PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN WAPENEMBARGO TEGEN ZUID-AFRIKA Wiegel verwijt Den Uyl opnieuw onjuistheden Hotelbrand in Brussel eist twaalf levens Kasteel Westhove Oostkapelle in gebruik als vakantiehuis vereniging Kinderzorg de krant van zeeland Spaanse regering laat Basken vrij Young op conferentie van Maputo: PZC/s, Meta Menten dient klacht in tegen journalist Knoop 99 99 vandaag Carter ontslaat Singlaub Uitspraak over visserijkwestie is uitgesteld Hartzeer 220e jaargang no. 214 Maandag 23 mei 1977 i Van onze correspondent i JOHANNESBURG - Overschaduwd door de gebeurtenissen in Wenen (gesprek Mondale-Vorster), Parijs (gesprek Numeiry-Giscard), de bloedige incidenten in Addis Abeba en de uitwijzing van de Russische militaire adviseurs uit Soedan, ging de VN-conferentie in Mapoeto ten einde zoals verwacht. Een reeks van nietszeggende leuzen, en een privé-oorlog tussen de Sowjet-Unie en China, waren de kenmerken van deze conferentie, die bedoeld was als steun voor de 'volkeren van Zim babwe en Namibië' en die door meer dan tachtig landen werd bijgewoond. De Chinese vertegenwoordiger Tsjao Yuan beschuldigde de Sowjet-Unie er van. „alle soorten van kwaad tegen de Afrikaanse volkeren te bedrijven, en on enigheid te zaaien tussen de Afrikaanse naties en bevrijdingsbewegingen" Woedend wees de Russische afgevaar digde Evsiukov deze beschuldigingen van de hand. en de Cubaanse vertegen woordiger Raul Vivo sprong in de bres en beschuldigde omgekeerd de Volks republiek China ervan .de reactionaire krachten die in Angola vechten te steu- Een stralende president Samora Machel van Mozambique sprak met groot en thousiasme over het nieuwe Britse vre desinitiatief dat door David Owen was gelanceerd en dat thans eindelijk een oplossing zou brengen voor de proble men van Zimbabwe en Namibië. Er wordt gezegd dat hij deze poging 'ten volle steunt'. De twee nationalistische leiders Sam' Nujoma van de SWAPO (Namibië) en Robert Mugabe van het Patriottisch Front in Zimbabwe daarentegen wezen deze pogingen van de hand en vielen Engeland en daarmee het Westen op twee fronten aan. Robert Mugabe wilde niets van een Amerikaanse deelname aan het vredesinitiatief weten en hij be- PAGINA 2 brand Brelgoedere uitgebrand PAGINA 3 kader PAGINA 7 broer Don Everly zal nooit meer met zijn broer zingen, radio- en televisieprogramma's, strip PAGINA 11 stunt cup penalty 's finale strohalm PAGINA 16 leider schuldigde Engeland van 'besluiteloos heid en wankelmoedigheid'. Hij zei ver der dat elke verdere discussie alleen nog maar zou kunnen plaatsvinden tussen Engeland, als de vroegere koloniale macht, en het Patriottisch Front als de 'authentieke vertegenwoordiger van de volkeren van Zimbabwe'. ambassadeur Andrew Young maakte nauwelijks indruk op dc conferentie. Hij sprak van de langzame revolutie in Amerika en zei dat men daar ook zijn eigen Soweto's had gehad. „Maar wij gaan nu niet terug naar Soweto". Het hoofdonderwerp van zijn gesprek ken was. dat het mogelijk is vreedzame Sam Nujoma beschuldigde de vijf wes- veranderingen in zuidelijk Afrika te- nomische of andere druk uit te oefenen Robert Mugabe bijvoorbeeld was geenszins onder de indruk van Youngs optreden. „Hij moet meer doen", zei hij achteraf, „dan dit om ons te overtuigen dat de dingen veranderd zijn". Aan het einde van de conferentie kwa men Andrew Youngs tegenstrijdige op vattingen en optreden nog eens duide lijk voor de dag. Hij wees uitdrukkelijk de door de conferentie ontworpen voor stellen van de hand. Die hielden in: een totaal wapenembargo tegen Zuid- Afrika, en het verbreken van de posU. telefoon- en andere verbindingen met Rhodesië. om dit land volledig te isole ren. Hij voegde er echter onmiddellijk aan toe. dat hij persoonlijk niets ver- telijke mogendheden, die sinds enkele weken pogingen doen om een oplossing voor het probleem Namibië te vinden, ervan 'met Zuid-Afhka samen te span nen om hun eigen belangen in de vroe gere Duitse kolonie te redden De rede van de Amerikaanse VN- weeg te brengen zonder geweld en door politieke en economische krachten De meeste Afrikaanse landen hebben hun onafhankelijkheid door onderhandelin gen bereikt, aldus Young Hfj gaf geen nadere toelichting over de wijze waarop de Verenigde Staten van plan zijn eco- NAAR BELGIE VERBANNEN MANNEN WILLEN TERUG MADRID (DPA/AFP/RTR/UPI) - Na de lievige onrust in het Spaanse Basken land tijdens de 'week voor amnestie', waarbij in totaal zes mensen om het leven kwamen, en de ontvoering van de Baskische miljonair Javier dc Ybarra, heeft de Spaanse regering het roer van haar politiek ten opzichte van de Bas- ken omgegooid. Het kabinet onder leiding van premier Adolfo Suarez besloot dit weekeinde het ultimatum van de Basken. die vrijlating van alle nog achter slot en grendel zit- tende politieke gevangenen hadden geëist, in te willen Zondag liet zij vijf van deze gevangenen, leden van de Baskische ondergrondse beweging ETA. los. Daarvoor was als voorwaarde gesteld dat zij Spanje zouden verlaten. Het vijftal vertrok onmiddellijk in het grootste geheim van een militair vlieg veld naar België, dat zich bereid had verklaard hen op te nemen. De regering-Suarez motiveerde haar door de meeste partijen en vakbonden toegejuichte koerswijziging met de noodzaak van een nationale verzoening en een vreedzaam verloop van de ko mende parlementsverkiezingen De vijf Basken die in Brussel arriveer den, hebben daar zondagmiddag op een persconferentie meegedeeld dat zij zo spoedig mogelijk weer naar hun land willen terugkeren. Ze beroepen zich daarbij op het feit dat Spanje de strafverbanning niet kent. Het Belgische ministerie van buiten landse zaken heeft zondag bevestigd dat België de Basken heeft toegelaten onder drie voorwaarden. Ook de vijf Basken verklaarden dat zij zich ak koord verklaard hebben met die voor waarden. Dolores Ibarruri. de legendarische 'La Pasionaria' uit de Spaanse burgeroor log. heeft zondag haar eerste toespraak gehouden na haar terugkeer in Spanje uit 38 jaar ballingschap in de Sowjet- Unie. Tot een juichende en zingende menigte op een bijeenkomst van de communistische partij in Bilbao ver klaarde zij haar trouw aan de Sou jet- Unie. WAO UITKERINGEN EN ONVEILIGHEID AMSTERDAM (ANP. GPDl - Opnieuw heeft de liberale lijsttrekker zijn socia listische collega Den Uyl verweten het niet zo nauw te nemen met de waar heid. Vrijdagavond verweet hij de minister-president dat deze onjuiste mededelingen had verstrekt over het intrekken van voorstellen tot verla ging van de wao-uitkeringen. Zaterdagmiddag - op de tweede dag van het VVD-eongres in Amsterdam - bestreed Wiegel de uitlating van Den Uyl als zou dc onveiligheid in ons land niet zijn toegenomen. De liberale lijsttrekker kwam met het nieuwe, recente cijfers die naar zijn me ning gewag maken van een duidelijke toeneming Het aantal misdrijven in ons land steeg in een jaar tijds met zestien procenten in de algelopen vijfjaren be droeg deze stijging zeventig procent VVD-voorzitter Korthals Altes deelde op het congres mee dat er voor de VVD geen enkele aanleiding lsomzich ervoor' sterk te maken dat D 66 tot de liberale groepering in het Europese parlement gaat behoren. Het gedrag van deze par tij in ons land geeft volgens de VVD- voorzitter daarvoor geen enkele reden Een pleidooi vanuit de vergadering om zich als partij de komende jaren meer te richten op de vakbeweging werd van de hand gewezen Het liberale kamerlid Rietkerk sprak zich uit voorsamenwerkmg met de vak beweging. maar zei dat deze samenwer king niet zodanig kan zijn dat de VVD keerds zag in deze voorstellen en dat ae meerderheid van de Amerikanen daar mee akkoord zou kunnen gaan Over de ontworpen voorstellen en reso luties werd in Mapoeto niet gestemd Zij zullen als aanbeveling aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties op 28 september worden voorgelegd. Na de conferentie, die door sommige deelnemers als Kurt's propaganda- show' (met betrekking tot VN- secretaris-generaal Kurt Waldheim) werd bestempeld, zeiden westelijke diplomatieke vertegenwoordigers dat het zo goed als zeker is dat de weste lijke leden van de Veiligheidsraad een veto zullen uitspreken over de voor stellen van Mapoeto. De Amerikaanse vice-president. Walter Mondale. heeft na zijn aankomst in Londen zondag verklaard te geloven dat hij'belangrijkee vooruitgang' naar een zwart meerderheidsbewind in Rhodesië had gemaakt door het winnen van de steun van de Zuidafrikaanse premier, John Vorster. voor onafhanke lijkheid daar in 1978. Vorster deelde Mondale in Wenen mee dat hij in 1978 een onafhankelijk Zimbabwe (Rhode- sie) en een grondwet en verkiezingen steunt. WASHINGTON (UPI) - President Car ter heeft generaal John Singlaub ont slagen als st afchef in Zuid-Korea we gens diens kritiek op de Amerikaanse plannen tot troepenlerugtrekking. zo heeft het Witte Huis zaterdagavond meegedeeld. Singlaub had gezegd dat terugtrekking van Amerikaanse troepen tot oorlog in Korea zou leiden. Carter had de oorlogsheld, die herhaal delijk is onderscheiden, naar het Witte Huls ontboden. Het gesprek duurde een half uur. waarna het Pentagon bekend maakte datde presidentde aanbeveling van minister van defensie Harold Brown had aanvaard en Singlaub heeft 'over geplaatst' naar een andere post. ONGEVEER 30 MENSEN GEWOND t Van onze correspondenti BRUSSEL - Een felle brand in een oud hotel in het centrum van Brussel heeft zaterdagnacht aan twaalf mensen het leven gekost. Het aantal gewonden be droeg ongeveer25. De meeste slachtof fers waren Engelsen, die zondag naar huis zouden terugkeren na een uit stapje van een week naar Italië. Onder de slachtoffers bevinden zich geen Ne derlanders. Het vuur ontstond zaterdagnacht om streeks half één, waarschijnlijk in de keuken van hotel Hertog van Brabant HEW YORK - Generaal-majoor John Singlaub. sprak met de pers op New Yorks Kennedy Airport nadat presi dent Carter hem van zijn post in Zuid- Korea had ontheven alleen maar heeft te aanvaarden wat van die zijde naar voren wordt gebracht. Hij wees erop dat er reeds onderlinge contacten bestaan Die zullen worden onderhouden en zo mogelijk worden geïntensiveerd. Vanuit het congres werd erop gewezen dat de VVD eigenlijk op dezelfde gol flengte spreekt, denkt en doet als de vakbeweging VVD-voorzitter Korthals Altes wil dat er een onderzoek komt naar de moge lijkheid om ln Nederland een 'nationale feestdag ter vienng van vrijheid en on afhankelijkheid' in te stellen Vanuit het congres werd er voorts op aangedrongen prins Bomhard zijn uni formen terug te geven. BLARICUM (ANP) - Mevrouw Meta Menten. de echtgenote van de Blari- cumse miljonair Pieter Menten. heeft een klacht ingediend bij de justitie te Amsterdam tegen de journalist Hans Knoop, hoofdredac teur van het weekblad Accent. Me vrouw Menten verklaarde zondag tegenover het ANP. dat zij naar aan leiding van de getuigenverklaring van free-lance fotograaf Guus de Jong in het proces tegen haarman op drie punten een klacht heeft inge diend. De fotograaf opgeroepen door Men- tens raadsman, verklaarde onder andere dat Knoop bezig was meteen plan om Menten te ontvoeren, dathij contacten zou hebben gehad met mensen uithet voormalig verzetover liquidatie van Menten en dat hij een pistool meenam toen hij met de foto graaf naar het huis van Menten reed Mevrouw Menten verklaarde zon dag' „Nu gaat het om mijn man. maar straks gaat het om anderen Wat Knoop schrijft, moet hij zelf we ten. Dit soort dingen zijn ontoelaat baar" Zij wil dat Knoop vervolgd wordt voor het willen bedreigen van haar man met het pistool, voor hetopzetr ten van plannen hem te ontvoeren en voor het meewerken aan plannen tot moord op haar man Mevrouw Men ten zei dat zij zaterdag door de rijks politie in Blarieum is gehoord. Vol gens haar zal de klacht worden be handeld door de hoofdofficier van justitie in het arrondissement Am sterdam. mr Messchaert De rijkspo litie te Blarieum wilde zondag geen enkele mededeling doen De fotograaf, diezich ln opdracht van Accent heeft beziggehouden met de zaak-Menten. en ook met Knoop naar Rusland was meegeweest, ver klaarde onder andere dat Knoop een gesprek had gehad met de ex KNIL kapitein Raymond Westerling en hem gevraagd had tegen beloning Menten te ontvoeren. Later had Knoop aan De Jong verteld dat er een plan bestond van mensen uit het voormalig verzet om Menten dood te schieten en in het zwembad van zijn huis te gooien De Jong zou dat dan moeten fotograferen. Op een avond In augustus vorig jaar werd De Jong door Knoop opgebeld dat hij snel moest komen omdat Menten wilde ontvluchten. Toen Knoop in de Jongs auto stapte, gooide hij een pis tool in het handschoenenkastje Mr. Van Heijningen, dc raadsman van Menien. heeft mevrouw Menten vrijdagavond geadviseerd een klacht tegen Hans Knoop in te die nen naar aanleiding van de verkla ringen van fotograaf Dc Jong. „Ik heb haar dit aangeraden terwille van eigen veiligheid. Dergelijke aantijgingen kan men niel onuitge zocht laten. Het begint langzamer hand op wild-west te lijken", zo ver klaarde mr. Van Heijningen zonda gavond. aan het Roglerplein, vlak bij het Brus selse Noordstation. Het was op de dag af tien jaar geleden dat de brand in het warenhuis A l'Innovation, op een steenworp afstand, tot een van de grootr ste rampen uit de jongste geschiedenis van België leidde: 253 doden en 62 me rendeels ernstig gewonden. Vier minuten na het eerste alarm waren de eerste brandweerauto's bij het hotel, maar de vlammen hadden zich toen al tot de bovenste verdieping voortgevre- ten Volgens pen hotelgast, had het. ppr- soneel te lang gewacht met het waar schuwen van de brandweer. Met ladders wisten brandweermensen vele hotel gasten te redden Sommige mensen brachten zichzelf in veiligheid via aan elkaar geknoopte lakens. Anderen wer den dodelijk gewond toen ze van de derde verdieping naar beneden spron gen De meeste slachtoffers waren Engelse toeristen, die s avonds nog een rondrit door de Belgische hoofdstad hadden gemaakt als afsluiting van een trip naar Italië Een bejaarde Engelse vrouw ver telde dat ze ook op de heenweg in de Hertog van Brabant had gelogeerd, en dat de reisleiding vergeefs had gepro beerd voor de terugreis onderdak in een ander Brussels hotel te vinden. Het uitgebrande hotel was gevestigd in een oud gebouw, dat volgens de Brus selse brandweercommandant H. van Gompel voor dat doel niet geschikt was. Hij vertelde „Er zijn geen speciale re gels voor brandpreventie in dergelijke hotels. De algemene voorschriften zijn uitstekend genoeg, maar de Belgische mentaliteit maakt dat te veel de goed kope en niet doeltreffende oplossingen worden gezocht". Het drama van de brand in het waren huis A l'Innovation, tien jaar geleden, was ook te wijten aan de gebrekkige preventie, onvoldoende bestrijdings middelen en aan de constructie van het centrale deel van het enorme gebouw. OP 7 JUNI OPENING DOOR COMMISSARIS BOER TIEN EINDE PERIODE VAN LEEGSTAND OOSTKAPELLE - Kasteel Westhove bij Oostkapelle krijgt opnieuw een bo- Ioogstand van enkele jaren in gebruik als vakantiehuis bij de vereniging Kinderzorg uit Middelburg. Kinder zorg heeft Westhove voorlopig voor 25 jaar gehuurd. Aan dc nieuwe bestemming van het eeuwenoude kasteel in de Doinbiirgse Manteling is een ingrijpende restauratie totale kosten ongeveer 1,2 miljoen gulden- vooraf gegaan De restauratie was noodzakelijk om het -vooral ui de jaren van leegstand- snel Jh verval ge raakte kasteel in oude luister te herstel len en het voor hernieuwd gebruik ge schikt t Kinder/o •el inmiddels al on-officiecl in gebruik genomen. De officiële ingebruikname volgt dinsdag 7 juni. Het tot vakantiehuis bestemde kasteel wordt dan heropend en in ge bruik gesteld door commissaris der ko ningin dr C. Boertien. De heer Boertien verricht die dag over igens een d ubbele opening op Westhove. Naast het kasteel is tegelijkertijd de Oranjerie -een van de bijgebouwen- op geknapt. Dit gedeelte komt in gebruik als biologisch museum en werkcentrum van de stichting Zeeuws Biologisch Mu- De nieuwe bestemmme van Westhove t Slot zie pagina 5 kolom 2i LL'XEMB l' RG (UPI)- Het Europese hof van justitie heeft zondag een uitspraak over de kwestie of de nieuwe visserij- grens van Ierland in strijd is met de EG-bepalingen uitgesteld cn de par tijen opgedragen intussen naar een compromis te zoeken. Ierland bepaalde in februan eenzijdig dal buitenlandse vissersschepen niet meer in een gebied van vijftig mijl en op sommige plaatsen honderd mul uit de kust mochten vissen. De EG- rommissie. het dagelijks bestuur van de gemeenschap, bepaalde dat de Ierse maatregel in strijd is met het opneh- tingsverdrag van de EEG en besloot een uitspraak van het Europese hof te vra gen toen Ierland weigerde het besluit ongedaan te maken. Het gerechtshof heeft nu de verdere be handeling van de klacht verschoven naar 22 juni. dc Ierse regering en de EEO-commissie opgedragen een altee naüeve oplossing' te zoeken en daarvan voor 18 juni verslag uil te brengen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1