CONTACTPERSONEN WEER NAAR TREIN Vrees 1500 ontslagen Unilever GRONDPOLITIEK END'66 MOEILIJKSTE PROBLEMEN Waterschap Walcheren groot om zelfstandig te voldoende blijven PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Spaans leger in paraatheid de krant van zeeland Man met hartklachten woensdagochtend vrijgelaten EERDERE PLANNEN KAPING VERIJDELD CDA stelt voorwaarden ministersposten vandaag BIJ MOGELIJKE NIEUWE CONCENTRA TIES 220e jaargang no. 228 Donderdag 9 juni 1977 (Van ome verslaggevers i ASSEN - Vanmiddag om twee uur gaan de Zuidmolukse contactpersonen mevrouw Soumokil en dr. Tan opnieuw praten met de treinkapers. Volgens een woordvoerder van het beleidscentrum in Assen hebben de treinkapers om dit onderhoud gevraagd. „De regering is tot de conclusie gekomen dat dit tweede bezoek zin heeft", aldus justitievoorlichter Van Leeuwen. De kapers hadden het onderhoud gistermiddag al willen hebben, maar met name dr. Tan wilde het verzoek eerst in beraad houden. de gegijzelden", aldus de woordvoerder op het crisicentrum in Den Haag. Mevrouw Soumokil en dokter Tan zul len vandaag aan de kapers het stand punt van de regeing meedelen. Het enige wat de woordvoerder over dat standpunt wilde zeggen was dat de re gering in ieder geval de gijzelaars onge deerd uit de trein wil hebben. Voor wat betreft het contact met de school is er woensdag niets veranderd. Slechts zeer spaarzame contacten en dan nog vrijwel uitsluitend over huishoudelijke aange legenheden, aldus de woordvoerder. De 46-jarige Theo J. van Hattura uit Soesterberg, die woensdagmorgen uit de gekaapte trein werd vrijgelaten, ligt nog steeds ter observatie op de afdeling hartbewakïng van bet Academisch Ziekenhuis in Groningen. Een woord voerder van het ziekenhuis heeft mee gedeeld dat de heer Van Hattum als ge volg van de stress-situatie in de trein De gijzelingen in Drente kunnen geen weken meer gaan duren. We zouden dan namelijk in de situatie geraken dat er in de trein alleen nog maar ernstig be schadigde mensen zitten. Dit heeft een woordvoerder van het crisiscentrum in Den Haag woensdagavond meegedeeld. Overigens kon de woordvoerder niet zeggen of er enig schot in de gijzelings zaken zit. Het gesprek vandaag tussen de contactpersonen en de treinkapers is in ieder geval zinvol te noemen maar verder zullen we natuurlijk eerst moe ten afwachten wat het resltaat van dat contact zal zijn, aldus de woordvoerder Er zijn geen arfspraken gemaakt over de duur van het gesprek. De contactperso nen laten wij daar vanzelfsprekend ge heel vnj in. aldus de woordvoerder. De twee contactpersonen, mevrouw Soumokil. en dr. Tan hadden gevraagd om het gesprek vandaag te houden. De kapers hadden verzocht dat woensdag te doen De regering respecteert het be sluit van de twee contactpersonen om pas vandaagte gaan en zodoende tijd te hebben zich eerst in eigen kring te bera den. „Maar wel betreuren we iedere ver traging in verband met de toestand van hartklachten heeft gekregen. Er is geen direct levensgevaar. Woensdagmorgen kwam op het beleids centrum in Assen een telefoontje binnen waarin de kapers vroegen om een ambu lance waarmee de zieke man zou kun nen worden vervoerd. Even later kwa men twee ziekenbroeders met een bran card bij de trein aan. De broeders wer den bij de trein gefouilleerd door twee Zuidmolukkers. Zij gingen daarop de trein binnen. Tien minuten later kwa men ze weer naar buiten met een bran card waarop de heer Van Hattum lag. Een van de kapers liep nog een 50 meter met de ziekenbroeders mee. zei iets tegen de patiënt en ging toen weer te rug- De ziekenbroeders liepen door naar de ambulance, die bij een boerderij vlakbij de gekaapte trein stond. Van Hattum maakte bij aankomst in het ziekenhuis op omstanders een afwezige indruk De psychische toestand van de patiënt, zo is van ziekenhuiszijde meegedeeld, baart echter geen reden tot grote zorg. Stil Met de trein, waarin nu nog 35 mannen en 16 vrouwen worden gegijzeld, is gis teren slechts spaarzaam contact ge weest en dan nog voornamelijk over medische zaken. Rond de bezette school in Bovensmilde blijft het stil. Er (Slot zie pagina 15 kolom 7) THEO VAN HATTUM beslissing Minister Westerterp verwacht een be slissing over de vaste oeververbinding tijdens de kabinetsformaUe voorzitter gemeentehuis strijd De Molukse kapers willen hun gijzelaars jias vrijlatea als hun eisen zijn ingewil- PAGINA 16 boogschieten De Zeeuwse topschutter Hans van Ant werpen; hand boogschieten moet in Zee land verbreed worden PAGINA 19 kou Barbecue in de winterse kou. Radio- en televisie-progr amma's.Strip. beter De Heidemaatschappij boekte in 1976 betere resultaten, Beurs-finsncien- economic t i Van onze verslaggever GRONINGEN - De groep Zuidmolukkers die op 23 mei een trein kaapte en in Bovensmilde een school bezette, had aanvankelijk het voornemen om op 25 april de dag van de 'proclamatie van de Republiek der vrije Zuidmolukken' - een dergelijke actie uit te voeren. Dat werd voorkomen, toen enkele Zuidmolukse leiders daarvan hoorden. Het was de bedoeling op die dag twee treinen te kapen. Dat had moeten gebeuren door twee groepen jongeren, waaruit zich na deze datum een kleinere, hardere kern vormde, die besloot om op maandag 23 mei toch nog twee wereldschokkende acties uit te voeren. Ook daarvan zijn Molukse lei ders op de hoogte geweest. Opmerkelijk feit is voorts dat op donderdag 19 mei. Hemelvaartsdag, vier dagen voor de kaping en de bezetting, in besloten kring in Bovensmilde 'afscheid' is genomen van de groep Molukkers die tot actie zou overgaan. De kapers zijn terdege voorbereid op hun actie. Zij hebben, zo wordt in Zuidmo lukse kringen verteld, onder andere een training ondergaan in een boerderij in Bovensmilde. Daar waren ook de wapens opgeslagen De groep Molukkers die tot beide acties had besloten, heeft heel bewust twee acties willen uitvoeren: de een zou tot 'bescherming' van de andere moeten dienen. Na de 25e april is besloten ook een school met kinderen te bezetten, om aandacht in de wereldpers te verkrijgen. Ook als de kinderen niet ziek zouden zijn geworden, zo wordt verteld, zouden de Molukse bezetters van de school hen na enige dagen hebben laten gaan. omdat aan een van de doelstellingen - het verkrijgen van veel publiciteit - zou zijn voldaan. SANTIAGO DE COMPOSTELA: de autoriteiten in het Spaanse Santiago de Compostela zitten met een zeer explosief probleem nu sinds zondag jl. een huis, waaruit draden komen, vastgeplakt is aan de middelste toren van de historische kerk. Bij de huls, vermoedelijk gevuld met explosieven. is tevens een anarchistische vlag bevestigd. Tot op heden heeft men het ding nog niet durven verwijderen Van onze correspondent) MADRID - Het Spaanse leger moet. in samenwerking met de politie, zorgen voor een rustig en ordelijk verloop van de verkiezingen volgende week woensdag. Alle militaire verloven zijn van 12 tot en met 15 juni. de verkie zingsdag, ingetrokken, het leger wordt in opperste staat van paraatheid gebracht. Reden voor deze verhoogde veiligheidsmaatregelen is de vrees dat terreuror ganisaties die geen vertrouwen hebben in de democratische beloften van het kabinetrSuarez. een laatste poging voorbereiden om de verkiezingen met geweld te verstoren. Alle telefoon- elektriciteitscentrales en hoogspannings installaties. alsmede radio- en televisiestations en steunzenders. zullen vanaf zaterdag streng worden bewaakt. UTRECHT (ANP) - De Voedings bonden FNV vrezen dat er bij de Uni lever Vleesgroep ruim 1500 ontsla gen zullen vallen. Dit getal ligt dich ter bij de 2000 dan bij de 1000, zo zei woensdagochtend voorzitter Cees Schelling op de federatieraad van de Voedingsbonden FNV in Amers foort. Als de ontslagen onvermijde lijk zijn in de vleeswarensector, dan moet Unilever met concrete plannen voor vervangende werkgelegenheid komen. Unilever-Vleesgroep heeft de laatste vijf jaar volgens Schelling 1500 man laten afvloeien. Dit jaar bedroeg het aantal al 170. Bij NuUnilever-Vlees werken thans nog 4300 man. Het Unilever-concem maakte vorig jaar een winst van ruim 1 miljard gulden. Eind volgende week zal de Unilever Vleesgroep (UVGN) met een rapport komen met mogelijke oplossingen voor de structurele problemen waarin de groep verkeert. Het rap port zal ter beschikking komen van de ondernemingsraden en de vak bonden. De directie van de UVGN is niet bereid mededelingen te doen over de inhoud van het rapport, dat overigens nog niet is afgerond. Dltzegt de UVGN in een reactie op de uitspraken van Cees Schelling. Vol gens de UVGN is het onjuist dat op een dergelijke schaal ontslagen zul len vallen, als Schelling heeft aange geven. Schelling riep woensdag de werk nemers van de Unilever Vleesgroep op, acties tegen de directicplannen te ondernemen. Het analyse-rapport dat Unilever- Vleesgroep enige tijd geleden heeft uitgebracht geeft volgens Schelling niet meer dan een grove opsomming van de problemen. Er staal in. zo zei de voorzitter van de Voedingsbon den FNV. dat de Unilever- Vleesgroep het moeilijk zal hebben zijn marktaandeel te handhaven. In het rapport staat dat de vlees groep vorig jaar een verlies van ruim twintig miljoen gulden heeft geleden. De moeilijkheden concentreren zich bij Zwan Nederland in Oss Uit de analyse van de Unilever Vlees groep Nederland (UVGN) blijkt dat. als het beleid niet wordt gewijzigd in de toekomst een verlies in dezelfde grootte zal worden geleden e enorme verliezen zijn volgens de analyse onder meer te wijten aan een veel te zware top in de vleeswa rengroep. In 1976 heeft het afstoten van Unilever-dochter Noack in Amersfoort bovendien een belang rijke rol gespeeld. Daarnaast bleek de teruglopende markt voor ver pakte vleeswaren, voornamelijk een produkt van Zwan Nederland, zeer veel verlies te geven. Zwan Neder land leed op zich al een verlies van 7,8 miljoen gulden in 1976. posten krijgt dan het Christen- leerd, houdt in dat D'66 op de zgn. wip- Democratisch Appel. Het voorstel van positie komt te zitten, de CDA-fractie. dat woensdagmiddag in Van Ed van Thijn. die namens de PvdA een besloten vergadering werd geformu- de formatieonderhandelmgen voert, is (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - D'66 en de grond- politiek zijn de twee grootste problemen in de formatieon derhandelingen, waarvan woensdag de eerste ronde werd afgesloten. Het CDA is bereid D'66 te accepteren als rege ringspartner, en de hervor mende wetsvoorstellen in een vroeg stadium te bespreken. Maar de christen-democraten hebben woensdag bij monde van hun fractieleider Van Agt wel voorwaarden gesteld aan hun bereidheid. Zo zal de porte feuille van D'66 niet ten koste mogen gaan van zetels van het CDA in het kabinet. In de praktijk komt deze voorwaarde neer op een verdeling van 7-7-1 of 8-8-1 van de ministersportefeuilles. Het CDA DEN HAAG - Opening vergadering staten generaal. Een haastige kabinetsforma- accepteert dus niet dat de PvdA meer teur bij zijn binnenkomst in de Ridderzaal. bekend dat hij wel een voorstander is van deelname van de Democraten aan het kabinet, maar dat hij deze wipposi- tie ongewenst vindt, omdat D'66 daar mee onevenredig veel invloed zou krij gen op het kabinetsbeleid. Het CDA besloot verder dat voorlopig bij de discussie over de vier hervor mende wetsvoorstellen een uitzonder ingspositie moet worden geschapen voor de gTondpolitiek, het wetsont werp waarover het kabinet-Den Uyl enige maanden geleden viel. Het CDA wil het gesprek hierover wat naar ach teren verschuiven. Daarmee gaan de christen-democraten regelrecht in tegen de eis van de PvdA. dat over alle vier de wetsvoorstellen eerst duide lijkheid moet worden geschapen, alvo rens men verder formeert. De voorstellen van het CDA hebben formateur Den Uyl woensdag per brief bereikt Enkele uren daarvoor had Den Uyl op paleis Huis ten Bosch in Den Haag tussentijds verslag uitgebracht aan de koningin. De CDA-fractieleider besloot tot schriftelijke rapportage on der meer met het oog op zijn bemoeie nissen met de gijzelingsaffaires De frac tie van het CDA heeft Den Uyl verder laten weten bezwaren te hebben tegen de formulering dat er een 'progressief kabinet moet worden gevormdMen zou liever zien dat de formateur in het ver volg de formulering van zjjn opdracht overneemt en spreekt van een parlo- mentair meerderheidskabinet. OP KORTE TERMIJN BESLISSING OVER DE SPUIKOM MIDDELBURG - In de woens dagmorgen gehouden alge mene vergadering van het Wa terschap Walcheren heeft dijk graaf jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg als unanieme mening van het dagelijks be stuur van het waterschap naar voren gebracht, dat het Water schap Walcheren van vol doende omvang is om, zo er nieuwe concentraties van pol ders volgen, als zelfstandige eenheid te blijven bestaan. In zjin openingswoord van deze alge mene vergadering stond de heer Rut gers stil bij het streven van de regering naar nog een klemer aamal water schappen dan thans hetgeval is. In 1965. zo lichtte lui toe. bestonden ui Neder land nog 1805 waterschappen, in 1976 was dit aantal tot 753 geslonken Hier van waren er in Zuid-Holland 219. in Noord-Holland 136. in Groningen 112 en in Friesland 95. Limburg telde er toen maar 9 meer, Overijssel 9 en ook Zeeland - de calami- teuze waterschappen niet meegerekend heeft er 9 ..De conclusie ligt derhalve voor de hand in welke provincies reor ganisaties van grote omvang te ver wachten zijn", aldus jhr. Rutgers, die nader inging op de nota over het beheer van de Noordzeekust, waarin als me ning van de regering naar voren komt, dat het zeewenngenbeheer onder meei op Walcheren bij het waterschap dient te blijven. gen verheugende medede ling". aldus de dijkgraaf, die aanslui tend over de regermgsvoomemens ten aanzien van het zuivenngsbeheer zei dat met het oog op nivellering der las- leniieflingen vorming van grote eenhe den gewenst zijn. waarbij 750.000 inwoner-equivalenten als een minimum wordt aanbevolen. „In dat opzicht", aldus jhr. Rutgers, „voldoet de situatie m Zeeland slechts ten dele aan de inzichten der regering. Immers weliswaar is er één technologi sche dienst voor de gehele provincie, doch de lastenheffing is nog afzonder lijk. Afgewacht dient te worden hoe de tweede kamer op deze nota zal reage ren. Wanneer deze het standpunt van minister Westerterp overneemt, dan zal nader moeten worden bestudeerd, hoe in dit opzicht in Zeeland een voor allen bevredigende oplossing kan wor den gevonden". In april van ditjaar, zo onthulde de dijk graaf heeft een deputatie van het wa terschap Walcheren en vertegenwoor digers van het provinciaal bestuur en het gemeentebestuur van Vlissingen een bespreking gehad met de minister van verkeer en waterstaat over de pro blematiek van de Spuikom in Vlissin gen. De minister zal in deze zaak. aldus jhr Rutgers, op korte termijn een be slissing nemen. Na afloop van de vergadering in het Polderhuis te Middelburg werd een ex cursie gemaakt iangs verschillende wa- terschapswerken op Walcheren. Op pagina 7 meer nieuws over de ver gadering van hel. Waterschap Walche- Justitie looft 25.000 uit in moordzaak Tegelen TEGELEN (ANP) - In overleg met het ministerie van justitie in Den Haag heeft de hoofdofficier van justitie in het arrondissement Roermond, mr. W. Bruigom, woensdag besloten een belo ning van 25.000.- uil te loven voor de lip die leidt tot de oplossing van de moord op de brigadier van de gemeen tepolitie in Tegelen, H. Hovcns. Hij werd op eerste pinksterdfag omstreeks 17.00 uur in het bosgebied nabij de Duitse grens door een onbekende dood geschoten. De beloning is bedoeld ter ondersteu ning van het onderzoek dat erg tijdro vend ls en dat zowel door het bijzondere opsporingsteam van de politie in Noord-Limburg, als door de door de Duitse politie gevormde opsporing»- groep op volle sterkte wordt voortgezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1