GROTE KANS OP BESMETTING VAN DE MENSEN IN DE TREIN BEWAKING TREIN SCHERPER PZCX VRIJLATING Kapers wilden Ouders begaan met lot onderwijzers RADIO WAS SNELLER DAN DE POLITIE leerlingen ruilen voor ministers Na 50 uur werd eindelijk weer een lorrie met voedselpakketten door de treinkapers geaccepteerd Op korte afstand van de trein heeft het Rode Kruis een opvang- en medisch centrum ingericht. Hier duwen politiemannen de lorrie in de richting van de trein. Een AN P-verslaggever belt op de vijfde dag van de treinka ping zijn verslag door vanaf de spoonvegovergang bij café De Punt, waar op afsluitboom een voor de gelegenheid aange bracht toestel staat. binnen-buitenland H ZATERDAG 28 MEI 1977 GLIMMEN - Het was vrijdag bij de spoorwegovergang in de buurt van de gekaapte trein bij Glimmen een dag vol nerveuze spanning. Wat zou er gebeuren nu de kinderen waren vrijgelaten, zo vroeg men zich af. Journalisten wisten elkaar te vertellen dat de trein zou worden opgeduwd naar een stuk tussen Assen en Beilen om de bezetters uit Bovensmilde met hun gijzelaars op te pikken. Maar de trein stond er vrijdagavond nog altijd. Laat in de middag vloog een helikopter enkele malen langs de trein. En om even over half vier 's middags trad plotseling alarmfase 3 weer in: radiostilte en geen verkeer door de binnenste ring. Enkele uren later wordt de alarmfase weer opgeheven. Maar intussen is opnieuw de ploeg van de GGD gearriveerd die ook woensdagavond aanwezig was, toen twee gijzelaars buiten de trein werden gezet. GGD-arts mevr. I. B. Zweens zegt: ..We zijn hier omdat er rekening mee wordt gehouden dat een aantal passa giers over de spoorbaan naar dit café komt lopen. Die mensen vangen wij dan op". Het grootste deel van de passagiers zal- zo wordt verwacht - naar de boerderij van de familie Koops. ingericht als eerste-hulppost, aan de zuidkant van de spoorlijn worden gebracht. Opmerke lijk is dat deze GGD-ploeg verschijnt op het moment dat er bij of in de trein iets dreigends schijnt te gebeuren. ten. Volgens een militaire officier be- van de bewaakte overgang bij het pers- schikken ze over wapens die een centrum, op een punt waar een land- draagwijdte hebben van 3,5 km. weggetje de spoorlijn kruist, brancards Een inwoner van Glimmen, die regel- en dekens zijn neergelegd Het aantal matig het bezette gebied binnenkomt, pantserwagens daar is verdubbeld. In vertelt dat op enkele honderden meters de Drentse-Aa liggen volgens deze man enkele rubberboten. Bij de ingang van het schoolterrein heeft enige tijd een geblindeerde legerbus gestaan. Op deze gespannen vrijdag, waar ieder een toch een beetje rekende op voortzet ting van de hoopvolle gebeurtenissen, zijn de bewakingsmaatregelen in Glimmen weer verscherpt. De koffer bakken van alle auto's worden gecon troleerd, er werden nieuwe prikkeld raadversperringen gelegd en alle bewa- TREINKAPERS WEIGERDEN WEER VOEDSEL GLIMMEN - De kapers in de trein bij Glimmen hebben vrijdagavond om on geveer half tien weer een voedseltran- sport geweigerd. Alles stond al opgeladen, maar na enige tijd werd de zaak weer opgeruimd. De rechercheurs van de rijkspolitie moch ten alleen een pakketje met medicijnen naar de trein brengen Dat moest echter wel op de lorrie worden gelegd. Na enige tijd kwamen ze met de lege lorrie weer terug. Volgens een van de rechercheurs is de sfeer tussen hen en de kapers vriende lijk. Toen het pakketje in ontvangst werd genomen zei een kaper- ..Tot mór gen". Afval Tegen half zes was er opnieuw bewe ging rond de trein, die nog steeds staat te koken in de brandend zon. Het leek of er afval in de berm werd gegooid. Ver der hebben de kapers de blindering voor een raam verwijderd. In het deel waar de mensen worden vastgehouden zijn nu drie vensters open. De kapers kijken met sterke veldkijkers naar bui- Oudercommissie Terneuzense school stuurt telegram naar Bovensmilde TERNEUZEN - De oudercommissie van de openbare lagere school 'De Meerpaal' in Terncuzcn heeft die van' de openbare lagere school in Smilde per telegram gefeliciteerd met de vrij lating van de daar gegijzelde kinderen. De tekst van het telegram luidt: „Na mens ouders. personeel en leerkrachten ASSEN (ANP) - De ouders van de vrijgelaten kinderen uit Bovensmilde hebben hartelijke gelukwensen met het vrijko- justilie-woordvoerder Van Leeuwen vrijdagavond gevraagd een verklaring voor te men kinderen. Hopen dat uw leerkrach- lezen waarin zij liun medeleven en meeevoelen betuigen met de nog steeds gegij- ten spoedig met hun families herenigd zelde onderwijzers in de school De ouders wensen hen en hun familieleden veel zullen zijn. Wensen u veel sterkte". sterkte toe en hopen dat de gijzeling op korte termijn ten einde zal zijn. DEN HAAG - De kans dat de ongeveer 60 inzittenden van de trein bij De Punt ook be smet zijn of worden is erg groot. Onze medische mede werker, de arts Boris Bouri- cius, vermoedt dat de schoolkinderen lijden aan een anti-hygiëne-infectie, die de Zuidmolukkers en de gij zelaars in de trein inmiddels ook allemaal opgelopen kunnen hebben. Aan de salmonellabacil i waarvan gisteravond als waarschuwing bij warm weer een aantal spotjes op de tv werden uitgezonden) die ook diar ree tot gevolg heeft, denkt de heer Bouricius niet. ,.Ik ziv niet waar die vandaan zou moeten komen. Dat wordt meestal overgebracht door be smet voedsel en dat lijkt me hier uit gesloten. Het eten wordt klaarge maakt door het leger en daar staat alles tot en met de toeleveringsbed rijven onder strenge inspectie De anU-hygiêne-infectie lijkt hem zeer waarschijnlijk omdat er te veel mensen op een te kleine ruimte leven en de hygiënische situatie veel te wensen overlaat .Vooral bij de kin deren is besmetting erg groot omdat kinderen vaak aan elkaar zitten. Kinderen zijn er vaak ook gevoeliger voor dan ouderen" In de trein is de hygiënische situatie nog veel slechter dan in de school. Er zou een tekort aan spoelwater voor het toilet zijn en de ontlasting blijft onder de trein liggen. Met het warme weer en veel vliegen die de infectie met hun poten kunnen overbrengen kunnen de inzittenden van de trein besmet zijn. Deze anti-hygiêne-infectle kan vol gens arts Bouricius het beste behan deld worden door bijvoorbeeld 24 uur achter elkaar alleen maar vocht te gebruiken. Omdat het een vergifti ging is moet eerst de inhoud van maag en darmen eruit. De vergiftiging wordt volgens hem veroorzaakt doordat afvalstoffen weer door de mond opgenomen wor den. ..Goed handen wassen en derge lijke is een manier om het te voorko men" Dat mensen in de trein inmiddels ook een infectie opgelopen kunnen heb ben. wordt nog aannemelijker ge maakt doordat via de briefjes die een agent gisteravond uit de trein mee nam gevraagd werd om lichte medi cijnen zoals medicamenten voor de maag en asperine Wanneer de Zuidmolukkers op nieuw voedsel zullen gaan weigeren is daar volgens Bouricius weinig schade van lp vrezen. ..Bij scheeps rampen hebben mensen gebrek aan eten ruim honderd dagen overleefd zo lang er nog wel wat te drinken was. Gelukkig heeft dc volwassen mens ruim vet. Dat vet gaat er het eerste af. lang voordat dc mens zijn eigen spieren als voedsel gaat ge bruiken De voortdurende waak zaamheid van de kapers zal hen noodzaken veel meer van hun re ser ve voedsel tc gebruiken. Daarmee verzwakken zij eerder dan dc gegij zelden". (Van een onzer verslaggevers) BOVENSMILDE - De vrijlating van de schoolkinderen van minuut tot minuut en van uur lot uur 23.15 UUR Ambulance arriveert voor de ingang van het schoolplein. Een tweetal verplegers halen meteen brancard één of twee kinderen op en rijden weg. 00.15 UUR: Opnieuw een ambulance bij de school. Weer wordt een kind meegenomen. Ambulance vertrekt vervolgens mei hoge snelheid rich ting Assen 03.00 UUR: Opnieuw een kind met ziekteverschijnselen uit de school gehaald. De ziekenauto vertrekt eveneens met hoge snelheid naar As- 03.20 UUR Een vierde ambulance arriveert bij de school. Een van de onderwijzers opent de deur van de school en de twee broeders worden binnengelaten. Na vijf minuten ko men de verplegers met twee kinderen naar buiten. 03.50 UUR: De autobus arriveert in Bovensmilde. 04.15 UUR: Ambulances arriveren voor de apostolische kerk op de hoek van -de Schoolstraat. De kinderen ktvamen volgens de officier helemaal niet vrij. Plotseling beginnen de am bulances toch te rijden. 04.20 UUR: Eerste ambulance ver trekt naar de school met daarin twee kinderen. Zo halen 13 ambulances kinderen van school tot 05.30 uur waarna een Molukker uit het raam schreeuwt dat het nu roei genoeg is. 05.35 UUR: Op Schoolstraat nummer 2 wordt een kind door de vader naar binnen gedragen. Hel kind ziet er wi tjes en slap uit. 05 50 UUR De veertiende ambulance vertrekt en ivacht enige tijd voor de school, waarna de verplegers op het schoolplein gaan staan. De brancard moeten ze achterlaten. Kaarsrecht staan ze daar enkele momenten. Waarschijnlijk wordt er iets uit de school geschreeuwd, ivant ze mogen toch de brancard ophalen en gaan de school in. Ze worden wel onder schot gehouden. Even later komen ze terug met een kind en vertrekken. Met tus senpozen van tien minuten komen nu nog drie ziekenwagens bij de school en halen de kinderen op 06.40 UUR: De eerste groep kinderen loopt langzaam naar de bus Even daarna stopt de kinderstroom en komt een onderwijzer naar buiten. Hij roept iets tegen de chauffeur en de kinderen. Even later komt hij met een laatste groepje kinderen naar buiten en samen stappen ze in de bus en rijden langzaam weg. ONWEZENLIJKE FEESTSTEMMING IN BOVENSMILDE BOVENSMILDE - De feeststemming in Bovensmilde door de vrijlating van de 105 kinderen uit de bezette school, had vrijdag iets onwezenlijks. Natuurlijk, iedereen was dolgelukkig dat de kinde ren de scliool mochten verlaten en ie dereen leefde in de veronderstelling dat de gijzeling achter de rug was. Enige tijd later kwam men echter tot het besef dat de leerkrachten (twee mannen en twee vrouwen) achter moesten blijven. Voor hen duurt de gij zeling voort. Met gemende gevoelens zwaaiden de leerkrachten gistermorgen hun leerlin gen voorlopig tot afscheid na. De on derwijskrachten zullen zich toch on getwijfeld opgelucht hebben gevoeld toen de leerlingen eruit mochten. Maar op hetzelfde moment zullen zij duidelijk hun eigen benarde positie sterk hebben gevoeld De hele dag bleef het verder rond de school en Bovensmilde rustig. Slechts een paar keer verschenen de Zuidmo lukkers voor de ramen. Contacten met de school waren er hoogst waarschijn lijk nauwelijks. Tussen de middag werd er nog wat voedsel gebracht. Gistera vond omstreeks negen uur leek het erop dat er Iets stond te gebeuren. De be manning van de pantserauto's van de rijkspolitie trokken de kogelvrije vesten aan en motoren werden gestart. Na een half uur waren de activiteiten weer achJ ter de rug. Japan en de Sowjet-Unie hebben vrijdag in Moskou een nieuwe visserij overeenkomst ondertekend waarbij de Japanse visvangst binnen de nieuwe200 mijlszone van de Sowjet-Unie aanzien lijk wordt ingekrompen. kend personeel heeft een verbod gekre gen om met de pers te praten. Overigens levert het aanbrengen van dè versperringen moeilijkheden op. Ze schijnen, doordat ijzer op ijzer komt, voor storing te zorgen in het systeem van de overwegbeveiliging. Het gevolg BOVENSMILDCE - Toen in het pers centrum vrijdagmorgen om vier uur be kend werd gemaakt dat de kinderen de openbare lagere school in Bovensmilde mochten verlaten, was er bij de politie- commandopost in Bovensmilde nog niets bekend. Radioreporter Hugo van Rijn. die dit bericht vanuit het perscentrum in Assen had doorgekregenmeldde dit in een rechtstreekse radio-uitzending. Tijdens de uitzending werd hij onderbroken door een politie-officier die hem toe schreeuwde of hij wilde meekomen naar de commandopost. „U zegt maarzo wat. Er is niets van waar", zo brulde de poli tieman Van Rijn toe. Alle ambulances stonden toen reeds gereed, maar de man die de chauffeur toestemming moest geven om naar het schoolgebouw toe te rijden, wist zelf nog nergens van. Via de radio vernam hij daarna nog maals vanuit het perscentrum dat de wagens door mochten rijden. (Van onze speciale verslaggever) BOVENSMILDE - In Zuidmo- lukse kringen in Assen en Bo vensmilde circuleert hardnek kig het gerucht dat de treinka pers en de bezetters van de school de eerste dag een ruil hebben voorgesteld. Men wilde de 105 leerlingen van de school ruilen voor óf premier Den Uyl óf minister Van Agt van justi tie. Volgens de Zuidmolukkers is het voorstel bewust niet in de publiciteit gebracht om de beide politici voor het oog van het Nederlandse volk niet voor het blok te zetten. Mr. D. van Leeuwen, voorlichter van het ministerie van justitie, wijst het gerucht naar het land van de fabelen. „Het moet een grap zijn. Bovendien, als dat voor stel al zou zijn gedaan, dan zouden we daar natuurlijk niet op zijn ingegaan", aldus de heer Van Leeuwen. is dat gisteren enkele malen dc bel be gon te rinkelen en de lampen gingen branden. De laatste keer gingen de bo men zelfs naar beneden. Fotografen die in de installatie waren geklommen, moesten er hals over kop afspringen. Een van de eerste kinderen die vrijdagochtend vroeg wer den vrijgelaten. DEN HAAG - Zuidmolukkers in Indo nesië vrezen represailles van de kant van de Indonesische militairen in ver band met de gijzelingsacties in Glim men en Bovensmilde. Dat meldt David Andelman. corres pondent van het Amerikaanse blad Herald Tribune, uit Ambon Drie jaar geleden zouden er op het eiland Ambon, waar de Zuidmolukkers in Nederland vandaan komen, duizenden mensen zijn opgepakt na de overval op de woning van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar. Natadiningrat Volgens Andelman groeit op het eiland Ambon het verzet tegen de Javaanse overheersing. Er zou animositeit zijn tussen de Ambonezen en de Javanen die de sleutelposities, zoals de post van gouverneur, bevelhebber van het leger, in handen hebben Zij hebben ook een vfs.l.e ?reeP op de handel van het eiland „Wij worden door de Javanen gedis crimineerd". vertelt C. A. Loppies. een van de naaste medewerkers van de Ja vaanse gouverneur. „Er is geen twijfel aan", zegt een student van de Pattimura-universiteit. „we worden in ons eigen land behandeld als tweederangs-burgers". Zuidmolukkers in Indonesië vrezen vergeldingsacties Enkele kinderen die na het medisch onderzoek naar huis mochten, gefotografeerd in de auto van hun ouders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 11