PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LUBBERS GEEFT GEEN LOONKOSTENSUBSIDIE Molukse wijk Assen bij rouwdienst afgegrendeld Actiegroep pleit voor winterberging van jachten in vissershaven van Vlissingen minikrant Werkloosheid en prijzen vallen tegen Vanochtend gesprek Van Agt en Den Uyl 220e jaargang no. 232 Dinsdag 14 juni 1977 Elke vrijdag in de PZC de SPECIALE ADVERTENTIE- RUBRIEK voor verenigingen, actiegroepen e.d. voor VINSTOOGW DEN HAAG-De ontwikkeling van werkloosheid en prijzen zal dit jaar tegenvallen. Geleidelijk zal de werkloosheid weer stijgen, ook al omdat de inflatie toeneemt. Voor 1977 wordt de totale prijs stijging nu geschat op 6,5 a 7 procent. Koffie is een belangrijk tegenvallende post. In het algemeen mag het bedrijfsleven de opgedreven extra prijsstijging doorberekenen, maar de industrie krijgt van de overheid geen loonkostensubsidie, zoals zij had gevraagd. Wat de vooruitzichten voor de koffie prijs betreft, de minister zei dat de markt inderdaad een dalende beweging maakt. Zodra de mogelijkheid er is de prijzen te doen dalen zal hij met een be schikking komen. Maar dat zal in ieder geval te laat zijn voor beinvloeding van het prijsbeleid, zoals dat per 1 juli wordt gevoerd. Behalve de koffiefactor beoor deelt Lubbers overigens de recente prij sontwikkeling van april tot mei (in to- Dit heeft minister Lubbers i economi sche zaken) maandag gezegd nadat hij met werkgevers, werknemers en con sumentenorganisaties overleg had ge voerd over wijzigingen in zijn prijsbeleid per 1 julL Het kabinet heeft besloten dat er dit jaar geen verdere lastenverlich ting voor de werkgevers zal worden ge geven. De nadelen zijn te groot voor het overheidsbeleid, dat extra uitgaven van ongeveer 350 miljoen zou moeten inpas sen. De tegenvallende prijsontwikkeling tussen oktober 1976 en april van dit jaar heeft ertoe geleid dat de prijscompensa tie op de lonen per 1 juli 3.3 procent zal bedragen. De werkgevers hadden de re gering gevraagd om lastenverlichtingen ter grootte van 1 procent. Daarbij gin gen zij uit van de aanvankelijke prij scompensatieraming uit het najaar '76: 2 a 2,5 procent per 1 juli 1977. De rege ring ziet onvoldoende aanleiding op dit verzoek in te gaan. De calamiteit is. aldus minister Lub bers. niet groot genoeg om het financiële patroon te doorbreken. Bovendien be vat het zogenaamde Haagse protocol, de overeenkomst tussen vakbeweging en werkgevers op basis waarvan het fe- bruariconflict om de lonen werd bein- digd. geen afspraken over extra maat regelen dit jaar. Wel staat in dat stuk dat ..tegenvallers" moeten worden betrok ken in de afspraken voor 1978. De tegenvallers in de prijzen wijt Lub bers voor een belangrijk deel aan de voortdurende stijging van de koffie prijzen. Van de meerdere prijscompen satie van 0.7 procent is 0,4 procent het gevolg van de koffïeproblemen. Dat de prijsraming van aanvankelijk 6 pro cent voor dit jaar eerst op 6,5 procent moest worden gebracht en nu op 6,5 a 7 procent, is voor 0,7 procent het gevolg van de koffieprijsstijgingen sedert ok tober '76. taal 0.5 procent, waarvan 0.3 procent door koffie) als redelijk stabiel. De industrie zal per 1 juli de 0,7 procent extra prijscompensatie in de loonkos ten mogen doorberekenen. Lubbers er kende dat er sectoren zullen zij n waar de markt deze doorberekening niet toe laat. mede gezien de concurrentie van het buitenland Hy constateerde dat he laas de effecten van het tegenvallende prijsontwikkeling, naast andere facto ren. niet gunstig uitwerken op de eco nomie. ..WD zullen niet kunnen ontko men aan oplopende werkloosheid dit jaar". Verhogingen Wat de handel betreft, waar wordt ge werkt met een stelsel van voor- en na calculatie. is berekend dat de marges mogen worden opgetrokken van 103.5 procent tot 105 procent Zo mogelijk mag deze regeling iets eerder dan per 1 juli ingaan. De marges voor de diensten sector mogen van 103.5 naar 105,2 pro cent. Uurtarieven mogen 1 procent meer doen. Verdere wyzigingen in het prijsbe- Slot zie pagina 3 kolom 3) Vertwijfelde vader ontvoert vrouw uit ziekenhuis LONGWY-LOTHARINGEN 'DPA> - Kennelijk uit vertwijfeling om zijn onvermogen in zijn eentje het huis houden met acht kinderen te bered deren heeft een 44-jarige man in het Lotharingse MontrSt Martin zijn vrouw uit het ziekenhuis ontvoerd Volgens de politie dwong de man zijn vrouw onder bedreiging met een mes naar huis terug te keren. Voorde woning wachtte echter reeds een intussen door de kliniek gealar meerde surveillance-wagen van de politie Daarmee werd de vrouw te ruggebracht naar het ziekenhuis en de man meegenomen naar het poli tiebureau. De man werd echter weer gauw op vrije voeten gesteld om zijn taak als huisvader opnieuw op zich te nemen tijdelijk overval gevangenis Procureur-generaal eist tegen Sjefke F vier jaar gevangenis raad Rubriek 7 ten einde i PAGINA 8 klaar Nieuwe filmkeuring klaar om te begin- hoop favoriet festival De KRO trekt zich terug uit het Zeezwaluw-festival; radio- en televisie programma's; strip. strop Het midden- en kleinbedrijf lijdt een strop van 120 miljoen, beurs-financiën- economie PAGINA'S 13, 15, 17 braderie middelburg De derde Middelburgse braderie, die donderdag van start gaat, belooft de grootste en meest spectaculaire te wor den sinds het ontstaan van deze stads- braderie in 1975 FORMATIE WEER OP GANG BOVENSMILDE- Twee lijkwagens brachten maandagmiddag de stoffelijke overschotten van twee omgekomen Zuidmolukse treinkapers naar Bovensmilde. Op de foto de wagens die door gropen Zutdmolukkers werden begeleid VANMIDDAG KORTE REGERINGSVERKLARING DEN HAAG-ASSEN - De Zuidmolukse gemeenschap heeft maandagavond in Assen afscheid genomen van de zes treinkapers die zaterdagmorgen vroeg werden gedood bij de bestorming van de gekaapte trein bij Glimmen. Ruim 500, merendeels oudere. Zuidmoluk- kers woonden een rouwdienst bij in de Evangelisch-Molukse kerk in Assen. De preken tijdens de anderhalf uur du rende dienst waren uiterst sober. De tendens in de toespraken was dat de Zuidmolukkers gevochten hadden voor een rechtvaardige zaak. Na de dienst defileerden de aanwezigen langs de doodskisten waarin de stpffe- lyke overschotten waren opgebaard Journalisten werden bij de plechtigheid zoveel mogelijk geweerd. Blanken wa ren in de wijk tijdens de dienst ook niet welkom- Jongeren, die zich tijdens de dienst in de kerk voor een groot deel hadden verzameld in het wijkgebouw Pattimura in Assen, maakten van om vergeworpen auto's barricades. Daar voor waren auto's met Nederlanders die door de wijk reden met stenen bekogeld. Overigens bleef het tijdens en na de dienst, onder meer bijgewoond door Etty Aponno. voorzitter van de Zuidmo lukse jongeren, verder rustig. De toestand van de gewonden uit de trein, die zyn opgenomen in het acade misch ziekenhuis in Groningen, is in middels verbeterd. Niemand van hen verkeert meer in levensgevaar De vfjf leerkrachten van de lagere school in Bovensmilde zijn maandaga vond ontslagen uit het Asser Wilhelmi- naziekenhuis. nadat ze 's middags nog bezoek hadden gehad van minister Van Kemenade (onderwijs). De regering zal vanmiddag in de Tweede Kamer een korte verklaring af leggen over de acties die een eind ge maakt hebben aan de gijzelingen in Smilde Radio en televisie zenden de verklaring rechtstreeks uit. Volgende week, vermoedelijk woensdag, krijgt de Kamer een schriftelijk verslag waarna desgewenst een debat over de gebeur tenissen kan worden gehouden. Het onderzoek naar de doodsoorzaak van de twee omgekomen treinpassa- giers is nog niet afgesloten Het zal nog zeker enkele dagen in beslag gaan ne men. Uit een medisch en laboratoriu monderzoek van de kogels zal moeten blijken door welk soort wapen ze'zijn gedood. De ex-gijzelaars uit de trein krijgen deze week nog hun bagage terug. Die wordt momenteel onderzocht door de spoor wegrecherche in Zwolle. Ook de trein, die is ondergebracht in een loods van de NS-lijnwerkplaats in Zwolle, wordt aan een grondig onderzoek onderworpen. Rond de school in Bovensmilde is maandag een prikkeldraadversperring aangebracht om ongewenst bezoek te weren. De kinderen van de openbare school zijn maandagmorgen niet in het opvangcentrum in de christelijke la gere school geweest. De ouders vonden de bewaking onvoldoende, maar dit bleek later op een misverstand te be rusten. DEN HAAG - Kabinetsformateur Den Uyl en CDA-leider Van Agt zullen van ochtend om tien uur een gesprek heb ben over de problemen rond de kabi netsformatie. Dit gesprek werd vrijdag door Van Agt aangevraagd teneinde opheldering te krijgen over de doelstel lingen van de formateur in deze begin fase van zijn formatie. Aanvankelijk had het gesprek in het weekeinde plaats moeten vinden. De beëindiging van de gijzelingen zorgde er echter voor dat formateur Den Uyl zijn werk pas maandag kon voortzetten. Van Agt wil van Den Uyl duidelijkheid over onder meer de positie van D'66 De formateur wil de Democraten er graag bij hebben, maar het CDA heeft daaraan geen behoefte. Volgens Van Agt moeten de socialisten maar een kabinetszetel opofferen ten behoeve van D'66. Den Uyl heeft Van Agt vorige week al laten we ten nu nog niet over de zetelverdeling in het kabinet te willen spreken, maar dat antwoord is by Van Agt onbevredigend overgekomen. Onbevredigend vindt men by het CDA ook dat Den Uyl vorige week niet is in gegaan op de verzoeken van de christen-democraten om ook immate- DEMIREL TREEDT AF ANKARA (UPI) - Premier Suleiman Demirel is maandag afgetreden om de weg vrij te maken voor de vorming van een nieuwe Turkse regering. Verwacht wordt dat president Koruturk aan de Bulent Ecevit. leider van de Cen trumlinkse Republikeinse Volkspartij, zal vragen een meuwe regering te vor men. De republikeinse volkspartij werd bij de verkiezingen van 6 juni de groot ste partij van Turkije Ecevit heeft aan gekondigd dat hij wil proberen een min derheidsregering te vormen riële zaken in de beginfase van de forma tie te betrekken Ten slotte bestaat ook enige weerstand tegen het gebruik van de term progressief door Den Uyl voor de regering die hy wil vormen. Ondanks bezwaren van het CDA heeft Den Uyl van die term geen afstand willen nemen. Van Agt zal Den Uyl daar vanochtend ook zeker over onderhouden. Het bestuur van het PvdA-gewest Am sterdam en de PvdA- gemeenteraadsfractie hebben bij for mateur Den Uyl een aantal wensen op tafel gelegd. De socialisten doen een dringend beroep op de regering om on der meer de grondpolitiek te hervor men. de Schiphollijn haar eindpunt bij het Centraal Station in Amsterdam te geven, voldoende geld beschikbaar te stellen voor verbetering en uitbreiding van het gemeentelijk en regionaal openbaar vervoer in en om Amster dam, en voort te gaan met de fïnancile gezondmaking van Amsterdam. An dere wensen betreffen stadsvernieu wing, werkgelegenheidsproblemen, midden- en kleinbedrijf en de reorgani satie van het binnenlands bestuur. LICHAAM VAN 17 .JARIG MEISJE GEVONDEN WANROY (ANP) - Maandagochtend is het lijk gevonden van het zeventienja rig meisje Henrica Bartels. Ze was ge heel ontkleed. Het lijk lag achtereenstruikenrij langs de toegangsweg naar de vuilstort plaats te Wanroy (N-Br). Het meisje was zondagavond omstreeks kwart voor elf bij familie te Maashees weggefietst. Haar fiets is gevonden in een sloot langs de provinciale weg Maashees-Vlierlingsbeek Het slachtof fer Is volgens de politie vermoedelijk per auto vervoerd naar de vuilstortplaats. De martelgang van DS'70 DreesjunlorkonitmetmMr terug in de tweede kamer. BIJ de jongste verkiezingen haalde zijn partij slechts één zetelen dat nu ziet hy als een afkeuring van het beleid dat hij als fractievoorzitter van DS'70 heeft gevoerd. Voor hem is een politieke con sequentie onvermijdelijk: weg uit de tweede kamer. Vermoedelijk heeft Drees gelijk met zyn veronderstelling. De ondergang van zijn partij - een ander woord is er moeilijk te vinden voor de gang van zaken rond DS"70 - heeft mede met hemzelf te maken en dat kan inder daad worden uitgelegd als een soort mo tie van afkeuring door de kiezers. Overi gens gaat het hier niet zo zeer om zyn beleid als fractievoorzitter tydens de af gelopen vier jaar, maar om een complex van factoren, by de meeste waarvan Drees echter was betrokken. In de 'mar telgang van DS'70' is hij Inderdaad de centrale figuur. Zj ien we het goed, dan behoorde tot de belangrijke oorzaken van het falen de zer partij by de Jóngste verkiezingen, het ontbreken van een strijdbaar en be kwaam kader. Diegenen die ditmaal voor deze partij het land introkken, wa ren zeker van goeden wil, maar moesten het in discussies dikwijls afleggen tegenover politieke tegenstanders. Sinds figuren als Bergeruit DS'70 waren vertrokken, leek het alsof de geest was gedoofd. Deze party bleek niet meer in staat om op de gevoelens van grote groepen kiezers te apelleren. zy was een groep zonder veel grote namen gewor den. De vraag ligt nu voor de hand: waarom was deze eerste garnituur van mensen met grote politieke ervaring verdwenen? Bij de beantwoording stuit men onvermijdelijk weer op Drees en wel van de oprichting af DS'70 kwam voort uit de PvdA en was een reactie op nieuw-linkse stromingen binnen deze partij Als zodanig had zij aantrekke lijke kanten voor bepaalde sociaal democraten. zeker toen daaraan de fa milienaam Drees werd verbonden. In Nederland is echter de basis voor een socialistische splinterpartij tamelijk smal. zoals menigeen binnen DS'70 zich realiseerde. Sommigen dachten dan ook aan een algemene niet-confessionele partij links-van-hetrmidden. Een ont wikkeling die echter niet mogelijk bleek, mede omdat Drees er weinig voor voelde In 1975 deden zich als gevolg daarvan allerlei spanningen binnen de partij voor. Zo verweet partijvoorzitter De Brauw aan Drees dat hy de koers die het congres in 1974 had uitgestippeld - 'democratisering van politiek samen leving' - negeerde en het socialistisch karakter van DS'70 te sterk op de voor grond stelde. Deze verwikkelingen leid den tot het vertrek van een viertal ka merleden. Het was de breuk tussen - globaal aangeduid - het oude socialisme (Drees) en het streven naar een nieuwe middenparty. frontlijn Da BOVENSMILDE - Zuidmolukse vrouwen liepen maandagmiddag achter de wagens, waarmee de omgekomen treinkapers naar het dorp werden gebracht. 'ZUIVERE JACHTHA VEN STUIT OP BEZWAREN' VERDER GEBRUIK SLEEPHELLING EN PASSANTENIIAVEN VLISSlNGE.VIle actiegroep „Behoud Vissers- en Koopmanshaven Vlissin gen" heeft in een nota de mogelijkheid geopperd de vissershaven te gebruiken als winterberging voor jaehten. de sleephelling een functie te geven en de taak als vlucht- en passantenhaven in de zomer te handhaven. De actiegroep ziet dit als elementen, die de „bele vingswaarde van de vissershaven ver hogen". De groep komt met deze „tussen-oplossing", „aangezien een zuivere jachthaven op bezwaren sluit Hoewel men laat weten, dal de groep nog steeds vindt, „dat de historische waarde op zichzelf voldoende is om het in stand houden te rechtvaardigen, blijkt dat een passende functie voor de vissershaven de mogelijkheid tot be houd aanmerkelijk zal bevorderen," zo zegt men. In de nota onderstreept de actiegroep, dat de vissershaven niet los te zien is van haar omgeving en dat dit ook om gekeerd geldt Men signaleert, dat reno vatie en herstel van Bellamypark en Nieuwendijk vruchten beginnen af te werpen en onderstreept, dat ook het Oranjekwartier „onverbrekelijk bij de oude havens hoort' Ais het Van Dis- hoeckhuis zou worden verplaatst, zou dat zeker een goede plaats in de omge ving van de Vissershaven vinden en zo bijdragen aan een aantrekkelyke bele ving van dit stadsdeel, zo wordt gezegd ..Het behoeft geen betoog dat een vis sershaven waaromheen van alles ge beurt. een gunstige invloed zal hebben op de doorstroming van wandelaars van de boulevard, het Keizershoofd naar de Oranjedyk." aldus de nota. De groep heeft berekend, dat achter een keersluis, die in pnnctpe de gehele win ter gesloten is. ruim tachtig jachten een ligplaats kunnen vinden Daarmee be reikt men een absolute veiligheid door een waterkering op Delta-hoogte, een rustige ligplaats voordejachten, zonder getijbeweging, geen aanslibbing van de haven, een brugfunctie voor de sluis deur. waardoor een aantrekkelijk wan delgebied wordt ontsloten en een verle vendiging van het stadsbeeld, doordat er ook 's winters bedrijvigheid is. Men betoogt, dat de mogelijkheid aanwezig blijft om in deze haven een museum schip ligplaats te geven Naar de mening van de actiegroep past renovatie van de oude sleephelling i van de voormalige Zeehondenwerfi geheel inhetsteven ditgebied te ontsluiten. De helling zou. met enige aanpassing, het Slot zie pagina 4 kolom 5i 'oor dit alles speelt dan ook nog de persoonlijkheid van Drees. Mensen die hem goed kennen, betogen dat hij een vriendelijk man is. vooral ook een man van groot intellect die ingewikkelde problemen snel doorziet Maar hy heeft tegelijkertijd iets 'drammerigs' zonder dat hij zichzelf daarvan bewust is, zei ons iemand die hem van naby heeft meegemaakt Toen hy nog minister was. produceerde hij tot verbazing van zijn ambtenaren en vooral van zijn col lega's eigen i meestal zelf getypte) no ta's, waarin hij bepaalde standpunten indringend uiteenzette. Dat leidde nog wel eens tot spanningen. Daarby moet dan nog worden gevoegd dat zyn optre den in de kamer soms iets weg had van dat van een vermanende schoolmeester. Daardoor lijkt de conclusie gerecht vaardigd dat deze Drees - hoe bekwaam hij ook moge zijn - toch te weinig had van een politiek leider Een weten schapsman van de bovenste plank, een voortreffelijk lop-ambtenaar. maar geen politicus die voor duizenden en nog eens duizenden de personificatie betekent van hun idealen. Alles bijeen bestaat 'de martelgang van DS'70' in derdaad uit een complex van factoren, waarin Drees de centrale figuur was. Ei- genlyk een tragische ontwikkelings gang een opgaan, blinken en verzinken, waarbij de naam Drees aanvankelijk ccn stimulans van de hoogste orde bleek. Dat was het 'opgaan', het 'blin ken' volgde tydens het ministerschap van Drees in het kabinet-BiesheuveL Als zodanig behoorde hij echter tot de figuren die het 'verzinken' inluidden hij was een der bewindslieden die een kabi netscrisis veroorzaakte. Sindsdien is het een verzinken gebleven, nu voorlo pig geëindigd met één schamele zeteL Terecht trekt Drees daaruit de conse quentie dat hy uit de kamer dient te verdwijnen. Daarmee is tevens het poli tieke einde aangebroken van een be gaafd en bekwaam top-ambtenaar die meende dat voor hem een politieke rol was weggelegd. Vermoedelijk ook het einde van de partij die vooral om hem (en om zijn naami was gegroepeerd. Een bromfietser is maandagmiddag verongelukt op een mét automatische halve bomen beveiligde overweg even bulten RoosendaaL De man kwam met zijn bromfiets tn botsing met de inter city Zwolle-Roosendaal. Het slachtoffer is de 70-jarige A Heeren uit Zegge bij RoosendaaL Enkele jaren geleden is zijn vrouw hetzelfde overko men op een overweg bij Zegge, aldus een woordvoerder van de politie in Roosetv daal

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1