PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MOLUKKERS SLAAN TOE Volgende maand kerncentrales en begin inspraak landelijke gebied Verkiezingen gaan door MORGEN PVDA Angstige nacht voor schoolkinderenleerkrachten en treinpassagiers vandaag Den Uyl roept op tot kalmte en zelfbeheersing VIA GESPREKSGROEPEN IN DE ZEEUWSE REGIO'S ORGANISATIE BIJ STICHTING ZEELAND Ontslag VMF 220e jaargang no. 215 Dinsdag 24 mei 1977 DEN HAAG (ANP) - De verkiezingen voor de tweede kamer gaan woensdag gewoon door. Dit is maandag van de zijde van de kiesraad meegedeeld, nadat in brede kring de vraag was gerezen of de gijzelingsaeties niet tot uitstel van de verkieizngen zouden kunnen leiden. De kieswet bepaalt exact wanneer kamerverkiezingen moeten worden gehouden, de kandidaatstelling dient plaats te vinden op de tweede dinsdag in april dn j aar was dat 12 april), de verkelzingen zelf moeten op de 43e dag dag worden gehouden. WH men daarvan afwijken dan zal de kieswet gewijzigd moeten worden en daarvoor is goed keuring van de beide kamers der staten-generaa) nodig, aldus een woordvoerder van de kiesraad Ook het kabinet vindt dat de verkiezingen woensdag moeten doorgaan ondanks de Zuidmolukse acties. Pre mier Den Uyl heeft dit maandag gezegd na afloop van het spoedberaad van het kabinet over de acties. Enerzijds is de overweging dat het gaat om een wettelijk vastgesteld gebeuren. Maar de hoofdoverweging os dat onze onze rechtsorde, waarvan verkiezingen een zo inte grerend onderdeel van uitmaken, niet mag wijken voor een daad van terreur", aldus Den Uyl. lie grote politieke partijen overwegen om - bij onver hoopte dramatische ontwikkelingen in Vries en Bo\ eii- smilde- de grote verkeizingsbijeenkomsten .111 woens dagavond niet te laten doorgaan. De canipagnetcams van CDA en VVD vergaderen vandaag, dinsdag hierover. Ook indien de gijzelingen voortduren zal woensdagavond het marathon-verkiezingsprogramma op Nederland l doorgaan. NOS en omroepen hebben dit in gezamenlijk overleg vastgesteld, aldus deelde maandagavond de NOS via de radio mee Het programma zal dan echter een so berder karakter krijgen Maandagavond werden alle grote campagne bijeenkomsten afgelast in verband met de gijzelingen Den Uyl zou in Arnhem spreken en Van Agt in Den Bosch, op de grote slotmanifestatie van het CDA. VVD- lijsttrekker Wiegel besloot ook van campagne-acties (waarondereen toespraak in Amsterdam) af te zien omdat zijn beide opponenten zich de oplossing van de gijzelingen moesten concentreren. Ook D'66 besloot alle verkiezings activiteiten stil te leg gen. De boot waarmee de D'66-top de Rijn afzakte is aan de kant gelegd. De school in Bovensmilde. iVan onze speciale verslaggevers) BOVENSMILDE - Honderdenvijf schoolkinderen, in leeftijden van 6 tot 12 jaar, zes onderwijzers en een vijftigtal treinpassagiers gingen maandag de eerste angstige nacht in na de treinkaping bij Vries en de overval op de lagere school in Bovensmilde. Tegen middernacht wees alles erop. dat de beide gijzelingsacties, die maandagmorgen vrijwel tegelijk waren begonnen, gedurende de nacht niet meer zouden worden opgelost. Nadat in de loop van de avond de autori teiten contact hadden gehad met de ka pers van de trein en de bezetters van de school over praktische zaken, zoals gestrand De bemanning van een Japanse tanker is In Vllsslngen 'gestrand', doordat de reder geen geld overmaakt. greep De werknemers krijgen een diieete greep op het ondernemingsbeleid in het nieuwe wetsontwerp 'arbeidsom standigheden' De Valing Vereniging Zuid-Beveland boekte vorig Jaar een winst van 59.000 gulden. rustig De gegijzelden ln de trein bij Glimmen zijn rusUger dan hun overvallers, zo vertelt een der vrijgelaten passagiers bewijs Het Sowjet-persbureau Tass. meent dal er voldoende bewijzen zijn tegen Pieter Menten PAGINA 14 verrassend De Zeeuwse lafeltennissc eerzucht blij 1 is blijer mei 'roos': radio- 1 i. strip voedsel en dekens, was nog steeds on duidelijk wat de Zuidmolukkers met hun acties beogen. Voor zover de autori teiten in het. crisiscentrum in Den Haag en het beleidscentrum in Assen bekend maakten, hadden de Zuidmolukkers maandagavond nog geen eisen gesteld als voorwaarden voor beëindiging van de gijzelingsacties' Rondom de school in Bovensmilde. waarvan de ramen met kranten waren geblindeerd, en rond de trein bij het dorp De Punt, gemeente Vries, heerste doodse stilte. Zowel minister Van Agt als premier Den Uyl, die beiden hun verkiezings campagne onderbraken om de leiding te kunnen nemen in de regeringsacties 111 verband met de gijzelingen, zagen maandag een duidelijk verband tussen de acties van de Zuidmolukkers en de Premier Den Uyl heeft maandagavond via de televisie de Nederlandse bevol king opgeroepen zich niet door emoties te laten leiden, maar kalmte en waar digheid te bewaren in de reacties op de gijzelingen in Bovensmilde en Glim men. De demissionaire minister president zei letterlijk onder meer: „Ik kan me voorstellen dat er vanmor gen een opwelling was om die school te bestormen. Ik kan me ook voorstellen dat veel mensen zich afvragen: waar gaat dat naar toe. Ik zou tot mijn mede burgers ivilleti zeggen, woede, angst, ik begrijp het Maar laten we ons zelf be heersen. laten we waardig en kalm pro beren dit afschuwelijke kwaad te boven te komen. En dan weet ik wel. de moe ders in Smilde, ive weten wat die moeten doormaken. En toch. laten we in deze ontzaglijk moeilijke situatie die nu voor ons land is aangebroken, tonen dat wij die aankunnen. Dat moet ik op dit ogen blik kwijt" (Zie ook pagina 11 en 13). naderende parlementsverkiezingen. „Het feit dat deze terreurdaad plaats vindt twee dagen voor de verkiezingen, dal ondergaan we allemaal als een ex tra aanslag op onze democratische rechtsorde. Dat maakt de zaak des te ernstiger", zo zei premier Den Uyl. Minister Van Agt vertelde dat noch de politie, noch de Binnenlandse Veilig heids Dienst (BVD) tevoren enige aan wijzing hebben gehad over ophanden zijnde acties van Zuidmolukkers. Een zegsman van de BVD zei maandagmid dag dat er enkele weken geleden alleen geruchten zijn geweest over mogelijke Zuidmolukse acties tegen lijsttrekkers in de verkiezingsstrijd Minister Van Agt noemde het 'bijzon der merkwaardig', dat maandagavond nog steeds geen eisen van de Zuidmo lukkers bekend waren. Over deze eisen gingen wel talrijke geruchten. Zo zou den de Zuidmolukkers wensen dat de tien Zuidmolukkers die zijn veroor deeld wegens hun aandeel in de trein kaping in Wijster. en de bezetting van het Indonesische consulaat in Amster dam. worden vrijgelaten. Brieven met de eisen zouden onderweg zijn naar de autoriteiten en naar verschillende per sorganen. In de loop van maandagmiddag hadden de bezetters van de school in Boven smilde ermee ingestemd, dat voedsel werd gebracht voor de gegijzelden. Een Zuidmolukse vrouw bracht de pakket ten. die door de hoofdonderwijzer, die intussen vanuit een raam onder schot werd gehouden, naar binnen werden gehaald. Tegen elf uur 's avonds moch ten 110 dekens worden gebracht en een flesje medicijnen voor een van de kinde ren. De Zuidmolukkers weigerden 's avonds nog voedsel in ontvangst te ne men. Later werden er geschoten ge hoord vanuit het schoolgebouw. Alle contacten verliepen via de megafoon, waarbij de Zuidmolukkers met gebaren duidelijk maakten of zij met voorstellen van de autoriteiten instemden. Met de kapers van de trein bij Vries werd pas om tien over half acht 's avonds op deze wijze contact gemaakt. Een politieman vroeg via de megafoon of er voedsel moest worden gebracht. Door te zwaaien met een witte hand doek beduidden de kapers hun in stemming. Vannacht was nog onduide lijk of de kapers ermee hadden inge stemd dat de PTT een veldtelefoonver binding zou aanleggen met de trein. In tussen is de elektriciteit in de trein uit geschakeld. De stroomgeleiders zijn naar beneden gebaald, zodat ook de verwarming niet meer werkt. De school in Bovensmilde heeft zelf tele foon. maar daarvan is. na een eerste tele foontje van de hoofdonderwijzer, die meldde dat een brief met de eisen van de bezetters onderweg was. geen gebruik meer gemaakt. De leden van de gemengde Nederlands-Zuidmolukse commissie die werd ingesteld na de gijzelingen ln Wijster en Amsterdam om de proble men tussen de Zuidmolukse gemeen schap de Nederlanse regering te be spreken. meldden zich maandagmiddag op het crisiscentrum in Den Haag. Geen enkele Zuidmolukse leider heeft intus sen gezegd iets te weten van de achter gronden van de kaping. President Ma- nusama keurde de actie af. Maandagavond laat keerde minister Van Agt uit Assen terug in Den Haag. Hij vertelde dat inmiddels bekend was wie de Zuidmolukkers in de trein en de school waren en tot welke groepering ze behoren. De twee gijzelingsacties begonnen maandagmorgen vlak na negen uur Bij het Drentse De Punt. gemeente Vries, op de grens met de provincie Gronin gen werd de Intercity uit Rotterdam en Den Haag. die om 19 13 uur in Gronin gen had moeten aankomen, tot stil stond gebracht. Een passagier, volgens ontsnapte gijzelaars een Zuidmolukker, had aan de noodrem getrokken, kenne lijk op een van tevoren nauwkeurig af gesproken moment. Zodra de trein stil stond, haalden hij en een Zuidmoluks meisje stenguns uit plastic tassen. Samen met vijf gemaskerde en zwaar bewapende Zuidmolukkers, die langs de spoorbaan stonden te wachten, dre ven zij een vijftigtal van de ongeveer honderd treinpassagiers bijeen in het voorste treinstel. Daarbij vielen enkele (Slot zie pagina 11 kolom 11 ruiI Slunabel Wil EMS vla een aandelen ruil overnemen, beurs; financiën: eeo nomle MIDDELBl RG-In Zeeland komt vol gende maand de inspraak op gang rond twee landelijke nota's, die voor deze provincie van bijzondere betekenis zijn. De eerste is het aanvullend struc tuurschema electrici teilsvoorzienin gen, waarin de plaatsen orden aange duid waar volgens de regering kern centrales zouden kunnen komen als er tot Uitbreiding van dit soort centrales in Nederland zou orden besloten: van de twaalf genoemde plaatsen liggen er vijl' in Zeeland: Sint-I'hilipslaml. TI10- lett. Borsselc. Ossenisse. Batli- Hoedekenskerke. Het tweede stuk is de nota „landelijke gebieden", waarin de regering beleidsvoorstellen formuleert over de ontwikkeling, dc inrichting en het beheer van de „groene ruimte" in Nederland. In Zeeland is de begeleiding van de In spraak ove beide nota's in handen van het provinciaal opbouworgaan, de stichting Zeeland, die voor dat doel een coordinator heeft anagetrokken ln de persoon van mevrouw M Santoso De opzet is, dal mensen, die bij de inspraak betrokken willen worden, dat bij de stichting Zeeland melden en ln de ver schillende regio's lot gespreksgroepen worden geformeerd Die manier van werken wil men voor de discussie over beide nota's toepassen De spreiding van de inspraak stelt de stichting Zee land zich als volgt voor: voorSchouwen-Duiveland in Zienkzee: voor Tholen en St Philips land in Tho- len voor de Beveianden in Goes en Borsse- le voor Walcheren in Middelburg en Vlls- slngen: voor Zeeuwsch-Vlaanderen in Oostr burg. Terneuzen en Hulst De bedoeling is. dat de inspraak- groepen over beide onderwerpen drie keer bij elkaar komen. Tijdens de eerste bijeenkomst wordt er uitleg gegeven over de inhoud van het aanvullend structuurschema elcciricitelisvoorzte- ningon en de nota landelijke gebieden en wordt besproken op welke punten de inspraak zich in het bijzonder zal rich ten Die zaken worden m een tweede en derde bijeenkmst nader behandeld.Van de mening - of meningen - van el ke groep gaal een rapportage naar Den Haag. naar economische zaken wat betreft het aanvullend structuurschema, naar de raad voor de ruimtelijke ordening wat betreft de nota landelijke gebieden Beide inspraak-procedures staan los van elkaar De stichting Zeeland streeft naar gespreksgroepen van twintig men sen men laat de mogelijkheid open dat in verband daarmee ln verschillende re gio's meer dan een gespreksgroep moet worden gevormd Energie iet rijk worden over voorlichtlngsbijecn- seord. waarop de be- p laats, waar eventueel kerncentrales zouden kunnen komen is voor Zeeland in Goes. (Prins van Oranje) op 22 juni. 's avonds om half acht.Bij de stichting Zeeland wijst men erop. dal er in ver hand met de vakantieperiode verzet tegen deze datum is gerezen.„Bij het rijk w ordt nu bekeken of het ook moge lijk is na de vakanties, eind augustus nog een voorlichtingsbijeenkomst over dc kerncentrales in Goes te houden," zo zei men. Er komen twee voorlichtings avonden - georganiseerd door het rijk - over dc nota landelijke gebieden in Zeeland: op 2 juni in bet Terneuzcnsc Zuidlandtheater, 20 uur en op 9 juni in Goes. Prins van Oranje, ook 20 uur. Bil de inspraak geeft de stichting Zee land voorrang aan d hetaanvullende Slot zie pagina 7 kolom 11 Zelfbeheersing noodzakelijk trieste wereldprimeur Zuidmolukse jongeren heb ben een complete basisschool gegijzeld. Dat betekent dat deze activisten het niet ont zien kinderen voor hun ter reurdaden te gebruiken. In hun toch al zo verwerpelijke geweld-methodiek vormt deze gijzeling nog weer een ex tra dieptepunt, een minderwaardige methode. Deze acties zullen in geen en kel opzicht de zaak van de Zuidmoluk- kers helpen, integendeel. Mede met het 1 oog daarop is gisteren met name via de tv er op aangedrongen om toch vooral terughoudendheid te betrachten bij de beoordeling van gijzeling en treinka ping een houding van kwaad-met- kwaad-vergelden zou onjuist zija We hebben de indruk dat deze oproepen zin hadden. Wanneer men her en der de reacties op de eerste berichten vernam, bleek dat ze er niet om logen: ze waren ongemeen fel. Ieder kent dat gevoel van machteloze woede in een situatie als de ze. een ieder kan zich verplaatsen in de toestand van de ouders wier kinderen in het geding zija Toch is het noodzakelij k om daarvan afstand te nemen in de houding jegens de Zuidmolukkers in het algemeen: hoe afschuwelijk deze gijze lingen ook zija er behoort met zelfbe heersing kennis van te worden geno men. V an regenngskant is nu verklaard dat er geen enkele voorkennis bestond over deze acties. Noch de BVD noch de poli tie hadden enig vermoeden dat er sprake van gijzelingen zou zija In een vroegere situatie heeft minister Van Agt over dit werk wel eens gesproken als 'dweilen bij een open kraan': het is naar zijn mening onmogelijk om dergelijke terreuracüviteiten te voorkomea Daarvoor zou een geweldig politie apparaat nodig zijn. waarvan boven dien de activiteiten voor een groot deel zouden moeten worden gencht op deze specifieke groep Dat achtte de bewindsman des tijds onmogelijk en onjuist, een opvatting die hij nog steeds huldigt, zo liet hij gisteren weten. Een vrijwel sluitende controle voorafkan ei genlijk alleen maar in een politiestaat aldus de minister. Op zichzelf klinkt dat plausibel, maar dat betekent toch niet dat daarmee alle vragen zijn beant woord. Het was bijvoorbeeld bekend dat bepaalde groepen onder de Zuidmo lukse jongeren een nieuwe, radikale koers zijn ingeslagen, het was ook be kend dat zich binnen de gelederen van Manusama een revolte heeft voorge daan. Bovendien kende men de houding van sommige Zuidmolukse groepen je gens de daders van de vorige treingijze- üng. ze worden in bepaalde groepen als helden en martelaars vereerd, voor beelden voor de goede strijd. Natuurlijk zegt nu de regenng dat er geen moge lijkheid tot voorkennis was: ze kan moeilijk gaan betogen dater fouten zyn gemaakt of dat een controle heeft ge faald Maar duidelijk is tegelijkertijd dat deze zaak nietafgedaan kan zijn met de eenvoudige verklaring: „We wisten er ruets van." Er waren genoeg signalen uit de Zuidmolukse samenleving om arg wanend te zijn Daaraan heeft het toch kennelijk ontbroken. fjantlijn i. erecht heeft het kabinet besloten om de verkiezingen te laten doorgaan. Af gezien van de formele moeilijkheid om tot uitstel te besluiten: de Nederlandse samenleving behoort er alles aan te doen om zich niet te laten intimideren. Wat daar m het noorden gebeurt is af schuwelijk. maar dat betekent met dat daardoor het hele nationale leven er door moet worden verlamd. Dat kan niet Dat is namelijk precies wat deze terroristen proberen te bereiken en is derhalve het laatste waartoe moet wor den besloten. Ook dat is een onderdeel van de politiek der zelfbeheersing, een poli tiek die eerst en vooral door de rege ring moet wonden bedreven, maar die ook een zaak van de burgers is. Land van vaders en moeders V, an éen ding kunnen de ouders van de gegijzelde kinderen overtuigd zijn: het hele land leeft met hen mee Het dezer dagen politiek zo verdeelde Nederland is op dl t ogenblik een land van vaders en moeders geworden, die er zich van be wust zijn hoe erg het zou zijn als hun kinderen in de school daarginds opge sloten zaten met deze terroristen. En ze begrijpen wal die ouders daarginds moeten meemaken Het is een machte loos meeleven, maar het is er nochtans. En het hele land hoopt vuriglijk dat de kinderen weer spoedig vrij zullen zijn. Vrij en ongedeerd. UTRECHT (ANP) - Vanochtend zal het voltallige personeel (275) man van de Utrechtse VMF-Stork gieterij ontslag orden aangezegd. Deze week zal ook de helft van het Hengelose gieterij- personeel (130 men) hetzelfde lot on dergaan. Begin volgende week horen ook 125 werknemers bij de SPPM, de fabriek voor de vervaardiging van plastic spuitmachines te Hengelo. anneer zij voor het laats zijn. Dli. heeft een woordvoerder van het VMF-concem maandag verklaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1