GIJZELING BREEKT TRIESTE RECORDS Onzorgvuldigheden bij aanschaf NF-5 Sensatie rond Amin PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bevolkingsnormen voor gebieden rond kerncentrales worden nog 'verfijnd' kleintjes Regering praat weer over bemiddelingspoging g GEEN MEDICIJNEN VIA DE DROGIST AMERIKANEN TE VROEG OP DE HOOGTE MACABERE VONDSTEN 'ONDERDEEL VAN TOTALE AFWEGING' VRAAG NAAR PERSONEEL GESTEGEN Renner aan de haal pagina 13 220e jaargang no. 227 Woensdag 8 juni 1977 <Van onze correspondent! DEN HAAG - Tijdens een kort bezoek aan Assen heeft minister Van Agt gisteravond een gesprek gehad met mevr. Soumokil en dr. Tan, de twee contactpersonen tussen de autoriteiten en de treinkapers. Een woordvoerder van het crisiscentrum in Den Haag deelde mee dat de minister op een gesprek had aangedrongen omdat er 'aanwijzingen waren dat een hernieuwd onderhoud tussen de contactpersonen en de treinkapers mogelijk zinvol zou zijn'. Over de inhoud van het gesprek zijn geen mededelingen gedaan. Minister Van Agt reisde per helikopter naar Assen ln gezelschap van de psy chiater dr. Mulder, die eerder op de dag 'even was wezen bijpraten' in Den Haag. Behalve met dr. Mulder, die de contac ten onderhoudt met de treinkapers, had de bewindsman in Assen ook nog een korte ontmoeting met de procureur- generaal mr. Van der Feltz. Bij de trein en in de school is het beeld nauwelijks veranderd. Volgens justi- tievoorlichter Van Leeuwen is er giste ren tweemaal telefonisch contact ge weest met de trein. Eerst met een kaper en later met de medische studente is gesproken over het gebruik van medi cijnen die zich in de trein bevinden. Behalve breiwerk is er warm onder goed naar de trein gebracht. Bovendien waren bij het vocdseltransport van gis terenmiddag ook lectuur en spelletjes gevoegd. Bij de samenstelling van de maaltijden voor de mensen in de trein is een diëtiste ingeschakeld. Er wordt bij de menu's rekening mee gehouden dat de gijzelaars weinig beweging krij gen. Bijna alle kinderen die gegijzeld zijn geweest in de school zijn gisteren be gonnen aan een speciaal opvangpro- gramma. De 'lessen' van steeds een halve dag. zullen in deze vorm tot aan de zomervakantie worden gegeven. Iedere klas wordt begeleid dooreen leerkracht, een ouder en een psycholoog. Op ver zoek van de ouders wordt de school waar de lessen worden gegeven - de christelijke lagere school - bewaakt door vijf agenten. Hoewel de ouders van de ex-gijzelaartjes nog steeds afwijzend staan tegen de komst van de Zuidmo- lukse schoolkinderen, menen veel kin deren dat hun Molukse medeleerlingen er best bij mogen zija Voor de Zuidmolukse kinderen is een eigen programma opgesteld. De ouders van die kinderen vinden dat met zo no dig. Volgens een woordvoerder van de ouders, dr A. Pen bestaat „de indruk dat de Molukse ouders met in de gaten hebben hoe angstig de hele zaak is aan gekomen bij ons Ze zeggen dat de kin deren toch goed behandeld zijn en vra gen zich af waarom de confrontatie nu zo'n punt is". Volgens de directeur van de schooladvies- en begeleidingsdienst is het nog te vroeg om nu al conclusies te trekken uit het gedrag en de reacties van de kinderen. Wel zei hij de indruk te hebben dat de kinderen over het al gemeen normaal hebben gereageerd op de situatie. (zie ook pagina 9) Tegen middernacht keerde minister Van Agt terug in Den Haag. Aanslui tend voerde hij besprekingen met pre mier Den Uyl en de ministers Van der Stoel (buitenlandse zaken), De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) en Van Doorn (crm). Naar verluidt hebben de bewindslieden beraadslaagd over de mogelijkheid van een nieuw contact tussen de contactpersonen en de trein kapers. De gijzelingen daar duren nu langer dan de 361 uur die het copsulaat- generaal in Amsterdam bezet werd ge houden. Daarmee hebben de overval lers een triest record gevestigd. De be zetting van het consulaat-generaal was tot dan toe de langdurigste in ons land. kinderen De kinderen uit de school in Boven- smilde kunnen in Westhove een week op verhaal komen. formatie puinhoop Het is een puinhoop met de rechten v; nens ln de Sowjet-Unie. PAGINA 9 leuk x-gijzel aartje na zijn eerslc dag school sinds de vrijlating .Jk vond hei leuk op school" t PAGINA 11 prioriteit Premier Tindemans van Belgié geeft de werkgelegenheid de hoogste prioriteit, i PAGINA 13 jacht i. De Belgische Rijkswacht jaagt op Ene deVlaeminck 1 PAGINA 15 wereld De N08 voordel de hele wereld van ka- j pingsbeelden. Radio en televisie programma's. Strip. J PAGINA 17 media OEN HAAG - In het proces dat leidde tot de aanschaf van het F- 5-straalgevechtsvliegtuig voor de koninklijke luchtmacht, in het midden van de jaren '60, is niet de noodzakelijke zorgvuldigheid betracht. Door te nauwe contac ten tussen de Amerikaanse N'orthrop-fabrick en een aantal luchtmachtfunctiona rissen, was Northrop in een vroegtijdig stadium al vrijwel zeker van de order, terwijl de beslissing nog moest worden genomen. Dat blijkt uit het rapport van de sub commissie wapenaankoopbeleid uit de tweede kamer, dat dinsdag werd gepu bliceerd. Deze commissie is een onder commissie van de commissie voor on derzoek van het aanschaffingsbeleid op het gebied van defensiematerieel, welke lige Fokker-directeur, wijlen de heer Diepen, dat de toenmalige chef van de luchtmachtstaf, generaal Wolff, hem meedeelde dat de F-5 van Northrop vrijwel zeker gekozen zou worden. Dat gebeurde in september 1965, terwijl de uiteindelijke beslissing pas in oktober door de tweede kamer werd Ingesteld na 1966 genomen werd. In ruil voor die in- afloop van de Lockheed-affaire, eind vo- formatie deelde Diepen aan Wolff mee *1 Vnrtkrnn V*al „1, 11 i V. .1 rig jaar. Volgens de subcommissie waren de po litieke organen die bij de aanschaf van de NF-5 - in 1966 - een rol hadden moe ten spelen, vrijwel onkundig van wat zich op dit terrein afspeelde. Zelfs het kabinet werd pas over de aanschaf van de F-5 geïnformeerd toen de beslissing door defensie al genomen was. De voor lichting naar de tweede kamer ontbrak volledig. De commissie concludeert dat de meeste invloed op de besluitvor ming van ambtelijke zijde afkomstig is geweest. In het rapport is de commissie vooral verbaasd over het feit dat Northrop al in 1965 op de hoogte was van de inzichten van de luchtmachtstaf, terwijl toen ook nog andere vliegtuigen voor de vervan ging van de F-84 'Thunderstreak' en de T-33-straaltrainers van de luchtmacht in aanmerking kwamen. Gebleken is dat militairen en ambtenaren die niet direct bij de aanschaffing van de opvol ger voor de F-84 en T-33 waren betrok ken, nauwe contacten onderhielden met vertegenwoordigers van dc vliegtuigin dustrie Hoewel de commissie niet heeft kunnen vaststellen hoe Northrop al zo vroeg zo zeker van de order kon zijn, concludeert zij wel dat door de betrok kenen op defensie niet altijd de nodige terughoudendheid tegenover de indus trie is betracht. Zo blijkt uit een memo van de toen ma- dat Northrop belangstelling had voor de overname van een pakket Fokker aandelen. Fokker was partij in deze zaak omdat zij NF-5-vIiegtuigen in li- centic zou gaan bouwen. Was de aande lentransactie doorgegaan, dan had Northrop dubbel kuiyien profiteren van de order, die uiteindelijk meer dan 100 vliegtuigen omvatte. Volgens de subcommissie heeft North rop overigens niet van de vroegtijdige informatie kunnen profiteren. Ook al was de beslissing nog rüet genomen, het was een feit dat men bij de luchtmacht op puur techmsch-müitaire gronden een voorkeur voor de F-5 had. Volgens de commissie heeft die beoordeling van de diverse kandidaten (zoals de A-4 van Douglas en de Mirage V vgn Dassault) objectief plaatsgevonden. Volgens de subcommissie staat ook vast dat zich bij de besluitvorming rond de aanschaf van de straaljager voor de luchtmacht geen frauduleuze handelingen hebben voor gedaan. Slot zie pagina 3 kolom 1 HANNOVER (AFP) - De poli tie van het Westduitse Han nover speurt naar een moge lijk geestelijk gestoorde moordenaar die zich de afge lopen paar jaar manifesteert door lichaamsdelen van zijn slachtoffers achter te laten langs de openbare weg. Regelmatig - voor het eerst eind 1975. daarna vong jaar februari en pas weer opnieuw - doen wandelende inwoners van Hannover macabere vondstea Het been van een jonge vrouw werd op een schoolplein ge vonden, haar torso langs een drukke promenade ln het centrum en in een plantsoen stuitte iemand op een mannenarm - getatoueerd met het 'Ijzeren kruis'. Sinds zondag worden her en der ln de stad lichaamsdelen van een derde slachtoffer gevonden. De lugubere legpuzzel wordt er voor de politie niet makkelijker op door dat de hoofden van de doden ontbre ken. Het onderzoek gaat momenteel in de richting van slachthuizen en zieken huizen omdat de onbekende moor denaar zijn gruwelijke handwerk 'vakbekwaam' en waarschijnlijk met een ontleedmes of scalpel verricht DEN HAAG (ANP) - Naar de mening van staatssecretaris Hendriks is een beëindiging van de rol van drogist als distributeur van geneesmiddelen uiteindelijk 'onont koombaar'. Hij heeft dit aan de tweede kamer meege deeld. In een nadere nota over de voorgenomen wijziging van de wet op de geneesmiddelenvoorzieing onderschrijft de staatssecretaris de stelling dat een geneesmiddelvoorzie ning uitsluitend door apothekers als de ideale situatie moet worden aangemerkt. In de nota stelt Hendriks zich afwijzend op tegenover de suggestie veel onschuldige aandoeningen met. zelf-medicatie te verhelpen. Deze zelf- behandeling moet. naar zijn mening, niet worden bevor derd Destaatssecretanszegtdatop dit terrein een uiterst behoedzaam beleid moet worden gevoerd. Volgens de staatssecretaris moet van een toename der zelfbehande- ling met geneesmiddelen ook een toename worden ge vreesd van het aantal gevallen, waarbij (soms ernstige) schade wordt toegebracht aan de gezondheid als gevolg van bijwerkingen. In wezen, zo stelt hij, bestaan er geen eenvoudige geneesmiddelen in die zin. dat zij de beoogde werkzaamheid ontplooien zonder tevens aanleiding te kunnen geven tot het optreden van schadelijke bijwer kingen Staatssecretaris Hendriks onderschrijft niet de mening, als zou het beëindigen van de aflevering door drogisten van geneesmiddelen de waarde van de dorgisterijbed- rijven tot nihil dalen. Zij mogen ook andere produkten verkopen, die niet behoren tot het traditionele assorti ment van het drogisterijbedrijf. „Er kan een gezond de tailhandelsbedrijf overblijven," aldus de nota. Volgens de staatssecretaris bestaat voor een schaderegeling dan ook geen aanleiding. Van onze correspondent) LONDEN - De gemenebestconferentie die vandaag geopend wordt, staat niet alleen in het teken van het kroningsjubileum van koningin Elizabeth, maar dreigt gedeeltelijk overschaduwd te worden door de staatsgreep in de Seychellen en de reis van de Oegandese president Idi Amin. Nog gisteren noemde president Kaoenda van Zambia, een van de gemenebestlanden, Amin een 'Hitier'. De Britse regering werd gisterochtend al vroeg gealarmeerd door het bericht dat Amin per vliegtuig van 'een be vriend land' op weg was naar Londen om de gemenebestconferentie bij te wo nen. Daama volgde het bericht dat Amin ergens op het Europese vasteland zou landen en per boot naar Engeland zou oversteken Hoewel er weinig ruchtbaarheid aan werd gegeven, wer den Britse havens aan de zuidkust in een staat van paraatheid gebracht om Ook luchthavens in Engeland werden op de hoogte gesteld. Veel van deze ac tiviteiten vonden plaats terwijl premier James Callaghan zich in de St Paul- kathedraai bevond om er de groots op gezette dankdienst bij te wonen ter ge legenheid van het25-jarigregeringsjubi- leum van koningin Elizabeth Schiphol Niet alleen in West-Duitsland en in België bracht het nieuws van de komst van Amin paniek. In Nederland ging het gerucht dat het vliegtuig op Schip hol of op de andere militaire vliegbasis Ypenburg, Valkenburg en Soesterbcrg zou landen. Het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag verklaarde echter dat er absoluut niets bekend was van de komst van president Amin naar Nederland. Alleen Frankrijk liet weten MINISTER R LUBBERS NA GESPREK IN MIDDELBURG: dat het eventueel bereid was om het vliegtuig te ontvangen, als daarom ge vraagd wordt. Ook de regering van de Ierse republiek werd al vroeg in de ochtend op de hoogte gesteld van de mogelijkheid dat Amin zou kunnen proberen in Dublin te lan den, om vandaaruit Engeland te berei ken. In overleg met de Londense rege ring. hoewel dit vanuit Dublin noch werd bevestigd noch ontkend, werd be sloten het toestel waar Amm zich in zou bevinden, geen landings toestemming te geven. Bovendien zond de Ier» regering een troepenmacht naar het vliegveld, die ook vannacht daar gelegerd bleet De andere kwestie die een rol speelt op de gemenebestconferentie, is de staats greep op de eilandengroep Seychellen, waar het nieuwe bewind van Albert Rene inmiddels al erkend Is door Amin. In Londen bevindt zich echter de afge zette president Mancham. die bekend heeft gemaakt de gemenebestconferen tie niettemin toch te zullen bijwonen. Arabië Radio Oeganda heeft dinsdagavond bekendgemaakt, dat president .Amin in een niet nader aangegeven Arabisch land is aangekomen en daarmee de eer ste etappe heeft afgelegd vaa een reia naar Engeland. De Oegandese radio voegt eraan toe, dat Amin vandaag of morgen naar En geland denkt te varen, vanuit Frankrijk. WestrDuitsland of Ierland en vervolgens van plan is per auto naar Londen te rij den, 'waar hij een groot» ontvangst verwacht' Het bedrijfsleven moet zich beter via de media present eren; Beurs-financlën- i economie. MIDDELBURG-De bevolkingsnormen voor de gebieden rond plaatsen, waar een kerncentrale zou kunnen worden gevestigd, zijn geen harde criteria, waarmee de vestiging van zo'n centrale zou staan of vallen. Ze moeten in de komende maanden nog worden „ver fijnd" om te kunnen nagaan of een kerncentrale op een bepaalde plaats in relatie tot de bevolking in de omgeving als „veilig of onveilig" kan worden aangeduid. De bevolkingsnormen vormen een onderdeel in de totale (pla nologische) afweging voorde keuze van vestigingsplaatsen voor eventuele kerncentrales. Ministe R. Lubbers van economische zaken heelt dat dinsda gavond verklaard in Middelburg. Hij deed dat tijdens een korte perscon ferentie - samen met ir P. Meijer van de rijksplanolgische dienst - na afloop van een gesprek over het aanvullend struc tuurschema electriciteitsvoorzieningen en de daarin opgenomen mogelijke ves tigingsplaatsen voor kerncentrales met de colleges van gs van Zeeland en Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van Rijnmond en vertegenwoordigers van b en w van Rotterdam. Borsele. Kapelle. Reimerswaal. Smt-Philipsland en Tho- lea Zoals gemeld zijn in dat aanvullen destructuurschema vier serieuze vesti gingsmogelijkheden in Zeeland opge nomen Borssele. Bath- Hoedekenskerke. Tholen en Sint- Philipsland. Buiten Zeeland worden Eemsmond, Urk. Wienngermeer. Fle- vopolder en de Maasvlakte genoemd. Vandaag - woensdag - is er een soortge lijk gesprek in Overijssel. Als aanleiding voor het - op zijn verzoek gearrangeerde gesprek met de provincie-en gemeentebestuurders noemde minister Lubbers, „dat de heer Gruijters en ik benaderd zijn door men sen, die te maken hebben met de voort gang van de planologische kernbeslis sing op het punt van de kerncentrales om nogeens uit te leggen hoe er voort gemaakt kan worden bij de planologi sche afweging van de zaak" Daarbij vond hij het „nuttig" om vast te stellen of het aanvullende structuurschema voldoende houvast geeft om door te gaan met deze procedure De minister signaleerde na het gesprek, daler bij de provtnclesen de gemeenten een aantal invalshoeken zijn gesigna leerd, die niet of terloops aan de orde komen in het aanvullende structuur schema. Hij noemde in dit opzicht de aanwezigheid van drukke vaarroutes in de omgeving vanplaatsen, waar even tueel kerncentrales zouden kunnen komen, zoals de Maasvlakte en Borsse le Verder werd de minister - zo zei hij - tijdens het gesprek gewezen op de aan wezigheid van industriële bedrijven in de buurt en werd de vraag opgeworpen of de bevolkingsnormen nu alleen be trekking hebben op de „wonenden" of ook de „werkenden". Hij liet weten, dat deze zaken in de komende maanden na der besproken zullen worden. Bevolking Een van de andere elementen uit het gesprek gold de vrasg hoe hard de be volkingsnormen worden gehanteerd, die in het aanvullende structuur schema zijn genoemd voor de bevol kingscijfers in gebieden rond kerncen trales. De minister verklaarde, dat die normen „een onderdeel v an de selectie criteria" vormen. Lubbers: „Het gaat om de vraag welke plaatsen de minste bevolkingsdichtheid hebben. Waar gaat veiligheid over in onveiligheid. We gaan later een verfijning in de nor men aanbrengen. De bevolkingsdicht heid in de omgeving van Borssele kan relatief hoger liggen dan elders. Dan weegt dat onderdeel van de criteria daar zwaarder dan elders. Die normen zijn nu wat grofkorrelig over de gebie den gelegd. Ze moeten een verfijning krijgen. Je kiest nu een ruime jas, ge bieden, die daar niet in passen daar hoef je verder niet meer naar te kijken." Hij erkendcop vragen, dat dan wel de indruk kan achterblijven dat de nor men worden aangepast om op een be paalde plaats een kerncentrale moge lijk te maken, maar onderstreepte dat dit element maar één van de toetsings criteria is. In antwoord op de vraag waarom er eerst vestigingsplaateen moeten wor denaangeduid vóór er definitief tot de bouw van kerncentrales is besloten, be toogde de minister, dat het nu demis- Slot zie pagina 8 kolom 1 DEN HAAG (ANP) - Eind mei waren 131.870 mannen en 47.880 vrouwen werkloos, aldus hel maandoverzicht van het ministerie van sociale zaken. Dat betekent een daling bij de mannen van 7.180 en bij de vrouwen van 810 ten opzichte van eind vorige maand. Da to tale werkloosheid is daarmee gekomen op 179.750, dat wil zeggen 7.990 minder dan eind april van dit jaar. Voor seizoensinvloeden gecorrigeerd' bedroeg de werkloodheid eind mei 201.500 145.300 mannen en 56.200 vrou- weni. Dat betekent ten opzichte van eind april een stijging van de werkloos heid met 5.000 (3.200 mannen en 1.800 vrouwen) Tegenover eind mei 1976 is het aantal werkloze jongens (onder 23 Jaar) met 4 850 gedaald en is het aantel werkloze meisjes met 3.330 gestegen tot reap. 28.440 en 21.490.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1