PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Prijzen in vijf maanden al met 3,6 pet omhoog GESPREK MISLUKT Noodweer teisterde delen van Nederland GUSTO- WERF (1070 MAN) VOLGEND JAAR DICHT Zeeuwse staten kiezen unaniem voor de grootste opening in deOosterscheldedam xcóooccocaxra" Contactman waarschuwt voor burgeroorlog Te weinig vraag naar off-shore-produkten Bezoek van Kaoenda eenvoudig PROVINCIE MOET BETROKKEN WORDEN BIJ BEHEER De Kost(er) ging Vóór de baat pagina 11 220e jaargang no. 230 Zaterdag 11 juni 1977 Lange Delft Promenade 111 - Middelburg Ook 's maandagsmiddags geopend Van onze redactie economie) DEN HAAG - De prijzen zijn in de eerste vijf maanden van dit jaar al met 3.7 procent gestegen. Naar de mening van deskundigen is dit al een hoog getal, geziende prognose van 6,5 procent prijsstijging in het gehele jaar 1977. Het is echter nog te vroeg om te zeggen dat de voorspelling niet meer houdbaar is. Eerder moest de aanvankelijke prognose, dat de prijzen dit jaar met 6 procent zouden stijgen, ai worden verlaten. Dat moest gebeuren nadat de prijzen in maart en april met 1.7 procent bleken te zijn gestegen. De stijging van de prijzen tussen half april en half mei bedroeg 0.5 procent, een toeneming die volgens het ministerie van economische zaken "niet tegenvalt'. De stijging is echter hoger dan over dezelfde periode van vorig jaar, toen 0.4 procentwerd genoteerd. De prijsindex in punten steeg van 181.4 tot 182.3; half december was de index 175,8 (als uitgangspunt worden de prijzen van 1969 gebruikt, die worden dan op 100 gesteld) Stijgingen werden vooral genoteerd voor koffie en voorts voor melk en melk- produkten, chocolade, margarine, koek en gebak, nieuwe auto's, bloemen en planten. Dalingen werden voor een deel veroorzaakt door aardappelen. Gun stig lijkt wel dat de zogenaamde inflatiegraad nog steeds daalt: de stijging over de laatste twaalf maanden liep van 8.2 terug tot 8.0 procent (december nog 8,9 procent). Premier Den Uyl zei vrijdagavond dat gesproken mag worden van een be scheiden stijging van de prijzen. Weliswaar is de 0.5 procent wat te hoog, maar aangezien 0,3 procent daarvan veroorzaakt wordt door de koffie „waar wij als regering niets aan kunnen doen"), was Den Uyl niet pessimistisch over de prijsontwikkeling. (Van onze verslaggevers) ASSEN - De twee contactper sonen in de gijzelingsaffaires in Drente waarschuwen voor een burgeroorlog tussen blank en bruin in Nederland 'waarvan de gevolgen niet te overzien zijn'. Een escalatie in De Punt, waar jonge Zuidmolukkers ruim vijftig mensen gegijzeld houden, zou tot een dergelijke burgeroorlog kunnen leiden, aldus de contactpersonen me- spoedgesprek links n centrum-linkse water Rjkswaterstaat vindt de kwaliteit van het opper- vlaktewater in Zeeland weinig ideaal. speelbal De regering gebruikt de gijzelaars als speelbal.zeggen de Zuidmolukse jonge ren in een nieuwe brief. PAGINA 14 overdracht slim investeren De Nedlloyd Groep investeert in twee Jaar tijd F 1,05 miljard-. Beurs- flnanciën-economie onafhankelijkheid De Nederlandse Antillen gaan de onaf- hankelijkheidskweslie bij de statenver kiezingen uit de weg. gezond preventief Werken aan de preventie van hart- er vaatziekten. Letter- kundige kroniek: vrouw Soumokil en dr. Tan ïn een verklaring die vrijdaga vond in Assen door dokter Tan werd voorgelezen. De contactpersonen zien vooralsnog niets in verdere bemiddelingspogingen, waarbij komt dat dr. Tan kennelijk niet langer wordt vertrouwd door de Moluk- kers in de trein, gezien het feit dat hij bij (Slot zie pagina 13 kolom 2) De twee Zuidmolukse contactpersonen dr. Tan, links, en mevrouw Sou mókll lezen hun verklaring voor de pers voor. DEN HAAG - Onweer en windstoten hebben vrijdag tegen het ciud van de middag aanzienlijke schade aangericht in vooral het zuiden en oosten van Ne derland. Bomen werden ontworteld, daken vernield en heren der raakte het wegen- treinverkeer in de war. In Del- den tussen Zutphen en Hengelo viel een boom over het spoorwegstation en blokkeerde de spoorbaan. Tussen Utrecht en Den Bosch was het treinverkeer aanzienlijk beperkt. Bij de ROTTERDAM (ANP) - De kans is zeer groot dat de Gusto Werf in Schiedam, onderdeel van IHC Holland, over ongeveer een jaar wordt gesloten. Dit heeft de raad van bestunr van IHC vrijdag meegedeeld op een persbijeenkomst. Op de werf werken 1070 man. Volgens president-directeur D. H. L. Smit, is er geen kans op nieuwe orders voor Gusto. Dit doordat er nog maar heel weinig vraag is naar offshore-materieel, waar de werf in is gespecialiseerd, en doordat de Japanse concurrentie dezelfde produkten aanbiedt op de wereldmarkt tegen prijzen, die ongeveer de helft lager liggen. Alleen de vijftig a honderd man, die in dienst zijn bij de ingenieursbureaus van Gusto, kunnen, aldus de heer Smit, redelijk zeker zijn van hun baan. Er is namelijk nog wel vraag naar de 'know-how' van Gusto. IHC-Holland zal zijn mening over de positie van de werf meedelen aan de beleids commissie scheepsbouw. Deze commissie, waarin vertegenwoordigd zijn werkge vers. werknemers en de overheid, zal uiteindelijk besluiten of Gusto Schiedam dichtgaat. De eindconclusie van de commissie wordt nog dit najaar verwacht. Dan zal pas bekend worden wat er voor de mensen, die eventueel moeten afvloeien, kan worden gedaan. IHC-voorzitter Smit verklaarde alvast dat er nauwelijks of geen mogelijkheden zijn een aantal mensen onder te brengen bij andere IHC-bedrijven. De IHC-werven Smit (Kinderdijk), Verschure (Amsterdam), De Klop (Sliedrecht) zijn voornamelijk ge specialiseerd in de bouw van baggerschepen, 'waar nog net voldoende werk voor is'. Bij Gusto staalbouw (Slikkerveer en Geleen), dat afhankelijk is van off-shore-orders en toelevering aan andere IHC-werven, moet de personeelssterkte met 150 a 200 mgn worden ingekrompen. Bij het gehele IHC-concern werken nu nog zo'n 4400 man De toekomstverwachtingen voor de off-shore-markt ontleent IHC mede aan een rapport van het adviesbureau McKinsey, dat onlangs is gereedgekomen. In het rapport, dat werd geschreven voor De Groot Zwi jndrecht, IHC en Rijn - Schelde - Verolme, wordt gesteld dat tot in het begin van de tachtiger jaren de vraag naar off-shore-producten gering zal zijn. De mogelijkheden voor zogenaamde vaste constructies (bijvoorbeeld productie- platforms) zijn relatief wat gunstiger dan voor drijvende constructies, (bijv. boot schepen en drijvende boor-eilanden). Volgens de heer Smit van IHC zijn er nu in de wereld 53 booreilanden zonder werk. Op grond van het MCKinsey-rapport concluderen de drie ondernemingen, dat het geen zin heeft de off-shore-activiteiten. zoals door minister Lubbers (economische zaken) was aanbevolen te onderzoeken, te bundelen in een nieuwe vennootschap. Anderzijds menen de drie wel. dat de huidige marktomstandigheden een selectief beleid, gericht op specialisatie, en een slagvaardige opstelling vereisen. Daarom hebben zij besloten te streven 'naar andere vormen van samenwerking op deelge bieden. maar ook in ruimer verband naar een meer project-gerichte aanpak, zoals voor Tnmkey-projecten (kant en klare installaties!' IHC-voorzitter Smit vertelde met nadruk, dat men alle mogelijkheden om Gusto Schiedam, dat vorig jaar nog een kleine winst opleverde, nog te redden, was nagegaan. Hij vindt het op de weg liggen van de regering om investeringen door middel van subsidies mogelijk te maken. IHC ziet evenmin kans de werf open te houden door verliesgevende orders te accepteren. „Daar zouden we ondanks steun van de overheid te veel op verliezen'. Maasbrug tussen Den Bosch en Zalt- bommel kon door blikseminslag een be langrijke wissel niet bediend worden. Volgens eèn meteroloog van h'et KNMI in De Bilt zijn in het front dat vrijdag middag over Nederland trok windsto ten gemeten tot 35 knopen. Hij achtte het mogelijk dat zich 'hier en daar een windhoosje' heeft voorgedaan, maar op de meetstations van het KNMI zijn die niet geconstateerd. Verscheidene delen van het noordooste lijk deel" van de Belgische provincie Limburg hebben vrijdagmiddag te lij den gehad van een windhoos. De zwaar ste schade werd aangericht in Kesse- nich. Daar rukte een wervelstorm, om streeks half vier in de middag, de daken van een tiental huizen. De windhozen gingen gepaard met zware slagregens. De windhoos heeft geen ernstige onge vallen veroorzaakt Foto: een inwoner van het Limburgse Spaubeek schept een berg gesneuvelde dakpannen van zijn stoep Beslissingen nu nodig Gisteravond laat ts komen vast te staan dat de gijaeMngs- zaak muurvast zit; de kapers zijn niet tot rede te brengen, zo hebben de beide Zuidmolukse contactpersonen laten weten. Omgekeerd hebben zij de Nederlandse regering van 'halstarrigheid' beschul digd. Is dat een gerechtvaardigd ver wijt? We geloven van niet. Ishethalstar- rig wanneer een gouvernement weigert toe te geven aan eisen die een kleine groep wenst af te dwingen via illegale geweldsmiddelen, toegepast op wille keurige en onschuldige burgers? Het antwoord moet ontkennend luiden. De Nederlandse regering heeft andere, verder- en diepergaande verantwoorde lijkheden in deze trieste zaak dm Zuidmolukse leidslieden. Nu hebben de beide contactpersonen tevens gewaar- schuwd voor een escalatie, die tot. een 'burgeroorlog' zou kunnen leiden. Dat. klinkt onheilspellend en angstaanja gend. Men mag echter niet vergeten dat hun verklaring tot stand kwam onder invloed van de omstandigheden; ook deze Zuidmolukse mensen leven onder grote druk. Men mag hopen dat hun waarschuwing vooral in eigen kring zal worden gehoord en begrepen: provoce rend optreden bijvoorbeeld zoals dat zich deze week in Limburg heeft voor gedaan. leidt van kwaad tot erger, vooral van kwaad tot onvoorziene reac ties. Nu is het zaak de hoofden koel te houden, niet alleen in het beleidscen trum. -L oen na de kamerverkiezingen vorige maand aan CD A-lijsttrekker Van Agt een reactie werd gevraagd, kon of wilde hij die niet geven omdat de gijzelingen hem te sterk opeisten. En in het eige naardige Van Agt'se jargon sprak hij toen; „Mijn kop bevindt zich elders." Begint dat langzamerhand niet de si tuatie te worden van vrijwel alle Neder landers? Weliswaar lijktheterop alsofin dit land alles zonder veel moeite zijn ge wone gang gaat, maar in werkelijk heid is er sprake van een soort verstar ring: de 'trein' is een deel van het Neder landse bestaan geworden en het la moei lijk - en ook onjuist - om zich er aan te onttrekken. Steeds weer duikt de gijze lingsaffaire in de gesprekken op. aan ta fel. In fabrieken, in kantoren, tijdens vergaderingen, de 'trein' is de stil staande gezel geworden van tallozen in dit land Eigenlijk wordt dit woord 'trein' hier te camouflerend gebruikt het brengt een aantal gebeurtenissen terug tot een 'voorwerp'. De werkelijk heid is echter anders. De werkelijkheid is geen zaak van voorwerpen, maar van mensen. Wellicht hebben de gijzelaars de eerste dagen hun situatie met enige gelatenheid onder ogen gezien, wetende dat deze gevangenschap wel eens dagen zou kunnen duren. Inmiddels hebben zich de dagen aaneengeregen tot bijna drie weken, drie lange weken in een on gemakkelijke trein, overgeleverd aan de willekeur van gewapende ideologiseh- bepaalde Zuidmolukkers. Voorde gijze laars moet dit verblijf in de trein lang zamerhand een geestelijke marteling zijn geworden, een marteling waarvan het einde - zo bleek gisteravond - nog niet in zicht is. Kan dit zo doorgaan? Jjantlijn' DEN HAAG (ANP) - Het komend staatsbezoek van president Kaoenda van Zambia zal sterk worden vereen voudigd. Minister-president Den Uyl heeft vrijdagavond meegedeeld, dat het bezoek het karakter zal krijgen van een werkbezoek. De vereenvoudiging houdt verband met de gijzelingen in Drente. Alle ceremonieel is uit het programma geschrapt, zo deelde de premier mee. He. EXTRA KOSTEN NIET DOOR REGIO LATEN DRAGEN MIDDELBURG - De provinciale staten van Zeeland zijn unaniem van mening, dat in de pijierdam in de monding van de Oosterscheldc de grootste door- stroomopening moei worden gemaakt. De staten schaarden zich in dat opzicht vrijdag achter de zienswijze van gede puteerde staten. In de brief aan rege ring en parlement, waarin gs. duidelijk maken dat de voorkeur uitgaat naar de opening van 20.000 vierkante meter zal op verzoek van de staten aan twee as pecten bijzondere aandacht worden besteed: - met het oog op de vele in het geding zijnde belangen, moet ervoor gezorgd worden, dat er een regionale inbreng is in het beheer van de stovmvloedkering. - extra kosten, die optreden als gevolg van de keuze voor de stormvloedkering, moeten niet ten koste van de regio ko men Gedeputeerde mr. J. F. G. Schlinge- mann legde de wens van de staten, die na overleg tussen de fractievoorzitters door de heer G. J. de Jager (cda) werd geformuleerd zo uit: 'Voor de dam klaar is, moet worden vastgesteld welke crite ria moeten worden gehanteerd voor het heersende peil in de Oosterschelde en voor het moment waarop tot afsluiting van de stormvloedkering wordt overge gaan Wat het beheer als zodanig betreft heeft de rijkswaterstaat het volledig vertrouwen dat die dienst de normen zal uitvoeren' In de eerste ronde van het debat in de staten, kwam de heer De Jager met de mededeling, dat hij wellicht met een motie zou komen, waarin de voorkeur voor de grootste opening werd vastge legd en waarin tevens werd aangedron gen op de regionale inbreng in het be heer van de pijierdam. Nadat de com missaris van de koningin, dr. C. Boer- tien. had opgemerkt dat het niet zinvol zou zijn een motie en een voorstel tot het versturen van een brief met ongeveer dezelfde inhoud te aanvaarden en na overleg tussen de fractievoorzitters, werd besloten de kwestie van het beheer in de brief van gs aan regering en parle ment op te nemen. De heer De Jager maakte duidelijk, dat de CDA-fractie in de staten voor de grootste doorstroomopening kiest, maar hij maakte daarbij wel enkele kanttekeningen. Hij merkte op. dat over de waterstaatkundige gevolgen voor het achterliggende gebied weinig gege vens voorhanden zijn en hij zei:., Welk systeem men ook kiest, deze aspecten zullen bekeken moeten worden. Ik zeg dit niet alleen uit veiligheidsoverwegin gen. maar om tevens nadrukkelijk vast te stellen, dal de financiële gevolgen van waterstaatkundige perikelen zoals aan tasting van de vooroevers en stroom- schuringen nimmer ten laste mogen komen van het achterliggende gebied, maar gezien moeten worden als een uit vloeisel van de genomen regeringsbes lissing inzake de Oosterschelde- afsluiting. Over het beheer van de stormvloedkering zei de heer De Jager, dat daann een samenhang moet zijn, zoals die ook bestaat bij het beheer van de dijken rijk. provincie en water schappen zouden de betrokkenen moe ten zijn en de rijkswaterstaat en de pro vinciale waterstaat zouden samen met de beheerders van de eerste waterkerin gen in het gebied verantwoordelijk moeten zijn voor de beslissing of de stormvloedkering wordt afgesloten. De heer G. van der Meijden ging namens de VVD-fractie ook in op het beheer van de kering. Hij wilde weten of de provin cie inspraak en medebeslissmgsbe- voegdheid knjgt over het afsluiting van de schuiven in de dam, waarbij hij be nadrukte. dat goed overleg noodzake lijk is. De heer Van der Meijden stelde verder, dat nader inzicht moet worden verkregen in de stroomsnelheden ach ter de dam. Hij ging ook in op de kosten en zei, dat de extra kosten voor de grootste opening niet tot gevolg moeten hebben, dat elders in Zeeland op werken wordt beknibbeld, waarbij hij onder meer dacht aan het kanaal door Zuid- Beveland, de gedeeltelijke dijksverho- ging en de beviliging van het Wester- scheldebekken. Over de keuze voor de opening zelf zei de heer Van der Meii- den:.. Als we nu toch enkele miljarden meer uitgeven en als de rijksoverheid voor deze zaak die miljarden overheeft, dan kunnen we beter alle voordelen van zo'n dam incasseren dan dat we het ri sico lopen het voor niets uit te geven. Slot zie pagina 14 kolom 5 Let, antwoord is 'nee'. Nu gisteravond onverbloemd is komen vast te staan dat de treinkaping nog geen milimeter dichter bij een oplossing is gekomen, zal de regering tot handelen moeten over gaan. De keuze van de middelen - varië rend van 'toegeven' tot 'ingrijpen' - be hoort tot de zwaarstrmogelijke beslis singen waarvoor een regering ooit kan worden gesteld. Er zal echtereen besluit moeten worden genomen. Deze hel mag voor de gijzelaars niet langer voortdu ren: de regering zal nu een keus moeten doen. Over de juistheid van haar beslis sing - hoe zij ook moge uitvallen - kan en moet later worden gesproken, zodra namelijk ook de buitenwereld over alle gegevens beschikt. Het parlement zal dan over het beleid als geheel een oor deel moeten vellen, waarbij overigens ook enkele andere punten aan de orde moeten komen. Bijvoorbeeld de vraag: had dit drama niet voorkomen kunnen worden? Eerst en vooral echter dienen nu maatregelen te worden genomen waardoor de gijzelaars uit de trein ko men. Drie weken ls te lang, al te lang. Nachtwake voor mensenrechten DEN HAAG - Bij de ambassade van Tsjechoslowakije in Den Haag zal in de nacht van dinsdag op woensdag een demonstratieve nachtwake worden gehouden door het Nederlandse comité Charta 77. Het comité gaat dit doen om nog eens te benadrukken dat in Tsje choslowakije de mensenrechten wor den geschonden. Volgens het comité is het- bij de Tsje- choslowaken slecht gesteld met de na leving van de afspraken die omtrent de ten van Helsinki wordt van woensdag af gesproken in de Joegoslavische hoofd stad Belgrado. In Tsjechoslowakije zou nog de* maand een begin worden gemaakt met een proces tegen zes ondertekenaars van Charta 77. een manifest van Tsje- choslowaakse dissidenten Inzake de rechten van de mens

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1