PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT FORMATIEBERAAD BEGINT MAANDAG jakobsen Extra-politiebewaking binnenstad Maastricht MENTEN EIST 10 MILJOEN Dr. Boertien 'geschokt' door opmerkingen Duisenberg rond de vaste oeververbinding PZC/zaterdag Den Uyl en fractievoorzitters PvdACDA en D'66 willen gesprek program bespoedigen vandaag TROS-team beschuldigd van valse berichtgeving Welvaart gaat op aan auto Kinderbijslag weer hoger ZAAK MAANDAG IN COLLEGE GS Tennisclown pagina 15 220e jaargang no. 142 Zaterdag 25 juni 1977 TILBURY MANNENMODE EKSKLUSIEF OP WALCHEREN BIJ: Kanaalstraat 55 fiitfÉÉifa (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De formatieonderhandelingen gaan maandagmiddag om vijf uur van start met een gesprek tussen formateur Den Uyl en de fractievoorzitters van PvdA, CDA, D'66 over de grondpoli- tiek. De onderhandelingen zullen tot en met dinsdag voortduren. Volgende week woensdag of donderdag komt Den Uyl met het beloofde financieel-economisch program, waarna het overleg over de rest van de vier hervormingsvoorstellen vrijdag wordt voortgezet. Dit is afgesproken tijdens het eerste sontwerpen als VAD en ondememings- om twee uur bijeen om zich te beraden verkennende gesprek dat Den Uyl vrij dagmiddag met de drie fractievoorzit ters heeft gevoerd. Na dit gesprek werd via een communiqué meegedeeld dat Den Uyl en de fractievoorzitters hun be sprekingen over het kabinetsprograma zoveel mogelijk willen bespoedigen. Het overleg ging uitdrukkelijk alleen over de verdere werkwijze van de formatie en niet over de inhoud van het memoran dum, dat Den Uyl afgelopen woensdag heeft gepresenteerd. De bedoeling van het gesprek was de sfeer tussen de drie partijen wat op te klaren en volgens CDA-ffactievoorzitter Van Agt ir dat ook gelukt. Hij sprak na afloop vrn 'het scheppen van een ambiance', -vaarin duidelijke afspraken zijn gem.v kt over de procedure van volgende week. Het CDA heeft zich de afgelopen dagen op het standpunt gesteld dat alleen ge praat kan worden over de hervormings voorstellen, met uitzondering van de grondpolitiek, als de nadere invulling van het economisch- financieel program van Den Uyl beschikbaar is. Van de mate waarin Den Uyl tegemoet komt aan de verlangens van het CDA op dit terrein, hangt af of het CDA aan wet- raden volledig medewerking kan geven. Aan deze wens van het CDA. die vrij dagmiddag eveneens werd gesteund door Van Thijn en Terlouw. heeft Den Uyl voldaan. Komende woensdag ver trekt Den Uyl naar de Europese minis terraad in Londen, waarvan hij vrijdag in de loop van de dag terugkeert. In de tussentijd kunnen de drie fractievoor- over Den Uyl's versie van de vier her vormingsvoorstellen. Van Agt deelde overigens vrijdag mee dat hij niet van plan is strikte instructies van zijn frac tie in ontvangst te nemen over zijn op stelling tijdens de onderhandelingen. Het leek hem daarom niet waarschijn lijk dat hij tijdens de onderhandelingen nog veel contact met de fractie zal moe- inhouden aan het adres van het CDA. Volgens Van Agt bezondigt Den Uyl zich aan een aanzienlijke mate van overdrij ving als hij dit zo stelt. De voorstellen van de formateur ten aanzien van de grondpolitiek bieden wel een opening voor de formatieonderhandelingen maar het succes hangt toch af van de mate van inschikkelijkheid die de an dere partijen zullen betrachten, aldus Van Agt. zitters het tweede memorandum van ten onderhouden. Van Agt weersprak Den Uyl bestuderen, en kan het forma- overigens Den Uyl's uitlating dat het tieoverleg vrijdag worden hervat. voorstel van de formateur ten aanzien De CDA-fractie komt maandagmiddag van de grondpolitiek een concessie zou PAGINA 3 matiging De loonkostenmatiging moet tn 1978 worden versterkt, aldus minister Lub bers. misdrijven Gemeentepolitie Temeuzen: in 1976 9 procent meer misdrijven dan het Jaar daan-oor. PAGINA 11 festival Festival nieuwe muziek in Middelburg. eenzijdig De werkgevers vinden het memoran dum van de kabinetsformateur eenzij dig. graadmeter tobben Popgroep Match' ex-Lucifer) .We konden niet gaan zitten tobben'Radio- n televisieprogramma's; Strip. PAGINA 17 sneeuwbal kroniek Letterkundige kerken. PAGINA 19 geen kwaad Kies voor het een middel d! PAGINA 21 vogels Wonen tussen de vogels. PAGINA 23 geschiedenis DEN HAAG - Formateur Den Uyl (1) strijkt over zijn gladgeschoren wangen als reactie op de opmerking van de heer Van Agt toen hij de fotograaf opmerkte: „Alsikdlthad geweten had ik me even geschoren". Waarop premier Den Uyl antwoordde: „Dat geeft niet. dat wordt je hier wel.. "Het tafereel speelde zich af in de kamer van de premier waar hij vrijdagmiddag met nog twee andere fractievoorzitters Terlouw (midden links) en Van Thijn (midden rechts) een 'verkennend' gesprek voerde over de kabinetsformatie. MAASTRICHT (ANP) - Honderden po litiemensen hebben vrijdag de Maas trichtse binnenstad extra bewaakt Op tal van pnnten. werd gepatrouilleerd door agenten in groepjes van drie. Elders, met name bij belangrijke ge bouwen, stonden bewakers en achter het politiebureau en de brandweerka zerne werden overvalwagens in gereed heid gehouden. Reeds om zeven uur 's-morgens concentreerden de agenten zich op en om het Vrijthof. Een reden voor de activiteiten gaf de politie niet Wel gaf ze het volgende bericht uit: 'Signalen die ons bereikten over onrust in bepaalde bevolkingsgroepen, met name van jonge Zuidmolukkers en de uitdrukkelijke wens van de regering eventuele nieuwe ongeoorloofde acties te voorkomen, hebben geleid tot ver hoogde waakzaamheid. Vooral daar waar veel Zuidmolukkers wonen. De verhoogde waakzaamheid richt zich op grote bevolkingsconcentraties en op mogelijk verdachte omstandigheden, speciaal op verboden wapenbezit' Het is niet onmogelijk dat de politie ongeregeldheden heeft verwacht van een bruiloftsfeest in het Maastrichtse woonoord voor Zuidmolukkers in de buurtschap Heer. Daar stond een grote feesttent opgesteld, waar tweeduizend gasten werden verwacht. Bij de huwe lijksvoltrekking op het stadhuis om 9 uur 's-morgens waren evenwel maar twintig gasten aanwezig. Het politioneel vertoon en de officiële zwijgzaamheid leidde in de stad tot een gespannen sfeer en vele paniekzaaiende geruchtea Tot de wildste daarvan be hoorde een door Zuidmolukkers voor genomen 'bezetting' van Vroom en Dreesmann. Een feit Is intussen weL dat dit warenhuis in de afgelopen weken door Zuidmolukkers uitvoerig is gefo tografeerd. Het politie-optreden was in sterke mate geconcentreerd rond de stadswijk waarin V. en D. is gelegen. Gistermiddag overlegden de autoritei ten nog op hoog niveau over eventueel nader te nemen stappen. De Zuidmolukse wijk in Heer- Maastricht wordt de laatste tijd toch al scherp in het oog gehouden, oradat daar BRUSSEL (ANP) - Reizigers in het Be- neluxgebied (België, Nederland en Luxemburg), zullen per 1 juli voor een waarde van 500 gulden aan goederen vrij over de grens mogen brengen. een kern van jongeren tot de onderte kenaars behoort van de beide manifes ten tijdeus de gijzelingsacties. AMSTERDAM (ANP) - Picter Menten beeft een proces aangespannen tegen de TROS. Hij beschuldigt met name Wibo van der Linde. Ed van Kan en Ad Horvers van valse berichtgeving. Hij wil tien miljoen gulden schadever goeding van de TROS hebben. Menten bestrijdt de juistheid van beschuldi gingen in uitzendingen van de TROS van oorlogsmisdaden in Oost-Polen in de zomer van 1941. Menten valt onder andere over uitlatingen van de hoofdredacteur van Ac cent. Hans Knoop in een TROS-uitzending van 21 juni van vorig jaar, en van de Israëlische Journalist Chaviv Kanaan. Knoop zegt volgens Menten in de uitzending de beschuldigingen tegem hem te onderschrijven. „Nu ik de zaak grondig heb onderzocht en daar weken mee bezig ben geweest en tal van belanghebbenden heb gesproken mag ik stellen dat ik de beschuldigingen zoals die vanuit Israël zijn geuit, volledig onderschrijf en daarachter sta en zal doorgaan met publiceren". Knoop had volgens Menten. op dat ogenblik nog niets onderzocht, en tot dan veel in strijd met de waarheid gepubliceerd Kanna zegt in dezlefde uitzending, dat hij vroeger in Polen enkele malen met de gebroeders Menten paard heeft gereden. Menten ontkent Kanaan ooit te hebben gekend. Wlbo van der Linde, als presentator van het programma, haalt memoires aan van een zekere LoebeL, die Kanaan verteld zou hebben, dat Menten zijn familie had uitgeroeid. Onwaar Ook uitlatingen van andere mensen in de uitzending noemt Menten vol strekt onwaar. Zo zei prof. Röhling op de televisie te denken, dat Menten oorlogsmisdaden had gepleegd om kunstschatten te contisceren ('een op niets berustende insinuatie"). Menten stelt, dat Hauptmann de verklaring in de televisieuitzending als zou hij zijn neergeschoten, in een massagraf terechtgekomen van waaruit hij 's nachts ontsnapte, niet onder ede heeft herhaald voor de rechtbank. Van Kans bezoek aan Urysz met twee journalisten van het Russische persbu reau Novotki vindt Menten van generlei waarden, omdat de twee verlengs tukken waren van de KGB Van Kans interviews in Podhorocze hebben volgenshem niet plaatsgevonden, omdat de ene voorbijganger, die hij tegen kwam werd verboden Duits te spreken. Vernietigend Menten vindt, dat de TROS zich onbehoorlijk jegens hem heeft gedragen. Hij ontkent alles, en wijst erop, dat de televisieuitzendingen grote invloed hebben gehad op de publieke opinie. Voorzi jn reputatie, zijn aanzien en zijn fortuin en zijn gezondheid, geestelijk en lichamelijk, zijn ze vernietigend geweest, aldus Menten. Te meer omdat dc uitzendingen ook in het buiten land zijn vertoond. Behalve de tien miljoen schadevergoeding wil Menten van de TROS 200.000 gulden voor elke uitzending in de toekomst met beschuldigingen aan zijn adres. De TROS had op Mentens nieuwe stap weinig commentaar. „De zaak is in onderzoek, maar het staat niet bovenaan de prioriteitenlijst", aldus een woordvoerder. De zaak moet dienen voor de arrondissementsrechtbank in Amsterdam Mentens advocaat is mr. dr A Zeegers uit Amsterdam. Een zelfde eis heeft Menten lopen tegen Accent-hoofdredacteur Hans Knoop en tegen de uitgeverij van Accent, De Lage Landen B V. in Amsterdam. DEN HAAG (ANP) - De werknemersge- zinnen hebben de toeneming van hun welvaart, die zich in de periode van 1964 tot 1975 heejl voorgedaan, besteed aan autorijden, aan meer drinken en aan duurder eten. Dit valt op te maken uit het jongste bud getonderzoek van het CBS. Het onder zoek dat roerd gehouden in de periode van mei 1974 tot april 1975, heeft betrek king op de categorie werknemersgezin nen (bestaande uit vier personen) met een bruto inkomen van minder dan 28 000 gulden in 1974. Uit een budgeton derzoek. gehouden in 1963-'64 blijkt dal zich sedertdien een aantal markante ontwikkelingen in het bestedingspa troon heeft voorgedaan, aldus het CBS Aan kleding, schoeisel en opschik wordt nu naar verhouding minder uitgegeven, terwijl ook het aandeel van het roken afnam. DEN HAAG - De kinderbijslaguitkc- ringen zuilen per 1 juli met 2,5 procent meer worden verhoogd dan aanvanke lijk de opzet was. Voor het tweede en derde kind wordt de uitkering f318,24 per kwartaal (was f397,32). voor het vierde en vijfde kind f425,10 (was f410.28), voor het zesde en zevende kind f 470,34 (was f 454,74) en achtste en daarop volgende kinderen f 520,26 (was f502,32). De uitkering voor het eerste kind is bevroren en blijft zodoende f 164,58 per kwartaal. Van vakbondszijde was al kritiek gele verd op het feit dat de regering met het verhogen van de uitkeringen achter bleef bij de ontwikkeling van de lonen per 1 juli. De regering heeft nu dan be sloten 'meer aansluiting te zoeken met de feitelijk stijging van de Ionen', maakte vrijdagmiddag op zijn weke lijkse persconferentie minister president Den Uyl bekend. PROVINCIE WIL TOESTEMMING MINISTER VOOR OPDRACHT STUDIE NAAR NIEUWE DUBBELDEKKER Het licht en de sleutel §H>rctor Jacob* aan de Vlia- singse rijksscholengemeen schap heeft deze week nogal de aandacht getrokken met zijn uitlating dat sommige havo-leerlingen op zijn school niet of onvoldoende gemotiveerd hun eindexamen hebben gedaan, met ais ge volg dat ze waren gezakt Oorzaak van dit gebrek aan 'wil-om-te-slagen' zou den de weinig florissante toekomstmo gelijkheden voor geslaagden zijn. Bij het voortgezet beroepsonderwijs is het aantal plaatsingsmogelijkheden be perkt en hetzelfde geldt ten aanzien van de arbeidsmarkt En dat vooral zou er toe hebben geleid dat sommige jongelui het op 'zakken' lieten aankomen. Deze verklaring is de afgelopen dagen onder werp van vele gesprekken in diverse ge zinnen geweest en daarbij - zo is ons ge bleken - vielen uiteenlopende reacties te bespeuren. Ouders van het kort aangebonden type betogen dat hun kinderen niet met zulke verhalen moe ten aankomen (trouwens, de rector evenmin): voor een examen moet nu eenmaal hard worden gewerkt en daar mee basta. Er zijn echter ook bewogen en begrijpende figuren, die instemmend-zorgelijk knikken om ver volgens de huidige maatschappelijke orde in gebreke te stellen. Daartussen passen allerlei schakeringen tot en met enig verdoken vermaak overeen rector, die slechte examenresultaten wil goed praten. Een veronderstelling, die deze overigens zonder meer van de hand heeft gewezen i.n een nader gesprek met deze krant heeft de rector enkele nuances aange bracht. die voorde beoordeling van deze zaak van belang zijn. In de eerste plaats wees hij erop dat de 'onwil' om te slagen niet te signaleren viel bij diegenen die1 het examen makkelijk konden halen. Het ging om leerlingen die er hard voor moesten werken. Voorts bracht hij een tweede beper king aan, namelijk door de vraag te stel len: „In hoeverre is het van deze kinderen een bravoerhou- ding, in hoeverre geven ze zich een air om de teleurstelling te verbloemen over het gezakt-zijn?" Dat zijn redelijke nuanceringen, maar ze verzwakken wel naar ons gevoel het aanvankelijke be toog van de rector. Ze onderstrepen namelijk de mogelijkheid dat leerlingen een gebrek aan motivatie alsnog naar voren kunnen brengen om zich een alibi voor eigen falen te creëren, een soort af weer. een verklaring achteraf die ook nog redelijk valt in te passen in het pa troon het stereol^pezo men wil, van deze tijd. We willen overigens niet ontkennen dat er een relatie kan bestaan tussen zakken voor een havo-examen en de grote moeilijkheid om aan de slag te komen. Sommige kinderen (en hun ou ders) staan hier voor levensgrote pro blemen. die men niet moet onderschat- tea Zo zijn er nogal wat kinderen, die worstelen met de vraag welk beroep ze zullen kiezen: als ze daar dan eindelijk uit zija blijkt het vaak onmogelijk om met de studie voor dat beroep te begin- nea Als men zich daarvan al in de exa mentijd bewust is en men is bovendien een zwakke broeder of zuster, dan kan inderdaad een gebrek aan motivatie op treden. Maar - en daar gaat het ons om - het betreft hier veronderstellingen en niets meer. Het kan waar zijn dat er een gebrek aan motivatie is om de hier uit eengezette redenen, maar het kan ook niet waar zijn: het is nietonderzocht, het is niet gemeten, het gaat slechts om in drukken. fianthjn MIDDELBÜRG-Het provinciaal be stuur van Zeeland is „geschokt" over de recente uitlatingen van minister W.Dulsenberg van financiën rond de vaste oeververbinding Westerschelde. Maandag aanstaande zal bet college van gedeputeerde staten deze zaak „hoog op de agenda" zetten. De com missaris der koningin in Zeeland, dr C. Boertien. heeft dat vrijdag morgen ge zegd, tijdens een bijeenkomst, die vooraf ging aan de opening van een pakket nieuwe wegen in zuid-oost Wal cheren. In een gesprek met de PZC heeft minis ter Duisenberg deze week laten weten, dat hij er nog steeds niet voor voelt op dit moment een beroep op de kapitaal markt toe te staan voor de bouw van de vaste oeververbinding over de Wester schelde. Hij zei niets te weten van het overleg daarover tussen de ministeries van financien en verkeer en waterstaat Dr Boertien betoogde in een toespraak bij de opening van de wegen ln zuid-oost Walcheren, dat de vaste verbinding nu „de voornaamste schakel is die we nog missen in Zeeland" Dr Boertien: „Sommigen buiten Zeeland zeggen daarover ook weieens wat. In regerings kringen bestaat grote verwarring over de vraag wie er nu kennelijk over mag spreken. Wij zijn een beetje geschokt, dat een lid van de regering ontkent, dat een ander lid namens de regering over die vaste verbinding kan spreken." Hij kondigde aan, dat gs zich maandag op een reactie or deze zaak zullen bezinnen Veerdiensten In zijn eerste reactie op deze zaak on derstreepte de heer Boertien, dat Zee land nu met de veerdiensten als gevolg van hetuitb lijven van de beslissing over de Westerschekde-verbinding „in een moeilijke situatie" terecht is gekomen. Die visie wordt geïllustreerd in een vrij dag uitgekomen prognose rond de veer diensten en het vervoersaanbod in de komende jaren. Over die prognoses - gemaakt ln samenwerking tussen de PSD, de directie Zeeland van de rijks waterstaat en provinciale waterstaat - zeggen gedeputeerde staten, dat er geen tijd meer werloren mag gaan. Zij vra gen de minister van verkeer en water staat toestemming aan het bureau voor de scheepsbouw te Bloemendaal op dracht te mogen geven een voorstudie te maken voor een ontwerp van een derde dubbeldekker, die de mogelijk heid heeft van een wat grotere laadca- paciteit dan de huidige twee dubbel dekkers op Kruiningen-Perkpolder. Gedeputeerde staten: „Als er geen vaste oeververbinding tot stand komt, is tot 1981 een toeneming van het aantal ach terblijvers op de dienst Vllssingen- Breskens te verwachten. Dit zal tot ern stige stagnaties leiden. Voor Vlissingen-Breskenszullen de wachttij den in 1981 ongeveer het tienvoudige bedragen van 1976". Daarbij betoogt het collwge, dat voor de „Koningin Ju liana" en de „Prins Bemhard" in totaal nog vier varende ploegen moeten wor den aangenomen, die in 1981 weer over compleet zullen zijn. „De bedrijfszeker-, heid van deze schepen en hun aanlegin- richtingen baart zorgen bij zeer inten sief gebruik," aldus gs aan de minister. Gs betogen verder dat zo spoedig mogelijk - in 1981 - twee Slot zie pagina 2 kolom 2) i-n een dergelijke situatie nu lijkt het ons de vraag of het wel zinvol is dat bi het openbaar opmerkingen worden ge maakt zoals nu ln Vlissingen is gebeurd. Het ging hier om veronderstellingen, waarin bovendien, vermoedelijk onbe doeld, de suggestie was verpakt dat een deel van de jonge generatie het niet he lemaal meer - of helemaal niet meer- ziet zitten. En dat nu lijkt ons een te gel aden neveneffect van de rectorale opmerkin gen. Zij doen in de verte denken aan de geschiedenis van de opgewekte man, die na een feestelijke bijeenkomst zijn huissleutel lietvallen en er onmiddellijk onder het licht van een straatlantaarn naar ging zoeken. Een vriend wees hem er echter op dat de sleutel vermoedelijk eeneindverderlag. ..Datweetikwel".zei de man minzaam, .jnaar hier is veel meer licht om be zoeken Er bestaat in deae tijd nogal eens de neiging om oor zaken te willen vinden op plaatsen waar toevallig licht op valt. terwijl toch de sleutel tot het probleem op een veel donkerder plaats ligt Het vraagstuk dat de Vlissingse rector heeft aangesne den, kan van groot belang zijn, maar dan moet er zekerheid over bestaan. Dan zal moeten worden onderzocht waar precies de sleutel is gevallen. Een onderzoek naar vragen ais: hoe komt het dat bij een inrichting van onderwijs een groot percen tage van de kandid aten voor het eindexamen zakt? Is er voorts sprake van een gebrek aan motivatie en zo ja. waar komt dat door? Is het te loca- liseren op slechts één school of gaat het om een algemeen verschijnsel? Zo lang dat alles niet vaststaat, zijn conclusies onmogelijk en gaat het om veronder stellingen. Misschien kunnen die dan maar beter binnen de beslotenheid van de leraarskamer blijven. I Bij een brand in de Japanse stad Osaka zijn vrijdag elf mensen om het leven gekomen en drie gewond. Er wordt nog iemand vermist. De brand deed zich voor in een aantal gebouwen van de Yanai Construction Co.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1