PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Den Uyl: ge onderhandeling Kwaliteit zwemwater verbeterd PZC/z Minimumloon 1 juli 3,5 procent omhoog Volop voorjaar HELHO BOETIEK vandaag ONDERZOEKMETHODEN ONTWIKKELD EN UITGEBREID Margarine duurder 220e jaargang no. 219 Zaterdag 28 mei 1977 PZC in modieuze broeken, rokken, blouse» en T-shirts. Alles prettig geprijsd en in de nieu we kleuren kakigroen en beige. .ion n:i er ei Kinniri n LANGE DELFT 61 MIDDELBURG iVan onze verslaggevers) DEN HAAG - Volgens premier Den Uyl is er geen sprake van dat er, na de vrijlating van de 105 gegijzelde kinderen in Bovensmilde, met de Zuidmolukse kapers wordt onderhandeld over de gestelde voorwaarden. „De eisen komen wel ter sprake", zei de minister-president, „maar dat is iets anders dan onderhandelen". Hij noemde vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie na afloop van het kabinetsberaad de situatie „ernstig". Meer kon en wilde hij niet zeggen. „Daarvoor is wat op het spel staat te belangrijk", aldus de premier. „De aandacht is natuurlijk helemaal gecon centreerd geweest op de kinderen, maar vijftig onschuldigen zijn gegijzeld in de trein en zij hebben ook recht op vrijheid". ALLE KINDEREN VRIJ ■(Van onze verslaggevers) GLIMMEN - Ook in de gekaapte trein bij Glimmen zijn zieken. Of het om dezelfde ziekte gaat als die in de school uitbrak, is niet bekend. Evenmin is meegedeeld om hoeveel zieken het gaat. Ook wordt geen algemene informatie verstrekt over de toestand in de trein, behalve dan dat er grote hoeveel heden voedsel zijn gebracht. De treinkapers en de bezetters van de school in Bovensmilde, waar nu alleen nog vier leerkrachten gegijzeld worden, houden nog steeds onverkort vast aan pagina 2 vrouw Ruim 5500 Zeeuwse kiezers Stemden op windstil Ferrier.pri riname. pagina 3 consultaties Den Uyl: nog niets talies door koning pagina 11 bewaking De bewaking van Smllde werd verst pagina 12 steekpenningen Lockheed betaalde bijna 40 miljoen aan steekpenningen. pagina 13 emoties Boven-Smilde in de greep van de emo ties. pagina winnen Feyenoord kon eindelijk weer eens win- pagina 31 chemie hun eerder gedane eisen. In een brief die op mysterieuze wijze vrijdag is ontvan gen in de Zuidmolukse woonwijk in Bo vensmilde. staat opnieuw dat de trein kapers van Wijster, de bezetters van het Indonesische consulaat in Amsterdam en de Zuidmolukkers die plannen had den om koningin Juliana te gijzelen, moeten worden vrijgelaten. Of de brief vanuit de gekaapte trein of vanuit de school is verzonden, is niet duidelijk. Ook in het zusterhuis is ruimte vrijge houden voor deze opvang. In tegenstelling tot de bemanning van het sociale crisis-opvangcentrum, mochten de chirurgen de hele week ge woon naar huis, als ze zich daar maar beschikbaar hielden. Kinderen Van de 101 kinderen die vrijdag in de zeer vroege morgenuren werden vrijge- zaterdag pet Voorzitter Sicklnghe van de raad v bestuur over de VMF:de overheid nee de pet af voor de club. bijbel pagina 21/L ontdekt Wilma heeft Zeeland ontdekt pagina 23 rond In ei pagina 25 amerika Boude wijn de Groot. Lieve zuster Ursu la Ik ga naar Amerika: Denksport laten, zijn er 27 in het ziekenhuis opge nomen. Zij hadden het ergst te lijden van de buikloopepidemie die in het schoolgebouw heerste. De kinderen waren naar omstandigheden in goede conditie, leken voor het merendeel ook vrij opgewekt. Eén van de vrijgelaten meisjes vertelde dat de kinderen niet bedreigd waren door de kapers, naar de televisie mochten kijken, maar dat van vrij rondlopen geen sprake was. „Ze gingen leuk met ons om, namen zelfs een van de kinderen op schoot", aldus het meisje. Donderdagmiddag werd duidelijk dat er iets aan de hand was in de school: 's middags werden al twee zieke kinderen vrijgelaten, later op de dag nog eens twee. Toen steeds meer kinderen in de school ziek werden, besloten de Zuid molukkers ze maar vrij te laten. Minis ter Van Agt zei daar later over: „De na tuur heeft ons een handje geholpen" Om drie uur vrijdagmorgen kwam het beslissende telefoontje: „Alle kinderen komen vrij. Kunnen jullie voor trans port zorgen?" om kwart voor vier kwamen de eerste kinderen naar buiten. Ze werden weg gevoerd in al geruime tijd gereed staande ambulances. Om half zes een angstige onderbreking van de tot dan toe vrij vlot lopende procedure: een ge wapende Zuidmolukker riep door een openstaand raam: „Nu is het genoeg"'. Een kwartier lang gebeurde er niets, daarna reed opnieuw een ambulance naar de school. De verplegers voerden een kort gesprek met de Molukkers en mochten de volgende groep kinderen meenemen. Verheugd Voedsel Het crisiscentrum in Den Haag heeft vrijdag, zo liet het zich aanzien, een be trekkelijk rustige dag doorgemaakt. Woordvoerder Van Leeuwen van het •beleidscentrum in Assen verklaarde dat zich in de situatie in de school in Bovensmilde en bij de gekaapte trein in De Punt bij Glimmen vrijdag weinig feitelijke veranderingen hebben voor gedaan. Wel zijn er telefonische contac ten geweest met de overvallers. De in houd hiervan is niet bekendgemaakt. Bij de school en de trein is vrijdag voedsel en drinken verstrekt. Kapers en gegijzelden hebben vrijdag middag de trein aan een schoonmaak actie onderworpen. Er werd afval naar buiten gegooid en er werden dekens bui ten de ramen gehangen. Verder hebben de kapers de blindering voor een raam verwijderd. In het deel waar de gijze laars worden vastgehouden, zijn nu drie vensters open. De kapers kijken met sterke veldkijkers naar buiten. Volgens een militaire officier beschikken ze over wapens die een draagwijdte van 3.5 ki lometer hebben. Er waren twee sterke aanwijzingen dat er vrijdagavond belangrijke ontwikke lingen in Glimmen werden verwacht. De eerste is, dat er op het rangeerter rein in Ommen, vlakbij Glimmen, een passagierstrein klaar staat die identiek is aan de gekaapte trein. Wat daarmee moet gebeuren, is niet geheel duidelijk. De tweede aanwijzing is, dat voor het eerst deze week de chirurgen van het 'Academisch Ziekenhuis in Groningen te horen hebben gekregen dat zij bin nen moeten blijven. Zij maken deel uit van het medisch team dat de opvang van de gegijzelde passagiers gaat ver zorgen voor zover het om zuiver medis che hulp gaat. Als het moet, kan on middellijk een hele vleugel van de af deling chirurgie worden ontruimd. Om zeven uur waren alle kinderen uit de school. Nagewuifd door de Molukse extremisten en de vier onderwijzers (twee mannen en twee vrouwen) die nog gegijzeld blijven, vertrok toen de laatste bus. De bezetters lieten met die laatste bus eveneens onderwijzer S. H. van Beetz uit Assen gaan. Zowel minister Van Agt als premier Den Uyl waren uiterst verheugd over het toegeven van de bezetters. „Het is be moedigend voor de regering om de inge slagen weg naar de bevrijding van de gijzelaars met veel geduld verder te gaan", aldus Den Uyl. Een een duidelijk ontroerde Van Agt, die de hele nacht in het crisiscentrum in Den Haag was ge bleven, toonde zich gelukkig met het feit „dat we ze konden overtuigen dat vrijlating van de kinderen in verband met de besmettelijke ziekte absoluut noodzakelijk was". Herinneringen Volgens psychiater dr. G. W. Mulder, die het telefonische contact met de be zetters in de school onderhoudt, kun nen de kinderen nog maanden, mis schien jaren, last houden van plotse ling weer boven komende herinnerin gen aan het dramatische gebeuren. Een van de ouders, zenuwarts dr. Pen, meende dat het onderwijzend perso neel de situatie goed in de hand heeft gehad. „Omdat we wisten hoe geweldig ze zouden reageren, zijn de meeste ou ders betrekkelijk rustig gebleven in deze moeilijke dagen". Naar de mening van de heer Pen, van wie twee kinderen in de school verbleven, hebben de meeste kinderen m het algemeen de ge beurtenissen goed verwerkt, „al zijn er natuurlijk uitschieters naar boven en beneden". (zie pagina 11 en 13) IN DE PAS MET CAO LONEN Van onze redactie economie DEN HAAG - Het kabinet heeft in de loop van vrijdag besloten het minimumloon per 1 juli met 3,5 procent te verhogen. Hiermee lopen deze loongroepen dan in de pas met de cao-lonen, die per 1 januari gemiddeld met 4 procent zijn verhoogd. Een vader drukt zijn dochtertje dat zojuist is vrijgekomen, tegen zich aan. Deze verhoging wijkt af van de wette lijke regeling. Zou het kabinet ten aan zien van de minimumlonen de wette lijke regeling strikt hanteren, dan zou per 1 juli een optrekking van 1 procent plaatsvinden. Daarmee zouden de laag ste inkomens achterblijven bij de nor male lonen. Het gevolg daarvan zou dan weer zijn een explosie van de minimum lonen op 1 Januari 1978. Dan zouden de minimumlonen met waarschijnlijk 6 a 7 procent moeten worden opgetrokken Om de ontwikkeling glad te laten ver lopen heeft minister Boersma het ka binet voorgesteld de minimumlonen per 1 juli met 3,5 procent op te trekken, waardoor deze lonen per 1 januari 1978 ook met ongeveer een zelfde percentage omhoog kunnen gaan. De oorzaak van deze onevenwichtige ontwikkeling ligt in het late afsluiten van cao's als gevolg van het mislukken van het loonoverleg op centraal niveau en de daarna uitgebroken stakingen. De stijging van het minimumloon wordt berekend aan de hand van de loonstij ging die plaatsvond tussen oktober 1976 en april 1977. In die periode was vrijwel nog geen enkele cao afgesloten en gere gistreerd bij het Loonbureau. Zowel vakbeweging als werkgeversorganisa ties hebben laten weten de beslissing van het kabinet toe te juichen. KWALIFICATIE 'GOED' GELDT NU OP EEN GROOT AANTAL PLAATSEN MIDDELBURG- Het zwemwater is op een aantal plaatsen in Zeeland beter dan vorig jaar werd verondersteld. Dat blijkt uit een folder, die het provinciaal bestuur van Zeeland voor dit jaar heeft laten maken over de kwaliteit van het zwemwater. Grote stukken kustwa ter,die vorig jaar nog de kwalificatie „naar verwachting goed"" kregen, worden in de nieuwe folder zonder meer aangeduid als „goed". De wijzi gingen in defolder ten opzichte van die van 1976 zijn het gevolg van het feit. dat meer duidelijkheid is ontstaan, door dal een uitgebreider en meer systema tisch onderzoekprogramma is opgezet. De onzekerheden op een aantal plaat sen over de kwalitcitstypcring zijn nu grotendeels opgeheven. Langs de hele zuidkust van Schouwen-Duiveland en de noordkust van Tholen. waar de kwaliteit van het zwemwater vong jaar nog getypeerd werd met „naar verwachting goed" wordt het nu zonder meer aangeduid als „goed". Hetzelfde geldt voor een strook aan de zuid-westkust van Walcheren, ter hoogte van Zoutelande.Voor de ZeeuwsVlaamse kust. vanaf de Belgi sche grens tot kort bij Temeuzen werd het zwemwater vong jaar gekwalifi ceerd als „naar verwachting aanvaard baar "Vanaf de grens tot aan Breskens geldt nu de aanduiding „naar verwach ting goed"" en van Breskens tot aan kort bij Temeuzen als „aanvaardbaar" De stukken water, die onveranderd on geschikt zijn om m te zwemmen, zijn de zelfde als die vong jaar In de folder wa ren opgenomen: langs het Sloegebied. in de directe omgeving van Temeuzen en in het meest oostelijke deel van de Westerschelde Verbetering in het beeld trad op langs de Westerschelde tussen Borssele en Hoedekenskerke. waar het zwemwater vorig jaar werd aangeduid met de karakteristiek „naar verwach ting niet geschikt" en waar nu de kwali ficatie aanvaardbaar" wordt gehan teerd. Het Westerscheldewaterr tussen Temeuzen en een punt enigszins ten oosten van Kloosterzande was vorig jaar nog „naar verwachtin g aanvaard baar" en wordt nu zonder meer geken merkt als „aanvaardbaar". In het Veerse Meer trad nabij Veere eveneens een lichte verbetering op In het beeld. Het water is daar nu zonder meer goed om in te zwemmen Voor het badstrand bij Vllssingen wordt de kwaliteit van het zwemwater in de folder van dit jaar Monsters In een toelichting bij de folder wordt op gemerkt. dat voorshands voor de kust van Wesr.zeeuwsch-V1 aanderen Is ge kozen voor de aanduiding „naar ver wachting goed", omdat bij het in kaart brengen van de gegevens nog geen def- nitieve uitspraak kon worden gedaan. De samenstellers van de folder merken op. dat de metingen in 1976 wel op een goede kwaliteit van het zwemwater wij zen. Een belangrijke basis voor het samen stellen van de folder wordt gevormd door de resultaten, die het regelmatig onderzoek (dat wil zeggen zeven tot twaalf maal per punti van watermon sters heeft opgeleverd. De monsters zijn genomen op 45 punten in de Wester schelde. de Oosterschelde. de Grevelin- gen.de omgeving van Tholen en het Veerse Meer. Dat is gebeurd in de pe riode van mei toten met september van het vorig jaar.De criteria, die voor de indeling in kwaliteitsklassen hebben gegolden, zijn afkomstig van de Ge zondheidsraad. die in 1973 een intenm- rapport publiceerde over de eisen, die - met het oog op de gezondheid van de mens - aan oppervlakte-water moeten worden gesteld In opdracht van het Rijks Instituut voor de Zuivering van Afvalwater (REZAi zijn in het laborato rium van de Watermaatschappij Zuid west Nederland de analyses van de wa termonsters uitgevoerd. De folder, die op kosten van de provin cie is gemaakt, heeft een oplage van 75000. De folder gaat naar de Zeeuwse cam ping.hotels, pensions,jachthavens. VVVs.banken en gemeenten. TITEL ARCHITECT WORDT BESCHERMD fVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering zal bij het parlement een wetsvoorstel indienen die de beroepstitel van architect be schermt. De wet zal gelden voor bouwarchitec- ten. stedebouwkundigen, tuin- en land schapsarchitecten en interieurarchitec ten. Om de titel architect te mogen voe ren, moet men ingeschreven zijn in een architectenregister. Voor inschrijving is een bepaalde opleiding vereist In de overgangsfase is echter ook het aanto nen van vakbekwaamheid voldoende. DEN HAAG (ANP) - Met ingang van dinsdag wordt de margarine vier cent per pakje van 250 gram duur der. Dit heeft een worrdvoerder van de Bond van Nederlandse margari nefabrikanten vrijdag meegedeeld. De pnjs van halvarine gaat met twee cent omhoog. Een en ander is het ge volg van de sterke stijging-van de grondstoffenprijzen op de wereld markt. aldus de fabrikanten. Over de prijsverhoging heeft overleg plaats gevonden met het ministerie van economische zaken. De vrijgelaten kinderen, enkele van hun in dekens gehuld, bij de bus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1