PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MEVROUW SOUMOKIL EN ARTS TAN BEMIDDELAARS TREIN Politieke crisis België afgewend Vliegtuig verongelukt tijdens demonstratie Verontwaardiging over uitstel van nieuwbouw ziekenhuis 'De Bevelanden Kapers steken vlag uit en spuiten brandblussers leeg Cuba wil Amerikaanse gevangenen vrijlaten Zoon voor Rudi Carrell j fiantlijn Drankloos Pagina 3 220e jaargang no. 224 Zaterdag 4 juni 1977 vhzdrzwze (Ocys/S/ ÏI? Lanoe Delft Promenade 111 - Middelburg Ware klasse verloochent zich niet oocöcöoaxrxxcccr (Van onze verslaggevers) DEN HAAG-ASSEN - De kapers van de trein bij Glimmen en de regering zijn het eens geworden over de vraag wie als bemiddelaars gaan optreden. De keus is gevallen op mevrouw Soumokil en de medicus dr. H. Tan. Deze twee bemiddelaars hebben al contact gehad met de kapers. Vanmiddag zal opnieuw met de Zuidmolukse extremisten worden gepraat. Justitievoorlichter Van LeeuwenVvilde niet zeggen of de twee bemiddelaars zijn aangewezen door de kapers dan wel de regering. Mevrouw Soumokil bemiddelde ook al bij de kaping van de trein bij Wijster. Zij is de weduwe van dr. Chris Soumokil, de eerste president van de Zuidmolukse repu bliek, die in 1966 in Djakarta werd geëxecuteerd. Mevrouw Soumokil brief G.s. van Zeeland dringen er in een brief aan Den Uyl op aan om nog dit jaar te beginnen met de bouw van de vaste oeververbinding. PAGINA 3 niet mee PAGINA 7 inbraak haring De naam van mevrouw Soumokil circu leerde al eerder als een van de mogelijke bemiddelaars, die van dr. Tan niet. Hij is huisarts in Assen geweest, en is thans bezig zich te specialiseren als longarts. Dr. Tan is tot 1973 als minister van so ciale zaken en volksgezondheid lid ge weest van de zogenaamde Zuidmolukse regering in ballingschap. De president van de Zuidmolukse repu bliek. ir. H Manusama, zei desgevraagd erg blij te zijn met de twee bemidde laars. „Het lijkt mij een hele goede keus", aldus Manusama. die erop wees dat vooral mevrouw Soumokil een aan zienlijk gezag heeft in Zuidmolukse kringen Kapers en gijzelaars in de trein en de bezetters van de school in Bovensmilde met hun vier gijzelaars hebben gistera vond weer eten gehad, 's Ochtends werd ook voedsel naar de trein gebracht, maar ging het voedseltransport naar de school niet door. De Zuidmolukse kleu terleidster die normaal voor het trans port zorgt, moest werken, en de overval lers weigerden een andere „serveerster" De gekaapte trein is gistermiddag ver sierd met een vlag van de RMS. Het rood, wit, groen en blauw van de vlag wapperde voorop de neus van de Inter city. Waarom de vlag werd opgehangen is niet helemaal duidelijk. Sommigen veronderstellen dat dat gedaan is om dat de kaping vanaf gistermiddag 12 uur langer duurt dan die bij Wijster. Dat „record" was 267 uur. De vlag is gistera vond gestreken, maai- de stok ls blijven staan. Rond acht uur vrijdagavond hebben de Zuidmolukkers in de trein drie brand- blusapparaten leeg gespoten. Volgens justitiewoordvoerder Van Leeuwen de den de kapers dat vermoedelijk uit 'pure verveling' Hetschuim uitde apparaten leek vanuit de verte op een rookwolk, wat even het vermoeden deed ontstaan dat er brand was in de trein Opvang Wanneer het opvangprogramma voor de 105 kinderen van de openbare lagere school In Bovensmilde van start gaat. staat nog niet helemaal vast. Dat zou aanvankelijk maandag zijn. maar de Dokter Tan MINISTERS TOCHBEEDIGD podio Middelburgs i delen bij PAGINA 13 langste Gijzeling betel i dagen van hui I" PAGINA 25 monsterrit I PAGINA 27 beheer Gevato-personeel wil het bedrijf in eigen I beheer overnemen, beurs; financiën. I economie PAGINA 17 kerncentrales Waar komen de kerncentrales' j' PAGINA 18 steden Dr. Philip Handler in komende de cennia 3.500 nieuwe steden van een i' miljoen mensen nodig. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De politieke crisis in Bel gië is even snel en onverwacht als ze uitbrak tot een einde gekomen: vrij dagmiddag, precies een etmaal na de weigering van vier Franstalige christen-democratische ministers van de PSC de eed af te leggen, werden de 23 ministers en zeven staatssecretarissen van het tweede kabinet-Tindemans door koning Boudewijn beëdigd. Het Belgische staatshoofd gaf de PSC (Parti Social Cretien) wel een standje voor een politiek incident zoals nog niet eerder bij een Belgische regeringsfor matie was voorgekomen. Ik wil vergeten wat de kroon getroffen kan hebben, al dus koning Boudewijn, die het gebeurde ongunstig voor de staatsinstellingen noemde. De PSC toonde zich tevreden met. de concessies die andere regerings partijen alsnog hadden gedaan. De vier PSC-ministers <van defensie, so- donderdag zelf al de hun aangeboden post in het kabinet aanvaard toen ze in opdracht van hun partijbestuur weiger den de eed af te leggen. Formateur en oud-premier Tindemans bood direct zijn ontslag aan, maar dat werd door koning Boudewijn geweigerd. De nieuwe regering-Tindemans - een coalitie van Vlaamse en Franstalige christen-democraten en socialisten ouders vinden dat „de daarbij i kelijk geachte rust voor de kinderen nog onvoldoende is gegarandeerd" De ouders zijn het met elkaar eens over de inhoud van het programma. Dit pro gramma zal hoofdzakelijk bestaan uit expressieve bezigheden. Onzekerheid bestaat nog over de Molukse kinderen. De ouders zeggen dat er geen mogelijk heden zijn „deze kinderen in het opvan gprogramma mee te nemen" Bedreigd Drie leden van de RMS zijn door mili tante Molukse groeperingen uit Boven smilde en Assen met de dood bedreigd. Het gaat om president Manusama, vise-premier Lokollo en de minister van binnenlandse zaken, de heer J. Latu Mahina. Ook Otto Matulessi, voorzitter van de jongerenorganisatie Vrije Zuidmolukse Jongeren is bedreigd. Woordvoerder Lokollo van het Molukse crisiscentrum in Capeile aan de IJssel heeft gezegd de bedreigingen serieus te nemen. „Maar gezien de eigen belangen en verantwoordelijkheden wordt geen aanklacht ingediend", aldus Lokollo. Het viertal is te verstaan gegeven niet naar Assen of Bovensmilde te komen en zich niet te bemoeien met de gijzellngs- kwestles Uit voorzorg is het hoofdbu- VOLGENDE WEEK BESLUIT OVER STEUN PRIJS COMPENSATIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het kabinet zal volgende week beslissen of de overheid een bij drage zal geven in de prijscompensatie, die op 1 juli moet worden uitbetaald. De werkgevers hebben om zo'n bij drage gevraagd, omdat de prijzen in de eerste helft van dit jaar 0,7 procent meer zijn gestegen dan was geraamd. De werkgevers willen een overheids bijdrage om de kosten van deze extra- prijsstijging op te vangen. Minister-president Den Uyl zei vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie, dat er nog geen definitieve beslissing over overheidssteun is genomen. reau van politie in Assen extra beveiligd met prikkeldraad Welzijnswerkers Acht Zuidmolukse welzijnswerkers die volgens eigen zeggen enkele duizenden Zuidmolukkers vertegenwoordigen hebben de gijzelingsacties in Boven smilde en Glimmen afgekeurd. In een donderdagnacht uitgegeven verklaring verwijten ze de Nederlandse regering een gebrek aan aandacht voor hun za ken. Volgens de acht ls „vooral aan de poli tieke vragen nauwelijks recht gedaan". Maar. zo voegen zij daaraan toe „even min kunnen wij verhullen, dat de Zuid molukse leiding en de diverse Invloed rijke Zuidmolukse organisaties hebben verzuimd duidelijke uitspraken te doen die wellicht naar beide zijden aanzet hadden kunnen geven tot een meer doelgerichte beleidsontwikkeling" Het overleg vanuit de trein met het cri siscentrum in Assen wordt steeds door dezelfde persoon gevoerd Bekend is dat het steeds dezelfde kaDer is die de hoorn opneemt en de contacten onderhoudt. Bovendien wordt er kennelijk nauwe lijks overleg gepleegd, want de kaper aan de telefoon geeft meestal direct antwoord. Dit is een totaal andere situatie dan destijds bij de kaping in Wijster. Toen werd namelijk na het telefonisch con tact vaak vergaderd in de trein. Uit deze feiten zou de conclusie kunnen worden getrokken dat slechts één ka per de totale leiding in de trein heeft. BREMEN DP A i - De Nederlandse tv-presentator in Duitse dienst Rudi Carrell is vnjdag vader van een zoon geworden De boreling heet Alexan der. Carrell heeft twee dochters bij zijn eerste vrouw UITWISSELING DIPLOMATEN Cordon sanitaire in St.-Philipsland VïIjV De raad van Sint Philips- l&P5¥v| 'anc* deze week enkele besluiten genomen die tot doel hebben de 'import' van vreemdelingen in deze ge meente te beperken. Zozalhet gemeentebestuur de gebruikelijke ga rantie voor geldleningen bij de aankoop van woningen alleen geven aan inwo ners of oud-inwoners van Sint Philips- land alsmede aan diegenen die econo misch aan deze gemeente zijn gebon den. Voorts zijn er richtlijnen opgesteld voor een beperkend huurbeleid en ver der zal de gemeente geen bouwgrond meer verkopen aan vreemdelingen- Deze besluiten kwamen tot stand om dat de SGP-meerderheid in de raad dat wenste; deze groepering wil voorkomen dat het karakter van de gemeente wordt aangetast door vreemdelingen met an dere levensbeschouwingen en opvat tingen dan zij zelf huldigt Dergelijke maatregelen doen denken aan een 'cor don sanitaire'; met deze uitdrukking werd oorspronkelijk de isolatielijn be doeld waarmee een gebied tegen be smettelijke ziekten werd afgeschermd, maar later - na de eerste wereldoorlog - werden er de neutrale Oosteuropese staten mee aangeduid tussen Rusland en de rest van Europa, de lijn waarach ter men meende het communisme te kunnen isoleren. Zo gezien vormen de de besluiten van Sint Philipsland in derdaad een 'cordon sanitaire', een po ging om de "wereldgelijkvormigheid' buiten deze gemeente te houden. Een poging die naar onze overtuiging op langere termijn tot mislukking ge doemd zal zijn. De (Van onze correspondent) WASHINGTON - De Verenigde Staten en Cuba hebben vrijdag een belang rijke stap gedaan op de weg naar nor malisering van de betrekkingen: voor de eerste maal in zestien jaar zullen di plomaten worden uitgewisseld. Deze vertegenwoordigers worden voorals nog ondergebracht bij bevriende am bassades (de Zwitserse in Havana en de Tsjechische in Washington) en hun be noeming betekent allerminst een for mele erkenning, maar het is blijkbaar zo dat wederzijds de behoefte bestaat aan de instelling van een overlegka- naal op middelhoog niveau. In Havana is tevens bekend gemaakt dat Cuba tien van de dertig Amerikanen zal vrijlaten die in Cubaanse gevange nissen worden vastgehouden, voorna melijk vanwege misbruik van verdo vende middelen Zeven hunner zitten vast voor politieke vergrijpen, maar geen van deze gevangenen behoort tot degenen die zullen worden losgelaten. De Verenigde Staten hebben hun di plomatieke betrekkingen met Cuba verbroken op 3 januari 1961. Een herstel van de gewone relatie tussen landen zal echter niet zonder grote weerstand in Amerika zelf kunnen verlopen. Robert Dole, Fords kandidaat voor het republikeinse vice-presidentschap bij de jongste presidentsverkiezingen, heeft al aangekondigd dat hij in de Se naat volgende week een resolutie gaat voorstellen die tegen diplomatieke er kenning van Cuba en herstel van ge wone handelsbetrekkingen is gericht. alsmede twee taaipartijen, de Vlaamse Volksunie en het Brusselse FDF - werd niet uitgebreid noch gewijzigd- De PSC zal. zo deelde PSC-voorzitter Gramma mee. worden betrokken bij de hei-vor ming van de staatsinstellingen en het bestuur van Brussel Op belde gebieden hebben de PSC-ministers geen directe bevoegdheden. De „coup de theatre" van de Franstalige christen-democraten wordt verklaard met het hevige ongenoegen dat hun par tij, die zeker niet van bescheiden gedrag kan worden beschuldigd, nu zowel in Brussel als in Wallonië duidelijk op het tweede plan is geraakt, In de Belgische hoofdstad heeft het FDF het duidelijk voor het zeggen In het Waalse landsge deelte zijn de socialisten het sterkst In het derde Belgische „gewest" Vlaande ren overheerste de Christelijke Volk spartij (CVP) van premier Tindemans De Vlaamse liberale PVV, dc verliezers van de verkiezingen van 17 april, ver oordeelde het PSC-optreden als ver bijsterend omdat de koning nu in liet politieke spel was betrokken. De Vlaamse kranten hadden vrijdag geen goed woord voor het optreden van de PSC: arrogant, verwend en agressief waren de trefwoorden. De „Gazet van Antwerpen" schreef in haar opwin ding: „We beleven 'historische momen ten' waarover het nageslacht zich in be ledigende termen zal uitlaten". i Vu n onze verslaggever PARIJS - Het vrijdag op de Parijse luchtvaarttentoonstel ling in Bourget verongelukte Amerikaanse aanvalsvlieg- tuig A-I0 van Fairchild zou na afloop van de show een be zoek brengen aan de basis Gilze-Rijen in Nederland. Voor de ogen van duizenden toeschouwers, onder wie de vrouw van de verongelukte vlieger. Howard Sam Nelson, maakte de tweemotoiige A-10 een zogenaamde loop. een koprol, maar op te geringe hoogte. Het vliegtuig raakte het gras met zijn staart, die afbrak, waarna het vliegtuig onmid dellijk viam vatte. Vervolgens braken de vieugels af en werd de cockpit van de romp gerukt, die een vijfhonderd meter vanaf de staart belandde De wrakstukken waren al goeddeels uitgebrand toen de brandweerauto s arriveerden en schuim en water begonnen te spuiten. Uit het cockpitwrak werd de vlieger nog levend gehaald, maar hij overleed enkele minuten later in de heli kopter die hem naar een ziekenhuis bracht. Foto: Het vliegtuig vat vlam na de startbaan te hebben ge raakt. De 'Hollandse Nieuwe' hoeft niet te verdwijnen PAGINA 20 verhuizen n het ls heel wat I PAGINA 21 duiken Het water discussieert niet. sports duikers over hun hobby weg werpprin cipe MINISTERIE WIL PLANNEN MET ZES JAAR VERTRAGEN ZIEKENHUISBESTUUR EN DIRECTIE: „DIT IS VOLSTREKT ONBEGRIJPELIJK" GOES - De directie en het bestuur van het streekziekenhuis 'De Bevelanden' in Goes zijn uiterst verontwaardigd over een brief van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne waaruit blijkt dat mogelijk pas in 1983 gestart mag worden met dc uitbreiding bouw van het ziekenhuis Bevclandcn-noord (het vroegere 'Be- rgzicht't. De directie en het bestuur hadden er vast op gerekend dat eind van dit jaar al inet de realisering van de plannen begonnen zou kunnen worden. Dc directie en het ziekenhuis bestuur beraden zich momenteel over de stap pen die zij kunnen ondernenjgn. om de plannen toch zo snel mogelijk te kun nen uitvoeren. Zo wordt overwogen om de gemeenten op de Bevelanden te vra gen druk uit te oefenen op het ministe rie. Ook zullen de directie en het be stuur hot ministerie van volksgezond heid en milieuhygiëne om opheldering vragen. Officieel zijn de directie en het zieken huisbestuur nog niet op de hoogte ge steld van de plannen van het ministerie om de uitbreiding en vernieuwbouw van het ziekenhuis in Goes met een jaar of zes uit te stellen De nieuwe visie van de staatssecretaris blijkt alleen uit een brief aan gedeputeerde staten van Zee land waarin terloops wordt opgemerkt, dat 'naar het zich laat aanzien eerst tegen 1983 met de bouw van het zieken huis De Bevelanden' een aanvang kan worden gemaakt Een andere motiva tie ontbreekt. In een eerste en voorlo pige reactie verklaarden de heren M. Loevevoorzitten. P. de Bondt (secreta- risi. A. Th. van Waarden ladjunct- directeur verpleegkundige» en J W. Hartman (directeur algemene zakeni 'verschrikkelijk geschrokken' te zijn. Zij noemen het 'uiterst onhoffelijk' van de staatssecretaris, dat hij in een eerder stadium-begin 1975-het licht op groen heeft gezet, en nu laat weten dat het vermoedelijk tot 1983 kan duren voor dat de uitvoering van de plannen ter hand kan worden genomen." Dat is op z'n zachtst gezegd erg vreemd De woordvoerders van de directie en het ziekenhuisbestuur vinden het vol strekt onbegrijpelijk dat alleen hel col lege van gedeputeerde staten - en dan nog zeer summier - op de hoogte is ge steld van het gewijzigde standpunt van het ministerie. „Het minste dat men had kunnen doen. was ook contact met ons op te nemen. Officieel weten we ei genlijk nog van niets. Dat is toch wel een hele rare gang van zaken." volgens de directie en het ziekenhuis bestuur is hei onverantwoord om de verbouwing en uitbreiding van het zie- (Slot zie pagina 7 kolom 31 uitdrukking 'wereldgelijkvormig heid' lijkt ons de belangrijkste sleutel tot deze - naar ons gevoel in meer dan éénopzichtonjuiste - besluitvorming. In het voortreffelijke boek van dr. C. van de Ketterij 'De weg in woorden' over het piëtistisch woord gebruik in Neder land na 1900 - een onmisbare studie voor de kennis van het geestesleven binnen de groep waartoe ook de SGP behoort - komt een paragraaf voor over 'de zuigkracht der wereld'. In dat on derdeel heeft dr Van de Ketterij een reeks citaten bijeengebracht, die aan geven hoe in piëtistische kring over we reldgelijkvormigheid wordt gedacht Ze zjjn voor de hier aan de orde zijnde be sluitvorming naar ons gevoel verhelder end We hebben er enkele overgeschre ven. „De wereld trekt de jongelingen en jongedochters, het opkomend geslacht naarde tenten der goddeloosheid en der ijdelheid," aldus 'Uit den schat des woords', een prekenbundel. Een tweede voorbeeld: „De kerke des Heeren heeft te allen tijde te strijden tegen wereldge lijkvormigheid," een citaat uit het ker kelijk weekblad De Saambinder. In die zelfde geest spreken en handelen de SGP-raadsleden van Sint Philipsland. Zij weten zich geroepen om de zuiver heid van de leer en die van hun gemeen schap te bewaren en wijken daarvan niet af. niet ter linker noch ter rechter zijde. Zij menen oprecht dat hun be sluitvorming dient tot 'eer van God en tot heil van de mens.' LJ it vastgesteld zijnde moet tegelij kertijd worden geconstateerd - het is een droeve constatering -dat met diege nen die deze opvattingen huldigen, geen werkelijk gesprek mogelijk is. geen dia loog met althans enig begrip voor el- kaars standpunt Dat is in Sint Philips land duidelijk gebleken: wat er ook van de kant der oppositie werd en wordt ge zegd. het had en heelt geen effect De raadsmeerderheid liet merken dat zij onaantastbare zekerheden aan haar kant had. een hechte muur van princi pes waartegen alle redelijk-klinkende argumenten van andersdenkenden moesten stuklopen. In het denken van de SGP-raadsleden schemert vermoe delijk het ideaal der theocratie: zij wil len van Sint Philipsland een Calvijns Genève maken naar het model van het oud- testamcntische Israël. Op enigszins langere termijn echter zal dat onmoge lijk blijken. Afgezien van de vraag ol deze raadsbesluiten de toetsing door hogere instanties kunnen doorstaan - dal zal de komende maanden wel duide lijk worden - zal men in Sint Philipsland tot de ontdekking komen dat bepaalde ontwikkelingen niet zijn te stuiten en in geen geval sulhouden bij de Slaakdam. welke beslissingen de raad ook moge nemen. In dit verband nog een citaat, ditmaal uit het boek dat Anne van dei Meiden onder de titel 'Welzalig is het volk' schreef. In dit met kennis van za ken geschreven werk concludeert deze auteur onder meer „De verwereldlij king neemt toe. Ook de sport ruktop: ik schat dat het nog een jaar of vijf zal du ren. maar dan heelt ook het 'Reformato risch Dagblad' zijn sportpagina probleem. Zo zullen óe zaken opschui ven. Polarisatie en afbrokkeling wisse len elkaar al. Jongere generaties, waar van een deel ook universitair geschoold is. zullen kritische vrager, gaan stellen die al eerder in de Christelijk Gerefor meerde Kerken en de Gereformeerde Bond zijn gesteld." Dat is dan dc zeker heid der oppositie* het 'cordon sanitai re' van Sint Philipsland zal niet blijvend De regenng van de Amerikaanse pre sident Carter heeft besloten zich uit te spreken tegen de verkoop van 110 ge vechtsvliegtuigen van het type 'A7 Cor- salF aan Pakistan, zo is donderdag uit regeringskimgen ln Washington ver nomen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1