PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NOG GEEN KEUS BEMIDDELAARS Vorming kabinet in België op valreep mislukt „Beloodsing district Scheldemond moet doelmatiger georganiseerd worden" Treinkapers schieten op tv-mast vandaag Dissidenten vragen om amnesty Scheveningen 54 won haringrace Twee pagina 2 220e jaargang no. 223 Vrijdag 3 juni 1977 PSC TREKT ZICH KORT VOOR BEËDIGING MINISTERS TERUG BRUSSEL - De vorming van een nieuwe Belgische regering is don derdag op de valreep mislukt. Oud premier Leo Tindemans bood zijn ontslag aan als kabinetsformateur nadat de vier Waalse christen democraten die een ministerspost hadden aanvaard, van hun partij geen toestemming kregen de eed af te leggen. De christen-democraten vinden dat hun te weinig „zware" portefeuilles waren toebedeeld. Koning Boudewijn hield de ontsla gaanvraag van Tindemans in be raad. maar het zag er donderdaga vond niet naar uit dat op korte ter mijn een oplossing zou worden ge vonden voor wat de Belgische oud premier een ernstige politieke crisis noemde Tindemans. die zes weken lang heeft onderhandeld over de vorming van een nieuw kabinet, sprak van een „constitutioneel moei lijke situatie" Volgens kenners van de Belgische politiek is het nog niet eerder ge beurd dat een partij zijn kandidaat-ministers geen toestem ming gaf de gebruikelijke eed af te leggen nadat de samenstelling van het kabinet al officieel was bekend gemaakt. De beslissing van de lei ding van de Waalse christen democraten (PSC) werd in Brussel gezien als een affront tegenover ko ning Boudewijn en formateur Tin demans In een verklaring zei de P8C er niet mee te kunnen instemmen dat haar ministers geen deel zouden hebben aan de belangrijkste taken voor de nieuwe regering, het economisch herstel en de hervorming van de staatsinstellingen Wel zei de PSC-leiding volledig ach ter het ontwerp regeringspro gramma te staan, zowel op sociaal- economisch gebied als wat betreft het moeizaam tot stand gekomen akkoord over de eerste stappen naar een federale staatsstructuur van België In het kabinet van 23 ministers en 7 staatssecretarissen waren vier mi nistersposten aan de PSC voorbe houden Het ging om defensie, so ciale zaken. Franse onderwijszaken en landbouw en middenstandsza ken. Vooral oud-minister van arbeid en tewerkstelling Califice zou zijn portefeuille van sociale zaken te licht vinden Daarbij speelt ook een rol dat de post van, arbeid naar een Waalse socialist zou gaan Het tweede kabinet-Tindemans. zoals al bekend gemaakt door het koninklijk paleis, bestond uit de coa litie van Vlaamse en Waalse christen-democraten en socialisten, alsmede twee taaipartijen- de Vlaamse Volks Unie en het FDF. de partij van de franstalige Brusselaars. Het zou voor het eerst zyn dat deze twee kleine partijen, die elk twee mi nistersposten was toebedeeld, aan een regering zouden deelnemen Behalve Tindemans zou de (Vlaam se» Christelijke Volks Party (CVPi, die de grote winnaar was van de al gemene verkiezingen van 17 april, nog zes ministers leveren Achtsocia- listen (vijf franstalige en drie Vlamin gen i zouden het kabinet wat de mi nisters betreft, completeren, afgezien dus van de vier PSC-bewindslieden. die hun benoeming persoonlijk al hadden aanvaard Behalve de post arbeid zouden de socialisten ook economische zaken, buitenlandse zaken en openbare werken krijgen De CVP zou de minister van finan ciën leveren, alsmede de staatssecre taris voor de begroting LEO TINDEMANS DEN HAAG-ASSEN - De regering is gisteren verder gegaan met haar pogingen nieuwe bemidde laars te zoeken die met de Zuidmolukse kapers van de trein bij Glimmen en de bezetters van de school in Bovensmilde kunnen praten. Enige Zuidmolukkers hebben zich als bemiddelaar aange meld, maar de regering heeft daaruit nog geen keuze gedaan. Beide partijen hebben namen ge noemd, niemand is afgewezen maar er is nog niemand aangewezen, zo werd gezegd. Over de contacten tussen de autoritei ten en de Zuidmolukse extremisten zei het beleidscentrum gistel-middag dat dicht vervanger Aantjes toch vervanger van Van Agt in CDA-fractle verhuizen Het kringbureau van het Rode Kruis Zeeland gaat verhuizen. PAGINA 13 washandje De opvang van de gijzelaars is tot op het washandje geregeld PAGINA 19 vier Als Meeuwen niet degradeert spelen komend seizoen vier Zeeuwse ploegen in zelfde tweede klas PAGINA 21 veiliger De Nederlandse dagbladpers bevindt zich nu In veiliger Onancien-c die door „volstrekte windstilte" worden gekenmerkt. Intussen vlogen de mari niers in het veld rond de gekaapte trem de kogels om de oren. Zij liggen in de buurt van de trem verdekt opgesteld, en zijn gisteren diverse malen door de ka pers onder vuur genomen. De kapers schoten ook op een zendmast van de PTT die sinds gistermorgen bij de trein staat opgesteld. Boven in die mast zijn tv-camera's aangebracht. Met die camera's kan de politie de westkant van de gekaapte trein in het oog hou den. Laterwerd de treinkapers verteld dat zij zich niet over de mast hoeven op te win den, en dat deze niet zal worden verwij derd. De kapers hadden geëist dat de zendmast zou worden afgebroken Bijbel Verder is gisteren zowel naar de trein als naar de school opnieuw eten en drinken gebracht. Bij het pakket voor de trein zat een bijbel die een particu lier liet brengen voor de zeven maan den zwangere mevrouw Ellenbroek- Prinsen. Bij de trein is opnieuw schoongemaakt Enkele gijzelaars ruimden met harken en schoppen de afval in en rond de trein op. Onderwijl werden zij in de gaten ge houden door drie Zuidmolukkers die op de trein waren geklommen. Vrije Zuidmolukse jongeren uit Assen. Bovensmilde. Heer. Eist Hatert. Ge nnep en Tiel hebben de regering een nieuw communique toegezonden. Een eerste brief van deze ionseren aan de MOSKOU (DPA/AFP) - Ruim 50 dissi denten in de Sowjet-L'nie. onder wie de natuurkundige Andrcj Sacharow en ex-generaal Pjotr Grigorenko. hebben in een open brief aan het politburo van de communistische partij en aan de op perste sowjet aangedrongen op een 'al gemene amnestie' ter gelegenheid van de invoering van de nieuwe grondwet. Volgens indieners van de open brie! is het in alle landen gebruikelijk dat be langrijke gebeurtenissen, als invoering van een nieuwe grondwet, vergezeld gaan van een ruime amnestie voor met name politieke gevangenen. regering verwekte grote woede onder het Nederlandse volk. vooral omdat er zinsneden in voorkwamen als. „Wij hebben 60 mensenlevens te bieden In hun tweede brief zeggen de jonge Zuidmolukkers dat hun eerdere brief verkeerd is uitgelegd. „Wij hebben ge tracht om de personen van het Neder landse beleids- en crisiscentrum een in dicatie te geven, waai-een mogelijke op lossing te vinden is voor het behoud van (60) mensenlevens", aldus het commu nique. Geladenheid" De jongeren zijn kwaad op minister Van Agt De minister „speelt in op de emoties van mensen, waardoor de ge ladenheid onder de bevolking wordt vergroot", aldus de briefschrijvers. Zij geloven verder dat Van Agt de pers sys tematisch opzet tegen de Zuidmolukse jongeren en dat hij de Zuidmolukkers de toegang tot de media onthoudt. Ze trekken de conclusie daaruit dat het beleid van de minister is gericht op het verdoezelen van de realiteit van het Molukse vraagstuk. Op het ministerie van justitie waren gis teravond nog niet veel reacties binnen gekomen op deze tweede brief Een woordvoerder zei het positief te beoor delen dat de jongeren opheldering heb ben gegeven, dat men de nadruk legt op de menselijke kant en dat men nu zegt dat passagiers en kinderen vrij moeten Het Indonesische ministerie van buiten landse zaken in Djakarta nee tl inmid dels ook gereageerd op de eerste fcnef van de Zuidmolukse jongeren, waarin onder meer werd aangedrongen op ver breken van de banden tussen Nederland en Indonesië Het ministerie vindt dat de betrekkingen tussen beide landen „avonturiers van de zogeheten Zuidmo lukse republiek" geheel niet aangaan, en noemde de brief „geen verder com mentaar waard". School De kinderen die in de lagere school in Bovensmilde gegijzeld hebben gezeten, gaan maandag weer voor haive dagen naar school. ZIJ zullen vooralsnog wor den ondergebracht in de christelijke la gere school De 15 Molukse leerlingen van de nog be zette openbare lagere school blijven voorlopig thuis. Dat is voor hun eigen bestwil beter, aldus ouders en deskun digen. Volgens een delegatie van de ou ders zullen de kinderen die gegijzeld zijn geweest, niet meer teruggaan naar het gebouw dat bezet wordt gehouden. Volgens de delegatie van de ouders zijn de gevolgen van de gijzeling voor de kinderen „op het eerste gezicht" mee gevallen, al hebben sommige kinderen en hun ouders nog wel moeilijkheden met de nasleep ervan. Prinses Margriet heeft gistermiddag een bezoek van twee uur aan verschil lende Rode-Kruisposten in Drenthe ge bracht. De prinses, die lid is van het dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, bezocht posten in de om geving van de trein, in Bovensmilde en bij het medisch coördinatiecentrum in Assen. fzie ook pagina 13» Vragen uit onmacht Waarom gebeurt er nlete rond de trein9 Het is een vraag die steeds luider wordt ge steld. een vraag uit onmacht Die onmacht is verklaarbaar men weet dat ruim vijftig mensen nu al bijna veertien dagen in een kleine ruimte zijn opgesloten, be dreigd door wapengeweld dat wordt ge hanteerd door een groep fanatici. Men beseft hoe slecht de toestand in die trein moet zija hoe triest de situatie voor de gegijzelden. En daarom. „Waarom ge beurt er niets?" Er is toch een speciale eenheid beschikbaar, getraind voor dergelijke gevallen? Waarom wordt geen opdracht gegeven om de gijzelaars in de trein te ontzetten? Zo kan het toch niet langer doorgaan9 Het zijn opmer kingen - en er zijn er veel meer van ge lijke aard - die de laatste dagen meer en meer worden gehoord. Doet het beleids centrum dan niets?We hebben deze vragen voorgelegd aan een functionaris die nauwkeurig op de hoogte is van de gang van zaken in het Haagse beleids centrum. Zijn reactie. „We begrijpen deze reacties, we horen ze ook. dagelijks zelfs, maar helaas, ze zijn niet door dacht Het kan echt met anders." Bi, Jimtlijn GLIMMEN - Donderdagmiddag heeft, de PTT ten behoeve van de politiepost in een wetland, niet ver van de trein, een zendmast geplaatst Dat wekte de woede op van de kapers die er een paarmaal op schoten. De apparatuur werd gedeeltelijk defect maar niemand raakte gewond. GLIMMEN - Donderdagmorgen hebben trein wat rommel opgeruimd dat langs d schep lopen hier dne mannen langs het enige passagiers en drie kapers aan de e rails lag. Gewapend met bezems en een rijtuig DEN HAAG (ANP) - De Sch. 54 'Franzisca' van W. van der Zwan en Zn. B.V. heeft don derdagmorgen de haringrace gewonnen. Het schip meerde om acht uur in de thuishaven Scheveningen met aan boord 835 emmertjes van vijf kg en 38 pakken niewe haring Kort voor half negen volgde de Sch. 21 'De Hoeker' van rederij Jaczon. De eerste afslag begon om half negen. Op dat moment kwam in IJmuiden juist de VI. 89 'Monica* van rederij Kwakkelstein le Vlaardingen bin nen, met 1736 emmertjes van vijf ki lo. wat ongeveer overeenkomt met 85 kantjes. De lading van de Sch. 54 bracht in totaal 90 000 gulden op. Op de Sche- verungse visafelag weiden de afslag- prijzen 'goed. maar ietslagerdan was verwacht' genoemd Een steekproef bij enkele grote vis handelaren in Rotterdam wees uit dat de 'Hollandse Nieuwe donder dag tussen de 2,90 en de 3.25 kost- te. De handelaren waren unaniem van mening dat de kwaliteit buiten gewoon goed' is. Aanvankelijk werd verwacht dat de eerste haring 3 a 4 gulden zou gaan kosten. In Amster dam was de nieuwe haring aanmer kelijk duurder dan in de andere grote steden. De prijzen varieerden van 3.50 tot 4.50. >ij het vaststellen van een beleid in een gijzelingszaak als deze dient te wor den uitgegaan van enkele vaste punten. Zo behoort te worden voorkomen dat onschuldige slachtoffers worden ge dood. een opvatting die vermoedelijk nergens bestrijding zal ondervinden. Handhaving van deze regel leidt er ech ter toe dat slechts in uiterste noodzaak tot geweld kan worden overgegaan. Niemand kan immers garanderen dat er in de trein geen slachtoffers vallen zodra de terroristen aanvallende militairen signaleren. Misschien gaan ze wel in het wilde weg schieten op de gijzelaars, wie zal het zeggen? Mag een beleidsflguur dat risico nemen? Is hier ruimte voor een 'God-zegen-de- greep-methode? Een tegenvraag is uiteraard hoe zat het dan met Sche veningen. daar werd wel geweld gebruikt? Antwoord: de si tuatie daar was niet te vergelijken met die in en rond de trein. Bij de Punt gaat het om een object in open veld zonder enige dekking. Weliswaar kan een aan- valsoperatie snel worden uitgevoerd, maar er moet toch altijd mee worden gerekend dat de terroristen gedurende enkele minuten de militairen zien aan komen. Voldoende tijd om onherstel baar leed te veroorzaken, variërend van het gebruiken van gijzelaars als dekking enerzijds tot anderzijds het zonder meer neerschieten van deze mensen. Een der gelijke toestand dwingt onvermijdelijk tot grote terughoudendheid ten aanzien van het wapengebruik. Uien tweede uitgangspunt betreft de rechtsstaat: dient men ter wille van de gijzelaars zonder meer in te gaan op de eisen van de Zuidmolukkers9 Dat zou In dit geval betekenen vrijlating van ge vangenen. die wegens misdrijven in Ne derland begaan aan Nederlandse on derdanen zijn veroordeeld Als men daartoe zou overgaan, is echter de weg vrij voor allerlei terroristische activitei- tea Men kan bijvoorbeeld de vrijlating van een drughandelaar afdwingen door hier of daar een gijzeling op touw te zet ten. Als men het maar handig genoeg doet. luktdat wel Hetlijktonsduidelijk dat de eisen van de Zuidmolukkers niet kunnen worden ingewilligd: Nederland zou namelijk binnen de kortste tijd een rechteloos land worden waar illegaal wapengeweld in staatzou zijn het wettig gezag een dictaat op te leggen. Zowel dit uitgangspunt als het eerder genoemde (terughoudendheid bij wapengebruik) leiden evenwel als vanzelfsprekend tot de taktiek die nu wordt toegepast: een vertragings- en uitputtingsslag, waann menigmaal moet worden gebalanceerd op het scherp van de snede. Dat werkt verlammend, vooral op de buitenwe reld: het gevoel van machteloosheid groeit, zo ook de stille woede tegen de veroorzakers van deze actie. Het zou echter onjuist zijn om deze gevoelens op dit ogenblik te richten op diegenen die de beslissingen moeten nemen. Hun spanningen zijn vele malen groter dan van diegenen die geen beleidsverant woordelijkheid dragen. Dc JAAR VERSLAG ALGEMENE REKENKAMER: MINISTER WIL SCHELDETRAKTAAT MET BELGIE NIET AANTASTEN iVan onze Haagse redacteur PEN HAAG - De Algemene Rekenka mer vindt dat de beloodsing van sche pen door hei Belgische en Nederlandse Loodswezen in het district Schelde mond binnen de beslaande structuur verder doelmatiger georganiseerd moet worden. Het liefst zou de Kamer zien dat een studiecommissie met Bel gische en Nederlandse deskundigen zou worden ingesteld voor een diep gaand onderzoek naar de mogelijkhe den om op de Westerschelde le komen tot een gezamenlijke Belgisch- Nederlandse loodsdienst. die beide landen de nodig geachte waarborgen biedt. De minister van defensie verzet zich echter fel tegen de instelling van zo n commissie. Hij wil de ..openbreking voorkomen van het Scheldetrac'.aat. de overeenkomst tussen Nederland en België op grond waarvan beide landen de beloodsing in het district uitvoeren De Rekenkamer toont begrip voor de argumenten die de bewindsman daarbij aanvoert en pleit daarom voor doelma tigheid in het kader van het huidige be- loodsingsregime De minister van defensie Is het met de Algemene Rekenkamer eens dat uit het feil dat de beloodsing in de monding van de Westerschelde door Nederland en België wordt uitgevoerd een zekere on doelmatigheid voortkomt Hij vindt dat dit nadeel moet worden aanvaard tegen de achtergrond van andere, grotere Ne derlandse belangen. Niettemin staat hij welwillend tegenover het streven naar een verdere integratie van de loodsdien- sten De kwestie ..houdt zijn volle aan dacht en hij is van oordeel dat de voor bereidingen thuishoren in de Perma nente Commissie van Toezicht op de Scheldevaart Drs H Peschar de voorzitter van de Al gemene Rekenkamer, hoopt dat vanuit de Tweede Kamer op korte termijn nog eens aandacht zal worden gevraagd voor de ondoelmatigheid, waarvan bij de loodsdiensten in het district Schel demond sprake is. Hij zou het op prijs stellen, als in alle openheid zou blijken op welke gronden de minister precies het samengaan van de Belgische en Ne derlandse loodsdienst wil tegenhouden. Dc zwaarder wegende Nederlandse be langen. die volgens de bewindsman Slot zie pagina 7 kolom 2) 'e hele gang van zaken maakt even wel één ding bijzonder duidelijk: deze uitputtingsslag wordt uitgevochten op de ruggen van de mensen die in de trein worden gegijzeld Voor de buitenstaan der is het moeilijk om de omvang van deze 'geestelijke schade' te begrijpen. Onze collega Vaders van het Nieuws blad van het Noorden - hij zat in de trein van Wyster - schreef deze week „De man of vrouw die zo n trein ingaat is een andere dan de man of vrouw die de trein uitkomt. Hij of zij is erg met zichzelf be zig. hij is bezig geweest met zijn eigen dood. een aantal zekerheden 2ijn vragen geworden Zijn omgeving heeft het moeilijk met hem. Het is geen pretje om ex-gijzelaar te zijn. Het is nog mintier leuk om er echtgenoot, echtgenote, moeder of vader van te zijn.'' Daaraan hoeft weinig te worden toegevoegd: op de mensen in de trein en op hun belang, nu en straks, behoort het accent te wor den gelegd. De militaire regenng van Argentinië gaat 25.000 werknemers by de spoorwe gen ontslaan om het financiële tekort bij dit staatsbedrijf te bestrijden dat een verlies van circa 250 intyoen gulden per dag zou lijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1