FORMATIEGESPREK VERLOOPT SOEPEL Grote wapenvangst in haven Amsterdam PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ministerie verleent formele erkenning aan medische kinderdagverblijven Zeeland Van Agt: „politieke wil aanwezig" Haring-ruzie EG bedreigt visserijbeleid kleintjes Nieuwe titel voor Amin 220e jaargang no. 145 Woensdag 29 juni 1977 (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het tweede formatiegcsprek tussen formateur Den Uyl en de fractievoorzitters van CDA, PvdA en D'66, ditmaal over de ondernemingsraden, heeft geen wezenlijke geschilpunten aan het licht gebracht. De conclusie na het gesprek was dan ook dat de vertrouwensbasis tussen de partijen groeiende is. Net als bij de grondpolitiek gaat Den Uyl de punten, die nog open zijn gebleven, nader uitwerken waarna het gesprek begin volgende week wordt voortgezet. CDA-fractievoorzitter Van Agt maakte menstelling van de raad van commis- a.s. vrijdag definitief overeenstemming na afloop een optimistische indruk. Hij sarissen het programma van de drie kan worden bereikt over de grondpoli- verklaarde dat alle partijen de mouwen partijen elkaar weinig ontlopen. Alle tiek. Maandagnacht bleken de partijen hebben opgestroopt om de obstakels zijn het er over eens dat de raad van al eensgezind te zijn ten aanzien van het commissarissen direct gekozen moet worden en paritair moet worden sa- ten aanzien van de vier hervormings voorstellen op te ruimen De politieke wil daartoe is aanwezig en daar gaat het om. zo zei hij. Een breekpunt zal de her ziening van de wet op de ondernemings raden vbor de formatie niet opleveren, zo meende Van Agt. Over de grondpoli tiek. waarover maandagnacht op hoofdpunten overeenstemming werd bereikt, was hij minder optimistisch, maar. zei hij, dat zit in de aard van de materie. De grondpolitiek was, zoals bekend, de aanleiding tot de val van het kabinet op 22 maart. De onderwerpen, waarover Den Uyl na dere voorstellen zal doen, zijn de ver eenvoudiging van de overlegprocedure ln de onderneming, de opschortende werking van besluiten van de onderne mingsraad en de samenstelling van de raad van commissarissen Geen van deze punten zal echter in het vervolg overleg, waar de besluiten moeten val len. problemen opleveren. Dat geldt ook voor Den Uyls voorstel om ook voor on dernemingen met minder dan 100 werk nemers een ondernemingsraad ver plicht te stellen. Getalsverhouding PvdA-fractievoorzitter Van Thijn con stateerde dat ten aanzien van de sa- beginsel van vergoeding tegen ge bruikswaarde. met vermijding mengesteld, dat wil zeggen voor een ge- dubbeltellingen. Ook over de invoering lijk deel door aandeelhouders en werk nemers. Over de preciese getalsver houding lopen de meningen nog uiteen, zo wil de PvdA een verhouding 'n half- 'n half terwijl het CDA voorstander is van een derde aangewezen door aan- van een vermogenswinstbelasting en een betere beheersing van de grondprij zen. alsmede een beperkt voorkeurs rechtvoorde centrale overheid bestond geen principieel verschil van mening meer. Wel leven by het CDA nog vrij declhoudcrs. een derde door werkne- sterke bezwaren tegen de omvang mers en een derde door beide tcsamen. de negatieve ontwikkelingsschade. die De beslissing hierover kan pas door het nieuwe kabinet genomen worden, om dat eerst het SER-advies moet worden afgewacht, dat tegen september binnen kan zijn. Van Agt zei verder te verwachten dat Den Uyl wat aan banden wil leggen en tegen een te grote rol van de Grondbank by de overdracht van landbouwgrond. Met name een directe prijsvaststelling door de Grondbank gaat het CDA veel te ver. Het verbod van verkoop van WEERSLAG OP RAAD geschokt Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn diep geschokt door de verklaring van Dulsenberg over de aanleg van de vaste oeververbinding over en onder de Wes- terschelde. PAGINA 3 overleg politiek bedreiging .Stromingen 1 van Schouwei PAGINA 1,1 rel poort Piet Fase schakelde Joostde Ridder uit en opende de poort naar PSV. iVan onze correspondent BRUSSEL- De fikse ruzie waarmee het beraad tussen de landbouwministers van de negen EEG-landen over verlen ging van het haringvangst verbod op de Noordzee maandagavond in Luxem burg eindigde, kan verstrekkende ge volgen hebben - voor het nog in de kin derschoenen staande gemeenschappe lijke visserijbeleid van de Negen en mogelijk ook voor het landbouwbeleid. Dit was dinsdag de verwachting in Eu ropese kringen in Brussel. Nu de Britten de haringvangst in hun 200-nüjlszone op de Noordzee zelf gaan verbieden, omdat een EG-besluit daar over onmogelijk bleek, is een belangrijk precedent geschapen. De druk van de visserij-industrie in GrootiBrittanniê en Ierland om bijvoorbeeld een 50-mijls exclusieve zone in de kustgebieden uit te roepen, zal toenemen Het uitbouwen van het zogenaamde interne visserijre- gime van de Negen, gebaseerd op het beginsel van een gemeenschappelijke en niet-dlscriminerende aanpak, wordt nog moeiiyker dan het al was. Een minder makkelyk in te schatten, maar onmiskenbaar gevolg van de ruzie over het beheer van de circa 160.000 ton haring die zich nog in de Noordzee be vindt, is de negatieve weerslag op de raad van landbouwministers Dit col lege was tot nu toe een tameiyk effectiei beheerder van het gemeenschappeUjk landbouwbeleid, één van de pyiers on der het wankele gebouw van het ver enigd Europa De heftige debatten en ruzies over de vis hebben de sfeer tussen de ..landbouwers" langzamerhand duchtig aangetagt Niet in de laatste plaats dient ten slotte nog gewezen te worden op het uiterst zwakke optreden van de Europese landbouwcommissaris Finn Olav Gun- delach. Deze Deense diplomaat, die zyn stropdas recht trekt als hy zyn mouwen moet opstropen, is er door onhandig en aarzelend optreden mede schuldig aan dat het uiteenvallen van het gemeen- IN OKTOBER VERKIEZINGEN IN PAKISTAN ISLAMABAD (RTR)- Premier Bhoetto van Pakistan heeft meegedeeld, dat hij het in beginsel niet de oppositie eens is geworden over nieuwe algemene ver kiezingen op 7 oktober, onder toezicht van rechterlijke macht en leger. schappeiyk visserijbeleid al is begon nen nog voor het op poten kon worden gezet huurwoningen in stadsvernieuwings gebieden heeft Den Uyl in ruil voor en kele garanties van CDA-zljde op ver zoek van Van Agt laten vallen. iMemorandum De verder procedure van de formatie is nu als volgt' premier Den Uyl vertrekt vanochtend voor een vergadering van de Europese ministerraad voor twee da gen naar Londen. In de tussentyd wordt druk verder gesleuteld aan zyn tweede memorandum, dat een concrete invul ling van het sociaal- economische be leidsprogramma bevat. Dit wordt rond vrijdag verwacht Het overleg over de grondpolitiek wordt vrijdagmiddag en avond afgerond, waama Den Uyl in het weekeinde nadere voorstellen over de ondernemingsraden op tafel zal leggen. In de loop van volgende week beginnen dan de onderhandelingen over de VAD en de investeringsrekening, twee voor stellen waarvoor de economische cyfers uit Den Uyls tweede memorandum on- ontbeerlyk zyn. Verwacht wordt dat aan het overleg over VAD en WIR eerst nog een stevige onderhandelingsronde vooraf zal gaan over de inhoud van dit memorandum, met name over de hoogte van de overheidsuitgave, het aandeel van de collectieve sector daarin en de beschikbare loonruimte voor de komende jaren. Voordat Den Uyl dinsdagmiddag het tweede formatiegcsprek hervatte, had hij een gesprek met VNO-voorzitter Van Veen en NCW-voorzitter De Wit, Het gesprek met de twee topmannen van de werkgeversorganisaties ging over het sociaal-economische beleid dat Den Uyl in een nieuwe regering wil voeren. LONDEN - Miss Engeland, de 19-jarige Sarah Long, toont een kostuum dat is ontworpen door de Britse mode-ontwerpster JuUa Morley. De fraaie uitmon stering is geïnspireerd op het regeringsjubileum van koningin Elizabeth. De draagster zal op 16 juli in de Dominicaanse Republiek meedingen naar de titel Miss Universe. NAIROBI (UPI)- De Oegandese pre sident Idi Amin Dada beeft een nieuwe titel aan zijn naam bijge voegd, namelijk die van "Veroveraar van het Britse imperium in Afrika in het algemeen en in Oeganda in het bijzonder". Dit beeft Radio-Oeganda dinsdag omgeroepen. Het radio-station meldde dat de mili taire raad van Oeganda de nieuwe titel aan Amin heeft gegeven 'om de Oegandese overwinning op de Brit ten te vieren". ZENDING VOOR LAND IN CENTRAAL-AMERIKA AMSTERDAM - De grootste vangst op wapengebied van heel Nederland. Zo noemen de rijkspolitie te water en het recherche-apparaat van de douane in Amsterdam de in be slag genomen 900 geweren, pis tolen en revolvers, die verleden week donderdagnacht gevon den zijn aan boord van een zee schip. De boot is in Bremen geladen met LONDEN - Bij Sotheby in Londen zijn dinsdag een aantal meestenoerken van de impressionisten geveild. Dit schilderij 'De kerk van St.Jaques. Dieppe, in de ochtendregen' van Camilte Pissarro. werd teruggenomen, omdat het beneden de gestelde limiet bleef van circa 580.000 gulden. Het werk is eigendom an de zanger Frank Sinatra die nog twaa'f impressionistische werken op de veiling te koop aanbood. venplaats is gebracht. De lading stond te boek als ijzerwaren en is vermoede lijk door havenarbeiders in Antwer pen, waar de boot eerder aanlegde, opengebroken. De wapens waren bestemd voor de Guardia Nacional in een land m Centraal-Amenka. De rijkspolitie houdt de naam van dat land, alsook de nationaliteit van het schip, in het mid den- Douane en rykspolitie kwamen de boot met zyn lading op het spoor via een ha venarbeider in Amsterdam, die in de rosse buurt pistolen en revolvers aan de man trachtte te brengen, die volgens hem afkomstig waren van het schip. Na een onderzoek op de boot werd voor de politie duideiyk dat de kapitein geen idee had van wat hy vervoerde. Opva renden werden niet gearresteerd. Ook zy hebben klaarblijkeiyk niets met de affaire van doen. Het wapentransport was niet verzegeld. Men vond in het ruim een opengebroken doos en verder lege emballage. Verder waren 899 wapens nog in kisten. Zeven pistolen zyn by havenarbeiders en he lers in Amsterdam en Den Haag terug gevonden. 34 worden vermist, getuige de emballage, en van dat aantal weet men zeker dat daarvan negen handwa pens in Nederland moeten zitten. Negen arrestaties zijn verricht. Tegen de kapitein is proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de vuurwapenwet. Het schip is inmiddels uit de Amsterdamse haven vertrokken. favoriet Joop Zoetemelk is een van de weinige favorieten voor de eindzege in de Tour de France eerzuchtig Eddy Merckx wil geen favoriet zijn, maar is laaiend eerzuchtig. centraal TERNEUZEN KRIJGT OP 1 AUGUSTUS KINDERDAGVERBUJF EN GOES OP 1 JANUARI VOLGEND JAAR Het uitgangspunt van Henk van Sti- priaans radioprogramma 'Centraal' is niet veranderd; radio- en televisiepro gramma's; strip. vertraagd Een economisch Instituut in Kiel voor spelt een vertraging ln de groei van de Westduitseeconomie; beurs -financien - economie. VERENIGING K1NDERZORG BLIJ MET FORMELE ERKENNING MIDDELBURG - Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft formele erkenning verleend aan de medische kinderdagverblijven in Zeeland. Deze formele erkenning houdt in. dat het ministerie de kinderdagver blijven subsidieert volgens de alge mene wet bijzondere ziektekosten, al thans voor de kleuters die de dagver blijven bezoeken. Tot nu toe betaalden de gemeenten de verpleegprijzen. Met de erkenning door het ministerie is een project dat ongeveer vijf jaar geleden als experiment in Middelburg begon, nu een officieel erkende instelling ge worden. die verder kan worden uitge bouwd. Naast de reeds bestaande kin derdagverblijven in Oost-Souburg en Middelburg zullen binnen afzienbare tijd nogeens twee kinderdagverblijven in exploitatie worden genomen: op 1 augustus start een kinderd agverbli jf in Temeuzen en op l januari 1978 gaat er in Goes één van start Het bestuur van de vereniging Klnder- zorg, waartoe de medische kinderdag verblijven formeel behoren, toont zich bijzonder ingenomen met de erkenning Toen het eerste kinderdagverblijf vijl Jaargeleden werd begonnen, werd ditop nietrconventionele vrij ze gedaan. Uit gancspunt was dat een medisch kinder dagverblijf in een 'gewoon' woonhuis kon worden geexploiteerd en dat daar voor geen speciaal gebouw nodig was. Die gedachtengang geldt nog steeds: alle kmderdagverbiyven zyn onderge bracht in gewone eengezinswoningen in 'gewone' straten van een stadswyk. Vanuit het medisch klnderdagverblijl wordt een vorm van hulp geboden die er op gericht is het gezin in haar totaliteit te benaderen. Men doet dat door op name van het kind in het kinderdagyer- bUjf, by wie een stoornis in de ontwikke ling optreedt of dreigt op te tredendoor maatschappelijkwerk-begeleiding van het gezin en door oudercontacten op en vanuit het medisch kinderdagverblijf. Zo wil men met en in het gezin een 'groeibevorderend' klimaat scheppen, met als uiteindelijk doel een gezin dat het allemaal zelf (weer) aankan. Integratie In april 1972 werd in een flat aan de Slot zie pagina 7 kolom 21 Nostalgie en jubileum f Onlangs tijdens een kort zakeüjk bezoek aan Londen on tmoetten we niet ver van de Big Ben een Zeeuws bestuur der: de wereld is nu eenmaal klein in onze dagen. Hy keek ons ernstig aan en sprak: „Wat mij op valt is dat de Engelsen zo koningsgezind zyn." Daarmee signaleerde hij een in druk die onvermijdelijk is in het Brit- tanje van dit jaar Elizabeth LI viert haar zilveren regeringsjubileum met alle ui terlijke gevolgen vandien. straatversie ringen. jubileumbekers, bordjes, bij eenkomsten en feestvieringen. Maar of dat nu als bewys mag gelden voor de royalistische instelling van de Britten? Het kan zyn, maar er kunnen ook an dere factoren in het geding wezen. Er ia in deze vriendelijke feestvierderij - als we ons niet vergissen - ook sprake van een gevoel van nostalgie, een heimwee naar vroeger tijden toen het Britse ryk nog een 'empire' was, een macht van de eerste orde dat zyn normen aan een groot deel van de wereld oplegde. Een ty d ook waarin alles zyn vaste plaats en zijn vaste regels had. In die dagen gold het ..Rule Britannia, rule the waves": Engeland beheerste de wereldzeeën. Dat Engeland bestaat echter niet meer, maar wel worden allerlei uiterlijke kenmerken uit die glorieuze tijd nog Immer in stand gehouden, tot en met een gigantische vlootschouw toe. Ook deze traditionele gebeurtenis - gisteren in Spithead - is een overblijfsel uit een periode die achter ons ligt Jjanthjn inston Churchill, wellichtde laatste staatsman van het Victoriaanse empire, was zeer gesteld op het „Rule Britan nia": voor hem was dit beroemde lied het symbool van Engelands rijke histo rie. Een van zyn vroegere secretarissen, John Colville, vèrtelt in zyn herinnerin gen dat sir Winston het uit zyn hoofd kende en het zonder haperen kon op zeggen. Naar hedendaagse begrippen betreft het een pa thetische tekst waarin wordt ver haald hoe Brittanje op een commando, zonder omwegen uit de hemel gegeven, oprees uit open zee. luisterend naar engelen die het zingend opdroegen te heersen over de zeeën, aan welke opdracht zij de verzekering toe voegden dat de Britten nimmer slaven zouden zijn. Churchill, die in 1942 had uitgeroepen dat hy niet des konings eer ste minister was geworden om te presi deren over de liquidatie van het Britse rijk. was woedend - vertelt Colville - toen hij na de oorlog hoorde dat de Canadese marine het ..Rule Britannia" niet meer zou spelen. Hij telegrafeerde onmlddel- ly k Canada's eerste minister StLaurent om hem tot Intrekking van de maatregel te bewegen. StLaurent zette echter hof felijk uiteen dat Canada, ondanks zijn binding met de Britse kroon, een vrij en onafhankelijk land was met een marine die haar eigen deel van de zeeën zeer wel wist te beheersen. Churchill nam de weigering zo hoog op dat hy een reis naar Ottawa wilde afzeggen, maar lady Churchill voegde hem toe dat hy zich niet als een verwend kind moest gedra gen. Toen een grommende Churchill tenslotte per trein op het station van Ottawa (hij kwam uit Washington) arri veerde, stond het voltallige Canadese kabinet op hem te wachten. En het zorgde voor een verrassing: terwyi de oude man uitstapte, speelden de verza melde muziekkorpsen van het Cana dese leger, de luchtmacht en de marine hem een magnifiek ..Rule Britannia" toe. Churchill stond onbewegeüjk, de hoed in de hand, terwyl de tranen hem over het gezicht stroomden: de Canade zen hadden zijn empire en zyn gevoelens herkend Wel ellicht dat deze Churchilliaansa heimwee de huidige jubileumfeesten in Engeland mede beheerst Niggers be gan at Calais." zei men in Engeland, toen het op het hoogtepunt van zyn macht stond: bij Calais hielden voor de Engelsen 'gewone mensen' op te be staan en begonnen de 'negers'. In het land zelf woonden maar weinig vreem delingen, de natie was redelyk homo geen en bevond zich naar het oordeel van vrijwel elke Engelsman ln het cen trum van het heelal. Toen koningin Vic toria haar diamanten regeringsjubi leum vierde in de StPaulskathedraaL meldde de Daily Mail dat zy haar res pect kwam betuigen „aan Diegene die nogmajesteitelijker is dan Zy zelf." Een oneerbiediger auteur formuleerde het ironisch: „Zij rapporteerde de stand van zaken in haar keizerlijk garnizoen aan de Opperbevelhebber." Staat, kerk, maatschappy. het hoorde alles bij elk aar en was met elkaar vervlochten In onze dagen is dat alles anders geworden. Het empire is uiteen gevallen, waarmee een sombere profetie van een typische Imperium-bouwer als Dlsraéll werke lijkheid werd. „Al deze ellendige kolo niën worden na verloop van tijd onaf- hankefijk en zullen dan een steen om onze nek blijken te zyn," schreef hy ln 1852. En dan te weten dat Rhodeslë toen nog niet eens veroverd was De afgelo pen jaren zijn vreemdelingen uit de vroegere koloniën in groten getale het land binnengekomen, kerk en maat schappij zijn er evenals elders in bewe ging, het Imperium van weleer Is als in oude tyden een Europees eiland gewor den. Maar met grandeur en een rechte rug houden de Engelsen herinneringen aan vrijwel alle tijdperken van hun ge schiedenis in stand In die geest ook vie ren zy het zilveren jubileum van hun koningin, met een mengeling van trot* en nostalgie, niettemin gepaard gaand aan realiteitsbesef Het zijn niet de slechtste eigenschappen van dit volk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1