishing News, zei in een interview dat de Engelse rege ring domweg geen alternatief heeft. Hij toonde zich meer bezorgd over de De nen dan over de Nederlandse vissers, omdat de eersten een grotere vloot hebben. „Meer patrouillevaartuigen inzetten", moet volgens hem verdere escalatie voorkomen. Schipper H. P. Jonker van de Katwijkse treiler KW 39 'Johanna', die door de Britse Marine is opgebracht. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering zal volgende week een hesluit nemen over een aantal voorstellen voor de beperking van het energiegebruik in Nederland. Het ka binet heeft vrijdag uitvoerig gediscus sieerd over een serie voorstellen van de ministers Lubbers (economische za ken) en Gruyters (volkshuisvesting) naar aanleiding van de adviezen over energiebeperking van de Algemene Energieraad. Minister-president Den Uyl, die dit vrij dag op zijn wekelijkse persconferentie bekendmaakte, kon nog niet zeggen met welke voorstellen de regering vol gende week zal komen. Wel gaf hij aan dat de maatregelen voornamelijk ge zocht zullen worden in de bevordering van de isolatie van woningen en kan toorgebouwen, de invoering op grote schaal van stadsverwarming, en het stellen van eisen aan huishoudelijke apparatuur, vooral gericht op de beper king van het energiegebruik door die apparaten. Volgens Den Uyl zou het huidige demis sionaire kabinet nog niet met een groot scheeps energiebeperkingsprogramma kunnen komen. Wel zullen een aantal aanzetten worden gegeven die in de toekomst verder kunnen worden uitge werkt. Volgens de premier kunnen die maatregelen vrij ingrijpend worden. Hij zei dat er rekening mee gehouden moet worden dat een dergelijk ener giebesparingsprogramma grote in vloed kan hebben op het investerings klimaat (uitbreiding van de investe ringen) en dientengevolge ook een toe name van het aantal arbeidsplaatsen kan opleveren. De Katwijkse treiler KW 39 'Johanna', die door de Britse marine is opgebracht wegen het vissen op haring. FORMATEUR ZET OVERLEG MAANDAG VOORT Van onze parlementaire redactie. DEN HAAG besprekingen hebben vrijdagavond niet tot resultaat geleid. Na uren druk onderhandelen sprong het overleg tussen formateur Den Uyl en de fractievoorzitters Van Agt (CDA), Van Thijn (PvdA) en Ter louw (D'66) opnieuw af op de prijsbe- heersing van landbouwgrond, de posi tie van de Grondbank en de uitwerking van de vermogenswinstbelasting. PZC/* a terdag Het compromis da t formateur Den Uyl - na het overleg van maandag - vrijdag aan de drie fractievoorzitters heeft voorgelegd, bevatte op zich voldoende basis voor een akkoord, zo meenden de drie fractievoorzitters, maar het aantal technische problemen bij het formule ren van de wettekst was te groot om tot, een definitief akkoord te komen. Het overleg wordt maandagavond in een ex tra ingelaste gespreksronde hervat Den Uyl gaat er van uit dat dan vrijwel zeker een akkoord uit de bus zal rollen. Dit weekeinde zullen de drie partijen zich buigen over nieuwe alternatieven om uit de problemen te komen Het meest vergaande geschilpunt was de vraag hoe de prijsstijging van land bouwgrond aan banden kan worden ge legd. Het CDA heeft opnieuw laten we ten niets te voelen voor een directe prijsvaststelling door de Grondbank. Een beperking via de al bestaande Grondkamers van de kring van kopers van grond tot agrariërs, is volgens het CDA meer dan voldoende. Volgens Van Agt betekent dat al een aanzienlijke in greep, aangezien het de groep niet- beeld ook overdracht tussen familiele- De formatie- den uit", aldus Van Agt. de grondpolitiek Teleurgesteld PvdA-fractievoorzitter Van Thijn ver klaarde dat naar zijn mening aan een instantie tussen koperen verkoper niet te ontkomen is, als men werkelijk iets wil doen aan prijsbeheersing. Van Thijn toonde zich duidelijk teleurges teld over de vertraging die bij de for matie is opgetreden. Hij zei dat er maandagavond beslist een akkoord moet komen, anders zou er „een zware wijs gaan klinken". „Ik hoop dat ook de formateur er dan balen tabak van krijgt", aldus Van Thijn, die er over igens aan toevoegde daarmee niet te bedoelen dat de formateur dan zijn op dracht aan de koningin zou moeten te ruggeven. Hij zei dat als de partijen vrijdagavond nog zo'n twee uur verder hadden vergaderd, er wel stemming zou zijn bereikt. D'66-fractievoorzitter Terlouw was het op dit punt niet met hem eens. Hij zei dat de formateur ten aanzien van de prijsbeheersing en de vermogenswinst belasting met nieuwe concrete voorstel len was gekomen, die hij eerst met zijn achterban moet bespreken. Terlouw verklaarde het eens te zijn met de PvdA-opvattlng, dat er maximumprij zen moeten komen ten aanzien van landbouwgrond. Volgens Terlouw moet het uiteindelijk de minister zijn die de prijs kan vaststellen. Of dat in de prak tijk via een Grondbank loopt of via de Grondkamers, is niet zo belangrijk. Als het maar een open en gecontroleerde in- agrariérs is die de prijs opdrijft. Van Agt stantje betreft, aldus Terlouw. EYERLANDSE GAT - Vijjonge zeehondjes, die ongeveer een jaar geleden in gevangenschap het leven zagen, zijn vrijdag uitgezet in een natuurbescher- mingsgebied tussen Vlieland en Terschelling Ze komen hier de zeehondenko lonie. die uit 23 dieren bestaat, versterken. Op de foto is het vijftal te zien. ziojuist uit de transportkisten losgelaten, op weg naar hun nieuwe domein gaf toe dat als men een directe prijsbe heersing van grond voorstaat, een in stantie als de Grondbank onvermijde lijk is. „Een verbod van vervreemding van landbouwgrond tussen particulie ren is dan nodig Het CDA vindt dat ech ter nogal wat. want dan sluit je bijvoor- Terlouw noemde de CDA-plannen ten aanzien van de prijsbeheersing nadruk kelijk „onvoldoende". Volgens hem kan er geen maximumprijs van grond tot stand komen als men volstaat met de uitgifte van grond aan strengere regeLs te binden. Ook Van Agt verklaarde dat hij liever had gezien dat de partijen er vrijdaga vond uit gekomen waren. „De bericht geving van de laatste dagen was ook wel erg rozig, al heb ik daar wellicht zelf toe bijgedragen. Maar het is nu eenmaal geen fluitje van een cent. an ders was er ook geen kabinetscrisis over uitgebroken", aldus Van Agt. Hij deelde mee dat ook het punt van de uit sluiting van cumulatie bij onteigenig opnieuw aan de orde is geweest, on danks de overeenstemming van afge lopen maandag dat cumulatie verme den moet worden. Van Agt heeft vrij dag echter de vraag opgeworpen wat onder cumulatie precies verstaan moet worden. De partijen zijn het daarop eens geworden over een Formule, maar, aldus Van Agt, hoe vertaal je dat in de praktijk. Daar zijn we nog niet hele maal uit. Ook de uitwerking van de vermogens winstbelasting is nog niet helemaal rond. Daarbij zijn vragen gerezen als. van welke datum af moet de winst wor den berekend; moeten vermogensver- liezen ook in aanmerking worden ge nomen en moet de belasting ook gelden voor roerende goederen en zo ja. voor welke. Van Agt heeft in dit verband ge pleit om bij de berekening van vermo genswinsten korte perioden aan te hou den. bijvoorbeeld bij verkoop van een huis de winst tussen 1975en 1980 en met tussen bijvoorbeeld 1910 en 1980. Naar verluidt gaan dc gedachten van de PvdA uit naar een iets langere periode, hoewel het CDA weer voostander is van toepassing van een hoger tarief naar mate de periode waarover de winst is behaald korter is. Eerder hadden CDA en D'66 al bepleit dat vermogenswin sten op eigen wonigen buiten de rege ling zullen vallen, omdat die meestal onmisbaar zijn om elders een gelijksoor tig huis te kunnen betrekken FEESTPROGRAMMA IN STATENZAAL TE MIDDELBURG GOES - De PTT sluit woensdag 6 juli een belangrijke fase in de automatise ring van het internationale en inter continentale telefoonverkeer af. Het technische district Goes, dat ruwweg de hele provincie Zeeland omvat zal dan automatisch kunnen bellen met vrijwel de hele wereld. Op dat moment zullen vanuit heel Nederland voor ie dere telcfoonabonne dezelfde interna tionale en intercontinentale verbin dingen automatisch bereikbaar zijn, omdat Goes de laatste centrale was, die aan dit systeem aangepast werd. Een en ander werd mogelijk na een uit breiding van de centrales in Goes en Rotterdam. De heer A. K. Mertens van de telefoondienst'm Breda hierover:.. Als je op wilt bellen moet je naast een aantal aankiesmogelijkheden een aan tal aankïesmogelijkheden ook vol doende verkeerswegen hebben om de gesprekken over te voeren. Verder heb je bij de aanleg van een telefoonnet met twee problemen te maken, namelijk dat je eerst over voldoende nummers moet beschikken en ten tweede moeten er tussen de centrales onderling vol doende wegen zijn om de gesprekken aan elkaar door te geven. Volgens de heer Mertens is er geen spe ciale reden voor het feit dat Goes de laatste centrale is die aan het automati sche telefoonverkeer wordt aangepast. „Je moet nu eenmaal ergens beginnen en dan wordt er eerst gekeken naar de plaatsen waar het aantal gesprekken dat gevoerd wordt het grootst is. Dat Discussie over Zeelands volte §De discussie over de Zeeuwse recreatienota van de PPD - ze is de afgelopen maanden goed op gang geko men-is vooral een gesprek over dé 'volte'. Dat is een wat in ongebruik geraakt woord dat echter precies aangeeft waar het hier om gaat: om het 'vervuld-zijn met mensen'. Zee land is vooral in de zomermaanden van mensen vervuld, gasten die hier stuk voor stuk hun eigen plaats onder de zon willen hebben. Daarmee stellen zij ech ter deze provincie voor grote proble men. zoals uit de PPD-nota blijkt. Er is reden tot zorg over de spanningen die deze volte met zich meebrengt: het landschap dreigt te worden verstoord en het milieu te zwaar belast. De over heden in de provincie vragen zich af of niet een nieuw beleid nodig is, teneinde Zeeland niet te laten ondergaan in een toeristische ontwikkeling. Vandaar deze nota, vandaar ook de discussie over de Zeeuwse volte met als thema: hoe kunnen we de recreatie-ruimte in deze provincie zo goed mogelijk verde len? Het opvallende zowel in de nota als in de discussie is het denken in twee cate gorieën. namelijk 'Zeeuw' en 'vreemde ling'.. Zien we het goed, dan is deze be nadering van recente aard. In de debat ten over de ontwikkeling van de Zeeuwse recreatie werd vroeger nimmer een scheiding gemaakt, het ging om de recreant of - om het wat commerciëler uit te drukken - om de toerist, ongeacht zijn plaats of land van herkomst. Wat staat echter in de eerste beleidsdoelstel ling van de nota? We citeren: ..Voorop dient te staan bij het reerea- tiebeleid dat de Zeeuwse bevolking thans en in de toekomst naar aard en omvang voldoende dagrecreatieve voorzieningen kan ivorden geboden De belangen van de op Zeeland geo riënteerde ver- blijfsrecreante.n dienen naar beho ren te worden be hartigd, voor zo verdat mogelijk is rekening houdend met het boven staande" In de discussie zoals die tot nu toe is gevoerd, heeft deze doelstelling naar we hebben begrepen over het algemeen in stemming verkregen. Zo maakte het NW Zeeland deze week bekend dat bij de recreatie het welzijn van de Zeeuwse bevolking primair moet worden gestel^, We vragen ons af of met name dit ele ment wel helemaal is doordacht: begin nen we in deze provincie niet te veel nei ging te vertonen om de slagzin „Zeeland voor de Zeeuwen" aan te heffen? We meenden dat er in dit gewest immer een geest van grote gastvrijheid heeft ge heerst fiantlijn w elke bestuurlijke eenheid in Nederland de specifieke voordelen van het eigen gebied primair voor eigen pa rochie zou veilig stellen, zou er een vreemd patroon voor de dag komen. Aardgas uitsluitend voor de Gronin gers De Friese meren voor Friezen. Concerten van het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest eerst toegankelijk voor Rotterdammers. De Veluwe voor de Geldersen. De Amsterdamse tram voor hen die economisch aan de hoofd stad zijn gebonden. Het kan ook nog op kleinere schaal: het Domburgse strand alleen voor de Domburgers en de veer diensten alleen voor de Zeeuwen. Zeker, we overdrijven, vooral ook omdat de nota wel degelijk rekening houdt met grote groepen verblijfstoeristen van el ders in Zeeland. Niettemin kan het een weinig verdraagzame indruk maken wanneer men' in de discussie over de toekomst van de Zeeuwse recreatie een scherpe scheiding aanbrengt tussen Zeeuwen en niet-Zeeuwen. Deze provin cie heeft een aantal onmiskenbare kwa liteiten, waarvan de bewoners profite ren: stranden, zee, watersportgebieden, oude stadskernen. Erzljnheel watmen sen in Nederland en in de ons omrin gende landen die in dit opzicht minder zijn bedeeld. Waarom hen niet te laten meedelen? Men spreekt in deze tijd zo graag over 'spreiding van kennis en macht' waarom niet ook het "welzijn' in de zomermaanden wat gespreid? De was in eerste instantie de Randstad en vervolgens werden alle andere centrales volgens een bepaalde prioriteitenlijst afgewerkt. Op die lijst was Goes nu eenmaal de laatste." vertelde de heer Mertens, Nieuwe landen Het aantal landen waarmee automa tisch telefoonverkeer mogelijk was is tSlot zie pagina 6 kolom 4) discussie over de Zeeuwse volte moet geen preken voor eigen parochie worden, maar dient als het enigszins kan over concrete punten te wonden ge voerd. Daarbij komen vragen aan de orde aLs: is de belasting van dit of dat gebied te hoog geworden, moet de ont wikkeling daarvan worden afgeremd, zijn er elders andere mogelijkheden en zo ja welke. En in elk van dergelijke en soortgelijke vragen kunnen concrete namen worden ingevuld. Met instem ming kan in dit verband de nota worden aangehaald: „Er dient te worden ge streefd naar een zo hoog mogelijke ge bruikswaarde van de ruimten die een openluchtrecreatieve functie vervullen, met een zo gering mogelijke aantasting van het landschap, de natuur, het milieu en de leefbaarheid van de woonkernen." Of van die ruimten Zeeuwen of niet- Zeeuwen gebruikmaken lijkt in een tijd waarin men de mond vol heeft over een verenigd Europa van minder belang. Voor de recreatie in Zeeland kan 'volte' niet betekenen 'vervuld-zijn met Zeeu wen'. Er wonen meer mensen in deze we reld. De Oegandese p-resident en dictator Idi Amin zal niet. aanwezig zijn bij de topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid, die zaterdag begint in Libreville, de hoofdstad van Gabon. Dit is vrijdag gemeld door Radio Oe ganda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1