Waterschap Hulst bouwt zuiveringsinstallatie Middelburgs 'podioheeft er twee onderdelen bij IPZCX Hoop op betere samenwerking tussen drie verpleegtehuizen99 Structuurwijziging stichting Verpleeg- en Rusthuizen komend najaar aan de orde Mijnsteen uit Limburg voor de deltawerken ONDANKS WEGVALLEN DACWSUBSIDIE VEEL BEZWAREN INDUSTRIËLE VERVUILERS Medewerking Hendriks projecten volksgezondheid VAN WILLEM BUIJS EN TATAFIORE ZATERDAG 4 JUNI 1977 provincie HULST - De algemene vergadering van het waterschap Hulster Ambacht heeft vrijdagavond. 11a een uitvoerige discussie besloten, een rioolwaterzuiveringsin- stalllatie te bouwen nabij Hulst. Met de bouw (en de daarmee gepaard gaande werken zoals de aanleg van persleidingen) is een bedrag van ettelijke miljoenen gemoeid. De realisering van de zuiveringsinstallatie maakt deel uit van een meer jarenplanning, die eerder door de algemene vergadering werd vastgesteld. Met name van de kant van de industriële vervuilers werd vrijdagavond nogal wat bezwaar gemaakt tegen de uitgaven in het kader van de wet verotnreiniging gelijks leven gemeentesecretaris van de gemeente Hontenisse» vond dat niet te veel aangehikt moet worden tegen het wegvallen van de DACW-subsidie. ..Die subsidie is natuurlijk een leuke pleister op de wonde, maar structureel veran dert er niks mee Nu die DACW-subsidie wegvalt, moeten we er verder ook maar niet meer over praten Wel moeten we oppervlaktewater. Men wees van industriezijde onder meer op het wegvallen van de (verwachte) DACW-subsidie, een factor die danig kostenverhogend zal werken. Vorig jaar al besloot de algemene vergadering ak koord te gaan met de bouw van de zui- veringsinstaillatie bij Hulst op voor waarde dat het waterschap een DACW- subsidie van vijftig procent zou innen. Nu de DACW-kraan voor Zeeland voor lopig. met het oog op de uitvoering van de Oosterscheldewerken en de aanleg van de vaste oeververbinding, is dicht gedraaid. besloot het dagelijks bestuur van het waterschap de algemene verga dering voor te stellen de zuiveringsin- subsidie Het argument van het DB: wanneer we nog jaren wachten, tot op het moment dat er weer wel een DACW-subsidie wordt verstrekt, zijn de hopen op een uitkering in het kader van artikel 23. want het is. zo heb ik begre pen. toch de bedoeling dat uit die wette lijke pot steun wordt verleend aan de verschillende lichamen Men moet wel goed onder ogen zien. dat wanneer we iets positiefs van de regering verwach ten wij zelf ook iets positiefs moeten doen aldus de heer De Schepper De algemene vergadering besloot haar zorgen over de financiële ontwikkelin gen in een brief ter kennis te brengen van de minister. Uiteindelijk nam de vergadering hel voorstel om - zonder subsidie - over te gaan tot de bouw van de zuiveringsinstallatie met overgrote meerderheid aan. Drie van de ruim vijftig stemgerechtigden waren tegen. KLEUTER DA G VERBLIJF EN OPLEIDINGSSCHOOL 1 Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Staatssecretaris Hendriks van volksgezondheid en milieuhygiëne stallatie dan maar te bouwen zonder heeft aan twee projecten in Zeeland in beginsel zijn medewerking toegezegd. Inde eerste plaats kan het bestuur van de Vereniging Kinderzorg in Serooskerke reke nen op steun voor de vestiging in huurwoningen van een medisch kleuterdagver blijf in Zeeland, gesplitst in onderdelen voor Walcheren, de Bcvelanden en Zeeuwsch-Vlaanderen. met een totaalcapaciteit van 96 plaatsen. Het tweede pro- kosten inmiodels zo gestegen dat we er ject betreft het uitbreidingsplan van de Stichting tot opleiding van verpleegk in- toch weer niks mee opschieten. Namens verschillende industriële ver vuilers tekende de heer Everaert als hoofdingeland bezwaar aan tegen de uitvoering van de plannen. Hij consta teerde dat er opnieuw een enorme zware lastenverzwaring voor de industrie zal optreden ..Het gaat allemaal ten koste van de bedrijven die het - en dat mag zo langzamerhand wel bekend zijn- toch al niet gemakkelijk hebben", aldus de heer Everaert. De bezwaren richtten zich met name tegen het feit dat voor de uitvoer ing van de verschillende zuiverings- technische werken het bedrag dat de vervuiler moet gaan betalen aanzienlijk zal stijgen Dijkgraaf K.J A. Baron Collotd'Escury sprak de hoop uit dat het waterschap in de toekomst- en bij verdere stijging van het bedrag per inwoner equivalent - een beroep zal kunnen doen op artikel 23 van de wet verontreiniging oppervlak tewater. In dat artikel is sprake van een uitkering aan waterschappen, die met een verhoudingsgewijs hoog bedrag per inwonerequivalent te kampen hebben. digen „Zeeuwsch-Vlaanderen" in Temeuzen voor de opleidingsschool in Terneu- De zingende Dolfijnen van Brugge KRMW Zeeland organiseert besprekingen werkprogramma VLISSINGEN - De Kathoüejce Raad voor Maatschappelijk Welzijn in Zee land biedt roomskatholieken in Zeeland de gelegenheid zich uit te spreken over hel werkprogramma 1977-1978. Per re gio worden er aparte besprekingen georganiseerd. Zo isermaandag6jum 's avonds om half acht ln de pastorie. Sin gel 106, te Vlisslngen. een bijeenkomst voor Walcheren Maandag 13 juni 's avonds om half acht is er in Pro Rege te Oostburg een samenkomst voor West- Zeeuws-Vlaanderen belegd. Men beoogt met de regionale vergaderingen drieër lei doel inspraak geven inzake de plan nen voor 1977-1978. bekendheid geven aan het werk van de Kathowieke Raad. en streven naar het opzetten van nieuwe projecten. In het overdekte Dolfinarium van Brugge/St Michiels geven dolfijnen en zeeleeuwen een show die alles slaat Ze springen en zingen Zeeleeuwen stelen visjes en kusjes Dolfijnen spelen blindemannetje Dat alles en nog veel meer Zesmaal dagelijks Speciaal voor u' CDA-KAMERLID MEJUFFROUW CORNELISSEN BIJ SLAAN EERSTE PAAL VERPLEEGTEHUIS OOSTBURG: Dolfinarium Brugge/St Michiels 050/316968 1 Tegenover het Boudewijnpark BESPREKING IN ALGEMEEN BESTUUR Achterop Dijkgraaf Collot d'Escury merkte ver der, enigszins geëmotioneerd op: „Als tot gaat om de waterzuivering dan moeten we hier toch wel even constate- ren dat wij enorm achterop lopen. Dat valt bijvoorbeeld af te lezen aan het bedrag per inwonerequivalent dat door ons geheven wordt. Dat is het laagste van het heel het land." De dijkgraaf doelde daarmee op het be drag van 12,50 per i.e. dat momenteel door het waterschap wordt opgelegd aan de vervuilers. „Er moet hier niet gesproken worden over temporiseren. Er wordt nu al vij fentwintigjaar lang gesproken over wa terzuivering en als we het zo bekijken zijn wij als waterschap al vijfentwintig jaar aan het temporiseren. Wanneer ik het grof moet zeggen: „We hebben ei genlijk geen donderd gedaan en het wordt na al die jaren toch hoog tijd dat er nu eens iets gebuerd". aldus de dijkgraaf. Hoofdingeland De Schepper (in het da- STICHTING WORDT STEEDS GROTER SINT l'HILIPSLAND - Het algemeen bestuur van de stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland zal zich komend najaar -wellicht tijdens een speciale vergadering- buigen overeen wijziging van de organisatiestructuur van de stichting. Deze structuurwijziging is het gevolg van een andere bestuursop- zet en het samenstellen van nieuwe in structies voor de topfuncties. De struc tuurwijziging kwam vrijdagmorgen al uitvoerig aan de orde tijdens een ver gadering van het algemeen bestuur in het bejaardenwonmgencomplex 'De Rozeboom' in Sint Philipsland. Voorzitter A, J. Kaland van het stich tingsbestuur vertelde dat er binnen de stichting al lang wordt nagedacht over een andere opzet van de organisatie. „We hebben onszelf de vraag gesteld ol we zouden moeten komen toteen zekere decentralisatie met zelfstandige eenhe den in de regio's, maar zo'n vijfjaar ge leden hebben we die gedachte afgewe zen", aldus de heer Kaland. „Maar het is duidelijk dat er binnen een steeds groter wordend lichaam als onze stichting iets moet gebeuren, ook al om duidelijkheid te krijgen over sommige fincties en hun plaats". Daartoe zijn de topfuncties in de regio's en op centraal niveau doorgelicht en er zijn nieuwe instructies voor gemaakt De gedachten over een nieuwe besfcuur- sopzet zijn bij het gedelegeerd bestuur nog met helemaal uitgeknstaliseerd. vertelde de heer Kaland ,,We voelen in ieder geval niet voor een besturende di rectie met een soort raad van toezicht. Want we zijn van mening dat de ge meenschap door afvaardigingen van burgerlijke en kerkelijke overheden meer bij het werk van de stichting be trokken moeten blijven dan alleen maar toezicht houden". Wel wees hij erop dat bestuursleden in de sterk gegroeide stichting steeds minder met het werk zelf te maken krijgen. Kantoor De heer Kaland vertelde verder dat mis schien nog dit jaar begonnen kan wor den met de bouw van een nieuw kantoor voor de stichting op het terrein van 'Vij- vervreugd' in Middelburg. Hij vertelde dat het bestuur in tegenstelling tot een eerder bericht in de krant met teleur gesteld is over de gang van zaken rond de voorbereiding van de bouw. Gedepu teerde staten en burgemeester en we thouders van Middelburg hebben im mers al laten weten geen bezwaren tegen de bouw te hebben en het college ziekenhuisvoorzieningen heeft een gun stig advies aan de staatssecretaris ge geven. Binnenkort wordt dan ook de pnncipe-toestemming verwacht. In de vorige vergadering van het algemeen bestuur had de heer Kaland de hoop uitgesproken dat nu reeds over de fi nanciële aspecten van de bouw gespro ken zou kunnen worden, maar zover is het nog niet. Het algemeen bestuur ging vlot ak koord met de jaarstukken over 1976. De heren A. Joosse en A. F. Aertssen wer den benoemd tot adjunct-algemeen di recteur. Na afloop van de vergadering bezochten de bestuursleden van de stichting en hun dames de huizen 'Ten Anker' in Tholen en 'Sint Maartenshof in Sint Maartensdijk. OOSTBURG - Het CDA-tweede kamer lid mejuffrouw G. M. P. Cornelissen hoopt dat de samenwerking tussen de drie verpleeghuizen in Zeeuwsch- Vlaanderen (in Hulst, Temeuzen en Oostburgl zal leiden tot een intensieve samenwerking in andere sectoren van de yolksgezondheid in dit gebied. Zij sprak die wens uit tijdens de bijeen komst, die volgde op het slaan van de eerste paal van het nieuwe verpleeg huis in Oostburg, Vrijdagmiddag. "Wanneer het inderdaad zover kan ko men dat er in de totale gezondheidssec tor in Zeeuwsch-/ Vlaanderen een in tensieve samenwerking tot stand komt. dan zou het best kunnen gebeu ren dat Zeeuwsch-Vlaanderen op dit gebied nogeens een "proeftuin" u ordt. En dat zou zeker in het belang zijn van diezelfde volksgezondheid", meende het CDA-kamerlid. Mejuffrouw Cornelissen sloeg vrijdag middag de eerste paal voor het nieuwe verpleeghuis van de stichting "ver pleeghuis Wesl-Zeeuwch-Vlaanderen' Het verpleeghuis verrijst op een terrein pal naast het huidige Sint Antoniuszie- kenhuis en het zusterhuis. De stichting 'verpleeghuis West-,' Zeeuwsch- Vlaanderen' is eigenlijk ontstaan door toedoen van de stichting Sint Antonius- zlekenhuis. Een van de belangrijkste mensen achter de schermen van de nieuwe stichting is de heer P. Philipse, die in beide stichtingsbesturen een be langrijke rol vervult. De heer Philipse werd vrijdagmiddag door de verschillende sprekers dan ook uitgebreid in het zonnetje gezet. Het kamerlid mejuffrouw Cornelissen sprak zelfs van een "buitengewoon kamerlid" en daarmee doelde zij op het feit dat de heer Philipsen nagenoeg iedere week wel eenmaal op het binnenhof ver schijnt om er te pleiten vooreen grondi ger aanpak van de gezondheidszorg in het "Westzeeuwsvlaamse". Voorzitter mr. H. A. R. de Mul van de stichting "verpleeghuis West- Zeeuwsch-Vlaanderen heette de geno digden vrijdagmiddag welkom. Hij schelste in het kort het ontstaan van de stichting en hij wees met nadruk op de banden, die bestaan tussen ziekenhuis en verpleeghuis. Hij wees erop dat de stichting Sint Antoniusziekenhuis in maart van het vorig jaar een nieuwe stichting(verpleeghuis* in helleven had geroepen toen duidelijk was geworden dat de bouw van een nieuw verpleeghuis op Weinig tegenstand zou stuiten. Banden Mr. De Mul wees er de genodigden ver der op dat de banden tussen beide insti tuten niet alleen blijken uit de verte genwoordigers in beide stichtingsbes turen. maar dat ze ook duidelijk tot uit ing komen in de plannen voor de bouw van het verpleeghuis Vlakbij het zie kenhuis. Hij noemde in dit verband het samengaan van verschillende dien sten, zoals de medische voorzieningen en de keuken. Mr De Mul. „Wij streven naar een geslo ten circuit van verzorging. En dan den ken wij aan het ziekenhuis, het ver pleeghuis en de verzorgingshuizen". De voorzitter van de stichting "verpleeg huis" stond terloops stil bij de proble men, die de afgelopen jaren zijn gerezen rond tie ziekenhuissituatie in ZeeuWsch-Vlaanderen Hij noemde de goedkeuring voor de bouw van een ver pleeghuis. dat zo nauw Verbonden is met het bestaande ziekenhuis "een er kenning van de plaatsdie dit ziekenhuis in WesuZeeuwsch-/ Vlaanderen in neemt" Mr De Mul stelde verder vast dat het verpleeghuis (dat wordt neergezet door aannemingsbedrijf Sprangers in een ontwerp van het architectenbureau Oomen uit Oosterhout en in '78 klaar moetzijn) "wanneer het gereed is, eigen lijk al weer te klem zal zijn "We streven naar een uitbreiding met 33 bedden en het zou fijn zijn wanneer die uitbreiding tegelijkertijd met de rest Van het Ver pleeghuis in gebruik kan worden geno men", aldus de heer De MuL Mejuffrouw Cornelissen zette bij die wens overigens grote vraagtekens. Zij wees in dit verband op de uitspraak van de staatssecretaris dat er na de vergun ning die is afgegeven voor de bouw van het Verpleeghuis (dat "De Stelle" gaat hetem in Oostburg nauwelijks nog ver gunningen te verwachten zijn. "En dan hoor ik hier praten over uitbreiding met 33 bedden voegde zij er aan toe. Foto Mejuffrouw Cornelissen, geflan keerd door bestuurslid P Philipse itinks) en verschillende medewerkers van het bouwbedrijf slaat de eerste paal voor het nieuWe verpleeghuis in Oost burg. IN VOORKOMENDE GEVALLEN t Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Minister Westerterp van verkeer en waterstaat is bereid voorde Deltawerken in voorkomende gevallen de voorkeur te geven aan de toepassing van mijnsteen uit Zuid-Limburg. Voorwaarden zijn, dat het technisch PROJECT OVER TWEE JAAR KLAAR MIDDELBURG - Aan hel Poilio del mondo per l'artc op het Middel burgse Damplein zijn vrijdag twee nieuwe onderdelen toegevoegd. In de bestrating van het podio - in dc Graanbeurs - werd een project aan gebracht van Willem Buijs. Dat pro ject bestaat uit twee stenen, waarin de woorden YES en NO zijn gebei teld. Na de plaatsing van de stenen nagelde de directeur-voorzitter van hel podio, Marinus Boezem, een ver gankelijk werkstuk van de Italiaan Ernesto Tatafiore op de verharding van de Graanbeurs. Het werkstuk van de Italiaan is een op papier ge schilderde spiegelverkeerde 1. Tata- wcrdi voegde aan het podio verder veertjes toe. die op de hoeken de daklijst van dc Graanbeurs geplakt. Met de opzet van hel podio van Ma rinus Boezem werd in 1975 begonnen Boezem wil zijn werkstuk over twee j aar voltooien. Zijn bedoeling is in de Graanbeurs een vloer te maken waarin gestalte wordt gegeven aan de denkbeelden van een groep mo derne kunstenaars in en buiten Ne derland Eerder werden in de vloer stenen gelegd van Boezem zelfvan Van Beveren. Herman de Vrlesen de groep Mass Moring In de komende jaren zullen aan het podio werken worden toegevoegd van Mauncio Nannuel uit Florence. Eberdt Hilge- mann uit Duitsland en Matsusawa uit Japan. Boezem zal zijn project voltooien door de plaatsing van een metalen as. Net zo'n as zal hij neer zetten op de Shethameilanden.Op de afgeholde bovenkanten daarvan zal met een inscriptie worden duidelijk gemaakt, dat het hier de nieuwe as van de wereld betreft, die van oost naar west looptBoezem zal vervol gens van de plaatsing van alle on derdelen in een boek beschrij- ven.waarbij de Middelburgse foto graaf Wim Riemensde foto's ver zorgt, Marinus Boezem omschrijft het karakter van het podio als „enigszins ironisch". Fundamenteel De Middelburgse kunstenaar Willem Buijs. wiens stenen vrijdag werden geplaatst maakt werkstukken op ba sis van lundamentele gegevens als tastzin, geluid en taal. Buijs ver klaarde vrijdag, dat hij met het op straat leggen van de zijns inziens fundamentele woorden YES en NO iets wil oproepen inplaats van iets vastleggen. „De bedoeling is niet een sluitend verhaal te bieden", zei hij. Tatafiore laat met zijn bijdrage voor het podio in Middelburg iets zien van de vergankelijkheid der dingen en van de betrekkelijkheid De Italiaan benut voor veel van zijn werkstuk ken papier. Door het schilderen van het cijfer 1 in spiegelgelschnft geeft Tatafiore aan hoe een absoluut gege ven kan worden omgedraaid Met net bevestigen van veren aan de hoeken van de daklijsten van de Graanbeurs symboliseert de Italiaan de vluch tigheid van zijn bijdrage Marinus Boezem, directeur-voorzitter van net 'podio' brengt de veertjes aan de daklijst van dc Graanbeurs. als onderdeel van het project va Italiaan Ernesto Tatftore Hier wordt de steen met het woord NO van de Middelburgse Willem Buijs aangebracht in de Graanbeurs Willem Buijs zelf achtergrond r middentoe. met links naast hem zijn vrouw. mogelijk en economisch verantwoord is. De demissionaire bewindsman ant woordt dat op vragen van de PvdA- Twcede-Kamcrleden De Graaf, Roels en Knot. Hij is het met de vragenstel lers eens dat liet gebruik van Limburgs mijnsteen van belang kan zijn voor de sanering van de steenbergen die daar liggen en voor de werkgelegenheid die daarmee wordt gediend. Ook kan het van belang zijn voor de werkgelegen heid bij de transportondernemingen. Het mijnsteen dat iju voor de Deltawer ken wordt gebruikt, wordt per schip vanuit Duitsland aangevoerd. Trans port vanuit Zuid-Limburg zou volgens minister Westerterp kunnen plaatsvin den meteen combinatie van kipper met schip of per trein. De minister geeft in zijn antwoord aan dat de toepassings mogelijkheden van mijnsteen mede af hankelijk zijn van de korrelopbouw van het materiaal. De structuurverschillen van het spul uit Limburg zijn volgens hem aanzienlijk. Een aanvaardbare korrelopbouw kan echter in veel geval len worden verkregen door het afeeven van fijn materiaal. De mijnsteen uit Zuid-Limburg zou naar het oordeel van de minister voor toepassing bij de Del tawerken en andere waterbouwkundige werken ongeveer voor 50 procent afge- zeefd rpoelen worden. Ook deze bezig heid zou van gunstige invloed op de werkgelegenheid kunnen zijn. De heer Westerterp verwacht dat voor de Deltawerken tot 1986 ten minste drie miljoen ton mijnsteen nodig zal zijn. De hoeveelheden die nodig zijn voor de bochtafsnijding bij Bath, het Baal hoekkanaal en andere werken zijn nog met bekend Voor de wegenbouw in Limburg zal mogelijk m de jaren 1980- 1981 ongeveer 350.000 ton mijnsteen kunnen worden toegepast door rijkswa terstaat, De mini ster:,.Voor de ovenge gebieden wordt dit nog onderzochti doch reeds nu mag worden aangenomen dat de transportpnjzen voor die werken zodanig hoog zullen zijn. dat de mijn steen uit Limburg een economisch on aantrekkelijk alternatief voor het gewoonlijk gebruikte- ophoogzand vormt Gemeld wordt dat het Rijks- wegenlaboratonum ook in de toekomst beschikbaar blijft om de studie betref fende het gebruik van mijnsteen te be geleiden en zo nodig te verzorgen. In de Nederlandse wegenbouw wordt voor ophoogmateriaal voornamelijk zand gebruikt. Op de vraag welke prij zen daarvoor zoal worden betaald, wil de heer Weslerterp geen antwoord ge ven wegens het ontbreken van vol doen Ld zijn g bepa; a de grond ln de omgeving, de marktsituatie op het ogenblik van aankoop, de kwali teit van het zand. de toelaatbare diepte van de uitgraving. de vervoersafstand en het mogelijk gebruik van het terrein na de winning. Het noeme;i var. de in het verleden betaalde prijzen Lijkt me niet opportuun"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 9