DEN UYL KOMT CDA TEGEMOET Grote scheepsbrand in haven Rotterdam REGERING VERBIEDT DE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Duisenberg tegen beroep op kapitaalmarkt voor oeververbinding Westerschelde de krant van zeeland MEER DODEN IN HET VERKEER Formateur houdt onverkort vast aan grondgedachte hervormingsvoorstellen POLITIEMAN WELLICHT SLACHTOFFER SMOKKEL Zusters in de bloemetjes- pagina 9 220e jaargang no. 140 Donderdag 23 juni 1977 (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG - Formateur Den Uyl is het CDA op een aantal punten tegemoet gekomen ten aanzien van de zgn. vier hervormingsvoorstellen. Aan de grondgedachte van de vier wetsontwerpen houdt Den Uyl echter onverkort vast. Naar zijn mening zijn de hervormingsvoorstellen 'van essentieel belang' om de medewerking van de vakbeweging te krijgen bij het te boven komen van de moeilijke economische toestand. In zijn ontwerpprogram aan de fractie voorzitters van PvdA, CDA en D'66, waarmee Den Uyl een nieuw kabinet wil vormen, schetst Den Uyl een som ber beeld van de Nederlandse econo mie. Aan verbetering van de kosten structuur van de economie, met name de arbeidskosten en de collectieve las ten, moet daarom bijzondere aandacht worden gegeven. De hardnekkige werkloosheid, zo merkt Den Uyl op, moet bestreden worden via scholing en herscholing en een betere verdeling van de beschikbare arbeid, onder meer door vervroegde vrijwillige pensione ring. Den Uyl kondigt aan dat hij zo spoedig mogelyk het overleg wil openen met de sociale partners om het beleid dat hem voor ogen staat te kunnen uitvoeren De afspraken die vorig jaar in het Haags Akkoord zijn gemaakt, zouden moeten worden verbreed. Ook is het gewenst, zo meent Den Uyl, om na te gaan of er over een langere periode met de sociale part ners overeenstemming kan worden be reikt over het beleid. Wel zouden die af- plannen trace Er bestaat duidelijk voor keur voor e oostelijk trac bij hel zuidelijk deel v de PhiUpsdam. hulpkern Hulpkem voor het autistische kind. PAGINA 11 bezuinigen Tot 1981 moet volgens het Centraal Plan Bureau 20 miljard worden bezuinigd op de collectieve sector afzien Maggie McNeal leerde in vrienden kennen: Radio- r programma's. Strip. schepen spraken van jaar tot jaar bijgesteld kunnen worden om de schijn van opleg ging van bovenaf te vermijden. Den Uyl hoopt dat er bij de formatie overeen stemming kan worden bereikt over het sociaal-economische beleid, waardoor er een vertrouwensbasis kan ontstaan met de sociale partners. Compr promts Ten aanzien van de grondpolitiek. bet eerste van de vier hervormingsvoor stellen. waarover het kabinet op 22 maart ten val kwam, legt Den Uyl een duidelijk compromis op tafel tussen de standpunten van PvdA en CDA. Het CDA hield bij de behandeling van de grondpolitiek vast aan de invoering van de negatieve ontwikkelingsschade zonder meer. terwijl de PvdA bezwaar koesterde tegen de cumulatie die daar door kan optreden met andere schade vergoedingen bij onteigening. Den Uyl stelt voor om de negatieve ont wikkelingsschade wel in de wet op te nemen, tenzij de schade rederlij kerwijs ten laste van de onteigende partij be hoort te blijven. Daarnaast stelt Den Uyl voor een aantal beperkingen aan te brengen om de cumulatie in schadever goedingen tegen te gaan. Hij neemt het voorstel van het CDA over om in de wet op te nemen dat bij onteigening ook een andere waardering van de grond gehan teerd kan worden dan het gebruik dat van de grond werd gemaakt op het mo ment van de onteigening. Zo kan bij voorbeeld weiland gewaardeerd worden Premier Den Uyl gaf woensdag in Den Haag een persconferentie n.a.v. het gereedkomen van zijn sociaal-economisch plan. Foto: Premier Den Uyl ivordt evenals de andere bewindslieden constant beivaakt door twee rechercheurs. als tuinbouwgrond als dat in de streek niet ongebruikelijk is Het CDA had echter in de wet opgeno men willen zien dat die andere, en meestal duurdere, waardering van de grond ook gehanteerd wordt als het in strijd is met een bestemmingsplan ol zelfs de wet. Deze laatste bepaling ver valt in het voorstel-Den Uyl. Wel zal de negatieve ontwikkelingsschade op hetzelfde moment in werking treden als de wijziging van de onteigenings wet zelf. Verder heeft Den Uyl nog twee maatre gelen in petto om de onrustbarende stij ging van de prijzen van grond en onroe rend goed tegen te gaan Dat is een wet- sontwerp tot regeling van de vervreem ding van landbouwgronden en invoer ing van een vermogenswinstbelasting, waarbij de reële vermogenswinst die op de verkoop van onroerend goed wordt gemaakt, wordt belast. VAD De Vermogensaanwasdeling (VAD), met de grondpolitiek het meest om streden wetsontwerp van de vier voor stellen. moeten zo spoedig mogelijk worden ingevoerd, zo schrijft Den Uyl. Wel kan het percentage van 15 procent van de overwinst, dat in het huidige wetsontwerp staat, ter discussie ko men. De opbrengst van de VAD zou ook, zo blijkt uit steekproeven, aanzienlijk lager uitvallen dan de twee jaar gele den geraamde 500 miljoen. Om de VAD, waarvan de grondgedachte aldus Den Uyl door de meeste politieke groeperingen wordt aanvaard zo breed mogelijk ingang te doen vinden, moeten zoveel mogelijk ondernemingen bij de regeling worden betrokken. Der, Uyl stelt daarom voor de thans in het wet sontwerp voorkomende drempel van 250.000 gulden winst te verlagen en bo vendien de VAD ook te betrekken op ondernemingen die wegens hun rechts vorm geen vennootschapsbelasting hoeven te betalen, maar wel een aan merkelijke winstcapaciteit bezitten Den Uyl houdt vast aan de verdeling tussen de verhouding individueel- collectief in de werknemersaanspraken Slot zie pagina 3 kolom 3i ROTTERDAM - Van woensdagmorgen tot Iaat in de avond heeft brand gewoed aan boord van het Singaporese vrachtschip Ka- ronga. Het schip (7083 ton) lag afgemeerd in de Waalhaven van Rotterdam. Voor zover gisteravond bekend hebben zich bij de brand geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. De brand ontstond na een explosie in de machinekamer. stopte de brandweer met blussen, om- dathetschip dreigde te kapseizen onder Later sloeg het vuur over naar de be- manningsverblijven en de rest van de bovenbouw. De lading, hout. cocosolie copra en cacaoboter, werd niet door het vuur aangetast In de middaguren De Turkse formateur Ecevit. voorzit ter van de republikeinse volkspartij die bij de jongste algemene verkiezingen 12 zetels tekort kwam om een meerderheid te behalen t214 zetels van de 450) in het parlement, heeft een minderheidsrege ring gevormd. President Fahri Koru- turk van de Turkse republiek heeft de kabinetslijst die Ecevit hem dinsdag voorlegde, aanvaard. het gewicht van het bluswater Toen bet schip in de takels van een drijvende bok was gebracht, werd het blussen hervat, nu met schuim. Pas om kwart over ne gen 's avonds kon de brandweer het sein 'brand meester' geven. Een uur later was ook het nablussen bijna voltooid. Over de schade viel woensdagavond nog niets te zeggen. Behalve met auto's vanaf de wal werd het vuur ook bestre den met blusboten. DEN HAAG - De regering gaat de Zuidmolukse ordediensten verbieden. Geüni formeerd vertoon in groepsverband zal worden verboden en ook het optreden in burger (als lijfwacht) ter bescherming van personen en goederen zal niet langer zijn toegestaan. Het houden van para-militaire oefeningen kan niet langer worden geduld. Dat schrijft de regering in haar rapport aan de tweede kamer naar aanlei ding van de Zuidmolukse gijzelingsacties. Volgens het rapport, dient er een einde aan te komen dat de Zuidmolukse ordedien sten binnen de Molukse gemeenschap taken verrichten die aan de politie horen Ook buiten deze gemeenschap mogen zij zich niet meet als een weerkorps presente ren. De regering stelt er geen bezwaar tegen te hebben dat de Molukkers tijdens vergaderingen of manifestaties ordecommissarissen of suppoosten laten optreden, die voor een ordelijk verloop van die gebeurtenissen moeten zorgen. Hieraan verbindt de regering wel de eis dat het dragen van kledingstukken ol onderscheidingstekenen door deze personen, die uitdrukking geven aan een be paald staatkundig streven, niet zal worden geduld Het dragen van wapens is uiteraard uit den boze. Deze besluiten zijn op donderdag 16 juni door de ministers Van Agt (justitie) en De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) in een overleg meegedeeld aan de Zuidmo lukse leider ir. Manusama en aan de heer Manaputty, die minister van defensie is in de regering van de tegen de groep-Manusamagerichte Molukkers onder leiding van generaal Tamaela. De regering erkent dat de Molukse ordediensten binnen hun woongemeenschap pen al geruime tijd taken vervullen die aan de politie zijn toebedeeld. Dat gebeurt vaak met. toestemming van de politie zelf. Het ontmantelen van de Molukse orde diensten moet. zo schrijft minister Van Agt in het regeringsrapport, gepaard gaan met het introduceren van de politie in de Zuidmolukse gemeenschappen. Teneinde de daartoe noodzakelijke effectieve surveillance te kunnen uitoefenen. zuLlen de rijks- of gemeentepolitiekorpsen m die plaatsen worden versterkt. ToUjet zover is. kunnen de gemeenten extra-politiebijstand krijgen. In het regeringsrapport wordt aangekondigd dat meer werk zal worden gemaakt van de opsporing van wapens. Daartoe is al enige tijd geleden een wetsontwerp Hij de tweede kamer ingediend. iXI Het is nog niet helemaal duidelijk hoe de Zuidmolukse kapers en bezetters aan hun wapens zijn gekomen. Gebleken is wel dat in elk geval één wapen afkomstig was uit een legeropslagplaats. Volgens het antwoord van de regering op vragen uit de Kamer wordt de controle op ongeoorloofd vuurwapenbezit belemmerd door het feit dat het personenverkeer over onze zuidgrens nagenoeg vrij is en de vuurwapenwet geving van Nederland en België niet op elkaar is afgestemd. TEGELEN - Na bijna vier weken intensief speurwerk van zowel het speciale Nederlandse als het Duitse opsporingsteam beschikt de politic nog niet over bét Spoor dat leidt tot de oplossing van de moord op de brigadier van de Tegelse politie H. Hovens. Op eerste pinksterdag werd de politieman in het bosgebied nabij de Duitse grens neergeschoten De politie is ervan overtuigd dat de daders gezocht moeten worden in kringen van handelaren in drugs en wapens. Dit is woensdagavond door de korpschef van de Tegelse politic dr. J. Knibbeler meegedeeld. Verder is de politie er achter dat bij de moordzaak meerdere daders betrokken moeten zijn geweest. Hoogstwaarschijnlijk de inzittenden (twee of drie) van een in de buurt gesignaleerde oude volkswagen (kevermodel) en de man met de twee tassen, een schoudertas en een zware handtas In Tegelen heeft hij in een café iets gedronken en heeft daar een taxi besteld die hem naar Venlo heeft gebracht Aan de hand van verklaringen van getuigen die hem gezien hebben heeft de politie een montagefoto samengesteld plus het signalement.. De gezochte man is30 a 35 jaar oud, spreekt vermoedelijk Duits, heeft goed verzorgd zwart haar, bezit een slank postuur en is circa 1.75 meter lang. Na Venlo is de politie het spoor van deze man bijster. Volgens sommige getuigen is hij in Eindhoven gezien, volgens andere in de trein van Venlo naar Duitsland. NIET OP DE HOOGTE O VERLEG MINISTERIES FIN ANCIEN EN VERKEER EN WA TERSTAA T IK BLIJF BIJ WAT IK EERDER HEB GEZEGD Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Duisen berg van financiën voelt er niets voor op dit moment het beroep op de kapitaalmarkt toe te staan, dat nodig is voor de vaste oeververbinding Wester schelde. De demissionaire be windsman zei woensdag des gevraagd in Den Haag: „Ik blijf onverminderd bij wat ik altijd heb gezegd. In mijn standpunt over deze zaak is nog niets ver anderd". De heer Duisenberg bleek niet op de hoogte van het overleg tussen zijn de partement en dat van verkeer en water staat. Bijkens mededelingen van minis ter Westerterp (verkeer en waterstaat) in de eerste kamer is daarbij overeenge komen om de bouwtijd van de brug- tunnel tussen Kruiningen en Perkpol- der en daarmee tegelijk het beroep op de kapitaalmarkt over zeven jaar te sprei den in plaats van de vijf jaar waarvan vanaf het begin sprake is geweest Het provinciaal bestuur van Zeeland - onder meer in verband met de toekomst van tie huidige veerdiensten, maar ook met de financiële voorbereidingen sterk bij de kwestie betrokken - heeft zich in middels met deze spreiding akkoord verklaard. Minister Duisenberg, gecon fronteerd met de mededelingen van zijn collega Westerterp over de overeenge komen spreiding. ..Mij is daarvan niets bekend, maar ledereen kan zo beden ken. dat spreiding van de bouwtijd jaar lijks een geringer beroep op de kapi taalmarkt mogelijk maakt. Dat ik in middels ook akkoord zou zijn is echter beslist niet waar. Ik blijf bij wat ik altijd heb gezegd Met deze uitspraken van de demissio naire minister van financiën wordt het bencht ontzenuwd ais zou de heer Dui senberg evenals de heer Westerterp in zijn departementale 'notie aan de kabi netsformateur' instemmen met de aan leg van de vaste oeververbinding. De minister van verkeer en waterstaat heeft daar enige tijd geleden op gezin speeld toen hij tevens verklaarde ervan overtuigd te zijn. dat de regeringsbeslis sing over de aanleg uit de thans gaande zijnde formatiebesprekingen van Den Uyl zal rollen. Dc uitlatingen van dc heer Duisenberg maken ook duidelijk, dat dc opmerking van de heer Westerterp van 18 januari in de eerste kamer, 'dat nu de hele rege ring ervan overtuigd is. dat de beslis sing in 1977 zal worden genomen', ge nuanceerder moet worden uitgelegd dan aanvankelijk werd aangenomen. Minister Duisenberg - die mogelijk op financiën terugkeert in een nieuw kabinet-Den Uyl - moet zijn fiat geven aleer de regering een beslissing neemt. Voor meer nteuws over de vaste oever verbinding Westerschelde zie pagina 2. DEN HAAG (ANP) - In het eerste kwartaal van dit jaar is het aantal doden en gewonden ais gevolg van verkeersongelukken toegenomen. Er vielen 600 doden tegen 555 in de eerste drie maanden van het vorige jaar. In totaal werden 13.800 mensen ge wond. ongeveer duizend meer dan verleden jaar. Vooral maart was in vergelijking met het vorige jaar een zwarte maand in het verkeer: er werden 210 mensen gedood en 4.790 gewond, wat 45 doden en 655 gewonden meer was dan in het eerste kwartaal van 1976.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1