PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RHODESIE WIL PLAN- KISSINGER SABOTEREN „Molukkers misleid door hun leiders" Deze zomer een scherper toezicht dan vorig jaar op bezetting mini-campings de krant van zeeland Protest Mozambique tegen aanvallen vandaag wt.wjmm DEMOCRA TISCHE PARTIJ WINNAAR OP ANTILLEN Prinses Christina met zoon naar Soestdijk Rozendal van één naar zeven zetels 220e jaargang no. 237 Maandag 20 juni 1977 UTRECHT - Dit is de eerste foto van de vrijdagavond geboren zoon van prinses Christina. Hij werd gemaakt door de trotse vader Jorge Guillermo. Inmiddels is de prinses met haar zoon overgebracht van het academisch ziekenhuis in Utrecht naai Paleis Soestdijk. Het kind weegt iets meer dan zes pond en is 49 cm lang. ministers' gevormd moet worden waarin zwart en blank gelijkelijk verte genwoordigd zijn, maar deze raad is on- van deze groepen moet op een aparte manier benaderd worden. Bij de blanke burgers zou het accent gelegd moeten Van onze correspondent) LONDEN - Volgens geheime documenten van de Rhodesische regering is het de strategie van premier Ian Smith het 'pian-Kissinger' voor een zwarte meerderheidsregering te saboteren. Smith, die akkoord ging met het plan, zou aansturen op een boycot van welke onderhandelingea met de zwarte nationalisten dan ook. De geheime documenten, bedoeld voor intern gebruik door Rhodesi sche regeringsfunctionarissen, kwamen in het bezit van het Britse weekblad 'The Observer', dat er uitvoerige citaten uit publiceerde. Beide documenten dateren van oktober 1976, een maand nadat premier Smith de voorstellen van Kissinger In de Zuid- afrikaanse hoofdstad Pretoria had aanvaard. Onderdeel van de voorstellen was het opzetten van een interim- regering. die de overgang van het blanke Smith-bewind naar een zwarte meerderheidsregering zou moeten overbruggen Uit de documenten blijkt dat Smith deze periode wil gebruiken om zijn Rhodesische troepenmacht te moderniseren (omdat dan de leverantie-sancties zouden worden op geheven) en een legertje van huursolda ten op de been te brengen om de mili tante zwarte nationalisten te bestrijden. Vooral onthullend is de volgende passa ge: ,,De zwarte persoonlijkheden, die waarschijnlijk deel zullen uitmaken van de interim-regering, kunnen wat de (zwarte) militante strijdkrachten be treft opgeofferd worden Hun lichame lijke en politieke overleving zal afhanke lijk zijn van een voortgezette samen werking met de blanken De kern van de öntduikingsstrategie is dat het Smith-regime ervan uitgaat dat het gedurende de interim- regeringsperiode toch in feite de macht in handen blijft houden en ongewenste wetsvoorstellen, of zelfs een nieuwe grondwet, kan blokkeren. Dit kan, om dat er in die periode een soort 'raad van vasie waarin de stad Mapai was wegge vaagd. Inmiddels heeft Rhodesië zaterdag zijn tweede waarschuwing in een week tijd inzake meer aanvallen in Mozambique gegeven en de wereld meegedeeld dat men 'niet op ons moet trappen, want onze steek kan scherper en dodelijker zijn dan die van de ratelslang Het militaire opperbevel sprak echter categorisch Mozambikaanse regerings- berichten tegen dat Rhodesische aan vallers. gesteund door vliegtuigen en state waarin beslissingen alleen met een twee derde meerderheid van stem men genomen kunnen worden In de raad van state hebben de blanken een vetorecht van 50 procent Het tweede document is een handlei ding voor psychologische oorlogvoering met speciale tips voor bepaalde groe pen: de blanke burgers, de zwarten, de kerk en de veiligheidsdiensten Ieder gewond justitie moeilijk Chnet Tltulaen de omroepen gaan moeilijke tijden tegemoet, radio- en televisieprogramma's, strip onaantastbaar De positie van Jaap Keijmel en Rob Geervliet bleef dit weekeinde onaan tastbaar twee Toine van den Bunder behaalde het af- openbaring De Temeuzense Marjan Olyslager was de Zeeuwse openbanng op hel natio naal jeugdatleUekkampioenschap. coördinatie Gedeputeerde A. L. van Geesbergen tij dens de opening van de Delta Week: een bredere coördinatie van de evenemen ten is noodzakelijk PAGINA 13 oud Oud-Zeeuws elftal tegen oud-Sluis goed door 17 goals en 1260 gulden voor Sport steunt Zonneveld PAGINA 14 ziekenhuis POLHAUPESSY CONTRA MANUSAMA tVan een onzer verslaggevers) DEN HAAG - ..Nederland heeft nooit beloofd dat het de Molukken zou helpen bij het realiseren van het ideaal van een vrije republiek. Tijdens de ronde tafelconferentie in 1949 in Den Haag is er over dat soort beloften nooit gespro ken. alleen al omdat Nederland na de overdracht toch niets meer over Indo nesië te zeggen zou hebben". Dat heeft zaterdag de heer Polhaupessy. leider van een 400 leden tellende Zuidmo- lukse beweging (Crams) zaterdag op een persconferentie in Den Haag ge zegd. De Molukse leiders hebben zich volgens Polhaupessy schuldig gemaakt aan ge- schiedsvervalsing en ook aan volksmis leiding. ..Al jarenlang wordt de Zuidmo- lukkers door hun leiders, en met name door ir. Manusama. wijs gemaakt dat Nederland beloften heeft gedaan ten aanzien van de verwezenlijking van de RMS. Hij heeft de waarheid met leugens omstrengeld. Onze jeugd heeft daardoor in de waan geleefd door Nederland in de steek te zijn gelaten, wat tot de explo sies van de laatste jaren heeft geleid", aldus Polhaupessy. die zegt vertegen woordiger te zijn geweest van de Mo lukken op de rondetafelconferentie in Den Haag Volgens hem heeft ir. Manusama een historische vergissing gemaakt Tijdens het zelfstandig worden van Nederlands-Indiè had Manusama de onafhankelijkheid van de RMS willen uitroepen na de aansluiting bij de Indo nesische republiek. „Wanneer Je echter voor Indonesië koos. was er geen weg meer terug Dat was algemeen bekend", aldus Polhaupessy Manusama probeerde later, toen hij zijn foute beslissing had ingezien, een schuldige te vinden Die vond hij vol- loofd na de overdracht de Molukken te helpen bij de verwezenlijking van het ideaal van een vrije republiek, aldus Polhaupessy Ir. Manusama. gevraagd om commen taar, noemde Polhaupessy ..een onbe tekenend figuur in de RMS-bewegmg Polhaupessy heeft niet eens de procla matie van de vrije republiek RMS op Ambon meegemaakt Hij zat toen op Java. waar hij een functie had als be stuursambtenaaraldus Manusama Hij ontkent dat Polhaupessy heeft deel genomen aan de rondetafelconferentie in Den Haag „Hij werd niet eens toege laten" De Zuidmolukse leider voegde er aan toe dat Polhaupessy uit de RMS- beweging was gestoten omdat hij „slor dig heeft gehandeld met gelden van de RMS„Hij heeft van ons geld mooi weer gespeeldaldus Manusama. dergeschikt aan een andere 'raad van worden op de economische voordelen van het 'plan-Kissinger'. omdat de sancties zijn opgeheven. De zwarten moet verteld worden dat het plan een eind maakt aan het terrorisme in hun gebieden. De kerken moeten worden gewezen op het bestrijden van het communisme. De veiligheidsdiensten krijgen bijna een vrijbrief. „Alle leden van de veiligheidsdiensten en van de re gering zullen vrijgesproken worden voor welke acties dan ook die voordien als onwettig werden beschouwd' The Observer vraagt zich af of er in Pre toria misschien onderlinge afspraken met Zuid-Afrika en de Verenigde Staten zijn gemaakt die geheim zijn gehouden. Want een van de aanhangsels van een van de documenten stelt dat Washing ton „de strategische implicaties heeft bestudeerd van de ontwikkelingen in Mozambique en Angola voor zover het de aanvoerlijnen en de ruwe grondstof fen voor de westerse wereld betreft". Deze studie concludeert dan. volgens het document, dat er in Rhodesië en Zuidwest-Afrika (Namibië) gematigde multiraciale regeringen moeten komen en dat deze een band moeten vormen met die in Zambia. Zaïre. Malawi, Zuid-Afrika. Botswana. Lesotho en Swaziland om een antl-eommunistisch blok te vormen De president van Mozambique, Samora Machel. heeft in een radio-uitzending Rhodesië ervan beschuldigd openlijk oorlog tegen zijn land te voeren. Hij zei dat de Rhodesische aanvallen in de af gelopen dagen een peil zonder weerga hadden bereikt waarbij grote vernielin gen werden aangericht. In zijn 20 minuten durende rede deed de president een beroep op VN-secretaris- generaal Kurt Waldheim tot bijeen roe ping van een spoedzitting van de veilig heidsraad De president van Mozambique zei dat tussen mei 1976 en 15 juni van dit jaar 1 433 mensen in Mozambique waren ge dood door Rhodesische aanvallers en dat tientallen steden en dorpen vernield waren. De militaire aanvallen hadden de proporties aangenomen van een in- VIERLING GEBOREN IN NIJMEGEN NIJMEGEN (ANP) - Mevrouw J. W. M. van Rijn-Lavrijsen uit Eindho ven heeft het leven geschonken aan een vierling. De baby's, vier jongens, hebben een geboortegewicht van resp. 1600 1620. 1620 en 1670 gram De gezondheid stoestand van zowel moeder als ba by's is tevredenstellend Het echt paar heeft al een zoon van dne jaar In de Molukse wijk in Culemborg is het in de nacht van vrijdag op zaterdag zeer onrustig geweest. Volgens de poli tie is in de Zandstraat door jonge Mo lukkers voor ruim een ton schade, aan gericht aan winkelruiten. Een jonge man die met een eind hout een politie man te lijf wilde gaan is aangehouden. De rel begon omstreeks half drie m de binnenstad van Culemborg Een groep van ongeveer dertig Zuidmolukkers trok ruiten ingooiend naar de Molukse woonwijk. Zij sloten de wijk af met bar ricades van straatstenen, bomen en struiken De Culemborgse politie trad op met assitentie van mobiele eenheden van de politiekorpsen van Utrecht en Nijmegen Zowel door politiemensen als Molukkers is gebruik gemaakt van vuurwapens, zonder dat er iemand ge wond is geraakt. Pas tegen half negen zaterdagmorgen werd het weer rustig. NEELYVILLE - Bij de Amerikaanse stad Neelyville raakten twee treinen met elkaar tn botsing waarbij 79 wa gens en drie locomotieven uit de rails vlogen. Bij het ongeluk was een goe derentrein met vinyl chloride aan boord betrokken en onmiddellijk ontstonden branden en explosies waren ver in de omgeving te horen. Ruim 400 mensen moesten worden gèvacueerd. Slechts twee mensen werden licht gewond Het ongeluk ontstond omdat de andere (personen-itrein de rails bij een wis sel nog niet had verlaten. pantservoertuigen, vrijdag westelijk Mozambique binnendrongen Zuid-Afrika Het aantal doden na de botsingen op de verjaardag van de rassenrellen in So- weto is zaterdag tot 12 gestegen. Twee zwarte betogers zijn bezweken aan de verwondingen die zij vrijdag hadden opgelopen, zo heeft een woordvoerder van de politie in Pretoria meegedeeld. Voorts stierf een blanke politieman die bij vergissing in Atteridgeville bij Preto ria door een collega was doodgeschoten. Oproerpolitie heeft zondag in Soweto traangas gebruikt om demonstrerende jongeren te verdrijven Volgens de poli tie werd niemand gewond of gearres teerd Een wereldconferentie tegen apartheid, racisme en kolonialisme in zuidelijk Af rika is zondag in Lissabon geëindigd met een oproep tot een sterkere politie ke. morele en materiëlesteun aan de zwarte nationalistische bevrijdingsbe wegingen. Vanochtend begint in Pretoria een nieuw proces tegen de bekende Zuidaf- rikaanse schrijver Breyten Breyten- bach. die thans reeds wegens 'terroristi sche bedrijvigheid' een gevangenisstraf van negen jaar uitzit. Het zal de eerste zaak ln de Zuidafrikaanse rechtsge schiedenis zijn waarin iemand van nieuwe terroristische activiteiten wordt beschuldigd terwijl hij in de gevangenis zit. Volgens de aanklacht heeft de dichter, die met een Vietnamese vrouw is ge trouwd en Jarenlang in Parijs leefde, elf verschillende daden gepleegd die in strijd zijn met de wet tegen het terro risme. Bij het proces, dat zeker wel twee tot drie weken zal duren, zijn ook de Zuidafrikaanse schrijvers prof. Andre P Brink en Martus Schoon betrokken. Ma- rius Schoon vluchtte Inmiddels naar Botswana. Angola Radio-Angola heeft zaterdag gemeld dat de strijdkrachten de dissidente lei der Jose van Dunem en zijn vrouw Cita Vales gevangen hebben genomen die beiden gezocht werden sedert een mis lukte staatsgreep. De gevangenneming werd bekendgemaakt in een communi que van het ministerie van defensie. Paus Paulus heeft zondagochtend tijdens een door velen bijgewoonde plechtigheid op het StrPietersplein in Rome John Neumann, die in de 19e eeuw bisschop was van Philadelphia, heilig verklaard Neumann is de eerste Amerikaanse man die heilig is ver klaard. DEN HAAG - Na afloop van een bijeen komst pan Zuidmolukkers m het Con gresgebouw' te Den Haag heeft de heer Polhaupessy een persconferentie gege vens Polhaupessy in de Nederlandse re- ven De heer Polhaupessy is leider van gering „Zo beschuldigde hij de Neder landse regering ervan dat zij had be- JOVD pleit voor enquête militair industrieel proces DEN BOSCH (ANP) - Op haar congres over vrede en veiligheid heeft de libe rale Jongerenorganisatie Vrijheid en Democratie (JOVD) zich uitgesproken voor het houden van een parlementaire enquête naar het bestaan van een mili tair industrieel proces. De JOVD pleit voor deze parlementaire enqête om een afdoende controle van parlement op wapenaankopen mogelijk te maken. In een motie over het Zuidmolukse pro bleem sprak de JOVD zich uit voor een beleid dat gericht is tegen het bestaan van Zuidmolukse para-militaire organi saties in Nederland OIok eist de JOVD een betere controle op het illegaal wa penbezit. i Van onze speciale verslaggever) WILLEMSTAD (Curacao)- Een stevige ruk naar rechts heeft de uitslag van de parlementsverkiezingen aan de poli tiek op de Nederlandse Antillen voor de komende vier jaar gegeven. De Demo cratische Partij (dp) van Boy Rozendal, die na de grote brand in het centrum van Willemstad op 30 mei 1969 volledig in de vernieling was geraakt, en maar een zetel had. heeft het dit keer weer helemaal gemaakt bij de kiezer. Met dc zes zetels op Curacao en nog een ze vende op de drie kleine Bovenwindse Eilanden (Sint-Maarten. Saba en Sint-Eustatius). zal ze het in de nieuwe regeringsperiode goeddeels voor het zeggen krijgen. Alleen- wat de DP te zeggen zal hebben en in hoeverre er sprake zal zijn van een verjongde doortastende politiek, daarop is nog geen peil te trekken Ro zendal. in het begin van de jaren zeven tig gevolmachtigd minister van de An tillen in Den Haag en nu vrijwel zeker de formateur van een nieuw kabinet, zegt dat zijn partij de eclatante overwinning dankt aan een doorlopend geruzie van de (wisselende) coalitiepartners en een weinig progressief beleid in de afgelopen jaren. Wat hij er tegenover zal stellen? Na een avond en een nacht van oorver dovend autogetoeter tijdens de luid ruchtige overwinningsritten door vrij wel alle bebouwde kommen op de zes Antillen-eilanden. is de Democratische Partij eigenlijk nog maar nauwelijks bekomen van de verbazing van de eigen overwinning Heksenjacht Met een flink gespekte verkiezingskas was men er de la atste twee weken van de campagne flink tegenaan gegaan. En daarbij heeft vooral de systematische heksenjacht op de politieke leiders van de arbeiderspartij Frente Obrero. na hun niet al te handige liefdesverklarin gen aan het adres van het bewind van Castro op Cuba. effect gehad. Ruim an derhalf jaar terug zat de Frente. eigen lijk de enige ideologisch nadrukkelijk onderbouwde partij op de Antillen, nog geweldig in de lift De Frente-leidersdie nu in het parle ment i de staten. 22 ledenhtm drie zetels van vier jaar terug met moeite hebben kunnen handhaven, geven toe dat ze onvoldoende antwoord op de Cuba- verhalen hebben kunnen geven, en er nu JUSTITIE: VOORKOMEN DAT ZAAK WEER UIT DE HAND LOOPT" BIJ OVERTREDING ONMIDDELLIJK PROCES-VERBAAL VLISSINGEN - ln de komende maan den zal er scherper dan voorheen op ge- die vei let worden, dal de eigenaren van mini- werde campings langs de Walcherse kust niet slisstn teveel kampeerders toelaten. De ofti- Mr Be cicr van justitie in Middelburg. P. Besier en de burgemeesters van de kustgemeenten hebben in gezamenlijk overleg besloten, dat het toezicht zal worden verscherpt en dat sneller pro ces verbaal wordt opgemaakt tegen ei genaren van mmi-campiugs. die de ge meentelijke verordeningen overlre- den.De ervaringen van vorig jaar. toen die verordeningen op vrij grote schaal werden overtreden, hebben tot die be slissing geleid wijze. n op i: de komende maanden zal worden ouee- treden desgevraagd „Wij zullen duide lijk ons standpunt laten blijken. Er wordt met meer eerst waarschuwend opgetreden, maar er wordt direct proces verbaal opgemaakt en we zullen proberen de zatten vervolgens snel aan te brengen voor net kantongerecht Vo rig jaar is gebleken dal de zaak uit de hand liep Het gaat er met om een hek senjacht te ontketenen, maar we willen wel duidelijk zijn en vaststellen, dat op Walcheren teveel mensen worden aan getrokken Deze zomer iseen grote toe loop te verwachten, omdat een aantal vakanties samenvallen. De druk op de Walcherse kust. zal groot worden, ver wachten we en het Is absoluut nodig de regels streng te hanteren Met Pinksteren isal tegen twee houders van mini-campings proces verbaal op gemaakt In beide gevallen ging het om recidivisten Vorig jaar is in een aantal gevallen volstaan met het opleggen van een proeftijd van een jaar. De heer Be- sier: ..De inspraak is nu. dat we dit jaar met meer willen laten afwijken van de gestelde grenzen. Nadat proces verbaal is opgemaakt, zal snel een hercontrole worden uitgevoerd en als dan weer blijkt, dat men in overtreding is. wordt opnieuw proces verbaal opgemaakt De gemeente VaiKemsse heelt de mensen, die een vergunning hebben gekregen voor een mini-camping al laten weten, dat men zich aan de verordening dient te houden Burgemeester L. VI. Moermond van i Slot zie pagina 4 kolom 6) veel meer aan zullen moeten doen om hun partij beter te profileren Andere grote verliezer is de christen democratische NVP van Evertsz, die de laatste paar jaar samen met Frente in de nationale regering en ln het eilandsbes- tuur heeft gezet. Hij zakte van vijf naar drie zetels. Oppositie Evertsz, teleurgesteld over de afkeuring van zijn beleid door de kiezer, ziet zich al meteen in de oppositiehoek gedrukt en voorspelt dat hij die 'uitdagend' zal gaan voeren. Of het er werkelijk van komt is de vraag, want het is nauwelijks denkbaar dat de grote winnaar van deze verkiezingen, de DP. in zee zal gaan met de Frente. die ze in de campagne tot een heel gevaarlijk element in de Antil liaanse samenleving heeft verklaard. En dus zal de NVP wel ais partner worden opgezocht. Op Aruba heeft Betico Croes zijn sterke positie met vijf van de acht voor dit ei land beschikbare statenzetels voor zijn MEP weten te behouden. Daarmee be schouwt hij de uitslag van het referen dum dat hij op 25 maart op dit eiland hield over de eigen onafhankelijkheid van Aruba als 'bewezen'. „We willen in de regering, en eisen dat onze zaak nu met Nederland wordt aangekaartis de eis die hij op tafel heeft gelegd. Grote winnaar Boy Rozendal blijkt er niet van onder de indruk. Hij heeft geen haast met de onafhankelijkheid van de Neder landse Antillen, zegt dat die planmatig moet worden voorbereid, maar is er nu nog vager over dan Evertsz vier jaar lang is geweest. De Partido Patriotico Arubana ippa) blijft ook dankzij een restzetel op haar huidige aantal, drie De andere partijen op Aruba, de AVP en de MLA. kregen net als 'Ruba'. de afsplitsing van de MEP, geen vertegenwoordigers in het parlement. Verrast Minister De Gaay Fortman i Antil liaanse zaken) is verrast over de winst van Rozendal. Ook het feit dat de arbei derspartij Frente Obrero van WUson 'Pappa' Godett geen winst heeft be haald. had minister De Gaay Fortman niet verwacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1