VERHOOGDE WAAKZAAMHEID POLITIE IN GELDERLAND MINI KRANT PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gewassen op Zeeuwse landbouwbedrijven staan er in het algemeen goed voor Vakantieseizoen van start met veel lege plaatsen Na geruchten over voorgenomen Zuidmolukse actie Politie vindt wapens bij huiszoeking Werkloosheid onder jeugd en vrouwen wordt aangepakt Zie pagina 18 vandaag Meldingen over Soedanese inval in Ethiopië 220e jaargang no. 147 Vrijdag 1 juli 1977 POLITIE VERWACHT DOOR SPREIDING WEINIG PROBLEMEN i Van ome correspondent) DEN HAAG - Ondanks de toeristi sche topdrukte die Nederland vanaf dit weekeinde krijgt te verwerken, is er in het gehele land. met uitzon dering van de Waddeneilanden, nog voldoende ruimte aanwezig in ho tels. pensions en op campings. In de provincie Limburg is zelfs meer dan 30 procent van het totaal aantal be schikbare bedden in hotels en pen sions nog vrij. De komende dagen zal het meren deel van de Nederlandse bevolking op vakantie gaan. De verwachting is dat ruim zeven miljoen mensen erop uittrekken. De helft trekt over de landsgrenzen Ondanks het feit dat zo'n vier miljoen mensen met hun auto naar vakantiebestemming in binnen- of buitenland reizen, ver wacht de verkeersdienst van de Rijkspolitie in Driebergen weinig fi les Spreiding groter „De spreiding lijkt dit jaar groter dan ooit", zegt een woordvoerder van de Rijkspolitie". De laatste dagen zijn velen er al op uitgetrokken. Het is zeker niet meer, zoals vroeger, dat op vrijdagmiddag ineens de hele troep in de auto stapt. Zeer veel mensen vertrekken eerder of na het weekein de Wij verwachten weinig knelpun ten op de weg, te meer daar de meeste werkzaamheden aan het wegdek zijn gestaakt De Rijkspolitie zal extra mankracht inzetten om de toeristenstroom in goede banen te leiden De dienst luchtvaart zal extra vluchten maken om vanuit de lucht zo snel mogelijk eventuele knelpunten te kunnen sig naleren Het Nationaal Bureau voor Toerisme heeft de indruk dat de absolute topd rukte in Nederland vanaf 7 juli los barst Dit weekeinde gaan 300.000 bouwvakkers op vakantie en zijn alle Nederlandse schoolgaande kinderen vrij. maar een week later zullen hon derdduizenden Duitsers ons land binnenstromen, omdat op 7 juli de schoolvakantie in de deelstaat Rijnland-Westfalen beginnen En uit die streek worden 250.000 vakantie gangers verwacht, terwijl in de ge hele julimaand nog eens een miljoen mensen uit Rijnland-Westfalen dag tochten naar Nederland maken De kust krijgt, zoals ieder jaai de meeste toeristen te verwerken Op dit moment is er langs de kust nog voldoende logiesaccommodatie. De volgende week zullen de badplaatsen echter we! aardig volstromen, zo verwacht het Nationaal Bureau voor Toerisme. Tussen Den Helder en Be verwijk is dit weekeinde nog een overvloed aan hotel en pensio nruimte aanwezig Noordwijk is een van de badplaatsen die bijna vol zit. Langs de Zeeuwse kust zijn ook nog vrij veel kamers beschikbaar De campings en bungalows echter heb ben nog maar weinig plaats De Waddeneilanden zitten voor het me rendeel vol Alleen op Texel en Ame land is nog hier en daar een bed te vinden De provincies Groningen en Fries land hebben nog volop logiesmlmte. In Drente zijn echter nog maar en kele vrije bungalows te krijgen Ook de Achterhoek zit voor ongeveer 80 Slot zie pagina 3 kolom 7) DEN HAAG - Een gerucht over Molukse vergeldingsacties die komende maandag zouden worden uitgevoerd, is er vermoedelijk de oorzaak van dat sinds woensdag de gemeente- en politiemannen in de provincie Gelderland in staat van verhoogde paraatheid zijn gebracht. Het gerucht dat „heel Nederland op 4 juli zag huilen" circuleerde al sinds vo rige week donderdag, de dag dat in de Tweede Kamer het gijzelingsdebat werd gehouden Het gerucht zou afkom stig zijn uit de koker van radicale Mo lukse jongeren uit de Molukse woonge meenschap Vaassen in Gelderland. Goed ingelichte Molukse kringen me nen dat de datum willekeurig is geko zen. Men verwacht wel acties na de 23e juli; dan zouden de veertig dagen van rouw om de zes bij de militaire acties in recreatie verbod scheef verbinding suggesties finale delta sportgeweld George Roy H1U toont sportgeweld in 'Slapshot'. radio- en televisieprogram ma's; strip bouw Ondanks verbetering geen algemeneop- leving in de bouw; beurs - financiën economie. de trein bij Glimmen gedode kapers De marineautoritelten hebben hem be- voorbijzijn De datum mag dan wel niet wust niet ingeschakeld bij de actie bewust zfjn gekozen, aldus deze krin gen. de achterliggende gedachte is om door het verspreiden van geruchten de waakzaamheid bij de politie te verslap pen om daarna toe te slaan Volgens deze kringen willen de Moluk- kers ook achter de namen zien te komen van de mariniers die aan de actie in Glimmen hebben meegedaan. De relle tjes voor het huis van de marinier Tita- hena in Winterswijk, die volgens de mo- lukkers zou hebben deelgenomen aan de actie, zou slechts een onderdeel zijn van het plan John Titahena zelf schijnt niet aan de actie te hebben meegedaan. SUPERBENZINE EEN CENT GOEDKOPER DEN HAAG - Per 2 juli gaal de maxi mumprijs van superbemine met l cent omlaag en wordt dan 1 086 gulden per liter. De prijs van normale benzine blijft ongewijzigd, zo heeft het ministerie van economische zaken donderdag gemeld De prijsverlaging is een gevolg van de ontwikkeling van de marktnoteringen. De desbetreffende wijziging van depnj- zenbeschikking aardolieprodukten 1977 zal ivorden opgenomen m de Staatscourant van 1 juli NAIROBI/OSLO (AP) - Zowel in di plomatieke kringen in Ethiopië als in de Noorse hoofdstad Oslo zijn meldin gen binnengekomen overeen bezetting van de Ethiopische plaats BenghL of Beica, ongeveer 30 kilometer vaiFde grens met Soedan verwijderd en ruim 550 kilometer ten westen van de hoofd stad Addis Abeba, door 'vijandelijke elementen'. Het Noorse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde donderdag, dat het Noorse consulaatrgeneraal in Addis Ab eba van Noorse zendelingen in 't gebied had vernomen dat het om Soedanese regeringstroepen ging. maar de diplo maten verklaarden dit niet te kunnen bevestigen Westerse diplomaten in Addis Abeba, met wie telefonisch con tact was opgenomen, verklaarden 'van zendlingen te hebben vernomen dat Be- ghi kennelijk door geüniformeerde mensen was bezet Beghi zou twee of drie dagen geleden zijn ingenoinpn De 1-jangeM Wagenaar is donderda gavond in een sloot achter zijn ouderlijk huls in oudkarpsel gevallen en verdron- kea Hetjongetje was meteen touw in de tuin vastgebonden maar had zich weten los te maken tegen de treinkapers omdat Titahena een ^uidmolukker is. Alle toegangswegen naar Winterswijk en het station van deze stad werden be waakt door met karabijn bewapende politiemannen Op het perron liepen ook gewapende agenten in burger. Een vliegtuig van de rijkspolitie patrouil leerde langs de spoorlijn Winterwwijk- Amhem, in de treinen tussen Arnhem en Zutphen reden in blauw gevechtspak en zwaar bewapende eenheden van de koninklijke marechaussee mee. De ac tiviteiten van de politie werden gecoör dineerd in het Arnhemse politiebureau In Ede werden groepen Zuidmolukkers door de gemeentepolitie aangehouden en gecontroleerd op wapens. Ook in openbare gebouwen, zoals NS-stations. is een verscherpte waakzaamheid In Nijmegen werd extra gepatrouilleerd rond de Ambonese woongemeenschap pen. zoals in Opheusden Eist en Be- mmel Het Molukkenkamp in Vaasen werd in de gaten gehouden door politiemannen uit Apeldoorn en Epe. In de hele provin cie Gelderland lette de politie op de be wegingen van Zuidmolukkers Het ministerie van justitie in Den Haag. de Arnhemse en de Winters- wijkse politie hebben geen mededelin gen willen doen over de oorzaak van de verscherpte politiecontrole. Volgens de BVD is het politieapparaat in Geld erland op de been gebracht enerzijds omdat de justitile autoriteiten geen ri sico's meer wilden nemen en anderzijds om de Molukkers te laten zien dat zij. zo nodig, in staat zijn onmiddellijk tot ac ties over te gaan. BREUKELEN (ANPi - Dc rijkspolitie van Breukelen heeft zes Nederlandse jongeren aangehouden nadat woensdagmiddag en -avond op plaatsen in Breukelen huiszoeking had verricht in verband met relletjes rond Zuidmolukkers. Er werd een aantal vuur-steek- en slagwapens in beslag zij De aangehoudenen zijn de 25-jarige H E.. de 19-jarige R. van G de 23-jarige A. V. de 21-jarige H. van B de 22-jarige P H en de 31-jange'E R. allen uit Breuke len Naar aanleiding van het onderzoek naar de relletjes afgelopen week in de Zuid molukse wijk van Breukelen. waarbij de zes betrokken waren, vermoedde de po litie dat de mannen in het bezit waren van wapens. EEG-BESLUIT IN LONDEN Foto: de heer Van Munster van de tech nische recherche bekijkt de door de rijkspolitie inbeslaggenomen wapens. i Van onze speciale verslaggever) LONDEN - De Europese Negen gaan de strueturele jeugdwerkloosheid en de werkloosheid onder vrouwen, die de komende jaren sterk zal toenemen, ge zamenlijk aanpakken. Dit staat in een overigens weinig zeggende verklaring over groei, inflatie en werkgelegenheid die werd uitgegeven na het I.ondense topberaad van de regeringsleiders van de EEG-landen. Het volgens premier Den Uyl „niet be paald opvallende" resultaat van de Eu ropese raad die niettemin vooral in net teken van de economische problemen stond, is vervat in bewoordingen die weinig concreet zijn Wat de werkgele genheid voor vrouwen betreft wordt ge zegd dat de regeringsleiders er kennis van nemen dat de Europese Commissie het „dagelijks bestuur van de gemeen schap. spoedig met voorstellen zal ko- De ministers van sociale zaken zullen komend najaar bijeenkomen om „na te gaan welke gemeenschappelijke actie noodzakelijk kan zijn" op het gebied van de bestrijding van de structurele jeugdwerkloosheid Het plan van de Eu ropese Commissie om zelf geld te gaan lenen op de kapitaalmarkt moet an dermaal door de ministers van financiën worden ..bestudeerd" Alleen België en Italië voelen iets voor dit idee. alle an dere landen zijn tegen. De Europese Commissie kreeg verder opdracht „voort te gaan met de bestu dering van alle structurele en andere factoren die de werkgelegenheidssitua tie in sommige sectoren nadelig beïn vloeden De regerinsleiders wijzen op de gevolgen van de open en liberale handelspolitiek van de Europese Ge meenschap waaraan zij als grootste importeur en exporteur ter wereld groot belang blijft hechten" Premier Den Uyl wees erop dat dit laat ste van belang is „nu er zoveel tenden- LONDEN - Koningin Elisabeth van Engeland wordt door premier Den Uyl irechts) naar de dinerzaal op Buckingham Palace geleid om aan te zitten aan een maaltijd met Europese topleiders van de EEG. ties zijn die tegen de vrije handelspoli tiek ingaanNiettemin ls de verklaring van de Negen heel wat minder krachtig dan tot nu toe het geval was. Dit kan als een sein worden opgevat aan het adres van bijvoorbeeld Japan, dat een minder open handelsbeleid voert dan de Euro pese Negen, die te maken hebben met grote importen van goedkope Japanse produkten (staal). Met toenemende bezorgdheid bespra ken de regeringsleiders de gespannen situatie in Zuidelijk Afrika Minister Van der stoei (buitenlandse zakeni zei dat een snelle oplossing nodig is in Rho- desië en Namibië. Premier Den Uyl zei dat Europa nu eenmaal een bijzondere verantwoordelijkheid draagt voor de ontwikkeling in Afrika. De Franse president Giscaid heeft de Europese Raad van regeringsleiders in i Slot zie pagina 3 kolom 61 De Ster en de bevoogding tlMlnister Van Doom heell beslist dat de Ster-reclame van zeven uur met ingang van 1 april aanstaande van het scherm moet worden verban nen. Dit besluit is een gevolg van de motie-Scholten die de tweede kamer vorig jaar aannam, waarin de re gering onder meer werd uitgenodigd te onderzoeken of de Ster geleidelijk kon worden afgeschaft- Bij die gelegenheid werd de minister tevens.verzocht in ie der geval de reclame van zeven uur naar een later tijdstip te verschuiven. De be windsman zei positief tegenover dat verzoek te staan, een gezindheid die hy nu in een besluit heeft omgezet. Als overweging gold in de kamer onder meer dat om zeven uur veel kinderen keken: kennelijk moeten zij worden be schermd tegen kwalijke invloeden. Een onzinnig argument als men nagaat wat kinderen zo al op de tv zien: de reclame behoort vermoedelijk nog tot de on schuldigste uitzendingen. Maar ja sommige Grote Voogden van het Bin nenhof weten precies wat wel en wat niet schadelijk voor ons allen is Ver moedelijk zullen zij in hun zendingsdrift niet eerder rusten voordat zij de Ster van het scherm hebben weggepraat Een hele geruststelling er zijn nog re geerders in Den Haag die over ons wa ken. .^Afschaffing van de Ster. dit vurig ver langen van de CDA-er Scholten. zal vermoedelijk echter vele moeilijkheden opleveren. De minister heeft daar bij een vroegere gelegenheid al eens op gewe zen: de studie daarover „kan niet in korte tijd worden verricht." meldde hij in zijn memorie van toelichting bij de wijzigingsvoorstellen van de omroep wet- Vandaar dat in die voorstellen de reclame onverminderd is gehandhaafd, zij het dat enkele veranderingen zijn aangebracht ten aanzien van de recla meraad en de goed keuring van de Ster-tarieven. Wat zijn nu precies de bezwaren tegen op heffing0 Ze zijn van een tamelijk vulgaire aard: de Ster- opbrengsten zijn voor de financiering van de omroep hard nodig. In 1977 bij voorbeeld brengt de Ster ruim hon derdzevenenveertig miljoen gulden binnen naast de vierhonderdtweeën dertig miljoen uit de kijk- en luisterpot. Met andere woorden, indien de reclame verdwijnt, moeten de kijk- en luister gelden met circa vijfentwintig procent omhoog Het is de vraag of dat nu de oplossing is. .Afgezien van de financiën heeft deze kwestie ook een principiële kant. Een nadelige Invloed - zo die al aanwezig is - van de reclame heft men namelijk niet op door haar te verschuiven of te ver bieden. Er zijn andere wegen. In de eer ste plaats behoort er een stelsel van normen en regels te zijn, waaraan de reclame-maker en zijn opdrachtgever dienen te voldoen, op de handhaving van welk stelsel toezicht moet worden uitgeoefend. De Nederlandse ether reclame kent een dergelijk systeem en het wordt bovendien nog weer verfijnd en verbeterd, zo blijkt uit de wijzigings voorstellen van de omroepwet Een tweede weg moet door de omroepen zelf worden bewandeld, namelijk de weg van een betere consumentenvoorlich ting. We hebben de indruk dat er op dit stuk van zaken een veel betere coördi natie mogelijk en gewenst is dan er op dit ogenblik wordt toegepast. Welis waar wordt er aan consumentenvoor lichting gedaan, bijvoorbeeld met het programma 'Koning klant', maar het estaan van dit programma bij de Vara komt er in het Nederlandse omroepbe stel op neer dat de andere zendgemah- tigden er veel minder aan doen Waarom wordt niet het grootste deel van deze voorlichting onder de paraplu van de Nos gebracht? Daarmee zou een betere coördinatie tot stand komen, zou voorts dit programma-onderdeel worden geïn tensiveerd en tevens zou worden vol daan aan de verlangens die de commis sie consumentenaangelegenheden van de Sociaal-economische raad vorig jaar heeft geformuleerd. Jjont/jjiiJ Dc. DOOR KOUD VOORJAAR LATERE ONTWIKKELING DAN NORMAAL „ZACHTJESAAN IS ER WEL ZON NODIG" GOES - De gewassen op de Zeeuwse landbouwbedrijven staan er in hel al gemeen goed voor. Wel is het zo dal vrijwel alle gewassen een latere ont wikkeling te zien geven dan in andere jaren. De achterstand in de groei, die was ontstaan door het natte en langdu rige voorjaar, wordt echter de laatste weken flink ingehaald. Deskundigen van het rijksconsulentschap voor de akkerbouw en de agrarische standsor ganisaties tonen zich 'voorzichtig op timistisch' over de te verwachten oogst Ir. L. Th J M de Wit. consulent voorde akkerbouw en rundveehouderij, wijst erop dat de ontwikkeling van de gewas sen in de provincie niet overal gelijk ls Vooral bij de aardappelen ziet hij een verschillende ontwikkeling, terwijl er volgens de consulent ook bij de suiker bieten sprake is van een grote verschei denheid in opkomst. De heer De Wit schrijft de verschillen vooral toe aan de achterstand in de groei, als gevolg van de ongunstige weersomstandigheden Globaal samenvattend zeg ik toch is er een mooie stand van de gewassen Er is zo zachtjesaan wel zon nodig", aldus lr De Wit Voorlichter W de Wolf van de christe lijke boeren- en tuindersbond West- Nederland (CBTB i stelt eveneens dat er meer zon nodig is. „Ik vraag me voor zichtig af of de weinige hoeveelheid zon die we tot nu toe gehad hebben, z'n in vloed zal hebben op de opbrengst", zegt de heer De Wolf. Zijn algemene indruk komt overigens aardig overeen met die van de rijksconsulent .Als je door de polders rijdt, dan zeg je: het ziet er alle maal goed uit Je ziet weimg afwijkingen in on gunstige zin De opkomst was ook goed. met uitzondering van de vroege, zaai. die hier en daar matig opkwam", betoogt de sociaal-economisch voor lichter van de CBTB „De ontwikkeling van de gewassen heeft ons wat verrast Ondanks het late zaaien en het koude weer. groeit het vooral de laatste tijd erg snel", zegt ing J. Markusse. hoofd voorlichting van de zuidelijke landbouw maatschappij (ZLM).Het valt in verhouding tot het koude, natte en late voorjaar erg mee. In de vroegst gezaaide percelen zijn er enige mankementen, zoals een wat holle stand (te weinig plantem in de bieten en bevroren percelen moesten worden overgezaaid vertelt de heer Markusse. Koffiedik De drie deskundigen benadrukken dat (Slot zie pagina 7 kolom 5) eze commissie bracht een rapport uit over de consumentenvoorlichting in radio en televisie dat in brede knng de aandacht trok. ook bij de omroepen. Men was er daar echter niet heel geluk kig mee: de commissie had nogal kriti sche noten op haar zang. Zij stelde on der meer dat er in Nederland behoefte bestaat aan meer consumentenvoor lichting via radio en tv, maar dan door middel van programma's „die als zoda nig worden aangekondigd, op gunstige tijdstippen worden uitgezonden en on derling op elkaar zijn afgestemd En daar is men in Hilversum nog niet aan toe: vrijwel iedere omroep doet op dit terrein watzijn hand vindt te doen. vaak in een concurrerende sfeer Door een be tere programmering en coördinatie zou een beter evenwicht tot stand kunnen komen tussen 8e betaalde werving door middel van de Ster enerzijds en ander zijds de onafhankelijke consumenten voorlichting De Nos is daarvoor het aangewezen orgaan Een dergelijke me thode lijkt ons heel wat beter dan de bevoogding die sommige kamerleden voorstaan: zij wensen vast te stellen wat goed en wat slecht mag zijn voor Neder landse kijkers en luisteraars. Maar dat kunnen die zelf wel uitmakenze hebben daar de hulp van paternalistische figu ren op het Binnenhof niet voor nodig. Twee Britse soldaten zijn dinsdaga vond omgekomen nadatzij in Belfast, in een hinderlaag waren gevallen. Enkele collega's werden gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1