PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AKKOORD GRONDPOLITIEK BINNEN DE MOGELIJKHEDEN Finse tanker explodeert Verkiezingen hoofdingelanden voor de Zeeuwse waterschappen komend najaar minikrant Visserijdebat in Luxemburg volstrekt mislukt CDA handhaaft op aantalpunten bezwaren Tipgever Menten nog niet gevonden vandaag 220e jaargang no. 144 Dinsdag 28 juni 1977 Elke vrijdag In de P2C de SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. vooi advertenties ZONDER WINSTOOGMERK HARINGVANGST VANAF 1 JULI VRIJ LUXEMBURG (ANP) - Iedere EG- lidslaat zal vanaf 1 juli van dit jaar juridisch volkomen vrij zijn om in de Noordzee zoveel haring te vangen als ze wil. Dat is de consequentie van het feit dat in de speciale visserij raad van de EG, die maandag in Luxemburg werd gehouden, onder meer geen overeenstemming be reikt is over een verdere heperking en verdeling van de haringvangst Verwacht wordt echter, aldus de Ne derlandse minister van landbouw, mr. Fons van der Stee, dat het Ver enigd Koninkrijk nationale 'conser veringsmaatregelen' zal nemen, dat wil zeggen dat het een zone van 200 mijl tot verboden visgebied zal uit- roepen. „Tot iedereens verbijstering", aldus de Nederlandse minister, was de Eu ropese Commissie, het 'dagelijks be stuur' van de EG. niet bereid een compromisvoorstel inzake de ha ringvangst te doen. waar acht landen (het Verenigd Koninkrijk uitgezon derd) zich vóór zouden hebben ver klaard. Dat compromisvoorstel inge houden hebben dat de haringvangst in de Noordzee beperkt zou worden en dat Nederland, boven de 1500 ton haring die het tot afgelopen woens dag gevangen heeft, nog zo n 3000 tot 3500 ton haring zou mogen vangen. In principe is de haringvangst nu dus vanaf 1 juli vrij. maar. aldus mr Van der Stee. er moet ernstig tekening gehouden worden met het feit dat het Verenigd Koninkrijk per 1 juli natio nale maatregelen zal instellen. Het visserijprobleem zal op 18 en 19 juli opnieuw Ier sprake komen in een bijeenkomst van de landbouw, ministers van de EP DEN HAAG - De fractievoorzitters van CDA, PvdA en D'66 zijn in hun eerste formatiegesprek met formateur Den Uyl elkaar op het punt van de grondpolitiek dicht genaderd. Op een aantal punten houdt het CDA echter bezwaar tegen de voorgestelde regeling. Formateur Den Uyl zal ten aanzien van die punten een nader voorstel op tafel leggen, dat hij eind van de week aan de fractievoorzitters zal aanbieden. geen echte speculatiewinst is, maar no dig om ergens anders een nieuw huis te kunnen kopen. Deze winst zou volgens hen buiten de regeling moeten vallen Van de baan is het voorstel van forma teur Den Uyl om een algeheel verbod in te voeren tot verkoop van huurwonin gen in stadsvemieuwingswijken. CDA- fractievoorzitter Van Agt heeft hem er van kunnen overtuigen dat dit voorstel overbodig is. gezien de rechtsbescher ming die de huurders op dit moment al versterken pleidooi hartpatiënten Luchtbrug op Londen vo trouwpartij Rubriek 'HoortrZlet-SchrUft'; Moeder van 97 bij trouwpartij van 75-jarige dochter. Maandagmiddag zijn de bespreJcingen begonnen tussen formateur Den Uyl flinkst en de fractieleiders Terlouw (D'66), Van Agt (CDA) en Van Thijn (PvdA) over het nieuw te vormen kabi net. De bezwaren van het CDA betreffen vooral de beperkingen die Den Uyl wil aanbrengen op het principe van de ne gatieve ontwikkelingsschade. Die be perking houdt in dat grond niet een an dere waardering kan krijgen bij ontei gening. als de wet of een bestemmings plan zulks verbiedt. Het CDA vindt deze beperking te ver gaan. Ook vindt het CDA een rechtstreekse prijsvaststelling van landbouwgrond door de Grond bankonaanvaardbaar Het CDA wil wel toezicht op de uitgifte van landbouw gronden. maar dan via de reeds be staande Grondkamers. Over invoering van een vermogens winstbelasting zijn de partijen het in principe eens Een klein verschil van mening is nog of ook de winst bij ver koop van de eigen woning er onder moet vallen. Van Agt en Terlouw hebben naar voren gebracht dat die winst meestal van de op handen zijnde onteigening door de overheid, weinig meer in zijn be zit investeert. Daarnaast wil Den Uyl iets doen aan de onrustbarende stijging van de grondprijzen van de laatste jaren vla inschakeling van de Grondbank Bovendien stelde hij in zijn eerste me morandum voor om een belasting in te voeren op vermogenswinst die gemaakt wordt bij de verkoop van onroerend goed. Betty Stoeve bereikt als eerste Neder landse de halve finale van het damesen kel In Wimbledon portretten Jeanne van Munster heeft zelf veel ge leerd van de serie 'Familieportretten'; radio- en televisieprogramma's; strip. rode cijfers NA HALF JAAR SPEUREN Basis Basis voor de formatie- onderhandelingen over de grondpoli tiek is het voorstel dat formateur Den Uyl vorige week woensdag op tafel heeft gelegd. Dit houdt in dat de nega tieve ontwikkelingsschade. met enkele beperkingen, in de onteigeningswet wordt opgenomen, zoals door het CDA in het verleden met kracht was bepleit. Een grondeigenaar kan op grond van deze regeling de inkomensschade ver goed krijgen Naast een vergoeding ge baseerd op de gebruikswaarde van de grond, ook de inkomensschade vergoed krijgen die hij lijdt doordat hij als gevolg De CDA-fractie was maandagmiddag bijeen gekomen om met minister van Agt te overleggen over de kwestie van de grondpolitiek De bedoeling was dat Van Agt een duidelijk mandaat van de fractie meekreeg om de onderhandelin gen met Den Uyl en dc twee andere frac tievoorzitters in te gaan. Naar verluidt heeft de CDA-fractie zich vooral be ducht getoond, dat de voorstellen van Den Uyl inzake de grondpolitiek op den duur een nationalisering van de grond in zouden kunnen luiden. Hiertegen zou Van Agt zich met hand en tand moeten verzetten. Vanochtend zal formateur Den Uyl een gesprek hebben met de heren Van Veen (VNO) en De Wit (NCW) namens de werkgevers en woensdag met voorzitter Kok van het FNV en een vertegenwoor diger van het CNV Het gesprek zal gaan over de inhoud van het eerste memo randum van Den Uyl. dat globaal de si tuatie schetst waarin de Nederlandse economie verkeert Mede door dit ingelaste overleg met werkgevers en werknemers zal het tweede ontwerp-program van Den Uyl. dat meer concrete voorstellen op sociaal-economisch terrein zal bevat ten. enkele dagen later gereed zijn. Het was aangekondigd rond woensdag, maar het ziet er nu naar uit dat het eerst vrijdag of zelfs begin volgende week aan de fractievoorzitters Van Thijn, Van Agt en Terlouw zal worden aangeboden We hebben niet veel tijd", zei minister Boersma (CDA) maandagavond over de kabinformatie. die volgens hem niet onnodig lang mag duren. „We zouden eigenlijk de volgende maand een kabi net moeten krijgen, gezien de grote problemen die er zijn. „Als het overleg over de grondpolitiek goed gaat dan mogen we misschien verwachten dat we volgende week een beeld hebben over het hart van de politiek: de fïnancieel-sociaal-economische pro blemen. Dan heb ik er enige hoop op dat we in de loop van de maand een heel eind kunnen komen". De republiek Djibouti is met alge mene stemmen toegelaten als 49este lid van Organisatie van Afrikaanse Een heid Dat is maandag besloten door de in Gabon vergaderende ministers van buitenlandse zaken van de OAE DEN HAAG - Ook na een half jaar in tensief speurwerk van twee rijksre chercheurs blijft het nog steeds ondui delijk wie Pieter Menten november vo rig jaar in staat stelde zijn arrestatie te ontlopen. De van oorlogsmisdaden verdachte Blaricummer. die op maan dag 15 november zou worden gearres teerd, vluchtte een dag eerder met zijn vrouw naar Zwitserland. Inmiddels zijn circa tachtig mensen in deze zaak verhoord. De leiding van het onderzoek ligt in handen van de Haagse officier van justitie mr. C. van Steende ren. „Ik durf hetdossiernog niet dicht te slaan. De kans dat er nog nieuwe gege vens op tafel komen, is aanwezig" ..Met zo'n onderzoek is het alles of niets. We hebben veel materiaal, maar er zijn enkele open plekken", aldus Van Steenderen De kleine kern waarbinnen de tipgever zou moeten zitten, blijkt niets los te laten. „De voegen zijn goed gemetseld. Als er echter éen steen uit- breekt, zijn we een stuk verder"zegt mr Van Steenderen De eerste maanden van het jaar hebben de twee bij het onderzoek betrokken re chercheurs. zich full-time met de zaak bezig gehouden. De laatste weken wordt het onderzoek op part-time-basis voort- gezet. Onder de mensen die gehoord zijn bevinden zich onder meer de journalis ten Knoop en Burlage. Telegraaf- joumalist Van Geffen. fotograaf Guus dc Jong. commissaris Peters, inspecteur Pasterkamp en nog een groot aantal justitie- en politiefunctionarissen die bij dc besprekingen rond Mentens arresta tie aanwezig zijn geweest. Volgens Mentens raadsman mr. L van Heijningen is zijn cliënt, door een Accent-medewerker getipt „Op een maandag zou Menten worden gearres teerd. Op die zaterdag die daaraan vooraf eing. heeft commissaris Peters Accent-hoofdredacteur Hans Knoop over de arrestatie ingelicht. Menten zegt dat hij is gewaarschuwd door een man van Accent die het allemaal maar vals vond wat Hans Knoop over Menten had geschreven". Uit het onderzoek van de rijksrecher che is volgens mr. C. van Steenderen duidelijk geworden dat Menten niet toevallig zijn arrestatie ontliep. Ook de raadsman van Menten heeft van zijn cliënt begrepen dat Menten in paniek de vlucht nam. „Menten had maar tien duizend gulden van huis meegenomen. Als hij echt had willen vluchten, had hij zich wel beter voorbereid", aldus mr. Van Heijningen. LEGER VAN VRIJWILLIGERS WORDT TEJDUUR DEN HAAG - Dc Staatscommissie Per soneelsvoorziening Krijgsmacht, on der leiding van ex-defensie- staatssecretaris mr. Mommersteeg. is in meerderheid tegen de invoering van een vrijwilligersleger. De commissie heeft kabinetsformateur Den Uyl geadviseerd in elk geval in de komende kabinetsperiode niet tot invoering van zo'n leger in plaats van ons huidige dienstplichtleger over te gaan. Dat blijkt uit het interimrapport van de commissie, dat maandag aan de forma teur is aangeboden. De conclusies van het rapport waren al vier weken geleden bekend gemaakt, toen het mterimrap- port aan defensieminister Stemerdink werd gestuurd. De meerderheid van de commissie ziet grote bezwaren tegen een vrijwilligersleger. SETE (REUTER) - Een Finse olietan ker is maandag in de Zuidfranse haven Sête ontploft. Door de luchtdruk werd het merendeel van de bemanning over boord geslagen en een brand die ver volgens uitbrak zette de zee in lichte laaie. De ontploffing reet de 11.321 ton me tende 'Gunny' uit Manehamn in tweeën. Het wrak blokkeert thans de haveningang. Het ongeluk heeft zeker één dode geëist. Tien bemanningsleden raakten gewond en er is een vermiste In de omgeving van de haven sneuvelden door de explosie talrijke ruiten Sleepboten probeerden maandagavond de brandende stukken van het schip naar open zee te slepen. Foto: de in tweeèn gereten tanker. WATERKWALITEIT VERTEGENWOORDIGERS WORDEN VOOR HET EERST GEKOZEN DRIE GROEPEN: ONBEBOUWD, GEBOUWD EN WATERKWALITEIT ZIER1KZEE - In het komende najaar zullen de negen Zeeuwse waterschap pen verkiezingen houden. Het gaat om de opvolging van de hoofdingelanden, die volgens de reglementen op 31 de cember 1977 moeten aftreden. De ver kiezingen hebben betrekking op alle drie de groepen die de waterschappen kennen; ongebouwd (eigenaren en pachters van gronden); gebouwd (eige naren en gebruikers van huizen) wa terkwaliteit (huishoudelijke- en indus triële vervuilers, die een heffing inge volge de wel verontreiniging opper vlaktewateren betalen. Het is de eerste keer in de geschiedenis van de Zeeuwse waterschappen dat de vertegenwoordigers van de groep wa terkwaliteit gekozen kunnen worden. De hoofdingelanden, die momenteel namens deze groep zitting hebben in de algemene vergadering van de water schappen. zijn per 1 januan 1975 name lijk door gedeputeerde staten van Zee land benoemd. De verzorging van de waterkwaliteit was een nieuwe taak voor de waterschappen en er konden nog geen kiezerslijsten worden samen gesteld Als overgangsmaatregel be noemden gedeputeerde staten toen dehoofdingelanden-aterkwsliteit. Bij de waterschappen Verenigde Braakman polders (Hoek) en Axeler Ambacht (Axel) kunnen de hoofdingelanden voor de groep waterkwaliteit nog met wor den gekozen Deze waterschappen heb ben de zulveringstaak niet daadwerke lijk kunnen uitvoeren, in verband met verwikkelingen rondom de afvalwater leiding kanaalzóne Zeeuwsch- Vlaanderen (samenwerkingsverband drie kanaalgemeenteni. De Ingelanden van de Verenigde Braakmanpolders en het Axeler Ambacht hebben dan ook nooit een 'aanslag zuiveringsheffing' ontvangen Een lijst van aanslagplich- tlngen (kiezerslijst) ontbreekt daardoor, evenals dit in 1975 voor alle water schappen het geval was. Aan gedepu teerde staten is om een oplossing ge vraagd. 'Middelburg' is er nog op aan het studeren. Zeker is dat er in ieder ge val een besluit van provinciale staten moet komen. Het Is niet uitgesloten dat de huidige hoofdingelanden via zo'n be sluit nog een poosje mogen blijven zit ten. Voor dezeven andere waterschappen In Zeeland spelen de problemen van de Verenigde Braakmanpolders en het Axeler Ambacht geen rol Iedere inge- i Slot zie pagina 2 kolom 2 yjartlfjn Kabinet en Oosterschclde §D e brief van de vaste ka mercommissie voor verkeer en waterstaat over de door- laatopening in de Ooster- scheldedam raakt een inte ressant staatsrechtelijk pro bleem. Zoals gisteren in de PZC werd gemeld wil de commissie niet met het huidige demissionaire kabinet spreken over de vraag welk doorstroomprofiel deze Oosterscheldedam moet krijgen. Er zijn drie mogelijkheden voor dit pro fiel: 11.500 m2.14.000 m2 en 20.000 m2. In het eerste geval blijft er 65 procent over van het huidige getijverschil. In het tweede 77 en in het derde geval 90 pro cent Destijds ging de regering uit van een dam met een doorstroomopening van 11.500 m2 - de kleinste - van welk project de totale kosten op 2910 miljoen gulden werden geraamd. Vorig jaar ech ter deelde minister Westerterp mee dat ook nog zou worden gestudeerd over de kosten van de twee grotere profielen, waarbij hij de toezegging deed de kamer_ daarover nader te informeren. Dat laat' ste is gebeurd op 25 april j.L: in een brief aan de kamer liet de minister weten dat een profiel van 14 000 m2 een extra bedrag van 100 miljoen gulden zal ver gen en een opening van 20.000 m2 van zelfs 260 miljoen. In dezelfde brief stelde de bewindsman echter nadrukkelijk dat er vóór 1 september a s. een keus moet worden gemaakt De kamercommissie wenst eeh ter niet met het huidige kabi- netover de doorlaatopening te spreken: het is demissionair. Staatsrechtelijk is nu de vraag interessant in hoeverre dit kabinet deze zaak toch mag afdoen. In een demissionaire periode hebben kamer en kabinet, naar het woord van Oud. „geen vat meer op elkaar Dat be tekent echter geenszins dat de wetge vende arbeid van regering en statenge- neraal tot stilstand zou zijn gekomen De ministers blijven immers al datgene verrichten „dat zij ln het belang van het koninkrijk noodza kelijk achten." zoals ook ditmaal de op dracht van staatshoofd luidt. Oud betoogde des tijds dat een dergelijke formule er in de praktijk op neerkomt, dat alleen be langrijke belissingen worden genomen in zaken die geen uitstel dulden. Isdaar- van in dit Oosterschelde-geval sprake? Uit de brief van minister Westerterp aan de kamer (25 april 19771 valt af te leiden dat hij in ieder geval een beslissing vóór 1 september a.s. nodig acht, „teneinde het jaar van gereedkomen, dat in over leg met de staten-generaai ls gesteld op 1985. niet in gevaar te doen komen" Het overleg waarop Westerterp hier doelt, speelde zich in november 1974 aL De kamer ging toen akkoord met de rege- ringsplannen voor de bouw van een stormstuw in de Oosterscheldedam. waarbij echter zowel van de kant der regering als aan die van de kamer een aantal 'ontbindende voorwaarden' wer den geformuleerd. Kon aan één of meer daarvan niet worden voldaan, dan zou de Oosterschelde alsnog volgens het oude deltaplan worden afgesloten. Tot die voorwaarden behoorde dat de totale delta-veiligheid in het Oosterschelde- gebied in 1985 zou moeten zijn bereikt. Dat wil zeggen dat Westerterp of liever het kabinet) formeel bijzonder sterk staat als het zou vasthouden aan een beslissing vóór 1 september a s. Zou er op die datum nog geen nieuw kabinet zijn, dan is het staatsrechtelijk volko men verantwoord een beslissing te ne men over het doorstroomprofiel op grond van een eerder genomen geza menlijke beslissing van regering en ka mer. Ui r is nog een tweede overweging die het kabinet een grond geeft voor een be sluit, namelijk een motie-Schakel van vorig jaar juni. Op dat tijdstip ging de kamer met de minister na in hoeverre één of meer 'ontbindende voorwaarden' van kracht waren geworden, in welk ge val alsnog tot de oude afsluiting zou worden besloten. Bij dit debat was het dat voor het eerst de mogelijkheid van grotere doorstroomopeningen aan de orde kwam. De kamer stelde vast dat de plannen in hun geheel weliswaar duur der waren dan aanvankelijk was aange nomen, maar dat er desondanks geen reden was om vast te stellen dat de ont bindende voorwaarden van kracht wa ren geworden. Wel echter werd met 72 tegen 59 stemmen een motie-Schakel aangenomen, waarin werd uitgespro ken dat „verdere verhoging van de kos ten van de primaire dam met rond 260 miljoen gulden zou leiden lot het in werking treden van de ontbindende fi nanciële voorwaarde Dit bedrag van 260 miljoen had Westerterp toen al ge noemd als een extra-uitgave die nodig zou zijn voor het maken van een opening met een profiel van 20.000 m2. Met an derewoorden: de kamer sprak vorig Jaar juni in feite uit dat de grootste opening in ieder geval te duur zou zijn Ook tegen die achtergrond gezien zou het kabinet staatsrechtelijk verantwoord zijn m- dieruhet de grootste opening zou afwij zen; de motie-Schakel is in dit opzicht duidelijk. Of het echter politiek ver standig zou zijn, is - gelet op de forse aandrang, ook uit Zeeland, om Juist tot die grootste opening te besluiten - een andere vraag Professor mr L. Prakke heeft twee jaar geleden in een prae- advies over de positie van het demissio naire kabinet in Nederland als de „meest wezenlijke grens" aan de be voegdheden van een dergelijk kabinet aangegeven, dat ..niet zonder noodzaak vooruit mag worden gelopen op het door het nieuwe kabinet te voeren beleid, welk beleid Juist de inzet is van de for matiebesprekingen." Dat lijkt ons ook Slot zie pagina 3 kolom I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1