PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zoon voor prinses Christina WERKLOOSHEID STIJGT TOT 250.000 IN 1981 Den Uyl: „rel in Krimpen van beperkte betekenis" Stichting Zeeland vreest weerslag van Grevelingenbeleid op rest provincie Van Aardenne: „rapport CEC bevestigt gelijk VVD 'Vader van de raket' Von Braun overleden RVD: „MOEDER EN KIND MAKEN HET UITSTEKEND" Geslaagd 220e jaargang no. 236 Zaterdag 18 juni 1977 Lange Delft Promenade 111 - Middelburg Ware klasse verloochent zich niet. 'jxtxxxxxxn xxm iolxjuö PRINSES CHRISTINA DEN HAAG - Prinses Christina (30) heeft vrijdagavond om .18.12 uur hel leven geschonken aan een zoon. De bevalling vond plaats in het Utrechtse Academisch Ziekenhuis. Moeder en kind maken het uitste kend. zo heeft de Rijksvoorlichtings dienst in Den Haag vrijdagavond la ten weten in een communiqué Het medisch team dat bij de bevalling heeft geassisteerd, stond onder lei ding van de Utrechtse hoogleraar verloskunde en gynaecologie dr. A. A. Haspels. Prinses Christina trouwde twee jaar geleden (28 juni 1975) met Jorge Guil- lermo. Het burgerlijk huwelijk werd voltrokken in het gemeentehuis van Baam, waarna de kerkelijke bevesti ging volgde in de Utrechtse Dom kerk. Door het huwelijk met Jorge Guil- lermo heeft prinses Christina het recht van opvolging van de troon ver loren. Bij haar verloving had ze na melijk al te kennen gegeven voor haar huwelijk geen toestemming te vragen aan de Staten-GeneraaL Om dezelfde reden verloor destijds prin ses Irene het recht op opvolging, toen ze trouwde met prins Carel Hugo van Bourbon Parma Prinses Christina was. evenals Jorge Gulllermo. werkzaam in New York. Zij aanvaardde daar in 1974 een func tie in het muziekonderwijs aan een Montessorischool nadat ze haar mu zikale studie had voltooid aan de Mc-Gill-unlversiteit in Montreal. Daarbij behaalde ze de graad van „Bachelor of schoolmusie". Eerder studeerde ze onder meer zang aan de Ecole de Musique Vincent d'Indy in Montreal vanaf oktober 1968. Prinses Christina besloot zich geheel aan de muziek te wijden nadat ze na haar eindexamen havo in 1965 piano- en muzieklessen volgde, aan de so ciale academie De Horst m Drieber gen studeerde en zich voorbereidde op het examen MO-pedagogle aan de Groningse universiteit. Zij ontwikkelde haar volgens ken ners fraaie stem onder leiding van zangpedagoge Annie Woud. Mede op advies van de Nederlandse harpiste Phia Berghout vertrok ze naar Ca nada voor een verdere opleiding. Prinses Maria Christina - op 18 fe bruari 1947 in Paleis Soestdijk gebo ren - werd op 9 oktober van dat jaar in de Utrechtse Domkerk gedoopt. Onder de peetouders bevonden zich groothertogin Charlotta van Luxemburg, koning Gustaaf Adolf van Zweden en Sir Winston Chur. chill. De prinses heette tot 1963 Ma rijke, afgeleid van haar eerste voor naam Maria. Sinds dat jaar laat ze zich Christina noemen. DEN HAAG - Het VVD-Tweede Kamerlid Van Aardenne vindt dat het rapport van een ambtelijke commissie, de Centrale Economische Commissie (CEC), het gelijk van de VVD bevestigt. „Het rapport bevestigt de stelling dat de economische situatie veel ernstiger is dan het kabinet voor de verkiezingen heeft laten weten", aldus Van Aardenne die het rapport snel gepubliceerd wil zien. In het rapport van de CEC wordt gesteld dat de werkloosheid tussen nu en 1981 zal stijgen van 200.000 naar 250.000. De werkeloosheid zal dus niet, zoals de regering wil, dalen tot 150.000 in 1981. De CEC voorziet een daling van de economische groei van 3,75 naar 3,5 procent. Gevolg daarvan is een stijging van de belasting- en premiedruk. Verder neemt volgens de CEC de prijsstijging weer toe waardoor een eind komt aan de dalende inflatiepercentages van de laatste maanden. Ruimte voor loonstijging zal er in de nabije toekomst niet zijn, aldus de commissie. De groei van de overheidsuitgaven en uitgaven voor sociale voorzieningen ongewijzigd beleid - de geschetste rich- moet sterk worden afgeremd zodat er ting van de economische ontwikkeling meer winst voor het bedrijfsleven over- klopt. Het rapport dat gebaseerd is op blijft De belastingen moeten worden gegevens van het Centraal Plan Bureau verlaagd zodat de consument meer kan is uitgebracht aan de regering en zal in kopen. Dat geeft de industrie dan weer de komende weken bij de kabinetsfor- 3 grotere afzet. Het overheidsbeleid matie een rol gaan spelen. terugloop Sterke terugloop gamalenvangst geen beloften diefstal PAGINA II veeg Rubriek 'Hoort-Ziet-Schrijfl' Een schuine veeg. vinden de Belgen de ver halen over de on gelukken in de sport vis serij in Zeeland PAGINA 13 niet verantwoord top moet zelf volgens de commissie die haar eigen voorspellingen met voorzichtig heid brengt drastisch worden gewijzigd, wil men aan een grotere werkloosheid en forse prijsstijgingen ontkomen. Het staat voor de CEC vast dat - bij BETOGING IN TURKIJE TEGEN NEDERLAND ANKARA (AFP) - Naar schatting 200 uiterst linkse militante Turken hebben vrijdagochtend voor het Nederlandse consultaat-generaal te Istanboel ge demonstreerd tegen de gewelddadige beëindiging van de gijzelingen bij De Punt en in Bovensmildc. Uit solidariteit met de Zuidmolukse ka pers verbrandden de betogers een Ne derlandse vlag. Volgens de WD'er Van Aardenne heeft de regering te lang gewacht met het ne men van maatregelen. ..Het lange uit- stel beeft de zaak alleen maar verergerd. De verantwoordelijkheid voor dat uit stel drukt op de regeringspartijen die nu weer bezig zijn een kabinet te vormen", aldus de liberaal. Het CDA Tweede-Kamerlid Peijnen- burg vindt dat men niet vast kan hou den aan het zogenaamde éénprocents- beleid. Het kabinet en de PvdA willen dat de groei van de collectieve uitgaven to.a. sociale voorzieningen) per jaar wordt beperkt tot 1 procent van het na tionaal inkomen. De wens van het CDA om deze groei geleidelijk te laten dalen totdat in 1981 een groei van 0.6 procent wordt bereikt, is volgens Peijnenburg nu een minimumeis geworden. Hand haaft men het éénprocents-beleid dan wordt de werkloosheid volgens hem niet teruggedrongen Het CDA noemt het een pluspunt van het beleid van het kabinet-Den Uyl dat door de ingreep in de lonen in 1976 het stijgingstempo van lonen en prijzen is gedaald. „Daardoor heeft het bedrijfsleven een ietsje lucht gekregen", aldus Peijnenburg De ont wikkeling van lonen en prijzen dreigt zich nu weer in opwaartse richting te gaan begeven, vindt hij. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Dolman betwijfelt zeer of de voorspellingen van de CEC juist zijn. Hij wijst erop dat de werkgelegenheidssituatie dit jaar beter is dan vorig jaar. De economische groei is groter dan voorspeld. Belastin gen en premies zijn volgens Dolman de afgelopen twee jaar gedaald. Hij ziet dan ook niet in waarom het beleid dras tisch omgebogen moet worden. „Van een aantasting van de sociale uitkerin gen moeten wij niets hebben. Een nul lijn of tninlijn voor de werknemers i^ niet noodzakelijk", aldus Dolman. ONTWERPER V-WAPENS EN AMERIKAANSE SATURNUS firn tlijn WASHINGTON/den haag - Werner von Braun. de uit Duitsland geboortige 'vader' van de eerste Amerikaanse ruimteraketten, is donderdag iii het ziekenhuis in Alexandria (Virginia) overleden. De 65-jarige Von Braun was vorig jaar aan kanker geopereerd. De zelfde ziekte heeft hem ten grave ge sleept. Zijn dood werd vrijdag bekend gemaakt door het Amerikaanse ruim- tevartbureau Nasa. RUST HERSTELD IN MOLUKSE WIJK angst moed Berliner Kir moed, Ster overdenking. PAGINA 19 beleid Kernenergie zonder beleid, de overheid doel er te weinig aan; Letterkundige zonwering document The Beatles live' een tijdsdocument van de popmuziek, Letterkundige kro niek KRIMPEN AAN DE IJSSEL- Omdat de Zuidmolukse bevolking van Krimpen ach niet aan hel ultimatum van de politie hield om 05.00 uur vrijdagochtend de door hen opgeworpen barricaden te venctjderen, trokken gepantserde voertuigen van de marechaussee en rijkspolitie de Zuidmolukse wijk binnen om de barricaden op te ruimen DEN HAAG - Het kabinet heeft vrijdag een deel van zijn wekelijkse vergader ing gewijd aan een bespreking van het rapport over de gijzelingen in De Punt en Bovensmilde. dat aanstaande woensdag naar de Tweede Kamer wordt gestuurd. Ook heeft het kabinet zich bezig gehouden met de situatie in Krimpen aan de IJssel. Premier Den Uyl noemde de incidenten van donder dag „van beperkte betekenis, maar wel een uiting van de onderhuidse span ning die er bij de Zuidmolukse gemeen schap bestaat". Het aan banden leggen van de Zuidmo lukse ordediensten is niet aan de orde geweest Dat was niet nodig, aldus Den Uyl. omdat de maatregelen daarvoor al voor de gijzelingen waren afgerond. Het advies dat van Zuidmolukse kant moest worden ingewonnen, is door de gijzelin gen vertraagd, zodat inwerkingtreding van de maatregelen tegen het optreden van de ordediensten nog even op zich kan laten wachten. Den Uyl kondigde verder aan dat minis ter Van Kemenade van onderwijs dins dag naar Bovensmilde gaat om de situa tie rond de school waarin de kinderen en leerkrachten zijn gegijzeld, te bespre ken. alsmede de vraag hoe het onderwijs aan ae Kinuei en Kan woi Ueu vovi igeze u In de Molukse wijk van Krimpen is het sinds vrijdagmorgen weer rustig. Een mobiele eenheid heeft vrijdag met zwaar materieel de gehele dag in de wijk gepatrouilleerd. Op het gemeentehuis heerst na de rellen van gisteravond een verslagen stem ming. Burgemeester F A. Bulder van Krimpen- „Ik ben bang dat het optre den van de Zuidmolukse jongelui de verhoudingen binnen deze gemeente voor langere tijd ernstig heeft ver stoord De gemeente zal met verte genwoordigers van de Molukkers con tact zoeken om over de problemen te praten. Volgens burgemeester Bulder hebben lijkheden voorgedaan in zijn gemeente tussen de politie en jonge Zuidmoluk- kers. Zo ontstonden er problemen toen enkele jongeren een postbesteller be dreigden en de banden van zijn fiets doorsneden. Later bekogelden Zuidmo- lukkers een patrouillewagen van de po litie. die was uitgereden na epn valse melding met stenen Ook in de bibllo- De meestal Jonger dan zijn jaren ogende Wemher von Braun werd op 23 maart 1912 in het Duitse Wirsitz geboren als zoon van een Pruisische landjonker, die eens nog een ministerspost heeft be kleed onder Von Papen. Al op zeer jeug dige leeftijd tootide hij een grote belang stelling voor de rakettechniek, die ge leidelijk tot een brandende passie uit groeide. Hjj wierp zich na zijn schoolop leiding op een technische studie en promoveerde op reeds 18-jarige leeftijd in 1930 op een studie over de constructie van een in de praktijk bruikbare raket. Von Braun zou met zijn ambities, plan nen en toekomstdromen slechts op één plaats terecht kunnen: het leger. Zijn bezetenheid voor de rakettechniek (met toen al in de eerste plaats ruimte vaart voor ogen) was zo groot, dat hij luchtig over de consequenties van een keuze voor militaire rakettechniek heen stapte Hij wist. toen hij voor het leger als zijn werkplaats koos. goed waar zijn arbeid in eerste instantie toe zou leiden wanneer hij zijn verwachtingen zou kunnen realiseren Peenemuende Jarenlang heeft Von Braun als directeur van het later in Peenemuende aan de Oostzee gevestigde militaire proefsta tion voor raketten gewerkt, de smidse van de geheime wapens die aan het einde van de Tweede Wereldoorlog door de nazi's in de strijd werden geworpen- Toen de oorlog uitbrak, waren de proto types van die zuiver terroristische (want nauwelijks richtbare) wapens nog lang niet voltooid, maar Von Braun zette stug door. Zelfs toen Hitler In de eerste oorlogsjaren, een stop op de raket- ontwikkeling afkondigde Von Braun wist dit embargo van zijn hoogste chef ongedaan te maken en kon verder wer- j afgelopen weken vaker moei- ken aan zijn droom, die voor tiendui- i zenden een nachtmerrie zou worden. Von Braun deed dat niet omdat hij zo n vurige nazi was en koste wat het kost Hitier aan afschuwelijke super-wapens wilde helpen Hij dreef zijn oogmerken alleen maar door omdat hij nergens an ders zijn technische driften kon botvie ren. Dat kregen ook de hoge Nazi's door en theekwaar donderdagmiddag de moei- medio 1944 zat hij korte tijd gevangen i n- i Omdat zonder hem de noodzakelijke Slot zie pagina 3 kolom 5) lijkheden zijn begonnen hadden zich volgens de burgemeester al eerder spanningen voorgedaan. REACTIE OP RECREATIENOTA: toerisme zal zich verplaatsen naar andere delen kust middelburg-In ec recreatie-discussienota van Zeeuwse recreatieraad signaleer! stichting Zeeland, dal het nieuwe be leid voor het Grevelingengebied zijn „weerslag" kan hebben op de ontwik keling van de recreatie In andere delen van de provincie. Als het aantal slaap plaatsen rond het Grevelingenbekken op Zeeuws gebied van 30.000 wordt te ruggebracht tot 19.200 onul3t er meer natuur behouden moet worden, /al de verblijfsrecreatie zich verplaatsen, zo veronderstelt men. Dat kan volgens de stichlting Zeeland alleen worden voorkomen als men de groei van deze vorm van recreatie in haar geheel ver mindert. Een grotere druk op de recreatiegebie den elders in Zeeland als gevolg van het beleid voor de Grevelingen is alleen te vermijden als er ..elders effectieve maat regelen worden genomen, als realisering van grote recreatieobjecten btj dicht bevolkte centra De reactie van de suchung Zeeland, die vrijdag in grote lijnen door het bestuur werd vastges teld „Nederland lijkt ons daarbij ook in hoge mate afhankelijk van België. In verband met de recreatieve functie, die izuid-westi Nederland voor Belgié ver vult In dit kader denken wij dan ook aan soortgelijke maatregelen in Belgie die in een met vrijblijvend intematio naai overleg bewerkstelligd zullen moe ten worden In de reactie wordt gezegd, dat voorzie ningen voor de dagrecreatie van de Zeeuwen zelf een hoge prioriteit in hel beleid worden toegekend, Wel consta teert men. dat de beleidsinstrumenten om dat veilig te stellen „niet worden aangegeven Men ls het eens met een recreaüebeleld. dat uitgaat van ver schillen in de regionale ontwikkeling Von Braun f Griste ren werd bekend dat in Washington Wemher von Braun is overleden, de man die als weinig anderen er toe heeft bijgedragen dat de ruim tevaart mogelijk werd. Ruim tevaart. satellieten, maar ook missiles', projectielen met atoombewapening die door raketten worden aangedrevenZou Stefan Zweig. zo hij deze Von Braun had gekend, hem waardig hebben gekeurd voor een plaats in zijn historische mi niaturen' die hij "Stemstunden der Menschheit' noemde? Zweig. de Oos- tennjkse auteur die op het dieptepunt van de tweede wereldoorlog in 1942. in Brazilië, vrijwillig afscheid van het le ven nam, beschreef al in 1927 een reeks 'beslissende momenten' in het bestaan van de mensheid, welke momenten naar zijn oordeel een omwenteling beteken den voor het leven van individuèn. van een volk, ja van de mensheid als geheeL De werkelijkheid is vermoedelijk aan zienlijk gecompliceerder dan Zweig die voorstelt, maar het voordeel van zijn samengebalde beschouwing is. dat men in een flits een reeks mensen en gebeur tenissen ziet in onderling verband, dat de loop der geschiedenis wezenlijk heeft beïnvloed De verovering van Byzan tium bijvoorbeeld door de Turken, het falen van maarschalk Grouchy bij de slag van Waterloo, de tocht van de ver zegelde trein door Duitsland, waarmee Lenin vanuit Zwitserland naar Rusland reisde om daar de revolutie om te bui gen naar communistisch model. In al deze gevallen spelen mensen een rol die - naar Zweigs oordeel - onder bepaalde omstandigheden en op beslissende momenten de gang der geschiedenis hebben gewijzigd. Behoort Von Braun tot deze groep? JTlet lijkt ons niet uitgesloten Von Braun kan met worden losgezien van zijn verleden, dat in nazi-Duitsland be gon. En in dat verle den viel het beslis sende ogenblik, dat zonder meer zou kunnen dienen als aanvulling op Zweigs 'Stemstunden' Albert Speer. Hitlers architect en later zijn minister van bewapening, heeft daarover in zijn memoires verteld. Hij ontmoette in 1939 de toen 27-jarige Von Braun. werkend in Peenemünde aan de ontwikkeling van een raket Speer geloofde in dit project maar Hitler met hij ontnam het in dat zelfde jaar 1939 elke vorm van urgentie. Speer zorgde er echter voor dat hel de sondanks kon doorgaan. Op de der tiende juni 1942 - hetzelfde jaar waarin Stefan Zweig zelfmoord pleegde - werd de eerste automatische raket afge vuurd. Speer was er bij en vertelt daar over „Op de seconden precies, wat aar zelend eerst, maar daarna met het ge brul van een ongetemde reus. verhief de raket zich langzaam van de grondstel ling. leek een onderdeel van een seconde op de vuurstraal te staan en verdween vervolgens huilend in de laaghangende wolken. Ik was sprakeloos over het technisch wonder, diens precisie In de opheffing van alle wetten van de zwaar tekracht waardoor dertien ton zonder mechanische besturing loodrecht in de lucht kon worden gestuwd." Ander halve minuut later echter stortte de ra ket neer, de besturing had niet goed ge functioneerd. De experimenten wer den niettemin voortgezet: een tweede raket legde met succes de vooraf uitge stippelde route van honderdnegentig kilometer at „Het was een stap in de richting van een droom." aldus Speer. Hitier werd ingelicht en raakte alsnog enthousiast. Gevolg: begin september 1944 konden de eerste raketten op Enge land worden afgevuurd, gelukkig te laat om nog van invloed op de afloop van de oorlog te kunnen zijn. Opeer stelt in zijn memoires dat Von Braun zelf nietprimair aan deontwikke- lingvan een wapen dacht, maar een stap vooruit wilde zetten in een technische toekomst In zijn latere lAmerikaansei leven heeft Von Braun diezelfde stelling voortdurend verkondigd. Voor hem was er een onlosmakelijk verband tussen de dertiende juni 1942 - deze week vijfen dertigjaar geleden - en de twintigste juli 1969. toen Neil A. Armstrong als eerste mens via een trapje uit zijn maanlander op de maan stapte met de sindsdien be roemd geworden woorden- „Een klein stapje voor een man, maar een reuze sprong voor de mensheid." Toch kan en mag niet worden vergeten dat Von Braun en de zijnen tot deze prestaties in staat werden gesteld omdat de Ver enigde Staten en Sowjet-Rusland In een geweldige strijd waren gewikkeld om het primaat van de ruimtevaart. En evenmin kan en mag worden vergeten dat dit gigantische ruimtevaartpro gramma een parallelle ontwikkeling heeft gehad (en nog heeft) in militair op zicht. Amerika en Rusland hebben een menigte van atoomraketten op elkaar gencht staan. Zij vormen het grootste struikelblok bij de ontwapeningsbe sprekingen, De doem van de dertiende juni 1942 - het ging toen ondanks alle goede bedoelingen bij Von Braun en zijn mensen alleen en uitsluitend om een wapen - is sindsdien geen moment ge weken Integendeel, die doem is een zo gigantische dreiging geworden dat ze haast niet meer is te omvatten. Bij de dood van Von Braun moet worden er kend dat hij behoort tot diegenen die een belissende omwenteling in de we reldgeschiedenis hebben geforceerd. Maar haast niemand durft uit te spre ken wat in het donkerste geval daarvan de consequenties zullen zijn. Het Indonesische persbureau Antare meldt vrijdag, dat 81 mensen zijn ver dronken en 5 mensen worden vermist doordat een motorvaartuig omsloeg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1