PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeuwse School voor de Zeevisvaart kan opleidingsmogelijkheden uitbreiden Militaire bliksemoperatie vergt acht doden de krant van zeeland PZC/s vandaag Knechtenrol pagina 15 220e jaargang no. Z3ï Maandag 13 juni 1977 De eerste gijzelaars zijn bevrijd en worden door de militairen weggevoerd. Eerste hulp en brandcardcolonnen komen onmiddellijk na de aanval op de spoorbaan in actie. (Van onze verslaggevers ASSEN-DEN HAAG Met aanvallen door speciale eenheden mariniers, marechaussee en land machtsoldaten, ondersteund door zes straaljagers van de luchtmachtbasis Leeuwarden, is zater dagmorgen tegen vijf uur een einde gemaakt aan de gijzelingen in Noord-Drenthe. Zes van de negen Zuidmolukse treinkapers en twee van de ruim vijftig gegijzelde treinpassagiers kwamen in de vuurgevechten om het leven. Zeven gijzelaars, twee mariniers en 1 Zuidmolukker werden gewond. De andere Zuidmolukse terroristen, zowel die uit de trein als uit de school, zijn gearresteerd. De gedode treinpassagiers zijn de 40- jarige M. van Raarsel uit Eist en de 19- jarige mcj. J. M. van Monsjou uit Gro- PAGINA 2 kanaalschap B. en w. Tholen zijn tegen het uittreden van Flipland uit het kanaalschap De Eendracht. triest PAGINA 7 niet anders Ir. Manusama: het kon niet anders PAGINA 9 onuitvoerbaar NS. bewaking van treinen is onuitvoer baar PAGINA 8 niet bang onbekend Gitaris Eef Albers is nog onbekend bij het publiek:Radio- en televisiepro gramma's; Strip. ningen. Onder de gedode treinkapers is het 22-jarige meisje Hansina Oktolseja. Een van de bezetters van de school pro beerde zaterdagmorgen nog te ont snappen maar werd, slechts in onder broek gekleed, in een grasveld gepakt. Twee van de drie gearresteerde Zuidmo- tientallen agenten Bovensmilde blij ven bewaken. In het Academisch Ziekenhuis in Gro ningen verblijven momenteel nog negen gewonden Twee van hen zijn zwaar ge wond. Degene die er het ernstigst aan toe is. is een van de Zuidmolukse ka- lukse treinkapers - de derde ligt zwaar pers Zondagavond laat was hij nog sport spotten De Belg Roger Mlchielse spotte n Britse en Zeeuwse tegenstanders ln 10 mijlsloop van Dynamo nederlagen record Els Vader ever record op de 1 PAGINA 14 boos Boze amateurs verzetten zich tegen de gevolgen van het ontslag van secretaris Burgwal. PAGINA 15 knechtenrol Pollentier na de Giro-zege weer in de gewond in het academisch ziekenhuis in Groningen en de vier bezetters van de basisschool in Bovensmilde zullen woensdagmorgen 15 juni worden voor geleid aan de Assense officier van justi tie mr. C J. van Olderibroek. Waar deze voorgeleiding zal geschieden is niet be kend. Deze Assense officier van justitie heeft in maart 1976 ook de zaak tegen de ze ven Zuidmlukse kapers van de trein bij Wyster (2 december 1975) behandeld De rechtbank Assen veroordeelde ieder der kapers op 26 maart vorig jaar tot veer tien jaar gwvangenisstraf met aftrek van het voorarrest. In geval van bewezen herhaald doods lag danwel moord, in vereniging ge pleegd. kan de maximum op te leggen straf oplopen tot twintig jaar. De zes Zuidmolukkers afkomstig uit Assen en Bovensmilde worden dins dagmiddag in Assen begraven. Zuid molukse woordvoerders verwachten dat die begrafenis door zeer velen zal worden bijgewoond. In de Zuidmolukse gemeenschap is ver schillend gereageerd op de bevrijdings acties van de mariniers. Algemeen is het gevoel van verslagenheid. Molukse lei ders als president Manusama van de RMS. billijkten direct na de acties het optreden van de overheid. Dat heeft on der een aantal Zuidmolukse jongeren grote verontwaardiging gewekt. „Dat is toch wel het bewijs dat de leiders niet weten wat er onder ons. jongeren, leeft", aldus een verklaring van Molukse jongeren uit Lunteren en Ede. die lieten weten „tot het laatste bloed" te zullen strijden. En jongeren in Assen gaven za terdag een persconferentie waarbij zij onder meer zeiden: „Misschien moeten we zelf ook de weg bewandelen die onze vrienden gegaan zijn". Onrust De autoriteiten hadden direct nadat de gijzelingen in trein en school waren beëindigd, al maatregelen genomen om eventuele onrust in de Molukse wijken te Bovensmilde en Assen in te dammeu. Ook de komende weken zullen vele steeds niet buiten levensgevaar De laatste sporen van de bijna drie we ken durende gijzelingen zijn al weer vrijwel verwijderd. De gekaapte trein by Glimmen werd, doorzeefd met kogels, zaterdagmiddag al weggesleept naar een rangeerterrein in het Groningse Onnen. De school in Bovensmilde is zondagmiddag van de grootste ravage Onderwijzers De vier onderwijzers die uit de school werden bevrijd, waren zondagavond nog in het Wilhelmina-ziekenhuis in Assen. Daar hebben zij een persconfe rentie gegeven, waarin ze zeiden het gevoel te hebben goed uit het bange avontuur te zijn gekomen. Een van hen heeft lichte verwondingen opgelopen. De overlegcommissie tussen Zuidmo lukkers en Nederlanders onder leiding van prof. Kobben heeft zondag in Utrecht een spoedbijeenkomst gehou den. Bij die vergadering was het vrijwel voltallige RMS-kabinet, en de Neder landse bewindslieden Van Agt. Van Doom en Zeevalking aanwezig. Zie ook pagina 3, 4, 7, 8 en 9 van deze editie. Een Starfigliter van de luchtmacht onmiddellijk na het afwerpen van een rookbom boven de trein. Namen vijf treinkapers Van ome correspondent) ASSEN - Tot de negen Zuidmolukse jongeren uit Bovensmilde. die op 23 mei de trein kaapten behoorden onder meer de 24-jarige Max Papilaja (24). Hansina Oktolseja (22), Mattheus Tuny (20). Tommy Polnaja (18) en Isaac Thenu (27) allen uit Bovensmilde. Aanvoerder van de kapers zou zijn ge weest de 24-jarige Papilaja, van wie wordt beweerd dat hij in een Palestijns kamp in Zuid-J emen een opleiding heeft gehad tot guerrillastrijder Onder de zes die de acties niet hebben overleefd is de 22-jarige tandartsassis tente Hansina Oktolseja. Meer namen waren nog niet vrijgegeven. p Iff fn, Bij de hereniging van de gijzelaars met hun familieleden speelden zich vaak emotionele taferelen af. DIRECTEUR C. RIJSDIJK: „ONDANKS PROBLEMEN IN DE VISSERIJ VOOR JONGELUI GENOEG MOGELIJKHEDEN" NIEUW COMPLEX KRIJGT RUIMTE VOOR PRAKTIJK EN VISVERWERKING Vlissingen - De Zeeuwse School voorde Zeevisvaart in Vlissingen niag me! in gang van het nieuwe cursusjaar de op leidingsmogelijkheden uitbreiden. Aan de school is toestemming verleend te beginnen met een nieuwe cursus voor stuurman zeevisvaart en werk tuigkundige. De nieuwe opleidingen bieden leerlingen de mogelijkheid in onbeperkt gebied te varen als schipper/ stuurman of schcepswerkluigkundige in een onbeperkt gebied aan boord van een zeevissersvaartuig. De Visserij- school zal met ingang van liet nieuwe cursusjaar -1 augustus - verder zijn in trek nemen in een voormalige lagere school aan de Adriaan Coortelaan. Het is ae bedoeling, dat dit schoolge bouw aanzienlijk zal worden uitgebreid met een praktijkruimte en met een ruimte vooi ue vtsverwerkmg. Directeur C. Rijsdijk van de Zeeuwse School voor de Zeevisvaart verwacht dat die uit breiding in ongeveer twee jaar zal kun- nenzijn gerealiseerd. De'praktijkruimte van de school blijft voorlopig gevestigd in de Hogere Zeevaartschool, ue visver werking geschiedt voorlopig nog in de gemeentelijke vismijn. Directeur Rijsdijk is ondanks de moei lijke situatie in de vissenj byzonder op timistisch over de toekomst van zijn school Ondanks de moeilijke situatie van dit moment geloof ik dat er voor onze school voldoende mogelijkheden zijn. Er gaan de laatste tijd veel sombere verhalen over vangstbeperkingen, over het saneren van de vissersvloot., maar ik ben er van overtuigd dat er in de toe komst in de zee- en kustvisserij een be ste boterham te verdienen zal zijn, zekei voor mensen met een goede opleiding. Daarom ben ik blij dat onze oplei dingsmogelijkheden zijn verruimd', al dus de heer Rijsdijk. De vissenjschool in Vlissingen is een streekschool, leerlingen uit vrijwel alle vissersplaatsen in de provincie gaan ei school. 'De leerlingen die de afgelopen cursus eindexamen hebben gedaan gaan vrijwel allemaal naar de nieuwe cursus. Ik ben niet pessimistisch ovei hun kans. straks aan het werk te komen. Dat lukt vnjwel steeds, ook al omdat de visserii gewoon belang heeft bij men sen met een goede opleiding. Maar zelfs als er hier geen werk m de vissery zou zijn, kunnen ze met hun kennis nog al tijd ergens anders terecht En in de toe komst kijkend zie ik voor de leerlingen (Slot zie pagina 5 kolom 6) KAPERS WOENSDAG AL VOOR OFFICIER Tussen het kwade en het minder-kwade fP remierDenUylheeftnade actie bij de Punt en bij de school in Smilde gezegd dat de regering dit gebruik van geweld „als een nederlaag" heeft ervaren, maar dat zy het niettemin onvermijdelijk achtte. In deze uitlating is het zwaarwegende di lemma herkenbaar waarvoor een re geerder ooit kan komen te staan: hij kan niet eenvoudig kiezen tussen goed en kwaad, maar moeteen keus doen tussen kwaad en minder-kwaad. En dat zonder er zeker van te zijn welke van de beide keuze-mogelijkheden het kwaad is en wat het mindere kwaad. In dit geval: was een verdere uitputting van de ka pers (en dus van de gegijzelden) het mindere kwaad? Of was dat hetgeweld- dadig ingrijpen met de kans dat er slachtoffers zouden vallen? De regering besloot dat dit laatste inderdaad het geval was en handelde er naar met alle goede, maar ook met alle trieste gevol gen vandien. Te oordelen naar wat tot nu toe over de overwegingen en achten gronden van deze beslissing naar buiten is gekomen, menen wij dat zij gerecht vaardigd was. een opvatting die - zoals inmiddels wel duidelijk is geworden - vrij algemeen is in dit land. Er Jjmtlijn ir is maar weinig kritiek gehoord Waarom sprak Den Uyl dan toch over „een nederlaag"? Zijn reactie is begrij pelijk. Een besluit als dit, waarvan men tevoren weet dat het mensenlevens kan kosten, neemt niemand lichtvaardig of onbezonnen. Sterker nog. men zal po gen deze zware beslissing zo lang moge lijk uit te stellen. vooral omdatmenzich er scherp van bewust is dat de handen worden vuilgemaakt. Er zijn echter momenten waarop dat onvermijdelijk is. „Verbeeldjijjedatjeonschuldigkunt regeren?" vraagt de hoofdfiguur Hoe- derer in Sartres toneelstuk "Vuile han den'. Wie daar echter oprecht naar streeft, ervaart de afgedwongen ont kenning op deze vraag - afgedwongen door een verant woordelijkheid die men niet kan ontgaan - inderdaad als een nederlaag. Het kabinet heeft even wel zijn verantwoordelijkheid in deze diepstekende, van vele voetangels en klemmen voorziene kwestie niet ge schuwd en daarvoor past het - in het bijzonder de premier en de minister van justitie - erkentelijkheid en respect Overigens is zaterdag tevens komen vast te staan dat in Nederland voor een dergelijke operatie een goed getraind en efficièntrwerkend apparaat ter be schikking staat: mede daardoor was het mogelijk dat zovele gegijzelden trein en school ongedeerd konden verlaten. Ho pelijk is een neveneffect van dit militair optreden dat hetals afschrikking werkt: adspirant-terroristen kunnen zich maar beter vele malen bedenken voordat zij hier aan hun uitzichtloze avonturen be ginnen. In het tolerante Nederland, waar veel mogelijk is en waar tot het uiterste wordt gepoogd om geweldda dige handelingen geweldloos tot een einde te brengen, bestaan er niettemin grenzen, namelijk die van de rechtsorde. Zij kunnen niet straffeloos worden over schreden. Het stemt tot voldoening dat de leider der Zuidmolukkers in Neder land - ir. Manusama - zonder terughou dendheid deze rechtsorde heeft erkend als de rechtmatige grond voorhet Neder landse optreden. Zijn eerste reactie was moedig en juist A-Je gebeurtenissen van zaterdagmor gen betekenden het einde van de gijze lingen. maar in geen geval het einde van het Zuidmolukse probleem. Integen deel, deze groep is nu sterker dan al het geval was, op zichzelf teruggeworpen, zeker nu in de Nederlandse samenleving het begrip en de sympathie voor het Zuidmolukse ideaal nog weer verder zijn gereduceerd. Er is een kloof ont staan. In dit opzicht sprak echter pro fessor I. A. Diepenhorst tijdens een tv- uitzending zaterdagavond in een van zijn gebeeldhouwde zinnen een opval lend woord: „Na vijf, zes dagen is ver moedelijk de balans weer hersteld, de Nederlanders keren na hun eerste reac tie tot hun oude gelijkmoedigheid te rug Men mag hopen dat hij gelijk heeftwan t d a t za 1 hard nodig zijn wil ui t dit recente kwaad van de gijzelingen toch nog iets goeds voorkomen. Mis schien dat de schokken van de afgelo pen weken leiden tot een herbezinning binnen de Zuidmolukse groep over haar plaats in Nederland, een bezinning die echter tot mislukking zou zyn gedoemd wanneer de Zuidmolukse gemeenschap de Nederlandse samenleving alleen maar vijandig tegenover zich zou zien. Door niets wordt een groep of een mens meer verbitterd dan door vernedering, door het vanuit de hoogte op iemand neerkijken en het aldus weigeren om in die ander een mens te herkennen. In die sfeer mag Nederland de Zuid-Molukkers in de toekomst nimmer tegemoet tre den. zij wonen onder ons en wy zullen met hen in gesprek moeten blijven. Dat gesprek kan met de gebeurtenissen van zaterdag niet beëindigd zijn. Misschien komt het, juist aan de Zuidmolukse kant. nu pas goed - d.w.z. realistischer - op gang. SOESTD1JK - Koningin Juliana ea prins Bernhard hebben zaterdag een telegram gestuurd aan de nabestaan den van de bij de bevrijdingsactie om gekomen gijzelaars Van Baarsel en me juffrouw Monsjou. Dat heeft de rijks voorlichtingsdienst bekendgemaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1