PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HONDERD MILJOEN VOOR WERK SCHOOLVERLATERS Werkgevers en werknemers positief over plan bijscholing van werkloze bouwvakkers Hoogleraren adviseren op Den Uyl te stemmen Premieregeling partiële leerplicht verlengd PZC/^aterdag Prins opent Zoetermeerlijn HELMO BOETIEK Geen steun landbouw voor 25 mei vandaag Baskische industrieel ontvoerd Vance: SALT overleg nuttig Kunstenaars doen beroep op Poolse regering 220e jaargang no. 213 Zaterdag 21 mei 1977 Volop voorjaar in modieuze broeken, rokken, blouses en T-shirts. Alles prettig geprijsd en in de nieu we kleuren kakigroen en beige. ^^^^^LANG£DELFT6W^IDDELByRG DEN HAAG - Minister Boersma (sociale zaken) trekt 100 miljoen gulden uit in de strijd tegen de jeugdwerkloosheid, die nog steeds het dubbele is van de overige vormen van werkloosheid. Dat geld is mede bestemd om de nu op de markt komende ongeveer 170.000 schoolverlaters een betere kans op een baan te geven. Boersma en zijn ministerie stimuleren de vakopleiding, bevorderen het tijdelijk plaatsen van jongeren en het plaatsen van gedeeltelijk leerplichtigen. Ten dele wordt voortgebouwd op maatregelen uit 1976. Of met deze maatregelen de grote te opleiding en niet beroepsgericht opge leid. verkeert in een trieste positie Aangenomen wordt namelijk, aldus vnjdagmr. F Kruse. plaatsvervangend directeur-generaal van de arbeidsvoor ziening, dat iemand na een werkloos heid van meer dan een jaar nauwelijks meer kans heeft nog een baan te vinden. In dit verband pleitte hij nog eens voor het volgen van een beroepsgerichte en voortgezette opleiding met name door Jongelui die van mavo en havo komen. Nog altijd menen velen, maar onterecht, dat deze onderwijsrichtingen wel be roepsgericht zijn - jongeren ..klaar ma ken" voor kantoor e.d. - terwijl dat niet zo is. Juist de sectoren handel en kan toor kampen met een oververzadiging, in mindere mate ook de zogenaamde so ciale beroepen. Daar staat tegenover sten" op zichzelf wordt geen subsidie dat er een duidelijke belangstelling be- gegeven De maximale tegemoetkoming is f300 lei- (was f80) per week voor een niet- verwachten stroom geheel zal worden „verwerkt" kan niet worden gezegd Vo rig jaar is dat in ieder geval niet gelukt Van de toen 170.000 jongeren die de schoolbanken verlieten, zijn er nog steeds 12.000 niet aan het werk. Met de resterende werkzoekenden uit 1975 mee zijner 14.000 jongeren (iets meer meisjes dan jongens) nog zonder werk. Deze groep, merendeels met een onvoltooide DEN HAAG (ANP) - Voor de verkiezin gen zal het kabinet verzoeken om bij drageregelingen in verband met de re cente prijsstijgingen niet honoreren. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie zei premier Den Uyl dat het hem onjuist voor komt enkele dagen voor de verkie zingen overijld maatregelen te nemen omdat, landbouwschap en werkgevers daar om hebben gevraagd. „Deze maatregelen zouden het smet meedragen dat ze uit propagandistisch oogpunt zijn genomen Een smet dat dit kabinet niet op zich wil laden" kerncentrales executies ding voor schoolverlaters probeert het ministerie tegen te gaan dat de ont wikkeling tot het sluiten van bedrijfs- scholen. die zich vorig jaar begon voor te doen, wordt voortgezet. Daarom zal vanaf 1 juli lot 30 juni 1978 een ..tijde lijke regeling stimulering vakoplei ding schoolverlaters 1977 en 1978" van kracht zijn. Deze regeling voorziet in een subsidie aan een werkgever, die een jongere in dienst neemt en hem of haar een er kende vakopleiding in het kader van het leerlingwezen geeft. Een van de voor waarden is, dat de leerling ten minste het minimumloon uitbetaald krijgt. De leerovereenkomst moet dan ook de kenmerken van een arbeidsovereen komst hebben. Voor „leerovereenkom- staat voor goede vaklieden. Met het stimuleren leerplichtige leerling, voor een partieel leerplichtige is het bedrag f75 (was f 60) per week. Om de vervolgopleiding niet in gevaar te brengen is nu ook voor het tweede leerjaar tijdelijk subsidie be schikbaar De tegemoetkoming be draagt dan f 50 per week. Leerlingen die onverhoopt geen pas sende werkkring vinden, kunnen hun opleiding toch voortzetten op een pseudo-arbeidsplaats De tijdelijke re geling pseudo-arbeidsplaatsen is ver lengd tot en met 30 juni 1978. Het gaal hier meestal om werk in de sociaal- culturele sector (club- en buurthuiswerk bijvoorbeeld) en het algemeen maat schappelijk werk Premie partiële leerplicht De regeling „stimuleringspremie par tiële leerplicht" is met één jaar ver lengd. Een werkgever kan op grond van deze regeling f 50 per week (onveran derd) krijgen als hij een jongere in dienst neemt die partieel leerplichtig is en dus nog twee dagen in de week on derwijs of vorming krijgt. De werkne mer moet dan staan ingeschreven voor een cursus op een van de aangewezen onderwijsinstituten of deelnemen aan een erkende bedrijfscursus. De premie per volle werkweek wordt uitbetaald (Van onze correspondent) MADRID-Javier de Ybarray Berge, de VNO-voorzitter stond daarbij achter 64-jarige schoonvader van Claudine „VOORTZETTING BELEID VAN GROOT BELANG" hasj kant stijl Toine van den Bunder verdedigde zijn leidersplaats in Olympia's Ronde met sti.il bemoediging woord ter bemoedr- PAGINA 25 programmas De partijprogramma's van CDA PvdA. VVD. DS'70. D'70. D'06. PPR en CPN puntsgewijs PAGINA'S 26 EN 27 uitdaging De vier hoogst genoteerde Zeeuwse ka merkundldoten P. A. Roels ipvdai. M Beinema icda), H Eversijkicdaien J D de Voogd vvd i vinden het lidmaatschap van de tweede kamer een uitdaging PAGINA 31 terugtocht Bezie zijn in vrije tijd' Het paalwoningen-project in Helmond is op de terugtocht 1984 MeLOrwells 1984 onder de arm op we; naar datzelfde 1984?; Stemmen uil d' kerken. Tei overdenking Een nieuv boek van Bob tien Uvl; "Een zwei- vin (Van onze redactie economic) DEN HAAG - In de verkiezingsstrijd dreigt het belangrijkste probleem, de werkloosheid, te worden onderge sneeuwd onder een stroom van vliege- nafvangerij, persoonlijke verdacht makingen en relschopperij. „Wij ach ten dit onsociaal en ondemocratisch. Onsociaal, omdat de werkloosheid nu al 200.000 gezinnen en alleenstaanden die heid van factoren die de structurele werkloosheid heeft veroorzaakt, name lijk de internationale afzetcrisis. de technologische ontwikkeling, het terug lopen van de binnenlandse overheids bestedingen en het verder oplopen van de arbeidskosten in verhouding tot de kapitaalkosten: 3. door sommige Nederlandse onderne mers ten onrechte op een onzakelijke onvrijwillig uit het produktiepro- wijze is gekritiseerd, zonder te overwe- ces zijri gestoten, diep in het hart treft gen dat het ondernemingsklimaat in en vele andere gezinnen en alleen- Nederland beter is dan in de ons omrin- staanden bedreigt. Ondemocratisch, gende landen, en dat voor het eerst omdat de kiezers zich nu moeten uit- sinds vele jaren de inflatie duidelijk is spreken over de zaken, die in de ko- verminderd: mende vier jaar centraal zullen staan in de discussie tussen regering en par lement'. aldus een vrijdag uitgegeven draagt tot handhaving van onze binnen- verklaring van 23 hoogleraren in de landse werkgelegenheid op lange ter- economie. mijn: ..Wij vragen de kiezers zich niet te laten 5 structurele hervormingen nastreeft. stra (Leiden), Klans (Amsterdam), De Jong (Rotterdam), Lambooy (Amster dam), Linneman (Amsterdam, VU), Pen (Groningen), Reynaerts (Tilburg), Tin bergen (Rotterdam), In 't Veld (Nijme gen), Venekamp (Amsterdam), Verlo rentweemaal (Utrecht), De Wolff (Am sterdam). Wolson (Rotterdam), Van der Zwam (Rotterdam). over twee termijnen: van 1 augustus lot en met 31 december 1977 en van 1 ja nuari tot en met 31 juli 1978. Voor de interim-maatregel jeugdige werklozen is tot december 1978 25 mil- Slot zie pagina 6 kolom l VAN VEEN WINT KORT GEDING OM AFFICHE HAARLEM - Voorzitter rar. C. van Veen van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen heeft hel kort geding tegen de Haarlemse stichting Global Village gewonnen. Van Veen spande het kort geding aan wegens het ver spreiden van een affiche waarop hij en lijsttrekker Van Agt van het CDA in een fotomontage stonden afgebeeld. Dc Van Agt en stopte hem enkele biljetten van 100 gulden in het colbertzakje. Op de affiche stond de tekst: „Alle zegen komt van Agteren". Behalve Global Village zijn ook drie boekhandels. Van Gennep. Atheneum en de academische boekhandel Schel- tema. Holkema en Vermeulen uit Am sterdam. die wegens verspreiding van de affiche door Van Veen waren ge daagd. veroordeeld De affiches mogen vanaf uiterlijk twee dagen na het vonnis niet meer worden verspreid op straffe van een boete van 1000 gulden per affi che per gedaagde. Voorts dient de Glo bal Village Foundation binnen een week een lijst te zenden met adressen van de ondernemingen aan wie zij de affiches heeft gestuurd, waarbij voorts vermeld dient te worden om hoeveel affiches het gaat en wanneer ze zijn verzonden. Een week na verzending van de lijst moeten de genoemde ondernemingen een bericht hebben waarin wordt ver meld dat de affiche inbreuk maakt op de rechten van Van Veen, terwijl voor alle gedaagden een dwangsom van 10.000 gulden per dag wordt gevraagd wanneer zij nalatig zijn in het uitvoeren van het vonnis dat vrijdag door mr L. H. graaf Schimmelpenninck, president van de Haarlemse rechtbank is uitgesproken. Javier de Ybarra. Bentinck, is vrijdagmorgen uit zijn woning ontvoerd. Claudine Bentinck is de dochter van de huidige Nederlandse ambassadeur in Brazilië. Een com mandogroep van vijf gewapende man nen drong om kwart over acht zijn huis in Negure binnen, tien kilometer van Bilbao, en hield de familie tot twaalf uur in bedwang. Spoedig na het bin nendringen van het eerste commando arriveerden vier mannen, die verkleed waren als verplegers, die Javier de Ybarra y Berge in een gereedstaande ambulance meevoerden. Tot nu toe heeft nog geen enkele groep de verantwoording voor de ontvoering opgeëist. A Lie Baskische politieke par tijen. waaronder ook de meest extreem linkse. hebben de ontvoering scherp veroordeeld en verklaarden dat deze terreurdaad een duidelijke aanwijzing is dat bepaalde politieke krachten de de mocratie in het Baskenland willen tegenhouden. Vijf van de zes Basken die tijdens het proces van Burgos in 1971 ter dood wer den veroordeeld, hebben zich schrifte lijk akkoord verklaard met verbanning, zo is donderdagavond uit welingelichte kringen in San Sebastian vernomen De regering had daartoe zaterdag een aan bod gedaan. Het stuk en de spelers §B ijna is de voorstelling afge lopen. Nog een paar dagen en het publiek kan via de stem bus aangeven hoe het over de acteurs van het Nederlands politiek theater 1977 denkt Ondanks de grote toeloop is het de vraag of het stuk en de spelers aan de verwachtingen hebben beantwoord. Een acteur in een dergelijk theater heeft het moeilijk, hij behoort zichzelf te zyn, maar moet tevens de gedachten, de ver langens en de hoop van zijn toeschou wers weergeven. ..Zij moeten tot in hun hart bewogen raken, terwijl zijn woor den op hun werkelijkheid zijn afge stemd Als hij over oude. maar in wezen afgedane zaken spreekt, luisteren zij eerst instemmend omdat ze een hun be kende echo uit het verleden horen. Maar blijft hij daarbij, dan beseffen ze dat hij niet langer bij hen hoort." Aldus schreef eens de Bri tse socialist Ameurin Bevan. een man voor wie geen politieke zee te hoog ging. Voldeed de Nederlandse voorstelling van de afgelopen weken aan zijn norm? Een politicus uit een totaal ander kamp dan dat van Bevan, namelijk de conservatief Enoch Powell, formuleerde jaren later een soortgelijke conclusie. In een interview over zijn ervaringen ineen verkiezingscampagne zei hij: ..De men sen willen datgene wat zij hopen uitge kristalliseerd zien, in woorden tastbaar gemaakt. Ze willen een wijs horen die ze kunnen meefluiten. een wys die iets voor hen kan betekenen." Is daarvan in deze Nederlandse campagne sprake geweest? We geloven dat er reden tot twijfel is. Moet dat echter de acteurs en hun tekstschrijvers worden verweten? Hei zou onbillijk zijn. De politici van Nederland maken deel uit van deze sa menlevingen hun fouten en feilen zijn in menig opzicht die van onszelf. Mis schien is er in Nederland op dit ogenblik van een te vaag be sef sprake van de uitdagingen waar voor dit land de ko mende jaren zal ko men te staan. Wel licht verdringt men de problemen en misschien ook is het daardoor moeilijk of zelfs onmogelijk om een helder per spectief op de toekomst te formuleren. Zo'n situatie is onmiskenbaar van in vloed op de politieke acteurs van het huidig Nederlands theater: zij zijn Im mers niet beter dan hun publiek. afleiden door allerlei incidenten en zich bij het uitbrengen van hun stem te reali seren dat het kabinet-Den Uyl. 1, Veel eerder dan andere westelijke re geringen heeft onderkend dat de hui dige werkloosheid een structureel ka- sociaal klimaat scheppen waarin het brengen van materiële offers door werknemers en beoefenaren van vrije beroepen aanvaardbaar wordt Naar de mening van de 23 economen biedt een voortzetting van het beleid rakter heeft en daarom veel eerder pas- Van het kabinet-Den Uvl de beste ga- sende beleidsmaatregelen heeft geno- rantie dat: men om deze te verminderen, zodat de werkloosheid in ons land gedurende deze kabinetsperiode minder is geste gen dan in West-Duitsland, Frankrijk, Engeland, de VS en België; 2. daarbij oog heeft gehad voor de veel- GENEVE (ANP/UPD - Hel woensdag in Geneve begonnen overleg van de mi nisters van buitenlandse zaken van Amerika en Rusland over een nieuw SALT-akkoord. is vrijdagavond geëin digd. Cyrus Vance, de Amerikaanse onder handelaar heeft het gesprek "Weder zijds nuttig" genoemd Er zal vandaag een communiqué worden uitgegeven. Meer wilde Vance niet aan de pers kwijl Uit uitlatingen van Amerikaanse func tionarissen meent men te kunnen op maken, dat Vance erin geslaagd is de basis te leggen voor een nieuwe SLAT- overeenkomsl met de Russen, waarbij de strategische arsenalen zullen worden uitgedund. „De veelheid van oorzaken van de werkloosheid ook In het economisch be leid tot zijn recht komt, zodat niet een zijdig de schuld bij de groei van de col lectieve lasten of bij de lonen wordt ge legd; - mannen en vrouwen in alle leeftijds groepen op de arbeidsmarkt een gelij kwaardige positie innemen: - bij het treffen van maatregelen om de werkloosheid te bestrijden en bij het vragen van offers daarvoor de werkgele genheid scheppende, collectieve beste dingen prioriteit hebben en de ontvan gers van sociale uitkeringen een inko men ontvangen dat ten minste gelijk is aan het netto-minimumloon Dc ondertekenaars van deze verklaring achten voortzetting van het progres sieve beleid van het kabinet-Den Uyl daarom van groot belang. De 23 econo men (allemaal hoogleraren, waarvan sommigen niet eerder een publieke verklaring over de politiek hebben af gelegd) zijn: prof. Anken (Amsterdam). Berg (Rotterdam), Van den Doel (Am sterdam), Driehuis (Amsterdam). Van Eijk (Rotterdam), De Galan (Gronin gen). Halbersladt (Leiden), Heertje (Amsterdam). Hessel (Enschede), Hof- ZOETERMEER (ANPi - Prins Be- rnhard heeft vrijdagmiddag in Zoe- lermcer officieel de zogenaamde Zoetermeerlijn geopend. Deze rail verbinding - de eerste nieuwe spoor lijn sinds ruim 40 jaar - verbindt dc groei- en forensengemeente Zoe- termeer met Den Haag. De eerste fase van de Zoetermeerlijn die van al zondag Kan worden ge bruikt. heeft 92 miljoen gekost Ver wacht wordt dat veel inwoners van Zoetermeer, die nu per auto naar hun werk in Den Haag en omgeving gaan. voortaan steeds meer de trein zullen nemen De openingsplechtigheid bestond uit een rit per 'Sprinter', het treintype dat de op Zoetermeerlijn gaat rijden telkens onderbroken voor activitei ten als een tochtje met een gelede bus of met een tekschuit. Bi] ieder station werd bij aankomst van de trein een lichtkogel afgeschoten. Foto: prins Bernhard achter het stuur van de 'Sprinter'. „VOORZICHTIG MET OMSCHOLING VOOR OOSTERSCHELDEWERKEN" VOW LIEVER NOG WAT UITSTELLEN goes - Vakbonden en werkgevers staan positief tegenover de plannen van liet districtsbureau voor de arbeidsvoor zieningen in Zeeland voor om- en bij scholing \an werkloze bouwvakkers. Deze plannen zijn ontworpen om enig zins tegemoet te komen aan de grote vraag naar geschoold bouwvakperso- neel. 'Wij aren van deze plannen op de jjjioiigle'. zo verklaarde dist rictsbes- luurder li. Lenting van de Federatie Bouw en Houtbonden FN\ - 'Wijvinden hel een goede zaak dat werkloze bouw- vakkers in dienstverband bij een bou wbcdrijf straks om- of bijgeschoold kunnen worden. Onze Federatie heelt destijds hel initiatief genomen voor een dergelijk experiment in Rijnmond. <Mi liet is verheugend dal dit nu in Zee land wordt voortgezet. Dc vakbondsbestuurder ifuie zich wal kritischer over dc plannen van het dis trictbureau voor dé arbeidsvoorzienin gen ook een omscholing op te zetten voor werklozen, die kunnen worden in gezet bij de bouw van de pijlerdam in de Oosterschelde Hier gaal het in de eerste plaats om belon-timmerlieden De heer Lenting Het ligt er hierbij aan om welke werklozen ol het gaat We zouden het onjuist vinden als men hier andere mensen dun uit de bouw- bijvoorbeeld uit de metaal-zou gaan omscholen De vraag is hoe de werkgelegenheid in de bouw in Zeeland zich op langere termijn zal ontwikkelen Ei is nog geen nadere anuh se over die bouwproduklie en over de arbeidspotenUe En zolang we daarop het antwoord niet weten is het onverantwoord voor de Oosterschelde- werken werklozen uit andere bedrijf stakken om te scholen vooreen boewbe- rocp Beleid De heer Lenting herinnerde aan dc no ta. die de Federatie Bouwbonden in au gustus 197(i zond aan dc Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt, waarin werd gewezen op de lawine van hou waktivi- teilen, die Zeeland In de komende liul te wachten staat, en de daarmee ver bonden problemen van arbeidsvoor ziening. 'We kunnen voor die Oosterscheldewer- ken straks wel gaan omscholen en aan trekken, maar wat gebeurter dan met al die mensen na 1985 als die werken weer klaar zijn? Die zouden dan weer graag werk hebben, en dat zou een verkeerd beleid zijn. Zolang we geen duidelijk in zicht hebben in het aantal gekwalifi- iSlot zie pagina 7 kolom 6i fidnthjn Da; 'aar komt nog iets bij. Voor een niet gering deel zijn de politici van Neder land met elkaar bezig, een verschijnsel waarvoor overigens wel een verklaring is te vinden. De afgelopen jaren is er nu eens samengewerkt, dan weer gedoogd als het om het kabinetsbeleid ging, maar tenslotte viel de coalitie toch uit elkaar. Dat gaf aanleiding tot bittere verwijten over en weer. een aanleiding waarvan men de afgelopen weken op een extreme manier gebruik heeft ge maakt Daarbij werden bovendien aller lei simplificerende termen gebruikt, die een eigen leven begonnen te leiden zon der dat de luisteraars nog precies wisten waarover het nu ging: exameneisen, sleutels enz. Sommige acteurs raakten zo in hun eigen spel verdiept dat ze niet of onvoldoende dachten aan de melodie, waarop in de zaal werd gewacht Het hoefde geen vrolijke wijs te zijn. maar wel één waannee men kon instemmen, al was het alleen maar om samen de hoop te belijden. Maar de voorstelling ontaardde menigmaal in een bokswed strijd met een schreeuwend publiek. zi.an beide zijden van het voetlicht kan nu een zucht van verlichting wor den geslaakt: het zit er vrijwel op. Mis schien ebben de emoties na woensdag vrij snel weg: het belang van het land zou er mee gediend zijn. Redelijkheid immers is de enige kans om een goed antwoord te kunnen geven op de uitda gingen van morgen. Een redelijkheid die daarna zodanig moet worden geformu leerd dat zij inspirerend en moedgevend werkt In dat geval zou de voorstelling toch nog goed worden. WARSCHAU (DPA/AFP) - Zeventien Poolse auteurs en kunstenaars hebben een beroep op de Poolse autoriteiten gedaan de gearresteerde leden van het 'Comité ter verdediging van de arbei ders' vrij te laten. In het appel wordt gezegd dat het co mité 'de enige maatschappelijke instel ling in Polen is' die de gezinnen van de ontslagen en in de gevangenis opgeslo ten arbeiders steunt en dat de ln de afge lopen dagen gearresteerde leden van dit Comité geen misdadigers, maar zich onbaatzuchtig opofferende en geënga geerde mensen' zijn. Het dagelijks bestuur van dc Partij van de Arbeid heeft vrijdag de jongste goli van arres&aties van leden en sympathi santen van het Poolse Comité ter ver dediging van de arbeiders afgekeurd. De Tsjechoslowaakse dramaturg Va clav HaveL woordvoerder van de bewe ging voor mensenrechten 'Charta 77'. is in voorlopige vrijheid gesteld na vier maanden detentie. HIJ wordt beschul digd van het schaden van het landsbe lang. Zijn familie venvacht,, datzijn pro ces spoedig zal beginnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1977 | | pagina 1