Gijzeling betekent voor velen langste dagen van hun leven MOGELIJK VOLGEND JAAR NIEUWE INDELING VVV'S PZCX Gunstiger regeling voor huurgewenning Bemiddelaar Tan is militante Molukker PROFIEL VAN 12 DA GEN DE PUNT EN BO VENSMILDE Om betere doelmatigheid te verkrijgen Vader eist voor rechter hoger examencijfer PRESIDENT SURINAME OP SOESTDIJK ONTVANGEN ZATERDAG 4 JUNI 1977 binnen-buiten land 13 (Door Tonny van der Meulen i GRONINGEN - Hoe lang duurt de 12 dagen gijzeling? Twaalf dagen in een trein zitten die scheef in een bocht staat. Twaalf dagen weinig anders van de buitenwereld merken dan de oude berichten in de kranten die voor de ramen van de coupés zijn geplakt. Of, zoals de vier leerkrachten, 12 dagen opgesloten zitten in je eigen school met de vrije wereld, je eigen huis, heel dichtbij. Voor de buitenwereld betekent het: al 12 dagen rondlopen met het afschuwelijke machteloze gevoel dat je vrouw, je kind of je man onder wapenbedreiging gegijzeld wordt, en je kunt er helemaal niks aan doen. Twaalf dagen in kranten lezen over lorries met voedsel, aangekon digde en afgewezen bemiddelaars, schietpartijen, dagjesmensen en prikkeldraad. Voor veel mensen de langste dagen van hun leven. Als je de kranten van die eerste gijze- Deouders van de kinderen drommen 23 mei. nog eens samen in de buurt van de school. In doorbladert, krijg je zelf ook het ge voel dat de eerste dag al ontzettend ver achter ons ligt. Op die maandag trok een Zuidmolukker, even na ne genen, aan de noodrem van de inter city Assen-Groningen. Buiten de trein kwamen ook zwaarbewapende Zuidmolukkers aanrennen, er werd geschoten door het plafond van de restauratiewagen: Nederland had zijn tweede treingijzeling. De eerste, nog wat verwarde verhalen komen van de ruim 40 passagiers die ont snappen of worden vrijgelaten, en langs de rails naar café Sijtsma bij de dichtstbijzijnde overweg lopen. Gymzaal Op ongeveer hetzelfde moment dringt een groepje gewapende Zuid molukkers de openbare basisschool van Bovensmilde binnen, die precies tussen de Molukse en de „blanke" wijk in ligt. Onderwijzer Woldendorp kan met zijn vierde klas ontsnappen omdat hij in de gymzaal bezig is. Een naburige kleuterschool laat hij snel ontruimen. Nederland heeft zijn eer ste schoolgijzeling. Omdat hier 105 kleine kinderen onder schot worden gehouden, krijgt de school eerstmeer aandacht dan de trein. Minister-president Den Uyl en minis ter van justitie Van Agt breken hun verkiezingstournee af en zoeven naar Den Haag. Op de afdeling voorlich ting van justitie zoeken ze haastig uit waar dat „De Punt" eigenlijk ligt en hoe je er kunt komen. Maar tegen de avond is er in Assen al een beleids centrum en een perscentrum, en rij den journalisten met gehuurde cara vans naar de spoorwegovergang: gij zelingen kunnen in Nederland lang duren de eerste dagen kon je er nog vrij dichtbij komen. Mevrouw Snip uit de Hortensialaan loopt zelfs naar de voordeur van het schoolgebouw, maar moet zich. onder bedreiging van mitrailleurvuur. schielijk terug trekken. De eerste gijzelingsnacht gaat in met een tot kalmte manende Den Uyl op de beeldbuis: ..Ik zou tot mijn medeburgers willen zeggen, woede, angst, ik begrijp het. Maar la ten we onszelf beheersen, laten wij waardig en kalm proberen dit af schuwelijke kwaad te boven te ko men". Eisen De eisen van de Zuidmolukkers ko men op de tweede dag en zijn zeer gedetailleerd. Zij hebben duidelijk van „Wijster" geleerd en de zaak uiterst zorgvuldig voorbereid. Op Eelde en op Schiphol moeten de be nodigde vliegtuigen volgctankt op de startbaan klaarstaan, „wij eisen dat dit binnen 48 uur geregeld is. Zo niet, dan zullen er veel dooien val len". Alleen al die achteloze spelling van het woord dooien wijst erop dat het hier een harde groep betreft. Een radicale splintergroep waar domi nee Metiary contacten mee heeft, luiden de eerste berichten. De pre dikant ontkent fel. Wel worden nu ook in brede kring de meningsver schillen bekend tussen Metiary en de gematigde Zuidmolukse leider Manusama. De bekendste foto van die tweede dag: een gebogen Zuid molukse vrouw die voorzichtig een karretje voedsel in de richting van de bezette school duwt. In tal van plaatsen worden 's avonds kerk diensten gehouden. Rampen doen bidden. Woensdag 25 mei beleeft Nederland zijn macaberste verkiezingsdag sinds de invoering van de parlemen taire democratie De opkomst is ook in Bovensmilde erg groot, maar wel loopt daar s middags om twee uur het ultimatum van de bezetters af De miljoenen Nederlanders die 's avonds voor de televisie op de ver kiezingsuitslagen zitten te wachten, horen de kinderen in de school roe pen- ..Van Agt. wij willen leven, Van Agt. wij willen leven". De camera zoomt, in op de half geopende school ramen. Als je later aan de gijzeling van Bovensmilde denkt, zal dit een van de taferelen zijn die je het langst herinnert Hoewel de Zuidmolukkers bij voor baat bemiddelaars hebben afgewe zen. komt toch de bejaarde Zuidmo lukse heer T Kuhuwael naar Boven smilde. Twee dagen praat hij er in de Molukse wijk. een keer benadert hij de school per megafoon, daarna reist hij weer af naar Den Haag. In de kranten verschijnen nu de beelden die de trend van de komende dagen worden: twee Groninger recher cheurs. die een lorrie naar de trein rijden Op het pas gemaaide grasland van boer Koops. vlak bij de spoor baan is het Rode Kruis klaar met een provisorisch opvangstcentrum. Overal worden de afzettingen beter, de pasjescontrole strenger Na drie dagen is Nederland geheel ingescho ten op zijn twee gijzelingen Strop De ochtendbladen van de vierde gij zelingsdag meldden naast elkaar de grote overwinning van Den Uyl en het feit dat drie gijzelaars naast de trein hebben gestaan, een uit ge waad aan. de handen geboeid, een strop om de nek. Onwezenlijke beel den uit het Drentse land. De psychiater, dr Mulder, heeft con tact met de trein, de telefoonverbin ding tussen school en trein, die later weer defect zou raken, werkt Al twee dagen is er in de trein geen voedsel ASSEN - Het hoofd van de Rijkspolitie Generaal-Inspecteur Peter J. Plattel in gesprek met drie van zijn manschappen. Hij bezocht vrijdag de omgeving van deschool in Bovensmilde waar Zuid-Molukse terroristen sinds maandag 23 mei 4 ondenoijzers van de school gijzelen. meer bezorgd, de Kapers manifeste ren hun macht. Bij de burgemester van Smllde. de heer P de Noord, wordt s avonds een ruit ingegooid Op hetzelfde moment praat prinses Beatrix twee uur lang in de openbare bibliotheek van Bovensmilde melde ouders van de kinderen. Zij heeft zoontjes in dezelfde leeftijdsgroep. Ouders vertellen later dit contact zeer gewaardeerd te hebber. Maar dan. op vrijdagmorgen in alle vroegte, bellen de Zuidmolukkers vanuit de school op ..Alle kinderen komen vrij. kunnen jullie voor trans port zorgen'5"' Een darminfectie heeft toegeslagen, de toestand in de school moet onhoudbaar zijn geworden. Voor definitieve oplossing is ae tya nog niet Vier leerkrachten moeten in de school achterblijven. En nu de kinderen verlost zijn. wordt weer veel meer aandacht besteed aan de trein. Ook daar zitten nog steeds 55 men sen gevangen Files Het zonnige Pinksterwcekeinde gaat in. Vele Nederlanders besluiten te gaan treintje-kijken. Files bij De Punt van meer dan 10 kilometer, op Tweede Pinksterdag wordt de weg ten slotte afgesloten. Een ijscoman laat de mensen tegen betaling van een kwartje door zijn verrekijker turen. Intussen roepen de kerken op tot zelfbeheersing en wordt het rond de school en trein steeds stiller. Bij gebrek aan echt nieuws komt een geruchtenstroom op gang. Weer de zelfde verhalen als toen in Wijster: Mariniers die de trein zouden be stormen, mariniers die 's nachts on der de trein zouden zitten etc. Het beleidscentrum gaat zïcli steeds meer zorgen maken over een zwan gere vrouw in de trein. Bij elk tele fooncontact vraagt dr. Mulder om baar vrijlating. De kapers weigeren: „Wij zorgen voortreffelijk voor haar". Op de dinsdag na Pinksteren lijkt er eindelijk iets meer schot in de zaak te komen: de kapers in de trein wagen nu zelf om bemiddelaars Die bemid delaars zullen de rode draad door de komende dagen worden Kapers wij zen bemiddelaars van de regering af. de regering wijst de voorgestelde bemiddelaars van de kapcis van de hand. Vijfenvijftig mensen zitten in de trein nog steeds achter kranten papier Je dreigt wat aan de gijzelin gen te gaan wennen Tot Zuidmo lukse jongeren op een persconferen tie in Assen een brief voorlezen, die ze aan de regering sturen. Zinnen als: ..Onze jongens hebben nu veel te bie den. namelijk 60 mensenlevens', brengen je snel in de harde werke lijkheid terug. „Wij kennen onze jon gens en wezen een gewelddadige af loop". zegt de brief ook nog. s Avonds hoor je minister-president Den Uyl voor de radio zeggen De toestand is nog onverminderd Ijzig. Op diezelfde dag besluiten de kapers een flauwgevallen man toch maar niet vrij te laten, hoewel de brancard al op een lorrie klaarstaat Het wordt steeds duidelijker: dit is een harde gijzeling Enige positieve bericht de kinderen van Boven smilde kunnen weer wat beter sla pen. Mariniers Op donderdag 2 Juni wordt sinds da gen weer vanuit de trein geschoten. Eerst op een marinier die zich in de buurt van de trein hebben ingegra ven. daarna op een zendmast van de politie Rond de school is het nu he lemaal stil. de bezetters daar schij nen aan de onderhandelingen nau welijks te pas te komen DevTOuwdie je een week geleden lijkbleek op de televisie zag, vlak nadat haar doch tertje uit de school was wijgelaten, staat nu tussen de boontjes te schof felen. Ze ziet er weer wat beter uit. De dagen verstrijken met namen van mogelijke bemiddelaars Uit het Af rikaanse staatje Benin is nog steeds geen ofBcièle verklaring ontvangen dat de kapers daar inderdaad wel kom zijn. Alle lorries met voedsel worden stipt door de radionieuws dienst omgeroepen. Voor de buiten wereld is dat nog ongeveer het enige wat er rond de verre trein gebeurt. Het contact met het beleidscentrum speelt zich af via onzichtbare tele foonlijnen. In het Academisch Ziekenhuis in Groningen wachten hulpverleners □p de vrijgelaten gijzelaars. Elke iag wordt cr in, de ziekenhuiskeu ken rekening mee gehouden dat er ïten voor de gijzelaars moet zijn. Het is nog steeds niet opgediend. DEN' HAAG (ANP) - Het is mogelijk, dat reeds volgend jaar het publiek te ma ken krijgt met twee 'soorten' VVV's in ons land, de ene, die zich uitsluitend met het eigenlijke VW-wcrk bezig houdt en geen regelmatige informatie stroom verstrekt en een ander, die een scala van landelijke informatie kan verstrekken. Heteerstckantoorzal dan het bekende op de kop staande drie hoekje met daarin de aanduiding VVV, missen. Aldus bleek vrijdag uit een explicatie over dit onderwerp door algemeen se cretaris van de Algemene Nederlandse Vereniging van VVV's (ANVV) de heer G. S. Lous, die ervan gewaagde, dat een onderzoek naar een 'harder' maken van het VVV-wezen met als uiteindelijk doel een betere doelmatigheid met name op financieel gebied, zich in een laatste fase bevindt. Binnenkort zullen over dit on derwerp besprekingen tij? regionaal ni veau beginnen, zo kondigde hij verder Een reeds bij de verschillende techni sche commissies van de ANVV circule rend rapport heeft een veertigtal wat genoemd wordt ondersteunende func ties opgesteld, waaraan de VVV's op fifty-fyfty-basi3zullen verdelen in VVV's met een landelijke functie en WV's die' op streek- of provinciaal niveau 'opere ren' Bij dit alles zal de autonomie van de VVV's gewaarborgd blijven, maar bij een deel van de WV's zijn beslist verbe teringen nodig. administratief en gelde lijk beheer voldoet lang niet altijd aan eisen, die een accountant ér aan zou stellen, aldus de heer Lous. De VVV's zullen moeten werken op grond van be heersnormen, die landelijk zullen wor den gesteld. Eindjes De Nederlandse WV's hebben als ge volg van het verslechterd economisch klimaat moeite de eindjes aan elkaar te knopen. Zij zullen dan ook op korte ter mijn maatregelen moeten nemen om hieraan een einde te maken. De voorzit ter van de Algemene Nederlandse Ver eniging van WV's, jhr. mr. H. G van Holthe tot Echten, heeft dit vrijdag op de algemene vergadering van de vereni ging in Den Haag verklaard Hij had eerst geconstateerd dat het afi gelopen jaar toeristisch gezien geen on gunstig jaar is geweest, maar dat er de sondanks toch weinig réden is voor te vredenheid en optimisme. De voorzitter verklaarde verder dat de WV's zeer arbeidsintensieve instellin gen zijn, die een deel van de loonkosten- MET INGANG VAN 1 JULI DEN HAAG - De huurgewenningsbijd- rage wordt voor grote groepen huur ders vanaf 1 juli gunstiger. Huurders die een nieuwe woning moeten betrek ken omdat hun oude huis in het kader van de stadsvernieuwing wordt afge broken, krijgen vanaf I juli gedurende vijf jaar (was drie) een gewennings- bïjdrage. Het inkomen van deze huur- GEEN 5 MAAR EEN 6: ARNHEM - Geen 5, maar een 6. Dat cijfer voor het vak geschiedenis en staatsinrichting had vader K. Huis kamp uit Veenendaal zijn dochter Jos (18) toebedacht op de eindexa menlijst. Toen bleek dat de leraar- examinator van het Christelijk Ly ceum in Veenendaal niet bereid was het cijfer te veranderen, besloot Huiskamp een kort geding tegen de school aan te spannen. Vrijdagmor gen diende het geding voor de presi dent van de Arnhemse rechtbank mr. J Schaafsma Slechts eén tiende was Jos van een zesje af geweest be toogde raadsman mr. E. H. H. van Loon. Hij toonde zich erg verbolgen over de scriptie die de leerlingen voor het mondeling examen hadden moe ten maken en die niet in het leerpian voor dat jaar was opgenomen Vader Huiskamp eist nu herziening van het cijfer of 100.000 gulden voor elke dag dat de school blijft weigeren. Volgens raadsman mr. F. P. A. Blom. die optrad voor het schoolbestuur, was iedereen op de hoogte van de scriptie. Bovendien zou iedereen, in clusief Huiskamp, het ermee eens zijn geweest. „Nu ze een onvoldoende heeft klopt het ineens niet meer Dat is een vreemde zaak aldus mr Blom. Volgens mr. Van Loon handelt zijn cliënt niet uit eigenblang. maar in het belang van alle leerlingen van de school. Volgens rijksinspecteur L Pieper, die als getuige optrad, is het afgenomen examen niet onwettelijk De president van de rechtbank doet op 10 juni uitspraak stijgingen zullen moeten opvangen door grotere productiviteit en doelmatig heid Anders zullen de financiële moge lijkheden voor de WV's venninderen met als gevolg minder dienstbetoon en inkrimping van de voorlichting' en het voorlichtingsmateriaal. Doelmatigheid Ondersteunden activiteiten, die recht streeks op de doelmatigheid kunnen inwerken, zoals administratievoering en opleiding zullen een belangrijke rol spelen bij de verwezenlijking van een hevigerstreven naar doelmatigheid. Gedacht wordt aan zaken als een uni forme rekennschema. de mogelijkheid tot geautmatiseerde verwerking van administratieve gegevens en salarissen en de verbeterde verwerking bij de cen trale documentatie. POPULAIR BIJ RADICALE JONGEREN De heer A Blankert. hoofd-directeur van de Koninklijke Nederlandse toeris tenbond ANWB is-als eerste Nederland - benoemd tot president van de Alliance Internationale de Tourisme (AITi. DEN HAAG - Dokter Hassan Tan, die vrijdag samen met mevrouw Somoukil als bemiddelaars zijn geaccepteerd door de kapers in de trein bij Glimmen, wordt gerekend tot de militanten on der de Zuidmolukkers. Hij is erg popu lair bij de radicale Zuidmolukse jonge ren die Tan wil betrekken in het stre ven naar de verwezenlijking van een onafhankelijke Vrije Zuidmolukse re publiek. „Je moet de jeugd laten meedraaien, anders stoot je ze af', is een van zijn uitspraken. Ir. J. A. Manusama was het daar niet mee eens en dat was voor Tan de reden dat hij in 1974 uit het kabinet^Manusama stapte waar hij vanaf 1967 sociale zaken en jeugdzaken voor zijn rekening nam In zijn plaats kwam dr Frans Tutuhatunewa. die aanvankelijk door het beleidscentrum in Assen als bemiddelaar naar voren was geschoven. Tan is Islamiet en vertegenwoordigt in ders mag niet hoger dan f35.000.- (was f33.000,-) bedragen. Ook huurders die na een ingrijpende verbetering van hun woning een hogere huur dienen te betalen, komen voor de gewenningsbijdrage in aanmerking De huurgewenning geldt ten slotte ook voor huurders die bij ingrijpende verbe tering van hun woning naar een andere woning met een hogere huui verhuizen Voorwaarde is dat de nieuwe huur na aftrek van de individuele huursubsidie nog ten minste f 100,- per maand hoger is dan de oude huur De bijdrage die wordt verleend be draagt voor het eerste jaar negentig procent van het huurverschil en voor elk volgend jaar steeds twintig proceni minder Voor het berekenen van de ge- wennirfgsbijdrage wordt echter wel een maximum van f 6300.- per jaar als huur van de nieuwe woning aangehouden Huurders die niet voor de ruimere sub sidiëring in aanmerking komen, omdat zij de duurdere huurwoning tussen 1 juli 1976 en 1 juli 1977 hebben betrokken maar wel aan de nieuwe voorwaarden voldoen, kunnen een broep doen op een overgangsregeling Als de verhuisda tum tussen juli 1976 en juli 1977 ligt krij gen die huurders voor het eerste jaar subsidie volgens de oude regeling en voor het tweede tot het vijfde jaar vol gens de nieuwe regeling Een zelfde regeling geldt voor de huur ders die nog eerder verhuisden. Viel de verhuisdatum tussen juli 75 en juli '76 dan krijgen die huurdeis de eerste twee jaar een bijdrage volgens de oude rege ling. De laatste drie jaar echter wordt de nieuwe gewenmnesprocedure toege past DEN HAAG ANP - Op paleis soestdijk heeft koningin Juliana vrijdagmiddag de ofjlciele oorkonde van deonaf- hankclijksheidsi crklanng tan de republiek Suriname aan president Fcrrier overhandigd. De president heeft, daarna de koningin als het eerste buitenlandwse staats hoofd de grootordeketen m de ere-orde van de Gele Ster van de republiek van Suriname uitgereikt, zo heeft de rijksvoorlichtingsdienst meegedeeld. Bij deze plechtig tieta naren onder meer aanwezig pmis Bernhard. prin ses Beatris. prins Claus, prinses Margnct cn mr. Pieter van Vollenhoven. Van Surinaamse zijde mevrouw E Ferrier-Vas. de minister van algemene en buitenlandse zaken H A E. Arron en echtgenote Foto Hartelijke dankbetuigingen over en weer lussen koniongin Juliana en president Ferrier Links op de fotc mevrouw Ferner rechts mr Pieter van Vollenhoven de Zuidmolukse gemeenschap de ruim zevenduizend Islamitische Molukkers die in Balk (Friesland). Ridderkerk (Zuid-Holland) en Waalwijk (Brabant) in kampen-woonoorden en wijken' wo nen. De 56-jarige huisarts, die nu hoofd is van een tbc-consultatiebureau in Enschede, komt uit de negorij Urlmessing op Am- bon Op kosten van de gemeenschap daar mocht hij voor arts in Lelden gaan studeren Het was de bedoeling dat hij naar zijn geboorteplaats zou terugkeren maar toen in het begin van de jaren vijf tig de Ambonezen naar Nederland kwamen, besloot hij in Nederland te blijven. Na zijn studie was hij als huis arts verbonden aan het kamp Schat tenberg in Drenthe, sarnen met Roy Kuhuwael. die onderwijzer was in dit kamp waar de Ambonezen werden on dergebracht Kuhuwael heeft bij de treinkaping in Beilen, december 1975. ook een belang rijke bemiddelaarsrol gespeeld. Samen met mevrouw Soumokilde weduwe van de in 1966 geëxecuteerde eerste presi dent van de RMS. mr dr. Chris Soumo kil. die op Ambon het verzet leidde tegen de Indonesiërs Het is met name mevrouw Soumokil geweest die de Zuidmolukse kapers in de trein in Beilen heeft weten over te halen Volgens goed ingelichte Zuidmo lukse kringen heeft mevrouw Soumokil pas na lang aandringen ach ais bemid delaarster beschikbaar gesteld. De ou ders van de kapers van de trein in Beilen en de bezetters van het consulaat- generaal in Amsterdam verwijten haar dat door haar bemiddeling hun kinde ren nu in de gevangenis zitten. Dat ze toch is ingegaan op het verzoek om te bemiddelen komt volgens deze krin gen. omdat ze vreest dat haar zoon Tommy, die op het ogenblik een korte gevangenisstraf uitzit voor zijn aandeel in de pogingen om koningin Juliana :e gijzelen, mee zal moeten met de trein-, kapers als zij naar het buitenland zou den uitwijken In Zuidmolukse kringen gelooft men overigens dal de bemiddelaars zullen proberen om het ciscnpukkct van de treinovervallers dat er nog altijd ligt. uit het hoofd te praten Zc zullen, zo meent men. in eerste instantie probe ren om in hun gesprekken met de jon geren het accent te leggen op de poli tieke kant van de zaak. Hel i-, el zeker dat de Molukse jongeren zich deze keer niet laten afschepen met de instelling van commissies, zo vermoedt men in Molukse kring. Door intensieve O] ming zal worden gei ziekte ln te dammen hechtte daartoe vnj aan hel ontwerp-besi peziekte. Deze maati meer noodzakelijk n de ziekte optreedt wa;

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 13