ya PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DODEN KAPERS GEEN EXECUTIE Drie doden Soweto CEC AD VISEERT DEN UYL: IEDEREEN OP DE NULLIJN 'Open huis' bij opening kantoor milieu-onderzoek van Deltadienst Van Agt: aarzeling over zoekactie wapens Gedrang op arbeidsmarkt is onderschat NIEUW GEBOUW OP INDUSTRIEGEBIED IN MIDDELBURG 220e jaargang no. 141 Vrijdag 24 juni 1977 algemene zeeuwse VOOR VEILIG VERZEKEREN MOUTKAAi MIDOELBOBG TELEFOON 10 IIOI 18000' (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Minister Van Agt van justitie staat huiverig itvoeren van massale huiszoekingen naar illegale wapens in Zuidmolukse woongemeenschappen. Dergelijke huiszoekingen in het verleden rijn geen succes geweest, maar hebben wel veel commotie teweeg gebracht. Minister Van Agt zei dit donderdagavond in de tweede kamer tijdens de discussie over het regeringsbeleid tijdens de gijzelingen in De Punt en Bovensmilde. Vanuit de tweede kamer was door diverse woordvoerders gevraagd om scherp op te treden tegen het illegale wapenbezit bij de Zuidmolukkers. Volgens minister Van Agt werkt de ver ontwaardiging over eerdere massale huiszoekingen (zoals in Vaassen) nu nog steeds na en ook in de tweede kamer hebben dergelijke actie» nooit veel bij val ondervonden. Van Agt stelde dat op treden tegen afzonderlijke huizen waarin men vermoedt dat wapens aan wezig zijn, zeer moeilijk is, door de vele verbindingen tussen de huizen in die Molukse woongemeenschappen. Een dergelijke actie vereist gewoon een massaal optreden. Van Agt wilde aan zijn aarzeling echter niet de conclusie verbinden dat wapen zoekacties nu maar achterwege moeten blijven Dat kan in de toekomst zeker nodig zijn. Hij verwachtte weinig effect van een verhoging van de surveillance door de politie in de Molukse wijken. Hij was daar niet optimistisch over. Wel kondigde hij mede namens zijn college van defensie aan dat een betere bewa king zal worden ingesteld op de grote wapendepots in ons land. Feit is dat een van de wapens die door de kapers in de trein in De Punt werd gebruikt, afkom stig is van een wapendiefstal uit een le- gerdepot. geleidelijk Het hoofd van innchtingswerken van de Deltadienst vindt dat nieuwe zeer gelei delijk moeten worden ontwikkeld. aftreden Dr De Kort t de Ziekenfon PAGINA 4 zuid-afrika lederlanders lier, of kerer PAGINA 7 feesten PAGINA 13 beleid Het VNO verwacht premiestijgingen als gevolg van een falend ombuiglngsbe- lijid. PAGINA 15 zekerheid pipo Nieuwe avonturen van Pipo In Noorwe- gen; Radio- en televisieprogramma's; Strip. teleurstellend Volgens de minister van justitie was het doel van dc aanval op de kaaptrein in De Punt in eerste instantie te be werkstelligen dat de kapers gescheiden zouden worden van de gegijzelden. De kapers hadden zware wapens en er moest tot elke prijs vermeden worden dat zij zich daarmee onder de passa giers zouden begeven. Van Agt ont kende ten stelligste dat de beschieting die aan de aanval door de mariniers voorafging, bedoeld was om de kapers bewust te doden. Men aanvaardde dit wel als een risico van de actie. Volgens Van Agt is door de mariniers die de trein binnendrongen geen schot gelost op kapers die niet zelf al schoten. Het feit dat drie van de treinkapers in leven zijn gebleven, bewijst dat niet gescho ten is om de kapers zonder meer uit te schakelen. Volgens Van Agt zijn'bij de beschieting door de scherpschutters vier van de Mo- lukkers in de trein direct gedood. Van een van de Molukkers is het nog met zeker of hij gedood is door kogels van bulten de trein of in de trein, en een ka per is gedood omdat hij vanuit de trein op de naderende mariniers schoot en daama door een marinier werd uitge schakeld. Volgens Van Agt heeft het vuurgevecht in de trein zelf geen slachtoffers geéist onder de kapers. Hij ontkende ook ten stelligste dat een of enkele kapers door een regen van kogels zou zijn getroffen. Volgens de Molukkers zelf zouden de kapers die in de kop van de trein door de beschieting werden gedood, door vele tientallen kogels zijn getroffen. De aanvalsactie waartoe op vrijdag 10 juni bevolen werd, was volgens minister Van Agt nodig omdat 'de wederpartij onaanspreekbaar was'. Volgens de mi nister zat in de onderhandelingen tus sen het beleidscentrum in Assen en de kapers in de trein geen enkele beweging meer. „De zaak zat muurvast". Volgens de minister was er sprake van een on verzettelijkheid bij de kapers alsmede intimidaties. De regering had volgens Van Agt reden om aan te nemen dat die intimidaties zich op korte termijn ook tegen de gegijzelden in de trein zouden gaan richten. Van Agt zei dat ook de regering uiter aard gemerkt heeft dat de gegijzelden er na afloop van de gijzelingen, volgens een eerste indruk, niet slecht aan toe waren. Van Agt zei dat dat in de eerste periode na een dergelijke gebeurtenis logisch geacht mag worden. Hij ant woordde dit op kritische vragen uit de kamer als zouden de gegijzelden een langer voortdurèn van de kaping nog wel hebben kunnen volhouden, waar door het gebruik van geweld niet direct noodzakelijk was geweest. Maar vol gens Van Agt wist de regering dat voor enkele gegijzelden een verhoogd me disch risico bestond, een risico dat als ernstig moest worden beschouwd. Van Agt stelde^dat er bii de terroristen Van Agt ontkende de berichten als zou zich in april van dit jaar al eerder In Bo vensmilde een 'gijzeling" hebben voor gedaan Volgens Van Agt hebben toen slechts vier 12-jarige jongens enige bal dadigheden in de school gepleegd en een onderwijzeres bedreigd. „Gezien de leeftijd van deze jongens kan dat moei lijk als een gijzeling worden aange merkt". aldus Van Agt. Tijdens het deebat dat tot in de nachte lijke uren duurde gaven, naast premier Den Uyl ook minister van binnenlandse zaken De Gaay Fortman, minister van erm Van Doom en minister van buiten landse zaken Van der Stoel toelichting op het regeringsbeleid rond de ka pingszaken. (zie ook pagina 3) JOHANNESBURG - In het zwarte woonoord Soweto bij Jonan- nesburg zijn donderdag drie mensen gedood bij botsingen tussen betogers en politie. Een zwarte jongen werd doodgeschoten en twee zwaar gewond door de politie. Twee kinderen kwamen in hun woning om het leven, doordat een vrachtwagen, die met stenen bekogeld werd, van de weg afreed en het huis van de kinderen ramde. derdag dat de Amerikaanse regering druk uitoefent op Zuid-Afrika om het principe 'een man-een stem' in te voe ren. Foto- politie, gewapend met machine pistolen. geweren entraangasgranaten werd tegen de betogers ingezet. In Soweto werd een massale betoging van studenten en scholieren gehouden die protesteerden tegen de arrestatie van hun leiders in de negervoorstad van Johannesburg. De politie opende het vuur om de tien duizenden betogers te verspreiden. De 16-jarige Thami Bunge werd dodelijk door een kogel getroffen, een andere zwarte scholier werd gewond, honder dveertig betogèrs werden opgepakt. De politie gebruikte niet alleen wapens om de menigte te verspreiden, maar bediende zich ook van de niesmachinc, een mengsel van traangas en talkpoe der om een in het district Phefeni een grote menigte demonstrerende zwarte Zuidafrikanen uit elkaar te jagen. Een groep betogers die een mars hield in de straten van Johannesburg werd voor het politiebureau op het John Vorster- plein en voor het gerechtsgebouw uit elkaar geslagen met dc wapenstok. Aan de mars in Soweto namen zo 180.000 scholieren deel. In Rome zei Oliver Tambo, voorzitter van het verboden Afrikaanse nationale congres, dat „al geruime tijd voorberei dingen worden getroffen voor een gewa pende strijd" tegen het blanke bewind in Pretoria. Minister Vance van buitenlandse zaken van de Verenigde Staten ontkende don- Op de laatste vergaderdag voor het zomerreces is de tweede kamer akkoord gegaan met de goedkeuring tan de Brusselse overeenkomst tot recht streekse verkiezing van leden van het Europese parlement. De fracties van CPN. SGP en GPV kregen de aanteke ning zich tegen dit voorstel te hrbben uitgesproken POLITIEMANNEN OP OVERWEG VERONGELUKT GRUBBENVORST (ANP) - De 30-jarige wachtmeester der rijkspolitie J. G. G. Schürkens is om het leven gekomen. Zijn 20-jarige collega Hlnssen van de groep Bergen in Limburg is kort daarna in het ziekenhuis te Venlo over leden. Hun patrouillewagen is donder dagochtend op een intercity gebotst. Het ongeluk gebeurde 's ochtends om half acht op een van van automatische knipperlichten voorziene overweg in Grubbenvorst in Limburg De politiemannen waren op patrouille. De oorzaak van het ongeluk is nog niet achterhaald. Door de botsing kwam een deel van de bovenleiding naar beneden. DEN HAAG - Bernardo Federico Tomas. zoon van prinses Christina en Jorge Guillermo. is donderdag middag op paleis Soestdijk gedoopt. Ds. J. van der Werf bediende de doop. Hij leidde indertijd samen met pater B. A. H. M Bot de kerkelijke huwe lijksbevestiging. De doop geschiedde n een kleine kring van naaste fami lie. vertegenwoordigers van de ker- keraad en peten Pelen zijn prinses Irene, prins Claus, me}. Marilyn Ann Mctague en de heer James Chapin. aldus een mededeling van de rijksvoorlichtingsdienst. Op de foto: prinses Christina en haar man met hun zoon Bernardo. I Van onze redactie economiei DEN HAAG - De Centraal Economi sche Commissie heeft in een lijvig rap port aan kabinetsformateur Den Uyl een bijzonder somber sociaal- economisch beeld voor de eerstko mende jaren tot 1981 geschetst Uit alle opsommingen van wat ons boven het hoofd hangt, is de conclusie gerecht vaardigd. dat het komende kabinet, van welke signatuur dan ook. een van de moeilijkste na-oorlogse perioden te gemoet gaat. De commissie trekt de conclusie, dat de omvang van de werk loosheid de komende jaren het centrale beleidsvraagstuk zal blijven. De CEC doet Den Uyl een groot aantal suggesties aan de hand. waardoor de pijn de komende jaren wat kan worden verzacht en waardoor een evenwichti ger economisch draagvlak mogelijk wordt. Deze voorstellen, zo ze door het nieuwe kabinet worden overgenomen, zullen van iedereen, van hoog lot laag. een offer vragen. Zo wordt in de inko menssfeer voorgesteld jaarlijks wat te laten zitten ter bevordering van de werkgelegenheid, wordt voorgesteld de sociale uitkeringen los te koppelen van het wettelijk minimumloon en wordt opgemerkt, dat de overheid zelf door een aantal maatregelen meer mensen in dienst kan nemen. De sterk stijgende werkloosheid is vol gens de CEC vooral te wijten aan het feit. dat steeds meer v arbeidsproces gaan deelnemen. De CEC houdt er rekening mee. dat als niet wordt ingegrepen, het aantal werklozen in 1981 zal schommelen tus sen de 250.000 en 300.000. Als een van de oorzaken van de hoge werkloosheid noemt de CEC de stijging van het loon- inkomen. Gezien de lagere groei van het nationaal inkomen zal volgens de commissie de loonstijging moete* worden afgeremd. Ook dit zal dan een gunstig effect hebben op de werkgele genheid. evenals de afremming van de stijging van de loon- en inkomstenbe lastingen. de sociale premies en de af remming van de sociale uitkeringen. De commissie hamert er steeds weer op dat de koopkracht slechts enigszins op peil gehouden kan worden door verla ging van de belastingen en de sociale premies, wil men inderdaad ernst ma ken met het terugdringen van de werk loosheid. Een bijdrage van de overheid om deze werkloosheid terug te dringen, zoals de afgelopen jaren is gebeurd mid dels extra werkgelegenheidsprojecten, acht de commissie financieel niet haal baar De rijksschalkist is de kritische grens van het financieringstekort al ge naderd. Overschrijding van deze kriti sche grens zal dan nog meer werkloos- Slot zie pagina 3 kolom 21 IR. H. ENGEL: „GASTVRIJE BASIS VOOR CONTACTEN MET DE STREEK" MIDDELBURG-De Deltadienst van rijkswaterstaat heeft donderdag van de opening van het nieuwe gebou w van de afdelingen milieuonderzoek en in richtingszaken op het Middelburgse industrieterrein een ^oort „open huis" gemaakt. Het opemngsceremoniee! was ingebed tussen zes voordrachten rond het milieu-onderzoek en de in richting van de Delta en rond de Oos- terscheldewerken.Deltadienst bracht haar werk onder de aandacht vau zo'n honderdvijftig genodigden, afkomstig uit sectoren van de (Zeeuwse) samen leving, die met waterwerken te maken hebben. Het hoofd van de Deltadienst, ir H En gel zag het „ais een bijdrage aan de goede contacten". „De waterstaatkun dige verbouwing van de Delta moet plaatsvinden in goede harmonie tussen onderzoekers, bouwers, betrokkenen en geïnteresseerden." zo zei hij. „Dit ge bouw moet dienen als gastvrije basis, waarin de interactie met de regio en wat er speelt wordt gekanaliseerd. Daarom ben ik ook blij. dat het gebouw ligt in liet gebied, waar wordt gewerkt aan die ver bouwing". Ir Engel opende het nieuwe kantoor voor de hoofdafdelingen milieu en in richting „Amestein" door in het plant soen een boom te planten. Daama werd de Nederlandse driekleur gehesen en dook ergens van het terrein een duiker op: hij bood namens het personeel aan Ir Engel een vaatje oesters aan „Oesters uit de Grevelingen. Ze zijn niet ouder dan vijfjaar, ze dateren van de tijd. na de afsluiting van de Grevelingen een voorbeeld van wat in een zoute Greve lingen mogelijk is." zo lichtte de kik vorsman toe. In zijn openingswoord tot de genodig den maakte ir A.C. de Gaaeij, hoofd van de afdelingen milieu en inrichting van de Deltadienst duidelijk, dat men de opening van het gebouw ook had gezien „als een mogelijkheid om opening van zaken" te geven. In een inleiding over de rijkswaterstaat in dienst van de maat- schappij onderstreepte ir Engel, dat de waterstaat onderzoekingen doet en maatregelen, en dat de bbestuurdera beslissen. „Vanouds stond bij het bou wen de economie en de doelmatigheid voorop. Sinds de zestiger jaren wordt in toenemende mate rekening gehouden met de wensen van de maatschappij, zoals die kunnen worden uitgedrukt m maatschappelijke, culturele en natuur wetenschappelijke jvaarden.Hij wees erop. dat de adviezen van het milieu onderzoek worden geïntegreerd ln alle ontwerpen van de Deltadienst en dat Juist terwiUe van een zo goed mogelijk samenspel deze vijf jaytr geleden opge richte dienst met de bestaande afdelin gen inrichting en waterhuishouding werd samengevoegd. Acht miljoen Vóór „Amestein" officieel werd geopend, droeg directeur ir A. Kooij- mans van de regionale directie van de rijksgebouwendienst het kantoor over aan de Deltadienst. Hij liet weten, dat de eerste gedachten uitgingen naar een Slot zie pagina 2 kolom lj Vreemde winkel in Den Haag §De wegen van bnwlndslie- den zijn vaak wonderlijk, soms al te wonderlijk. Giste ren meldde deze krant dat mi nister Duisenberg niet op de hoogte zei te zijn van onder handelingen tussen zijn ministerie en dat van verkeer en waterstaat over een wijziging in de financiering van de vaste oeververbinding Westerschelde. De be windsman deed deze mededeling des gevraagd aan onze Haagse redacteur, deze week tijdens een kamerzitting. Een aantal ministers vervult namelijk in I deze interim-periode een dubbelrol: ze zijn zowel bewindsman als lid van de kamer. Af en toe kan men ze zelfs aan treffen op de nederige banken van de kamer en drentelen ze wat rond in ver gaderzaal en omgeving. Daar zijn ze ook wat makkelijker toegankelijk dan op hun departement: geen voorlichtings ambtenaren, geen waakzame secreta ressen. Achter het bekende gordijn trof onze man de minister van financiën in zijn dubbelrol en vroeg hem daar naar de aloude financieringskwestie. Ieder een in politiek Zeeland en in politiek Den Haag ging er namelijk tot gisteren van uit dat die financiering binnenkort rond zou komen en daarom vroeg onze Haagse redacteur argeloos wat nadere informatie. De bouwtijd van de verbin ding is namelijk verlengd van vijf tot zeven jaar, zodat een beroep op de kapi taalmarkt wat makkelijker is komen te liggea Maar wat zei nu de minister van financiën? Hij voelt er nog steeds niets voor om dat beroep toe te staan: „Mijn standpunt is nog njpt veranderd." En over het overleg met verkeer en water staat: „Mij is daarvan niets bekend." Wat is dat voor een rare winkebin Den Haag De verklaring van Duisenberg staat namelijk in schrille tegenstelling tot wat zijn ambtgenoot Westerterp in ja nuari van dit jaar aan de eerste kamer meedeelde. Bij de behandeling van de waterstaatsbegroting kwamen vanzelf sprekend ook weer vragen naar voren over de vaste oeververbinding. Ter wille van de duidelijkheid en de volledigheid citeren we hier letterlijk de handelingen van de eerste kamer Op 18 januari 1977 zei Westerterp het volgende ..ln de openbare commissievergade ring van de tweede kamer heb ik op IS oktober 1976 verklaard: 'Ik ben er echter van overtuigd dat in 1977 een beslissing over het tijdstip van aanleg definitief zal worden genomen.' Thans kan ik na overleg met de mi nister van financiën meedelen, dat de verklaring alsvolgt kan worden ver staan de regering is er vast van over tuigd dat in 1977 een beslissing over het. tijdstip van aanleg definitief zal worden genomen. Vooruitlopend daarop zal ik dezer dagen het tracé van de vaste oeververbinding for meel vaststellen. Tevens zal ik het provinciaal bestuur van Zeeland uit nodigen voor overleg over de vraag of de aanleg van de vaste oeververbin ding over zeven jaar tn plaats van over vijfjaar kan worden gespreid, hetgeen de financiermgsproblema- tiek zou verlichten Naar ons gevoel duidelijke taaL Er staat dat Westerterp sprak 'na overleg met de minister van financiën.' We nemen aan dat hij dat niet uit zijn duim zoog: het beleid dat na die verklaring volgde, had namelijk definitieve trekken. Met an dere woorden Westerterp handelde aLsof hij duidelijke afspraken met de minister van financiën had gemaakt Jjsrtlipi Dai 'at laatste - een definitief beleid - kan eveneens makkelijk aan de hand van de stukken en de gebeurtenissen worden aangetoond. Zo zond Westerterp kortna zijn verklaring ln de eerste kamer een brief aan de voorzitter van de tweede kamer met de mededeling dat hij het tracé voor de verbinding en voor de aan sluitende wegvakken had vastgesteld. Die briefis gedateerd op 20jxnuari 1977 Een citaat uit dit stuk de regering onderkent het belang en de betekenis van de vaste oever verbinding, in het bijzonder ter over brugging van de feitelijke en psycho logische scheiding tussen Zeeuwsch-Vlaanderen en de rest van Nederland, die door de bestaande verbindingen niet ofdoende kan wor den opgeheven. Ik kan hieraan toe voegen dat ik tijdens de behandeling van de begroting van mijn mmisterit m de eerste kamer op 13 Januari j.l heb meegedeeld, dal de regering er vast van overtuigd is dat in 1977 een beslissing zal worden genomen over het tijdstip van aanleg van de VOW. Op 15 februari van dit jaar besprak mi nister Westerterp deze zaak met gede puteerde staten van Zeeland, waarna een gezamenlijke persconferentie werd gegegeven. Westerterp verklaarde bij die gelegenheid dat hij het project ala geheel (inclusief de uitgebreide bouw tijd) op korte termijn aan de minister raad zou voorleggen. En het provinciaal bestuur toonde zich bij monde van de commissaris der koningin, ar. C. Boer- tien, ingenomen met de stand van za ken. Gedeputeerden hadden er alle be grip voor dat uiteen oogpunt van finan cieringvooreen langere bouwtijd moest worden gekozen. „Binnen het college waren we het er al spoedig over eens," aldus de commissaris. En nu - vier maanden later - zegt de minister van fi nanciën: „Mij is daarvan niets bekend." Een dergelijke gang van zaken is met bevorderlijk om het vertrouwen van de burger in zijn overheid te versterken, in tegendeel. Het gedrag van de bewinds lieden is uiterst vreemd Bewindslieder- lljkzo gezegd Er zal opheldering dienen te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1